Kako legalno otici iz BiH

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
ćiribiribela
Posts: 14373
Joined: 04/03/2013 02:53
Location: Gotham

#501 Re: Kako legalno otici iz BiH

Post by ćiribiribela »

Magarece_godine wrote:Kako legalno otici u SAD ili Australiju, Novi Zeland...s porodicom? Postoje li neki programi za neke vize? Hvala
Ima ona green card lottery za usa, mislim da se tako zove.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#502 Re: Kako legalno otici iz BiH

Post by moonca »

Da , jos uvijek ima lottery ako Trump ne ukine , nesto trabunja o imigraciji. :-)
Ona je svake godine u oktobru mjesecu mislim .Prijava je putem interneta i besplatna je.
User avatar
4zr4
Posts: 392
Joined: 14/04/2011 23:15
Location: Zemlja čudesa

#503 Re: Kako legalno otici iz BiH

Post by 4zr4 »

Magarece_godine wrote:Kako legalno otici u SAD ili Australiju, Novi Zeland...s porodicom? Postoje li neki programi za neke vize? Hvala
Muž i ja prije cca 2 godine odlučimo da pokušamo da dobijemo vizu za Australiju i krenemo lagano sa svim iščitavanjem i to. Mi smo se bili odlučili da tražimo vizu preko one liste za deficitarna zanimanja u Australiji (tad bilo ne znam ima li još uvijek ta vrsta vize i ta lista zanimanja). Uglavnom mi smo odustali, jer su sami troškovi tog postupka bili jako veliki, a ništa ti nije sigurno da ćeš dobiti. Da bi aplicirao za vizu uopšte, moraš platiti oko 7000 KM troškove aplikacije za nas dvoje, naravno nemaš pravo na povrat ukoliko te odbiju. Pokušali smo i preko onih agenata, međutim, oni traže baš mnogo novca.
Uglavnom, mi smo odustali, radili smo IELTS test i nakon toga smo stali sa svim, jer je iziskivalo dalja ulaganja.
VPSA
Posts: 517
Joined: 19/05/2017 14:25

#504 Re: Kako legalno otici iz BiH

Post by VPSA »

Ko god zeli vani moj mu je savjet da ide malo obrnutom logikom. Trazite poslove vani pa aplicirajte na njih i onda ako budete im dovoljno interesantni oni ce vam srediti papire i sve ce ici puno lakse i brze. E sad naravno zavisi sta ste po struci i sta ste do sada u zivotu radili. Ali eto neko iznad spominje da je za aplikaciju potrebno 7000 KM. Za taj novac mozete ispolagati za certifikate kakve god zamislite a svakako vam ostaju kao nesto cime mozete mahati citav zivot i omoguciti vam bolje poslove i vani a i u najgorem slucaju i u BiH.

Dakle, potrudite se da oni trebaju vas, a ne da idete kao izbjeglice i socijalni slucajevi. Jer recimo ova lutrija je upravo to, lutrija. To je kao da zelite biti milioner, pa imate opciju da napravite neki posao i da taj milion zaradite ili mozete uplacivat loto svakog utorka.
Post Reply