KARCINOM I BORBA SA NJIM!!!

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5953
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#2601 Re: KARCINOM I BORBA SA NJIM!!!

Post by studiorum_tuzlaensis »

eltroxin wrote: 26/03/2024 00:09
studiorum_tuzlaensis wrote: 25/03/2024 23:57 Jedan od onkologa iz starije garde mi je pričao da u osnovi postoje tri ravnopravna faktora uzročnika kancera (sve poznato)

- Loša ishrana
- Prekomjerni stres (fizički i/ili mentalni)
- Genetika

Kancer procvjeta gotovo u svakom organizmu gdje su aktivna dva od tri.
Zavoravio je mozda i najvazniji.
Uticaj zivotnog okolisa.
To je već sadržano kroz lošu ishranu. Okoliš ulazi na usta i kožu.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8278
Joined: 25/05/2013 23:49

#2602 Re: KARCINOM I BORBA SA NJIM!!!

Post by apsidejzi »

piupiu wrote: 25/03/2024 23:58
apsidejzi wrote: 16/02/2024 11:36 Mentalitet je u pozadini vecine slucajeva kancera.
A stres?
Stres definitivno. Nisam se njega sjetio kada sam pisao orginalni post. Stres utice na fleksibilnost imunog sistema i on cini da imuni sistem prioritizira neke druge stvari i ne stigne da reaguje na sve celije koje trebaju umrijeti. A vjerovatno moze i proizvesti ekstra celije koje se prijave za samounistenje. U principu samo je pitanje koliko celija se mora unistiti u odredjenom trenutku i koliko organizam ima municije. Stres definitivno povecava broj celija a uzima municiju ili je preusmjerava.

Stres, iako je na individualnom nivou, takodjer moze biti uzrokovan mentalitetom. Stres u saobracaju npr. Zato sto je u nasem mentalitetu da se "ubacujemo" jedni drugima, da ne postujemo jedni druge - to povecava stres u svakodnevnici. Jedan banalan primjer ali ima ih bezbroj. Cekanje u redovima je odraz mentaliteta. Na zapadu imas aplikaciju na telefonu gdje se potpises sa svojim kodom koji je potvrdjen u banci i taj potpis ti vazi da izvadis bilo koji dokument, da platis, da potvrdis da si to ti. To odmah umanjuje stres. I to je odraz zapadnog mentaliteta u kojem zele da olaksaju sebi i razmisljaju o tim temama. Mi nismo ni svjesni da takvo nesto postoji i jednostavno prihvatamo taj nepotrebni stres. Kancer je veoma rijetko izazvan jednim izvorom a obicno je kombinacija svega pomalo.

Naravno, pored ovih stresova zbog mentaliteta, neki pojedinci su prirodno vise pod stresom al na to se ne moze uticat. To je genetika.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40860
Joined: 29/06/2011 23:39

#2603 Re: KARCINOM I BORBA SA NJIM!!!

Post by dječak sa šibicama »

Genetski neko ima jaci a neko slabiji organizam, neko je bolesljiv od malih nogu a neko moze "volu rep iscupati". Svaka celija je podlozna degeneraciji, to je sustinski problem u "programskom kodu" covjeka, u svakom trenutku u ljudskom organizmu se neka celija ili vise njih degenerise, ali ako je jak imunitet on se lako izbori sa tim celijama i odstrani ih, unisti.
Ako je slab imunitet, te celije se neometano lijepe, mnoze progresivno i tako nastaje kancerogeno tkivo. Kancer je u sustini "programski virus" organizma. Ako se ne tretira na vrijeme, ako je imunitet nesposoban izboriti se a covjek ciji je organizam ne otkrije virus na vrijeme, onda je covjek u problemu.

Zasto je danas takva epidemija karcinoma ne znam, samo sam cuo od par onkologa da danas karcinom smatraju hronicnom bolesti, sve je manje brzi ubica ali sve je cesce tihi ubica, mislim cesce po broju slucajeva.
User avatar
piupiu
Posts: 16647
Joined: 05/01/2008 05:08

#2604 Re: KARCINOM I BORBA SA NJIM!!!

Post by piupiu »

apsidejzi wrote: 26/03/2024 16:22 Stres definitivno. Nisam se njega sjetio kada sam pisao orginalni post. Stres utice na fleksibilnost imunog sistema i on cini da imuni sistem prioritizira neke druge stvari i ne stigne da reaguje na sve celije koje trebaju umrijeti. A vjerovatno moze i proizvesti ekstra celije koje se prijave za samounistenje. U principu samo je pitanje koliko celija se mora unistiti u odredjenom trenutku i koliko organizam ima municije. Stres definitivno povecava broj celija a uzima municiju ili je preusmjerava.

Stres, iako je na individualnom nivou, takodjer moze biti uzrokovan mentalitetom. Stres u saobracaju npr. Zato sto je u nasem mentalitetu da se "ubacujemo" jedni drugima, da ne postujemo jedni druge - to povecava stres u svakodnevnici. Jedan banalan primjer ali ima ih bezbroj. Cekanje u redovima je odraz mentaliteta. Na zapadu imas aplikaciju na telefonu gdje se potpises sa svojim kodom koji je potvrdjen u banci i taj potpis ti vazi da izvadis bilo koji dokument, da platis, da potvrdis da si to ti. To odmah umanjuje stres. I to je odraz zapadnog mentaliteta u kojem zele da olaksaju sebi i razmisljaju o tim temama. Mi nismo ni svjesni da takvo nesto postoji i jednostavno prihvatamo taj nepotrebni stres. Kancer je veoma rijetko izazvan jednim izvorom a obicno je kombinacija svega pomalo.

Naravno, pored ovih stresova zbog mentaliteta, neki pojedinci su prirodno vise pod stresom al na to se ne moze uticat. To je genetika.
Pa da. Kod nas su svi faktori u kombinaciji izraženi. Nezdrav način života - pušenje, loša hrana, zagadjenje u gradovima, nekretanje i iracionalno forsiranje istih (kad vidim onu ženu na reels 'Ja ću pušit' dok ne crknem', tačno bih tražila da je uhapse :oops:), koji ne samo da su uzrocima, nego kad dobiješ rak - pretpostavljam i da smanjuju mogućnost da se izboriš s njim, jer je tijelo stalno pod napadom. A stres je kod nas utkan u politički sistem i kulturu. Odatle, mislim, i ova epidemija raka, jer svi imamo neku genetsku predispoziciju za nešto.

Čitala sam nedavno da rak dojke zapravo nije jedan proces tj jedna bolest nego kombinacija bolesti koje uzrokuju pojavu velikog broja ćelija raka koje onda formiraju tumore. Što vjerovatno opet ukazuje na razlog zašto je važno preventivno kontrolisati različite aspekte života.
swanfilter
Posts: 7920
Joined: 06/06/2008 18:52

#2605 Re: KARCINOM I BORBA SA NJIM!!!

Post by swanfilter »

piupiu wrote: 27/03/2024 01:37
apsidejzi wrote: 26/03/2024 16:22 Stres definitivno. Nisam se njega sjetio kada sam pisao orginalni post. Stres utice na fleksibilnost imunog sistema i on cini da imuni sistem prioritizira neke druge stvari i ne stigne da reaguje na sve celije koje trebaju umrijeti. A vjerovatno moze i proizvesti ekstra celije koje se prijave za samounistenje. U principu samo je pitanje koliko celija se mora unistiti u odredjenom trenutku i koliko organizam ima municije. Stres definitivno povecava broj celija a uzima municiju ili je preusmjerava.

Stres, iako je na individualnom nivou, takodjer moze biti uzrokovan mentalitetom. Stres u saobracaju npr. Zato sto je u nasem mentalitetu da se "ubacujemo" jedni drugima, da ne postujemo jedni druge - to povecava stres u svakodnevnici. Jedan banalan primjer ali ima ih bezbroj. Cekanje u redovima je odraz mentaliteta. Na zapadu imas aplikaciju na telefonu gdje se potpises sa svojim kodom koji je potvrdjen u banci i taj potpis ti vazi da izvadis bilo koji dokument, da platis, da potvrdis da si to ti. To odmah umanjuje stres. I to je odraz zapadnog mentaliteta u kojem zele da olaksaju sebi i razmisljaju o tim temama. Mi nismo ni svjesni da takvo nesto postoji i jednostavno prihvatamo taj nepotrebni stres. Kancer je veoma rijetko izazvan jednim izvorom a obicno je kombinacija svega pomalo.

Naravno, pored ovih stresova zbog mentaliteta, neki pojedinci su prirodno vise pod stresom al na to se ne moze uticat. To je genetika.
Pa da. Kod nas su svi faktori u kombinaciji izraženi. Nezdrav način života - pušenje, loša hrana, zagadjenje u gradovima, nekretanje i iracionalno forsiranje istih (kad vidim onu ženu na reels 'Ja ću pušit' dok ne crknem', tačno bih tražila da je uhapse :oops:), koji ne samo da su uzrocima, nego kad dobiješ rak - pretpostavljam i da smanjuju mogućnost da se izboriš s njim, jer je tijelo stalno pod napadom. A stres je kod nas utkan u politički sistem i kulturu. Odatle, mislim, i ova epidemija raka, jer svi imamo neku genetsku predispoziciju za nešto.

Čitala sam nedavno da rak dojke zapravo nije jedan proces tj jedna bolest nego kombinacija bolesti koje uzrokuju pojavu velikog broja ćelija raka koje onda formiraju tumore. Što vjerovatno opet ukazuje na razlog zašto je važno preventivno kontrolisati različite aspekte života.
Ja znam za slucaj pusaca sa dijagnozom raka pluca, koji je mislio da nema jos mnogo vremena i nastavio je pusiti. Zivio jos deceniju.

A znam i za nekoliko slucajeva nepusaca koje snađe rak pluca.

Iz svoje blize okoline za zivota sam upratio da rak vise pogodi one za koje uopste ne bi ocekivao. I sa istim se lakse izborili oni slabijih zivotnih navika.

Mojoj kolegici su u Decembru otkrili plucnog. Bila je jaka do prije sedmicu i konzilija. Tek sada je shvatila da ceka smrt, mada su joj odmah rekli da nece ni pokusavati.

Ne zelim nit pomisliti kako je ljudima u tim slucajevima buditi se iz dana u dan.
User avatar
piupiu
Posts: 16647
Joined: 05/01/2008 05:08

#2606 Re: KARCINOM I BORBA SA NJIM!!!

Post by piupiu »

@swanfilter Ne treba se zanositi. Kod mene u famliji su masovno stradali od pušenja (s više strana), tri raka pluća s metastazama, najstrašnijem neprijatelju ne bih poželjela, i tri HOBP-a, od toga dva sa posljedicama koje su toliko mučne da je bolje, čini mi se, da čovjeka udari auto pa da ostane na mjestu mrtav. Nedavno mi je umrla i prijateljica - od dijagnoze do smrti ni mjesec i po. Isto metastazirani rak pluća.

I, naravno, nije sve do aktivnog pušenja - ima dosta i do zagadjenja zraka i pasivnog pušenja. U Bosni čovjek htio-ne htio puši. Ubijaju ga drugi s ovim 'ja ću pušit' dok ne crknem' i 'neće meni niko zabranjivati' furkama, jer mi smo jedna vrlo iracionalna kultura.
User avatar
Dozer
Posts: 28404
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#2607 Re: KARCINOM I BORBA SA NJIM!!!

Post by Dozer »

Mutivoda wrote: 25/03/2024 16:57
Dozer wrote: 12/03/2024 16:03Netacno.
kad budete imali vremena, ako možete pogledajte pp
Odgovorio. I nema potrebe da se persiramo na forumu.
User avatar
oldtajmer
Posts: 5060
Joined: 13/04/2013 09:43
Location: Royston Vasey

#2608 Re: KARCINOM I BORBA SA NJIM!!!

Post by oldtajmer »

neki dan cujem da je sa onkologije otisao dr. pasic,odlican doktor,u spaniju cini mi se
steta,valja nadomjestiti takve ljude

a nedavno bas citam neki doktor govori da svaki dan kroz onkologiju na kosevu prodje oko 500 pacijenata,puno u pm
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40860
Joined: 29/06/2011 23:39

#2609 Re: KARCINOM I BORBA SA NJIM!!!

Post by dječak sa šibicama »

Na onkologiji je guzvara i prije bila, ja sam staru vodio gore prije 15ak godina, takve guzve sam vidjao samo na uroloskom.

Najtuznija cekaonica po mom misljenju, jos gore je na 13 ili 14 katu, gdje su lezeci pacijenti a nekad i gore moras kod onkologa interniste.
User avatar
Vitezanin
Posts: 3785
Joined: 27/08/2009 21:53
Location: https://angotrips.blog

#2610 Re: KARCINOM I BORBA SA NJIM!!!

Post by Vitezanin »

armin071 wrote: 13/02/2024 07:37
swanfilter wrote: 13/02/2024 07:09 Da li neko cuo za slucaj kada su pacijentu nakon dijagnoze javili da nece poceti sa tretmanom lijecenja raka?

U putanju je rak desnog plucnog krila. Bez metastaza.

Kasnije napisem potpunu dijagnozu.

Bio bih zahvalan na odgovorina.
Obično kada ti tako kažu doktori polaze od toga da terapija ne može donijeti promjeni trenutnog stanja. E sad ti kažeš da nema metastaza onda malo i jeste čudno da su otkazali tretman. U svakom slučaju ja sam veliki skeptik kod tih terapija, posebno kod raka pluća. Imao sam jednom poznanicu koja je isto imala rak pluća i nakon kemoterapija i inih tretmana, zvanično je bilo da su uništili rak ali onako usput su joj uništili i imuni sistem, pala u komu iz koje se nažalost nikad više nije probudila… Jebeno je što se čovjek u tim trenucima fata za bilo kakvu slamku spasa, mada ja još nisam upoznao pulmologa koji bi počeo sa tim terapijama da mu se isto desi, doduše neće to nijedan javno izjaviti. Kada je umro onaj vlasnik od apple ja sam izgubio nadu da su možda i našli nešto što bi moglo biti od pomoći protiv ove bolesti. Hasti je najteže dok drugi okolo svi nešto pametuju, a familije potroše hiljade i hiljade za nekakve “specijalne” inekcije iz inostranstva… Realnost je nažalost samo jedan smjer…
Kemoterapije uspješno liječe rano otkrivene slučajeve, no sve ovisi od bezbroj faktora. I nije to nikakva slamka spasa nego terapija koja dokazano radi, ali opet treba naglasiti, zavisi u kojem je ko stadiju, koja vrsta raka, kako organizam reagira itd.

Neuspojave (udar na imuni sistem) su nažalost prateća činjenica koje nekoga pogađaju manje, a nekoga više i jasno su utvrđene i objašnjene (kao i zašto se dešavaju). Medicina jako napreduje i terapije danas postaju lakše za podnijeti iako i dalje govorimo o ozbiljnom procesu koji iscrpljuje i osobu koja boluje i one koji su svjedoci toga.

Upravo svjedočim ovome u vlastitoj kući i zato sam reagirao na ovo što si napisao: razumijem da je napisano možda i posljedica iskustva kroz koji je prošla poznanica (žao mi je da je tako završilo), ali mislim da treba biti jako oprezan s generalnim zaključcima. Ljudi ovo čitaju i mogu zaključiti da im terapija ne treba. Ako ne vjerujemo doktorima i medicini e onda ne znam kako da se nosimo onda s ovim shitom.
User avatar
oldtajmer
Posts: 5060
Joined: 13/04/2013 09:43
Location: Royston Vasey

#2611 Re: KARCINOM I BORBA SA NJIM!!!

Post by oldtajmer »

zasto se kod nas ne primjenuje ova bioloska terapija koja ciljano ubija celije tumora,da li je razlog samo u cijeni ili nesto drugo :?
i koliko se i vani koriste ovi lijekovi za kemoterapiju kao kod nas ,da li su rasprostranjeni,bas bi to volio znati ako neko zna
User avatar
mirota
Posts: 2353
Joined: 11/01/2018 11:42

#2612 Re: KARCINOM I BORBA SA NJIM!!!

Post by mirota »

oldtajmer wrote: 15/04/2024 13:32 zasto se kod nas ne primjenuje ova bioloska terapija koja ciljano ubija celije tumora,da li je razlog samo u cijeni ili nesto drugo :?
i koliko se i vani koriste ovi lijekovi za kemoterapiju kao kod nas ,da li su rasprostranjeni,bas bi to volio znati ako neko zna
ko kaze da se ne koristi, koristi se itekako, samo ko ima para ili je na listi Fonda...
User avatar
oldtajmer
Posts: 5060
Joined: 13/04/2013 09:43
Location: Royston Vasey

#2613 Re: KARCINOM I BORBA SA NJIM!!!

Post by oldtajmer »

mirota wrote: 15/04/2024 15:14
oldtajmer wrote: 15/04/2024 13:32 zasto se kod nas ne primjenuje ova bioloska terapija koja ciljano ubija celije tumora,da li je razlog samo u cijeni ili nesto drugo :?
i koliko se i vani koriste ovi lijekovi za kemoterapiju kao kod nas ,da li su rasprostranjeni,bas bi to volio znati ako neko zna
ko kaze da se ne koristi, koristi se itekako, samo ko ima para ili je na listi Fonda...
mislio sam zasto se za sve pacijente ne koristi ili to nije inace praksa ni vani
proslu godinu sam puno vremena proveo po onkologiji kcus-a i jedini ljudi koji su koristili tu terapiju su bili oni koji su se privatno snalazili i nabavljali iz vana
User avatar
mirota
Posts: 2353
Joined: 11/01/2018 11:42

#2614 Re: KARCINOM I BORBA SA NJIM!!!

Post by mirota »

da malo poredimo nasu onkologiju sa britanskom...zvanicna statistika, u Britaniji je prosjek od momenta PH postavljanje dijagnoze kancera do pregleda onkologa oko 6 mjeseci, kod nas je manje od 20 dana...sto se tice lijecenja, imamo sve kao i razvijeni svijet, samo zbog ogranicenih finansijskih sredstava u RS npr samo je do 200 ljudi na imunoterapiji, koja je mjesecno oko 7500 km i prima se svaki mjesec do kraja zivota, rezultati su uglavnom jako dobri
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40860
Joined: 29/06/2011 23:39

#2615 Re: KARCINOM I BORBA SA NJIM!!!

Post by dječak sa šibicama »

mirota wrote: 15/04/2024 16:01 da malo poredimo nasu onkologiju sa britanskom...zvanicna statistika, u Britaniji je prosjek od momenta PH postavljanje dijagnoze kancera do pregleda onkologa oko 6 mjeseci, kod nas je manje od 20 dana...sto se tice lijecenja, imamo sve kao i razvijeni svijet, samo zbog ogranicenih finansijskih sredstava u RS npr samo je do 200 ljudi na imunoterapiji, koja je mjesecno oko 7500 km i prima se svaki mjesec do kraja zivota, rezultati su uglavnom jako dobri
https://n1info.ba/vijesti/nestasica-cit ... iti-lijek/

https://www.slobodnaevropa.org/a/bih-ra ... 01326.html
Post Reply