Kako zaštitit psa od krpelja?

Za sve koji vole ta divna stvorenja...

Moderator: anex

Post Reply
ana23
Posts: 16
Joined: 10/05/2012 19:00

#1 Moj pas!POMOĆ!

Post by ana23 »

Ovako!Prije pola sata moj komšija je mom psu našao krpelja i izvadio ga te je malo taj dio gdje je bio krpelj polio rakijom.E sad moj pas ima neku ranicu valjda od čupanja krpelja al ugl ja se bojim da mu se nesto ne desi.Pomoć ? Savjeti?Plsss!
User avatar
TDK-90
Posts: 1211
Joined: 26/02/2012 12:15

#2 Re: Moj pas!POMOĆ!

Post by TDK-90 »

Veterinaru ;-)
ana23
Posts: 16
Joined: 10/05/2012 19:00

#3 Re: Moj pas!POMOĆ!

Post by ana23 »

TDK-90 wrote:Veterinaru ;-)
- nmg.Veterinar je daleko :x nema nikog u kući i tako.:$
User avatar
kokuz_sa
Posts: 8506
Joined: 29/05/2010 21:11
Location: nisam u inostranstvu :D

#4 Re: Moj pas!POMOĆ!

Post by kokuz_sa »

imas podforum za kucne ljubimce..i 1 krpelj na cuki sta ce mu ba bit sta si zakukala toliko..imas uzet u vet apotekama one djavle za krpelje ili ogrlicu mu onu nabavis i eto
ice2cube
Posts: 707
Joined: 18/03/2012 13:47
Location: Hell

#5 Re: Moj pas!POMOĆ!

Post by ice2cube »

Ma nema veze nista ta ranica, pogotov ako je rakijom dezinfikovano, ne brini se nista mu nece biti.
ana23
Posts: 16
Joined: 10/05/2012 19:00

#6 Re: Moj pas!POMOĆ!

Post by ana23 »

kokuz_sa wrote:imas podforum za kucne ljubimce..i 1 krpelj na cuki sta ce mu ba bit sta si zakukala toliko..imas uzet u vet apotekama one djavle za krpelje ili ogrlicu mu onu nabavis i eto
Ja uopšte nisam gledala ni gdje sam se prijavila ni gdje postavila temu jer sam prvi put ovdje !A moj pas ima tu ogrlicu koja traje 6 mjeseci a nije prosao ni mjesec njega je krpelj ujeo .
User avatar
kokuz_sa
Posts: 8506
Joined: 29/05/2010 21:11
Location: nisam u inostranstvu :D

#7 Re: Moj pas!POMOĆ!

Post by kokuz_sa »

fascinantno..dodje te na forum klix.ba umjesto da odes i reg se na neki veterinaski forum i stranicu

zivota ti koliko dugo imas vec cuku?
kad se nabavlja cuko nadju se i info o krpeljima i kako se boriti protiv njih vaditi ih i sve..jer jako normalna stvar je da ce cuko imat na sebi krpelja(mnozina velika) jer svuda luta po travi,poljanama parkovima u dodiru je s drugim cukama itd
ana23
Posts: 16
Joined: 10/05/2012 19:00

#8 Re: Moj pas!POMOĆ!

Post by ana23 »

kokuz_sa wrote:fascinantno..dodje te na forum klix.ba umjesto da odes i reg se na neki veterinaski forum i stranicu

zivota ti koliko dugo imas vec cuku?
kad se nabavlja cuko nadju se i info o krpeljima i kako se boriti protiv njih vaditi ih i sve..jer jako normalna stvar je da ce cuko imat na sebi krpelja(mnozina velika) jer svuda luta po travi,poljanama parkovima u dodiru je s drugim cukama itd

Gle za tvoju informaciju ja sam imala jednog cuku 5 godina i još uvijek je tu.Ovaj drugi je došao prije 2 godine i radi krpelja prošle godine se desilo svašta.Tako da sam sad zabrinuta a i svi drugi bi bili zabrinuti.
User avatar
mist
Posts: 1409
Joined: 22/08/2011 19:02
Location: tu iza coska

#9 Re: Moj pas!POMOĆ!

Post by mist »

Obavezno kada budes u mogucnosti posjetiti veterinara,ovo govorim iz licnog iskustva jer sam prije par dana bio svjedok sta je ucinio jednom tromjesecnom stenetu kojem nije bilo spasa,bukvalno stene je u roku od 5 dana uginulo bez obzira sto smo ga vodili vetrinaru,receneo nam je da smo ga doveli kasno pred stanje kome i nije mu bilo pomoci...
P.S.
stene je bilo mahalska lutalica.
ana23
Posts: 16
Joined: 10/05/2012 19:00

#10 Re: Moj pas!POMOĆ!

Post by ana23 »

mist wrote:Obavezno kada budes u mogucnosti posjetiti veterinara,ovo govorim iz licnog iskustva jer sam prije par dana bio svjedok sta je ucinio jednom tromjesecnom stenetu kojem nije bilo spasa,bukvalno stene je u roku od 5 dana uginulo bez obzira sto smo ga vodili vetrinaru,receneo nam je da smo ga doveli kasno pred stanje kome i nije mu bilo pomoci...
P.S.
stene je bilo mahalska lutalica.

Neki to ne razumiju al eto.Naprimjer ovom mom psu kojeg je sad ujeo krpelj prošle godine je primao svašta radi tog prokletog krpelja bukvalno digli smo ga iz mrtvih 5 dana se nije pomakao sa jednog mjesta, mokrio je ispod sebe.Dakle zato se i bojim inače znam da i nije baš nesto kad krpelj ujede al već sam prošla kroz to tako da ono bojim se.
User avatar
mist
Posts: 1409
Joined: 22/08/2011 19:02
Location: tu iza coska

#11 Re: Moj pas!POMOĆ!

Post by mist »

ana23 wrote:
mist wrote:Obavezno kada budes u mogucnosti posjetiti veterinara,ovo govorim iz licnog iskustva jer sam prije par dana bio svjedok sta je ucinio jednom tromjesecnom stenetu kojem nije bilo spasa,bukvalno stene je u roku od 5 dana uginulo bez obzira sto smo ga vodili vetrinaru,receneo nam je da smo ga doveli kasno pred stanje kome i nije mu bilo pomoci...
P.S.
stene je bilo mahalska lutalica.

Neki to ne razumiju al eto.Naprimjer ovom mom psu kojeg je sad ujeo krpelj prošle godine je primao svašta radi tog prokletog krpelja bukvalno digli smo ga iz mrtvih 5 dana se nije pomakao sa jednog mjesta, mokrio je ispod sebe.Dakle zato se i bojim inače znam da i nije baš nesto kad krpelj ujede al već sam prošla kroz to tako da ono bojim se.
vidis i nije ako se na vrijeme reaguje,u protivnom ne bih takve patnje pozelio ni crnom dusmaninu,opet ti kazem bio sam svjedok sta jednom recimo dobro uhranjenom tromjesecnom stenetu uradi za 5 dana,vjeruj kada smo shvatili da mu nema pomoci obradovali smo se kada je uginulo,jer takvu agoniju zivog bica nisam mogao ni zamisliti.
ana23
Posts: 16
Joined: 10/05/2012 19:00

#12 Re: Moj pas!POMOĆ!

Post by ana23 »

mist wrote:
ana23 wrote:
mist wrote:Obavezno kada budes u mogucnosti posjetiti veterinara,ovo govorim iz licnog iskustva jer sam prije par dana bio svjedok sta je ucinio jednom tromjesecnom stenetu kojem nije bilo spasa,bukvalno stene je u roku od 5 dana uginulo bez obzira sto smo ga vodili vetrinaru,receneo nam je da smo ga doveli kasno pred stanje kome i nije mu bilo pomoci...
P.S.
stene je bilo mahalska lutalica.

Neki to ne razumiju al eto.Naprimjer ovom mom psu kojeg je sad ujeo krpelj prošle godine je primao svašta radi tog prokletog krpelja bukvalno digli smo ga iz mrtvih 5 dana se nije pomakao sa jednog mjesta, mokrio je ispod sebe.Dakle zato se i bojim inače znam da i nije baš nesto kad krpelj ujede al već sam prošla kroz to tako da ono bojim se.
vidis i nije ako se na vrijeme reaguje,u protivnom ne bih takve patnje pozelio ni crnom dusmaninu,opet ti kazem bio sam svjedok sta jednom recimo dobro uhranjenom tromjesecnom stenetu uradi za 5 dana,vjeruj kada smo shvatili da mu nema pomoci obradovali smo se kada je uginulo,jer takvu agoniju zivog bica nisam mogao ni zamisliti.
Shvatam te u potpunosti .Moj pas je primao infuziju prosle godine svaki dan radi krpelja >.< A svaki dan na ulici vidim pse lutalice i zaista mi je zao sto niko nista ne poduzme sigurno su ti psi puni krpelja:(
bosn.om
Posts: 441
Joined: 27/06/2006 09:46

#13 Re: Moj pas!POMOĆ!

Post by bosn.om »

Vjerovatno pricamo o piroplasmozi ovdje, jer krpelj kao krpelj nije opasan nizakoga, ali neki od njih mogu nositi neke parazite u svojoj pljuvacci koji mogu ubiti psa za nekoliko dana - piroplasmoza je unistenje krvnih zrnaca, zatim organa od strane jednog parazita koji se nalazi samo u pljuvacci pojedinih krpelja. Ako se odvede na vrijeme veterinaru, lijeci se lako. Ako imas sumnju, imas dovoljno vremena da to sredis, sutra, prekosutra nije prekasno jos; osim toga, postoji i vakcina koja iako nije efikasna 100%, je ipak ono sto se najvise priblizava rijesenju. Ogrlice funkcionisu vise-manje dobro, zavisi od marke, kvalitete, ali ne bih se oslonio na to da traju 6 mjeseci, to nema smisla pogotovo ako se pas seta redovno po sumarcima, travnatim prostorima, gdje idu drugi psi, macke, sisari uglavnom. To bi bilo to, ali ponavljam jos jednom: inficiranost krpelja tim parazitom je manja od 10%, znaci ne treba se praviti blesav ipak, slucajevi zarazenja su ipak rijetki obzirom na broj krpelja koji se uspijevaju zakaciti za domace pse.
bosn.om
Posts: 441
Joined: 27/06/2006 09:46

#14 Re: Moj pas!POMOĆ!

Post by bosn.om »

Haj dobro to, nego kakav je s krpeljima? :lol:
neki
Posts: 6765
Joined: 17/02/2005 07:57

#15 Re: Moj pas!POMOĆ!

Post by neki »

Ako je krpelj uklonjen cijeli, tj sa glavom ne bi trebalo biti opasnosti
ana23
Posts: 16
Joined: 10/05/2012 19:00

#16 Re: Moj pas!POMOĆ!

Post by ana23 »

bosn.om wrote:Vjerovatno pricamo o piroplasmozi ovdje, jer krpelj kao krpelj nije opasan nizakoga, ali neki od njih mogu nositi neke parazite u svojoj pljuvacci koji mogu ubiti psa za nekoliko dana - piroplasmoza je unistenje krvnih zrnaca, zatim organa od strane jednog parazita koji se nalazi samo u pljuvacci pojedinih krpelja. Ako se odvede na vrijeme veterinaru, lijeci se lako. Ako imas sumnju, imas dovoljno vremena da to sredis, sutra, prekosutra nije prekasno jos; osim toga, postoji i vakcina koja iako nije efikasna 100%, je ipak ono sto se najvise priblizava rijesenju. Ogrlice funkcionisu vise-manje dobro, zavisi od marke, kvalitete, ali ne bih se oslonio na to da traju 6 mjeseci, to nema smisla pogotovo ako se pas seta redovno po sumarcima, travnatim prostorima, gdje idu drugi psi, macke, sisari uglavnom. To bi bilo to, ali ponavljam jos jednom: inficiranost krpelja tim parazitom je manja od 10%, znaci ne treba se praviti blesav ipak, slucajevi zarazenja su ipak rijetki obzirom na broj krpelja koji se uspijevaju zakaciti za domace pse.

Moj pas je imao piroplasmozu prošle godine i za divno čudo spasio se.Evo sad mogu potvrdit da moj pas ne ide nigdje po šumarcima imamo ogromno dvorište tako da se slobodno šeta.Ima još jedan pas tu ali sa druge strane i izmedu je ograda tako da nemože ništa da bude.Pas je sada dobro igra se ali sam ga zavezala tak da je sad bolje.

P.S - ona rana koju sam gore spomenula se sada smirila tj. to je bila ta rana jer je krpelj puno krvi isisao.Primjetila sam prije dva ili tri dana da mi pas ima groznicu ali sam mu dala samo antibjotik.Al eto hvala Bogu na vrijeme smo (nadam se) izvadili krpelja.
ana23
Posts: 16
Joined: 10/05/2012 19:00

#17 Re: Moj pas!POMOĆ!

Post by ana23 »

neki wrote:Ako je krpelj uklonjen cijeli, tj sa glavom ne bi trebalo biti opasnosti


Jeste cijeli je uklonjen.Barem se nadam,komšija mu je rukom izvadio i nije ništa ostalo :p
SmartBeat
Posts: 14
Joined: 13/04/2012 08:17

#18 Re: Moj pas!POMOĆ!

Post by SmartBeat »

Prije neka dva mjeseca sa mog psa skinuo sam negdje oko 50 krpelja, kontaktirao sam veterinare, jedan je savjetovao da cekam pa ako psu bude lose da nece jest, hodat il sl. da ga tek tad dovedem dok je drugi savjetovao da ga odmah dovedem da primi infuziju.
Dan kasnije pas je djelovao iscrpljeno, nezainteresovan nije trckarao po dvoristu kao inace a jeo je normalno... nisam htio rizikovat i cekat neke teze simptome, odveo ga veterinaru, primio je infuziju i neke 4 injekcije lijekova (3. i 4. pravo tesko podnio) i sutradan pas bio zdrav!
Sto se tice zastite protiv krpelja jedino efikasno sredstvo je frontline a i on traje svega 3-4 sedmice.

Sent from my HTC Desire HD using Tapatalk 2
User avatar
Janjicar
Posts: 5461
Joined: 04/08/2011 13:23
Location: Tuzla :)

#19 Re: Moj pas!POMOĆ!

Post by Janjicar »

Kao sto ti vec rekose
1 krpelj i nije glava ostala te je dezinficirano rakijom te nemas brige

Ako ti sutra prekosutra pas bude ne zainteresovan i ne zeli da jede onda obavezno kod veterinara jer znaci da je dobio piroplazmozu...

Nadam se da ce ti s psom sve biti (Y)
ana23
Posts: 16
Joined: 10/05/2012 19:00

#20 Re: Moj pas!POMOĆ!

Post by ana23 »

SmartBeat wrote:Prije neka dva mjeseca sa mog psa skinuo sam negdje oko 50 krpelja, kontaktirao sam veterinare, jedan je savjetovao da cekam pa ako psu bude lose da nece jest, hodat il sl. da ga tek tad dovedem dok je drugi savjetovao da ga odmah dovedem da primi infuziju.
Dan kasnije pas je djelovao iscrpljeno, nezainteresovan nije trckarao po dvoristu kao inace a jeo je normalno... nisam htio rizikovat i cekat neke teze simptome, odveo ga veterinaru, primio je infuziju i neke 4 injekcije lijekova (3. i 4. pravo tesko podnio) i sutradan pas bio zdrav!
Sto se tice zastite protiv krpelja jedino efikasno sredstvo je frontline a i on traje svega 3-4 sedmice.

Sent from my HTC Desire HD using Tapatalk 2

Imala sam zaista sličnu sitvaciju al mog psa je prosle godine samo jedan krpelj hajmo reć uništio.Moj pas je nekoliko dana bio slab,nije htjeo da jede niti da pije.Kao što sam gore napisala mokrio je pod sebe jednostavno više nije mogao da trpi.I onda smo ga odveli veterinaru i on je rekao da treba tranfuzija krvi.Dali smo pare i hvala Bogu moj pas se spasio.Svi se čude jer se ja toliko bojim tog običnog krpelja al nikad se ne zna.Htjela sam je odvesti veterinaru al kao što vidim sada je dobro :D
ana23
Posts: 16
Joined: 10/05/2012 19:00

#21 Kako zaštitit psa od krpelja?

Post by ana23 »

Dakle već jučer sam napisala jedan post u vezi tih krpelja.Mom psu smo jučer jedan uklonili i danas je već bolje dali smo mu antibjotik.E sad moj pas je prošle godine imao tu bolest piroplasmozu i jedva smo ga spasili čak je išao na tranfuziju krvi.Dali neko zna kako da psa zaštitim od tih groznih krpelja?Ogrlica ne pomaže jer moj pas je imao jučer tu ogrlicu al opet krpelj ga je zahvatio.
Razmišljam da kupim Frontline ili kako već al nisam sigurna.Dali je neko već probao Frontline i kakav je zapravo?

Našla sam mnogo nekih preparata,a jutros kad sam zvala veterinara on je rekao da ništa nije 100% sigurno.

Dakle znate li vi neki sprej ili nešto za zaštitu od krpelja?Ak da,onda napišite.
Hvala unaprijed!
User avatar
Pasiflora
Posts: 3838
Joined: 30/03/2007 20:41
Location: Bolje bi bilo da je malo dalje

#22 Re: Kako zaštitit psa od krpelja?

Post by Pasiflora »

Kupi Scalibour ogrlicu i ne brini. U ove 3 godine od kada je moj pas ima - 2 puta sam nasla mrtvog krpelja na njegovom jastuku. Osim toga nista. Iz visegodisnjeg iskustva ti kazem da je (za sada) na nasem trzistu ovo najbolji preparat. I ne panici - nije svaki krpelj smrtonosan, koliko god da je odvratan.
edit: Ne pretjeruj sa otvaranjem istih tema
ice2cube
Posts: 707
Joined: 18/03/2012 13:47
Location: Hell

#23 Re: Kako zaštitit psa od krpelja?

Post by ice2cube »

Jucer sam izvadio svom psu 2 krpelja, od kojih je jedan bio na nezgodnom mjestu :-) :D
User avatar
Pasiflora
Posts: 3838
Joined: 30/03/2007 20:41
Location: Bolje bi bilo da je malo dalje

#24 Re: Kako zaštitit psa od krpelja?

Post by Pasiflora »

ice2cube wrote:Jucer sam izvadio svom psu 2 krpelja, od kojih je jedan bio na nezgodnom mjestu :-) :D
Njemu je ocigledno mjesto bilo zgodno, cim se bas tu zakacio ;-)
ice2cube
Posts: 707
Joined: 18/03/2012 13:47
Location: Hell

#25 Re: Kako zaštitit psa od krpelja?

Post by ice2cube »

Pasiflora wrote:
ice2cube wrote:Jucer sam izvadio svom psu 2 krpelja, od kojih je jedan bio na nezgodnom mjestu :-) :D
Njemu je ocigledno mjesto bilo zgodno, cim se bas tu zakacio ;-)
Mora da je krpelj gay, na cunu mu se zakacio :lol: :lol:
Post Reply