Kamioni/sleperi na magistralama....

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply

Da li podrzavate uvodjenje ogranicenja kretanja za teretna vozila na magistralama?

DA
58
82%
NE
13
18%
 
Total votes: 71

User avatar
teskeredzic_22
Posts: 20131
Joined: 12/07/2021 15:41
Location: Nije patriotizam kada zakačiš zastavu na profil već kad baciš smeće u kontejner !

#151 Re: Kamioni/sleperi na magistralama....

Post by teskeredzic_22 »

dječak sa šibicama wrote: 16/08/2023 16:23 Minimum uvidjavnosti prosjecnog vozaca kamiona bio bi da se tu i tamo skloni malo ako ima prosirenje a iza njega se nabrala kolona, saceka par sekundi da zmigavac i pusti kolonu ispred sebe.

Ali tu vec dolazi do izrazaja sveopca nekultura vozaca u BiH i na balkanu, niti se vecina kamiondzija skolni, niti su ovi u malim autima ista bolji. Sve go divljak.
Prije rata sa deset vozila u retrovizoru , šleper je bio obavezan skrenuti i propustiti kolonu ( doduše automobili su bili sporiji i manji).

Ne bih se smio kladiti ali mislim da je u Sloveniji ostala ta odredba.
mali_balon
Posts: 11510
Joined: 12/09/2012 09:57

#152 Re: Kamioni/sleperi na magistralama....

Post by mali_balon »

Ma dobro je to sve s obzirom kako se stancaju novi vozaci i kako ih uce da voze.....neko dan setam i gledam kako kandidat vozi drugoj od jednog do drugog kruznog na dobrinji ne znam jel iso 20.....
Gledam kako ih uce da voze samo vanjskom u kruznom....kako da jos vise uspore saobracaj...stojimo na semaforu auto skola ispred noga na kocnici upaljeno stop svjetlo, pali se zuto, nista, pali se zeleno prolazi 3 4 sekinde tek tad se pusta kocnica i krece se, pa za koji kurac ce nem zuto sa takvim vozacima, valjda samo da prodji kroz zuto
Uce ih kako da cuvaju auta a ne kako da voze, da budu brzi a sigurni u radnje itd itd...
User avatar
Ateista
Posts: 46910
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#153 Re: Kamioni/sleperi na magistralama....

Post by Ateista »

Juce sam nakon dugo vremena dozivio da vidim da vozac kamiona stane na prosirenju i propusti kolonu, prvo sam mislio da zbog neceg drugog staje ali vidim u retrovizoru da se ukljucuje nakin sto je kolona prosla, nisam mogao vjerovati svojim ocima.
To je naravno jedan od desetina koje sam pretekao taj dan i kojima nije palo na pamet da se sklone.
User avatar
Rothmans
Posts: 2895
Joined: 21/11/2019 21:32

#154 Re: Kamioni/sleperi na magistralama....

Post by Rothmans »

Najmaloumnija tema u galaksiji. Neko ce ustajat u noci ko sismis i vozat kamion zato sto duduci ne znaju prec slepera :roll:
User avatar
Rothmans
Posts: 2895
Joined: 21/11/2019 21:32

#155 Re: Kamioni/sleperi na magistralama....

Post by Rothmans »

mali_balon wrote: 15/08/2023 10:55
manuchao91 wrote: 15/08/2023 08:31

ne mora svake sedmice,ako profulam jednu moram nadoknaditi do kraja treće sedmice .
I onda ta bude 60h da se ubijem od dosade ako sam stao u nekoj vukojebini
Ja odmaram nedjelju i ponedjeljak. Hocete vi slepere gonit...
mali_balon
Posts: 11510
Joined: 12/09/2012 09:57

#156 Re: Kamioni/sleperi na magistralama....

Post by mali_balon »

Rothmans wrote: 17/08/2023 08:29
mali_balon wrote: 15/08/2023 10:55

I onda ta bude 60h da se ubijem od dosade ako sam stao u nekoj vukojebini
Ja odmaram nedjelju i ponedjeljak. Hocete vi slepere gonit...
Vecini slucajeva ucicam 45icu ali nekad moram skraiti i onda 60ka...dosadno ja vec u nedjelju popodne kriziram...
Ali evo firma unuadnje vrijeme steli ture u bazu ili blizu hotela....platili 3 kazne po 8 tisuca ojra u belgiji nasli vozace da 45ice prave u kamionu
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 41397
Joined: 29/06/2011 23:39

#157 Re: Kamioni/sleperi na magistralama....

Post by dječak sa šibicama »

Danas je hiperprodukcija vozaca kamiona, dovoljno je da polozis kategoriju i mozes odmah na slepera, austrijanci nijemci hrvati slovenci vape za vozacima, jace firme plate sve od koda 95 do obuke i testova, bukvalno mozes bez dana iskustva za volan. Takvi vozaci a tu je najcesce mladja ekipa, bas i nemaju predstavu kako se ponasati kao vozac tolike grdosije.
mali_balon
Posts: 11510
Joined: 12/09/2012 09:57

#158 Re: Kamioni/sleperi na magistralama....

Post by mali_balon »

dječak sa šibicama wrote: 17/08/2023 11:19 Danas je hiperprodukcija vozaca kamiona, dovoljno je da polozis kategoriju i mozes odmah na slepera, austrijanci nijemci hrvati slovenci vape za vozacima, jace firme plate sve od koda 95 do obuke i testova, bukvalno mozes bez dana iskustva za volan. Takvi vozaci a tu je najcesce mladja ekipa, bas i nemaju predstavu kako se ponasati kao vozac tolike grdosije.
Ma ne mora to znacit nista, evo jucer jedan kolega imao havariju, vozac 40g, alkohola 0.79, steta 300000eura....naravno 2g stat kamion na otpad
Mladji su oprezni oni nece napravit opsti haos...oni postaju kurceviti nakog 1 2 godine volana tad su popili svu pamet svijeta :D
A danasnje kamione je lakse vozit nego auto samo je bitno da imas osjecaj za gabarite.
Imas distancer, tempomat, retarder, senzore, kamere, automatsko kocenje.... pizde materine....a iskustvo dolazi do izrazaja u voznji u rikverc, okretanjima...te neke fine radnje
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 41397
Joined: 29/06/2011 23:39

#159 Re: Kamioni/sleperi na magistralama....

Post by dječak sa šibicama »

Nisam mislio na iskustvo vec na ponasanje, nece se on skloniti koloni da propusti, ne jednom sam vidio klinju snima se za volanom za instagram, digne noge na volan, konta to je kul.

Znam da su kamioni danas sigurniji od malih auta sa svim tim gadzetima distancerima tempomatima, neki imaju i asistenta mislim ovi novi mercedesi petice i volvo, prati linije ne moras ni drzati volan makar na autocesti gdje moze tako, ali ipak svako danas sjeda za volan.
mali_balon
Posts: 11510
Joined: 12/09/2012 09:57

#160 Re: Kamioni/sleperi na magistralama....

Post by mali_balon »

Evo jedna stvorena za temu

Image
lorente
Posts: 421
Joined: 20/07/2013 03:04

#161 Re: Kamioni/sleperi na magistralama....

Post by lorente »

Vala, ja vazda idem 15-20+. Ne jer divljam, nego zato sto mi cesta i auto to dozvpljavaju bez ikakvih problema.
Realno, ogranicenja u BiH su ista kakva su bila dok su se vozali stojadini, fice, pezejci princevi. I G1. A to je nigdje veze.

U svaku krivinu se, bukvalno, moze uci bar 20 vise od ogranicenja. I to glat, bez ikakvog natezanja, borbe i problema.
[/quote]
Koje si ti govedo..ponosno govedo
User avatar
kabal1337
Posts: 8437
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: auto na otpad

#162 Re: Kamioni/sleperi na magistralama....

Post by kabal1337 »

Meni su vozaci kamiona rega. Ne volim one sto drkaju mobitele dok voze pa ti prikolicom predje u tvoju traku u krivini i to pofino. Mrzim to
User avatar
mk ultra
Posts: 19751
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#163 Re: Kamioni/sleperi na magistralama....

Post by mk ultra »

Kako bi pola danasnjih vozaca palo bez retardera :mrgreen:

Ovi teski
User avatar
tataćusak
Posts: 2463
Joined: 05/05/2011 17:18

#164 Re: Kamioni/sleperi na magistralama....

Post by tataćusak »

Mislim da su kamioni veeeeliki uzročnici teških nesreća u BiH. Prave nepregledne kolone gdje ljudi gube živce i počnu preticati i gdje ne treba. Kamion na pravcu gdje bi g ase moglo preteći gas do daske i obiđu ga 1-2 auta a čim dođe do brda i krivina 30kmh.
Nekad su mi pomalo smetali taksisti a sad me vozači kamiona nerviraju samo tako
mali_balon
Posts: 11510
Joined: 12/09/2012 09:57

#165 Re: Kamioni/sleperi na magistralama....

Post by mali_balon »

tataćusak wrote: 20/08/2023 21:46 Mislim da su kamioni veeeeliki uzročnici teških nesreća u BiH. Prave nepregledne kolone gdje ljudi gube živce i počnu preticati i gdje ne treba. Kamion na pravcu gdje bi g ase moglo preteći gas do daske i obiđu ga 1-2 auta a čim dođe do brda i krivina 30kmh.
Nekad su mi pomalo smetali taksisti a sad me vozači kamiona nerviraju samo tako
Kako je neko kriv ako ga ti pretices na nepreglednoj krivini i imas udes..pa dze to ima...... :lol: mislim da je lagumdzija kriv jer kamion sporo vozi pa ga ti pretices na nepreglednoj krivini....ali ovo mi je glavno ljudi gube zivce pa pocnu preticati.....haj ja izgubim zivce i pocnem pucat po ljudima ispizdio me lik na romobilu vozi sporo

100g sam na forumu i opet me znaju biseri iznenaditi...
mali_balon
Posts: 11510
Joined: 12/09/2012 09:57

#166 Re: Kamioni/sleperi na magistralama....

Post by mali_balon »

Image

:evil:
User avatar
vjeshalica
Posts: 17460
Joined: 31/03/2019 14:56

#167 Re: Kamioni/sleperi na magistralama....

Post by vjeshalica »

tataćusak wrote: 20/08/2023 21:46 Mislim da su kamioni veeeeliki uzročnici teških nesreća u BiH. Prave nepregledne kolone gdje ljudi gube živce i počnu preticati i gdje ne treba. Kamion na pravcu gdje bi g ase moglo preteći gas do daske i obiđu ga 1-2 auta a čim dođe do brda i krivina 30kmh.
Nekad su mi pomalo smetali taksisti a sad me vozači kamiona nerviraju samo tako
Pogrresno mislis
User avatar
mk ultra
Posts: 19751
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#168 Re: Kamioni/sleperi na magistralama....

Post by mk ultra »

ja samo kažem da su od kraja rata na ovamo pravili po jednu traku dodatno na svakoj magistralnoj cesti mi bismo imali daleko bolje uslove vožnje a i u dosta slučajeva to bi se moglo prekategorizirati u brze ceste

jer nemoguće je kamione izbaciti iz pogona, bez infrastrukture.
internazionale
Posts: 2244
Joined: 30/12/2009 15:52

#169 Re: Kamioni/sleperi na magistralama....

Post by internazionale »

mk ultra wrote: 21/08/2023 08:09 ja samo kažem da su od kraja rata na ovamo pravili po jednu traku dodatno na svakoj magistralnoj cesti mi bismo imali daleko bolje uslove vožnje a i u dosta slučajeva to bi se moglo prekategorizirati u brze ceste

jer nemoguće je kamione izbaciti iz pogona, bez infrastrukture.
:thumbup:
Ključ svega. Mada je previše za očekivati strateško razmišljanje od naših kokošara

Opet s druge strane gledam kompleksnost auto puta kroz BiH. Jbt prođeš kroz Srbiju maltene ne prođeš kroz tunel, ili koji most
User avatar
mk ultra
Posts: 19751
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#170 Re: Kamioni/sleperi na magistralama....

Post by mk ultra »

internazionale wrote: 21/08/2023 08:14
mk ultra wrote: 21/08/2023 08:09 ja samo kažem da su od kraja rata na ovamo pravili po jednu traku dodatno na svakoj magistralnoj cesti mi bismo imali daleko bolje uslove vožnje a i u dosta slučajeva to bi se moglo prekategorizirati u brze ceste

jer nemoguće je kamione izbaciti iz pogona, bez infrastrukture.
:thumbup:
Ključ svega. Mada je previše za očekivati strateško razmišljanje od naših kokošara

Opet s druge strane gledam kompleksnost auto puta kroz BiH. Jbt prođeš kroz Srbiju maltene ne prođeš kroz tunel, ili koji most
nemojte o kompleksnosti molim vas :lol:

da je sve tunel, i za to postoji rješenje i kako se pravi i koliko ljudi treba i šta treba.

uostalom govorimo o 300km ceste, a ne kao kroz HR po 1300, Srbiji isto oko 1000 itd itd... dakle ne pravimo ne znam ti šta, a opet će i sa koridorom Klozet ostati istok i zapad nepokriven, bez tranzita i GA kroz Sarajevo, bez konekcije ka Travniku,Tuzli, Bihaću (jer neće Dodik dozvoliti spajanje na Prijedor, barem ne trenutno), Mostar-ŠB-Posušje-Granica sa HR, da ne nabrajam dalje.

ugl, u odnosu na srbiju mi smo u kurcu što se cesta tiče, a za hrvatskom da ne govorim. to je 5 svjetlosnih godina ispred.
mali_balon
Posts: 11510
Joined: 12/09/2012 09:57

#171 Re: Kamioni/sleperi na magistralama....

Post by mali_balon »

mk ultra wrote: 21/08/2023 08:09 ja samo kažem da su od kraja rata na ovamo pravili po jednu traku dodatno na svakoj magistralnoj cesti mi bismo imali daleko bolje uslove vožnje a i u dosta slučajeva to bi se moglo prekategorizirati u brze ceste

jer nemoguće je kamione izbaciti iz pogona, bez infrastrukture.
Mnogo jace zamlje pokusavaju sve i svasta da se ogranici kamionski saobracaj...i ne moze...jbga ne moze kako god okrenes...jedino rjesenje je poruka sa slike kamiondzije koji sam postavio.....da manje jedeml kupujemo i narucujemo onda ce bit manje i kamiona
User avatar
tataćusak
Posts: 2463
Joined: 05/05/2011 17:18

#172 Re: Kamioni/sleperi na magistralama....

Post by tataćusak »

Kamion pa iza njega 200 auta i lagano , nek vam je biseri forumski to ispravno
swanfilter
Posts: 8010
Joined: 06/06/2008 18:52

#173 Re: Kamioni/sleperi na magistralama....

Post by swanfilter »

Ono sto sam na slo autocestama upratio, kada god je problem, tu su sleperi iz Rumunije, Bugarske i Ukrajine ...

Isto tako, zabranu voznje Nedeljom samo doticni ne bendaju ...
mali_balon
Posts: 11510
Joined: 12/09/2012 09:57

#174 Re: Kamioni/sleperi na magistralama....

Post by mali_balon »

swanfilter wrote: 21/08/2023 19:56 Ono sto sam na slo autocestama upratio, kada god je problem, tu su sleperi iz Rumunije, Bugarske i Ukrajine ...

Isto tako, zabranu voznje Nedeljom samo doticni ne bendaju ...
Litvanci, estonci i poljaci drze primat eu transporta imaju fime po nekoliko hiljada kamiona, svabe i ruski oligarsi otvarali firme tamo,skoro nema poreza a jeftinija radna snaga iz bivsih sovjetskih republika....ima rumuna i bugara ali ne toliko....
Sve velike transportne firme su otvorene u istocnoj evropi otisli iz holandije, njemacke, belgije...zaposlili lokalne vozace, onda su poceli uvoziti jeftin radnu snagu iz bivseg sssr a lokalci npr poljak ode u njemacku i vozi tako da rijetko naletis na vozaca hansa ili je pavel, jirzi, ili vlad.....slicno komu sloveniji, nasi dosli u sloveniju a janezi otisli u njemacku i austriju....
User avatar
Ateista
Posts: 46910
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#175 Re: Kamioni/sleperi na magistralama....

Post by Ateista »

mali_balon wrote: 21/08/2023 12:36
mk ultra wrote: 21/08/2023 08:09 ja samo kažem da su od kraja rata na ovamo pravili po jednu traku dodatno na svakoj magistralnoj cesti mi bismo imali daleko bolje uslove vožnje a i u dosta slučajeva to bi se moglo prekategorizirati u brze ceste

jer nemoguće je kamione izbaciti iz pogona, bez infrastrukture.
Mnogo jace zamlje pokusavaju sve i svasta da se ogranici kamionski saobracaj...i ne moze...jbga ne moze kako god okrenes...jedino rjesenje je poruka sa slike kamiondzije koji sam postavio.....da manje jedeml kupujemo i narucujemo onda ce bit manje i kamiona
Kamioni su potrebni, tu nema dileme, problem je u vozacima koji nemaju obzira prema drugim vozacima i ne sklone se da propuste kolonu.
Nisu naravno oni krivi za udese vec udioti koji preticu gdje nije pregledno ili precijene mogucnosti svog auta, ali da doprinose tome - definitivno doprinose.
Slicno kao sto vlast snosi dio krivice za udese na magistralama kojih bi manje bilo da imamo mrezu autoputeva, dakle samo djelimicna krivica jer bi svojim postupcima mogli znacajno unanjiti broj istih, nisu svakako glavni krivci.
Post Reply