Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

swanfilter
Posts: 7927
Joined: 06/06/2008 18:52

#19101 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by swanfilter »

detroit-mercy wrote: 24/04/2024 22:57
swanfilter wrote: 24/04/2024 22:53
detroit-mercy wrote: 24/04/2024 22:37
US 3-6% placa prodavac. Mada u USA, agenti nisu pod moranje, Sve se moze zavrsiti i bez njih. Veliku stvar su odigrale i ove online platforme gdje agenti sve vise i vise gube na vaznosti. Za mene, agenti su u najvecem broje slucajeva beskorisni, jedino sto ih interesuje da sto prije zatvore deal i klepe commision. Ja ih licno izbjegavam jer ne donose nikakvu vrijednost u tim transakcijama a bez njih kao kupac si u stanju da ispregovaras bolju cijenu.
Iznajmljivanje, isto tako, moze i sa njima, vecinom bez njih. Obicno je jedna renta njihov fee.
Eto, i u mrskoj Americi to ide kako ja kontam da bi i moralo. Ti ga unajmio da nađe kupca za tvoj proizvod, ti ga placas. Sto bi ga kupac placao, osim u slucaju da i sam nađe agenta jer ima te i te zelje, uslove kod kupovine, pa se agent mora malo zadati pri trazenju ...

Zadnjih godina agencije su uzele maha. Naravno je ih kupac ili iznajmljivac mora platiti. Vlasnicima se ne da bakcati jer je potraznja ogromna, a zavrsen deal nije njegov trosak.

I sve veci pritisak je na drzavu da se zakonski regulise na nacin da agenciju plati onaj koji ne unajmi. Bio prodavac ili kupac.
Prodavac placa i svog i kupcevog agenta, zato je taj procenat od 3-6%. Obicno, ako se radi o dva agena oni podijele commission. Mada prodavac moze da kaze, ja ne dam vise od 3-4% od prodajne cijene pa se vi dogovorite. Naravno, agenti se dogovore, jer njima je bitono klepiti lovu danas, jer sutra ko zna :mrgreen:.
Kazu, Amerika vaka, naka. Ovo sto navodis je primjer welfare odnosa. Placa ko kajmak kupi.
swanfilter
Posts: 7927
Joined: 06/06/2008 18:52

#19102 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by swanfilter »

izvrsni direktor wrote: 24/04/2024 23:02
swanfilter wrote: 24/04/2024 22:21 Vidim, tema su agencije i agenti pri kupoprodaji nekretnina. Pa, da ne citam, a volio bih znati.

Znaci, sto se tice middle man-a ili agenta, ko ga placa u BiH ili drzavama odakle pisete i zivite?

Ovdje u Slo ga placa kupac ili iznajmljivac nekretnine u iznosu 3%. Bez obzira na cinjenicu da je agenciju i agenta unajmio prodavac ili iznajmljivac. Sto je meni niđe veze ...
Tako je i u DE.
2%-3% se krece od prilike. I porazumjeva se da kupac placa
Kao sto vec napisah, mrska Amerika ispade objektivnija i sa vise razumijevanja od socijalne Europe ...
konami666
Posts: 2518
Joined: 11/05/2015 21:57

#19103 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by konami666 »

jeza u ledja wrote: 24/04/2024 22:24
konami666 wrote: 24/04/2024 21:49 Ja se u USA ne bi selio za platu ispod 230-250k usd
To je plata doktora.
Ili sales engineer-a :) i mnogih menadzera.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45336
Joined: 29/12/2005 01:20

#19104 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by jeza u ledja »

konami666 wrote: 24/04/2024 23:32
jeza u ledja wrote: 24/04/2024 22:24
konami666 wrote: 24/04/2024 21:49 Ja se u USA ne bi selio za platu ispod 230-250k usd
To je plata doktora.
Ili sales engineer-a :) i mnogih menadzera.
Ziv bio, 250k je haman pa duplo vise od koliko dobija prosjecni sales engineer. A siguran sam da ima i takvih koji zarade 250.

A menadzer moze znaciti svasta. Mozes biti menadzer u Mcdonaldsu za $20 na sat. :D
User avatar
corolla02
Posts: 10394
Joined: 18/02/2009 22:12
Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!
Horoskop: Gemini

#19105 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by corolla02 »

dobar agent, pogotovo danas kad je stala prodaja, dolazi do izrazaja; los agent, sve da ga platis recimo $1 opet je skup

generalno, dobra nekretnina sama sebe prodaje... tako je bar u SAD-u
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45336
Joined: 29/12/2005 01:20

#19106 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by jeza u ledja »

Zar se nije skoro nesto drasticno izmjenilo u vezi tih pravila sa agentima? Uzimali su nesto pravo puno, ako se ne varam agenti kupaca, u buducnosti ga oni puse. Generalno je ta bransa imala monopol i uzimala previse love za malo rada. Nakon ove presude nedavno to ce se drasticno izmjeniti i cak imati uticaj i na cijene kuca.
User avatar
corolla02
Posts: 10394
Joined: 18/02/2009 22:12
Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!
Horoskop: Gemini

#19107 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by corolla02 »

jeza u ledja wrote: 25/04/2024 04:03 Zar se nije skoro nesto drasticno izmjenilo u vezi tih pravila sa agentima? Uzimali su nesto pravo puno, ako se ne varam agenti kupaca, u buducnosti ga oni puse. Generalno je ta bransa imala monopol i uzimala previse love za malo rada. Nakon ove presude nedavno to ce se drasticno izmjeniti i cak imati uticaj i na cijene kuca.
da ima ta verzija da ce se u nekoj nedoglednoj buducnosti nesto mijenjati bar sa strane kupaca i njihovih agenta i to je jos kao prijedlog na stolu jer je NAR tj. nacionalna associjacija realtors, tuzena od strane kupaca za fiksnu napojnicu od 3% ; tako da bi se ta cifra mogla promijeniti ubrzo; znaci, umjesto 3% ostavilo bi se mjesta za intepretaciju, tj. dogovor od 0-3% izmedju kupca i njegovog agenta

a sto se tice cijene kuca, u medjuvremenu nista se nece promjeniti izuzev ako kakva jaka recesija naleti :mrgreen:
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45336
Joined: 29/12/2005 01:20

#19108 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by jeza u ledja »

corolla02 wrote: 25/04/2024 04:16
jeza u ledja wrote: 25/04/2024 04:03 Zar se nije skoro nesto drasticno izmjenilo u vezi tih pravila sa agentima? Uzimali su nesto pravo puno, ako se ne varam agenti kupaca, u buducnosti ga oni puse. Generalno je ta bransa imala monopol i uzimala previse love za malo rada. Nakon ove presude nedavno to ce se drasticno izmjeniti i cak imati uticaj i na cijene kuca.
da ima ta verzija da ce se u nekoj nedoglednoj buducnosti nesto mijenjati bar sa strane kupaca i njihovih agenta i to je jos kao prijedlog na stolu jer je NAR tj. nacionalna associjacija realtors, tuzena od strane kupaca za fiksnu napojnicu od 3% ; tako da bi se ta cifra mogla promijeniti ubrzo; znaci, umjesto 3% ostavilo bi se mjesta za intepretaciju, tj. dogovor od 0-3% izmedju kupca i njegovog agenta

a sto se tice cijene kuca, u medjuvremenu nista se nece promjeniti izuzev ako kakva jaka recesija naleti :mrgreen:
Mislim da je ta tuzba NAR vec settled i najnovije vijesti su da:
Home sellers will no longer be required to offer commission to a buyer’s agent when they sell their property, under an agreement with the National Association of Realtors.
Vijest od juce.
User avatar
corolla02
Posts: 10394
Joined: 18/02/2009 22:12
Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!
Horoskop: Gemini

#19109 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by corolla02 »

da, to ce stupiti na snagu nekad sad u avgusta cini mi se, medjutim jos tu ima nejasnoca o tome kako ce to sve izgledati radi tog sto je cijeli RE u SAD-u uredjen na lokalnom nivou

tako da na kraju ne bi me iznenadilo da sve ostane po starom, samo drugim rijecnikom predstavljeno ili napisano u kupoprodajnim ugovorima :mrgreen:
Hendrix
Posts: 4124
Joined: 27/02/2004 00:00

#19110 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Hendrix »

ZoomZoomKiwi wrote: 24/04/2024 22:00 Šta jedna rođena amerikanka kaže
Image
Spremi se ti drug na zestok kulturni shok kad odes na NZ. Priroda jeste nevjerovatna ali to je teska zabit sto se drzave tice, jbg daleko su od svega. Ekonomija im i nije nesto zato ih bruka zivi u Australiji gdje imaju vise mogucnosti za rad i vece plate.

Takodjer spremi se na smrzavanje zimi, to je zemlja koja jos nije otkrila dvostruka stakla na prozorima a da ne pricam o PVC stolariji koju mi imamo. Izolacija na kucama je ono rezervisana za milionere. Jednostavno se umotaju u deke i sjede u jaknama u kuci.

https://www.hanoverplumbing.co.nz/nz-he ... ing%20code.

Neke stvari su im fakat ono decenijama iza ostatka svijeta. Al jbg rahat su s mozgom jer ih niko ne dira otkako su nastali.
Last edited by Hendrix on 25/04/2024 10:24, edited 1 time in total.
sumirprimus
Posts: 81733
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#19111 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by sumirprimus »

jeza u ledja wrote: 24/04/2024 20:50
sumirprimus wrote: 24/04/2024 20:38 Hi pa ne isplati se za te pare selit onda, malo je to
To je onda dobra vijest za vas dole. :thumbup:

Ima li gdje slican podatak za BiH?

No samo jos nesto da dodam - ovi iznosi kojim gore baratamo nisu prosjecne plate, vec prosjecni prihodi svih kucanstava u Njemackoj/SAD. Prihodi nisu nuzno od plata, cak sta vise, plate cine manje od 2/3 ukupnih prihoda domacinstava. Ovdje se u prihode racunaju i penzije, socijalna primanja, ili prihodi od prodaje/izdavanja nekretnina i slicno.
Jasno, razumijem sta pricas, ali kod nas mozes dobiti ove podatke. Jer prosjecne prihode ne mozes prikazati radi sive zone, dosta ljudi radi drugi posao ili vanredno a neprikazano.
Imas prosjecnu platu u fbih to ti je nekih 1300 km ili nekih 650 eura, i imas ptrosacku korpu. koja je na mjesecnom nivou , recimo za mart 2024, iznosila oko 2900 maraka.
To je najblize sto ja znam da se moze usporediti s tim gore podacima.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 10710
Joined: 10/03/2022 22:16

#19112 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by ZoomZoomKiwi »

Hendrix wrote: 25/04/2024 10:21
ZoomZoomKiwi wrote: 24/04/2024 22:00 Šta jedna rođena amerikanka kaže
Image
Spremi se ti drug na zestok kulturni shok kad odes na NZ. Priroda jeste nevjerovatna ali to je teska zabit sto se drzave tice, jbg daleko su od svega. Ekonomija im i nije nesto zato ih bruka zivi u Australiji gdje imaju vise mogucnosti za rad i vece plate.

Takodjer spremi se na smrzavanje zimi, to je zemlja koja jos nije otkrila dvostruka stakla na prozorima a da ne pricam o PVC stolariji koju mi imamo. Izolacija na kucama je ono rezervisana za milionere. Jednostavno se umotaju u deke i sjede u jaknama u kuci.

https://www.hanoverplumbing.co.nz/nz-he ... ing%20code.

Neke stvari su im fakat ono decenijama iza ostatka svijeta. Al jbg rahat su s mozgom jer ih niko ne dira otkako su nastali.
Znam ja to sve :-D
moimoi
Posts: 4751
Joined: 01/07/2006 12:59

#19113 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by moimoi »

Hendrix wrote: 25/04/2024 10:21
ZoomZoomKiwi wrote: 24/04/2024 22:00 Šta jedna rođena amerikanka kaže
Image
Spremi se ti drug na zestok kulturni shok kad odes na NZ. Priroda jeste nevjerovatna ali to je teska zabit sto se drzave tice, jbg daleko su od svega. Ekonomija im i nije nesto zato ih bruka zivi u Australiji gdje imaju vise mogucnosti za rad i vece plate.

Takodjer spremi se na smrzavanje zimi, to je zemlja koja jos nije otkrila dvostruka stakla na prozorima a da ne pricam o PVC stolariji koju mi imamo. Izolacija na kucama je ono rezervisana za milionere. Jednostavno se umotaju u deke i sjede u jaknama u kuci.

https://www.hanoverplumbing.co.nz/nz-he ... ing%20code.

Neke stvari su im fakat ono decenijama iza ostatka svijeta. Al jbg rahat su s mozgom jer ih niko ne dira otkako su nastali.
:thumbup:

Cim odes na drugi kontinent isto da si na drugoj planeti.
Bice “sa je ba ovo” :lol:
Al sve su to slatke muke… tj postanu nakon izvjesnog vremena.

Meni je bilo nepojmljivo da ljudi ne bacaju tariguz u solju vec u kantu, da jedu rukama tj jednom rukom jede drugom ceprka nozni palac :D Da klanjaju u parku, na cesti… Da neko pored tebe ispusti vjetar kao bez ikakvog osjecaja srama ili podrigne… Da se muski drze za ruke i “ljube” nosevima :lol:

Govorim o istoku al vjerujem da ce i tamo biti sokova :D
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45336
Joined: 29/12/2005 01:20

#19114 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by jeza u ledja »

U Japanu je slicno sto se tice izolacije. Ne znam u cemu je fora.
User avatar
corolla02
Posts: 10394
Joined: 18/02/2009 22:12
Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!
Horoskop: Gemini

#19115 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by corolla02 »

samo u Pikoneziju treba bjezati; tamo ces imati sanse da se ziv izvuces, prije ovih velikih kad se podju igrati svojim nuklearnim igrackama

:mrgreen:
Hendrix
Posts: 4124
Joined: 27/02/2004 00:00

#19116 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Hendrix »

jeza u ledja wrote: 25/04/2024 13:42 U Japanu je slicno sto se tice izolacije. Ne znam u cemu je fora.
Ostrva izolovana od ostatka svijeta, slicno je i u Australiji ali makar nemaju zajebane zime ko NZ i Japan. Onda dolaze tu i monopoli industrije, nece niko da se pegla sa tim vise i naplate ti 50x vise za nesto sto je kod nas normalna pojava. Dosta tog naroda tamo nikad nije ni napustilo svoju drzavu tako da nemaju pojma da kuce trebaju biti tople zimi.

Moj jaran izvozi PVC prozore u Australiju iz bosne tako sam i skonto ovo. Nije mi bilo jasno da se isplati slati PVC prozor dok mi musterija njegova ne objasni. Prvo prozori su 20x i vise skuplji a uopste nisu PVC niti imaju dihtunge ili zracne komore. Likovi ti dodju i na licu mjesta stavljaju stakla u okvire, to ba pushe na sve strane. :D

Vecinom nasi ljudi to rade i nadju nase majstore da ugrade inace je nemoguce naci australsku firmu da ti kako treba instalira PVC prozor...to je kvantna fizika tamo jos uvijek. Kaze covjek australci zimi sjede u jaknama u kuci i to je normala.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45336
Joined: 29/12/2005 01:20

#19117 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by jeza u ledja »

Tako je na slican nacin u Americi. Ljudi navikli da je normalno praviti kuce od drveta i spere. Poceli su i visespratnice tako graditi. Trude se oni da izoliraju ali to se toliko izgubi energije na grijanje/hladjenje. Plus se za nekoliko decenija pocne raspadati.
To mi je bio prvi sjeb kad sam skontao da je sve ovdje od drveta.

Sigurno jedan od razloga zasto su kuce ovdje jeftine s obzirom na primanja.
sumirprimus
Posts: 81733
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#19118 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by sumirprimus »

prosto mi je nevjerovatno da u danasnje doba napredne zemlje kao recimo usa ne mogu izolirati efikasnije te montazne kuce
ili cak i daleka australija i nz...
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45336
Joined: 29/12/2005 01:20

#19119 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by jeza u ledja »

Ma nemaju u SAD ovakav bas problem da sjede u jaknama. Veci je problem sto nabiju grijanje/hladjenje bez imalo obzira na gubitak energije sa slabom izolacijom/gradnjom.

Ja mislim da je to vise stvar navike.
elcaliente
Posts: 4591
Joined: 13/06/2012 15:52

#19120 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by elcaliente »

sumirprimus wrote: 26/04/2024 11:46 prosto mi je nevjerovatno da u danasnje doba napredne zemlje kao recimo usa ne mogu izolirati efikasnije te montazne kuce
ili cak i daleka australija i nz...
Mogu ali im poskupljuje proizvod a oni su navikli da im ti produkti budu jeftini. Vejrovatno imaju neku psihicku granicu koliko kuca treba da kosta.
Isto kao sto kuce u Tajlandu nemaju kuhinja kakvi smo mi navikli.
Turci prave zgrade i kuce gotovo bez aramature to je njihov fazon.
Last edited by elcaliente on 26/04/2024 14:19, edited 1 time in total.
elcaliente
Posts: 4591
Joined: 13/06/2012 15:52

#19121 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by elcaliente »

jeza u ledja wrote: 26/04/2024 14:16 Ma nemaju u SAD ovakav bas problem da sjede u jaknama. Veci je problem sto nabiju grijanje/hladjenje bez imalo obzira na gubitak energije sa slabom izolacijom/gradnjom.

Ja mislim da je to vise stvar navike.
A kada poskupi energija?
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66396
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#19122 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by _BataZiv_0809 »

Hendrix wrote: 25/04/2024 10:21
ZoomZoomKiwi wrote: 24/04/2024 22:00 Šta jedna rođena amerikanka kaže
Image
Spremi se ti drug na zestok kulturni shok kad odes na NZ. Priroda jeste nevjerovatna ali to je teska zabit sto se drzave tice, jbg daleko su od svega. Ekonomija im i nije nesto zato ih bruka zivi u Australiji gdje imaju vise mogucnosti za rad i vece plate.

Takodjer spremi se na smrzavanje zimi, to je zemlja koja jos nije otkrila dvostruka stakla na prozorima a da ne pricam o PVC stolariji koju mi imamo. Izolacija na kucama je ono rezervisana za milionere. Jednostavno se umotaju u deke i sjede u jaknama u kuci.

https://www.hanoverplumbing.co.nz/nz-he ... ing%20code.

Neke stvari su im fakat ono decenijama iza ostatka svijeta. Al jbg rahat su s mozgom jer ih niko ne dira otkako su nastali.
Zanimljiv post
sumirprimus
Posts: 81733
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#19123 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by sumirprimus »

jeza u ledja wrote: 26/04/2024 14:16 Ma nemaju u SAD ovakav bas problem da sjede u jaknama. Veci je problem sto nabiju grijanje/hladjenje bez imalo obzira na gubitak energije sa slabom izolacijom/gradnjom.

Ja mislim da je to vise stvar navike.
Naglasak je na efikasno i tu se vidi osnovna razlika u odnosu na europu.
sumirprimus
Posts: 81733
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#19124 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by sumirprimus »

elcaliente wrote: 26/04/2024 14:18
sumirprimus wrote: 26/04/2024 11:46 prosto mi je nevjerovatno da u danasnje doba napredne zemlje kao recimo usa ne mogu izolirati efikasnije te montazne kuce
ili cak i daleka australija i nz...
Mogu ali im poskupljuje proizvod a oni su navikli da im ti produkti budu jeftini. Vejrovatno imaju neku psihicku granicu koliko kuca treba da kosta.
Isto kao sto kuce u Tajlandu nemaju kuhinja kakvi smo mi navikli.
Turci prave zgrade i kuce gotovo bez aramature to je njihov fazon.
Bez armature? Damn pa na cemu stoje? :skoljka:
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45336
Joined: 29/12/2005 01:20

#19125 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by jeza u ledja »

elcaliente wrote: 26/04/2024 14:19
jeza u ledja wrote: 26/04/2024 14:16 Ma nemaju u SAD ovakav bas problem da sjede u jaknama. Veci je problem sto nabiju grijanje/hladjenje bez imalo obzira na gubitak energije sa slabom izolacijom/gradnjom.

Ja mislim da je to vise stvar navike.
A kada poskupi energija?
Napascemo Venecuelu. :skoljka:
Post Reply