Kakvi smo sa Akvaristikom

Za sve koji vole ta divna stvorenja...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
corsa
Posts: 2579
Joined: 15/12/2005 10:35
Location: Sarajevo

#1701 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by corsa »

Jesu li mi dovoljne te dvije vrecice?
User avatar
holowey
Posts: 8433
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#1702 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by holowey »

corsa wrote:Jesu li mi dovoljne te dvije vrecice?
ja stavljam jednu vrecicu, ali je namjenska za moj model filtera (protok 400l/h)... ne znam kakav je tvoj filter ali se sjecam da sam vidjao i ugalj za tetrine vece (jace) filtere...
User avatar
corsa
Posts: 2579
Joined: 15/12/2005 10:35
Location: Sarajevo

#1703 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by corsa »

Kod mene je 800l/h. Valjda ima negdje. Ako je 12 KM, nije skupo.
zdruzdjo
Posts: 5211
Joined: 16/08/2009 00:27

#1704 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by zdruzdjo »

Samo da vam kazem.
Aktivni ugalj ima svoju funkciju samo u akvarijumima gdje nema bilja. U biljnim je cak kontraproduktivan. Ista stvar je sa zracnom pumpom.
Treba traziti uzroke za algu. visak svjetla, neadekvatna filtracija, visak "otpada"....

Npr prehladis se 5 puta zaredom i neko ti kaze pij antibiotike i bice ti dobro. da, hoce dok ne prestanes da ih pijes.
User avatar
holowey
Posts: 8433
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#1705 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by holowey »

za ugalj sam citao da cisti hemikalije iz vode, metale, soli i tako to...posto kupio po to prodao...ja ga koristim...

a sto se tice zracne pumpe, meni jedne noci crkne pumpa... cuo sam tokom noci pracakanje i iskakanje, lupkanje o haubu ali nisam to povezivao sa pumpom zraka... mislio sam da ih je nesto uznemirilo... do jutra pola akvarija plivalo ledjnim stilom :( od tad uvijek u rezervi imam jednu pumpu, zlu ne trebalo...
r_faruk
Posts: 4686
Joined: 20/01/2003 00:00

#1706 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by r_faruk »

Zna li iko gdje ima lijekova protiv parazita?

evo kako sada izgledaju teleskopi:
Image
Image
Image
zdruzdjo
Posts: 5211
Joined: 16/08/2009 00:27

#1707 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by zdruzdjo »

r_faruk wrote:
ovo sto ti ribe imaju je ICHTIO
moras reagovati brzo jer se brzo i razmnozava. ribice mogu uginuti od ovoga.
Najcesce se dobije ako je prilikom zamjene vode razlika u temperaturi ili ako si ubacio neku ribicu novu koja je imala to.
tetra pravi lijek protiv ovoga. Nakon tretiranja lijeka po uputama i kad ribice ozdrave, ubaciti novi ugalj u filter i nakon 3-4 dana baciti ga. on se koristi da ocisti lijek iz vode.

Usput uvijek je dobro nasuti kasiku morske ciste soli na 100 litara vode prilikom promjene vode
Rastvoriti je u casi vode i polako dodavati
Isto tako dobro je novu ribicu prije stavljanja u akvarij staviti u skroooooz slabi rastvor hipermangana bar minutu-dvije. Ono bukvalno jedno zrno na casu vode.
|
ja sam jednom imao taj belaj i koristio sam ovo. i vrlo je ucinkovito.

Image
sarajevo999999
Posts: 852
Joined: 28/02/2012 14:44

#1708 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by sarajevo999999 »

Akvaristika je moj dobar drug
r_faruk
Posts: 4686
Joined: 20/01/2003 00:00

#1709 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by r_faruk »

Hvala na odgovoru... Nasao sam neka rjesenja na netu, a sutra idem traziti ovo sto si i ti probao....
zdruzdjo
Posts: 5211
Joined: 16/08/2009 00:27

#1710 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by zdruzdjo »

holowey wrote:za ugalj sam citao da cisti hemikalije iz vode, metale, soli i tako to...posto kupio po to prodao...ja ga koristim...

a sto se tice zracne pumpe, meni jedne noci crkne pumpa... cuo sam tokom noci pracakanje i iskakanje, lupkanje o haubu ali nisam to povezivao sa pumpom zraka... mislio sam da ih je nesto uznemirilo... do jutra pola akvarija plivalo ledjnim stilom :( od tad uvijek u rezervi imam jednu pumpu, zlu ne trebalo...
Odmah sam naglasio da je ovo u biljnom akvariju.

Objasnjenje
idemo u krug.
u biljnom akvariju je cilj napraviti zatvoreni krug. trebamo obezbjediti biljkama da obavljaju fotosintezu. da bi to obavljale moraju imati hrane (ono sto ribe izbace i djubrivo), dovoljno svjetla i co2(koje ribe izdisu rastvoren u vodi ili ga dodajemo vjestacki).
kad to sve uradimo dobijemo jedan krug u kojem ribe izdisu co2, biljke ga uzimaju i fotosintezom pretvaraju u kisik. easyer said than done.
tesko potrefiti strasno. ako ima previse svjetla buknu alge, ako nema onda trpe ribe jer nema kisika a ni fotosinteze pa bilje slabo raste i ugiba. ako ima viska co2 ribe uginu. ako ima viska hrane za bilje(izmet i djubrivo sl) opet buknu alge.
Uglavnom najbolje cete znati da ste sve potrefili kad bilje pocne da "perla". tada se otvara sampanjac i sprema za posao bastovana jer ce da buja sve a ribe ce biti sretne i zadovoljne.

e sad ako ima aktivni ugalj u biljnom akvariju on ce pokupiti sa sobom svu hranu biljkama.
a ako ima zracna pumpa onda ce ona "izbiti" sa baloncicima iz vode sav co2 koji biljkama treba za fotosintezu.

Ilustracije radi, u svom akvariju sam imao 6 neonki specijalno namjenjenih za rast bilja.

Nekad davno sam bio aktivan na ovom djelu foruma kada sam imao vise vremena za akvarijum. Biljke sam komotno mogao donirati na sedmicnoj osnovi. sto mogu potvrditi i mnogi stari clanovi ovdje.
dzungla bi bila veoma skroman naziv na kolicinu koja mi je rasla u akvarijumu.
stoga slobodno pitajte.

a sto se tice ne-biljnih. uzmes male cikide dok su jos mali, natrpas sitnog dunavca, krknes im pumpu zracnu, dobru filtraciju i sacekas par mjeseci da se napravi hijerarhija i dok narastu. a onda uzivas u mrijestu i njihovim igrama i tiranijama koje znaju da provode.
isto tako mogu se i hladnovodne uzeti zlatne. ali totalno pogresno je da one mogu u malom akvariju. mogu ali .......
mozete i vi zivjeti u spaizu od metar sa dva, ali kako.
zdruzdjo
Posts: 5211
Joined: 16/08/2009 00:27

#1711 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by zdruzdjo »

btw
evo nadjoh video kako je to nekada kod mene izgledalo. malo je slab video ali oprema je tada bila slaba.

Ahhhh
puca me nostalgija.





A ovo je kasnija postavka.
User avatar
corsa
Posts: 2579
Joined: 15/12/2005 10:35
Location: Sarajevo

#1712 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by corsa »

Evo kako je to nekad kod mene izgledalo:



A sad jovo na novo, pa jos i alge.
r_faruk
Posts: 4686
Joined: 20/01/2003 00:00

#1713 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by r_faruk »

Kupio sam lijek za ichtio, punktol plus 125. Medjutim, u uputstvu stoji da svaki drugi dan mijenjam 50% vode i apliciram lijek. Takodjer vodu bih trebao zagrijati na 30 stepeni. Svaki drugi dan bih trebao mijenjati vodu (115 litara), logicno temperatura ce se spustiti... Pa grij opet.... Pobicu ribe ovako.... Jedino da ugrijem vodu prije sipanja...
User avatar
holowey
Posts: 8433
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#1714 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by holowey »

r_faruk wrote:Kupio sam lijek za ichtio, punktol plus 125. Medjutim, u uputstvu stoji da svaki drugi dan mijenjam 50% vode i apliciram lijek. Takodjer vodu bih trebao zagrijati na 30 stepeni. Svaki drugi dan bih trebao mijenjati vodu (115 litara), logicno temperatura ce se spustiti... Pa grij opet.... Pobicu ribe ovako.... Jedino da ugrijem vodu prije sipanja...
temperaturu dizes da ubrzas metabolizam parazita, bakterija, virusa, te tako pomognes djelovanje lijeka... iz istog razloga nas imunoloski sistem dize tjelesnu temperaturu kad se borimo sa infekcijama... ribama ce vise pomoci nego im skoditi...
r_faruk
Posts: 4686
Joined: 20/01/2003 00:00

#1715 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by r_faruk »

Da, nego, bojim se da ih temperaturni sokovi ne uniste... Hajde, poceo sam sa lijecenjem pa cemo vidjeti... Nadam se da ce uspjeti
User avatar
Qler
Posts: 23599
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#1716 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by Qler »

Ka prije cca 7 dana kupio kod Dragana dvije bocie, stavio ih u akvarijumom i preključe mi uginule i one i moje dvije velike stare... Samo jedan dan počele da slabo plivaju inidu na površinu i sutradan uginule... :( :( Ostale ribe sve OK...

Sent from my Lenovo P1a42 using Tapatalk
r_faruk
Posts: 4686
Joined: 20/01/2003 00:00

#1717 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by r_faruk »

Qler wrote:Ka prije cca 7 dana kupio kod Dragana dvije bocie, stavio ih u akvarijumom i preključe mi uginule i one i moje dvije velike stare... Samo jedan dan počele da slabo plivaju inidu na površinu i sutradan uginule... :( :( Ostale ribe sve OK...

Sent from my Lenovo P1a42 using Tapatalk
Koji je dragan, nisam im imena popamtio... Samo sam mufida zapamtio :)
User avatar
Qler
Posts: 23599
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#1718 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by Qler »

Dilber na Malti iza skole

Sent from my Lenovo P1a42 using Tapatalk
r_faruk
Posts: 4686
Joined: 20/01/2003 00:00

#1719 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by r_faruk »

Jucer sam bio kod njega, na zalost nije mi mogao pomoci...
User avatar
GAU8
Posts: 9128
Joined: 05/01/2011 09:18

#1720 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by GAU8 »

zdruzdjo wrote:Samo da vam kazem.
Aktivni ugalj ima svoju funkciju samo u akvarijumima gdje nema bilja. U biljnim je cak kontraproduktivan. Ista stvar je sa zracnom pumpom.
Treba traziti uzroke za algu. visak svjetla, neadekvatna filtracija, visak "otpada"....

Npr prehladis se 5 puta zaredom i neko ti kaze pij antibiotike i bice ti dobro. da, hoce dok ne prestanes da ih pijes.
Aktivni ugalj ima namjenu samo u akvariju bez biljaka. Inace je kontraproduktivan.
Alge su najvise uzrokovane losom rasvjetom plus nedostatak CO2

Inace, od svih filtera i dodataka opet je najbolje cesto mijenjanje vode.
r_faruk
Posts: 4686
Joined: 20/01/2003 00:00

#1721 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by r_faruk »

Evo dva dana kako je temperatura u akvarijumu 30 stepeni, sinoc sam promijenio pola vode i stavio lijek, dogrijao ponovo na 30 stepeni. Interesantno je da su se bijele tackice smanjile na samo dizanje temperature.... Ribice se cesu od staklo, lijecenje po uputstvu traje 15 dana.... U akvarijumu sam primjetio i nekakve stvari koje podsjecaju na crve, duzine 3-5 cm.... Uslikam pa postavim
r_faruk
Posts: 4686
Joined: 20/01/2003 00:00

#1722 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by r_faruk »

zadnji dan lijecenja, jedna riba manje. nasao je veceras. izgledala je jako lose sinoc... na ostalim ribicama su tackice nestale i ostale ribice izgledaju normalno i normalno se ponasaju..... u zadnja dva - tri dana su se simptomi pogorsali na ovoj ribici koja je uginula, izgleda da su je ostale grizle ili sta vec...... ima rupu u tijelu.....

Image
zdruzdjo
Posts: 5211
Joined: 16/08/2009 00:27

#1723 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by zdruzdjo »

Ma bogami je kod tebe to izgleda bas bilo ozbiljno. I mogu ti reci da ti je dugotrajno lijecenje bilo. Ja sam to rjesio unutar par dana.
Od sad pa nadalje i ubuduce: kad mjenjas vodu, nova voda neka bude skroz priblizne temperature kao stara i mjenja se od 30-40% vode samo.
Nova ribica kad se stavlja u akvarijum. Prije stavljanja u akvarium uzmes pola litre vode iz akvariuma i stavis u tu vodu dva-tri zrna hipermangana i stavis u tu vodu lagano ribu 5-10 minuta. Naravno temperatura mora biti ista i nove i stare vode. Nakon toga tu ribicu vratis u vodu bez hipermangana lagano i bez stresanja. Ovo je zbog neke dezinfekcije ribice jer i majicu kad kupis operes je prije oblacenja ma kako cista izgledala.
Svako drugo mjenjanje vode dodas kasiku morske soli rastopljene u vodi.

I sad obavezno izmjeni slobodno i 50% vode, stavi u filter aktivni ugalj i za 4-5 dana ga baci.
To je ciscenje vode od lijeka da ne bi vremenom doslo do "raspadanja" lijeka u vodi pa mozes otrovati ribice.



Sent from my HUAWEI G7-L01 using Tapatalk
r_faruk
Posts: 4686
Joined: 20/01/2003 00:00

#1724 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by r_faruk »

Da to je sljedeci korak, aktivni ugalj... Tako pise i na lijeku. Ribe sam ocito kupio bolesne... Nadam se da ce sada sve biti ok.

Na uputstvu za lijek pise da se koristi 1,3,5 dan i tako do 15 dana....

Jos veceras stavljam lijek i to je to....
User avatar
corsa
Posts: 2579
Joined: 15/12/2005 10:35
Location: Sarajevo

#1725 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by corsa »

Kolege akvaristi kakva su vaša iskustva sa raspršivačima u akvariju? Da li oni obavljaju svoju funkciju ili su, kako neki pišu, bezpotrebni, čak i štetni. Ja imam dva, ali čini mi se da mi skalari opet malo brže "dišu". mada ne primjećujem toliko da koridorasi izlaze često na površinu, što je obično pokazatelj da fali zraka.
Post Reply