Kako legalno otici iz BiH

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

pearlica
Posts: 334
Joined: 19/02/2013 17:33

#476 Re: Kako legalno otici iz BiH

Post by pearlica »

Jos jedna nasa profesorica i to na MIT http://www.klix.ba/vijesti/bih/azra-aks ... /131105128

ko ono rece nase zene interesuje samo radanje djece i pravljenje pite :-) :-) :-)
User avatar
nOrMaLaC
Posts: 1151
Joined: 27/07/2011 15:17
Location: BelaruS

#477 Re: Kako legalno otici iz BiH

Post by nOrMaLaC »

Zviz wrote:
uglavnomja wrote:nova vlada u norveskoj razmatra i mogucnost da se smanji zaposljavanje eu gradjana ... :-) , a o ovim ostalim :D

Nekad se pital jel Norveska kopira Dansku ili Danska Norvesku ili sjede zajedno i crtaju. Na sljedecim izborima ovi saocial-demokrati ce biti obicna pusiona. Zadnji megafon kaze kad bi bili izbori sutra, da DF Dansk Folkeparti bi dobila oko 20% glasova :D :D :D

Mada njihova politika o strancima/doseljneicima je racionala, mozda zvuci za stranca uzasna ali ljudi kazu: trebamo pomagati i kod kuce i tamo gdje je kriza ali netrebamo primiti vise ljudi u drzavu nego sto mozemo pomoci. Primimo noliko koliko mozemo integrisati i pomoci - i kad pogledas skliku imaju pravu.

Traze od izbjeglica da zavrse skolu, nadju posao i postuju zakone. Ja cu za ove glasati :D Ovdje ponekim, mislim na nase, kad im spomenes skolu i posao kao da im zdrav zub vadis. :D :D

Slična je i situacija sa Sverigedemokraterna. Oni imaju malo iskrivljen pogled na Islam, ali im politika doseljenika nije loša :wink:
Poznam par licno sto su claniovi ove stranke i samnom nemaju nikakvih problema.


Jedino sto svi kolektivno mrze EU. Traze referendum oko EU i granicu i mislim da ce uskoro i dobiti to sto traze, jer sve vise i vise Danaca djeli isto misljenje.

Image


A najbolja stranka za strance - pro komunjare, ekologija, protiv eu ( :D ) - Enhedslisten isto mrzi EU. I njima se pise oko 12-14% glasova
Ovi bi opet uveli pravila gdje stranac mogu doci bez nekih poteskoca - u pricnipu svi iz BiH bi moglu svu rodbinu dovuci :run: - nebi Danskoj ni Moldavija bila ravna :mrgreen:

Vandrendi kongres u Danskoj :lol: :lol:
User avatar
Sandra N.
Posts: 402
Joined: 06/09/2008 17:24

#478 Re: Kako legalno otici iz BiH

Post by Sandra N. »

Od danas na snazi mehanizam koji omogućava vraćanje režima viza
Mehanizam EU koji omogućava privremeno vraćanje režima viza zapadnobalkanskim zemljama od danas je na snazi.

Poslanica Evropskog parlamenta Tanja Fajon rekla je za Srnu da je mehanizam osnovan da bi spriječio nenadan i vanredan porast broja ljudi koji traže azil, a za to nemaju pravne osnove.

Ona je istakla da treba poštovati mjere slobode kretanja, poznavati ograničenja i ispunjavati i dalje sve kriterijume za bezvizni režim.

"Nadam se da EU neće nikada aktivirati mehanizam za bilo koju zemlju zapadnog Balkana. To bi bio veliki korak natrag u procesu približavanja EU i odnosima među ljudima", istakla je Fajonova, navodeći da je broj azilanata koji dolaze iz država zapadnog Balkana i dalje visok.

Ona je istakla da za sada nijedna zemlja članica EU nije tražila privremeno uvođenje viza za jednu ili više država koje su danas u bezviznom režimu.

"Ali, realna mogućnost za to postoji, jer do danas EU nije imala takav mehanizam privremene suspenzije", rekla je Fajonova.

Ona je dodala da neki političari, posebno u Njemačkoj i Velikoj Britaniji, koriste populističku retoriku protiv migranata i azilanata.

"Čitam u medijima u regionu (Balkana) da je panika. Ne razumijem zbog čega. Ništa nije novo. Znali smo da će mehanizam za privremenu suspenziju stupiti na snagu. Dogovor smo postigli krajem prošle godine", istakla Fajonova.

Savjet ministara EU i Evropski parlament početkom decembra usvojili su mehanizam za privremeno vraćanje režima viza zapadnobalkanskim i svim trećim zemljama u "specifičnim okolnostima", ako bi došlo do "naglog porasta neregularnog priliva pridošlica ili neosnovanih zahtjeva za odobravanje azila".

Zaštitni mehanizam može biti primijenjen i u slučaju nepoštovanja ugovora o readmisiji, odnosno ako neka zemlja odbije zahtjev EU da primi nazad svoje državljane koji su zloupotrijebili bezvizni režim.

Evropska komisija je ovlašćena da, na prijedlog jedne ili više država, procijeni da li će se državljanima neke zemlje ponovo uvesti vize za ulazak u "šengenski prostor" Unije.

Odluka o uspostavljanju mehanizma objavljena je 20. decembra u "Službenom listu EU" i poslije dvadeset dana, a to je danas, stupa na snagu.
User avatar
Salcho
Posts: 260
Joined: 28/05/2012 11:16

#479 Re: Kako legalno otici iz BiH

Post by Salcho »

Nadam se da nam vize nece uvesti.

Preko praznika sam isao autobusom u Njemacku kod porodice za 7 dana, pun autobus ljudi koji idu da rade na crno....
otsam
Posts: 363
Joined: 14/06/2011 10:36

#480 Re: Kako legalno otici iz BiH

Post by otsam »

Salcho wrote:Nadam se da nam vize nece uvesti.

Preko praznika sam isao autobusom u Njemacku kod porodice za 7 dana, pun autobus ljudi koji idu da rade na crno....



pa zbog toga i jedva cekaju da uvedu :)



Sent from my 920 using Tapatalk
User avatar
slobodann
Posts: 203
Joined: 20/05/2012 10:32

#481 Re: Kako legalno otici iz BiH

Post by slobodann »

Mijenjam srebrenog medvjeda za boravak u Njemačkoj
Srebreni medvjed Romu iz BiH, Nazifu Mujiću značio je prvobitno trijumf. Ali nagrada mu nije donijela sreću. Njemačka štampa piše i o odluci Suda u Hrvatskoj da se Njemačkoj izruči Josip Perković.

Image

eć dva mjeseca je Nazif Mujić ponovo u Njemačkoj. Živi u jednom izbjegličkom domu na rubu Berlina, grada koji je od njega napravio zvijezdu, koji se prema njemu dobro ponio i gdje je mogao da jede koliko je htio. Sada on ne zna šta da radi, izuzev da čeka. Da čeka da ga vrate u Bosnu i Hercegovinu. Molba za azil, koju je zajedno sa ženom i djecom podnio u Njemačkoj, je odbijena. Uz obrazloženje da siromaštvo nije dovoljan razlog da bi se dobila dozvola boravka. Srebreni medvjed mu nije pomogao, jer 9. marta mora napustiti Njemačku - ukoliko se ne desi još jedno čudo.

'42 mi je godine i vjeruj da mi nije lako palo napustiti moju zemlju. Ali u Bosni nemam para ni za malo brašna. On želi prehraniti svoju djecu: sedmogodišnju Sandru, šestogodišnju Šemsu i jednoipogodišnjeg Danisa, koji nosi ime režisera koji je Nazifu pomogao da dođe do slave i kojeg je tada nazvao svojim najboljim prijateljem.

Godinu dana kasnije sve izgleda drugačije. Nazif se osjeća žrtvom zavjere. Danis Tanović ga je pokrao, on i vlada BiH. Kako su ga oni to prevarili? To ne može objasniti. Ali za snimanje su on i njegova žena dobili po 50 eura po danu, ukupno 500 eura on i 500 njegova žena.

Danis Tanović je za taz rekao da je to bio nisko-budžetni film za čije je snimanje na raspolaganju stajalo 17.000 eura. Producentica je morala uzeti kredit koji i sad otplaćuje. Neki od aktera filma, kaže, potpuno su odustali od honorara, između ostalog i on sam - Danis Tanović. On se prema Nazifu odnosio sa ljubavlju i poštovanjem i želio bi da mu može više pomoći.

Novčana nagrada za srebrenog medvjeda ne postoji, ali ovaj film je doprinio slavi režisera Tanovića. Nazifu međutim od toga ništa nije ostalo. Ništa do kratkog trijumfa na crvenom tepihu i dva i po kilograma plastike, koju on zove medo.

Siromašna BiH, siromašni Romi

BiH je siromašna a posebno njenih 10.000 Roma, koji su se nakon progona prije 20 godina vratili u BiH. Amnesty International procjenjuje da 26 posto Roma živi ispod granice siromaštva a da je 70 posto bez posla. Devedestih se i Nazif Mujić borio u ratu. Izgubio je čak i brata. U miru su bila isto teška vremena ali našao je sebe kao skupljač željeza. Danas mu drugi ne daju da radi. 'Zašto da mu damo? Pa on je kao najbolji glumac zaradio bogatstvo'. Ovakve izjave Nazifa najviše bole i oduzimaju mu osnovu za život i preživljavanje.

Medo je za njega postao problem. Nazif Mujić je sada popularan. Ljekari i setre ga prepoznaju. I oni misle da sam bogat, priča Nazif. Govore mu da sada ima pare i da može sve da plati. Mujića to plaši. Šta ako mu se koje dijete razboli a niko mu ne pruži pomoć jer nema para.

33-godišnja Senada danas je zdrava ali djeluje umorno. I ona je bijesna na Danisa Tanovića. Kaže kako on ima u svakoj zemlji po jednu kuću ili stan ali ne pita kako ona, Senada, živi. A pri tom joj je obećao da će njena djeca isto tako živjeti kao i njegova. Možda je sada u Los Angelesu kako bi primio Oscara za najbolji strani film. Ali film o njoj i skupljaču željeza Nazifu uspio se samo naći na short-listi za Oscara 2014. Sve u svemu Nazif nije dobio Oscara, samo medvjeda, koji je njegov život trebao usmjeriti na bolje. Ljudi koji su ga prije godinu dana dizali u nebo sada ga preziru, njegova djeca su izložena mobingu i isključuju ga iz posla skupljača željeza.


Nudi nagodbu. Da vrati srebrenog medvjeda za boravak i posao u Njemačkoj. Mujić ne zna ništa o tome da može da uloži žalbu na odbijanje azila i uzme advokata. Ja sam običan čovjek. Nikad nisam krao, želio bih samo normalan život za sebe i svoju djecu. Ne želim da oni jednom kažu, naš tata je bio najbolji glumac a ništa nam nije ostavio. Ništa osim figure u obliku medvjeda.
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#482 Re: Kako legalno otici iz BiH

Post by vjesticanametli »

Ovaj idiot nije normalan. Dobio je na racun meĐŽeda i Tanovica 2 posla koja je eskivirao jer je neradnik / ljencuga i obicni nezahvalnik. I treba da se pati kad nece da radi :) Bolje sjedit i pusit u Njemackoj gdje kutija cigara vise od 10 KM.......mislis oni tebe cekaju da i tebi daju Hartz IV............jasta ce :D noga pa beri zeljezo konju jedan nezahvalni. Nece ti se djeca stidjeti sto si im ostavio medu, ali hoce sto si neradnik. Idi vise u vrazju mater.
User avatar
Truba
Posts: 81191
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#483 Re: Kako legalno otici iz BiH

Post by Truba »

lik je klasični konj
DADoooo123321
Posts: 1
Joined: 12/03/2014 20:21

#484 Re: Kako legalno otici iz BiH

Post by DADoooo123321 »

pozdrav svima,da li neko zna kako bih mogao produziti boravak u njemackoj duze od 3 mjeseca npr:na osnovu kursa njemackog jezika,posto sam vidio na stranici njemacke ambasade da postoji mogucnost produzenja boravka ako je razlog polaganje stranog jezika,imali neko slicnog iskustva?Zena mi je u njemackoj pocela raditi prije neka 3 mjeseca tako da imam gdje boraviti i gdje biti prijavljen....unaprijed zahvalan
User avatar
Velkoski
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 72571
Joined: 17/05/2008 15:30
Location: u dergjahu tvog srca
Vozim: Golf 7 GTI

#485 Re: Kako legalno otici iz BiH

Post by Velkoski »

bamp

kako otići iz BiH u 2016. godini? USA, Australija, Novi Zeland, Kanada? :mrgreen:
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#486 Re: Kako legalno otici iz BiH

Post by hrle1976 »

Velkoski wrote:bamp

kako otići iz BiH u 2016. godini? USA, Australija, Novi Zeland, Kanada? :mrgreen:

Posao ili brakom tj. na nekoliko godina izdrzavanja dok se vlasti ubjede da niste iz interesa :D Mada i ova treca varijanta kako citam postaje u pojedinim drzavama sve manje moguca zbog 1001 zahtjeva da se unaprijed ispuni.

Treca je vise nagadjanje ali da se zakenja u BiH pa da opet strumfovi dolete a ljudi sa cekerima navale. Samo se pitam ko bi osto u rovu kad moze bjezati :lol:
User avatar
Karabaja
Posts: 2157
Joined: 18/04/2004 16:12
Location: Njemačka

#487 Re: Kako legalno otici iz BiH

Post by Karabaja »

Njemačka je otvorila tržište rada za državljane BiH, Srbije, Crne gore, Albanije i Kosova. Sada je najveći izazov (pored pronalaska posla) dobiti termin u ambasadi kada već imaš ponudu za posao u ruci.
User avatar
Rockefeller
Posts: 7219
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#488 Re: Kako legalno otici iz BiH

Post by Rockefeller »

Zar je to sad toliki problem? Prošle godine znam da nije bilo problema oko termina.
User avatar
ćiribiribela
Posts: 14373
Joined: 04/03/2013 02:53
Location: Gotham

#489 Re: Kako legalno otici iz BiH

Post by ćiribiribela »

Rockefeller wrote:Zar je to sad toliki problem? Prošle godine znam da nije bilo problema oko termina.

Ja prosle godine u jednom danu dobila i radnu dozvolu i termin u ambasadi i vizu. :D

Btw, kako ide? :D
User avatar
Rockefeller
Posts: 7219
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#490 Re: Kako legalno otici iz BiH

Post by Rockefeller »

ćiribiribela wrote:
Rockefeller wrote:Zar je to sad toliki problem? Prošle godine znam da nije bilo problema oko termina.

Ja prosle godine u jednom danu dobila i radnu dozvolu i termin u ambasadi i vizu. :D

Btw, kako ide? :D
Odlicno. Vratio se sa godisnjeg, sve isto :lol:

Zavrsio prvu godinu, imam jos godinu i nesto. Kod tebe? Jesi se snasla? :mrgreen:
User avatar
Karabaja
Posts: 2157
Joined: 18/04/2004 16:12
Location: Njemačka

#491 Re: Kako legalno otici iz BiH

Post by Karabaja »

ćiribiribela wrote:
Rockefeller wrote:Zar je to sad toliki problem? Prošle godine znam da nije bilo problema oko termina.

Ja prosle godine u jednom danu dobila i radnu dozvolu i termin u ambasadi i vizu. :D

Btw, kako ide? :D
Jeste, zato što sada mogu svi dobiti vizu koji imaju ponudu za posao, ne samo deficitarna zanimanja pa navala.
User avatar
Rockefeller
Posts: 7219
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#492 Re: Kako legalno otici iz BiH

Post by Rockefeller »

To je odlicno. Sretno raji koja se odluci za bolji zivot.
User avatar
ćiribiribela
Posts: 14373
Joined: 04/03/2013 02:53
Location: Gotham

#493 Re: Kako legalno otici iz BiH

Post by ćiribiribela »

Rockefeller wrote:
ćiribiribela wrote:
Rockefeller wrote:Zar je to sad toliki problem? Prošle godine znam da nije bilo problema oko termina.

Ja prosle godine u jednom danu dobila i radnu dozvolu i termin u ambasadi i vizu. :D

Btw, kako ide? :D
Odlicno. Vratio se sa godisnjeg, sve isto :lol:

Zavrsio prvu godinu, imam jos godinu i nesto. Kod tebe? Jesi se snasla? :mrgreen:
Snasla sam se, evo skoro godina kako nisam bila kod kuce. :D nostrifikacija skoro pa gotova. :sretan:
User avatar
Rockefeller
Posts: 7219
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#494 Re: Kako legalno otici iz BiH

Post by Rockefeller »

ćiribiribela wrote:
Snasla sam se, evo skoro godina kako nisam bila kod kuce. :D nostrifikacija skoro pa gotova. :sretan:
Kako bona nisi kući bila? Imaš godišnji, gdje si ti hodala :mrgreen:
soxx
Posts: 184
Joined: 18/06/2012 12:35

#495 Re: Kako legalno otici iz BiH

Post by soxx »

Zna li neko otprilike koliko najmanje treba vremena da dobijem radnu dozvolu, vizu sra vec sve treba u njemacku da idem radit. Ako meni svabo sredi sve papire i ja odem to predat, za koliko dana otprilike da se nadam da je sve gotovo.
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#496 Re: Kako legalno otici iz BiH

Post by hrle1976 »

soxx wrote:Zna li neko otprilike koliko najmanje treba vremena da dobijem radnu dozvolu, vizu sra vec sve treba u njemacku da idem radit. Ako meni svabo sredi sve papire i ja odem to predat, za koliko dana otprilike da se nadam da je sve gotovo.

Cetri mjeseca kao minimum, ali po uslovom da jako brzo dobijes termin u ambasadi i sl. Bila je neka trema gdje su ljudi pisali da recimo sljedeci termin za razgovor u ambasadi je primjerice bio tek za dva mjeseca pa onda slanje papira naprijed nazad i sl., pa dok u Njemackoj, gdje vec imas posao, dok vlasti sve to procesiraju, jos sad kad uzmes u obzir ovu guzvu oko imiganata i izbjeglica. Cetri ono idealno, ako duze onda imaj strpljenja.
User avatar
aleckovic
Posts: 227
Joined: 19/05/2012 11:58

#497 Re: Kako legalno otici iz BiH

Post by aleckovic »

hrle1976 wrote:
soxx wrote:Zna li neko otprilike koliko najmanje treba vremena da dobijem radnu dozvolu, vizu sra vec sve treba u njemacku da idem radit. Ako meni svabo sredi sve papire i ja odem to predat, za koliko dana otprilike da se nadam da je sve gotovo.

Cetri mjeseca kao minimum, ali po uslovom da jako brzo dobijes termin u ambasadi i sl. Bila je neka trema gdje su ljudi pisali da recimo sljedeci termin za razgovor u ambasadi je primjerice bio tek za dva mjeseca pa onda slanje papira naprijed nazad i sl., pa dok u Njemackoj, gdje vec imas posao, dok vlasti sve to procesiraju, jos sad kad uzmes u obzir ovu guzvu oko imiganata i izbjeglica. Cetri ono idealno, ako duze onda imaj strpljenja.
moj je drug prodao na Ilidzi neku zemlju Arapima za oko 1.2 miliona KM da li bi ti njemu za cca 5.000 KM mogao da osiguras neku vrstu vize tu gdje si ti, on bi onda dosao i kupio 3-5 stanova i zvitio tu i izdavao ih

Momak nikad nije imao problema sa zakonom ima 35godina poslao bi ti on potvrde od suda i mupa da nije osudjivan i slicno
User avatar
Rockefeller
Posts: 7219
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#498 Re: Kako legalno otici iz BiH

Post by Rockefeller »

hrle1976 wrote:
soxx wrote:Zna li neko otprilike koliko najmanje treba vremena da dobijem radnu dozvolu, vizu sra vec sve treba u njemacku da idem radit. Ako meni svabo sredi sve papire i ja odem to predat, za koliko dana otprilike da se nadam da je sve gotovo.

Cetri mjeseca kao minimum, ali po uslovom da jako brzo dobijes termin u ambasadi i sl. Bila je neka trema gdje su ljudi pisali da recimo sljedeci termin za razgovor u ambasadi je primjerice bio tek za dva mjeseca pa onda slanje papira naprijed nazad i sl., pa dok u Njemackoj, gdje vec imas posao, dok vlasti sve to procesiraju, jos sad kad uzmes u obzir ovu guzvu oko imiganata i izbjeglica. Cetri ono idealno, ako duze onda imaj strpljenja.
Covjece pa ti sve znas :lol:
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#499 Re: Kako legalno otici iz BiH

Post by hrle1976 »

aleckovic wrote:
hrle1976 wrote:
soxx wrote:Zna li neko otprilike koliko najmanje treba vremena da dobijem radnu dozvolu, vizu sra vec sve treba u njemacku da idem radit. Ako meni svabo sredi sve papire i ja odem to predat, za koliko dana otprilike da se nadam da je sve gotovo.

Cetri mjeseca kao minimum, ali po uslovom da jako brzo dobijes termin u ambasadi i sl. Bila je neka trema gdje su ljudi pisali da recimo sljedeci termin za razgovor u ambasadi je primjerice bio tek za dva mjeseca pa onda slanje papira naprijed nazad i sl., pa dok u Njemackoj, gdje vec imas posao, dok vlasti sve to procesiraju, jos sad kad uzmes u obzir ovu guzvu oko imiganata i izbjeglica. Cetri ono idealno, ako duze onda imaj strpljenja.
moj je drug prodao na Ilidzi neku zemlju Arapima za oko 1.2 miliona KM da li bi ti njemu za cca 5.000 KM mogao da osiguras neku vrstu vize tu gdje si ti, on bi onda dosao i kupio 3-5 stanova i zvitio tu i izdavao ih

Momak nikad nije imao problema sa zakonom ima 35godina poslao bi ti on potvrde od suda i mupa da nije osudjivan i slicno
Ovo neka zezancija ili fakat ozbiljno. Kratko receno ne, jer ja u svoje ime nemam firme, preko koje bi mu mogao srediti papire odnosno dati posao na osnovu kojega bi mogao legalno da boravi u drzavi dok radi.
User avatar
Magarece_godine
Posts: 2563
Joined: 07/05/2009 19:51

#500 Re: Kako legalno otici iz BiH

Post by Magarece_godine »

Kako legalno otici u SAD ili Australiju, Novi Zeland...s porodicom? Postoje li neki programi za neke vize? Hvala
Post Reply