Kazna od eko policije?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

M@RKO
Posts: 133
Joined: 15/05/2010 09:23

#1 Kazna od eko policije?

Post by M@RKO »

Pozz raja,
veceras u ulici Ive Andrica na Alipasinu sam parkirao auto na "zelenoj povrsini" ne primjetivsi da je ista u pitanju..
Kad sam se vratio nasao sam papiric od eko redara. E sad na tom papiru pise upozorenje, i to je prekrizeno i stavljeno prijava. Na koji nacin to da tumacim? :D
Sljedeca stvar, posto ne zivim tu i ne poznajem taj kraj, snijeg je bio, parkirao sam se pored nekog auta najnormalnije, znaci apsolutno nisam primjetio da je zelena povrsina :S Kad sam vidio kaznu onda sam tek obratio paznju sta je i kako je , i to je usvari kao neko "ostrvo", koje nije vidjelo zelene povrsine, vec je utabano blato, i plus prekriveno snijegom potpuno.. Meni stoji upozorenje, a liku pored koji je bio i kad sam parkirao nema nista. A na istoj "zelenoj povrisni" smo parkirani.
Zanima me da li se mogu vaditi na to da nema znaka zabrana parkinga, to sto je trotoar unisten i ne vidi se da to nije parking, to sto je prekriveno sve snijegom, to sto na autu pored nema kazne?
Da li oni slikaju auto prilikom pisanja kazne da imaju dokaz i najvaznije, kolika je kazna za ovo?

Molio bih za savjet, a ne neke glupe komentare. Stvarno vodim racuna gdje parkiram, i apsolutno mi nije palo na pamet da je to zelena povrsina :x
User avatar
AmADin_gospo
Posts: 2202
Joined: 14/05/2010 11:29

#2 Re: Kazna od eko policije?

Post by AmADin_gospo »

Vala neka su ti napisali, vala svaki put kad prođem svim fazama na alipašnu, pitam se koja plemena indijanaca tamo žive i kako parkiraju. da kako možete, parkirali bi u haustore
User avatar
PapakizSarajeva
Posts: 738
Joined: 17/06/2010 13:03
Location: Rajvosa

#3 Re: Kazna od eko policije?

Post by PapakizSarajeva »

M@RKO wrote:Pozz raja,
veceras u ulici Ive Andrica na Alipasinu sam parkirao auto na "zelenoj povrsini" ne primjetivsi da je ista u pitanju..
Kad sam se vratio nasao sam papiric od eko redara. E sad na tom papiru pise upozorenje, i to je prekrizeno i stavljeno prijava. Na koji nacin to da tumacim? :D
Sljedeca stvar, posto ne zivim tu i ne poznajem taj kraj, snijeg je bio, parkirao sam se pored nekog auta najnormalnije, znaci apsolutno nisam primjetio da je zelena povrsina :S Kad sam vidio kaznu onda sam tek obratio paznju sta je i kako je , i to je usvari kao neko "ostrvo", koje nije vidjelo zelene povrsine, vec je utabano blato, i plus prekriveno snijegom potpuno.. Meni stoji upozorenje, a liku pored koji je bio i kad sam parkirao nema nista. A na istoj "zelenoj povrisni" smo parkirani.
Zanima me da li se mogu vaditi na to da nema znaka zabrana parkinga, to sto je trotoar unisten i ne vidi se da to nije parking, to sto je prekriveno sve snijegom, to sto na autu pored nema kazne?
Da li oni slikaju auto prilikom pisanja kazne da imaju dokaz i najvaznije, kolika je kazna za ovo?

Molio bih za savjet, a ne neke glupe komentare. Stvarno vodim racuna gdje parkiram, i apsolutno mi nije palo na pamet da je to zelena povrsina :x
Sve sto nije pod asfaltom vec zemlja smatra se zelenom povrsinom. Za te povrsine se ne postavljaju nikakve oznake ni znakovi. Budi siguran da ti nikakva vadiona ne pomaze. Koliko znam, slikaju takve slucajeve. Ni prica tipa : sto meni, a ne i tipu do tebe, ne pije vode ...
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#4 Re: Kazna od eko policije?

Post by goran16v »

Nazalost nema nikakav pametan savjet, osim to znam da slikaju auto prilikom evidenentiranja prekrsaja i da poslije toga nema vadione, ali sam primjetio na Grbavici (vise puta ali samo na jednom mjestu) taj papiric na kojem je "Upozorenje" prekirzeno i napisano "Prijava". Nazalost nisam zagledao ali sam skoro siguran da na tome nije bilo ni pecata. Buduci da je taj papiric tako smijesan da bi bio pravi i validan dokument bio sam ubjedjen da se neko od komsija domogao bjanko upozorenja i sad strasi papcine koji se vrte oko Shopping centra i koji parkiraju u sred z. povrsine. Jos je apsurdnije kad znam da policija za pogresno parkiranje (i jedno i drugo su prekrsaji) uredno ostavi ovjeren i potpisan Prekrsajni nalog u 2 boje i 2 primjerka te uplatinicu, a Eko policija komadic prepravljenog tariguza.
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#5 Re: Kazna od eko policije?

Post by chuchumbamayumbe »

Zaboravi na tu prijavu, nije validan dokument, možeš ga osporiti na svakom sudu.
Vidio sam jednom takav papir ( 8-) ), nikada mi ništa nije došlo, a ima tome nekoliko godina.
User avatar
thea
Posts: 1166
Joined: 04/10/2011 23:05

#6 Re: Kazna od eko policije?

Post by thea »

Gospodine, ako platite kaznu, sljedi put vam nece pasti na pamet da se parkirate tamo gdje se NE MOZE!!!
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#7 Re: Kazna od eko policije?

Post by goran16v »

thea wrote:Gospodine, ako platite kaznu, sljedi put vam nece pasti na pamet da se parkirate tamo gdje se NE MOZE!!!
Nek' si mu se nagovorila! :D
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#8 Re: Kazna od eko policije?

Post by poznanik »

goran16v wrote:
thea wrote:Gospodine, ako platite kaznu, sljedi put vam nece pasti na pamet da se parkirate tamo gdje se NE MOZE!!!
Nek' si mu se nagovorila! :D
Pa možda je u pravu, obzirom da je svjestan da je pogriješio, parkirajući automobil na zelenoj površini. I ako mu ne bude na propisan način ispostavljena prijava, neka sam ode i izvrši uplatu, nek se sam kazni... :D
User avatar
thea
Posts: 1166
Joined: 04/10/2011 23:05

#9 Re: Kazna od eko policije?

Post by thea »

sta kazete na ovu, u jednoj maloj regiji u evropi, eko policajac koji radi godinama na istom mjestu zakaci kaznu svojoj sopstvenoj supruzi na njen auto. Dosla ona kuci, i kaze mu, pa zasto meni. On je samo odgovorio to je moj posao, a ja primam platu od iste. zato sljedeci put pazi.

dakle narod u bih sebi svasta dozvoljava, zato po kazni, pa da vidimo reda, a u budetu nece biti problema platiti penzionerima 50% vise penzije.

ovo je zaista istinita prica.
M@RKO
Posts: 133
Joined: 15/05/2010 09:23

#10 Re: Kazna od eko policije?

Post by M@RKO »

Idemo redom
@ AmADin_gospo
Nek si ti sretan sto su meni kaznu napisali. Napisao sam da bih volio da prodje bez tih suvisnih glupih komentara. Nisam od tih indijanaca tako sto se parkiraju, sto sam fino gore i napisao a nema ko da procita.
@ ostali
Ova prijava nema pecat na sebi, i djeluje mi sve osim neke normalne prijave :lol:
@ Thea, poznanik
Svjestan sam ja da sam pogrijesio, ali ja nisam vidio uopste da je to z od zelene povrsine. U protivnom naravno da ne bi tu parkirao. A konje sto stanu na sred neke povrsine ne kaznjavaju...
Nebitno.. kad da ocekujem kaznu :D I koliki iznos samokaznjavanja da ocekujem? :lol:
User avatar
thea
Posts: 1166
Joined: 04/10/2011 23:05

#11 Re: Kazna od eko policije?

Post by thea »

Gospodine Marko, iskreno mi je zao ako budes zbog gluposti morao platiti kaznu, a taj novac si mogao inteligentnije iskoristiti. Zao mi je kao sto kazes ljudi koji se drze pravila, a ipak se desi.

Jedno je sigurno, vijerujes li u ovo, da eko policajac ce sam napraviti mjesto-zamku da se raja parkira da ti stavi ceduljicu, na nama je da znamo sta se moze a sta ne.
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#12 Re: Kazna od eko policije?

Post by goran16v »

M@RKO wrote:Idemo redom
@ AmADin_gospo
Nek si ti sretan sto su meni kaznu napisali. Napisao sam da bih volio da prodje bez tih suvisnih glupih komentara. Nisam od tih indijanaca tako sto se parkiraju, sto sam fino gore i napisao a nema ko da procita.
@ ostali
Ova prijava nema pecat na sebi, i djeluje mi sve osim neke normalne prijave :lol:
@ Thea, poznanik
Svjestan sam ja da sam pogrijesio, ali ja nisam vidio uopste da je to z od zelene povrsine. U protivnom naravno da ne bi tu parkirao. A konje sto stanu na sred neke povrsine ne kaznjavaju...
Nebitno.. kad da ocekujem kaznu :D I koliki iznos samokaznjavanja da ocekujem? :lol:
Uz apsulutno postovanje za priznanje greske zar se ni u jednom f.. ing slucaju ne mozemo odmaci od klasicnog mahalaskog argumenta odbrane "sto mene kaznjavas, a ovog ne kaznjavas". Razumijem ja frustracije zbog selktivnog kaznjavanja, ali to nikad nije bilo i nece biti nikavo opravdanje. Pogrijesio si, nije bitno namjerno ili slucajno, plati kazu ako su te uhvatili, jer jesu li druge kaznili ili nisu nema veze s tobom...
M@RKO
Posts: 133
Joined: 15/05/2010 09:23

#13 Re: Kazna od eko policije?

Post by M@RKO »

Nije to nikakvo opravdavanje.. Kao sto sam napisao, pogrijesio sam, platicu kaznu i paziti vise ubuduce..
Ali opet nikako ne mogu preci preko toga da prema svima trebaju da se primjenjuju isti zakoni.

@Thea, vala ovo bas djeluje kao to mjesto. :-D A sto je najgore saznao sam da im je tu u ulazu pored sjediste, pa me sigurno vidio kad sam dolazio, jer vrijeme kazne je 5 min nakon mog dolaska :D

I da li moze neko sa sigurnoscu reci kolika je kazna? Meni neki ljudi spominju 40 km, a neki 300 xD
User avatar
fidoremilienko
Posts: 9568
Joined: 17/08/2010 10:34
Location: You are here!

#14 Re: Kazna od eko policije?

Post by fidoremilienko »

Moj daidža je dobio kaznu 100 kmica, jer je parkirao na zelenu površinu. I nije parkirao cijelom površinom vozila, već samo sa dva točka prednji i zadnji. To je bilo prije 5-6 godina, Otes-Ilidža :D
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#15 Re: Kazna od eko policije?

Post by goran16v »

M@RKO wrote:Nije to nikakvo opravdavanje.. Kao sto sam napisao, pogrijesio sam, platicu kaznu i paziti vise ubuduce..
Ali opet nikako ne mogu preci preko toga da prema svima trebaju da se primjenjuju isti zakoni.

@Thea, vala ovo bas djeluje kao to mjesto. :-D A sto je najgore saznao sam da im je tu u ulazu pored sjediste, pa me sigurno vidio kad sam dolazio, jer vrijeme kazne je 5 min nakon mog dolaska :D

I da li moze neko sa sigurnoscu reci kolika je kazna? Meni neki ljudi spominju 40 km, a neki 300 xD
Jbga, sta da ti kazem nego ganjaj jednak tretman za sve dok ti je auto ispravno parkiran, a ne obracaj paznju na to tek kad pogrijesis i kad dodje kazna.
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#16 Re: Kazna od eko policije?

Post by poznanik »

M@RKO wrote:Idemo redom...poznanik
Svjestan sam ja da sam pogrijesio, ali ja nisam vidio uopste da je to z od zelene povrsine. U protivnom naravno da ne bi tu parkirao. A konje sto stanu na sred neke povrsine ne kaznjavaju...
Nebitno.. kad da ocekujem kaznu :D I koliki iznos samokaznjavanja da ocekujem? :lol:
Pozitivno je što priznaješ svoju grešku, jasno je to bilo i iz prvog posta, zato sam se i našalio s tobom predloživši "samoplaćanje" kazne, a najviše s razlogom da bolje zapamtiš pravila ponašanja :D

Međutim, ti nisi načinio prekršaj! :D

Na zelenoj (javnoj) površini u Sarajevu, ostavio si svoj automobil koji svakodnevno koristiš. Tvoj automobil nije neregistriran, nije "stari automobil", a nisi (pretpostavljam) ni ostavio automobil na mjestu hidranta za vodu, ili svojim parkiranim automobilom nisi zapriječio pristup takvom hidrantu, jer da sve ovo jesi, onda bi prekršajna prijava imala pravni osnov, i bio bi kažnjen novčanim iznosom u rasponu od 10 do 500 KM. :D


Inače, konje niko ne smije kažnjavati, kažnjivi su jedino njihovi vlasnici, i to samo ukoliko njihovi konji zaprljaju javnu površinu, ili popasu travu na javnoj površini :D
zvrk
Posts: 1710
Joined: 19/08/2008 13:00

#17 Re: Kazna od eko policije?

Post by zvrk »

kolike su kazne ?
nookey
Posts: 1021
Joined: 13/10/2010 21:42

#18 Re: Kazna od eko policije?

Post by nookey »

Evo iz iskustva, zavisi sa koliko si točkova nagazio, jer nije svejedno ako si nagazio sa dva ili sa sva 4. Od toga isto zavisi visina kazne.
Mene je isto tako pisao na Grbavici kod stadiona, kad je bila utakmica msm Željo-Dinamo i ja ostavio na trotoaru, a nagazio sa dva desna točka zemlju, a ne travu. Kad sam došao nađem taj isti papirić, prekriženo upozorenje, napisano prijava i potpis nekog delegata dole u ćošku. Haj kontam ovo niđe veze. Dođem kući, nazovem jednog momka kojem rođak radi kao eko policajac čisto da vidim mogu li me kazniti. Kad mi je on rekao da kazna može ići i do 1200KM meni se sve okrenulo. Sad ne znam tačno od čega zavisi cifra tj da li je prava zelena površina ili je zemlja k'o što je bio slučaj kod mene, ali probaj otići do njih prije nego predaju nalog na sud i dogovori se jer može se srediti, nije kao kod policije. Oni čekaju po par dana jer ih ljudi stalno zovu, pokušavaju da srede itd.
Elem, nekom ludom srećom mene je upravo pisao rođak od tog momka i na njegovu molbu nije predao nalog.
A tačno je i da slikaju, tako da svaka vadiona, nisam, laže itd. ne prolazi, nego jedino rješenje je probati se dogovoriti s njima.
Eto, sretno i nadam se da te neće puno 'oderati'.
nookey
Posts: 1021
Joined: 13/10/2010 21:42

#19 Re: Kazna od eko policije?

Post by nookey »

I još da dodam, daleko od toga da opravdavam neko izbjegavanje kazni, ovo gore sam napisao jer sam shvatio da nisi od ovih što namjerno ostavljaju svakodnevno na nekim zelenim površinama pored praznih parkinga i može se svakom desiti a kazne su za naše uslove ogromne...
Ja od gore navedenog puta nisam više nikad nagazio 'zelenu površinu' ;)
zvrk
Posts: 1710
Joined: 19/08/2008 13:00

#20 Re: Kazna od eko policije?

Post by zvrk »

hvala puno na odgovoru
fakat nisam od onih sto jasu autom trotoare, zelene povrsine i sl...
nuzda me natjerala da tu ostavim auto i odnio ga djavo ...
moram prvo skontati ko mi je slikao auto - park ili rad :S
:thumbup:

neku nornalmu kaznu bih platila bez problema, ali obzirom da mi je prvi prekrsaj ako bude islo sa tim nekim ciframa tipa pola prosjecne plate - trazicu sudsko izjasnjavanje, nema mi druge
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#21 Re: Kazna od eko policije?

Post by goran16v »

zvrk wrote:hvala puno na odgovoru
fakat nisam od onih sto jasu autom trotoare, zelene povrsine i sl...
nuzda me natjerala da tu ostavim auto i odnio ga djavo ...
moram prvo skontati ko mi je slikao auto - park ili rad :S
:thumbup:

neku nornalmu kaznu bih platila bez problema, ali obzirom da mi je prvi prekrsaj ako bude islo sa tim nekim ciframa tipa pola prosjecne plate - trazicu sudsko izjasnjavanje, nema mi druge
Iznivni ali nuzda nije nikakvo opravdanje. Zamisli da svako rezonuje k'o ti i da, kad mu je nuzda, auto ostavi gdje mu je najzgodine?! Sto se tice sudskog izjasnjavanja povedi racuna da ti je auto vrlo vjerovatmo fotografisan i da tu nema bas nekih olakotnih okolnosti tako da bi te uz troskove sida mogla izacfi skuplja pita neg' teFsija, a kazne i ekopolicija su nadleznost RAD-a.
zvrk
Posts: 1710
Joined: 19/08/2008 13:00

#22 Re: Kazna od eko policije?

Post by zvrk »

goran16v wrote:
zvrk wrote:hvala puno na odgovoru
fakat nisam od onih sto jasu autom trotoare, zelene povrsine i sl...
nuzda me natjerala da tu ostavim auto i odnio ga djavo ...
moram prvo skontati ko mi je slikao auto - park ili rad :S
:thumbup:

neku nornalmu kaznu bih platila bez problema, ali obzirom da mi je prvi prekrsaj ako bude islo sa tim nekim ciframa tipa pola prosjecne plate - trazicu sudsko izjasnjavanje, nema mi druge
Iznivni ali nuzda nije nikakvo opravdanje. Zamisli da svako rezonuje k'o ti i da, kad mu je nuzda, auto ostavi gdje mu je najzgodine?! Sto se tice sudskog izjasnjavanja povedi racuna da ti je auto vrlo vjerovatmo fotografisan i da tu nema bas nekih olakotnih okolnosti tako da bi te uz troskove sida mogla izacfi skuplja pita neg' teFsija, a kazne i ekopolicija su nadleznost RAD-a.
kada bi svi (ako cemo vec u tom pravcu diskutovati) u nuzdi (kao sto je meni bila) parkirali nepropisno, to bi znacilo jedan put svako 5-6 godina.
uopce ne pokusavam opravdati prekrsaj niti osporiti legitimitet kazne
nego visinu ako bude basnoslovna

eko redare imaju park i rad
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#23 Re: Kazna od eko policije?

Post by goran16v »

zvrk wrote:
goran16v wrote:
zvrk wrote:hvala puno na odgovoru
fakat nisam od onih sto jasu autom trotoare, zelene povrsine i sl...
nuzda me natjerala da tu ostavim auto i odnio ga djavo ...
moram prvo skontati ko mi je slikao auto - park ili rad :S
:thumbup:

neku nornalmu kaznu bih platila bez problema, ali obzirom da mi je prvi prekrsaj ako bude islo sa tim nekim ciframa tipa pola prosjecne plate - trazicu sudsko izjasnjavanje, nema mi druge
Iznivni ali nuzda nije nikakvo opravdanje. Zamisli da svako rezonuje k'o ti i da, kad mu je nuzda, auto ostavi gdje mu je najzgodine?! Sto se tice sudskog izjasnjavanja povedi racuna da ti je auto vrlo vjerovatmo fotografisan i da tu nema bas nekih olakotnih okolnosti tako da bi te uz troskove sida mogla izacfi skuplja pita neg' teFsija, a kazne i ekopolicija su nadleznost RAD-a.
kada bi svi (ako cemo vec u tom pravcu diskutovati) u nuzdi (kao sto je meni bila) parkirali nepropisno, to bi znacilo jedan put svako 5-6 godina.
uopce ne pokusavam opravdati prekrsaj niti osporiti legitimitet kazne
nego visinu ako bude basnoslovna

eko redare imaju park i rad
Sve i kad bi ravnala nuzde prema sebi, a mnogi imaju nuzdu puno cesce od tebe (ja sam npr. od pocetka godine 12 puta vozio mater u Hitnu), izracunaj koliko je jednom u svakih 5 - 6 godina puta 140 000 registrovanih vozila u KS pa zamisli kako bi to izgledalo u praksi!
Ako ne pokusavas opravdati prekrsaj onda ne znam cemu, da citiram, "nuzda me natjerala da tu ostavim auto". Nazalost, kad dodje kazna, uvidjeces da nije bila nuzda jer sam siguran da sljedeci put, ako se nadjes u identicnoj situaicji, neces tako parkirati...
Koliko znam ekopolicija koja pise kazne je RAD-ova, a vidim za izlaze iz zgrade na Pofalicima gdje RAD ima filijalu.
Last edited by goran16v on 25/03/2014 09:37, edited 1 time in total.
zvrk
Posts: 1710
Joined: 19/08/2008 13:00

#24 Re: Kazna od eko policije?

Post by zvrk »

goran16v wrote:
Sve i kad bi ravnala nuzde prema sebi izracunaj koliko je jednom u svakih 5 - 6 godina puta 140 000 registrovanih vozila u KS pa zamisli kako bi to izgledalo!
Ako ne pokusavas opravdati prekrsdaj onda ne znam cemu, da citiram, "nuzda me natjerala da tu ostavim auto". Nazalost, kad dodje kazna, uvidjeces da nije bila nuzda...
sigurno bi izgledalo bolje nego sad...
nuzdu sam pomenula jer je nuzda dakle nije svakidasnja - mrsko mi ici na parking situacija, odnosno u kontekstu toga da ne ostavljam auto gdje stignem

svako dobro gorane
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#25 Re: Kazna od eko policije?

Post by goran16v »

zvrk wrote:
goran16v wrote:
Sve i kad bi ravnala nuzde prema sebi izracunaj koliko je jednom u svakih 5 - 6 godina puta 140 000 registrovanih vozila u KS pa zamisli kako bi to izgledalo!
Ako ne pokusavas opravdati prekrsdaj onda ne znam cemu, da citiram, "nuzda me natjerala da tu ostavim auto". Nazalost, kad dodje kazna, uvidjeces da nije bila nuzda...
sigurno bi izgledalo bolje nego sad...
nuzdu sam pomenula jer je nuzda dakle nije svakidasnja - mrsko mi ici na parking situacija, odnosno u kontekstu toga da ne ostavljam auto gdje stignem

svako dobro gorane
Svako dobro i tebi, ali kao sto napisah u editovanom postu iznad, kad dodje kazna siguran sam da sljedeci put u identicnoj situaciji neces parkriati auto kao to si ga parkirala ovajh put, pa ces sama sebi dokazati da ni ovo nije bila nuzda.
Post Reply