Kako povezati ruter i modem putem wifi-a

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
User avatar
suad-sarajevo
Posts: 3043
Joined: 22/08/2006 01:54
Location: Memli strana
Contact:

#1 Kako povezati ruter i modem putem wifi-a

Post by suad-sarajevo »

Pisao sam na temi Telemacha ali niko nista i ocekivano s obzirom da se ne radi o problemu koji se tice njih, naravno.

Imam crni Ubee modem/ruter koji se nalazi u jednoj sobi. U drugoj prostoriji nalazi se desktop racunar. Pitanje: Kako da spojim desktop racunar na internet preko wifi-a s obzirom da imam jos jedan ruter tp link WR841N koji bi stajao u sobi uz desktop racunar. Dakle, da ne kupujem neki wifi adapter za desktop racunar ako vec imam wifi ruter. Mozda sam malo odlutao od teme Telemacha ali kao korisnik TGF paketa mozda neko i pomogne.

Hvala. :sax:
User avatar
eltroxin
Posts: 2053
Joined: 30/08/2009 23:35

#2 Re: Kako povezati ruter i modem putem wifi-a

Post by eltroxin »

suad-sarajevo wrote:Pisao sam na temi Telemacha ali niko nista i ocekivano s obzirom da se ne radi o problemu koji se tice njih, naravno.

Imam crni Ubee modem/ruter koji se nalazi u jednoj sobi. U drugoj prostoriji nalazi se desktop racunar. Pitanje: Kako da spojim desktop racunar na internet preko wifi-a s obzirom da imam jos jedan ruter tp link WR841N koji bi stajao u sobi uz desktop racunar. Dakle, da ne kupujem neki wifi adapter za desktop racunar ako vec imam wifi ruter. Mozda sam malo odlutao od teme Telemacha ali kao korisnik TGF paketa mozda neko i pomogne.

Hvala. :sax:
Nisam bas najbolje skontao, dali taj ubee modem/router ima wifi? Ako nema, onda mozes taj svoj router prikopcati na modem u bridge mode-u stim sto, naravno, na pc-u moraw imati wifi network kartu /usb dongle.
User avatar
crnivrag
Posts: 12921
Joined: 17/10/2010 19:58
Location: Sarajevo

#3 Re: Kako povezati ruter i modem putem wifi-a

Post by crnivrag »

suad-sarajevo wrote:Pisao sam na temi Telemacha ali niko nista i ocekivano s obzirom da se ne radi o problemu koji se tice njih, naravno.

Imam crni Ubee modem/ruter koji se nalazi u jednoj sobi. U drugoj prostoriji nalazi se desktop racunar. Pitanje: Kako da spojim desktop racunar na internet preko wifi-a s obzirom da imam jos jedan ruter tp link WR841N koji bi stajao u sobi uz desktop racunar. Dakle, da ne kupujem neki wifi adapter za desktop racunar ako vec imam wifi ruter. Mozda sam malo odlutao od teme Telemacha ali kao korisnik TGF paketa mozda neko i pomogne.

Hvala. :sax:


Na TP-Link routeru naštimaš ovakve postavke, i putem bridge mode-a povežeš ga na Ubee router putem wireless mreže.

Ima objašnjeno u tom videu detaljno kako da postaviš bridge mode, i da taj router bežično prima mrežu sa Ubee routera.
User avatar
suad-sarajevo
Posts: 3043
Joined: 22/08/2006 01:54
Location: Memli strana
Contact:

#4 Re: Kako povezati ruter i modem putem wifi-a

Post by suad-sarajevo »

eltroxin: Ubee modem ima wifi.

crnivrag: probao sam prema ovom videu ali ne ide. Trebam li raditi neke postavke na Ubee modemu/ruteru?

edit: Uradim sve kako ide na videu ali ne nudi mi reboot na kraju sto vjerovatno znaci da nesto nije kako treba podeseno. Trebam li ugasiti DHCP na ovom tp linku?
User avatar
crnivrag
Posts: 12921
Joined: 17/10/2010 19:58
Location: Sarajevo

#5 Re: Kako povezati ruter i modem putem wifi-a

Post by crnivrag »

suad-sarajevo wrote:eltroxin: Ubee modem ima wifi.

crnivrag: probao sam prema ovom videu ali ne ide. Trebam li raditi neke postavke na Ubee modemu/ruteru?

edit: Uradim sve kako ide na videu ali ne nudi mi reboot na kraju sto vjerovatno znaci da nesto nije kako treba podeseno. Trebam li ugasiti DHCP na ovom tp linku?
Treba ugasiti DHCP, a na Ubee routeru ne trebaš ništa dodatno štimati, osim ako si stavio wifi MAC filtere i omogućio samo određenim uređajima da se spajaju na mrežu.

Inače sam i ja uradio isto ovo sa svojim dodatnim routerom TP Link TL-WR1043ND.
User avatar
suad-sarajevo
Posts: 3043
Joined: 22/08/2006 01:54
Location: Memli strana
Contact:

#6 Re: Kako povezati ruter i modem putem wifi-a

Post by suad-sarajevo »

Ok. Probam sutra pa se javim svakako.

Laku noc i hvala na pomoci. Nadam se sutra da cu uspjeti. :thumbup:
User avatar
suad-sarajevo
Posts: 3043
Joined: 22/08/2006 01:54
Location: Memli strana
Contact:

#7 Re: Kako povezati ruter i modem putem wifi-a

Post by suad-sarajevo »

Riješio, hvala. Isključio DHCP i ide.

Lp :thumbup:
User avatar
suad-sarajevo
Posts: 3043
Joined: 22/08/2006 01:54
Location: Memli strana
Contact:

#8 Re: Kako povezati ruter i modem putem wifi-a

Post by suad-sarajevo »

Islo je ali samo za kratko. Nakon sto sam spojio ruter tp link preko wifi-a nijedan mobitel se ne moze nakaciti na wifi u kuci. To moze samo laptop. :skoljka:
User avatar
crnivrag
Posts: 12921
Joined: 17/10/2010 19:58
Location: Sarajevo

#9 Re: Kako povezati ruter i modem putem wifi-a

Post by crnivrag »

suad-sarajevo wrote:Islo je ali samo za kratko. Nakon sto sam spojio ruter tp link preko wifi-a nijedan mobitel se ne moze nakaciti na wifi u kuci. To moze samo laptop. :skoljka:
Evo detaljne postavke sa objašnjenjima i slikama, pri čemu će ti raditi svi uređaji koje povežeš na TP Link router koji je bezično povezan sa Ubee routerom.

1. Prvo je potrebno promijeniti LAN IP adresu za pristup TP Link routeru, da ne bi dolazilo do konflikta prilikom korištenja iste IP adrese, predlažem da promijeniš IP adresu u 192.168.1.1 i idi na "Save", pošto je IP adresa za pristup Ubee routeru 192.168.0.1:

Image

2. Pod "WAN" provjeri da li ti je "Wan Connection Type" postavljen na "Dynamic IP":

Image

3. DHCP server moraš disablovati, i spasiti promjene (inače neće raditi na svim uređajima):

Image

4. Pod "Wireless Security" podesi da ti je sigurnost podešena na "WPA/WPA2 - Personal", da je "Encryption" postavljen na "AES" i unesi šifru za pristup wireless mreži TP Link routera:

Image

5. U Wireless postavkama potrebno je uključiti opciju "Enable WDS Bridging" i kliknuti na opciju "Survey":

Image

6. Kada si otišao na "Survey" odaberi svoju wireless mrežu koja se odašilje sa Ubee routera i idi na "Connect":

Image

7. Na kraju će ti se ta Ubee wireless mreža upisati u polja ispod "WDS Bridging", pa je potrebno još samo da pod polje "Password" uneseš šifru kojom pristupaš wireless mreži na Ubee routeru, i sve to onda spasi na "Save":

Image

Napomena: Predlažem da ove sve postavke štimaš direktnim povezivanjem računara/laptopa UTP kablom sa TP Link routerom na jedan od 4 LAN porta, i da nakon svih ovih podešavanja skineš sve kablove sa TP Link routera i ostaviš samo strujni kabal uključen, jer ostali kablovi nisu potrebni zbog toga što se sad TP Link router bežično spaja na Ubee router.
User avatar
suad-sarajevo
Posts: 3043
Joined: 22/08/2006 01:54
Location: Memli strana
Contact:

#10 Re: Kako povezati ruter i modem putem wifi-a

Post by suad-sarajevo »

Hvala za pomoć. Danas dođoh s posla i vidim sve radi a čak i konekcije na telefonu. Ako nešto krene po zlu odradiću prema tvojim uputama, svakako.

Hvala ti još jednom što si se potrudio.

Lp
User avatar
suad-sarajevo
Posts: 3043
Joined: 22/08/2006 01:54
Location: Memli strana
Contact:

#11 Re: Kako povezati ruter i modem putem wifi-a

Post by suad-sarajevo »

Danasb dođem sposla i vidim opet ne mogu da konktujem telefon na wifi. Zato ću ipak odraditi ovo kako si mi preporučio ali prvo mi samo kaži jesu li moje postavke na Ubee modemu OK.

http://imgur.com/a/ZdATA
http://imgur.com/HcwNlVW
User avatar
crnivrag
Posts: 12921
Joined: 17/10/2010 19:58
Location: Sarajevo

#12 Re: Kako povezati ruter i modem putem wifi-a

Post by crnivrag »

suad-sarajevo wrote:Danasb dođem sposla i vidim opet ne mogu da konktujem telefon na wifi. Zato ću ipak odraditi ovo kako si mi preporučio ali prvo mi samo kaži jesu li moje postavke na Ubee modemu OK.

http://imgur.com/a/ZdATA
http://imgur.com/HcwNlVW
Za obje mreže postavi security type na v2, a encyption type na AES, a kod 5 GHz mreže postavi bandwidth na 40 Mhz umjesto na 20 Mhz kako ti je sad podešeno.
User avatar
suad-sarajevo
Posts: 3043
Joined: 22/08/2006 01:54
Location: Memli strana
Contact:

#13 Re: Kako povezati ruter i modem putem wifi-a

Post by suad-sarajevo »

Ide, fercera. Hvala još jednom. Kafa negdje obavezno. :-D :thumbup:
User avatar
diablobih
Posts: 8257
Joined: 28/12/2015 02:17

#14 Re: Kako povezati ruter i modem putem wifi-a

Post by diablobih »

vraze ako prihvatis kafu, stavi flaster nazad, nikad se ne zna :P
User avatar
suad-sarajevo
Posts: 3043
Joined: 22/08/2006 01:54
Location: Memli strana
Contact:

#15 Re: Kako povezati ruter i modem putem wifi-a

Post by suad-sarajevo »

Sretno oženjen već 19 godina, sin IV srednje...šta reći? :D :lol:
zdruzdjo
Posts: 5209
Joined: 16/08/2009 00:27

#16 Re: Kako povezati ruter i modem putem wifi-a

Post by zdruzdjo »

..
User avatar
dulekrele
Posts: 3838
Joined: 10/04/2014 18:25

#17 Re: Kako povezati ruter i modem putem wifi-a

Post by dulekrele »

Moze li neko jednostavno da mi objasni kako da pored postojeceg osnovnog tehnicolor rutera (telemach) spojim jos jedan u ovom slucaju Asus ruter koji bi stajao u drugoj sobi kako bi imao dobar wifi signal i u ostatku stana. Do te sobe imam internet mrezu putem električnih instalacija.Hvala.
User avatar
Qler
Posts: 23597
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#18 Re: Kako povezati ruter i modem putem wifi-a

Post by Qler »

Kabal iz tm router u tvoj... Imat ćeš dvije wifi mreže ali pokriven stan.

Ili mesh. Ljudi, nije skupo, a tako dobro...
Post Reply