Kako napraviti uštedu na računu za struju?

User avatar
virtual_tour
Posts: 39
Joined: 12/03/2012 21:47

#76 Re: Kako napraviti uštedu na računu za struju?

Post by virtual_tour »

Svijeca, kandilo, probati mjesec-dva, zasto ne???
saga
Posts: 1174
Joined: 14/05/2007 22:23

#77 Re: Kako napraviti uštedu na računu za struju?

Post by saga »

Hm, nama na 60m2 dođe oko 65KM ljeti i oko 80 zimi :-?
Zimi nas prikolje uglavnom mašina za sušenje veša, a ako toplane ne upale grijanje onda i grijanje. (Šta zimi, jedva čekam sad ovaj račun)
Inače mašina za suđe radi svakodnenvno uglavnom, za veš nešto rjeđe.
Sve to uvijek po jeftinoj struji. Rerna se upali možda 2-3 puta sedmično, opet uglavnom po jeftinoj. Ostatak kuhanja je na plinu.
Bojler je non-stop upaljen, ali to smo jedan mjesec pratili, i uključivali ga po potrebi (nije bilo šanse da tu potrefimo samo jeftinu) i račun je došao tu negdje isti kao i ranije. Pa smo skontali da nam se ne da peglat s tim, jer nismo jednom zaboravili uključit, pa je onda slijedilo tuširanje ledenom vodom.
Jedino je laptop tu upaljen oko 14h dnevno.
User avatar
Optimist
Posts: 13642
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#78 Re: Kako napraviti uštedu na računu za struju?

Post by Optimist »

Kuca, nas petero, racun za struju je 45-55 KM. Onda sam ja sretnik za razliku od pojedinih. :-D
adi2012
Posts: 130
Joined: 04/03/2012 10:34

#79 Re: Kako napraviti uštedu na računu za struju?

Post by adi2012 »

patakdaca wrote:
saga wrote:Hm, nama na 60m2 dođe oko 65KM ljeti i oko 80 zimi :-?
Zimi nas prikolje uglavnom mašina za sušenje veša, a ako toplane ne upale grijanje onda i grijanje. (Šta zimi, jedva čekam sad ovaj račun)
Inače mašina za suđe radi svakodnenvno uglavnom, za veš nešto rjeđe.
Sve to uvijek po jeftinoj struji. Rerna se upali možda 2-3 puta sedmično, opet uglavnom po jeftinoj. Ostatak kuhanja je na plinu.
Bojler je non-stop upaljen, ali to smo jedan mjesec pratili, i uključivali ga po potrebi (nije bilo šanse da tu potrefimo samo jeftinu) i račun je došao tu negdje isti kao i ranije. Pa smo skontali da nam se ne da peglat s tim, jer nismo jednom zaboravili uključit, pa je onda slijedilo tuširanje ledenom vodom.
Jedino je laptop tu upaljen oko 14h dnevno.

kod mene srednja tarifa tako da je malo lakse pratiti, a nesta se suskalo da ce se ukinuti jeftina tarifa, al eto jos je nisu maknuli :D

za laptop mozes izracunati snaga u kw ako je 100w onda je 0.1 ako je 65W onda je 0.065
snaga x radno vrijeme x 30 x 0.15( srednja tarifa) i dobijes koliko laptop srkne mjesecno ;-)
edit: tako mozes i za sve ostalo :mrgreen:
@patakdaca

S obzirom da sam ja laik za bilo sta oko struje, nakon sto sam vidio ovu formulu, dosta pomaže da covjek stvori sliku koji su najmanji/najveci potrosaci u stanu ili kuci :thumbup:

Ako npr elektricni sporet u stand-by modu trosi 2 kw onda predpostavljam racunam na ovaj nacin:

snaga u kw/1000 x koliko sati dnevno radi uređaj x vremensko razdoblje, mjesec (30) x srednja tarifa, 0.15 feninga = ukupno km koliko troši jedan uređaj mjesečno?

Nadam se da sam dobro razumio :-D

Hvala!
User avatar
loria sophen
Posts: 67
Joined: 20/11/2011 20:46
Location: vise tamo nego ´vamo

#80 Re: Kako napraviti uštedu na računu za struju?

Post by loria sophen »

pratila sam temu kada mi je prosli racun dosao.

iznos je bio:89 KM, nas dvoje.

sada sam manje palila masinu, jedno 3x sedmicno (prosli mjesec je to bilo 5x sedmicno), rernu mozda 4x mjesecno (prije-6x mjesecno), bojler stalno radi, tv, frizider (ofkors),laptop ne radi puno, 4h dnevno. sve stedne sijalice...


racun 80 KM

ja sam se nadala makar da ce biti 60ak maraka....

:run:
adi2012
Posts: 130
Joined: 04/03/2012 10:34

#81 Re: Kako napraviti uštedu na računu za struju?

Post by adi2012 »

stand by mod ti je kad je iskljucen :mrgreen:

a racunica ti nije dobra ide ovako

snaga u kw x vrijeme rada x broj dana x 0.15

npr

grijac snage 2 kW
radni sati dnevno 2h
15 dana u mjesecu

2 kW x 2h x 15 dana x 0,15 = 9 KM mjesecno :D

edit: ako je uređaj snage npr. 200 W to je 0.2 kW ;-)
Moja greška, kad sam rekao 2kw mislio sam na 2w :) Evo zašto sam pitao: na video klipu sa emisije Povjerljivo (TV Nova) koji je neko ranije postavio, dio 03:25 pokazuje se kako npr elektični šporet troši 2w u stand-by (kad kažem stand-by mislim na to da je el.špor. uključen u struju ali ne radi kao što na klipu prikazuju). E sad ako npr el.šporet troši u stand-by modu (znači u 95% vremena) 5w, odnosno 23h cca x 30 dana = koliko je to ukupno u km?

Ili, interesuje me primjer laptop adaptera, na kojem piše da je potrošnja 60w, ako ga koristim 2h dnevno u vremenskom razdoblju od mjesec dana, koliko je to ukupno km?

Valjda nisam previše zakomplikovao i nisam dosadan sa laičkim pitanjima :mrgreen:

LP,
Adi
Bobi
Forum administrator
Posts: 32147
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#82 Re: Kako napraviti uštedu na računu za struju?

Post by Bobi »

Ama ljudi, gasite te bojlere, pustite ove kvazi elektricare. Evo kod mene 12 godina, made in Italy 2kW,nikad u kvaru, pali se samo kad je jeftina struja...uvijek ima tople vode za brigadu cijelu :D
quarterback
Posts: 10534
Joined: 23/04/2012 22:19
Location: Marita

#83 Re: Kako napraviti uštedu na računu za struju?

Post by quarterback »

Optimist wrote:Kuca, nas petero, racun za struju je 45-55 KM. Onda sam ja sretnik za razliku od pojedinih. :-D
nisi ti dzaba optimist :)
quarterback
Posts: 10534
Joined: 23/04/2012 22:19
Location: Marita

#84 Re: Kako napraviti uštedu na računu za struju?

Post by quarterback »

Bobi wrote:Ama ljudi, gasite te bojlere, pustite ove kvazi elektricare. Evo kod mene 12 godina, made in Italy 2kW,nikad u kvaru, pali se samo kad je jeftina struja...uvijek ima tople vode za brigadu cijelu :D
eto me, samo javi adresu ! :thumbup: :lol:
adi2012
Posts: 130
Joined: 04/03/2012 10:34

#85 Re: Kako napraviti uštedu na računu za struju?

Post by adi2012 »

@patakdaca
Superhik_

Skužio, hvala! :)
User avatar
plain vanilla
Posts: 66782
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#86 Re: Kako napraviti uštedu na računu za struju?

Post by plain vanilla »

quarterback wrote:
Bobi wrote:Ama ljudi, gasite te bojlere, pustite ove kvazi elektricare. Evo kod mene 12 godina, made in Italy 2kW,nikad u kvaru, pali se samo kad je jeftina struja...uvijek ima tople vode za brigadu cijelu :D
eto me, samo javi adresu ! :thumbup: :lol:
kod Damira se kaki, kod Bobija tusira :lol: :lol: :lol:
gerberica
Posts: 4944
Joined: 26/07/2011 22:28

#87 Re: Kako napraviti uštedu na računu za struju?

Post by gerberica »

Evo mene nakon skoro mjesec dana sa rezultatom ustede.Kao sto sam vec pisala svaki racun do sada je bio oko 100 KM,marka dole,gore.
Sada nakon sto mi je dosadilo davati toliko para,galame,napora imam i rezutate.Jucer dosao racun 85 KM :) .
Sta se promjenilo?
Do sada se bojler palio svako malo ne gledajuci jel skupa ili jeftina,vrela voda ostane,njima mrsko ili nesto gledaju pa ce se kasnije tusirati.Sada upali i tusiraj se ili neces nikako.
Masinu upalim kada je iskljucivo jeftina,kasno nakon posla ili ujutro prije jer sam na poslu i ne stignem u toku dana.Usisavanje samo kada je jeftina,to neko od djece uradi.Kada nesto pecem u rerni prvo rernu zagrijem i negdje na pola pecenja je samo ugasim i ne otvaram je da se ne gubi toplota.
Posto imamo tv i pc sve duplo rekla sam svojima da nema potrebe da se tekma gleda u 2 sobe,gledaj na 1 tv.Ako gledas tv ugasi pc koji usput vuce struju i obratno.
Ovo je bilo eksperimentalno,a u narednom mjesecu idemo jos strozije.Ako smo mogli srezati 15KM moze vala jos bar 10,pa niko ne bere pare po putu.

Napominjem da je rijec o kuci,2 su domacinstva odvojena,ali mi smo ipak veci potrosaci.Ispod nas je samo 1 osoba koja ipak nema tolike potrebe kao nas 4.

P.S. Djeci sam obecala da svu razliku od 100KM prema manjem racunu dajem njima,cisto da ih malo pokrenem da budu pazljiviji.
User avatar
Truba
Posts: 81671
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#88 Re: Kako napraviti uštedu na računu za struju?

Post by Truba »

nama relativno jeftino došlo prošli mjesec jer je radila i sušilica i grijalica i to mnogo dana
55 maraka

najveće uštede su na šporetu bojleru i televizoru
pc je namješten da se gasi monitor nakon 20 minuta pa nema problema... a sistem se gasi nakon što se sat vremena ne dira...

treba shvatiti kako je vrijeme jeftine energije iza nas
quarterback
Posts: 10534
Joined: 23/04/2012 22:19
Location: Marita

#89 Re: Kako napraviti uštedu na računu za struju?

Post by quarterback »

gerberica wrote: P.S. Djeci sam obecala da svu razliku od 100KM prema manjem racunu dajem njima,cisto da ih malo pokrenem da budu pazljiviji.

:thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: super

ja cekam svoj racun, vidio sam tipa kako ih dijeli ali sam isao na posao pa ga nisam pokupio...

doduse kako sam zivim kod mene racuni nisu ni blizu vasih ali usteda je uvijek dobro dosla jer se moze usmjeriti negdje drugo
adi2012
Posts: 130
Joined: 04/03/2012 10:34

#91 Re: Kako napraviti uštedu na računu za struju?

Post by adi2012 »

gerberica wrote: P.S. Djeci sam obecala da svu razliku od 100KM prema manjem racunu dajem njima,cisto da ih malo pokrenem da budu pazljiviji.
hehe respekt, svaka čast :thumbup:
adi2012
Posts: 130
Joined: 04/03/2012 10:34

#92 Re: Kako napraviti uštedu na računu za struju?

Post by adi2012 »

Pozdrav svima,

Evo novosti od mene: prije 2mjeseca računi su iznosili oko 60km standarno, nakon uvođenja štednih sijalica i još par trikova 8-) sada računi iznose 45km tako da nije loše :) odnosno na godišnjem nivou tačnije 180km!

Pozdrav,
Adi
gerberica
Posts: 4944
Joined: 26/07/2011 22:28

#93 Re: Kako napraviti uštedu na računu za struju?

Post by gerberica »

adi2012 wrote:Pozdrav svima,

Evo novosti od mene: prije 2mjeseca računi su iznosili oko 60km standarno, nakon uvođenja štednih sijalica i još par trikova 8-) sada računi iznose 45km tako da nije loše :) odnosno na godišnjem nivou tačnije 180km!

Pozdrav,
Adi
Budi drug i napisi nam o kakvim je trikovima rijec,mozda nekom od nas pomogne :)

Pozz
biscanka2
Posts: 1722
Joined: 07/04/2009 00:46

#94 Re: Kako napraviti uštedu na računu za struju?

Post by biscanka2 »

Evo posto sam dobila racun za 2011 - mali izvjestaj. :-D
U 2010 godini godisnja potrosnja bila je 2.474 kWh u 2011 1.470 kWh. :-)
Svjesno ponasanje prema potrosnji struje i protocni bojler su se isplatili.
Do duse , u podrumu imamo ves kuhinju gdje svako ima svoj prikljucak za ves masinu
i susilicu ( 2 stekdoze).Posto imam samo ves masinu prikljucenu jedna stekdoza je bila
slobodna.
Komsinica do mene ima ves masinu i susilicu.
Cudila sam se da tako cesto pere ves a par put kad sam je u stubistu sa korpom vesa srela
bila je posebna ( kao u nekoj panici ).
Kad sam te godine dobila racun za struju bila sam sa potrosnjom zaprepastena.
Kako god moja sumnja da se komsinica za svoju suslicu posluzuje mojom strujom se
pojacala tako da sam pozvala elektricara i dala da mi automatske osigurace postavi i sve
unutar stana prebaci ( prije su bili u stubistu pored ulaza u stan).
Kad je komsinica vidjela sta radim ostala je zacudjena ( ko poSrana kokos). :oops:
Sad kad ne koristim ves kuhinju ili podrum kliknem osigurac na dole i aferim.
Moja komsinica, od tada je i te kako umanjila pranjem vesa ( a da sam je kojim slucajem
uhvatila kako koristi moju struju ... :x ). :mrgreen:
mrkalj
Posts: 130
Joined: 11/07/2012 19:53

#95 Re: Kako napraviti uštedu na računu za struju?

Post by mrkalj »

Bobi wrote:Ama ljudi, gasite te bojlere, pustite ove kvazi elektricare. Evo kod mene 12 godina, made in Italy 2kW,nikad u kvaru, pali se samo kad je jeftina struja...uvijek ima tople vode za brigadu cijelu :D
Malo da oživimo temu,koja može biti od koristi.
Čitao sam razne teme i forume u vezi potrošnje struje a u vezi bojlera u kupatilu.Jedni kažu bolje ne gasiti bojler,drugi kažu gasi bojler kad ne koristiš , i bio sam u dilemi.
Evo već par dana vršim mjerenja oko potrošnje bojlera , i veoma,veoma sam iznenadjen rezultatima.Hoću da kažem da je moja teorija koju sam zastupao ipak bila pravilna.
Imam još neke stvari da preračunam do sutra ,pa se nadam da ću sutra iznijeti konkretne pokazatelje.
mrkalj
Posts: 130
Joined: 11/07/2012 19:53

#96 Re: Kako napraviti uštedu na računu za struju?

Post by mrkalj »

Evo me sa rezultatima mjerenja potrošnje bojlera.
Bojler je marke BIRA
zapremina 50 l
Grijač 2000 w
Bojler je uključen i radio otprilike 24 sata i to je bilo dovoljno da se zagrije čitav bojler,mislim na sve elemente bojlera,pa tako i izolacije.Prostorija je bila zagrijana na sobnu temperaturu
termostat je namješten da zagrijava vodu 48-50°c i to cijelo vrijeme
Voda nije korištena iz bojlera, tako da su mjerenja vršena samo za održavanje zadate temperature vode u bojleru.
Poslije 24 sata koja su navedena gore u tekstu,počeo sam mjeriti potrošnju struje,odnosno vremena rada bojlera u naredna 3 dana.
Rad grijača u jednom ciklusu traje 130 sec,pa onda se ne pali 1005 sec. Tako da je jedan interval 1135 sec.
U toku 24 sata imamo 76 tavih intervala. Znaći 76 x 130 = 9880 sec ili cca 165 min.
Ako je grijač 2 kw on za 24 sata potroši cca 5,2 kw
Eto toliko od mene , nadam se da će nekome pomoći
User avatar
4m3l
Posts: 1109
Joined: 04/04/2010 00:31

#97 Re: Kako napraviti uštedu na računu za struju?

Post by 4m3l »

Pa je li bolje da se gasi ili non stop radi ?
User avatar
dustaban
Posts: 6516
Joined: 10/07/2012 10:55

#98 Re: Kako napraviti uštedu na računu za struju?

Post by dustaban »

4m3l wrote:Pa je li bolje da se gasi ili non stop radi ?
Prvo bih se zahvalio @mrkalju na ovom njegovom mjerenju i interesantnim podacima.

Dakle stvar je vrlo jednostavna: ako upalis bojler pola sata pred kupanje (otprilike pola sata mu je dovoljno da se zagrije i iskljuci) to ce, u usporedbi sa mrkaljevim bojlerom koji za 24 sata, samo za odrzavanje temperature radi 165 min., biti dakle oko 5x manje struje.

Naravno, ova opcija nije za gotovane koji hoce u svakom momentu da imaju toplu vodu. Takvima koji i ruke peru toplom vodom, onih 165 minuta pomnozi sa 2 pa ces dobiti ugrubu cijenu tog komfora.

@mrkalj :thumbup:
Mr.Who
Posts: 380
Joined: 23/07/2005 22:35

#99 Re: Kako napraviti uštedu na računu za struju?

Post by Mr.Who »

@dustaban

Nije svugdje temperatura vode ista i ne može se za pola sata ugrijati bojler da bude za kupanja.Probao sam ja protočni Panasonic kod roditelja koji žive u zgradi pa se nije osjetila razlika u temperaturi vode.Kad su postavili bojler majstor mislio da je pokvaren.Međutim, kod nas je voda toliko hladna da se skoro ne osjeti kad se upali protočni.U kući gdje ja živim dovedena je voda sa izvora, mozak otpada od hladnoće.Ja dobro pazim kad se kupam pa se jednim bojlerom vode možemo supruga i ja okupati.
Rođak iznad mene plaća 10 KM manje struje otkako je kupio mašinu za pranje suđa.Znači bojleri najviše muzu.
Plaćam od 80-90 KM mjesečno struju.Svaki put me huja uhvati kad dobijem račun.Hodam po kući i stalno gasim viška uređaje ili sijalice.Kupio štedne sijalice.Plaćao 7-8 KM komad i nisam nikakve razlike vidio na računu.Pola ih pocrkalo za par mjeseci.Skupljam za LED rasvjetu a čim vani ugrije skidam bojlere i provjeravam kamenac.
quarterback
Posts: 10534
Joined: 23/04/2012 22:19
Location: Marita

#100 Re: Kako napraviti uštedu na računu za struju?

Post by quarterback »

drug ne znam kako ti ste stedne tako kratko traju, ja ih par imam jos od prve kupovine koja je bila prije 8/9 godina, skoro sve u kuci su stedne, mislim da ukupno nisu 3 pregorile za ovaj navedeni period
Post Reply