Kako provjeriti je li se moze graditi na zemljistu?

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
Ibro555
Posts: 38
Joined: 21/01/2022 23:12

#1 Kako provjeriti je li se moze graditi na zemljistu?

Post by Ibro555 »

Zelim kupiti plac pa me zanima kako mogu provjeriti da li se sigurno moze graditi na tom placu? Provjerio sam sa opstinom da je gradjevinsko zemljiste i rekli su mi "trebalo bi da moze kuca da se pravi, po prostornom planu je dozvoljeno". Eh sad me zanima mogu li ja jos kako provjeriti zasigurno da li je dozvoljena gradnja? Npr da ne bude da dobijem urbanisticku dozvolu a ne mogu dobiti gradjevinsku. Moze li se jos sta uraditi prije kupovine zemljista da budem siguran da necu imati problema sa gradnjom?
User avatar
P.Starck
Posts: 1160
Joined: 14/07/2010 22:46

#2 Re: Kako provjeriti je li se moze graditi na zemljistu?

Post by P.Starck »

Ibro555 wrote: 19/02/2023 08:47 Zelim kupiti plac pa me zanima kako mogu provjeriti da li se sigurno moze graditi na tom placu? Provjerio sam sa opstinom da je gradjevinsko zemljiste i rekli su mi "trebalo bi da moze kuca da se pravi, po prostornom planu je dozvoljeno". Eh sad me zanima mogu li ja jos kako provjeriti zasigurno da li je dozvoljena gradnja? Npr da ne bude da dobijem urbanisticku dozvolu a ne mogu dobiti gradjevinsku. Moze li se jos sta uraditi prije kupovine zemljista da budem siguran da necu imati problema sa gradnjom?
Ako dobiješ urbanističku dobiti ćeš I građevinsku. Najsigurniji način je lokacijska informacija iz nadležne gradske službe ako postoji kakav urb. plan koji obuhvata i tu parcelu.
Ibro555
Posts: 38
Joined: 21/01/2022 23:12

#3 Re: Kako provjeriti je li se moze graditi na zemljistu?

Post by Ibro555 »

P.Starck wrote: 19/02/2023 08:51
Ibro555 wrote: 19/02/2023 08:47 Zelim kupiti plac pa me zanima kako mogu provjeriti da li se sigurno moze graditi na tom placu? Provjerio sam sa opstinom da je gradjevinsko zemljiste i rekli su mi "trebalo bi da moze kuca da se pravi, po prostornom planu je dozvoljeno". Eh sad me zanima mogu li ja jos kako provjeriti zasigurno da li je dozvoljena gradnja? Npr da ne bude da dobijem urbanisticku dozvolu a ne mogu dobiti gradjevinsku. Moze li se jos sta uraditi prije kupovine zemljista da budem siguran da necu imati problema sa gradnjom?
Ako dobiješ urbanističku dobiti ćeš I građevinsku. Najsigurniji način je lokacijska informacija iz nadležne gradske službe ako postoji kakav urb. plan koji obuhvata i tu parcelu.
Kako sam shvatio, po planu je plac gradjevinski za stanovanje.
kuli1961
Posts: 2457
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#4 Re: Kako provjeriti je li se moze graditi na zemljistu?

Post by kuli1961 »

Da bi bio siguran moze li se graditi na zemljistu koje namjeravas kupiti, i to prije stvarne kupovine, otidji u opstinu kojoj zemlja pripada, u Odjeljenje za urbanizam i gradjevinarstvo (ili slicnog naziva), ponesi posjedovni list (frisak ili stariji nije toliko bitno, jer se u njemu nalaze podaci o broju parcele i katastarskoj opstini), pokazi list i pitaj dal i je to podrucje obuhvaceno Regulacionim planom.
Ako jeste, trazi izvod iz Reg.plana u odnosu na parcelu koja je predmet tvoje kupovine, ili samo trazi uvid u taj plan. Taksa za izvod iz RP ne bi trebalo da predje 10-12 KM.
Ako su ti rekli u opstini da je gradjeivnsko zemljiste, tada je 100% sigurno u obuhvatu RP-a i neki obim (velicina objekta) gradnje je predvidjen. U RP ces lako vidjeti sta je predvidjeno i u kojim vertikalnim i horizontalnim dimenzijama.
Ibro555
Posts: 38
Joined: 21/01/2022 23:12

#5 Re: Kako provjeriti je li se moze graditi na zemljistu?

Post by Ibro555 »

kuli1961 wrote: 19/02/2023 21:55 Da bi bio siguran moze li se graditi na zemljistu koje namjeravas kupiti, i to prije stvarne kupovine, otidji u opstinu kojoj zemlja pripada, u Odjeljenje za urbanizam i gradjevinarstvo (ili slicnog naziva), ponesi posjedovni list (frisak ili stariji nije toliko bitno, jer se u njemu nalaze podaci o broju parcele i katastarskoj opstini), pokazi list i pitaj dal i je to podrucje obuhvaceno Regulacionim planom.
Ako jeste, trazi izvod iz Reg.plana u odnosu na parcelu koja je predmet tvoje kupovine, ili samo trazi uvid u taj plan. Taksa za izvod iz RP ne bi trebalo da predje 10-12 KM.
Ako su ti rekli u opstini da je gradjeivnsko zemljiste, tada je 100% sigurno u obuhvatu RP-a i neki obim (velicina objekta) gradnje je predvidjen. U RP ces lako vidjeti sta je predvidjeno i u kojim vertikalnim i horizontalnim dimenzijama.
ok vazi, rekli su mi da moze ako nema klizista. Mislim da ovde nema klizista, blago je brdo, kupujem u Martu napokon plac i ide polako ganjanje papira. Sta mislis koliko treba vremena da se dobije gradjevinska ako se sve uradi u najbrzem roku? Mislio sam nekog zaposliti da to sto prije zavrsi
kuli1961
Posts: 2457
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#6 Re: Kako provjeriti je li se moze graditi na zemljistu?

Post by kuli1961 »

Ima li ili nema klizista se pouzdano vrlo tesko moze znati, sve do nekih velikh kisa, odrona, nedaj boze zemljotresa-bilo cega sto moze uzrokovati pomjeranje zemljista.
A u pogledu duzine postupka dobijanja gradj.dozvole, sve zavisi od entiteta i lokalne vlasti (opstine) gdje se zemljiste nalazi. Postupak, sam po sebi i nije nesto komplikovan, ali su ljudi komplikovani- i investitor i predstavnici vlasti.
Ako je zemljsite u F BIH-mislim da je redoslijed- urbanisticka saglasnost (moguce- prethodno dobijenim i placenim UTU- urbanisticko-tehnicki uslovi), pa gradj dozvola, sa u medjuvremenu pribavljenim (i placenim, naravno) glavnim projektom, a svakako - prije samog izdavanja grad. dozvole-sa placenim naknadama- naknada za uredjenje zemljista i naknada za rentu. To su ujedno dvije stavke koje su najskuplje u toj citavoj prici.
Ako je zemljiste u RS, tada UTU, pa lokacijska dozvola (nema urb. saglasnosti)+ projekat+placene dazbine=gradj.dozvola.
Mislim da za oba entiteta vazi i pravilo da se moraju pribaviti i dobiti saglasnosti "davalaca javnih usluga" za planiranu gradnju, tj saglasnosti telekoma, vodovoda.. ne znam takse kod njih, ali znam da znaju otegnuti postupak.
Ja gradim vikendicu- brvnaru,na teritoriji mnogima omrznute opstine Laktasi, poljoprivredno zemljiste, nije u obuhvatu RP-a. Od dana podnosenja "golog" zahtjeva za izdavanje g.dozvole (tj bez ijednog priloga!), pa do dana pravosnaznosti te dozvole, proteklo je svega 2 mjeseca i 20 dana. U medjuvremenu sam uspio ishoditi i "uganjati" sve papire (UTU+strucno misljenje) lok. dozvolu, platio pretvaranje zemljista iz polj. u gradjevinsko, itd itd...
Za nase uslove- ekstra brzo. Rad tadasnje administrativne uprave opštine Laktaši je zaista za svaku pohvalu. Iako znam postupak/korake, nesot detlajno, a nesto osnovno, na svakom relevantnom mjestu/šalteru/kancelariji, dobio sam nevjerovatno preciznu informaciju sta, gdje, koliko i kako!
denis1212
Posts: 871
Joined: 16/02/2014 18:27

#7 Re: Kako provjeriti je li se moze graditi na zemljistu?

Post by denis1212 »

Nije baš da se ne može znati gdje je klizište. U Kantonu Sarajevo pouzdano znam da se može provjeriti u Zavodu za planiranje KS i Zavodu za izgradnju KS oni imaju evidenciju o klizištima na području KS. Analogno tome pretpostavka je da i u drugim kantonima ili RS-u postoje takve evidencije koje vode odgovarajući upravni organi.
kuli1961
Posts: 2457
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#8 Re: Kako provjeriti je li se moze graditi na zemljistu?

Post by kuli1961 »

O tome zaista nemam saznanja, no raduje me da makar negdje neko ima kakvu takvu evidenciju.
Post Reply