kako da klanjam istiharu namaz??

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
viki488
Posts: 24
Joined: 28/03/2010 18:01

#1 kako da klanjam istiharu namaz??

Post by viki488 »

SELLAM SVIMA...
kako se klanja ISTIHARA NAMAZ ??
koliko rekata treba otklanjati??
sta se uci??
i u koje vreme mogu li je otklnjati u 12 navecer??
kako se nijeti jel i ptanje svoje koje zelim znati, pominjem poslje nijeta ili ne moram pitanja spominjat jer zelim klanjat da bih znala konacan odgovor i sta da radim dalje??
jel se klanja jedno vecer?? ili moram vise puta dok ne sanjam odgovor?
i koja dova ide za istiharu??
User avatar
Prozor
Posts: 4178
Joined: 23/05/2007 00:54

#2 Re: kako da klanjam istiharu namaz??

Post by Prozor »

Klanja se kao sabahski sunnet, a nijet, zanijetiš da klanjaš istihare u ime Allaha a radi odluke. Na arapskom:Nevejtu en usallije lillahi te'ala salate istihareti, edaen mustakbilel kibleti Allahu ekber. Dobro je na prvom rekatu učiti suru "Kul ja ejuhel kafirun" i na drugom suru ihlas ako znaš.
Dovu uputiš nakon što predaš selam, evo ti je(zapiši pa stavi papir kraj sebe pa poslije čitaj sa njega ako ne možeš upamtit):
”O Allahu, ja trazim Tvoju uputu – Tvojim znanjem, trazim mogucnost izbora, Tvojom snagom, i molim Te za Tvoju dobrotu. Ti imas moc, a ja nemam. Ti znas, a ja ne znam. Ti si Onaj koji zna skriveno. O Allahu, ako je u Tvom znanju, ovaj moj murad (navesti ime murada – zelje) dobar za mene i na dunjaluku i na ahiretu, za moju vjeru, moj zivot i moje poslove, onda mi to propiši, olakšaj mi, i podaj mi bereket u njoj. A ako je u Tvom znanju (moj murada – želja) losa po mene i moju vjeru, moj zivot i moje poslove na dunjaluku i ahiretu onda me udalji od nje, (i nju od mene), i podaj mi dobro gdje god se to nalazilo, i zadovolji me sa time. Amin ja Rabbi. “ (Proučiti Fatihu).

na arapskom:
Allaahumme inni astehiruke, bi ‘ilmike, ve astakdiruke, bi kudretike, ve es’eluke, min fadlikel-azim. Fe inneke takdiru, ve la akdiru, ve ta’lemu, ve la a’lemu, ve ante allamul - gujub.

Allaahumme in kunte ta’lemu, enne hazel-amre (ovdje navesti murad - želju), hajrun lii, fi dinii, ve dun-jaje, ve akibeti emrii, adžilihi, ve adžilihi fe kad-dirhu lii, ve jessir hu lii, summe barik lii fihi.

Ve in kunte te’lemu, enne hazel-emre (ovdje navesti murad - želju), šerrun lii, fii dinii, ve dun-jaje, ve akibeti emrii, adžilihi, ve adžilihi, fas rif-hu annii, ve as rif-nii anhu, ve kad-dir, lil hajre, ejnema kane summe red-dinii, inneke ala kulli šej-in kadir. El-Fatiha.
viki488
Posts: 24
Joined: 28/03/2010 18:01

#3 Re: kako da klanjam istiharu namaz??

Post by viki488 »

jel samo to i zavrseno kolko rekata i u koje vreme?? jel mogu jednom je klnjat mogul navecer poslje ponoci??
User avatar
Prozor
Posts: 4178
Joined: 23/05/2007 00:54

#4 Re: kako da klanjam istiharu namaz??

Post by Prozor »

viki488 wrote:jel samo to i zavrseno kolko rekata i u koje vreme?? jel mogu jednom je klnjat mogul navecer poslje ponoci??
klanjaj ga samo jednom. možeš ga klanjati bilo kada osim u vrijeme kada je inače pokuđeno klanjati. znači možeš i poslije ponoći. naveo sam ti koliko rekata moraš malo pažljivije čitati postove. dva rekata kao i u sabahskom sunnetu.
viki488
Posts: 24
Joined: 28/03/2010 18:01

#5 Re: kako da klanjam istiharu namaz??

Post by viki488 »

ok hvala veceras ako bog da cu odma otklanjat....
User avatar
SenQ
Posts: 163
Joined: 16/03/2010 14:10

#6 Re: kako da klanjam istiharu namaz??

Post by SenQ »

Ako ti ne bude dovoljno probaj, ako ti nije prevelik teret, da ucis suru Ihlas po 50 x na oba rekijata.
Ili ako ti bude to tesko uci sure Kafirun i Ihlas. A dovu mozes uciti kao sto je naveo Prozor.
udrch
Posts: 8472
Joined: 14/10/2008 10:08

#7 Re: kako da klanjam istiharu namaz??

Post by udrch »

Istihara namaz je namaz koji se klanja samo sa povodom..to nije obična nafila koja se klanja kad god želiš..njen povod treba biti želja da te Allah dž.š. uputi kada nisi siguran koji od dva puta je ispravan..
viki488
Posts: 24
Joined: 28/03/2010 18:01

#8 Re: kako da klanjam istiharu namaz??

Post by viki488 »

klanjala sam, 4 rekata na prvom sam ucila 1 puta kafirun a na drugom ihlas.... i zavrsila i legla spavat... sanjala sam da klanjam i da mi se u momentu dok klanjam vjetar puse ja se znojimi cujem zvukove ko nesto mi lupka i sestra me pita kako se klnja istihara a ja joj govorim, ali u strahu..prepala sam se u snu. onda kad sam se probudila i dalje sam se bojala neki me strah uhvatio ali odgovor na moje pitanje nisam sanjala nego jednostavno sam dal iz straha ili neznam ni ja, ali kad sam se probudila drzao me osjecaj odgovora, ali odgovor nisam sanjala, niceg se vise ne mogu sjetit, osim straha od allaha..nastavila sam ucit sure, bismilu fatihu sve dok nisam zaspala.....i evo me jutros se probudila i sad mi vise nista nije jasno... pa mislila sam da otklnjam po danu istiharu, s obzirom da sam je sinoc klnjala poslje ponoci... da ponovim ne bil pojasnila sebi odgovor??
eto sta vi mislite??
User avatar
Prozor
Posts: 4178
Joined: 23/05/2007 00:54

#9 Re: kako da klanjam istiharu namaz??

Post by Prozor »

udrch wrote:Istihara namaz je namaz koji se klanja samo sa povodom..to nije obična nafila koja se klanja kad god želiš..njen povod treba biti želja da te Allah dž.š. uputi kada nisi siguran koji od dva puta je ispravan..
Istihara jeste namaz koji se klanja sa povodom, ali ne mora baš samo biti kad ne znaš koji od dva puta je ispravan. Možeš je klanjati i kad nemaš pojma kojim putem da kreneš, kad ima više alternativa od dvije, kad si općenito zbunjen.....
User avatar
Prozor
Posts: 4178
Joined: 23/05/2007 00:54

#10 Re: kako da klanjam istiharu namaz??

Post by Prozor »

viki488 wrote:klanjala sam, 4 rekata na prvom sam ucila 1 puta kafirun a na drugom ihlas.... i zavrsila i legla spavat... sanjala sam da klanjam i da mi se u momentu dok klanjam vjetar puse ja se znojimi cujem zvukove ko nesto mi lupka i sestra me pita kako se klnja istihara a ja joj govorim, ali u strahu..prepala sam se u snu. onda kad sam se probudila i dalje sam se bojala neki me strah uhvatio ali odgovor na moje pitanje nisam sanjala nego jednostavno sam dal iz straha ili neznam ni ja, ali kad sam se probudila drzao me osjecaj odgovora, ali odgovor nisam sanjala, niceg se vise ne mogu sjetit, osim straha od allaha..nastavila sam ucit sure, bismilu fatihu sve dok nisam zaspala.....i evo me jutros se probudila i sad mi vise nista nije jasno... pa mislila sam da otklnjam po danu istiharu, s obzirom da sam je sinoc klnjala poslje ponoci... da ponovim ne bil pojasnila sebi odgovor??
eto sta vi mislite??
nadam se da je ovo 4 greška, jer istihara nema 4 već dva rekata.

što se tiče sna, pa evo ja rekoh na drugoj temi kako koristim istiharu pri teškim odlukama. Otklanjam, i onda dobro razmislim i donesem neku odluku pa šta Allah da. Nisam tumač snova niti slično ali košmar može biti proizvod stresa i straha.Preporučujem ti da nedaš strahu da prevagne nad razumom. daću ti i savjet što je meni dao baš jedan forumaš :) što se tiče noćnih mora: prije spavanja prouči i sure Felek i Nas. Ne škodi ni Ajetul-kursijj. Uči ih na arapskom naravno, ne prijevod.
Static-X
Posts: 2471
Joined: 23/07/2009 14:50

#11 Re: kako da klanjam istiharu namaz??

Post by Static-X »

.
viki488
Posts: 24
Joined: 28/03/2010 18:01

#12 Re: kako da klanjam istiharu namaz??

Post by viki488 »

jest sigurno zbog straha i stresa sam imala kosmar... jer se malo i plasim navecer klanjati u neke sitne sate.....sve me strah da nesto pogresno ne uradim... sve me strah da pogresno klnjm da nesmijem u ta doba ili tako neki osjecaj nesigurnosti me prati..vjerovatno sam zbog toga sanjala,tako.... hvala vam..
Abdulvahid
Posts: 102
Joined: 09/02/2010 22:56

#13 Re: kako da klanjam istiharu namaz??

Post by Abdulvahid »

Selam alejkum, kada se zeli uciniti neki dozvoljeni (mubah) posao o kojem je covjek neodlucan, propisano-preporuceno je da se klanjaju dva rekata istihare namaza koji se klanjaju kao sabahski sunneti a nakon predaje selama se proci dova.

Allaahumme inni estehiruke, bi ‘ilmike, ve estakdiruke, bikudretike, ve es’eluke, min fadlikel-azim. Fe inneke takdiru, ve la akdiru, ve ta’lemu, ve la ea’lemu, ve ente allamul - gujub.
Allaahumme in kunte ta’lemu, enne hazel-emre (spmenuti djelo), hajrun li fi dini, ve meashi, ve akibeti emri, fa kdurhu li, ve jessirhu li, summe barik li fihi.
Ve in kunte te’lemu, enne hazel-emre (spomenuti djelo), šerrun li, fi dini, ve meashi ve akibeti emri, fasrifhu anni,
vasrifni anhu, vakdur, lijel-hajre,hajsu kane,summe raddini bihi.

Istihara se klanja samo u pogledu stvari koje su dozvoljene, a ne u pogledu onoga sto nam je naredjeno ili zabranjeno jer tu nema izbora. Ne postoji vejerodostojno predanje da se treba uciti odredjeni dio Kur'ana. En-Nevevi kaze:
"Nakon istihare treba uraditi ono u cemu se nalazi smiraj.Ne treba se ciniti ono cemu je covjek bio sklon prije istihare. odabir treba potpuno prepustiti Allahu, inace istihara nema svrhe. Ako covjek ucini ono sto su mu hirovi diktirali onda nije iskren u trazenju Allahove pomoci u odabiru, u svom tvrdjenju da ne posjeduje znanje i moc koje pripisuje samo Allahu. Ako je iskren u toj dovi, onda se odrekao pripisivanja moci i snage sebi i odabira za sebe."

Nije uslov da se nakon istihare mora nesto vidjeti u snu, vec ponekad covjek u srcu osjeti privlacnost ili odbojnost prema odredjenom djelu.

Mozda bi prije istihare bilo bolje da se posavjetujes sa nekom od tebi bliskih i iskrenih osoba koje bi ti mogle dati valjan savjet po tom pitanju.

Selam alejkum.
User avatar
Prozor
Posts: 4178
Joined: 23/05/2007 00:54

#14 Re: kako da klanjam istiharu namaz??

Post by Prozor »

viki488 wrote:jest sigurno zbog straha i stresa sam imala kosmar... jer se malo i plasim navecer klanjati u neke sitne sate.....sve me strah da nesto pogresno ne uradim... sve me strah da pogresno klnjm da nesmijem u ta doba ili tako neki osjecaj nesigurnosti me prati..vjerovatno sam zbog toga sanjala,tako.... hvala vam..
Allah nikoga ne opterećuje preko njegovih mogućnosti. :) Prema tome nema razloga da se bojiš klanjati u bilo koja doba! Čak šta više, noćna nafila se smatra najboljom nafilom! Posebno u zadnjoj trećini noći. To što osjećaš je vjerovatno šejtanska vesvesa da te odvrati od namaza, samo zatraži utočište kod Allaha i uzdaj se u Njega. :)
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#15 Re: kako da klanjam istiharu namaz??

Post by ljubav_aha »

Prozor wrote: Allah nikoga ne opterećuje preko njegovih mogućnosti :)
"Allah nikoga ne opterećuje preko mogućnosti njegovih: u njegovu korist je dobro koje učini, a na njegovu štetu zlo koje uradi... Gospodaru naš, ne stavljaj nam u dužnost ono što ne možemo podnijeti..."

znaci,Bog je odredio propise ,a ljudi imaju izbor da ih slijede ili ne,znaci,njihovo donosenje odluka je iskljucivo licne prirode ,a ne Bozije odluke :!: pa sto je se situacijama u kojim osoba je morala od dva zla da bira manje zlo :!: jesu li ta zla dio Bozije odluke ili iskljucivo odlluke druge osobe u kojoj je prva osoba morala da bira jedno od ponudjene lez solucije :!: fazon je u uzrocno-posljedicnim elementima kako licne prirode,tako i elemntima sredine koji nisu uzrokovani necijom odlukom :!:
User avatar
Prozor
Posts: 4178
Joined: 23/05/2007 00:54

#16 Re: kako da klanjam istiharu namaz??

Post by Prozor »

to je već pitanje kade i kadera, odnosno sudbine, i na to nema zadovoljavajućeg odgovora kako god okreneš.

islamska teologija fokusira na dva bitna elementa, koja su meni sasvim dovoljna, mi ljudi smo i suviše mali da bi shvatili kako funkcionišu zakoni vremena, uzroka, posljedica, prostora, akcija-reakcija, sadašnjosti i budućnosti na apsolutnoj i sveobuhvatnoj skali cijele kreacije....ti elementi su:

1. Sve se dešava Allahovom voljom, On kao Kreator i Gospodar nebesa i Zemlje ima apsolutnu moć, odredio je sve događaje, sve mu je poznato i ništa Mu nije skriveno ni od prošlosti, sadašnjosti ili budućnosti. Njegovo znanje obuhvata sve a naše koliko nam On da da znamo.

2. Allah je iz Svoje neograničene moći i mudrosti svakom čovjeku dao slobodnu volju i slobodu izbora. Prema tome čovjek odgovara za svoja djela i sam je zaslužan za svoje izbore i djela. Tako čovjek uveliko sebi kroji i život na ovom svijetu a i sam sebi određuje kakav će imati na onom svijetu.
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#17 Re: kako da klanjam istiharu namaz??

Post by ljubav_aha »

Prozor wrote:to je već pitanje kade i kadera, odnosno sudbine, i na to nema zadovoljavajućeg odgovora kako god okreneš.

islamska teologija fokusira na dva bitna elementa, koja su meni sasvim dovoljna, mi ljudi smo i suviše mali da bi shvatili kako funkcionišu zakoni vremena, uzroka, posljedica, prostora, akcija-reakcija, sadašnjosti i budućnosti na apsolutnoj i sveobuhvatnoj skali cijele kreacije....ti elementi su:

1. Sve se dešava Allahovom voljom, On kao Kreator i Gospodar nebesa i Zemlje ima apsolutnu moć, odredio je sve događaje, sve mu je poznato i ništa Mu nije skriveno ni od prošlosti, sadašnjosti ili budućnosti. Njegovo znanje obuhvata sve a naše koliko nam On da da znamo.

2. Allah je iz Svoje neograničene moći i mudrosti svakom čovjeku dao slobodnu volju i slobodu izbora. Prema tome čovjek odgovara za svoja djela i sam je zaslužan za svoje izbore i djela. Tako čovjek uveliko sebi kroji i život na ovom svijetu a i sam sebi određuje kakav će imati na onom svijetu.

hvala to mi je godinama poznato,a to se jednom prilikom takodjer spomenulo na temi pitanja o islamu

ali je fazon u tome sto je Bog stvorio nas kao ogranicena bica,sto znaci,sanse za pravljenje gresaka su vec kodirane u ljudskom bicu,koje,ma kako se trudilo do sebe kontrolise,cesto puta pogrjesi,i kao rezultat toga postoji pojam Bozije milosti,koji je svjestan nase patnje,i tako ce nam znaci Bog oprostiti,jer nas On najbolje naravno poznaje

s obzirom na sve spomenute relacije,kako Bog moze kazniti nesto sto je stvorio svojom absolutnom voljom :!:

ili se nasa slobodna volja ravijala djelomicno uz Boziju odluku bez absolutnog uticaja Njgove volje sto vec prelazi u sferu nacune fantastike


Prozor,hvala na odgovoru
Post Reply