Kako se riješiti krpelja i nestručnih savjeta...

Za sve koji vole ta divna stvorenja...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Phia
Posts: 1438
Joined: 01/12/2006 00:33
Location: Sarajevo
Contact:

#1 Kako se riješiti krpelja i nestručnih savjeta...

Post by Phia »

Čitam baš kako neki ovdje savjetuju da se stavlja ulje na krpelja koji je zagrizao u kožu životinje.Stvarno mi nije jasno kako ljudi mogu biti tako neodgovrni i davati ovakve 'kućne recepete'..
Jer stavljanjem ulja na krpelja stvara se još vreći problem koji može čak da ubije životinju.Istina, ubiješ ti krpelja uljem ali on u tom silnom gušenju u ulju počne da 'povraća' svu onu krv što ima u sebi, a poznato je da krpelj promijeni nekoliko 'žrtava' u svom životnom vijeku, i ako je slučajno sisao krv neke zaražene životinje onda dobiješ jako ozbiljan problem..
Krpelj se uklanja bez ikakvih tekućih sredstava.Potrebna je samo pinceta kojom se krpelj zahvati u samom dnu (što bliže koži na mjestu ugriza) i polako izvuče iz kože.To polako znači minimalno 60 sekundi.Kad se krpelj izvuče to mjesto se dezinficira alkoholom ili jodom.
Najgore je to što mislim da ovo nije jedini primjer ovakve neodgovornosti onih koji pišu ovdje na forumu..<Naravno niko nikome ne može zabraniti šta da piše ali savjetujem onima koji ovdje postavljaju pitanja da ako znaju ijedan svjetski jezik malo proguglaju radije prije nego počnu da eksperimentišu na svojim ljubimcima.Osim toga postoje veterinari i stručni savjet ne košta ništa.Ali zato nestručan može koštati životinju život..
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#2 Re: Kako se riješiti krpelja i nestručnih savjeta...

Post by mIRCerka »

Phia wrote:Čitam baš kako neki ovdje savjetuju da se stavlja ulje na krpelja koji je zagrizao u kožu životinje.Stvarno mi nije jasno kako ljudi mogu biti tako neodgovrni i davati ovakve 'kućne recepete'..
Jer stavljanjem ulja na krpelja stvara se još vreći problem koji može čak da ubije životinju.Istina, ubiješ ti krpelja uljem ali on u tom silnom gušenju u ulju počne da 'povraća' svu onu krv što ima u sebi, a poznato je da krpelj promijeni nekoliko 'žrtava' u svom životnom vijeku, i ako je slučajno sisao krv neke zaražene životinje onda dobiješ jako ozbiljan problem..
Krpelj se uklanja bez ikakvih tekućih sredstava.Potrebna je samo pinceta kojom se krpelj zahvati u samom dnu (što bliže koži na mjestu ugriza) i polako izvuče iz kože.To polako znači minimalno 60 sekundi.Kad se krpelj izvuče to mjesto se dezinficira alkoholom ili jodom.
Najgore je to što mislim da ovo nije jedini primjer ovakve neodgovornosti onih koji pišu ovdje na forumu..<Naravno niko nikome ne može zabraniti šta da piše ali savjetujem onima koji ovdje postavljaju pitanja da ako znaju ijedan svjetski jezik malo proguglaju radije prije nego počnu da eksperimentišu na svojim ljubimcima.Osim toga postoje veterinari i stručni savjet ne košta ništa.Ali zato nestručan može koštati životinju život..
A veterinar fino stavi ulje na krpelja, cisto da ne ostane glava krpeljova u tijelu zivotinje, i nakon 10 minuta PODMAZANOG krpelja izvuce pincetom, pukne ga ko pupertetsku chibu i pusti niz vodu.
Bila gledala i povratila.
Znaci, ulje ne sluzi za GUSENJE krpelja, vec cisto PODMAZIVANJE da lakse izadje.
User avatar
Phia
Posts: 1438
Joined: 01/12/2006 00:33
Location: Sarajevo
Contact:

#3

Post by Phia »

Mircerka draga..ja ne izmišljam ovdje stvari..
Ne sumnjam ja da je tvoj veterinar to uradio, i žao mi je što moram ovo reći, ali 'tvoj veterinar' nije univerzalno mjerilo stvari.Postoje studije koje potvrđuju suprotno.Uredu je staviti ulje 'da podmažeš' i odmah (ne duže od par sekundi) izvući krpelja.Ali 10 minuta?Probaj ti ne disati 10 minuta a kamo li krpelj..
Mislim da sam dovoljno pročitala o tome da bi tvrdila ovo što tvrdim.Nije mi nikakav namjera da se s nekim prepirem već jednostavno želim pomoći da ljudi ne naprave još veći problem a samo životinja pati u tom slučaju.
A taj problem ostajanja glave krpelja.Ne znam šta je tebi rekao veterinar zašto ne smije ostati ali i kad ostane nema nikakvih posljedica.U minimalnom broju slučajeva može se to mjesto zagnojiti kao kod svakog stranog tijela u koži.E sad ti zamisli kolike su šanse da se ta mrtva glava krpelja još više uvuče pod kožu..
Najefikasnija prevencija od ostajanja glave krpelja je da se pri izvlačenju pincetom tijelo krpelja ne vrti oko njegove ose već ravno i polako izvuče.Ako se tako uradi nema razloga da ostamne bilo šta.Čak ni podmazivanje ti ne treba.
User avatar
dalmatinka
Posts: 2882
Joined: 31/07/2005 22:30
Location: Krešimirov Grad

#4

Post by dalmatinka »

Desilo se prije desetak godina, krpelj je s mačke prešao na mog sina. Pošto se zavukao ispod kose, primjećen je tek kad se utrostručio.Ja sam ga u panici iščupala što sam brže mogla, ali mi je doktorica kasnije rekla da sam ga morala premazati lakom za nokte i pričekati da se sam izvuče. Ona mi je objasnila da oni dišu svom svojom površinom, lak im začepi pore, i onda su prisiljeni izvuči glavu iz kože da bi ponovo disali. Epilog - doza Sumameda i kosa više nikad nije narasla na toj površini, otečenost trajala 7 dana.
User avatar
Phia
Posts: 1438
Joined: 01/12/2006 00:33
Location: Sarajevo
Contact:

#5

Post by Phia »

Pravilo br.1. Doktori nisu sveznajući.Kao što imaš loše pisce loše ekonomiste loše profesore tako imaš i loše doktore.Hvačlla Bogu pa postoji internet!Evo ko ne vjeruje, sa vikipedije (valjda nekom znači ta stranica nešto):

First Aid/Tick removal

If a tick is found attached to the body, seek assistance from medical authorities for proper removal, or follow these guidelines.

(1) Grasp the ticks' mouthparts against the skin, using pointed tweezers (See Figure 2).

(2) Pull back slowly and steadily with firm tension.

(a) Pull in the reverse of the direction in which the mouthparts are inserted, as you would for a splinter.

(b) BE PATIENT -- The long, central mouthpart (called the hypostome) is inserted in the skin. It is covered with sharp barbs, sometimes making removal difficult and time consuming (see Figure 3, inset).

(c) Most hard ticks secrete a cement-like substance during feeding. This material helps secure their mouthparts firmly in the flesh and adds to the difficulty of removal.

(d) It is important to continue to pull steadily until the tick can be eased out of the skin (see Figure 3).

(e) DO NOT pull back abruptly, as this may tear the mouthparts from the body of the tick, leaving them embedded in the skin. If this happens, do not panic. Embedded mouthparts are comparable to having a splinter in your skin. However, to prevent the chance of secondary infection, it is best to remove them. Seek medical assistance if necessary.

(f) DO NOT squeeze or crush the body of the tick because this may force infective body fluids through the mouthparts and into the wound.

(g) DO NOT apply substances such as petroleum jelly, finger nail polish, finger nail polish remover, repellents, pesticides, or a lighted match to the tick while it is attached. These materials are either ineffective, or worse, might agitate the tick and cause it to salivate or regurgitate infective fluid into the wound site.

(3) If, and only if, tweezers are not available, grasp the ticks' mouthparts between your fingernails and remove the tick carefully by hand being sure not to squeeze the body of the tick. Be sure to wash your hands and under your fingernails to prevent possible contamination by infective material from the tick.

2. Following removal of the tick, wash the wound (and your hands) with soap and water, and apply an antiseptic.

3. Save the tick in a jar, vial, small plastic bag, or other container for identification should you later develop disease symptoms. Preserve the tick by either adding some alcohol to the jar or by keeping it in the freezer. Storing a tick in water will not preserve it. Identification of the tick may help the physician make diagnostic and treatment decisions as many tick-borne diseases are transmitted only by certain species.

4. Discard the tick after one month; all known tick-borne diseases will generally cause symptoms within this time period.


* Initial article based on public domain text from the US military. [1]

* Lyme Disease Foundation recommends the same procedure [2]

* "Evaluation of Three Commercial Tick Removal Tools" http://www.biosci.ohio-state.edu/~acarolog/tickgone.htm describes several folk remedies that are useless, and a few tools that are slightly better than tweezers.

* http://vie.dis.strath.ac.uk/vie/LymeEU/ ... moval.html suggests tying a thread around the mouthparts and pulling out the tick.
User avatar
dalmatinka
Posts: 2882
Joined: 31/07/2005 22:30
Location: Krešimirov Grad

#6

Post by dalmatinka »

Naravno da doktori nisu sveznajući, ali ja tada apsoutno ništa nisam znala, mislila sam da ga je dovoljno iščupati. Nisam znala da glava ostaje pod kožom. ipak je za pretpostaviti da ona zna bolje od mene. :sad:
User avatar
Phia
Posts: 1438
Joined: 01/12/2006 00:33
Location: Sarajevo
Contact:

#7

Post by Phia »

dalmatinka wrote:Naravno da doktori nisu sveznajući, ali ja tada apsoutno ništa nisam znala, mislila sam da ga je dovoljno iščupati. Nisam znala da glava ostaje pod kožom. ipak je za pretpostaviti da ona zna bolje od mene. :sad:
Pa jeste dovoljno iščupati ga.I nakon toga dezinficirati.Ako ostane glava odeš doktoru da to odmah izvadi ako ne želiš rizikovati.
Ne znam kakve su bile posljedica na koži tvog sina ali ja sam u porodici imala slučaj borelioze od krpelja.Kad to dobiješ sva ti se koža upali i uzimaš neke antibiotike da to prođe.A ima i dugoročne posljedice.Ali to se dobije i kad ne ostane glava jer krpelj time inficira čim te ugrize.Ponavljam..ne može se nikakva strašna bolest dobiti od zaostale glave krpelja.Nije to neki otrovan komad mesa pa da se zaraziš.To je obično strano tijelo.Kao da te sad ubode neki trn pa ti se inficira.Problem krpelja je u krvi koju nosi u sebi od prethodne žrtve.Neke bolesti se prenose ako krpelj sisa krv nekoliko sati a kad ti njega prije tog vremenskog raspona, u želji da ga se riješiš, natjeraš da 'povrati' jer se uguši iz nekog razloga (uljem ili nekim drugim sredstvom ili kad ga gnjaviš rukama dok ga čupaš) onda imaš problem tamo gdje nije trebao da bude.
amarella
Posts: 79
Joined: 17/02/2007 00:58
Location: Sarajevo

#8

Post by amarella »

evo malo copy/paste :D

Postupak:

nemojte na krpelja niti okolnu kožu nanositi nikakva sredstva (premazivanje uljem, petrolejom, lakom za nokte i sl. uzrokuje grčenje krpelja te pojačano izlučivanje sline, što može uvjetovati i ubacivanje veće količine virusa i bakterija u organizam čovjeka ako je krpelj inficiran

• uhvatite krpelja pincetom dezinficirane alkoholom ili opaljene plamenom, neposredno uz kožu (na mjestu gdje usni aparat krpelja ulazi u kožu).

• budite smireni i ne žurite

• laganim povlačenjem u više smjerova polako izvucite krpelja iz kože

• ne povlačite naglo, ne stiskajte niti ne gnječite krpelja!

• Nakon odstranjivanja krpelja mjesto uboda (i ruke !) dobro operite sa vodom i sapunom, te dezinficirajte

• Ukoliko u koži zaostane rilce, koje se prepoznaje kao sitna tamna točkica, treba je odstraniti sterilnom iglom. Ukoliko to ne uspije, nije potrebna kirurška intervencija jer se ništa naknadno neće dogoditi (ono će se resorbirati ili će ga koža „odbaciti“).
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#9

Post by mIRCerka »

Uz svo duzno postovanje, vikipedija i google mi manje znace od rada jednog doktora koji se skolovao 5 godina i nabio 25 godina pozitivnog radnog iskustva...
evo uporedite phiine i amareline postove, jedna kaze NE VRTI druga kaze VISE SMJEROVA...

lijepi moj dr. Krasni :D :D :D :D
amarella
Posts: 79
Joined: 17/02/2007 00:58
Location: Sarajevo

#10

Post by amarella »

mIRCerka wrote:Uz svo duzno postovanje, vikipedija i google mi manje znace od rada jednog doktora koji se skolovao 5 godina i nabio 25 godina pozitivnog radnog iskustva...
evo uporedite phiine i amareline postove, jedna kaze NE VRTI druga kaze VISE SMJEROVA...

lijepi moj dr. Krasni :D :D :D :D
bas da je i lijep :-) :roll: :D

Ma sve u svemu, najbitnije ga je izvaditi- :D , naravno tu su ljudi koji su se školovali da bi našim ljubimcima u određenom momentu mogli pomoći. Dakle, ja sam za opciju da to ipak veterinar radi.

A ovo u vezi s uljem, lakom je stvarno provjereno da ne treba raditi. :-)
User avatar
chinese_water
Posts: 1688
Joined: 26/06/2006 01:02

#11

Post by chinese_water »

Ne znam vala... ja sam krpelje psu vadio na suho...i nista mu nije bilo...doduse bio sam maaaaali...sad bih ipak odveo veterinaru...
a.basko
Posts: 414
Joined: 26/11/2006 15:54

#12

Post by a.basko »

:roll: narode!!! ja sam jedan od rijetkih koji krpelje nece zaboraviti dok je ziv....sve je u pocetku, kao sto neko rece, izgledalo bezazleno...izvuces ga i bacis...nisam jednom uradio, i to u bosni!!! uhvatilo me evo u svabiji, zato sto imaju puno kucnih ljubimaca, a time, i krpelja koji se lijepe i za ljude, gdje god da je...pa i na ulici!
bio sam vec i zaboravio da sam iscupo krpelja kad je pocela glavobolja i bol u kicmi i zglobovima!!! kontam ja,haj dolazi zima,a Boga mi i stari se :D
i po staroj bosanskoj....sve to trpio!!! ubrzo zatim, pojavi se crvena fleka upravo na mjestu gdje je bio krpelj!!! doktor, poslije moje price, analizira krv i nadje "boreliosu"...morao sam popiti 70 antibiotika da bih zaustavio bakterije koje su se namnozile u mojo krvi,sad se osjecam bolje, ali moram sacekati jos izvjesno vrijeme da bih mogao ponovo dati krv na analizu...
u svakom slucaju,raja, ne shvatite krpelje kao bezazlene, nije bitno kako ih izvucete, vrlo je vazno javiti se doktoru poslije toga i analizirati krv.
napomena; morate sacekati izvjesno vrijeme, jer postoji krpelja koji su se napili otrovane krvi i takvu prenose dalje, a postoji i onih(takvih je vise) koji nisu toliko opasni.
nadjite na internetu i niposto ne shvatite neozbiljno ovu bolest!!!
User avatar
baby_angel
Posts: 508
Joined: 01/08/2006 12:52

#13

Post by baby_angel »

Ne znam, ja obavezno vakcinisem psa protiv tih sranja. Neki kazu da to nije efektivno, odnosno da ta vakcina ne radi, drugi da radi... Medjutim, moja veterinarka kaze da ce 100% zastititi psa od piroplazmoze odnosno bolesti koju cuci dobije preko krpelja.
To je neka koktel vakcina koja stiti psa od unutrasnjih i vanjskih parazita, tako da mu ne moram davati one tablete za gliste i te zeze, nego svako pola godine idemo na bocu, koja se u mom slucaju pokazala da radi.
Nikad nijednu baju na njemu nisam vidjela. :D
User avatar
Phia
Posts: 1438
Joined: 01/12/2006 00:33
Location: Sarajevo
Contact:

#14

Post by Phia »

Poenta je jedna: što lakše se riješiti krpelja sa minimalnim posljedicama.Jedni se totalno prepuštaju svom vetrinaru a jedni to radije urade sami.Ne želim dovoditi u pitanje diplome veterinara niti njihove godine radnog iskustva :D toliko je jasno.Ali i stare nane imaju svakakve domaće recepte (koji nekad i upale ;-)) pa hajde ti sad njima reci da nisu upravu i da to i to nije dobro.
Ono zbog čega sam otvorila temu bilo je to što mi je zasmetalo da ovdje ljudi daju 'kućne savjete' bez preciznog objašnjenja i obrazloženja.Samo napišu: zalij krpelja uljem i ne brini.E nije to baš tako jednostavno.A i veterinar, ako odstrani krpelja a prije toga ga uguši u ulju onda je on (doduše u nas gdje nema zakona nije tako) odgovoran ako životinja oboli.Stoga je bitno krpelja lijepo uzeti (po mogućnosti neraspuknutog kao pubertetsku nešto..) i sačuvati ga u slučaju oboljenja kada je potrebna njegova analiza krvi (ovo u nekom idealnom svijetu :D ).E sad..koliko je nekom bitan njegov ljubimac to je upitno..
Evo čovjeka koji je svjedok da se s krpeljima nije šaliti a rekoh ranije da sam isto tako imala slučaj borelioze u porodici.Ako naš ljubimac zaradi krpelja i mi smo u opasnosti to je jasno.Kad te ugrize zaražen krpelj ne igra samo ulogu kako ćeš ga odstraniti (iako sam u temi x puta rekla da kad krpelj povrati imaš direktnu i trenutnu infekciju njegovom slinom) već i vrijeme, jer svaka bolest se prenosi tek nakon određenog vremena u kojem krpelj lijepo pijucka tvoju krv.Način vađenja krpelja je zato bitan kad znaš da si npr. išao/išla u šetnju u neki šumarak a poznato je da se krpelji bacaju s grana :-) i dođeš kući pa se malo prošetaš ispred ogledala i pretražiš kosu ima li šta novo u glavi. :D kad tamo napipaš krpelja kako se lijepo taman ugnijezdio.E tad je važno djelovati.I bitno je kako to učiniti.Isto tako je dobro otići doktoru da to uradi kao i uraditi to sam na pravi način.Da ne ispadne ovdje tema o ljudima..
Moje mačke izlaze van povremeno i kad god uđu u kući pretražim jesu li donijeli krpelja.Jer znam da sam i ja u opsanosti.Posebno kad si svjedok posljedica koje može to imati (borelioza npr.).
Za Mircerku..djevojka je lijepo kopirala tekst u kojem piše: • laganim povlačenjem u više smjerova polako izvucite krpelja iz kože .E šta to znači za nas koji smo malo slabiji s fizikom?Jednostavno objašnjenje: ako je iko ikad izvlačio čiviju kliještima onda zna šta to znači.Ostali čiviju u zid i kliješta u ruke :D :D :D
Vakcina je dobra ali za neke bolesti još ne postoje vakcine..konkretno o čemu je bilo riječi-borelioza.
costacurta
Posts: 3523
Joined: 05/05/2005 08:25

#15

Post by costacurta »

Ma sve u svemu, najbitnije ga je izvaditi-
:thumbup:
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#16

Post by mIRCerka »

chinese_water wrote:Ne znam vala... ja sam krpelje psu vadio na suho...i nista mu nije bilo...doduse bio sam maaaaali...sad bih ipak odveo veterinaru...
Na OBNu je bio serijal o katastrofalnim epidemijama, pa je bila i epizoda o krpeljima...
otkako sam to pregledala, cim posumnjam na krpelja, ja i vatrogasce zovem...

Phia, ja ti opet kazem, neko se nije dzaba skolovao 5 godina da bi ja bila pametnija od njega u tom polju...
:D
User avatar
Phia
Posts: 1438
Joined: 01/12/2006 00:33
Location: Sarajevo
Contact:

#17

Post by Phia »

mIRCerka wrote:
chinese_water wrote:Ne znam vala... ja sam krpelje psu vadio na suho...i nista mu nije bilo...doduse bio sam maaaaali...sad bih ipak odveo veterinaru...
Na OBNu je bio serijal o katastrofalnim epidemijama, pa je bila i epizoda o krpeljima...
otkako sam to pregledala, cim posumnjam na krpelja, ja i vatrogasce zovem...

Phia, ja ti opet kazem, neko se nije dzaba skolovao 5 godina da bi ja bila pametnija od njega u tom polju...
:D
Ma ne brini Mircerka, ne dira niko tvog lijepog krasnog ;-)
Čovjek ulji krpelja pa šta?!Tebi odgovara i to je najbitnije ali dopusti i drugima da odaberu kako će se riješiti krpelja i iskažu svoje mišljenje. :-) Pa makar to vrijeđalo sliku koju imaš o svom krasnom.
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#18

Post by mIRCerka »

Phia wrote:
mIRCerka wrote:
chinese_water wrote:Ne znam vala... ja sam krpelje psu vadio na suho...i nista mu nije bilo...doduse bio sam maaaaali...sad bih ipak odveo veterinaru...
Na OBNu je bio serijal o katastrofalnim epidemijama, pa je bila i epizoda o krpeljima...
otkako sam to pregledala, cim posumnjam na krpelja, ja i vatrogasce zovem...

Phia, ja ti opet kazem, neko se nije dzaba skolovao 5 godina da bi ja bila pametnija od njega u tom polju...
:D
Ma ne brini Mircerka, ne dira niko tvog lijepog krasnog ;-)
Čovjek ulji krpelja pa šta?!Tebi odgovara i to je najbitnije ali dopusti i drugima da odaberu kako će se riješiti krpelja i iskažu svoje mišljenje. :-) Pa makar to vrijeđalo sliku koju imaš o svom krasnom.
Ispade sad ja kao sujetna vezano za dr. Krasnog...
svasta... :lol:
User avatar
chinese_water
Posts: 1688
Joined: 26/06/2006 01:02

#19

Post by chinese_water »

mIRCerka wrote:
chinese_water wrote:Ne znam vala... ja sam krpelje psu vadio na suho...i nista mu nije bilo...doduse bio sam maaaaali...sad bih ipak odveo veterinaru...
Na OBNu je bio serijal o katastrofalnim epidemijama, pa je bila i epizoda o krpeljima...
otkako sam to pregledala, cim posumnjam na krpelja, ja i vatrogasce zovem...

Phia, ja ti opet kazem, neko se nije dzaba skolovao 5 godina da bi ja bila pametnija od njega u tom polju...
:D
Uh..ja ti sebe volim samo zato sto skoro pa nikako ne gledam tv... :D :D
User avatar
A-R-N-I
Posts: 599
Joined: 14/02/2007 00:06
Location: Sarajevo

#20

Post by A-R-N-I »

Redovni Front Line i krpelji bjeze i iz komsiluka, a ako se vec desi da se odvazi krpelj pa zakaci za mog psa, procedura je sljedeca: kap ulja i u roku od tri sekunde, pincetom uhvatim krpelja sto dublje mogu, zavrtim lagano i povucem, koprca pipcima ko lud............. :D :D :D
Krasni dupla nula bodova............
Post Reply