Kamen u žuči

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
dulekrele
Posts: 3884
Joined: 10/04/2014 18:25

#126 Re: Kamen u žuči

Post by dulekrele »

Daryl Dixon wrote: 05/09/2022 20:12 Kakav vam je bio oporavak i koliko je trajao?
Ukoliko je laparoskopska operacija onda si pokretan odmah nakon operacije. Cim se izvadi dren moze se ici kuci. Treba da samo zarastu rupice i to je to. Ja sam bio 7 dana na bolovanju jer nisam htio da idem na posao dok ne izvadim male koncice iz rana. Inace sto se tice bolova ili nekih drugih problema mogao sam na posao odmah ali mi se bas i nije dalo :D Neko nakon operacije ima proljeve sto je normalno pa to moze da odgodi odlazak na posao ali ja ih nisam imao. Sve u svemu veoma lako se sve prebrodi.
Last edited by dulekrele on 07/09/2022 09:22, edited 1 time in total.
User avatar
Daryl Dixon
Posts: 6474
Joined: 18/06/2014 01:09
Location: Šeher Sarajevo

#127 Re: Kamen u žuči

Post by Daryl Dixon »

dulekrele wrote: 06/09/2022 09:42
Daryl Dixon wrote: 05/09/2022 20:12 Kakav vam je bio oporavak i koliko je trajao?
Ukoliko je laparoskopska operacija onda si pokretan odmah nakon operacije. Treba da samo zarastu rupice i to je to. Ja sam bio 7 dana na bolovanju jer nisam htio da idem na posao dok ne izvadim male koncice iz rana. Inace sto se tice bolova ili nekih drugih problema mogao sam na posao odmah ali mi se bas i nije dalo :D Neko nakon operacije ima proljeve sto je normalno pa to moze da odgodi odlazak na posao ali ja ih nisam imao. Sve u svemu veoma lako se sve prebrodi.
Odlično, u kojem slučaju se radi laparaskopski? Kada je kamenčić malog promjera ili velikog? Ja imam par kamenčića promjera 12,7mm.
User avatar
CherryLips
Posts: 1754
Joined: 07/10/2008 19:55

#128 Re: Kamen u žuči

Post by CherryLips »

Daryl Dixon wrote: 06/09/2022 17:13
dulekrele wrote: 06/09/2022 09:42
Ukoliko je laparoskopska operacija onda si pokretan odmah nakon operacije. Treba da samo zarastu rupice i to je to. Ja sam bio 7 dana na bolovanju jer nisam htio da idem na posao dok ne izvadim male koncice iz rana. Inace sto se tice bolova ili nekih drugih problema mogao sam na posao odmah ali mi se bas i nije dalo :D Neko nakon operacije ima proljeve sto je normalno pa to moze da odgodi odlazak na posao ali ja ih nisam imao. Sve u svemu veoma lako se sve prebrodi.
Odlično, u kojem slučaju se radi laparaskopski? Kada je kamenčić malog promjera ili velikog? Ja imam par kamenčića promjera 12,7mm.
Ja koliko vidjeh u bolnici, i ko je pod upalom bio radili su laparaskopski. Samo se koji dan duže ostane, dren i folovi. Mada ni to nije pravilo.
Kontam ako pukne žučna kesa onda ide klasicni rez.
Nikog trazila nisam, u smislu ko će me operisati niti sam koga "podmazivala".
Najveći kamen je bio oko 25 mm, ostali manji.
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5731
Joined: 04/08/2020 19:22

#129 Re: Kamen u žuči

Post by -Chesterfield- »

suspect_zero wrote: 06/09/2022 01:07
-Chesterfield- wrote: 05/09/2022 20:22

Trebao sam otići prvi dan sa nepodnošljivim bolovima. Možda bi me i ostavili? Ili sam možda trebao podmazati. Jbg. nemam iskustva...
Ovako sada trebam 20 dana obilaziti razne specijaliste a nisam blizu ni bolnice ni doma zdravlja.
Plus nabaviti litar krvi...
Ne znam mogu li ja njima tu krv dati jer svakako dok ovo sve završim ili će se moja krv obnoviti ili ću preseliti u vječna lovišta?

[img]http

Koliko sam upratila ti nisi u KS?
Znaš šta, ako ikako možeš odradi ti ovo privatno negdje sve...mislim na nalaz.
Tebe izgleda uhvatio dobar napad, čim su ti dali antibiotik onda se upalilo....meni je upala bila uhvatila sve organe, bukvalno me par dana dijelilo od Bakija.
Buskopan i brufen mi tada nisu pomagali, niti kakvi čajevi i ostali klinci.
Rokali me par dana antibioticima, infuzijom, glukozom i kontrolokom u venu (možda sam šta pobrkala al to je to negdje) ništa hrana a ni tečnosti previše nisam....čim se upala smirila odmah pod nož.
Da, dan prije nego što ću leći u Vojnu odradim komplet nalaz u Suncu i po tom nalazu su se i vodili koliko sam skontala, valjda im bio detaljan.
Krv fakat nisam trebala donijeti, i ovo mi je novina da čujem.
Ako imaš ikakve šanse da možeš u Vojnu i traži Čustovića...ne mogu se sjetiti doktora radiologa koji mi je detaljno i jako profi odradio snimak prije operacije....isto sve pohvale, možda je i glavnu ulogu odigrao jer nije dao da me odmah rade dok se upala ne sanira....jedan se bio našao pa rekao može ovo odmah jedan je veći kamen :roll:
Joj sretno drug, i poslije 11 godina tih bolova kada se sjetim neka mi nervoza majke mi.
Obišao sam sve ove doktore...
Malo mi čudno da da niko od njih ne zatraži da barem odradim ultrazvuk abdomena?
Nego neka pitanja - da li piješ neku redovnu terapiju i to je to...
Izgleda da mi je ovaj antibiotik pomogao jer me više stomak nije bolio.
Sada mi nekako žao vaditi dijelove :D (ŽUČ) jer možda to kamenje u žučnoj kesi nije bio uzrok bolova?
Last edited by -Chesterfield- on 01/11/2022 12:58, edited 1 time in total.
User avatar
anex
Nindža revizor
Posts: 3765
Joined: 20/02/2007 13:25
Location: Grad sa željezarom bez dima
Grijem se na: čumur
Vozim: točak skot
Horoskop: imam
Contact:

#130 Re: Kamen u žuči

Post by anex »

Kakve su šanse da se 16mm izbaci iz žuči bez operacije?
Možda nekom terapijom, tečnost, čajevi...
Znam :skoljka: smiješno je al eto...da pitam.
User avatar
zlo zlo
Posts: 4485
Joined: 28/10/2012 16:01

#131 Re: Kamen u žuči

Post by zlo zlo »

anex wrote: 16/10/2022 12:37 Kakve su šanse da se 16mm izbaci iz žuči bez operacije?
Možda nekom terapijom, tečnost, čajevi...
Znam :skoljka: smiješno je al eto...da pitam.
taman neki prijatelj bio kod nekog doktora u sarajevu, kao strucnjaka, kaze mu godinu dana pit neku kiselinu i to bi trebalo nestat..tako da je valjda moguce..pitanje je kojeg je sastava kamen..ako od holesterola onda kao postoji neka kiselina koja se pije određeno vrijeme, ali ako je od kalcija onda ga ništa takvo neće razbiti. Mada evo i on se odlučio za laparpskopiju, svi su mu hirurzi to preporučili la++kao najbolji opciju.

Također, kod njeg je bio problem jer su ti kamenčići bili presitni. Kao po doktorima ti sitni su opasniji mnogo od krupnih kakav ti pominješ jer ovi lakše krenu dalje
laik1981
Posts: 13153
Joined: 05/12/2012 13:04

#132 Re: Kamen u žuči

Post by laik1981 »

Ja znam covjeka kojem je neki caj od koprive i maslacka pomogao da regulise taj neki kamenac u zuci.. Sad koliki je kamen bio i koliko mu je trebalo vremena nisam siguran.. Znam da je u to vrijeme vazda nosio flasicu sa tim cajem i pio ga.. Ne znam ni koliko je dobro taj caj piti u tolikim kolicinama i moze li izazvati neke druge nus pojave.. Njemu je pomoglo u tolikoj mjeri da mu je i doktor ostao zabezeknut..

Ovo ne pisem da bih dao bilo kakav savjet.. Slusajte savjete doktora prije svega..
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5731
Joined: 04/08/2020 19:22

#133 Re: Kamen u žuči

Post by -Chesterfield- »

Altsa wrote: 19/03/2018 09:42 Za muskarce koji idu na operaciju savijet da kuci obriju stomak i butinu lijeve noge. poslije operacije odmor i nikakvo usisavanje :D lagana setnja preporucena ali ne odmah dan nakon operacije.
Treba li i jaja brijati?
User avatar
Altsa
Posts: 7385
Joined: 19/03/2004 18:31

#134 Re: Kamen u žuči

Post by Altsa »

-Chesterfield- wrote: 30/10/2022 21:16
Altsa wrote: 19/03/2018 09:42 Za muskarce koji idu na operaciju savijet da kuci obriju stomak i butinu lijeve noge. poslije operacije odmor i nikakvo usisavanje :D lagana setnja preporucena ali ne odmah dan nakon operacije.
Treba li i jaja brijati?
Ne treba. Jedna od ulaza aparata ide u rub pupka i to je najnize sto idu sa laparoskopom.
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5731
Joined: 04/08/2020 19:22

#135 Re: Kamen u žuči

Post by -Chesterfield- »

Altsa wrote: 30/10/2022 21:20
-Chesterfield- wrote: 30/10/2022 21:16

Treba li i jaja brijati?
Ne treba. Jedna od ulaza aparata ide u rub pupka i to je najnize sto idu sa laparoskopom.
Ja obrijao stomak a nisam noge. I kada sam došao dade mi neku mašinicu da obrijem noge.
Ali mi nešto smandrlja - tako da je nisam razumio.

Žena pokrivena i bilo mi nezgodno pitati za jaja...
User avatar
Altsa
Posts: 7385
Joined: 19/03/2004 18:31

#136 Re: Kamen u žuči

Post by Altsa »

-Chesterfield- wrote: 30/10/2022 21:27
Altsa wrote: 30/10/2022 21:20
Ne treba. Jedna od ulaza aparata ide u rub pupka i to je najnize sto idu sa laparoskopom.
Ja obrijao stomak a nisam noge. I kada sam došao dade mi neku mašinicu da obrijem noge.
Ali mi nešto smandrlja - tako da je nisam razumio.

Žena pokrivena i bilo mi nezgodno pitati za jaja...
Pa obrija li na kraju :lol:
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5731
Joined: 04/08/2020 19:22

#137 Re: Kamen u žuči

Post by -Chesterfield- »

Altsa wrote: 30/10/2022 21:38
-Chesterfield- wrote: 30/10/2022 21:27

Ja obrijao stomak a nisam noge. I kada sam došao dade mi neku mašinicu da obrijem noge.
Ali mi nešto smandrlja - tako da je nisam razumio.

Žena pokrivena i bilo mi nezgodno pitati za jaja...
Pa obrija li na kraju :lol:
Skinuo mašinicom koliko je moglo blizu koljena. Doduše nju sam razumio jedan pedalj od splovila.

Uštinu me ona mašinica i malo poče krv ići.
Vratim joj mašinicu i kažem da sam skinuo koliko je moglo. A ako ne bude dovoljno neka me obriju čitavog kada anestezija odradi svoje...
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5731
Joined: 04/08/2020 19:22

#138 Re: Kamen u žuči

Post by -Chesterfield- »

dulekrele wrote: 06/09/2022 09:42
Daryl Dixon wrote: 05/09/2022 20:12 Kakav vam je bio oporavak i koliko je trajao?
Ukoliko je laparoskopska operacija onda si pokretan odmah nakon operacije. Cim se izvadi dren moze se ici kuci. Treba da samo zarastu rupice i to je to. Ja sam bio 7 dana na bolovanju jer nisam htio da idem na posao dok ne izvadim male koncice iz rana. Inace sto se tice bolova ili nekih drugih problema mogao sam na posao odmah ali mi se bas i nije dalo :D Neko nakon operacije ima proljeve sto je normalno pa to moze da odgodi odlazak na posao ali ja ih nisam imao. Sve u svemu veoma lako se sve prebrodi.
Koliko dana bolovanja se maksimalno može koristiti?
Malo mi čudno da nisi imao bolove trbušnih mišića.
Ja imam osjećaj kao da me neko ustrijelio tri puta.
User avatar
dulekrele
Posts: 3884
Joined: 10/04/2014 18:25

#139 Re: Kamen u žuči

Post by dulekrele »

-Chesterfield- wrote: 04/11/2022 09:45
dulekrele wrote: 06/09/2022 09:42
Ukoliko je laparoskopska operacija onda si pokretan odmah nakon operacije. Cim se izvadi dren moze se ici kuci. Treba da samo zarastu rupice i to je to. Ja sam bio 7 dana na bolovanju jer nisam htio da idem na posao dok ne izvadim male koncice iz rana. Inace sto se tice bolova ili nekih drugih problema mogao sam na posao odmah ali mi se bas i nije dalo :D Neko nakon operacije ima proljeve sto je normalno pa to moze da odgodi odlazak na posao ali ja ih nisam imao. Sve u svemu veoma lako se sve prebrodi.
Koliko dana bolovanja se maksimalno može koristiti?
Malo mi čudno da nisi imao bolove trbušnih mišića.
Ja imam osjećaj kao da me neko ustrijelio tri puta.
Jarane nista nisam imao od bolova. Kad su me izveli iz sale i gurnuli ono crijevo sa toplim zrakom ispod pokrivaca tada su mi dali injekciju protiv bolova jer sam trazio. Nakon toga ni paracetamol nisam imao potrebe da popijem. Neki se zale da im je stomak napuhan od zraka sto se u ubacuje. Meni nista. Oziljci od rupica se uopste vise ne vide. Ja sam bio od 7-10 dana bolovanju jer mi je bilo dosadilo sjediti u kuci. Sve ti je to individualno. Prijateljica mi isto operisala zuc i imala poslije operacije proljeve sto je veoma cesta pojava. Ja ni to.
FirefoxBosna
Posts: 15
Joined: 22/01/2018 13:11

#140 Re: Kamen u žuči

Post by FirefoxBosna »

Mnogo zavisi od tvoji roditelja, da budem iskren.
Zoya
Posts: 23178
Joined: 09/06/2008 14:54

#141 Re: Kamen u žuči

Post by Zoya »

Od tri se napraviše 4 kamena. Jedan od njih 27mm. Još uvijek se premišljam hoću li se operisati jer mi ne prave probleme, dobro, možda ponekad. I dalje mi je prpa od totalne anestezije. Čitam baš da se puno njih nikada ne probudi nakon operacije. Šta ako budem sve osjetila a ne mogu da vrištim? To sam isto negdje gledala da se nekim ljudima dešava.
Help :(
User avatar
konektovan
Posts: 41056
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#142 Re: Kamen u žuči

Post by konektovan »

Jeste,...dzenazu odmah klanjaju dok si u anesteziji.. :-)
Sorry Zoyo, morao sam..
User avatar
irac300
Posts: 9042
Joined: 18/07/2009 18:36

#143 Re: Kamen u žuči

Post by irac300 »

Zoya wrote: 11/05/2024 19:18 Od tri se napraviše 4 kamena. Jedan od njih 27mm. Još uvijek se premišljam hoću li se operisati jer mi ne prave probleme, dobro, možda ponekad. I dalje mi je prpa od totalne anestezije. Čitam baš da se puno njih nikada ne probudi nakon operacije. Šta ako budem sve osjetila a ne mogu da vrištim? To sam isto negdje gledala da se nekim ljudima dešava.
Help :(
Imao sam isti strah. Na kraju prelomio i operisao se 4. aprila ove godine. Obave se detaljne pretrage, pregled kod anesteziologa obavezan, neće te niko uspavati ako postoji rizik. Tek kada su nalazi dobri, ide se na operaciju.
Posto sam iscitao ovu temu kada sam dobio napad žuči, vidim da ti to još nisi rijesila i da nosis kamence vec par godina.
Moj ti je prijateljski savjet, prelomi i idi da se rijesis toga. Kod mene je kamen bio 3cm i mnogo malih od 4,5 mm.
Doktorica koja me je operisala mi je poslije rekla da mi se žučna kesa počela deformisati, a na jednom mjestu okoštavati. Bilo je komplikacija prilikom vađenja. Da sam trpio i dalje, velika je šansa da bih dobio karcinom. Srećom patološki nalazi su bili negativni.
Evo nakon mjesec dana kao nov sam, započeo novi život, vozim biciklo, šetam.

Pobijedi taj strah, nemoj zbog njega navući sebi nešto mnogo gore i zloćudnije.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7540
Joined: 16/01/2007 23:38

#144 Re: Kamen u žuči

Post by banjaluka078 »

Zoya wrote: 11/05/2024 19:18 Od tri se napraviše 4 kamena. Jedan od njih 27mm. Još uvijek se premišljam hoću li se operisati jer mi ne prave probleme, dobro, možda ponekad. I dalje mi je prpa od totalne anestezije. Čitam baš da se puno njih nikada ne probudi nakon operacije. Šta ako budem sve osjetila a ne mogu da vrištim? To sam isto negdje gledala da se nekim ljudima dešava.
Help :(
Imaš li šansu za laparoskopsku bez totalne anestezije, ako imaš baš ogroman strah?

Ja sam bila malo umrla od straha od anestezije kad sam legla da mi rade kolonoskopiju, ali sam se prekasno sjetila paničiti, veća sam bila na stolu, anesteziolog me uzeo za ruku i rekao da se okrenem na stranu i dalje se više ničega ne sjećam. Kasnije pitala mogu li ponijeti malo toga u flašici kući za kad ne mogu spavati. :D
mali_balon
Posts: 11469
Joined: 12/09/2012 09:57

#145 Re: Kamen u žuči

Post by mali_balon »

Zoya wrote: 11/05/2024 19:18 Od tri se napraviše 4 kamena. Jedan od njih 27mm. Još uvijek se premišljam hoću li se operisati jer mi ne prave probleme, dobro, možda ponekad. I dalje mi je prpa od totalne anestezije. Čitam baš da se puno njih nikada ne probudi nakon operacije. Šta ako budem sve osjetila a ne mogu da vrištim? To sam isto negdje gledala da se nekim ljudima dešava.
Help :(
Koji trip jbte....relaks nece se nista od tog desit.....to je isto kad guglas bol u stomaku i prvo sto izadje je rak leukemija i ostale bolescure a tebe samo grc ufatio prnes i bude bolje......samo relaks to ti je pola posla...jer pred samu operaciju mjere pritisak ako ti bude visok nista od operacije, a od straha ce ti skociti....milioni operisani i nikom nista to su rutinske operacije ko vadjenje zuba
liyf
Posts: 1308
Joined: 08/06/2021 22:55
Location: Foča

#146 Re: Kamen u žuči

Post by liyf »

Zoya wrote: 11/05/2024 19:18 Od tri se napraviše 4 kamena. Jedan od njih 27mm. Još uvijek se premišljam hoću li se operisati jer mi ne prave probleme, dobro, možda ponekad. I dalje mi je prpa od totalne anestezije. Čitam baš da se puno njih nikada ne probudi nakon operacije. Šta ako budem sve osjetila a ne mogu da vrištim? To sam isto negdje gledala da se nekim ljudima dešava.
Help :(
Bukvalno ti operaciju završe za sat vremena i u bolnici si 2 dana, dan prije operacije i na dan operacije, ako nemaš upalu ili neke probleme puštaju te isti dan kući. Otac bio 7 godina po bolnicama, po magnetnim, ctovima, hemoterapijama, bio pod milijardama anestezija, bio na drogama na kakvim niko nije bio i evo hoda i dalje.

Otac je istu operaciju imao prije sedmicu dana, 2 dana u bolnici, vađenje, kasnije antibiotici u slučaju upale kanala i tjt

I gastroenterohepatologija a i anesteziologija su dosegle ogromne napretke u tehnologiji da bukvalno ne treba imati nikakvu brigu oko toga, ako stvarno ne želiš da operišeš to jer te strah anestezije onda si brate mili budala kakva se rijetko viđa
User avatar
zubi
Posts: 5180
Joined: 16/07/2009 00:27

#147 Re: Kamen u žuči

Post by zubi »

Zoya wrote: 11/05/2024 19:18 Od tri se napraviše 4 kamena. Jedan od njih 27mm. Još uvijek se premišljam hoću li se operisati jer mi ne prave probleme, dobro, možda ponekad. I dalje mi je prpa od totalne anestezije. Čitam baš da se puno njih nikada ne probudi nakon operacije. Šta ako budem sve osjetila a ne mogu da vrištim? To sam isto negdje gledala da se nekim ljudima dešava.
Help :(
Haj ne budali.
laik1981
Posts: 13153
Joined: 05/12/2012 13:04

#148 Re: Kamen u žuči

Post by laik1981 »

mali_balon wrote: 11/05/2024 20:22
Zoya wrote: 11/05/2024 19:18 Od tri se napraviše 4 kamena. Jedan od njih 27mm. Još uvijek se premišljam hoću li se operisati jer mi ne prave probleme, dobro, možda ponekad. I dalje mi je prpa od totalne anestezije. Čitam baš da se puno njih nikada ne probudi nakon operacije. Šta ako budem sve osjetila a ne mogu da vrištim? To sam isto negdje gledala da se nekim ljudima dešava.
Help :(
Koji trip jbte....relaks nece se nista od tog desit.....to je isto kad guglas bol u stomaku i prvo sto izadje je rak leukemija i ostale bolescure a tebe samo grc ufatio prnes i bude bolje......samo relaks to ti je pola posla...jer pred samu operaciju mjere pritisak ako ti bude visok nista od operacije, a od straha ce ti skociti....milioni operisani i nikom nista to su rutinske operacije ko vadjenje zuba
Ne postoje rutinske operacije pod opstom anestezijom. I pored toga strah od opste anestezije je iracionalan. Rijetko da bi kome bilo svejedno ali suocis se sa strahom i odradis sto se mora odraditi.
splinter
Posts: 7514
Joined: 08/10/2011 12:28

#149 Re: Kamen u žuči

Post by splinter »

Zoya wrote: 11/05/2024 19:18 Od tri se napraviše 4 kamena. Jedan od njih 27mm. Još uvijek se premišljam hoću li se operisati jer mi ne prave probleme, dobro, možda ponekad. I dalje mi je prpa od totalne anestezije. Čitam baš da se puno njih nikada ne probudi nakon operacije. Šta ako budem sve osjetila a ne mogu da vrištim? To sam isto negdje gledala da se nekim ljudima dešava.
Help :(
Anesteziološka svjesnost, svjesnost o anesteziji (AAGA) vjerovatno misliš na to.
Ali to je baš rijetko i nije baš tako kao što izgleda na filmu, ako mislimo na isti film. :D kojeg sam BTW gledao 2 noći prije nego ću dobiti opću anesteziju.
laik1981
Posts: 13153
Joined: 05/12/2012 13:04

#150 Re: Kamen u žuči

Post by laik1981 »

splinter wrote: 11/05/2024 21:28
Zoya wrote: 11/05/2024 19:18 Od tri se napraviše 4 kamena. Jedan od njih 27mm. Još uvijek se premišljam hoću li se operisati jer mi ne prave probleme, dobro, možda ponekad. I dalje mi je prpa od totalne anestezije. Čitam baš da se puno njih nikada ne probudi nakon operacije. Šta ako budem sve osjetila a ne mogu da vrištim? To sam isto negdje gledala da se nekim ljudima dešava.
Help :(
Anesteziološka svjesnost, svjesnost o anesteziji (AAGA) vjerovatno misliš na to.
Ali to je baš rijetko i nije baš tako kao što izgleda na filmu, ako mislimo na isti film. :D kojeg sam BTW gledao 2 noći prije nego ću dobiti opću anesteziju.
Jel to ovaj Awake iz 2007.?
Post Reply