Kako legalno otici iz BiH

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
hary68
Posts: 31
Joined: 13/06/2005 22:45

#1 Re: Kako legalno otici iz BiH

Post by hary68 »

http://www.immi.gov.au/

Ovdje imas informacije za useljenje u Australiju.Mlada si,govoris dva strana jezika,nadam se da je jedan od njih engleski pa probaj.Nadam se da se ne bojis gay populacije :lol: :lol: :lol:
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#2 Re: Kako legalno otici iz BiH

Post by jefferson »

Bond_JaneBond wrote:ZNam da je tema sazvakana bezbroj puta do sad pa jos jedanput nece skoditi..
Molim moderatore da je ne izbrisu...Naime, neki dan predjoh 30etu..Razloga za boravak/ostanak/borbu za opstanak u ovoj zemlji imam sve manje i tako vec od '91.
'91. ne odoh svojom greskom jer nisam mislila da mogu bez porodice, blize i dalje..Danas znam da mogu i da mi je moja sreca na prvom mjestu. Na kraju ako sam nesretna, umanjicu i njihovu srecu..
Ne mogu vise jednostavno..
Udati se za papire-nit' mogu, nit' hocu, nit' zelim. Iz milion nekih razloga tu pricu ne zelim ni pokusati.
Ilegalan prelazak-nisam ni za to..Koji sam baksuz, ne bih se nikada izvukla da se kojim slucajem upustim u nesto takvo.
Studij- ta mi se opcija svidja, ali nemam novac.
Rodjake zaboraviti mogu. Imam rodjaka koji bi me mozda i mogao izvuci. SItuiran, radi u drz. firmi, ali nece..Cicija..Sta cu mu ja, takva mu mater, takav i on. NIsam ga ja birala. :-?
U au-pair program ne mogu, imam previse godina..Ne pitajte sta sam cekala do sad..Ne znam ni ja..Valjda sam mislila da ima nafake za mene ovdje..SAd vidim da nema.
Dakle, kako otici u neku od sljedecih zemalja legalno a da nije bijelo roblje/udaja za papire/au-pair fazon: Amerika,Kanada,Australija,Belgija,Svedska, Norveska,Danska,Grcka?
p.s. radim, imam platu koja je i vise nego ok za nase prostore, ali se gusim..
Volim raditi..Nisam probirac kad su poslovi u pitanju..Brzo kapiram....Govorim 2 strana jezika savrseno i 1 malo, ali opcenito brzo shvatam i ucim jezike.
Sta da radim? KAko da odem?
Da se razumijemo..ne zelim otici na neko vrijeme, turisticki, vec zauvijek i nemam se namjeru vracati.

Igraj obavezno lutriju za USA!

http://www.travel.state.gov/visa/immigr ... _1318.html
tutibaja
Posts: 51
Joined: 16/07/2007 21:38

#3 Re: Kako legalno otici iz BiH

Post by tutibaja »

ako te interesuje Kanada, UK ili Australija pogledaj ovu stranicu

http://www.migrationexpert.com
User avatar
sekiracija
Posts: 1004
Joined: 07/06/2003 00:00

#4 Re: Kako legalno otici iz BiH

Post by sekiracija »

Ne vidim Holandije,na ovom tvom spisku. :roll:
A imam osjecaj da ti supljiras,pa mi se neda da ti tipujem neku od varijanti .
TheSpy
Posts: 83
Joined: 24/01/2008 20:13

#5 Re: Kako legalno otici iz BiH

Post by TheSpy »

Ne znam da li znas za program work and travel??? Sta mislis o toj varijanti?
Ispunjavas uslove...ispocetka ces uplatiti neku lovu, ali valjda se isplati. Kad odes na taj fazon, uvijek mozes izmajmunisat nesto drugo kao nacin da ostanes..dok vidis situaciju, malo se prilagodis, upoznas nekoga.

ne znam ti nista pametnije reci jer i ja bih zeljela isto, iako si ti na puno boljem polozaju od mene i imas bolje uslove.

good luck!
User avatar
piupiu
Posts: 16645
Joined: 05/01/2008 05:08

#6 Re: Kako legalno otici iz BiH

Post by piupiu »

Bond_JaneBond wrote:ZNam da je tema sazvakana bezbroj puta do sad pa jos jedanput nece skoditi..
Molim moderatore da je ne izbrisu...Naime, neki dan predjoh 30etu..Razloga za boravak/ostanak/borbu za opstanak u ovoj zemlji imam sve manje i tako vec od '91.
'91. ne odoh svojom greskom jer nisam mislila da mogu bez porodice, blize i dalje..Danas znam da mogu i da mi je moja sreca na prvom mjestu. Na kraju ako sam nesretna, umanjicu i njihovu srecu..
Ne mogu vise jednostavno..
Udati se za papire-nit' mogu, nit' hocu, nit' zelim. Iz milion nekih razloga tu pricu ne zelim ni pokusati.
Ilegalan prelazak-nisam ni za to..Koji sam baksuz, ne bih se nikada izvukla da se kojim slucajem upustim u nesto takvo.
Studij- ta mi se opcija svidja, ali nemam novac.
Rodjake zaboraviti mogu. Imam rodjaka koji bi me mozda i mogao izvuci. SItuiran, radi u drz. firmi, ali nece..Cicija..Sta cu mu ja, takva mu mater, takav i on. NIsam ga ja birala. :-?
U au-pair program ne mogu, imam previse godina..Ne pitajte sta sam cekala do sad..Ne znam ni ja..Valjda sam mislila da ima nafake za mene ovdje..SAd vidim da nema.
Dakle, kako otici u neku od sljedecih zemalja legalno a da nije bijelo roblje/udaja za papire/au-pair fazon: Amerika,Kanada,Australija,Belgija,Svedska, Norveska,Danska,Grcka?
p.s. radim, imam platu koja je i vise nego ok za nase prostore, ali se gusim..
Volim raditi..Nisam probirac kad su poslovi u pitanju..Brzo kapiram....Govorim 2 strana jezika savrseno i 1 malo, ali opcenito brzo shvatam i ucim jezike.
Sta da radim? KAko da odem?
Da se razumijemo..ne zelim otici na neko vrijeme, turisticki, vec zauvijek i nemam se namjeru vracati.
Ako imas neko zanimljivo zanimanje/diplomu (IT, accounting, frizerka, medicinska sestra, itd) ... Australija stalno prima na 'skilled migration' vizu. Bolje je ako imas neko postdiplomsko obrazovanje u slucaju prva dva zanimanja. Takodje je ponekad lakse ako imas i partnera. Ima i studentskih viza, nadjes kurs/faks koji te zanima i podneses molbu za studentsku vizu. Onda imas neka ogranicenja koliko i gdje mozes raditi, ali dok studiras, imas priliku da nakupis dovoljno poena da dalje podnosis molbe za stalni boravak. I tako to ... sretno.
User avatar
piupiu
Posts: 16645
Joined: 05/01/2008 05:08

#7 Re: Kako legalno otici iz BiH

Post by piupiu »

... ah, da, treci nacin za Australiju je da dodjes kao turista na tri mjeseca. Onda nadjes nekog poslodavca koji ce te 'sponzorisati', odnosno garantovati da ces biti kod njih zaposlena 3 godine, cini mi se. To je lakse nego sto zvuci. Nakon tog perioda, trazis stalni boravak. Samo da te upozorim -- Australija je UZASNO daleko. 16,000 kilometara u jednom pravcu. Novi Zeland je isto fina zemlja. Valja i to pregledati. Ako dobijes boravak tamo, u Australiji mozes zivjeti i raditi bez viza, itd.
User avatar
piupiu
Posts: 16645
Joined: 05/01/2008 05:08

#8 Re: Kako legalno otici iz BiH

Post by piupiu »

Bond_JaneBond wrote:
jefferson wrote: Igraj obavezno lutriju za USA!

http://www.travel.state.gov/visa/immigr ... _1318.html
Zafrkavas se il' ozbiljno?
... nije zafrkancija, to je ozbiljno, i desava se svake godine.
User avatar
illuminated
Posts: 999
Joined: 01/10/2007 19:52
Location: BI-DE

#9 Re: Kako legalno otici iz BiH

Post by illuminated »

obavezna literatura:

http://www.elitesecurity.org/f237-Vodic-za-emigraciju

Ceska daje regularno useljenje na bodove, dakle legalna emigracija. Program:

http://www.imigracecz.org/?lang=bo&article=home

Isto je lako dobiti za Sloveniju, bilo je dosta poslova po sajmovim zaposljavanja. Regualrno.

Najvece plate u Evropi, mislim, su u Norveskoj. Strasno jak standard. Ali je klima totalna pusiona. Tu klimu i plate podijeli sa 2 i dobices stanje u NJemaskoj.

Imam dosta informacija i mogao bi napisati knjigu, ali prvo moras skontati zemlju. Faktori pri odlucivanju zemlje su:

1. Koliko je tesko uci tamo?
2. Kakva je klima?
3. Kolika je prosjecna plata u mojoj struci?
4. Kakve su veze sa BIH? (Avionske)
5. Da li se vidim tamo? Znam li njhov jezik dobro/malo/nimalo?
6. Ima li nasih ljudi tamo?
7. Treba li moje struke tamo uopste? (Ako nije deficit, tesko ...)

e onda u ruke zakone, procesljati, naci rupe i uci.

Kako sam ja otisao:

1. NAsao posao na http://www.monster.de, i iz Sarajeva predao na 10-15 poslova.
2. Izmajmuniso vizu C tipa, za Sengen (turisticka), samo da bi otisao na razgovor za posao. Dobio posao vec na prvom razgovoru.
3. Vratio se u Sarajevo, jer sa tom vizom ne moze se raditi. Aplicirao za radnu (vizu D tipa) uz prilozen ugovor s firmom. Firma im je malo dosadjivala, sve proslo OK, ceka se 2,3 mjeseca. Dobio vizu i razgulio.
Sasvim regularno bez ikakvih vjencanja i to.

Dakle odgovori sebi na pitanja 1-7, pa mozemo na drugi nivo.
Evo moja mala pomoc:
Legenda:
x -> neznam
Losa klima je za mene, magla, kisa ili pravo zima.
Plata: Koliku minimalnu platu mozes ocekivati [x Bosanska plata]

.............[[Plata]] ... Klima ..[[Sistem ulaska]]... Avioni
Ceska [2x] OK [ Bodovni (lako dobiti)] x
Njemacka [4x ] Losa [Radna Viza(tesko dobiti)] OK
USA [x] Varijabilno [Lutrija ] Lose
Canada [x] Losa [ Bodovni ] Lose
Slovenija [1,5-2x] OK [Radna viza(lako dobiti)] OK
AUstralija [x] OK [Bodovni ] Lose
Austrija [4x] Hladnija [Radna viza(tesko do bola)] OK
Norveska [6x] Pusiona [ Radna viza(tesko do bola)] 'Nako
Last edited by illuminated on 28/09/2008 11:56, edited 2 times in total.
User avatar
ProS
Posts: 675
Joined: 19/09/2004 23:23

#10 Re: Kako legalno otici iz BiH

Post by ProS »

stavio sam ko bookmark ovu stranicu :D i slusam :) :oops:
User avatar
piupiu
Posts: 16645
Joined: 05/01/2008 05:08

#11 Re: Kako legalno otici iz BiH

Post by piupiu »

Bond_JaneBond wrote:
piupiu wrote:... ah, da, treci nacin za Australiju je da dodjes kao turista na tri mjeseca. Onda nadjes nekog poslodavca koji ce te 'sponzorisati', odnosno garantovati da ces biti kod njih zaposlena 3 godine, cini mi se. To je lakse nego sto zvuci. Nakon tog perioda, trazis stalni boravak. Samo da te upozorim -- Australija je UZASNO daleko. 16,000 kilometara u jednom pravcu. Novi Zeland je isto fina zemlja. Valja i to pregledati. Ako dobijes boravak tamo, u Australiji mozes zivjeti i raditi bez viza, itd.
Bas me zaboli sto je daleko..To mi i jest cilj..Ako odem i izganjam papire, mogu otici u neku trecu zemlju. Vracati se nazad u "ovo" sto smo napravili od BiH, nemam namjeru.
Zabolilo bi te, i to jako, kad ti se skupi, a ne mozes kuci po tri-cetiri godine, jer je skupo i ne moze se kao iz Njemacke ili Svedske, dva puta godisnje. Ako je do trecih zemalja, onda je bolje ganjati EU pasos, pa se mozes kretati. Australija je vrlo izolovana zemlja, povezana najvise sa Azijom.
User avatar
piupiu
Posts: 16645
Joined: 05/01/2008 05:08

#12 Re: Kako legalno otici iz BiH

Post by piupiu »

piupiu wrote:
Bond_JaneBond wrote:
piupiu wrote:... ah, da, treci nacin za Australiju je da dodjes kao turista na tri mjeseca. Onda nadjes nekog poslodavca koji ce te 'sponzorisati', odnosno garantovati da ces biti kod njih zaposlena 3 godine, cini mi se. To je lakse nego sto zvuci. Nakon tog perioda, trazis stalni boravak. Samo da te upozorim -- Australija je UZASNO daleko. 16,000 kilometara u jednom pravcu. Novi Zeland je isto fina zemlja. Valja i to pregledati. Ako dobijes boravak tamo, u Australiji mozes zivjeti i raditi bez viza, itd.
Bas me zaboli sto je daleko..To mi i jest cilj..Ako odem i izganjam papire, mogu otici u neku trecu zemlju. Vracati se nazad u "ovo" sto smo napravili od BiH, nemam namjeru.
Zabolilo bi te, i to jako, kad ti se skupi, a ne mozes kuci po tri-cetiri godine, jer je skupo i ne moze se kao iz Njemacke ili Svedske, dva puta godisnje. Ako je do trecih zemalja, onda je bolje ganjati EU pasos, pa se mozes kretati. Australija je vrlo izolovana zemlja, povezana najvise sa Azijom.
Ali ko ode, nauci sta je to multikultura u najstvarnijem smislu te rijeci ... sve i svi su pomijesani, ali u najmoguci moguci cuspajz ...
User avatar
piupiu
Posts: 16645
Joined: 05/01/2008 05:08

#13 Re: Kako legalno otici iz BiH

Post by piupiu »

Bond_JaneBond wrote:Ja ovo gdje sam sad odavno ne smatram kucom, vec privremenim prebivalistem. Rekoh i ozbiljna sam pritom, nemam se namjeru vracati. Volim ja sve njih, ali vise volim sebe. Prije bih otisla da zivim u Brazilu nego se vratila "kuci".
:) haj', zivi bili pa vidjeli ... nek' je s hairom, kako god, :)
User avatar
piupiu
Posts: 16645
Joined: 05/01/2008 05:08

#14 Re: Kako legalno otici iz BiH

Post by piupiu »

Bond_JaneBond wrote:Ja ovo gdje sam sad odavno ne smatram kucom, vec privremenim prebivalistem. Rekoh i ozbiljna sam pritom, nemam se namjeru vracati. Volim ja sve njih, ali vise volim sebe. Prije bih otisla da zivim u Brazilu nego se vratila "kuci".
Ah, da, i ako ti je svejedno, ja bih ti preporucila Sangaj i Kinu, tamo je nevjerovatno i fascinantno i puno ljudi sa svih strana svijeta. Zivot kao na Marsu ... ali sve zivi 24 sata na dan ... i sve se, naravno, jako brzo razvija ...
bauhaus
Posts: 109
Joined: 11/04/2007 15:17
Location: sarajevo

#15 Re: Kako legalno otici iz BiH

Post by bauhaus »

ovaj illuminated bas temeljit i studiozan.prava nauka,milim da i nijemci mogu da pozavide na jednom ovako profi prilazu.

sve je to vrlo induvidualno za jednog pojedninca,splet okolnosti,kakve si psiho gradje,sta ocekujes od tog inostranstva.to iz licnog iskustva. moji pogledi o tzv. zapadnoj evropi su bili ipak drugaciji,pozitivniji. nije bas tako sjajno,ali je kazem dosta stvar individualna.

austrija,pa nije tako hladno,sem ako nisi na alpama.tu je raznolika klima od bodenskog jezera do panonije.vrlo lijepa zemlja,ali ljudi ...za kasnije.cast izuzetcima.

o kojoj struci se radi ?pa da vidimo za austriju.
User avatar
Clint_Eastwood
Posts: 159
Joined: 01/09/2008 21:03
Location: Wild east

#16 Re: Kako legalno otici iz BiH

Post by Clint_Eastwood »

piupiu wrote:
Bond_JaneBond wrote:Ja ovo gdje sam sad odavno ne smatram kucom, vec privremenim prebivalistem. Rekoh i ozbiljna sam pritom, nemam se namjeru vracati. Volim ja sve njih, ali vise volim sebe. Prije bih otisla da zivim u Brazilu nego se vratila "kuci".
Ah, da, i ako ti je svejedno, ja bih ti preporucila Sangaj i Kinu, tamo je nevjerovatno i fascinantno i puno ljudi sa svih strana svijeta. Zivot kao na Marsu ... ali sve zivi 24 sata na dan ... i sve se, naravno, jako brzo razvija ...
Ya eto, mi da idemo u Kinu,tj.Šangaj, a Kinezi dolaze u BiH. Pa kao da bi Kinezi dolazili u Sarajevo da je u Šangaju prosperitetnije!!!
User avatar
cHupjahalic@
Posts: 4943
Joined: 07/02/2006 18:37
Location: na selu

#17 Re: Kako legalno otici iz BiH

Post by cHupjahalic@ »

@Bond_JaneBond ne mogu nigdje vidjeti da si napisala sta si po zanimanju. sto se tice Norveske moze se izganjati radna viza, ali koliko mi je poznato trebala bi naci posao prije nego sto podneses zahtjev.
ovdje je velika potraznja za medicinskim osobljem i Norveska je puna stranih radnika (veliki broj iz Svedske i Njemacke).
normalna radna sedmica je 37.5 sati, iznad toga se prekovremeno placa.

nedavno su mediji pisali par dana o nekom bosancu sto je nastanjen u Norveskoj, ima norvesko drzavljanstvo i "hadzija" dovukao radnu snagu iz Bosne. prosjecno im je satnica bila puno veca nego u Bosni, ali za norveske uslove i standard isplaceno je jadnim ljudimo bijedno. ovo ti pisem jer je jako bitno da ne prihvacas bilo kakvu satnicu u slucaju da i nadjes sebi nesto u Norveskoj, jer ovdje zakon stiti radnika i zna se koja je minimalna satnica.

trenutno nemam pri ruci web adrese stranica na koje mozes otici, ali naci cu ih pa ih postavljam ovdje ili ti saljem putem PP-a.
landlord
Posts: 332
Joined: 12/11/2007 09:29

#18 Re: Kako legalno otici iz BiH

Post by landlord »

Imas mogucnost legalno uci u Australiju, Kanadu - na osnovu bodovnog sistema. Ovo razmotri kao opciju ako imas faks zavrsen, par godina radnog iskustva u struci i znanja engleskog.
Iseljenje za Australiju ti traje oko 1,5 godinu. Za Kanadu se sada ceka preko 2 godine, ali je doslo do promjene zakona s tim da se jos ne znaju taci detalji ovih promjena.
I jedna i druga opcija ce te kostati dosta vremena, zivaca i novaca. Od spremanja i polaganja IELTS-a, do nostrifikacije zanimanja ako ide su Au. O svemu ovome ti mogu detaljnije pisati ako nam javis za koju si se zemlju ti odlucila.

Druga opcija je zelena karta, koju mozes dobiti na lutriji. Adresu sitea imas par postova iznad. Pazi se imas dosta agencija koje se nude da za tebe ispune tokom cijele godine lutriju, i za t ti naplate par stotina dolara, a sve to mozes i sama uraditi totalno besplatno u za to predvidjeno vrijeme (od oktobra do decembra). Naravno ove agencije uzimaju ljudima pare tokom cijele godine.. i na kraju ih opet prijave na ovom siteu u periodu oktobar - decembar. Jedina pozitivna stvar kod ovih agencija je sto ti oni nekad u aprilu odmah jave jesi li izvucen ili nisi. Izdvoji bih USAFIS kao jednu od boljih agencija.

Opcija Ceska, rekao bih ti da to zaboravis.. pogotovo ako imas dobro placen posao u Bosni.. tipa plate > 1500 KM.
Fazon sa Pragom je da je renta jako visoka.. a plata koju ti oni mogu ponuduti je do 1400 Eura (ako si u IT sektoru, i ovo je da si ekstremno sretna da ti toliko ponude..tipa americka kompanija ili sl.)..
To ti sa tamosnjim standardom odgovara ovoj nasoj plati od preko 1500 KM. To ti je ok samo za normalan zivot tamo.. bez neke zarade..

Ako si u medicini.. onda imas opciju Norveske.. ima cak i jedna agencija iz Sarajeva koja pruza usluge medicinarima.. i sredjuje im papire za Norvesku, i ucenje jezika.. Proces odlaska traje oko par mjeseci (cca 6).

U svakom slucaju sretno sta god da odlucis.. ako ti bude trebalo jos informacija.. napisi u kojoj si struci.. koji faks imas zavrsen i sl.. da ti mozemo dati jos neki info..
User avatar
piupiu
Posts: 16645
Joined: 05/01/2008 05:08

#19 Re: Kako legalno otici iz BiH

Post by piupiu »

Clint_Eastwood wrote:
piupiu wrote:
Bond_JaneBond wrote:Ja ovo gdje sam sad odavno ne smatram kucom, vec privremenim prebivalistem. Rekoh i ozbiljna sam pritom, nemam se namjeru vracati. Volim ja sve njih, ali vise volim sebe. Prije bih otisla da zivim u Brazilu nego se vratila "kuci".
Ah, da, i ako ti je svejedno, ja bih ti preporucila Sangaj i Kinu, tamo je nevjerovatno i fascinantno i puno ljudi sa svih strana svijeta. Zivot kao na Marsu ... ali sve zivi 24 sata na dan ... i sve se, naravno, jako brzo razvija ...
Ya eto, mi da idemo u Kinu,tj.Šangaj, a Kinezi dolaze u BiH. Pa kao da bi Kinezi dolazili u Sarajevo da je u Šangaju prosperitetnije!!!
E, moj Clinte, znas ti sta znaci nahraniti milijardu i dvjesto hiljada? Neko mora i u Bosnu, :-). Mi Bosanci ne mozemo ni ova bijedna tri i po miliona. A Sangaj je Mars za ogromnu kolicinu gradova na svijetu. Ako vec nisi dobacio, pogledaj slike i procitaj sta tamo ima ... (ne mislim ovo na ruzan nacin, nego stvarno zbog generalnog intersovanja -- fascinantan grad).

Drugo, nisu svi Kinezi iz Sangaja. :-) Meni je i Peking fantastican, ali je Sangaj totalna internacionala, to ce biti centar "kineskog stoljeca" koje dolazi. Sve strane kompanije tu prave bazu, jer su blizu regije u kojima se pravi tehnologija, blizu je infrastruktura tipa luka, i to ...

I, na kraju, cisto kao jedan zanimljiv detalj -- kineska politicka strategija se u ovom trenutku zasniva na ekonomskoj dominaciji svijeta, migracija je jedan od nacina na koji se to ostvaruje (a oni, kao jedan potpuno poslovan narod koji nije bas naviknut na lagodan zivot, su vrlo radini i prosperiraju gdje god odu -- rijetkost je naci po svijetu Kineza-fukaru ili onog na drzavnim jaslama). Pardon, ovo je vec off topic, zanijela sam se, poanta je da je Kina itekako atraktivna svima -- osim nasem naivnom Clintu. :)
Last edited by piupiu on 28/09/2008 17:00, edited 3 times in total.
User avatar
illuminated
Posts: 999
Joined: 01/10/2007 19:52
Location: BI-DE

#20 Re: Kako legalno otici iz BiH

Post by illuminated »

Jedna od mogucnosti za lagan ulaz u NJemacku je i ovaj program:

"
http://www.stipendienprogramm.org/index.php?id=109&L=3
Od pocetka oktobra (sad!) primaju aplikacije. Ja sam to prosao i super je. Ides 6 mjeseci u Njemacku, sve placeno, dzeparac ko plata u BIH. Ucis jezik i radis pomalo. Pozeljno da si diplomirala ili da si apsolvent. Prijavi se nemas sta da izgubis. Idu raja iz BIH , Srbije, HR, Albanije, Makedonije , CGore.... Prihvataju i engleski. I reci da intenzivno ucis njemacki. Aplikacije onda idu u razne firme po njemackoj, ako te odaberu, to je to.
Ako si dobar-a, firma ponudi odmah da ostanes.

Dalje, imas standardno stipendije za magistarski i studiranje, za doktorat koje daje DAAD.
http://www.unmo.ba/page1710279.aspx
Zatvaraju se (oko) 11 Novembra. I to je mogucnost, ako ti se dalje studirati. Tu je takodje sve placeno.
To ti je super odskocna daska, da malo vidis kako je tamo i da radis tamo.

"

Ko voli nek izvoli. Nesto konkretno, kao uvod u Njemacku radnu klimu. Tu covjek moze da vidi "jel to za mene, il nije."
User avatar
_veleposlanik
Posts: 998
Joined: 23/02/2008 02:14

#21 Re: Kako legalno otici iz BiH

Post by _veleposlanik »

dok citam uvodni post, odmah ispod reklama: GREEN CARD! (pored Americka zastava) :D:D:D :shock:
kontam, neko nas posmatra :zoka:

steta sto ne mogu uslikati...

*EDIT: reklama ipak stoji i nakon refreshiranja :shock: :-) :D
User avatar
cyprus
Posts: 39275
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#22 Re: Kako legalno otici iz BiH

Post by cyprus »

Još jednom da ti kažem: Jane neka te s rajom :sad:
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#23 Re: Kako legalno otici iz BiH

Post by jefferson »

Bond_JaneBond wrote:
jefferson wrote: Igraj obavezno lutriju za USA!

http://www.travel.state.gov/visa/immigr ... _1318.html
Zafrkavas se il' ozbiljno?
Prosle godine je 178 bosanaca (mislim da je toliko) dobilo green card na taj nacin. Sve mozes obaviti preko interneta, s tim sto slika nesmije biti veca od 62.5kb.
User avatar
ahuseino
Posts: 2183
Joined: 19/10/2004 05:44
Location: singularity

#24 Re: Kako legalno otici iz BiH

Post by ahuseino »

Post diplomske studije u USA...

Vechinom su programi u inzenjerstvu i naukama (malo manje) pokriveni uz platicu od nekih $17k +/- $2k godishnje. To naravno da si dobar u tome sto radish i dobijesh poziciju (u laboratoriji kao RA ili da predajesh/asistirash kao TA). Znam da ti je 30 godina, ali ovo bi bio dobar nachin da ozvanichis diplomu i struku na zapadu. Ako dodjes sa zelenom kartom onda nije lako dobiti posao jer nashe skole ne stoje bash visoko na rankingu. Nije nemoguche, znam ljudi koji su nashli, ali su imali dosta strpljenja i chekali da im neko da shansu, volontirali, prihvatali manju platu i sl...
melb26sa
Posts: 2449
Joined: 28/04/2006 10:40
Location: SAD/SA
Contact:

#25 Re: Kako legalno otici iz BiH

Post by melb26sa »

ahuseino wrote:Post diplomske studije u USA...

Vechinom su programi u inzenjerstvu i naukama (malo manje) pokriveni uz platicu od nekih $17k +/- $2k godishnje. To naravno da si dobar u tome sto radish i dobijesh poziciju (u laboratoriji kao RA ili da predajesh/asistirash kao TA). Znam da ti je 30 godina, ali ovo bi bio dobar nachin da ozvanichis diplomu i struku na zapadu. Ako dodjes sa zelenom kartom onda nije lako dobiti posao jer nashe skole ne stoje bash visoko na rankingu. Nije nemoguche, znam ljudi koji su nashli, ali su imali dosta strpljenja i chekali da im neko da shansu, volontirali, prihvatali manju platu i sl...
Slazem se za postdiplomske studije - sestra mi je tako dosla sad u avgustu ali ona ne ostaje - ima dobru platu za studenta, bas u tom rangu od $17k, placeno zdravstveno, placena tuition ma uziva. Da je meni opet strani student u Americi biti :D

Ne bih se slozila za dolazak sa zelenom kartom - ja sam dobila posao bez problema, jeste da nije ono sto sam studirala ali je vezano za ono sto sam radila u Sa prije dolaska ovamo. Niko mi nije provjeravao diplomu iako sam je ja certificirala preko ECE i uvijek je bilo BA University of Sarajevo na rezimeu. Mislim da je veoma vazno znanje engleskog i koliko je osoba spremna da se potrudi i nadje posao koji zeli i zna da radi a ne da uzme bilo koji posao od $8-9 po satu.
Post Reply