Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
broj dva
Posts: 4603
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#19551 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by broj dva »

sumirprimus wrote: 14/05/2024 11:56 sad realni budite, evo godinama prolaze nam kroz zemlju ovi migranti za eu..
ko bi ih volio za prve komsije, u naselju, zgradi, ili na kapiji pored kuce? ali iskreno?
Kakvi migranti ? Migrant je indijac ili filipiac ili bosanac koji nađe poso i ode radit. Ovo nisu imigranti nego kriminalna bagra, ološ.
Nisu ni azilanti, jebe se njih za azil u sigurnoj Bosni (sigurna za njih, niko ih ne progoni)
Zaključak je jednostavan, tu su da belajišu.
broj dva
Posts: 4603
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#19552 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by broj dva »

Ozimician wrote: 14/05/2024 12:18 Moja poznanica je zavrsila u BiH socijalnu pedagogiju i s tom diplomom je radila u vrticu kao odgajateljica u Njemackoj.

Odlucila se da prizna svoju diplomu, morala poloziti C1 jezik i upisati jos godinu dana fakulteta u Njemackoj.

I kao na jednom predavanju, profesor govori kako je bitan i psihicki aspekat radnika, ako imate univerzitetskog profesora na birou, ne mozete njemu ponuditi posao u gimnaziji, jer je to za njega ponizavajuce i moze ga baciti u depresiju.

I ona na to postavi pitanje - a sta je s nama auslenderima? Ko pita za nase psihicko zdravlja kad radimo poslove ispod nasih kvalifikacija?

O tome @moimoi govori.

Bio je i onaj slucaj Ukrajinke koju su pitali zasto je na birou, kao - poslovi koji mi se nude su ciscenje ili eventualno rad u klaonici, preradi mesa, a ja imam zavrsen master.

Ispod časti u klaonici ? Ukrainski master pa odma kao inžinjer u švabiji ?
Jadnica diskriminisana, ona bi samo da bude master a opaki švabo joj gura četku ili nož u ruke.
User avatar
Ozimician
Posts: 5722
Joined: 05/09/2012 23:21

#19553 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

broj dva wrote: 15/05/2024 07:48
Ozimician wrote: 14/05/2024 12:18 Moja poznanica je zavrsila u BiH socijalnu pedagogiju i s tom diplomom je radila u vrticu kao odgajateljica u Njemackoj.

Odlucila se da prizna svoju diplomu, morala poloziti C1 jezik i upisati jos godinu dana fakulteta u Njemackoj.

I kao na jednom predavanju, profesor govori kako je bitan i psihicki aspekat radnika, ako imate univerzitetskog profesora na birou, ne mozete njemu ponuditi posao u gimnaziji, jer je to za njega ponizavajuce i moze ga baciti u depresiju.

I ona na to postavi pitanje - a sta je s nama auslenderima? Ko pita za nase psihicko zdravlja kad radimo poslove ispod nasih kvalifikacija?

O tome @moimoi govori.

Bio je i onaj slucaj Ukrajinke koju su pitali zasto je na birou, kao - poslovi koji mi se nude su ciscenje ili eventualno rad u klaonici, preradi mesa, a ja imam zavrsen master.

Ispod časti u klaonici ? Ukrainski master pa odma kao inžinjer u švabiji ?
Jadnica diskriminisana, ona bi samo da bude master a opaki švabo joj gura četku ili nož u ruke.
Pa cekaj, da li bi bilo kome fakultetski obrazovanom bilo normalno da se zaposli u klaonici?

Uz to jos ima dovoljna socijalna primanja?
broj dva
Posts: 4603
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#19554 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by broj dva »

Ozimician wrote: 15/05/2024 07:52
broj dva wrote: 15/05/2024 07:48
Ozimician wrote: 14/05/2024 12:18 Moja poznanica je zavrsila u BiH socijalnu pedagogiju i s tom diplomom je radila u vrticu kao odgajateljica u Njemackoj.

Odlucila se da prizna svoju diplomu, morala poloziti C1 jezik i upisati jos godinu dana fakulteta u Njemackoj.

I kao na jednom predavanju, profesor govori kako je bitan i psihicki aspekat radnika, ako imate univerzitetskog profesora na birou, ne mozete njemu ponuditi posao u gimnaziji, jer je to za njega ponizavajuce i moze ga baciti u depresiju.

I ona na to postavi pitanje - a sta je s nama auslenderima? Ko pita za nase psihicko zdravlja kad radimo poslove ispod nasih kvalifikacija?

O tome @moimoi govori.

Bio je i onaj slucaj Ukrajinke koju su pitali zasto je na birou, kao - poslovi koji mi se nude su ciscenje ili eventualno rad u klaonici, preradi mesa, a ja imam zavrsen master.

Ispod časti u klaonici ? Ukrainski master pa odma kao inžinjer u švabiji ?
Jadnica diskriminisana, ona bi samo da bude master a opaki švabo joj gura četku ili nož u ruke.
Pa cekaj, da li bi bilo kome fakultetski obrazovanom bilo normalno da se zaposli u klaonici?

Uz to jos ima dovoljna socijalna primanja?
Socijala nije nigdje dovoljna. I da, normalno je da osoba sa falultetom radi bilo koji poso ako si siromah, nezaposlen itd. Kao neko ko radi sa ukr izbjeglicama pun mi je k njihove nezahvalnosti
sabanss
Posts: 4684
Joined: 13/08/2006 11:20

#19555 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by sabanss »

Pastir si u Ukrajini. U Njemačkoj si njemački ovčar :D

To što si izbjeglica nije privilegija. Radi, čupaj, dokazuj se, bos ili hadžija. Jbg ga kad te zlehuda sreća počasti dobrim komšijama, odličnim geografskim položajem i sretnim historijskim okolnostima + mentalitet društva oblikovan takvim okolnostima.... Nešto kao nas... Više sreće drugi put :D
izvrsni direktor
Posts: 9772
Joined: 20/12/2018 16:11

#19556 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by izvrsni direktor »

Lajavikrelac wrote: 14/05/2024 12:26
moimoi wrote: 14/05/2024 12:17
sumirprimus wrote: 14/05/2024 12:10 jadni oni, ne daju im da uce. i da rade. na zapadu, jelte.
Ne razumijes… daju ali ispred tebe stave 101 prepreku.U osnovnoj vec tu djecu guraju da idu iskljucivo u zanatske skole… 1 od 50 dobije sansu da zavrsi fakultet. Mislis da svaki autohtoni nikemac, francuz, britanac.. zna svoj jezik pravilno?
Samo za razliku od njih, ovi ga moraju znati ako zele dalje da se skoluju… tj moraju biti nadprosjecni ucenici.
Pa vidi jednu stvar, kod njih te usmjerava od osnovne škole prema tvojim afinitetima i kvalifikacijama prema daljem usavršavanju. Moj sestrić je tamo u DE završio osnovnu, vidjeli da je odličan matematičar, usmjerili ga u gimnaziju i sada je na IT studijama odrađuje praksu u jednoj firmi. Usmjerili ga, dali mu šansu i on je uspješno iskoristio.
Ja ali on je morao da se trudi da nauci matematiku. Ta nezahvalna njemacka trazi od njeg da pokaze znanje samo zato sto je stranac. Ha ja
izvrsni direktor
Posts: 9772
Joined: 20/12/2018 16:11

#19557 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by izvrsni direktor »

Ozimician wrote: 14/05/2024 12:37
Lajavikrelac wrote: 14/05/2024 12:26
Ozimician wrote: 14/05/2024 12:18 Bio je i onaj slucaj Ukrajinke koju su pitali zasto je na birou, kao - poslovi koji mi se nude su ciscenje ili eventualno rad u klaonici, preradi mesa, a ja imam zavrsen master.
Kao i moja sestra isto, otišla u DE sa masterom i radila u servisu za čišćenje. Vremenom je ispolagala jezik, određene ispite razlike i sada radi u struci. Jest da je trajalo nekoliko godina, ali se isplatilo na kraju. Šta je ta djevuška očekivala? Da dođe iz Ivano-Frankovska i da odmah dobije kakvo radno mjesto u struci, ako je moguće kakvo rukovodeće... :-) Pa da Britanac dođe u Njemačku morao bi istu proceduru oko akreditacije da prolazi :roll:

To "ja imam master" je relikt socijalizma i planske privrede, to u kapitalizmu ne pije vode :oops:
Britanac bas i ne.

Naravno da je tvoja sestra tako radila kao i svi nasi, jer nasim ljudima nije tesko da pognu glavu i da se izbore, kao i ova moja poznanica koja je upisala fakultet. Ali sve to zahtjeva rad, trud, odricanje...

Jos su Ukrajincima izasli maksimalno u susret sto se toga tice, ali sve sto sam upoznao djeluju jako nezadovoljno, kao ocekivali su vise...

Sta li je njima obecano tek ... :-)
Pa cekaj, znaci ipak je do pojedinca sve...ma daaaj :shock: evo sokiran sam
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6209
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#19558 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Lajavikrelac »

izvrsni direktor wrote: 15/05/2024 09:22 Ja ali on je morao da se trudi da nauci matematiku. Ta nezahvalna njemacka trazi od njeg da pokaze znanje samo zato sto je stranac. Ha ja
Upravo tako. Zli germani su ga tjerali da vježba matematiku za koju je iskazao interesovanje i talenat...I na osnovu toga sada gradi karijeru! Zamisli samo te diskriminacije i drskosti!!!

Trebao je ko u Bosni učiti gdje ga niko ne zarezuje dva posto, pa logično na biro nakon škole ili da nosa tacnu da praktično iskaže svoj talenat za matiš...sramota :oops:
User avatar
Ozimician
Posts: 5722
Joined: 05/09/2012 23:21

#19559 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

izvrsni direktor wrote: 15/05/2024 09:24
Ozimician wrote: 14/05/2024 12:37
Lajavikrelac wrote: 14/05/2024 12:26

Kao i moja sestra isto, otišla u DE sa masterom i radila u servisu za čišćenje. Vremenom je ispolagala jezik, određene ispite razlike i sada radi u struci. Jest da je trajalo nekoliko godina, ali se isplatilo na kraju. Šta je ta djevuška očekivala? Da dođe iz Ivano-Frankovska i da odmah dobije kakvo radno mjesto u struci, ako je moguće kakvo rukovodeće... :-) Pa da Britanac dođe u Njemačku morao bi istu proceduru oko akreditacije da prolazi :roll:

To "ja imam master" je relikt socijalizma i planske privrede, to u kapitalizmu ne pije vode :oops:
Britanac bas i ne.

Naravno da je tvoja sestra tako radila kao i svi nasi, jer nasim ljudima nije tesko da pognu glavu i da se izbore, kao i ova moja poznanica koja je upisala fakultet. Ali sve to zahtjeva rad, trud, odricanje...

Jos su Ukrajincima izasli maksimalno u susret sto se toga tice, ali sve sto sam upoznao djeluju jako nezadovoljno, kao ocekivali su vise...

Sta li je njima obecano tek ... :-)
Pa cekaj, znaci ipak je do pojedinca sve...ma daaaj :shock: evo sokiran sam
Citaj s razumjevanjem, Britanac ne mora, Ukrajinac mora.

Naravno da je sve do pojedinca, samo neki pojedinac ima bolju, neki losiju startnu poziciju i to na osnovu pasosa koji ima. @dr_Evil je lijepo objasnio.
Hendrix
Posts: 4142
Joined: 27/02/2004 00:00

#19560 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Hendrix »

Ja ne znam o kakvoj vi integraciji nasih ljudi pricate. Koga god znam da je u inostranstvu a radi nize kvalifikovane poslove jedva nabadaju jezik zemlje gje rade. Otac od druga koji zivi u Americi od rata jebote jedva sastavlja Engleski...30 godina tamo! Kakva ba integracija za te poslove, par rijeci dosta. Stariji rodjak u Njemackoj decenijama kad podje pricat to ne lici ni na sta ali jebaji ga zivi radi a djeca prevode kad treba sta komplikovano.

Ta "integracija" je rezervisana za poslove gdje se komunicira s ljudima...i vazi sa sve nacije ne samo nasu.
User avatar
Ozimician
Posts: 5722
Joined: 05/09/2012 23:21

#19561 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

Hendrix wrote: 15/05/2024 09:32 Ja ne znam o kakvoj vi integraciji nasih ljudi pricate. Koga god znam da je u inostranstvu a radi nize kvalifikovane poslove jedva nabadaju jezik zemlje gje rade. Otac od druga koji zivi u Americi od rata jebote jedva sastavlja Engleski...30 godina tamo! Kakva ba integracija za te poslove, par rijeci dosta. Stariji rodjak u Njemackoj decenijama kad podje pricat to ne lici ni na sta ali jebaji ga zivi radi a djeca prevode kad treba sta komplikovano.

Ta "integracija" je rezervisana za poslove gdje se komunicira s ljudima...i vazi sa sve nacije ne samo nasu.
Postoji razlika sto se kod nas barem 2. generacija integrise, kao sto @swanfilter napisa, igra tu ulogu i boja koze (nazalost).
izvrsni direktor
Posts: 9772
Joined: 20/12/2018 16:11

#19562 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by izvrsni direktor »

Ozimician wrote: 15/05/2024 09:29
izvrsni direktor wrote: 15/05/2024 09:24
Ozimician wrote: 14/05/2024 12:37

Britanac bas i ne.

Naravno da je tvoja sestra tako radila kao i svi nasi, jer nasim ljudima nije tesko da pognu glavu i da se izbore, kao i ova moja poznanica koja je upisala fakultet. Ali sve to zahtjeva rad, trud, odricanje...

Jos su Ukrajincima izasli maksimalno u susret sto se toga tice, ali sve sto sam upoznao djeluju jako nezadovoljno, kao ocekivali su vise...

Sta li je njima obecano tek ... :-)
Pa cekaj, znaci ipak je do pojedinca sve...ma daaaj :shock: evo sokiran sam
Citaj s razumjevanjem, Britanac ne mora, Ukrajinac mora.
Naravno da mora. Postupak priznavanja diplome mora svako proci, cak i klingonci.
sabanss
Posts: 4684
Joined: 13/08/2006 11:20

#19563 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by sabanss »

Ozimician wrote: 15/05/2024 09:33
Hendrix wrote: 15/05/2024 09:32 Ja ne znam o kakvoj vi integraciji nasih ljudi pricate. Koga god znam da je u inostranstvu a radi nize kvalifikovane poslove jedva nabadaju jezik zemlje gje rade. Otac od druga koji zivi u Americi od rata jebote jedva sastavlja Engleski...30 godina tamo! Kakva ba integracija za te poslove, par rijeci dosta. Stariji rodjak u Njemackoj decenijama kad podje pricat to ne lici ni na sta ali jebaji ga zivi radi a djeca prevode kad treba sta komplikovano.

Ta "integracija" je rezervisana za poslove gdje se komunicira s ljudima...i vazi sa sve nacije ne samo nasu.
Postoji razlika sto se kod nas barem 2. generacija integrise, kao sto @swanfilter napisa, igra tu ulogu i boja koze (nazalost).
Ne bi se ni ti integrisao u Mongoliji, Koreji ili Afganistanu. Normalno da boja kože igra ulogu ali ne ybog boje kože nego mentaliteta, kulture, filozofije života. Jbg ga, nisam rasista ali mora se primjetiti da postoje različite kulture i ne može se to brisati gumicom.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12679
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#19564 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by dr_Evil »

Hendrix wrote: 15/05/2024 09:32 Ja ne znam o kakvoj vi integraciji nasih ljudi pricate. Koga god znam da je u inostranstvu a radi nize kvalifikovane poslove jedva nabadaju jezik zemlje gje rade. Otac od druga koji zivi u Americi od rata jebote jedva sastavlja Engleski...30 godina tamo! Kakva ba integracija za te poslove, par rijeci dosta. Stariji rodjak u Njemackoj decenijama kad podje pricat to ne lici ni na sta ali jebaji ga zivi radi a djeca prevode kad treba sta komplikovano.

Ta "integracija" je rezervisana za poslove gdje se komunicira s ljudima...i vazi sa sve nacije ne samo nasu.
Svi sa visokim obrazovanjem u mojoj okolici rade poslove u svojoj struci, cijenjeni u svom poslu, i pricaju solidno jezik. I opet da ponovim po drzavnoj statistici Bosanci i Hercegovci su vise obrazovani i bolje placeni u prosjeku od prosjecnog Norvezanina.

Samo u gradu gdje sam ja, a velicine je Tuzle imamo 16 doktora iz BiH, a inzinjera bog sami zna.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12679
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#19565 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by dr_Evil »

izvrsni direktor wrote: 15/05/2024 09:45

Naravno da mora. Postupak priznavanja diplome mora svako proci, cak i klingonci.
Zavisi gdje si i sta radis. Vecina inzinjera nece imati potrebu za nostrifikacijom diploma u Norveskoj, dok recimo hecimima i farmaceutima je to pod obavezno jer im je potrebna licenca to jest broj zdrastvenog radnika za posao koji obavljaju.
sumirprimus
Posts: 81952
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#19566 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by sumirprimus »

jeza u ledja wrote: 14/05/2024 18:06
moimoi wrote: 14/05/2024 12:36
sumirprimus wrote: 14/05/2024 12:32

ha? kakve prepreke, ak ucis i imas dobre ocjene, trud i radna disciplina osnova zapadnog sistema. uz kapitiazam :D
Prepreka u vidu da moras biti nadprosjecno inteligentan da bi isao dalje.. ili da pojednostavim… mali francuz sa prosjecnim iq ce upisati fakultet, dok mali pakistanac nece.
Bravo. :thumbup:

Kad cujem kako moze svako samo se treba potrudit .... :roll: :-x


Lajavi, mnoge drzave Evrope ne znaju kako da uklope imigrante u svoj sistem. Zele ljude, ali ne znaju kako da ih uklope. Jednostavno su suvise rigidne u svojoj tradiciji i kulturi. Zele koristiti recept Amerike/Kanade/Australije ali su im postavke drukcije.
Ne mozes primiti tolike imigrante, sabiti ih u geta, jos im ne dati da rade kako treba, i tako haman generacijama.

Naravno da je i do imigranata, ali nije svaki imigrant Steve Jobs jebiga.Nije svaki nadaren, pametan i vrijedan. Daleko od toga naravno. No ovo nije sistem samo za nadarene i obrazovane. Ali barem znas da su u prosjeku mladji i spremni na rad. To trebas iskoristiti.
Koliko vidim mnoge drzave se u tome ne snalaze.
Ja pricam sto ja znam, dakle u nemackj, austriji, engleskoj, svedskoj i danskoj, sto znam licno naseg svijeta, od inzenjera do doktora nauka, kroz njihov sistem i kao migrantske porodice, sve sto su radili je sjedili i ucili. i bitna stavka uspjeli kako u bosni nikad ne bi jer nema uvjeta. A sistem ih iskoristio najbolje sto moze, i dobro svima. Sta tacno nije tacno? Ja ne znam za pakistance nikakve, i boli me briga za njih, ali znam sta sam cuo da nasi ljudi u bar 3 nabrojane zemlje imaju prodju i jer su europljani, prevedite bijelci, kako god hocete. I tu pricam o visokoobrazovnaim ljudim kjima nije bio poblem integrisati se u drustvo. Naravno da nisu svi steve jobs, ali nije istina da nemaju sanse i da nisu imali sanse. Jebga treba iskoristit i inteligenciju na pravi nacin i zagrijat klupu, iz iskustva i kod nas ne zavrse svi fakultete, boli ih mrsko, nije im islo, nije im se dalo, nisu mogli, motrali ranije pocet radit i sve je istina, ali da nemaju sansu gore jednstavno nije tacno. Ima i majstora, sute rade i bolje prolaze negoli u bosni. i to je fakat.
Last edited by sumirprimus on 15/05/2024 11:36, edited 1 time in total.
sumirprimus
Posts: 81952
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#19567 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by sumirprimus »

moimoi wrote: 14/05/2024 14:22
sumirprimus wrote: 14/05/2024 13:32 Dakle nije isto biti u kataru i uae, koji su gro stranci, ali i turisticke meke, pa su malo savili pravila, ali gdje ih takodje imas, i u ostatku BI.
Sto se tice B. Istoka.. sve zemlje osim Saudije.
Ako u B.Istok ubrajas i Iran/Afganistan.. onda i te dvije zemlje.
A ako gledas citav istok.. onda imas mozda 5 zemalja gdje su pravila striktna.
sav bliski istok su teokratske monarhije citaj diktature. uredjenje je po serijatu, katar je tu najliberalniji, ali imaju isti odnos prema kcki, drogama i alkoholu. s tim da su prema alkoholu upravo u kataru jos i najpopustljiviji ali prema strancima. znam ja da bogatuni i seici i piju i drogiraju se i gooze najbolje prositutke sa svih meridijana kad im se cefne, ali ne vazii za obicni puk. naravnoda ces naci i one koji se drogiraju ili konzumiraju alkohol, pitanje je kazni od zemlje do zemlje, a imas kazne i to je fakat.
dakle uredjenje po serijatu je nedvosmisleno po ovim pitanjima. pitanje je sam koliko rastegnu i za koga ova pravila.
sumirprimus
Posts: 81952
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#19568 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by sumirprimus »

dr_Evil wrote: 15/05/2024 09:51
Hendrix wrote: 15/05/2024 09:32 Ja ne znam o kakvoj vi integraciji nasih ljudi pricate. Koga god znam da je u inostranstvu a radi nize kvalifikovane poslove jedva nabadaju jezik zemlje gje rade. Otac od druga koji zivi u Americi od rata jebote jedva sastavlja Engleski...30 godina tamo! Kakva ba integracija za te poslove, par rijeci dosta. Stariji rodjak u Njemackoj decenijama kad podje pricat to ne lici ni na sta ali jebaji ga zivi radi a djeca prevode kad treba sta komplikovano.

Ta "integracija" je rezervisana za poslove gdje se komunicira s ljudima...i vazi sa sve nacije ne samo nasu.
Svi sa visokim obrazovanjem u mojoj okolici rade poslove u svojoj struci, cijenjeni u svom poslu, i pricaju solidno jezik. I opet da ponovim po drzavnoj statistici Bosanci i Hercegovci su vise obrazovani i bolje placeni u prosjeku od prosjecnog Norvezanina.

Samo u gradu gdje sam ja, a velicine je Tuzle imamo 16 doktora iz BiH, a inzinjera bog sami zna.
ovdfe se moram sloziti sa evilom, slicna iskustva sta li vec.
izvrsni direktor
Posts: 9772
Joined: 20/12/2018 16:11

#19569 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by izvrsni direktor »

dr_Evil wrote: 15/05/2024 11:29
izvrsni direktor wrote: 15/05/2024 09:45

Naravno da mora. Postupak priznavanja diplome mora svako proci, cak i klingonci.
Zavisi gdje si i sta radis. Vecina inzinjera nece imati potrebu za nostrifikacijom diploma u Norveskoj, dok recimo hecimima i farmaceutima je to pod obavezno jer im je potrebna licenca to jest broj zdrastvenog radnika za posao koji obavljaju.
Naravno, ista situacija je svugdje.
Ni u njemackoj inzinjer ne mora raditi nikakvo izjednacavanje diplome. Niti programer, niti nogometas :D
Hendrix
Posts: 4142
Joined: 27/02/2004 00:00

#19570 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Hendrix »

dr_Evil wrote: 15/05/2024 09:51
Hendrix wrote: 15/05/2024 09:32 Ja ne znam o kakvoj vi integraciji nasih ljudi pricate. Koga god znam da je u inostranstvu a radi nize kvalifikovane poslove jedva nabadaju jezik zemlje gje rade. Otac od druga koji zivi u Americi od rata jebote jedva sastavlja Engleski...30 godina tamo! Kakva ba integracija za te poslove, par rijeci dosta. Stariji rodjak u Njemackoj decenijama kad podje pricat to ne lici ni na sta ali jebaji ga zivi radi a djeca prevode kad treba sta komplikovano.

Ta "integracija" je rezervisana za poslove gdje se komunicira s ljudima...i vazi sa sve nacije ne samo nasu.
Svi sa visokim obrazovanjem u mojoj okolici rade poslove u svojoj struci, cijenjeni u svom poslu, i pricaju solidno jezik. I opet da ponovim po drzavnoj statistici Bosanci i Hercegovci su vise obrazovani i bolje placeni u prosjeku od prosjecnog Norvezanina.

Samo u gradu gdje sam ja, a velicine je Tuzle imamo 16 doktora iz BiH, a inzinjera bog sami zna.
Pa to sam i mislio kad sam spomenuo da se integrisu na poslovima gdje komuniciraju s ljudima, visoko obrazovani tu spadaju. Ali nije samo to dijaspora, koliko nasih zanatlija ima vani?

I visoko obrazovani Pakistanac ce se integrisati kao i nas covjek.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12679
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#19571 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by dr_Evil »

Hendrix wrote: 15/05/2024 12:03
Pa to sam i mislio kad sam spomenuo da se integrisu na poslovima gdje komuniciraju s ljudima, visoko obrazovani tu spadaju. Ali nije samo to dijaspora, koliko nasih zanatlija ima vani?

I visoko obrazovani Pakistanac ce se integrisati kao i nas covjek.
Nije ni lako, imam par poznanika sta rade kao taksisti, bez predrasuda imaju svoje taksi firme tj. licence, neki i po par radnika, ono neko slabije neko bolje zivi, ali evo.. gdje ce jedan taksista naucit dobro jezik. Malo ko progovori sa njim dok ih vozi, sve kolege strance i tako zivot prodje.

Ali funkcionisu.

Sad los primjer bi bio ova raja po baustelama sta putuje, sta ih salju terenski, ono osiguraju ih u SLoveniji pa ih salju svukuda da rade, stalno sa nasim ljudima, rumunima i slicno.. oni sanse nemaju, a izvuci se ne mogu. Taj zivot ne razumijem!
User avatar
Ecci
Posts: 450
Joined: 03/06/2010 22:33
Vozim: Biciklam

#19572 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ecci »

Kad smo kod zanimanja i zarade, probajte u DE naci elektricara ili instalatera kojemu je satnica niza od 100€, tesko.
Takav bez problema izadje mjesecno i do 10K € netto. A ne treba ti fakultet za takvo sta.
moimoi
Posts: 5001
Joined: 01/07/2006 12:59

#19573 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by moimoi »

sumirprimus wrote: 15/05/2024 11:35
moimoi wrote: 14/05/2024 14:22
sumirprimus wrote: 14/05/2024 13:32 Dakle nije isto biti u kataru i uae, koji su gro stranci, ali i turisticke meke, pa su malo savili pravila, ali gdje ih takodje imas, i u ostatku BI.
Sto se tice B. Istoka.. sve zemlje osim Saudije.
Ako u B.Istok ubrajas i Iran/Afganistan.. onda i te dvije zemlje.
A ako gledas citav istok.. onda imas mozda 5 zemalja gdje su pravila striktna.
sav bliski istok su teokratske monarhije citaj diktature. uredjenje je po serijatu, katar je tu najliberalniji, ali imaju isti odnos prema kcki, drogama i alkoholu. s tim da su prema alkoholu upravo u kataru jos i najpopustljiviji ali prema strancima. znam ja da bogatuni i seici i piju i drogiraju se i gooze najbolje prositutke sa svih meridijana kad im se cefne, ali ne vazii za obicni puk. naravnoda ces naci i one koji se drogiraju ili konzumiraju alkohol, pitanje je kazni od zemlje do zemlje, a imas kazne i to je fakat.
dakle uredjenje po serijatu je nedvosmisleno po ovim pitanjima. pitanje je sam koliko rastegnu i za koga ova pravila.
Pa vidio si u doba korone da svaka drzava preko noci moze postati “diktatorska” :D
Oni na taj nacin kriminal drze pod kontrolom na zavidno niskom nivou.
Sve ima svoju cijenu.
Nije mi se bilo problem navici :D dapace….
Last edited by moimoi on 15/05/2024 12:42, edited 1 time in total.
User avatar
sehohari
Posts: 8589
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#19574 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by sehohari »

Ecci wrote: 15/05/2024 12:32 Kad smo kod zanimanja i zarade, probajte u DE naci elektricara ili instalatera kojemu je satnica niza od 100€, tesko.
Takav bez problema izadje mjesecno i do 10K € netto. A ne treba ti fakultet za takvo sta.
Treba ti tri godine ausbildung i onda opet nešto da možeš sam otvoriti obrt, da te guzi robovlasnik teže nego što bi profa na faksu ikad mogao.

A ja ga brate ne znam električara da dođe do tih para. Znam da zarađuju puno, ali to što ti pričaš bi bilo 20 hiljada eura mjesečno prihoda.
moimoi
Posts: 5001
Joined: 01/07/2006 12:59

#19575 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by moimoi »

Ecci wrote: 15/05/2024 12:32 Kad smo kod zanimanja i zarade, probajte u DE naci elektricara ili instalatera kojemu je satnica niza od 100€, tesko.
Takav bez problema izadje mjesecno i do 10K € netto. A ne treba ti fakultet za takvo sta.
Malo se bacate tim ciframa.
Nema sanse da toliko zaradjuju.
Post Reply