Kako skupiti pare za Hadz?

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#351 Re: Kako skupiti pare za Hadz?

Post by arzuhal »

Ovo je aktuelna tema odavno, sjetih se da je neko na Znacima to davno problematizirao (obratiti pažnju na datum, te razliku u tadašnjoj i današnjoj cijeni):

Hadž - privilegija bogatih

13. januar, 2005

1. Uvod

Već nekoliko godina gledamo lijepo osmišljene reklame za odlazak na hadž. Vjerovatno svakom muslimanu i muslimanki kad ih ugleda probudi se u njemu neka vrsta žala za Mekkom i Medinom, za Kabom, za Resulullahom a.s. No, prvo što upada u oči jeste boldirana cijena tog mubarek putovanja, novac koji mnogima djeluje nedostižan.

Već duže vremena nešto me žulja i kopka čitava ta organizacija odlaska na hadž, a najviše upravo ta cijena. Nije potrebno biti pametan pa usporediti aranžmane turističkih agencija i njihove usluge sa uslugama organizacije hadža.


2. Glavni dio

Eto tako, ovog ljeta se moglo ići na sedmodnevni odmor u Tunis direktnim letom iz Sarajeva za nekih 300-400 KM, dok je bilesi za hadž potrebno deset puta više, 3000 KM, odnosno 4000 KM. Tu očito nešto ne štima! Ustvari, reklo bi se kako je hadž izvrsna prilika da se zaradi. Svatko ko je na bilo koji način vezan uz njegovu organizaciju želi što bolje profitirati.

Da je sve to odista tako potrebno je samo uzeti komad hartije i izvući brzu računicu. Primjerice, ako komercijalna linija Istanbul-Damask, u luksuznim autobusima, košta 20 eura, onda autobuski prijevoz Sarajevo-Mekka-Sarajevo ne bi mogao nikako biti skuplji od 200 eura, tj. 400 KM. Dodajmo tome i troškove noćenja u Mekki i Medini od oko 500 KM, plus ostali troškovi koji ne bi trebali prelaziti 300 KM. Prema tome, realna cijena odlaska na hadž autobusom bila bi maksimalno 1200 KM. Ustvari, ona bi trebala biti i manja, jer računica koju smo upravo napravili je komercijalna, a hadžu bi se, ustvari, trebalo pristupati kao jednom uzvišenom ibadetu i davati maksimalne popuste, tek toliko da agencije ne budu na gubitku.

Kao što je to lijepo zamijetio jedan moj ahbab, postavlja se pitanje da li je danas uopće i halal otići na hadž?! Kao što reče: „Hazreti Pejgamber a.s. rodio se fukara (siromašan) a kao takav je i umro. Šta da je on danas živ i da se kojim slučajem zadesio u Bosni? Da li bi i Alejhisselam mogao otići na hadž?!“ Ili kao što reče jedan drugi moj prijatelj: „Koliko je samo ljudi koji su dugom štednjom i odvajanjem od usta uspjeli sakupiti 2000 KM, pa opet nikad ne mogu otići na hadž!“

Najlakše bi bilo kada bi jedini krivac bila Islamska zajednica odnosno Rijaset IZ Bosne i Hercegovine. Trebalo bi samo odgovorne ljude „skinuti“ s njihovoga položaja. No, čini se da je problem mnogo veći. Kao što sam rekao, svako ko je na neki način vezan za organizaciju hadža (bilo država bilo pojedinac) uzima „dio kolača“. Tako za siromašnije ljude pa i „srednji“ građanski sloj ostaju samo mrvice, simbol stvarne mogućnosti posjete Bejtullaha i Poslanika, a.s.

Šejh Kardavi je već rekao da bi trebali dobro razmisliti oni koji su na hadžu bili više od jednoga puta o tome da li im je, možda, prioritet taj novac za njihov naredni hadž dati u sadaku, ili nekome manje imućnijem platiti hadž. U džamiji Magribija u Sarajevu upravo se desio ovakav slučaj.

No, da paradoks bude veći, jedan dio imućnih ljudi (univerzitetskih profesora, ljekara, političara i sl.) na hadž idu kao nečiji „gosti“, dakle besplatno, tako da i tih par mjesta „za goste“ biva popunjeno također iz redova imućnih.

Uvijek je hadž bio skup, to je tačno, ali je prije bio skup i odlazak u već spomenuti Tunis na ljetovanje pa su se „profesionalci“ potrudili da jedno takvo turističko putovanje bude više nego dostupno mnogo većem broju ljudi.


3. Zaključak

Pitanje koje treba postaviti našoj Islamskoj zajednici i islamskim zajednicama cijeloga svijeta: Kada ćete i vi zaposliti profesionalce i mudre ljude koji će i dalje uzimati dio „kolača“ (to je, nažalost, naša realnost) ali ostaviti i „fukari“ i srednje imućnima dovoljno veliku mogućnost obavljanja tog islamskog šarta?

http://znaci.com/islam_u_drustvu/kritik ... 470_0.html
dadinjo33
Posts: 1748
Joined: 10/08/2016 18:41

#352 Re: Kako skupiti pare za Hadz?

Post by dadinjo33 »

IZ, kao i svaki drugi kler, je profitna organizacija koja zivi od posrednicke provizije, tj. poreza na posredovanje izmedju vjernickog stada i boga, koje posredovanje, kao i svaka profitom vodjena organizacija, skupo naplacuje.

U islamskoj religiji je to dosta groteskno, zbog dogmatske deklarativne naglasenosti da je islam dosao kao religija koja, za razliku od predislamskog idolopoklonstva i drugih "zabluda" ukida posrednike do Allaha i koja, navodno, nema klera.

Treba shvatiti hodze kojima je to zanimanje od kojeg prehranjuju porodice, ali i cijeniti cinjenicu da za klerom postoji realna drustvena potreba, koja se u islamu pokazala jacom od deklarativne izjave da u islamu ne bi trebalo biti klera.

Generalno je ljudima lakse da neko drugi razmislja za njih, a religije sjajno zadovoljavaju takvu potrebu sirokih masa.

Mozda ce nekad kolektivna svijest evoluirati, ali dotad je monopol na organizaciju hadza izvor ekstraprofita za organizacije islamskih zajednica.
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18189
Joined: 11/02/2013 11:32

#353 Re: Kako skupiti pare za Hadz?

Post by Ramzess Veliki »

Kupis povratnu kartu za cca 1600 KM, poneses sator I narezaka i kampujes u pustinji. :thumbup:
User avatar
Streptokok
Posts: 3459
Joined: 27/10/2014 08:18

#354 Re: Kako skupiti pare za Hadz?

Post by Streptokok »

dadinjo33 wrote:IZ, kao i svaki drugi kler, je profitna organizacija koja zivi od posrednicke provizije, tj. poreza na posredovanje izmedju vjernickog stada i boga, koje posredovanje, kao i svaka profitom vodjena organizacija, skupo naplacuje.

U islamskoj religiji je to dosta groteskno, zbog dogmatske deklarativne naglasenosti da je islam dosao kao religija koja, za razliku od predislamskog idolopoklonstva i drugih "zabluda" ukida posrednike do Allaha i koja, navodno, nema klera.

Treba shvatiti hodze kojima je to zanimanje od kojeg prehranjuju porodice, ali i cijeniti cinjenicu da za klerom postoji realna drustvena potreba, koja se u islamu pokazala jacom od deklarativne izjave da u islamu ne bi trebalo biti klera.

Generalno je ljudima lakse da neko drugi razmislja za njih, a religije sjajno zadovoljavaju takvu potrebu sirokih masa.

Mozda ce nekad kolektivna svijest evoluirati, ali dotad je monopol na organizaciju hadza izvor ekstraprofita za organizacije islamskih zajednica.
i da radi za njih, biva sve je određeno pa se ne treba ni truditi.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50567
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#355 Re: Kako skupiti pare za Hadz?

Post by Bloo »

Ramzess Veliki wrote:Kupis povratnu kartu za cca 1600 KM, poneses sator I narezaka i kampujes u pustinji. :thumbup:
Deal! :D
Ja bih ovo fakat.
Samo ne znam kako bih prestala razmišljati o paucima pustinjskim i zaspala...ali generalno zvuči kao super prijedlog :mrgreen: Shall we?
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#356 Re: Kako skupiti pare za Hadz?

Post by insomnia78 »

Bloo wrote:
Ramzess Veliki wrote:Kupis povratnu kartu za cca 1600 KM, poneses sator I narezaka i kampujes u pustinji. :thumbup:
Deal! :D
Ja bih ovo fakat.
Samo ne znam kako bih prestala razmišljati o paucima pustinjskim i zaspala...ali generalno zvuči kao super prijedlog :mrgreen: Shall we?
Ti ko samo zeMsko ne mozes nidje. Da se ne lazemo. Prestanite pripisuvati romanticna svojstva islamu
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50567
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#357 Re: Kako skupiti pare za Hadz?

Post by Bloo »

insomnia78 wrote:
Bloo wrote:
Ramzess Veliki wrote:Kupis povratnu kartu za cca 1600 KM, poneses sator I narezaka i kampujes u pustinji. :thumbup:
Deal! :D
Ja bih ovo fakat.
Samo ne znam kako bih prestala razmišljati o paucima pustinjskim i zaspala...ali generalno zvuči kao super prijedlog :mrgreen: Shall we?
Ti ko samo zeMsko ne mozes nidje. Da se ne lazemo. Prestanite pripisuvati romanticna svojstva islamu
No shit, Sherlock.
User avatar
DaffyDuck
Posts: 3778
Joined: 22/06/2009 22:54
Location: sarajevo-x

#358 Re: Kako skupiti pare za Hadz?

Post by DaffyDuck »

arzuhal wrote:Ovo je aktuelna tema odavno, sjetih se da je neko na Znacima to davno problematizirao (obratiti pažnju na datum, te razliku u tadašnjoj i današnjoj cijeni):

Hadž - privilegija bogatih

13. januar, 2005

1. Uvod

Već nekoliko godina gledamo lijepo osmišljene reklame za odlazak na hadž. Vjerovatno svakom muslimanu i muslimanki kad ih ugleda probudi se u njemu neka vrsta žala za Mekkom i Medinom, za Kabom, za Resulullahom a.s. No, prvo što upada u oči jeste boldirana cijena tog mubarek putovanja, novac koji mnogima djeluje nedostižan.

Već duže vremena nešto me žulja i kopka čitava ta organizacija odlaska na hadž, a najviše upravo ta cijena. Nije potrebno biti pametan pa usporediti aranžmane turističkih agencija i njihove usluge sa uslugama organizacije hadža.


2. Glavni dio

Eto tako, ovog ljeta se moglo ići na sedmodnevni odmor u Tunis direktnim letom iz Sarajeva za nekih 300-400 KM, dok je bilesi za hadž potrebno deset puta više, 3000 KM, odnosno 4000 KM. Tu očito nešto ne štima! Ustvari, reklo bi se kako je hadž izvrsna prilika da se zaradi. Svatko ko je na bilo koji način vezan uz njegovu organizaciju želi što bolje profitirati.

Da je sve to odista tako potrebno je samo uzeti komad hartije i izvući brzu računicu. Primjerice, ako komercijalna linija Istanbul-Damask, u luksuznim autobusima, košta 20 eura, onda autobuski prijevoz Sarajevo-Mekka-Sarajevo ne bi mogao nikako biti skuplji od 200 eura, tj. 400 KM. Dodajmo tome i troškove noćenja u Mekki i Medini od oko 500 KM, plus ostali troškovi koji ne bi trebali prelaziti 300 KM. Prema tome, realna cijena odlaska na hadž autobusom bila bi maksimalno 1200 KM. Ustvari, ona bi trebala biti i manja, jer računica koju smo upravo napravili je komercijalna, a hadžu bi se, ustvari, trebalo pristupati kao jednom uzvišenom ibadetu i davati maksimalne popuste, tek toliko da agencije ne budu na gubitku.

Kao što je to lijepo zamijetio jedan moj ahbab, postavlja se pitanje da li je danas uopće i halal otići na hadž?! Kao što reče: „Hazreti Pejgamber a.s. rodio se fukara (siromašan) a kao takav je i umro. Šta da je on danas živ i da se kojim slučajem zadesio u Bosni? Da li bi i Alejhisselam mogao otići na hadž?!“ Ili kao što reče jedan drugi moj prijatelj: „Koliko je samo ljudi koji su dugom štednjom i odvajanjem od usta uspjeli sakupiti 2000 KM, pa opet nikad ne mogu otići na hadž!“

Najlakše bi bilo kada bi jedini krivac bila Islamska zajednica odnosno Rijaset IZ Bosne i Hercegovine. Trebalo bi samo odgovorne ljude „skinuti“ s njihovoga položaja. No, čini se da je problem mnogo veći. Kao što sam rekao, svako ko je na neki način vezan za organizaciju hadža (bilo država bilo pojedinac) uzima „dio kolača“. Tako za siromašnije ljude pa i „srednji“ građanski sloj ostaju samo mrvice, simbol stvarne mogućnosti posjete Bejtullaha i Poslanika, a.s.

Šejh Kardavi je već rekao da bi trebali dobro razmisliti oni koji su na hadžu bili više od jednoga puta o tome da li im je, možda, prioritet taj novac za njihov naredni hadž dati u sadaku, ili nekome manje imućnijem platiti hadž. U džamiji Magribija u Sarajevu upravo se desio ovakav slučaj.

No, da paradoks bude veći, jedan dio imućnih ljudi (univerzitetskih profesora, ljekara, političara i sl.) na hadž idu kao nečiji „gosti“, dakle besplatno, tako da i tih par mjesta „za goste“ biva popunjeno također iz redova imućnih.

Uvijek je hadž bio skup, to je tačno, ali je prije bio skup i odlazak u već spomenuti Tunis na ljetovanje pa su se „profesionalci“ potrudili da jedno takvo turističko putovanje bude više nego dostupno mnogo većem broju ljudi.


3. Zaključak

Pitanje koje treba postaviti našoj Islamskoj zajednici i islamskim zajednicama cijeloga svijeta: Kada ćete i vi zaposliti profesionalce i mudre ljude koji će i dalje uzimati dio „kolača“ (to je, nažalost, naša realnost) ali ostaviti i „fukari“ i srednje imućnima dovoljno veliku mogućnost obavljanja tog islamskog šarta?

http://znaci.com/islam_u_drustvu/kritik ... 470_0.html
O IZ u BiH, ljudima koji je vode i stanju u kojem se nalaze "istaknuti" i imućni pripadnici iste puno govore i plkati koji su, cini mi se prosle godine, bili obljepljeni svuda po Sarjevo sa tekstom "Zekat je najbolji nacin ČIŠĆENJA imovine muslimana".
Jako su svjesni sebe, okoline, ko su i kako su stekli imovinu "istaknuti" članovi zajednice i umjesto da urade sve u njihovoj moci da opominju i upucuju vjernike na pravi put, odlucili su da je bolje da uzmu svoj dio kolaca. I to rade na sve nacine, jedan od njih je hadzdz.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#359 Re: Kako skupiti pare za Hadz?

Post by insomnia78 »

Bloo wrote: No shit, Sherlock.
Image

Sta ja znam. Vidim da letis pred ruNju
Bolje sprijeciti nego lijeciti
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50567
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#360 Re: Kako skupiti pare za Hadz?

Post by Bloo »

:lol: :lol: :lol: :lol:
Papa Emeritus
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#361 Re: Kako skupiti pare za Hadz?

Post by insomnia78 »

Sto bi rekli levicari sa foruma. Ateista sam ali sto je ovaj papa dobar cojk i fino prica...
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45813
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#362 Re: Kako skupiti pare za Hadz?

Post by Chmoljo »

hoće l' se potrošiti ta traka više?
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#363 Re: Kako skupiti pare za Hadz?

Post by insomnia78 »

:D
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#364 Re: Kako skupiti pare za Hadz?

Post by arzuhal »

:lol:
dadinjo33
Posts: 1748
Joined: 10/08/2016 18:41

#365 Re: Kako skupiti pare za Hadz?

Post by dadinjo33 »

Chmoljo wrote:hoće l' se potrošiti ta traka više?
Nikad :D

Image
User avatar
vazi
Posts: 8821
Joined: 07/04/2010 15:31

#366 Re: Kako skupiti pare za Hadz?

Post by vazi »

Evo neke cijene za odlazak na hadz iz fr, kratki boravak 14 dana i dugi 23 dana

Mislim da nam racun nije najbolji tj u cijenu racunamo samo let i hranu a gdje je silno obezbjedjenje , preuredjenje i preusmjerenje saobracaja i ostala logistika... koliko samo radnih mjesta kao pojacanje bude uvedeno za vrijeme hadza... valja sve to platiti, ta nece drzava ili grad biti na gubitku...

Licno ne vjerujem da se radi o prevari ili zaradi IZ na organizovanju umre ili hadza.
Skupo jest, to je cinjenica ali to je realna cijena.
Hej pa da vi vidite na sto grad lici , neke africke hadzije su spavale vani i nekom parku i samo su ostavili ihrame tamo gdje su spavali i otisli kuci, pa valja grad ocistiti i dovesti u red nakon svega .

Da se pitam ja bih samo zabranila odlazak na hadz 2x zato sto su guzve ogromne i sto nije lijepo da neko 10x a neko ni jednom..ili moze ali svako 10 god...
Image
User avatar
zagortenej
Posts: 3903
Joined: 22/04/2013 13:27
Location: Arš

#367 Re: Kako skupiti pare za Hadz?

Post by zagortenej »

Image



Image

Image

ovaj prvi paket ne izgleda loše, hotel udaljen 80m od harema Kabe.

Image
User avatar
ExNihilo
Posts: 17072
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#368 Re: Kako skupiti pare za Hadz?

Post by ExNihilo »

Uzevši u obzir da hadždž briše grijehe, došli smo lagano do situacije da ko ima više $$$ ->>> manje grijeha.


I eto nas već kod Petrovog oprosta. :D
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#369 Re: Kako skupiti pare za Hadz?

Post by pustopoljina »

http://www.izwien.at/dienstleistungen/h ... ah-reisen/
3800 eur za 16 dana
4400 za 20 dana.
iz beca.
User avatar
vazi
Posts: 8821
Joined: 07/04/2010 15:31

#370 Re: Kako skupiti pare za Hadz?

Post by vazi »

ExNihilo wrote:Uzevši u obzir da hadždž briše grijehe, došli smo lagano do situacije da ko ima više $$$ ->>> manje grijeha.


I eto nas već kod Petrovog oprosta. :D
Rahm dedo s bistrika je bio inzinjer, skolovo 3 zlatne kcerke, zena mu nije radila. Imali su skromnu kucicu s najljepsim cvijetnjakom i ruzama.
Dedo je skupio i otiso sa svojom hanumom na hadz, naravno prije rata kad hadz nije bio u modi.

Moj je rahm tetak bio stolar i obavio hadz isto prije modnog trenda.

Nijet je najvazniji, ostalo se slozi.
Za vrijeme juge vise je na hadz islo ljudi iz ruralnih podrucja vec gradske , seljak je osto vjeran dinu i imanu a gradjanin je bio u partiji... pitanje okolnosti u kojima zivimo...
User avatar
ExNihilo
Posts: 17072
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#371 Re: Kako skupiti pare za Hadz?

Post by ExNihilo »

Ma ja. Kad nešto istinski želiš, cijeli svijet se uroti da to ostvariš. :D

Osim ako radiš za 600-700 KM, poput najvećeg broja radnika u BiH, dok je potrošačka korpa tri puta veća, a IZ naplaćuje hadždž 8k. Tada nema te doze Paola Koelja koja će urotiti u tvoju korist.

Meanwhile, bogati Arapi se svake godine očiste od grijeha.
User avatar
vazi
Posts: 8821
Joined: 07/04/2010 15:31

#372 Re: Kako skupiti pare za Hadz?

Post by vazi »

ExNihilo wrote:Ma ja. Kad nešto istinski želiš, cijeli svijet se uroti da to ostvariš. :D

Osim ako radiš za 600-700 KM, poput najvećeg broja radnika u BiH, dok je potrošačka korpa tri puta veća, a IZ naplaćuje hadždž 8k. Tada nema te doze Paola Koelja koja će urotiti u tvoju korist.

Meanwhile, bogati Arapi se svake godine očiste od grijeha.
Bosna je mala zemlja u tranziciji u kojoj malo sta stima vec vladaju lopovluk, veze stele sicarzijski interesi vladajuce bagre pa i obicnog covjeka .,. I svi zajedno ne znaju dje gone jer su skoncentrisani na sada i sto vise.
Zato mislim da polozaj BiH hadzija ili onih koji bi to zeljeli obaviti nije mjerilo za kritiku organizatora hadza.
islim da je pogresno kritikovati posljedicu a ne uzrok.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17072
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#373 Re: Kako skupiti pare za Hadz?

Post by ExNihilo »

Ko nam je kriv što smo se rodili u BiH?

Za razliku od imućnih muslimana, koji se od grijeha mogu očistiti svake godine, ili barem jednom u 10 godina, muslimanima BiH preostaje da pred Allaha dođu natovareni grijesima ili da svoje siromaštvo kompenziraju pojačanim istigfarom.

Ništa dok se na vrata Begove ne prikuca 95 teza.
User avatar
vazi
Posts: 8821
Joined: 07/04/2010 15:31

#374 Re: Kako skupiti pare za Hadz?

Post by vazi »

ExNihilo wrote:Ko nam je kriv što smo se rodili u BiH?

Za razliku od imućnih muslimana, koji se od grijeha mogu očistiti svake godine, ili barem jednom u 10 godina, muslimanima BiH preostaje da pred Allaha dođu natovareni grijesima ili da svoje siromaštvo kompenziraju pojačanim istigfarom.

Ništa dok se na vrata Begove ne prikuca 95 teza.
Nije problem sto je hadz skup nego sto su male plate.

Pitanje: sta mozemo uciniti da bi se povecale plate ? Skinut bagru s vlasti i dati povjerenje nekome ko ce moci izvesti drzavu iz mraka i bijede.
Hajmi sad reci ima li i jedan novi kandidat da nije docekan sa sta ce on, okle njega ?
I tako u krug... odoh u prodavnicu po materijal za pavlovu tortu :run:
User avatar
ExNihilo
Posts: 17072
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#375 Re: Kako skupiti pare za Hadz?

Post by ExNihilo »

vazi wrote:
ExNihilo wrote:Ko nam je kriv što smo se rodili u BiH?

Za razliku od imućnih muslimana, koji se od grijeha mogu očistiti svake godine, ili barem jednom u 10 godina, muslimanima BiH preostaje da pred Allaha dođu natovareni grijesima ili da svoje siromaštvo kompenziraju pojačanim istigfarom.

Ništa dok se na vrata Begove ne prikuca 95 teza.
Nije problem sto je hadz skup nego sto su male plate.

Pitanje: sta mozemo uciniti da bi se povecale plate ? Skinut bagru s vlasti i dati povjerenje nekome ko ce moci izvesti drzavu iz mraka i bijede.
Hajmi sad reci ima li i jedan novi kandidat da nije docekan sa sta ce on, okle njega ?
I tako u krug... odoh u prodavnicu po materijal za pavlovu tortu :run:
Ne, nego je problem što je hadždž skup. Jer nema ekonomske osnove da taj hadždž bude skuplji nego što je za muslimana u Austriji ili Njemačkoj koji, osim što mora prevaliti veći put do Ćabe, ima 5x bolji životni standard, a cijene proizvoda u jednoj ekonomiji uobičajeno koreliraju sa životnim standardom građana.

Najlakše je prebaciti lopticu sa IZ na fantomskog političara. Ko je organizator hadždža? IZ. Ko se predstavlja kao reprezent muslimana u BiH? IZ. Pa neka počnu preuzimati hebenu odgovornost za te muslimane, sve uključivo sa cijenom hadždža koju isti plaćaju.
Post Reply