Kako napraviti uštedu na računu za struju?

Wind
Posts: 1429
Joined: 31/10/2008 22:28

#26 Re: Kako napraviti uštedu na računu za struju?

Post by Wind »

...doslovno ćeš se zaprepastiti kad budes vidio koliko se tu kamenca nakupilo. :-)
biscanka2
Posts: 1722
Joined: 07/04/2009 00:46

#27 Re: Kako napraviti uštedu na računu za struju?

Post by biscanka2 »

Wind wrote:...doslovno ćeš se zaprepastiti kad budes vidion koliko se tu kameca nakupilo. :-)

Kad sam moj bojler otvorila :shock: bez teksta sam ostala. :(
To me i natjeralo da ga izbacim i ugradim protocni .
Jest da je kostalo ali ako se na duze vrijeme gleda sam sebe otplati. ;-)

:roll: Kod pranja vesa ako nije prljavo ( samo od znoja,pogotovo ljeti) koristim program
od 30 stepeni .Takodjer gledam da mi je masina puna (ali ne i pretrpata).
Masinu za pranje sudja takodjer ukljucujem tek kad je puna. :)
quarterback
Posts: 10534
Joined: 23/04/2012 22:19
Location: Marita

#28 Re: Kako napraviti uštedu na računu za struju?

Post by quarterback »

biscanko koliko je protocni ?

onaj kuhinjski nije skup, mozda oko 100 maraka ako se dobro sjecam ali ne znam koliko je ovaj za kupatilo ?
User avatar
baustelac
Posts: 1401
Joined: 16/07/2005 09:05
Location: AC-DE

#29 Re: Kako napraviti uštedu na računu za struju?

Post by baustelac »

Frizider - sto to sranje moze potrositi struje, to je za nepovjerovati. Stari firizider (10tak godina i vise), moze potrositi 100njak kW mjesecno
biscanka2
Posts: 1722
Joined: 07/04/2009 00:46

#30 Re: Kako napraviti uštedu na računu za struju?

Post by biscanka2 »

quarterback wrote:biscanko koliko je protocni ?

onaj kuhinjski nije skup, mozda oko 100 maraka ako se dobro sjecam ali ne znam koliko je ovaj za kupatilo ?
:cry: Neznam koliko kod nas kosta . :D
Ja sam moj 650 euro platila.
Bilo ih je i po 300 ali sam gledala na kvalitet a posto se to ne ugradjuje svakih 2-3 godine,
(ovamo su majstori skupi :D ) isla sam po kvalitetu na poznatu marku ( STIEBEL ELEKTRON ).
S njim imam toplu vodu za kupatilo i kuhinju i sad sam rahat. :-)
Takodjer trebas vidjeti da li u stanu imas trofaznu struju.
quarterback
Posts: 10534
Joined: 23/04/2012 22:19
Location: Marita

#31 Re: Kako napraviti uštedu na računu za struju?

Post by quarterback »

Hvala ti, inace proveo sam dosta vremena u Harmanima :-D
biscanka2
Posts: 1722
Joined: 07/04/2009 00:46

#32 Re: Kako napraviti uštedu na računu za struju?

Post by biscanka2 »

quarterback wrote:Hvala ti, inace proveo sam dosta vremena u Harmanima :-D
:shock: Vidi bogati odmah do mojih Ozimica 1.
Nadam se da su ti u finom sjecanju ostali, a tamo i finih cura ima :oops: ,da
ti oci stanu. ;-)
quarterback
Posts: 10534
Joined: 23/04/2012 22:19
Location: Marita

#33 Re: Kako napraviti uštedu na računu za struju?

Post by quarterback »

Osjecanja su pomjesana, prijeratni Bihac i poslijeratni Bihac... Noci pored Une, kupanje na betonu i pijesku, kradja sljiva i noci na kosarkaskom terenu pored skole koja se nekad zvala USAOJ... Lijepo djetinjstvo, ali nemojmo ovdje o tome jer to nije tema ove price a ovdje ne vole offtopic...

Svako dobro ti zelim :)
biscanka2
Posts: 1722
Joined: 07/04/2009 00:46

#34 Re: Kako napraviti uštedu na računu za struju?

Post by biscanka2 »

I da se ne zaboravi :sax: , :sax: , :sax: , :sax: , :sax: , :sax: , :sax: ...
Ovaj klixi bezeralah :sad: :bih:
biscanka2
Posts: 1722
Joined: 07/04/2009 00:46

#35 Re: Kako napraviti uštedu na računu za struju?

Post by biscanka2 »

quarterback wrote:Osjecanja su pomjesana, prijeratni Bihac i poslijeratni Bihac... Noci pored Une, kupanje na betonu i pijesku, kradja sljiva i noci na kosarkaskom terenu pored skole koja se nekad zvala USAOJ... Lijepo djetinjstvo, ali nemojmo ovdje o tome jer to nije tema ove price a ovdje ne vole offtopic...

Svako dobro ti zelim :)
Hvala i ja tebi :roll: , USAOJ-a moja skola. :-)
Ako odmah uzmes bolji protocni onda nemoras posebno za kuhinju kupovati. ;-)

Izvinjavam se svima obojanim ( zelenim i crvenim nikovima ) za offic al nemoze bas
uvijek a da se stogod malo ne doda. :-? :-D
quarterback
Posts: 10534
Joined: 23/04/2012 22:19
Location: Marita

#36 Re: Kako napraviti uštedu na računu za struju?

Post by quarterback »

Zaboravih kolace kod Trove :)

Ne mogu ici na zajednicki bojler jer su mi instalacije razdvojene ali gledano i sa cisto estetske strane zar nije ogromni staromodni bojler prevazidjen, ogromno bure koje visi najcesce iznad kade...

Gledacu cim se ukaze prilika da to promjenim...

:-)
Last edited by quarterback on 05/05/2012 01:41, edited 1 time in total.
quarterback
Posts: 10534
Joined: 23/04/2012 22:19
Location: Marita

#37 Re: Kako napraviti uštedu na računu za struju?

Post by quarterback »

Hvala Dačo, sve same korisne informacije !

Puno pozdrava !
adi2012
Posts: 130
Joined: 04/03/2012 10:34

#38 Re: Kako napraviti uštedu na računu za struju?

Post by adi2012 »

muhanata wrote:http://novatv.hr/clanak/provjereno/sman ... isnje.html

Baš sam ovo nedavno gledala i nisam vjerovala koliko se nakupi struje samo sa tim što nam je punjač moba/laptopa non-stop uključen, pa onda bežični tel ako je u "bazi" itd. Pogledaj ovaj link i organizuj se :)
Upravo gledam, to je ono što me interesovalo, čak i laptop i telefon koji su koristili na videu su modeli koje ja koristim :-D Svka čast, pomoglo je dosta :thumbup:
biscanka2
Posts: 1722
Joined: 07/04/2009 00:46

#39 Re: Kako napraviti uštedu na računu za struju?

Post by biscanka2 »

quarterback wrote:Zaboravih kolace kod Trove :)

Ne mogu ici na zajednicki bojler jer su mi instalacije razdvojene ali gledano i sa cisto estetske strane zar nije ogromni staromodni bojler prevazidjen, ogromno bure koje visi najcesce iznad kade...

Gledacu cim se ukaze prilika da to promjenim...

:-)
U mene je bio u uglu pa zauzeo ko sifUnjer :D a sad kutijica 25x48,doduse ja sam
kompletno kupatilo sanirala, izbacila kadu i ugradila u taj ugao tus .
Jesam se naradila i prasine nagutala ali isplatilo se - divota od kupatila.
:roll: Ako ti zidovi kupatila nisu kompletno u plocicama, pozoves vodoinstalatera da
pogleda moze li napraviti zajednicku tacku ( cvor) na instalaciji a bojler ti cak i
nemora u kupatilu biti. Mozes ga i u kuhinji instalirati. Taj dio posla ne bi trebao
biti toliko skup.
Ma Trovo osto legenda . :-)
Spas za zenske koje nevole ( ili nemaju vremena :D ) kolace praviti ( sebe u ovu
garnituru ne ubrajam). :lol:

Hvala "@Patakdaca", dobro si me na ovaj adapter od leptopa podsjetio.
O tome nisam razmisljala pa mi stalno ustekan bio. :mrgreen: :thumbup:
biscanka2
Posts: 1722
Joined: 07/04/2009 00:46

#40 Re: Kako napraviti uštedu na računu za struju?

Post by biscanka2 »

Po pitanju ovih spar-lampi ( sijalica ) citala sam da bas nisu za zdravlje idealne (zracenje) pa ih
imam samo u hodniku . :D
Takodjer su ukazali na opasnost kad se ta sijalica razbije da se odmah otvore prozori i
stavi maska a i rukavice na ruke prilikom ciscenja stakla. :cry:
Te sijalice kad pregore ne bi smjele ici u normalne otpadke ( smeciste ) pa svakom preporucujem
da se ipak malo informise prije nego ih kupi.
Ovamo normalnih sijalica nema za kupiti ali ja se naoruzam kad odem u moj Bihac 8) a
kad i mi udjemo u EU :? kontam, sta cu onda . :(
Moja deviza je stediti, da ali ne po cijenu zdravlja. :oops:
quarterback
Posts: 10534
Joined: 23/04/2012 22:19
Location: Marita

#41 Re: Kako napraviti uštedu na računu za struju?

Post by quarterback »

da, i ja sam citao za te sijalice ali mi se jos ni jedna za sve ove godine nije razbila, a nisam siguran za zracenje, kolikoko znam EU je u potpunost izbacila obicne sijalice i sada imaju samo ove stedne,...
:thumbup:
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#42 Re: Kako napraviti uštedu na računu za struju?

Post by insomnia78 »

quarterback wrote:da, i ja sam citao za te sijalice ali mi se jos ni jedna za sve ove godine nije razbila, a nisam siguran za zracenje, kolikoko znam EU je u potpunost izbacila obicne sijalice i sada imaju samo ove stedne,...
:thumbup:
Nije tacno, postoje i obicne

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk
quarterback
Posts: 10534
Joined: 23/04/2012 22:19
Location: Marita

#43 Re: Kako napraviti uštedu na računu za struju?

Post by quarterback »

ja znam ono sto procitam
http://www.nytimes.com/2009/09/01/busin ... .html?_r=1

a ako ti kazes da je drugacije jer zivis u EU onda ok...
kojeime
Posts: 3624
Joined: 11/11/2010 13:03

#44 Re: Kako napraviti uštedu na računu za struju?

Post by kojeime »

Luda Angela Merkel...

Zast ona i zasto luda, pa zato sto je ona bila jedan od najgorljivijih pristasa zamjene obicnih sijalisa sa ovim CFL (compact fluorescent lights), ili kako ih mi zovemo stednim sijalicama. Naime:

U EU je ziva proglasena otrovnim materijalom i izbacuje se i zabranjuje se njena upotreba gdje god je moguce. E, u tim stednim sijalicama je ziva. To je najveca ironija upotrebe tih stednih sijalica (Zato luda). Iako je rijetka pojava ta ta sijalica pukne i ziva iz nje iscuri, kada se to desi to je belaj. Ne mozes samo pokupiti rukom i baciti vec moras cistiti posebnom procedurom, izraciti, pa jos satima ne ulaziti u prostoriju. Mozda cak i baciti tepih na koji je (ako je) ziva iscurila.

Baska ono sto sam vec napisao, stedljive sijalice trose nesto vise struje nego sto je napisano na deklaraciji. A o kvaliteti svjetla necemo i to je za diskusiju.

Elem, stedljiva sijalica moze napraviti vise stete nego koristi.

LED je mozda rjesenje, ali jos uvijek skupo (u BiH). Ja sam LED sijalicu koja daje svjetlo kao obicna od 20 W platio 25 KM. I to je bila najjaca koju su imali (EGLO). Odgovaralo mi je jer je koristim kao nocno svjetlo uz krevet, ali zamislite trosak zamijeniti na primjer 10 sijalica od 75 - 100 W u kuci sa LED. Dugorocno je OK jer LED trosi manje stuje i od stedljive, ali kada odjednom treba dati 300 KM za 10 sijalica onda se zamisle ljudi...

Dostupnost obicnih sijalica je dobra, stvar je da je u EU odluceno da se postepeno te sijalice izbacuju. Pa je prestala proizvodnja sijalica od 100 W i vise, slijedeci korak je prestanak proizvodnje 60-100 W, pa onda ispod 60 W. Kada to zavrsi, onda (to jeste uporedo) ide i prestanak proizvodnje halogenih sijalica. Obicne se dakle nece proizvoditi u EU, ali za uvoz nisam siguran. Naravno u Kini, Turskoj i jos ponegdje se obicne sijalice jos proizvode i nastavice se proizvoditi.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#45 Re: Kako napraviti uštedu na računu za struju?

Post by insomnia78 »

quarterback wrote:ja znam ono sto procitam
http://www.nytimes.com/2009/09/01/busin ... .html?_r=1

a ako ti kazes da je drugacije jer zivis u EU onda ok...
Upravo tako :)

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk
User avatar
neravip
Posts: 91
Joined: 29/02/2008 10:35

#46 Re: Kako napraviti uštedu na računu za struju?

Post by neravip »

ja sam svoj račun za struju uspio smanjiti za oko 45% ugradnjom tajmera za bojler i promjenom svih žarulja.
Zbog malog djeteta imam konstantnu potrebu za toplom vodom i bojler je bio non stop upaljen,kupio sam
tajmer(mala kutijica sa utikačem i mehaničkim ili digitalnim tajmerom-mehanički 6-7 km,digitalni 10km) i
uključio bojler u tajmer i naštimao da se bojler pali tri puta dnevno po sat vremena samo kad je jeftina tarifa(ovo važi samo za one koji imaju dvotarifna brojila i uklopne satove). Promjenio sve žarulje,stavio štedne (osim u dječijoj sobi-jer istina je da zrače) i uštedim oko 45% na računu.Sve ostalo je ostalo upaljeno kao i uvijek.....
quarterback
Posts: 10534
Joined: 23/04/2012 22:19
Location: Marita

#47 Re: Kako napraviti uštedu na računu za struju?

Post by quarterback »

samo budi obazriv sa tim tajmerom da se ne zapali jer je predvidjen samo za uredjaje koji nisu preko neke odredjene jacine...
biscanka2
Posts: 1722
Joined: 07/04/2009 00:46

#48 Re: Kako napraviti uštedu na računu za struju?

Post by biscanka2 »

kojeime wrote:Luda Angela Merkel...

Zast ona i zasto luda, pa zato sto je ona bila jedan od najgorljivijih pristasa zamjene obicnih sijalisa sa ovim CFL (compact fluorescent lights), ili kako ih mi zovemo stednim sijalicama. Naime:

U EU je ziva proglasena otrovnim materijalom i izbacuje se i zabranjuje se njena upotreba gdje god je moguce. E, u tim stednim sijalicama je ziva. To je najveca ironija upotrebe tih stednih sijalica (Zato luda). Iako je rijetka pojava ta ta sijalica pukne i ziva iz nje iscuri, kada se to desi to je belaj. Ne mozes samo pokupiti rukom i baciti vec moras cistiti posebnom procedurom, izraciti, pa jos satima ne ulaziti u prostoriju. Mozda cak i baciti tepih na koji je (ako je) ziva iscurila.

Baska ono sto sam vec napisao, stedljive sijalice trose nesto vise struje nego sto je napisano na deklaraciji. A o kvaliteti svjetla necemo i to je za diskusiju.

Elem, stedljiva sijalica moze napraviti vise stete nego koristi.

LED je mozda rjesenje, ali jos uvijek skupo (u BiH). Ja sam LED sijalicu koja daje svjetlo kao obicna od 20 W platio 25 KM. I to je bila najjaca koju su imali (EGLO). Odgovaralo mi je jer je koristim kao nocno svjetlo uz krevet, ali zamislite trosak zamijeniti na primjer 10 sijalica od 75 - 100 W u kuci sa LED. Dugorocno je OK jer LED trosi manje stuje i od stedljive, ali kada odjednom treba dati 300 KM za 10 sijalica onda se zamisle ljudi...

Dostupnost obicnih sijalica je dobra, stvar je da je u EU odluceno da se postepeno te sijalice izbacuju. Pa je prestala proizvodnja sijalica od 100 W i vise, slijedeci korak je prestanak proizvodnje 60-100 W, pa onda ispod 60 W. Kada to zavrsi, onda (to jeste uporedo) ide i prestanak proizvodnje halogenih sijalica. Obicne se dakle nece proizvoditi u EU, ali za uvoz nisam siguran. Naravno u Kini, Turskoj i jos ponegdje se obicne sijalice jos proizvode i nastavice se proizvoditi.
Angela Merkel nema djece tako da vjerovatno ne zna za onu izreku
" MI SMO ZEMLJU OD NASE DJECE POSUDILI " i nemamo pravo da im je zatrujemo.
Tih sijalica bit ce svugdje po smetistu a otrovi iz njih punit ce zemlju. :x
Cula sam da slovenci mahom u Hrvatskoj po pune torbe sijalica kupuju ( vjerovatno su
kod njih vec ukinute) ... . Led sijalice su preskupe da bi ih svi gradjani sebi priustiti mogli .
Ovu jednu sto imam kad pregori odnijet cu u posebno smetiste i dok god budem imala mogucnost
nabavke obicnih sijalica, vise mi nijedna u kucu nece. :)
User avatar
neravip
Posts: 91
Joined: 29/02/2008 10:35

#49 Re: Kako napraviti uštedu na računu za struju?

Post by neravip »

quarterback wrote:samo budi obazriv sa tim tajmerom da se ne zapali jer je predvidjen samo za uredjaje koji nisu preko neke odredjene jacine...
Hvala,ne brini preradio sam ja to.....ima i viška ampera.....
Pod predpostavkom da većina forumaša ima standardne bojlere od 2kW i bez ikakve prepravke su tajmeri
posve sigurni jer se kreću uglavnom od 3kW pa na više(elektromehanički su jači).
Ja sam morao prepravljati jer uključujem dva bojlera....
biscanka2
Posts: 1722
Joined: 07/04/2009 00:46

#50 Re: Kako napraviti uštedu na računu za struju?

Post by biscanka2 »

Evo ( kad nesto hoce ) upravo danas gledah na Njemackom RTL-u," Mittagsjournal" ( pa ko hoce detaljnije neka
progugla - ima i video ), u kuci se razbila jedna sparlampa.
Mali Maks ( dijete oko 4-5 godina ) nije odmah napustio prostoriju te ga prikazuju koje posljedice ima.
Opala mu je sva kosa,trepavice, postao je depresivan.
Svi simptomi su kao kod leukemije prilikom kemo - terapije i kako rekose pitanje je kako dugo ce morati razne
lijekove trositi. Ako ziva koja se raspe po cijelom tijelu dospije u mozak ... . :?
Kuca u kojoj se to desilo, poslije toga, bila je par dana nenastanenjena ( sve dok se nije dobro
izracila - izgleda da su to eksperti pratili ).
Takodjer su izjavili da su te spar lampe, prije nego su dozvoljene za trziste slabo ispitate, analiza je bila samo na 5
lampi te su ti rezultati pod velikim pitanjem. :x
Mislim da bi i nasi mediji trebali malo vise narodu skrenuti paznju na ove lampe. :-?
Last edited by biscanka2 on 07/05/2012 14:44, edited 1 time in total.
Post Reply