Kakvi smo sa Akvaristikom

Za sve koji vole ta divna stvorenja...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
34sf4drgu67d25
Posts: 676
Joined: 10/09/2012 10:48
Location: https://parrotquaker.com/

#1651 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by 34sf4drgu67d25 »

CO2 i nije neophodan, ima dosta primjera ljepih biljnih akvarija bez CO2. Takodje CO2 nema nekog efekta ako nemas dobru rasvijetu, i ako u vodi i podlozi nema mikro-makro elemenata. Imao sam akvarije sa i bez CO2, primjetan je brzi rast sa CO2, ali meni, nakon nekog vremena, kad aquascape dostigne zeljenu formu, dosadi konstano trimovanje biljaka. Tako da vise volim da tada biljke rastu sporije. Takodje neke "zahtjevne" biljke, za koje se preporucuje CO2, kao sto je glostima, su mi jako dobro rasle i bez CO2.

Po meni, za zdrave biljke najvaznnija je rasvjeta, pa onda hranjivi elmenti, tek onda CO2
User avatar
Qler
Posts: 23598
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#1652 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by Qler »

Ja nikad nisam imao CO2 u akvariju a biljke svako malo sisam :) jos je podloga samo pijesak. Dvije neonre T28 rasvjeta i to je to... kad stignem postavim sliku akvarija sada...
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#1653 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by Kikibombona »

Hajte ljudi, molim vas ko Boga, recite mi sta da kupim... Ateista sam, ali vas opet molim. :lol: Fakat cu osjediti. :D

Raduje me sto ne moram imati CO2. Da to odmah prekrizim i olaksam sebi. Hvala, vec ste pomogli. :-D Komplikacija je CO2, morao bih modifikovati komodu da uglavim bocu. Valja puniti, sisati, more komplikacija i prilican trosak, oko 200e koliko mogu vidjeti. :D

Evo kako izgleda, da vam docaram...

http://i.imgur.com/WcWKwW0.jpg
http://i.imgur.com/M3pnVt5.jpg

Dakle, mozete li osmisliti akvarijum kao da radite za sebe. :)

Na ovoj stranici vidim ima sve sto mi je potrebno.... Prijatelj uskoro ide u ZG pa bio kupio sto treba

http://www.aquashop.hr/

1. Podloga
2. Rasvjeta (postojeca je slaba), nije bitna cijena, samo da bude kako treba
3. Grijac
4. Vazdusna pumpa, ne znam da li je potrebna?

5. Biljke. Eto, osmislite kao sebi. Ima ih dosta na ponudi. Samo bih zelio da 1/3 ili 1/4 cine crvenkaste biljke, jer je soba prilicno tamna, preovladava smedja boja. Mozda bi odudaralo ako bi akvarijum bio potpuno zelen.

6. Preparati za biljke.
7. Ne znam da li jos treba.

8. Pumpa i filter koje imam, ne znam da li su adekvatni i dovoljno kvalitetni. Vjerujem da mi je covjek koji je pravio ugradio jeftiniju varijantu.

Pomozite. :cry: Ne poznajem nikoga ko se bavi akvaristikom, sve ovako preko neta pokusavam saznati....
User avatar
34sf4drgu67d25
Posts: 676
Joined: 10/09/2012 10:48
Location: https://parrotquaker.com/

#1654 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by 34sf4drgu67d25 »

Bila je aktivna BiH akvaristicka stranica akvaristi.org, al' evo sad provjeravam i nemogu da je otvorim :(

Ja sam opremio akvarij razmjenjujuci biljke na tom sajtu, nesto dobio na poklon. Bilo je jako dobrih akvarija u Sarajevu i Zenici.
A vidim i nije neka ponuda biljska u tom shopu (opet bolja nego u SA), ja bi uzeo glostimu :D
User avatar
Qler
Posts: 23598
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#1655 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by Qler »

Sutra ako ne zaboravim uslikat cu svoj akvarij da vidis, a i ako ti se svidi neka biljka mogu ti dati pelcer od ovih koje mogu da se tako presadjuju...
User avatar
Qler
Posts: 23598
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#1656 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by Qler »

Image
User avatar
34sf4drgu67d25
Posts: 676
Joined: 10/09/2012 10:48
Location: https://parrotquaker.com/

#1657 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by 34sf4drgu67d25 »

Fina ti ova "nana" :D, ona pravo sporo raste, i netreba jaku svijetlost. Jel' ti ovo rasvijeta zuta, 2700K!?
User avatar
Qler
Posts: 23598
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#1658 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by Qler »

Mislim da jeste, fabricka je juwelova.
User avatar
34sf4drgu67d25
Posts: 676
Joined: 10/09/2012 10:48
Location: https://parrotquaker.com/

#1659 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by 34sf4drgu67d25 »

Svijetlost boje 6500K(daylight) najvise odgovara biljkama.
User avatar
GAU8
Posts: 9128
Joined: 05/01/2011 09:18

#1660 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by GAU8 »

34sf4drgu67d25 wrote:Svijetlost boje 6500K(daylight) najvise odgovara biljkama.
Nije bitna samo "ukupna" boja. Idealno bi bilo recimo da je izrazen plavi i crveni spektar, sa sto manje zelene, jer zeleni dio biljke najmanje koriste.
User avatar
GAU8
Posts: 9128
Joined: 05/01/2011 09:18

#1661 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by GAU8 »

Kikibombona wrote:Ne pamtim da mi je ista uzelo energije i vremena kao akvarijum a da nista nisam napravio. Eno ga prazan, ceka biljni svijet i ribice. :D

Javio sam se na par stranica koje rade sa opremom za akvarijume i mogu reci da su sasvim pasivni i nezainteresovani. Jebeni balkanski mentalitet. Odgovori jednom recenicom, cesto nakon 5-10 dana... Neshvatljivo.

Prijatelj ce ovih dana ici u ZG, pa bih vas zamolio za par savjeta vezanih za biljni akvarijum. http://www.aquashop.hr/ - mislim da ovdje ima sve sto je potrebno.

Zanima me da li je CO2 neophodan za zdrave biljke?
Koje su dimenzije boce od 2kg?
Ako je iznad 55cm moram odustati iz tehnickih razloga....
Mada, najradije bih izbjegao co2. Pocetnik sam, svaka komplikacija predstavlja problem. Al ako nema alternative, uzet cu, sta se moze. Mozda bocu mogu nabaviti, pa bih morao kupiti ventile i ostalu opremu.

Akvarijum je duzine 1m, 55cm visina i 40sirina.

Sada imam pumpu i filter. Valjda su adekvatni. Imam i rasvjetu, al mi je vec objasnjeno da je slaba za biljni akvarijum. Dakle, treba mi pjesak, grijac, rasvjeta, biljke, preparati za biljke...? Moze li mi neko preporuciti odredjne artikle sa ove stranice?

Unaprijed hvala. :)
Odakle si?
pogledaj ovaj profil, lik je iz Sarajeva i "zna znanje" što bi rekli.
Otidi do njega, vjerujem da te neće vozati bezveze.
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#1662 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by Kikibombona »

GAU8 wrote: Odakle si?
pogledaj ovaj profil, lik je iz Sarajeva i "zna znanje" što bi rekli.
Otidi do njega, vjerujem da te neće vozati bezveze.
Ja napravio ciklidni akvarijum, odustao od biljnog, nisam vise imao snage nastaviti, prekomplikovano za pocetnika... :D

Sada se ciklira, planiram drzati Trofeuse..... Akvarijum je mali za njih, 100 duzina, 45 sirina i 50 visina.... Nadam se da im nece puno smetati, planiram drzati 10 ribica. Iduce godine im pravim jedan duzine 2m, taman dok malo porastu. Bilo bi previse da odmah pravim drugi, kad jos ni prvi nisam zavrsio. :lol: ... Kostat ce me sve na kraju 600-700e, al jebaji ga.... Ljubav nema cijenu! :D

34sf4drgu67d25

Hvala prijatelju na pomoci! :thumbup:
User avatar
GAU8
Posts: 9128
Joined: 05/01/2011 09:18

#1663 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by GAU8 »

Kikibombona wrote:
GAU8 wrote: Odakle si?
pogledaj ovaj profil, lik je iz Sarajeva i "zna znanje" što bi rekli.
Otidi do njega, vjerujem da te neće vozati bezveze.
Ja napravio ciklidni akvarijum, odustao od biljnog, nisam vise imao snage nastaviti, prekomplikovano za pocetnika... :D

Sada se ciklira, planiram drzati Trofeuse..... Akvarijum je mali za njih, 100 duzina, 45 sirina i 50 visina.... Nadam se da im nece puno smetati, planiram drzati 10 ribica. Iduce godine im pravim jedan duzine 2m, taman dok malo porastu. Bilo bi previse da odmah pravim drugi, kad jos ni prvi nisam zavrsio. :lol: ... Kostat ce me sve na kraju 600-700e, al jebaji ga.... Ljubav nema cijenu! :D

34sf4drgu67d25

Hvala prijatelju na pomoci! :thumbup:
Sretno sa regulacijom pH dH i ostalih parametara. Nije ni ciklide lako optimalno držati (bar sam tako čuo)

Ja imam pravi low-tech nano akvarij što bi rekli, i isključivo rizomske biljke windelow i nana petite.
Nemam dodatni CO2 već doziramo easycarbo. Svjetlo je samo 11w kompaktna neonka specijalnog spektra, i dodajem kad se sjetim još profito. Sve raste k'o ludo, nisam imao nikada problema sa algama i slično.
Nemam podlogu jer ne treba za ove biljke, a lakše je održavati higijenu. Sve je vezano za korijenje i grane. Imam samo oko 1cm crnog kvarcnog pijeska radi estetike.
r_faruk
Posts: 4685
Joined: 20/01/2003 00:00

#1664 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by r_faruk »

pozdrav akvaristi.
imam jedan problem. u pitanju su bijele tetre. imam ih vec pola godine, i vec su narasle na tri svoje duzine. jedna mi je uginula nedavno, a od jucer se jos jedna pocela cudno ponasati. pliva naopakao, na ledjima, i na stranu (položeno).
u akvariju imam neke biljke koje kao da su pojedene, samo ostali okviri listova, to cu da izbacim veceras.

eto toliko, pa ako zna neko sta je u pitanju... unaprijed hvala!
User avatar
Kaligrafija
Posts: 3883
Joined: 24/12/2010 11:37
Location: Lociranje u tijeku...

#1665 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by Kaligrafija »

r_faruk wrote:pozdrav akvaristi.
imam jedan problem. u pitanju su bijele tetre. imam ih vec pola godine, i vec su narasle na tri svoje duzine. jedna mi je uginula nedavno, a od jucer se jos jedna pocela cudno ponasati. pliva naopakao, na ledjima, i na stranu (položeno).
u akvariju imam neke biljke koje kao da su pojedene, samo ostali okviri listova, to cu da izbacim veceras.

eto toliko, pa ako zna neko sta je u pitanju... unaprijed hvala!
Izbaci biljke, promijeni vodu, digni temperaturu na 30 stepeni, baci malu kaskicu soli...kupi nesto protiv parazita, apliciraj lijek u akvarij, ako imaju bijele tacke po sebi, kupi lijek ihtijeks... Nemoj prehranjivati ribe, dovoljno je mali prstohvat dnevno...Drzi tu temperaturu nekih 10 dana, na 30 stepeni i kad je sol ubacena umiru paraziti, ako je to u pitanju...Nakon deset dana promijeni vodu i spusti temperaturu na 26... Po tvom opisu kako ti rastu ribe, ja mislim da ih ti prehranjujes i da je usljed toga doslo do rasta amonijaka u akvariju i biljke ti truhle i ribe ti ugibaju... Imas li potopnu pumpu ili filter pumpu za preciscavanje vode u akvariju i zracnu pumpu i rasprsivac zraka!??? To bi trebao imati obavezno...
User avatar
Kaligrafija
Posts: 3883
Joined: 24/12/2010 11:37
Location: Lociranje u tijeku...

#1666 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by Kaligrafija »

r_faruk wrote:Gdje kupiti t8 cijevi duzine 90cm, I kako se krecu cijene. Hvala

Najjeftinija ti je Škafa...
r_faruk
Posts: 4685
Joined: 20/01/2003 00:00

#1667 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by r_faruk »

ima sve, akvarij je cayman od 230l sa svom pratecom opremom. dvije tetre su mi uginule za pola godine. izbacio sam biljke koje bas i nisu izgledale ok, ove ostale biljke rastu ko lude, ima listova dugih 70-80 cm. trenutno imam 22 ribice... sad za sad je sve ok...

ribice nisu imale nikakvih bijelih tacaka, to sam prvo provjeravao, pretpostavljam da su se pomarisale... citao sam da se znaju sudarati, a i vidio sam da zveknu ponekad jedna od drugu....

rijesio sam ovo sa sijalicom...
Eliseus
Posts: 3
Joined: 22/07/2015 11:47

#1668 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by Eliseus »

Pozdrav Akvaristička ekipa!

Upravo sam se se vratiom hobiju iz djetinjstva - Akvaristici!
I kontam, ovaj put radiću sve po PS-u. Nema ništa nabrzinu.
Priprema trajala 20 dana..

Znači, akvarijum (polovan) 90x50x50 (znam trebao je produžit za 5 cm da može stat 90-ka neonka) - Nema veze
Vanjski filter (standardno) spužve, vata, akrtivni ugalj.
Pumpa dva izlaza, jedan za protok vode, drugi za raspršivač. jedna potopna za cirkulaciju..
Pozadina od sedre.
Pravim poklopac - puno drvo + medijapan. 3 neonke 60cm T5, klizni gornji dio ..

Došla na red riba..
Tu mi treba koji savjet vezano za kompatibilnost..
AKo ima neko od ekipe da ima "home grown" ribe s kojom je ponosam i želi da podjeli s rajom, nek se javi.
Ja vraćam uslugu sa pokojom biljkom, i svojim podmladkom (uskoro nekad aBd)..

veliki pozdrav!
Nanananana
Posts: 138
Joined: 10/06/2014 15:00

#1669 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by Nanananana »

Ne znam gdje da pitam pa cu ovdje. Zna li neko kako da skinem kamenac sa akvarija? Polovan je, i pretpostavljam da je dugo vremena stajao. Pokusala sam sircetom i sodom - nista, nekakvu tecnost za skidanje kamenca iz dm-a - nista, skalpelom - nista. Cime bi se moglo skinuti?
I u njemu nisu ribice, vec hrcak. Planiram ga prodati, pa reko da se sredi malo. Ako ne, onda ga staviti jeftino, kupit ce ga neko. :P
Eliseus
Posts: 3
Joined: 22/07/2015 11:47

#1670 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by Eliseus »

imaju one "strugalice" u penny-u.

Skidaju kamenac, ne grebu staklo..

probaj!
Eliseus
Posts: 3
Joined: 22/07/2015 11:47

#1671 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by Eliseus »

Ima li neko od ciklid ekipe iskusta sa Američkim ciklidima..

konkretno mi se svidio "Firemouth" iliti Thorichthys meeki.

Istraživanjem otkrivan da su navodno poznati kao najmanje agresivni ciklidi, da nisu izbirljivi što se tiće prehrane, da da za razliku od ostalih vrsta ciklida nisu katastrofa za miješanje sa ostalim vrstama ili dobra communuty riba.

molim za vaše komentare.. i prijedloge..

HVALA!
User avatar
bushido
Posts: 1063
Joined: 27/07/2008 20:27

#1672 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by bushido »

Cichlasoma meeki je dosta miran ciklid i drzi se dna akvariuma cesto sakrivena.Boje su joj dosta blijede ,dok u sezoni parenja pokaze svoje prelijepe boje ali tada napada sve sto se mice a i ono sto se ne mice ako joj se nadze na putu.Ne preporucujem je sa drugim ribama koje su manje i slabije od nje. Pozdrav!
r_faruk
Posts: 4685
Joined: 20/01/2003 00:00

#1673 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by r_faruk »

Poklanjam svoje ribice, Dva odrasla skalara, pet bijelih tetri, sedam pristela tetri.

na linku je slika kako izgledaju, akvaristima poklanjam ribice,
http://www.olx.ba/artikal/19719890/18-r ... e-cistaci/
User avatar
holowey
Posts: 8431
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#1674 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by holowey »

ako kome treba ph metar, micom ima neku rasprodaju, kod njih je ph metar na akciji za 65 maraka
konkretno ovaj model http://www.tecpel.net/pH-873.html
Nokian808
Posts: 934
Joined: 13/05/2013 20:50

#1675 Re: Kakvi smo sa Akvaristikom

Post by Nokian808 »

Da se razumjemo i da se odmah ogradim nemam pojma o ribama i akvaristici.
Mali sin je na poklon dobio kuglu od 1,5 - 2 litra sa dvije veoma male zlatne ribice. Odmah se vezao za to i sad pošto su mi rekli da je ta "kugla" premala za 2 ribice i da treba često mjenjati vodu sjetio sam se da moja mama ima na tavanu nekakav italijanski akvarijum "Ferplast Cayman 80 prof" koji je prije 5-6 godina kupila i stajao je bezveze nikad korišten. On ima utičnicu i ima u krovu nekakve lampe i regulatore. Izgleda da ima filter piše Bluewave 05.
Sad pitanje: Da li je ovaj akvarij dovoljan za te dvije zlatne ribice ili šta još trebam nabaviti - da li treba pumpa za ubacivanje mjehurića zraka ili je dovoljan ovaj filter što je došao? Ove lampe kako treba podesiti - koliko često da svijetle? Da li treba neka riba "čistač"? Za dno sam kupio u prodavnici za kućne ljubimce bijeli šljunak i upravo ga po 10 put perem jer stalno je voda mliječna...koliko ga još moram prati i u koliko debelom sloju treba biti? Ukratko ne znam nista i svaki savjet je dobrodošao...
Post Reply