Kako naplatiti štetu od osiguranja !?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
miralem_XJ
Posts: 66
Joined: 17/03/2014 01:19

#1 Kako naplatiti štetu od osiguranja !?

Post by miralem_XJ »

Pozdrav narode,

eh ovako, Imao ja saobraćajku sa motorom 10.07.2013 godine, na magistrali Doboj - Tuzla .. I nakon saobraćajke policija nije mogla razriješit slučaj i morao je to sud da odradi .. I sud je to sve odradio i da rješenje da smo oba učesnika saobraćajke krivi za to znači 50/50, što automatski znači da imam pravo na pola odštete od osiguranja ..

I tako ja prvi put kao 20 godišnjak imam iskustva sa udesima, sudom i osiguranjima, i ja sudsku odluku priložim osiguranju, 3 mjeseca me niko ne zove, i nakon 3 mjeseca dobijem mejl u kojem piše da ću u roku 2 sedmice dobit prvu ponudu putem pošte, i dobio sam ..

Osiguranje je procjenulo da moj motor nije ekonomski isplativo vršiti popravak - totalka . Na osnovu totalke oni su meni dali ponudu za motor koji je vrijednosti oko 2000 KM, oni su meni dali prvi početni iznos, nevjerovatnih 176 KM, naravno ja znam da ja mogu zahtjevati više, ali volio bih da me vi malo upznate sa tim, vi koji ste imali iskustva sa ovim, sad kada budem poslao žalbu da se ne slažem sa iznosom šta da napišem, i ako neko ima voljan da mi to lijepo napiše da liči na nešto ne bih škodilo .. Uz to, tokom udesa sam imo lakše tjelesne ozlijede i to je navedeno u sudskoj odluci, ali kad mi je došla pošta niko ništa o tome ne priča, ja kako znam i to se naplaćuje .. Jest da se radi o tome, da motor nije na meni, a ja sam ga vozio tokom saobraćajke, što automatski znači da treba doći jedna koverta meni jedna njemu, meni za ozlijede njemu za štetu na motoru .. Eh sad znači šta ja treba da uradim po pitanju toga što trebam naplatiti i za lakše tjelesne povrede, kako sve to ide .. Ako neko može nek mi malo pojasni zahvalan bi bio ..
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#2 Re: Kako naplatiti štetu od osiguranja !?

Post by condy »

Ništa bez tužbe sudu i bez advokata. Osiguranja uvijek taktiziraju. Ponude ti mali iznos i ako prihvatiš oni imaju puno više koristi. Poslije podnošenja tužbe, sigurno će ti ponuditi viši iznos. U praksi je to tako, njima se nigdje ne žuri. Za sudski postupak moraš imati pravosnažno rješenje o prekršajnoj odgovornosti tog drugog vozača, i taj akt iz osiguranja da je totalna šteta na motoru, kao i medicinske nalaze. U tvom slučaju postoji očigledna podjeljena odgovornost, tako da ti se šteta koju si pretrpio smanjuje za tvoj doprinos u nastanku nezgode. Ti možeš samo potraživati nematerijalnu štetu a vlasnik motora može materijalnu. U svakom slučaju ne možeš ništa bez advokata ;-)

Samo znaj, poslije tužbe ćeš dobiti bolju ponudu od osiguranja koju trebaš prihvati, ne idi u dalji postupak, da izbjegneš troškove a ne možeš dobiti neke velike pare. Ukoliko ti ponude poslije tužbe preko 1.000 KM za povrede, 1.000 KM za motor + troškove advokata koje si imao ( za tužbu ti ne može naplatiti više od 300 KM , ali će tražiti procenat od oko 15 % :) ) i troškove sudske takse, prihvati bez razmišljanja.
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#3 Re: Kako naplatiti štetu od osiguranja !?

Post by goran16v »

Nije sve tako crno-bijelo... Ponuda jest mizerna, mozda ima prostora za dizanje, a mozda i ne jer se radi o totalci, a ne popravku, ali zbog orjentacije sta mozes da ocekujes treba da znas par stvari. Prije svega trzisna i kataloska vrijednost nisu ista stvar. Ako tvoj motor trzisno vrijedi 2000 KM pitanje je da li toliko vrijedi kataloski, a kataloska vrijednost se razmatra pri odsteti. Da bi znao otprilike katalosku vrijednost moras znati cijenu novog i odbijati u prosjeku 10% od te cijene za svaku godinu starosti, a za mladje cak i vise (prva godina 20%, druga 16%, treca 10%). Nijedan sud nece presuditi da osiguranje isplati vecu vrijednost od kataloske. Osim sto se odsteta umanjuje zbog 50-50 krivice postoji jos jedna stvar, a to je kome ide olupina. Ako olupina ostaje vlasniku i njena cijena ulazi u odstetu za totalku tj. u tvom slucaju odsteta = 176 KM + zadrzis olupinu, tu mozes da trazis da oni ostave sebi olupinu, a tebi povecaju odstetu. Sva ova procedura je vezana za vlasnika vozila.
Sto se tebe kao vozaca i tvojih povreda tice to je odvojen slucaj, a situacija ti je otprilike ovakva... Ti si morao izvaditi ozljedni list nakon nesrece, a zatim krenuti sa lijecenjem ako ima potrebe. Poslije lijecenja, odnsono nakon oporavka ti kao vozac osiguranju drugog vozaca na osnovu njegove AO police podnosis odstetni zahtjev uz sta prilazes kompletnu medicinku dokumentaciju + rjesenje sa suda. To ne ide po automatizmu kako ti ocekujes i bez toga ne ocekuj nikakvu kovertu. To se obucno radi putem advokata koji ce ti odmah reci da li se za takve povrede isplacuje odsteta jer postoje ozljede za koje nema obestecenja. U slucaju da ima osnova za isplatu odstete tebi ce na tvoju adresu osiguranje poslati vandsudsku nagodbu/ponudu u kojoj ce biti obuhvacene i troskovi advokata - bar je tako bilo meni. Da li ces je prihvatiti takodjer zavidi i od procjene advokata da li je ponuda adekvatna povredama. Mislim da je rok za podnosenje odtetnog zahtjeva za tjelesne povrede 2 god od incidenta.
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#4 Re: Kako naplatiti štetu od osiguranja !?

Post by condy »

Katalošku vrijednost je vrijednost u okviru kojeg se kreće osiguranje i prema kojem osiguranje obračunava visinu štete. To je slučaj kod vansudskog poravnanja. Katalog je u suštini interni akt osiguranja po kojem osiguranje radi, a ne sud. S druge strane, u sudskom postupku taj katalog nema nikakvog značaja i nikada se visina štete u sudskom postupku ne utvrđuje na osnovu kataloga od osiguranja. Svako ima pravo da dokazuje da mu je šteta veća od one kataloške. Gdje je propisano da se to ne može da dokazuje ? Pa zato i dolazi do sudskih sporova jer se javlja spor o visini štete. Visina štete u sudskom postupku se dokazuje relevantnim dokazima za svaki konkretni slučaj a ne generalno kataloški. Znači ovisno od slučaja do slučaja, ako su popravke vršene tada računom ili profakturom ili ako je totalka vještačem od strane vještaka finansijske struke, koji ima zadatak da utvrdi vrijednost stvari u momentu prouzrokovanja štete.

Osiguranja dobro taktiziraju ali kada pametno odradite uz advokata, nemaju šansi.
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#5 Re: Kako naplatiti štetu od osiguranja !?

Post by goran16v »

condy wrote:Katalošku vrijednost je vrijednost u okviru kojeg se kreće osiguranje i prema kojem osiguranje obračunava visinu štete. To je slučaj kod vansudskog poravnanja. Katalog je u suštini interni akt osiguranja po kojem osiguranje radi, a ne sud. S druge strane, u sudskom postupku taj katalog nema nikakvog značaja i nikada se visina štete u sudskom postupku ne utvrđuje na osnovu kataloga od osiguranja. Svako ima pravo da dokazuje da mu je šteta veća od one kataloške. Gdje je propisano da se to ne može da dokazuje ? Pa zato i dolazi do sudskih sporova jer se javlja spor o visini štete. Visina štete u sudskom postupku se dokazuje relevantnim dokazima za svaki konkretni slučaj a ne generalno kataloški. Znači ovisno od slučaja do slučaja, ako su popravke vršene tada računom ili profakturom ili ako je totalka vještačem od strane vještaka finansijske struke, koji ima zadatak da utvrdi vrijednost stvari u momentu prouzrokovanja štete.

Osiguranja dobro taktiziraju ali kada pametno odradite uz advokata, nemaju šansi.
Kataloska vrijednost nije tek tako dokument kako si to to lijepo zamislio, zvanicni pad vrijednosti koji priznaje drzava mora biti utvrdjen ne samo zbog osiguranja nego zbog inditektnih poreza, carine, PDV-a priikom uvoza, amortizacije stalnih sredstava itd
User avatar
Realovac23
Posts: 133
Joined: 23/09/2012 20:34

#6 Re: Kako naplatiti štetu od osiguranja !?

Post by Realovac23 »

Pozdrav Forumaši,

Situacija sljedeća. Imao sam saobračajnu nezgodu gdje me covjek udario bočno u prednji desni točak, poprilično je izgledalo strašno(hauba, prag, blatobran, branik, pomjerio motor, amortizer itd).
Bila policija, on kriv. U mene je vw Polo 1.4 2001 godina, 140.000 prešao, u njega neki Renault.
Bili su ovi iz osiguranja, poslikali sve, rekli da rastavi majstor da vide ima li još oštečenja, rastavili smo ništa strašno, ponovo poslikali i kaže mi ovaj iz osiguranja da će vjerovatno biti totalna šteta, ja ostao paf.
Moje osiguranje je Croatia, a od okrivljenog Euroherc.

Danas mi dolazi iz mog osiguranja spisak dijelova koje treba mijenjati i na čemu majstor treba raditi da potpisem da li se slažem, gdje se slažem u potpunosti, sve što je napisao i jest slupano.

Da Vam sad malo objasim stanje auta, auto uopće nije puno udareno koliko je dijelova napisano jer mnoge napisane stvari se mogu iskoristiti malim peglanjem: hauba, vrata, branik, prag su samo malo malo malo udareni i njih je pisao.
Znači ja da napravim auto meni treba oko 700KM (blatobran, lafet, nosač motora, hladnjak, amortizer sa glavčinom i limarski radovi).

Problem koji me mući je sljedeći. Na dnu ovog papira koje mi je moje osiguranje dostavilo piše s obzirom na oštečenje i godinu vozila, drugo osiguranje će ispitati ekonomsku isplativost i poslat Vam ponudu.
Što ako mi osiguranje procjeni totalnu štetu, a ustvari na autu koje kod nas vrijedi 4.500KM je opravak 700KM?
Ja bi bio sretan kad bi naplatio recimo 2.000KM koliko i jesu stvarni troškovi kad bi se sve mijenjalo sa spiska, ali ja ne želim totalnu štetu, ja želim svoje auto.
Šta znači ako mi auto procjene kao totalnu štetu? Isplati li se ići na sud, jer ja ne želim totalnu štetu?

Ako netko ima iskustva sličnih, bio bih zahvalan da napiše. Hvala
colt
Posts: 1016
Joined: 11/10/2007 00:19

#7 Re: Kako naplatiti štetu od osiguranja !?

Post by colt »

Realovac23 wrote:Pozdrav Forumaši,

Situacija sljedeća. Imao sam saobračajnu nezgodu gdje me covjek udario bočno u prednji desni točak, poprilično je izgledalo strašno(hauba, prag, blatobran, branik, pomjerio motor, amortizer itd).
Bila policija, on kriv. U mene je vw Polo 1.4 2001 godina, 140.000 prešao, u njega neki Renault.
Bili su ovi iz osiguranja, poslikali sve, rekli da rastavi majstor da vide ima li još oštečenja, rastavili smo ništa strašno, ponovo poslikali i kaže mi ovaj iz osiguranja da će vjerovatno biti totalna šteta, ja ostao paf.
Moje osiguranje je Croatia, a od okrivljenog Euroherc.

Danas mi dolazi iz mog osiguranja spisak dijelova koje treba mijenjati i na čemu majstor treba raditi da potpisem da li se slažem, gdje se slažem u potpunosti, sve što je napisao i jest slupano.

Da Vam sad malo objasim stanje auta, auto uopće nije puno udareno koliko je dijelova napisano jer mnoge napisane stvari se mogu iskoristiti malim peglanjem: hauba, vrata, branik, prag su samo malo malo malo udareni i njih je pisao.
Znači ja da napravim auto meni treba oko 700KM (blatobran, lafet, nosač motora, hladnjak, amortizer sa glavčinom i limarski radovi).

Problem koji me mući je sljedeći. Na dnu ovog papira koje mi je moje osiguranje dostavilo piše s obzirom na oštečenje i godinu vozila, drugo osiguranje će ispitati ekonomsku isplativost i poslat Vam ponudu.
Što ako mi osiguranje procjeni totalnu štetu, a ustvari na autu koje kod nas vrijedi 4.500KM je opravak 700KM?
Ja bi bio sretan kad bi naplatio recimo 2.000KM koliko i jesu stvarni troškovi kad bi se sve mijenjalo sa spiska, ali ja ne želim totalnu štetu, ja želim svoje auto.
Šta znači ako mi auto procjene kao totalnu štetu? Isplati li se ići na sud, jer ja ne želim totalnu štetu?

Ako netko ima iskustva sličnih, bio bih zahvalan da napiše. Hvala
Da bi bila totalka, treba da ti je otpisano 70 % od auta i više. Tad je ekonomski neisplativ
Post Reply