Kako napraviti profit uz Ramazan

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
jao_situacije
Posts: 17943
Joined: 29/03/2014 19:20

#26 Re: Kako napraviti profit uz Ramazan

Post by jao_situacije »

ne kontam ni ja
User avatar
orinoco
Posts: 1687
Joined: 14/01/2017 17:46

#27 Re: Kako napraviti profit uz Ramazan

Post by orinoco »

Gojeni H wrote:Pokusavam da skontam temu ... ne ide, nisam taj kapacitet, haman. :run:
Nisi. Haman
User avatar
orinoco
Posts: 1687
Joined: 14/01/2017 17:46

#28 Re: Kako napraviti profit uz Ramazan

Post by orinoco »

beautyfool wrote:
HardcoreMX wrote:
beautyfool wrote: slabo ti ja znam citirati one "daily mudrosti s fb " tako da ne znam sta bih ti rekla na ovo :D
...tko slabo zna citirati mudrosti, onda mu je mudro da ne priča gluposti.... :D
sta reci na ovako divnom citatu :D
Samo čestitati na pronicljivosti :D
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#29 Re: Kako napraviti profit uz Ramazan

Post by mali jomu »

Gojeni H wrote: Pokusavam da skontam temu ... ne ide, nisam taj kapacitet, haman.
jao_situacije wrote: ne kontam ni ja
MyTao wrote: Ne kontam.

Jednostavno je, Sehur i Iftar se pravi, ali se ne prodaje i ne kupuje, vec se poklanja, dijeli.....
User avatar
basicm
Posts: 10404
Joined: 16/01/2012 21:38

#30 Re: Kako napraviti profit uz Ramazan

Post by basicm »

Pa restorani se prilagode, prave iftare i napoacuju, zato su i otvoreni, da nesto zarade, jeli tako?
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#31 Re: Kako napraviti profit uz Ramazan

Post by HAVANA »

HardcoreMX wrote:
beautyfool wrote:ne kontam ovu temu nikako :-)
kad ides u restoran, vjerovatno platis novcem koji si ti zaradio, dakle radio/zaradio, isto tako kad napravis iftar u kucnom ambijentu, novac koji si ti zaradio, dakle, radio/zaradio, u cemu je razlika :? neko mozda ima vise vremena da priprema, neko manje vremena, neko vise novca, neko manje itd.. U nekim arapskim zemljama zene uopste ne kuhaju vec imaju kuharice u kuci a zovu iftare, dakle hocemo reci da im se onda njihovi iftari ne racunaju ? Uostalom ko smo mi da ocijenjujemo neciji nijjet ? :-)
Pa istinski uradjena dobra djela se i vrednuju po nijetu. Ako netko ima nijet da zaradi od vjere, onda se to zove komercijalizacija vjere i interesuju ga samo pare, ako želi da učini dobro djelo, onda ne očekuje pare ili neku drugu protivuslugu na dunjaluku.....
Pa otvori ti onda restoran,plati sume,rijeke,vode,istaknute reklame,kirije,vode,struje,knjigovdje,pdv,nabavi robu i na kraju plati radnike...i nemoj naplacivat nista.Ko ti brani?I izdaj i fiskalni racun.Kad ti inspekcija dodje ti reci samo vi pisite,sve je ovo prolazno.Tamo cu bit u plusu.Nedje tamo dje je divno i krasno. :roll: Rade ljudi i naplacuju svoj rad.Ne znam sta je cudno.Ponuda,potraznja,borba da stignes mjesec i troskove.Mjesec koji je jeben za ugostitelje.Ako sta ne izmisli,nesta,neku varijantu...27000km mjesecno mi treba drugu da napravi da on dodje na red.Dobiti,ne prometa.13 radnika i sve ostalo...Hajd ih namotaj majcin sine.Hoce ljudi,ceif im ti naki vidjeni iftari,zasto ne bi? Potraznje ima,tvoje je da ponudis...I naplatis.
User avatar
zforumas
Posts: 8615
Joined: 25/10/2016 20:35

#32 Re: Kako napraviti profit uz Ramazan

Post by zforumas »

I neka se lokal zove Sevapdzinica
Sarajevo1970
Posts: 779
Joined: 31/12/2007 23:08
Location: 薩拉熱窩,波斯尼亞

#33 Re: Kako napraviti profit uz Ramazan

Post by Sarajevo1970 »

Nekontam sta hoces sa ovom temom..
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#34 Re: Kako napraviti profit uz Ramazan

Post by arzuhal »

Moja je pretpostavka da je pokretačica teme htjela da po/kaže kako se mjesec ramazan - primarno određen i doživljen kao mjesec dobrih djela, skromnosti, posta, i sl. - koristi za zaradu i uvećanje profita pa se prave nekakvi meniji za iftar koji se naplaćuju toliko i toliko. Međutim napravila je grešku kada nije uvodni post razradila očekujući od ostalih da sami skontaju o čemu je riječ...

Nejasno je i iz koje pozicije govori pokretačica teme (s obzirom na to da tema jeste na pdf. Religija i da se tiče odnosa spram vjere), da li kao vjernica koju uznemirava takva "komercalizacija mjeseca ramazana" ili kao ateista koji hoće da zorno pokaže kako religija, kao izum ljudi, i postoji da bi se na njoj zarađivalo jer, evo, i na primjeru mjeseca ramazana vidimo da se o tome radi.

Recimo (u nedostatku normalnog uvodnog posta nagađajmo malo), ako je ovo drugo bio njen nijet, onda smo došli u zanimljivu situaciju da jedan vjernik na temi brani njene stavove, a jedan ateista se oštro suprotstavlja tome :mrgreen:

Tema je, svakako, za mandala...
Locked