Kako napraviti uštedu na računu za struju?

adi2012
Posts: 130
Joined: 04/03/2012 10:34

#1 Kako napraviti uštedu na računu za struju?

Post by adi2012 »

Pozdrav svima,

Pitanje je jednostavno: kako napraviti uštedu na računu za struju?

U zadnje vrijeme mi dolaze računi za struju za koje znam da bi mogli biti niži barem 30% ali s druge neznam odakle da počnem sa uštedom s obzirom da već pratim kada je jeftina struja i tada uključujem većinom mašinu za pranje veša, gasim sijalice koje nisu potrebne kako ne bih uzalud trošio energiju itd.

Nadam se da mi neko može reći šta u stanu 40m2 cca može biti najveći potrošač, koji su najbolji načini da se uštedi energija (možda eko sijalice koje jednako svijetle a manje troše ili sl?), postoji li jednostavan način da se izmjeri koliko koji uređaj troši kw itd?

Hvala unaprijed :)

Pozdrav,
Adi
VjecitiStudent
Posts: 18920
Joined: 14/08/2008 13:42
Location: Životinjska farma

#2 Re: Kako napraviti uštedu na računu za struju?

Post by VjecitiStudent »

Koliko struje jeftine/skupe sada trosis?
Da li se grijes na struju?
User avatar
plain vanilla
Posts: 66782
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#3 Re: Kako napraviti uštedu na računu za struju?

Post by plain vanilla »

Kod kuće sigurno posjedujete mnoštvo tehnike koju redovito ostavljate na “stand-byu” odnosno u stanju pripravnosti, poput televizora, računala i slično. Premda mnogi ni ne obraćaju pažnju na takve stvari, ipak se gubi dio energije, a time i dio novca.

Kako biste pazili na svoj budžet, donosimo vam pregled koliko točno gubite energije na stand-byu i što možete napraviti po tom pitanju.

Standby način je nešto što nalazimo kod svih novijih električnih uređaja. Često ih ne isključimo do kraja, već ih ostavljamo u stanju pripravnosti. To nam se često događa kod televizora, DVD-ova, ali i kada ostavimo punjač za mobitel u utičnici. Količina izgubljene energije kod takvih uređaja nije velika, negdje je oko 10 -15 vati po uređaju, ali u nekim slučajevima to može biti i više. Ako je više uređaja kontinuirano u standbyu, to može iznositi i do 10 posto potrošnje energije u kućanstvu.

Punjač za laptop ili eksterni tvrdi disk troši od pola do dva vata snage, odnosno i do 48 Wh električne energije dnevno. Sad to zbrojite s ostalim uređajima i nikako vam neće biti svejedno i zapitat ćete se gdje vam curi novac.

Standby potrošnja uređaja

Računalo 5 – 100W

LCD TV 1 – 3W

Stariji model televizora 15 – 20W

Laserski printer 1W

Sad ovu potrošnju možete pomnožiti s brojem sati koje svakoga dana ostavite uključeno i onda to sve sagledajte na mjesečnoj razini pa možete vidjeti koliko zapravo gubite.

Uređaji koji najviše troše su zasigurno printeri, modemi, konverteri, radio i CD playeri, aparati za kavu te ručni usisavači. Naravno, kada zbrojimo sve uređaje u kući, brojka potrošene energije samo se zbraja i povisuje, a time i mjesečno novčani računi za struju. Prosječno kućanstvo na godinu troši 3500 kW/h što je oko 3 000 kuna. Smatra se da od 300 do 500 kW/h otpada na uređaje u stand-byu.

Postoji nekoliko jednostavnih načina kako bi spriječili nepotrebni gubitak energije

Prvo možete uvidjeti koji uređaji imaju standby način i na kojim uređajima najviše koristite tu opciju. Zatim potrebno je stvoriti naviku isključivanja svih uređaja iz struje kako oni ne bi više mogli gubiti energiju.

Treća stvar je jedna i od najvažnijih, a to je da pri kupovini uređaja i bijele tehnike, uvijek obratite pažnju na energetske razrede odnosno potražite oznaku Energy Star koja će vam pomoći da vidite koliko vaš uređaj troši struje. Dugoročno gledano ovo je najbolja investicija u koje je pametno uložiti novac. Možda će vam se određeni uređaji činiti cjenovno skuplji, ali ako uzmete u obzir njegov energetski razred onda je to zasigurno isplativa investicija.

Zapamtite kako je ponekad dobro uložiti više novca kako bi vam se u budućnosti taj novac isplatio, ali i vratio kroz manje račune za struju.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#4 Re: Kako napraviti uštedu na računu za struju?

Post by insomnia78 »

Bezveze i vjerovatno stetno za uredjaj

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk
User avatar
Qler
Posts: 23598
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#5 Re: Kako napraviti uštedu na računu za struju?

Post by Qler »

Ja punjac za mobitel nikada ne gasim. Hajde za laptop to vadim, jer nosam cesto. TV, mikrovalna, to je uvijek ukljuceno, kao i bojler i frizider :) racunar gasim, pazim na skupu jeftinu, i evo zadnji racun 76KM.. Jos imam sve stedne sijalice...
User avatar
Qler
Posts: 23598
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#6 Re: Kako napraviti uštedu na računu za struju?

Post by Qler »

Ima skupa i jeftina, nema ljeto/zima

Fiksni nemam, imam logosoft onaj trio, i nikad nisam prekoracio racun, mobitel isto tako u zadnje vrijeme u okviru pretplate. Fakat jedino sto ni meni nije jasno je na sta ode ovoliko struje...
adi2012
Posts: 130
Joined: 04/03/2012 10:34

#7 Re: Kako napraviti uštedu na računu za struju?

Post by adi2012 »

@plain vanilla

Hvala za tekst, mnogo pomaže :thumbup:

Računar 100W nevjerovatno :| kod mene je u pitanju laptop koji ne bi trebao trošiti previše, koji nekad znam ostaviti čitavu noć u stand-by modu što moram definitivno izbjegavati ubuduće..

Vezano za standby mod, mislim da je dio problema u mom slučaju na produžnom kablu koji je uvijek uključen i kad nisam kući a sadrži 6 utičnica koje su sve ispunjene jer preko njih je uključen TV, Wireless routher, HS kablovska modem, IP telefon od HS kablovske i lapotop koji je 90% vremena ugašen ali ujedno i prikopčan na struju. Mislim da ako uvedem naviku da prije nego što izađem iz stana da isključim ovaj produžni, mogla bi se napraviti iole dovoljna ušteda ;-)

@golfista

slažem se s tvojom tvrdnjom i radim na tome već, planiram i tu izmjene uvesti ali bez obzira želim i dalje poraditi ujedno i na smanjenju računa za struju jer kad saberem sve troškove za svoj stan koji je po kvadraturi skroman, mjesečni ukupni troškovi su vrlo neskromni :)
User avatar
plain vanilla
Posts: 66782
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#8 Re: Kako napraviti uštedu na računu za struju?

Post by plain vanilla »

golfista wrote:mislim, zapravo sam siguran, da jeftina i skupa tarifa više jednostavno ne postoje, imaš jednu srednju :(

na struji se može uštedjeti najbolje ako smanjiš troškove mobitela, kao i fiksnog telefona, te pređeš sa većeg na manji paket adsl-a, nećeš vjerovati koliko se uštedi, bar je kod mene takav slucaj. Hoću da kažem da možda štediš na pogešnom mjestu...
imas sat za struju, pa provjeri..sad je jeftina od 14.00 sati..pa pogledaj koja se tarifa "vrti"

rerna i bojler su najveci potrosaci, mislim

ne znam kako se kod vas obracunava zajednicka potrosnja u zgradi, kod mene ni to nije zanemariva stavka (lift, rasvjeta i hidrofor)
adi2012
Posts: 130
Joined: 04/03/2012 10:34

#9 Re: Kako napraviti uštedu na računu za struju?

Post by adi2012 »

plain vanilla wrote:
golfista wrote:mislim, zapravo sam siguran, da jeftina i skupa tarifa više jednostavno ne postoje, imaš jednu srednju :(

na struji se može uštedjeti najbolje ako smanjiš troškove mobitela, kao i fiksnog telefona, te pređeš sa većeg na manji paket adsl-a, nećeš vjerovati koliko se uštedi, bar je kod mene takav slucaj. Hoću da kažem da možda štediš na pogešnom mjestu...
imas sat za struju, pa provjeri..sad je jeftina od 14.00 sati..pa pogledaj koja se tarifa "vrti"

rerna i bojler su najveci potrosaci, mislim

ne znam kako se kod vas obracunava zajednicka potrosnja u zgradi, kod mene ni to nije zanemariva stavka (lift, rasvjeta i hidrofor)
Da, kod mene ima lampica koja se upali kad je niža tarifa..

Što se tiče zajedničkih trošila: stubišna rasvjeta, lift, hidrofor kod mene je sve ot nekih 2-3 km..
quarterback
Posts: 10534
Joined: 23/04/2012 22:19
Location: Marita

#10 Re: Kako napraviti uštedu na računu za struju?

Post by quarterback »

Struja ima kao sto neko napisa ima visu i nizu tarifu, mozete na stranici elektroprivrede naci kada je koja posto se vremena mijenjaju ljeti i zimi.

Ne razumijem se puno u zice ali mislim da od brojila zavisi da li imate ove dvije tarife ili jednu srednju, naime ako je brojilo dvofazno onda je jedna srednja trifa, ako je trofazno onda imate visu i nizu. Moguce je da grijesim u vezi ovoga.
U svakom slucaju provjerite racun za struju tamo vam pise koliko je potroseno jeftine a koliko skupe struje.

Sto se tice produznih kod mene su svi produzni sa prekidacem na sebi tako da mi je lako jednim potezom ugasiti sve sto je prikljuceno (a u dnevnoj mi je produzni na produznom koji je na produznom... :sad: ), ako produzni nema prekidac mozete ga za par KM kupiti u Peniju fakticki to je uticnica koja na sebi ima prekidac pa jednostavno ugasite ono sto je ukljuceno u nju.

Uredjaji u standbyu trose zajedno solidnu kolicinu struje a skontajte sami sta je danas sve stalno upaljeno, od tva, preko videa, dvda, kojekakvih risivera, bezicnih telefona, radio satova, racunara ... Nema sta nema, ne trose puno ali vat po vat nabere se. Ipak radi svoje komocije ne gasim to stalno nego samo kada odlazim preko vikenda ili na duze.

Uzmite u obzir da stalno gasenje uredjaja iz struje nije bas ni dobro tako da ne treba pretjerivati s tim jer ce biti skuplji popravak uredjaja nego usteda na struji.

Takodje bi mogle pomoci i stedne sijalice koje su danas prilicno jeftine, kvalitetne se mogu naci vec od 3 KM (Penni) i dugo traju. Ja jos imam sijalice koje sam kupio prije desetak godina a stalno se koriste, iako su tada bile dosta skuplje nego danas pretpostavljam da su se za ovo vrijeme isplatile.

Potrosnja se moze mjeriti uredjajima za mjerenje potrosnje, ja sam prije par godina za 10 tak km nabavio jedan takav u Robotu, naime kupili su ih za neko drugo trziste tako da uticnica i utikac na uredjaju nisu odgovarali nasim standardima, naravno, nije trebala neka posebna pamet da se to prilagodi. Inace mislim da se mogu kupiti u Conradu (interex pofalici) medjutim nisu bas jeftini.

Potrosnja koju je uredjaj izmjedio je bila stvarno zanemariva, recimo ako bi vam digitalni sat risiver radio mjesec dana po 8 sati potrosio bi svega 1 KM protivvrijednosti struje, uostalom to mozete i sami izracunati ako znate cijenu kilovata struje + potrosnju uredjaja :)

Mislim da nasi dosta grijese i sa bojlerom, vecini ljudi koje znam bojler je stalno upaljen, ja ga upalim desetak minuta prije tusiranja, toliko je dovoljno da se zagrije ona voda koja mi je potrebna. Idealno bi bilo ugraditi protocni bojler u kuhinji i kupatilu ali o tome cu razmisljati nekada kada budem radio totalno renoviranje. U proslom stanu sam imao protocni u kuhinji i zaista je odlicna stvar, toplu vodu dobijete odmah, velicina bojlera je zanemariva a potrosnja struje je onolika kolika je stvarno potebna u tom momentu.

Racuni za struju su mi tipicno oko 33 marke mjesecno.
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#11 Re: Kako napraviti uštedu na računu za struju?

Post by respo »

ako se cesto tusiras/kupas ili vise osoba jeftinije ti je drzati bojler stalno upaljen nego ga paliti prije svakog tusiranja/kupanja
quarterback
Posts: 10534
Joined: 23/04/2012 22:19
Location: Marita

#12 Re: Kako napraviti uštedu na računu za struju?

Post by quarterback »

pozvao bih forumasice na zajednicko tusiranje
sifra: stedimo struju zajedno :lol:

http://www.dw.de/dw/article/0,,15923623,00.html :shock:
adi2012
Posts: 130
Joined: 04/03/2012 10:34

#13 Re: Kako napraviti uštedu na računu za struju?

Post by adi2012 »

quarterback wrote:
Uzmite u obzir da stalno gasenje uredjaja iz struje nije bas ni dobro tako da ne treba pretjerivati s tim jer ce biti skuplji popravak uredjaja nego usteda na struji.

Takodje bi mogle pomoci i stedne sijalice koje su danas prilicno jeftine, kvalitetne se mogu naci vec od 3 KM (Penni) i dugo traju. Ja jos imam sijalice koje sam kupio prije desetak godina a stalno se koriste, iako su tada bile dosta skuplje nego danas pretpostavljam da su se za ovo vrijeme isplatile.

Potrosnja se moze mjeriti uredjajima za mjerenje potrosnje, ja sam prije par godina za 10 tak km nabavio jedan takav u Robotu, naime kupili su ih za neko drugo trziste tako da uticnica i utikac na uredjaju nisu odgovarali nasim standardima, naravno, nije trebala neka posebna pamet da se to prilagodi. Inace mislim da se mogu kupiti u Conradu (interex pofalici) medjutim nisu bas jeftini.

Potrosnja koju je uredjaj izmjedio je bila stvarno zanemariva, recimo ako bi vam digitalni sat risiver radio mjesec dana po 8 sati potrosio bi svega 1 KM protivvrijednosti struje, uostalom to mozete i sami izracunati ako znate cijenu kilovata struje + potrosnju uredjaja :)

Mislim da nasi dosta grijese i sa bojlerom, vecini ljudi koje znam bojler je stalno upaljen, ja ga upalim desetak minuta prije tusiranja, toliko je dovoljno da se zagrije ona voda koja mi je potrebna. Idealno bi bilo ugraditi protocni bojler u kuhinji i kupatilu ali o tome cu razmisljati nekada kada budem radio totalno renoviranje. U proslom stanu sam imao protocni u kuhinji i zaista je odlicna stvar, toplu vodu dobijete odmah, velicina bojlera je zanemariva a potrosnja struje je onolika kolika je stvarno potebna u tom momentu.

Racuni za struju su mi tipicno oko 33 marke mjesecno.
@quarterback

Hvala za iscrpan tekst, dosta je od pomoći pogotovu ovo što sam naznačio :thumbup:
Za početak nije lošaideja da kupim mjerač kako bi znao kolji aparati troše najviše energije i samim tim malo pripaziti ubuduće..
quarterback
Posts: 10534
Joined: 23/04/2012 22:19
Location: Marita

#14 Re: Kako napraviti uštedu na računu za struju?

Post by quarterback »

zivio drug, drago mi je uvijek ako su moja iskustva nekome od koristi :)
kojeime
Posts: 3624
Joined: 11/11/2010 13:03

#15 Re: Kako napraviti uštedu na računu za struju?

Post by kojeime »

quarterback wrote: Uzmite u obzir da stalno gasenje uredjaja iz struje nije bas ni dobro tako da ne treba pretjerivati s tim jer ce biti skuplji popravak uredjaja nego usteda na struji.

Takodje bi mogle pomoci i stedne sijalice koje su danas prilicno jeftine, kvalitetne se mogu naci vec od 3 KM (Penni) i dugo traju. Ja jos imam sijalice koje sam kupio prije desetak godina a stalno se koriste, iako su tada bile dosta skuplje nego danas pretpostavljam da su se za ovo vrijeme isplatile.
Vec godinama potpuno iskljucujem sve uredjaje koje ne koristim, dakle ne ostaju ni na stand-by rezimu i jos ni jedan se nije pokvario. To jeste kada sam u kuci na primjer TV je na stand-by, ali kada izlazim iz kuce iskljucujem ga i sa stand-by. Racunar (ukljucujuci modem, ruter, printere...) potpuno iskljucujem kada zavrsim koristenje bez obzira jesam li u kuci ili nisam. A TV je star vise od 10 godina, racunar vise od 6, dakle i tako stari i koristeni uredjaji sasvim dobro podnose totalno iskljucivanje. Mozda su novi uredjaji losije napravljeni pa su osjetljiviji. A ima rjesenje i za to, ali je relativno skupo. Mogu se kupiti produzni kablovi sa ugradjenim zastitama od prenapona, tako da pri iskljucivanju i ukljucivanju, ako dodje do visokih naponskih vrhova, ti produzni kablovi stite uredjaje prikljucene na njih. Ali cijene tih produznih kablova su od oko 40KM pa navise.

Stedne sijalice trose manje struje ali ne onoliko koliko pise. Na primjer, akona kutiji pise da stedna sijalica koja daje kolicinu svjetla kao sijalica od 100W (poredjenje sa standardnom volfram sijalicom) trosi 20W, ne vjerujte. Tacnije je da trosi 40-60W, zavisi od kvaliteta sijalice.
quarterback
Posts: 10534
Joined: 23/04/2012 22:19
Location: Marita

#16 Re: Kako napraviti uštedu na računu za struju?

Post by quarterback »

meni jeste, zato sam i napisao
User avatar
4m3l
Posts: 1109
Joined: 04/04/2010 00:31

#17 Re: Kako napraviti uštedu na računu za struju?

Post by 4m3l »

da upratim!
Suzie Q
Posts: 1341
Joined: 08/04/2010 10:54

#18 Re: Kako napraviti uštedu na računu za struju?

Post by Suzie Q »

kada čovjek živi sam u manjem stanu protočni bojler je luksuz. ja npr. imam veliki bojler u kupatilu i vodu u njemu ugrijem 2-3 puta tjedno i to preko noći, a ta voda mi je dovoljna za tuširanje, pranje suđa i druge potrebe. ako nisam sigurna da ima dovoljno tople vode, kao što rekoše prije mene, sat prije kupanja uključim još malo da se ugrije. zaista mi ovo bude dovoljno za održavanje normalne higijene, doduše imam samo tuš kabinu pa bi možda druga priča bila da imam kadu.

u svakom slučaju, započni ovaj mjesec sa primjenom ovoga šta si ovdje doznao pa ćeš pri sljedećem računu vidjeti ima li rezultata.
User avatar
muhanata
Posts: 702
Joined: 09/11/2011 12:49

#19 Re: Kako napraviti uštedu na računu za struju?

Post by muhanata »

http://novatv.hr/clanak/provjereno/sman ... isnje.html

Baš sam ovo nedavno gledala i nisam vjerovala koliko se nakupi struje samo sa tim što nam je punjač moba/laptopa non-stop uključen, pa onda bežični tel ako je u "bazi" itd. Pogledaj ovaj link i organizuj se :)
quarterback
Posts: 10534
Joined: 23/04/2012 22:19
Location: Marita

#20 Re: Kako napraviti uštedu na računu za struju?

Post by quarterback »

Suzie Q wrote:kada čovjek živi sam u manjem stanu protočni bojler je luksuz. ja npr. imam veliki bojler u kupatilu i vodu u njemu ugrijem 2-3 puta tjedno i to preko noći, a ta voda mi je dovoljna za tuširanje, pranje suđa i druge potrebe. ako nisam sigurna da ima dovoljno tople vode, kao što rekoše prije mene, sat prije kupanja uključim još malo da se ugrije. zaista mi ovo bude dovoljno za održavanje normalne higijene, doduše imam samo tuš kabinu pa bi možda druga priča bila da imam kadu.

u svakom slučaju, započni ovaj mjesec sa primjenom ovoga šta si ovdje doznao pa ćeš pri sljedećem računu vidjeti ima li rezultata.
kod mene bojler ne moze drzati toliko dugo toplu vodu, mozda je pokvaren ili nesto, u svakom slucaju ako sam je ugrijao danas vec za par sati bih je morao grijati ponovo cak i ako je nisam potrosio
quarterback
Posts: 10534
Joined: 23/04/2012 22:19
Location: Marita

#21 Re: Kako napraviti uštedu na računu za struju?

Post by quarterback »

muhanata wrote:http://novatv.hr/clanak/provjereno/sman ... isnje.html

Baš sam ovo nedavno gledala i nisam vjerovala koliko se nakupi struje samo sa tim što nam je punjač moba/laptopa non-stop uključen, pa onda bežični tel ako je u "bazi" itd. Pogledaj ovaj link i organizuj se :)
odlican video, hvala
kojeime
Posts: 3624
Joined: 11/11/2010 13:03

#22 Re: Kako napraviti uštedu na računu za struju?

Post by kojeime »

"kod mene bojler ne moze drzati toliko dugo toplu vodu, mozda je pokvaren ili nesto, u svakom slucaju ako sam je ugrijao danas vec za par sati bih je morao grijati ponovo cak i ako je nisam potrosio"

Provjeri da li ti je bojler pun kamenca. Kamenac kada se nakupi u bojleru moze uticati na dvije stvari, jedna je ako se nakupi na grijacu tada smanjuje efikasnost grijaca, a drugi nacin je da svojom kolicinom smanji kapacitet bojlera. Pa iako ti je bojler ispravan nemas dovoljno tople vode.
quarterback
Posts: 10534
Joined: 23/04/2012 22:19
Location: Marita

#23 Re: Kako napraviti uštedu na računu za struju?

Post by quarterback »

Hvala ti, i ja sam razmisljao prije o tome ali su mi onda rekli da se cuje "pucanje" kada je boljer pun kamenca a kod mene tog pucanja nema...

Svejedno ako imate nekog majstora koji bi to mogao malo pogledati bio bih zahvalan na telefonu.

ps koliko cesto bi se kamenac trebao cistiti, u stanu sam 6 godina i jos to nisam uradio
kojeime
Posts: 3624
Joined: 11/11/2010 13:03

#24 Re: Kako napraviti uštedu na računu za struju?

Post by kojeime »

Kamenac moze ocistiti svaki vodoinstalater, serviser firme koja je proizvela bojler (sto je najskuplje rjesenje), ali ja ga cistim sam. Iskljucim bojler (ako treba maksimalna sigurnost od strujnog udara iskljuciti bojler ne samo na prekidacu vec i na osiguracu koji kontrolise napajanje bojlera), zatvorim ventile za vodu i otvorim kotao bojlera. U uputstvu za upotrebu svakog bojlera bi trebalo pisati kako se otvara kotao, ali nije to neka mudrost, odvrne se "dno" bojlera i to je to. Voda iz kotla izadje (podmetnuti bure ispod bojlera ako bojler nije direktno iznad kade da ne bi bilo poplave :)) i onda zavlacim ruku u kotao i "struzem" rukom kamenac. Ne koristiti ostre stvari da se ne ostete grijac ili kotao. Kamenac bi trebalo cistiti svake 1-3 godine. Neki bojleri imaju anodne zastite od nakupljanja kamenca i proizvodjaci takvih bojlera kazu da se kamenac treba cistiti svakih 5-10 godina ili cak i nikada, ali moje iskustvo sa bojlerom koji ima anodnu zastitu je da i takve bojlere treba cistiti od kamenca barem svake 2 godine.
quarterback
Posts: 10534
Joined: 23/04/2012 22:19
Location: Marita

#25 Re: Kako napraviti uštedu na računu za struju?

Post by quarterback »

hvala puno drug na detaljnim uputama, ne bih se sam usudio probati pa cu potraziti nekoga da to uradi od vodoinstalatera, puno pozdrava !
Post Reply