Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Ecci
Posts: 443
Joined: 03/06/2010 22:33
Vozim: Biciklam

#18851 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ecci »

Nasem jeziku od neslovenskih jezika, valjda najvise odgovara spanski. Navodno ga najbrze ucimo od svih stranih jezika, nakon spanskog, italijanski.
konami666
Posts: 2516
Joined: 11/05/2015 21:57

#18852 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by konami666 »

Hendrix wrote: 18/04/2024 12:36 Fol je sto je neki prljavi britanac backpacker sa 5 maraka u dzepu uvijek vise cijenjen od nekog s bosanskim pasosem. Ono dozivio sam to koliko puta, britanska fukara prodje mashe vjerovatno i nadrogiran ide iz Tajlanda...mene provjeravaju, daj vize..imas li para ovo ono.

E isto je tako i ovo ekspati ili imigranti. Nije isto i vidio sam na bliskom istoku bruku britanaca koji su kraj s krajem sastavljali u nekoj vukojebini u Walesu...da bi tamo postali gazde i "ekspati". Od Pezoa 206 do AMG mercedesa u roku par mjeseci. E to je efekat pasosa.

Svijet tako fercera, htio neko priznati ili ne.
Tako ti je to u zivotu. Nije to samo na bliskom istoku nego i po zapadnoj europi. Britanac ili amerikanac koji ne znaju rijeci svedskog, norveskog ili danskog su vise cijenjeni nego poljak ili bosanac koji nauce jezik. I ako nauce jednu-dvije rijeci svi im aplaudiraju ko retardirane foke dok ti ne dobijas isti tretman. Cak i ako poznajes gramatiku engleskog jezika bolje nego oni i dobijes bolju ocjenu od njih na toefel-u, opet ako nemas taj akcent, dzaba ti sve.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45324
Joined: 29/12/2005 01:20

#18853 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by jeza u ledja »

Al kako Skandinavci dobro parlaju engleski bas fascinantno. :)
User avatar
dr_Evil
Posts: 12485
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#18854 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by dr_Evil »

jeza u ledja wrote: 19/04/2024 14:37 Al kako Skandinavci dobro parlaju engleski bas fascinantno. :)
Dobri su, ali kad si duze sa njima primjetis neke tipske greske koje prave.

Recimo kod nas ce svako reci "see you for 15min", e tako i oni imaju neke svoje prepozicije ili stvari koje bukvalno prevedu.
User avatar
Rockefeller
Posts: 7337
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#18855 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Rockefeller »

Ima li nase raje koja zivi u manjim mjestima u DE tipa Karlsruhe, Wiesbaden, Essen, Mönchengladbach, Aachen i tako te regije i mjesta da opise malo situaciju sa svakodnevnicom, posao, javni prijevoz itd. Hamburg me ne interesuje kao ni Köln, Düsseldorf, Minhen i Stuttgart.
Hendrix
Posts: 4123
Joined: 27/02/2004 00:00

#18856 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Hendrix »

dr_Evil wrote: 19/04/2024 14:47
jeza u ledja wrote: 19/04/2024 14:37 Al kako Skandinavci dobro parlaju engleski bas fascinantno. :)
Dobri su, ali kad si duze sa njima primjetis neke tipske greske koje prave.

Recimo kod nas ce svako reci "see you for 15min", e tako i oni imaju neke svoje prepozicije ili stvari koje bukvalno prevedu.
Ma realno koga briga za te greske. Nikada nece biti kao izvorni Englezi ma koliko se trudili niti ce biti prihvacenj kao domaci ma koliko dobar jezik imali. I kada se predje u napredni stadij znanja jezika tek onda dolaze i lokalni dijalekti sto je veoma tesko nauciti u kasnijem stadiju zivota. Koliko naglasaka samo Bosna ima e zamisli koliko ih ima u engleskom jeziku.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45324
Joined: 29/12/2005 01:20

#18857 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by jeza u ledja »

Naglasak je jedno, ispravan govor drugo.

Ja nikad nisam cuo da neko kaze “see you for 15 minutes”, ali sam cuo mnogo drugih pogresnih fraza. I sam znam pogrijesiti. Vjerovatno puno toga nisam ni svjestan da grijesim.

U Americi ti dijalekti haman da ne postoje.
User avatar
Athlon64
Posts: 2781
Joined: 24/11/2022 17:51

#18858 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Athlon64 »

https://www.youtube.com/watch?v=eVcOgtEwp1I

Gledam večeras ovaj podcast i baš me podsjeti na ono što smo ovdje pisali prije mjesec, kako su subjektivna iskustva vezana za iseljavanje iz okoline totalno različita, evo ovdje Džejla veli da nijedan njen kolega iz razreda (iz Goražda) nije otišao u inostranstvo.
Xeox2
Posts: 300
Joined: 21/02/2016 22:14

#18859 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Xeox2 »

Rockefeller wrote: 19/04/2024 14:50 Ima li nase raje koja zivi u manjim mjestima u DE tipa Karlsruhe, Wiesbaden, Essen, Mönchengladbach, Aachen i tako te regije i mjesta da opise malo situaciju sa svakodnevnicom, posao, javni prijevoz itd. Hamburg me ne interesuje kao ni Köln, Düsseldorf, Minhen i Stuttgart.
Ja sam u Essenu od 2018, to mi je prvi i jedini grad gdje sam zivio. Essen nije bas ni mal, 10. najveci grad u DE ali je, rekao bih, praktican jer nema bas neki strogi centar kao da si na Manhattanu. Posla ima na svakom cosku, ipak je to centar Rurske oblasti gdje je raditi u drugom gradu svakodnevnica, a taj je grad udaljen npr 10-20min autom. Standard je mozda malo nizi nego u npr Bayernu ili BaWü, ali je sve i malo jeftinije.
Opet je to individualna stvar. Ako imas znanje i jezik sve je lakse, da se ne ponavljamo. Ne svidja mi se malo veci udio svakakve bagre sa istoka, ali NRW je jednostavno takva, puna stranaca. Opet ima dosta mirnijih krajeva u tihoj "prirodi", jer je grad pun drveca i parkova. Prije nekoliko godina je bio proglasen zelenim gradom Europe ako se ne varam. Ma da centar i nije bas najcisci.
Povezivost je super. Tu su busevi, tramvaji, U-bahn, S-bahn. Za svaki dio se moze naci neka konekcija. Nebitno da li je to unutar grada ili drugi grad. Autobahn doslovo ide kroz centar. Zanimljiv je i tzv. Spurbus i tramvaj koji doslovno idu izmedju dvije trake autoputa.
Cijeli Benelux, pa cak i Fra i Eng su relativno blizu pa se uvijek ima sta vidjeti.
Nasih ljudi ima ali ne u tolikoj mjeri da svako malo cujes nas jezik, sto nekad i nije lose :lol:
Eto nesto ukratko od mene :-D
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45324
Joined: 29/12/2005 01:20

#18860 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by jeza u ledja »

Jbt ta oblast ima mali milion gradova. Bas me zanima kakvi su ti gradovi kad se porede medjusobno?

Ja sam bio jedino u Dortmundu. Kakvi su Essen, Koln, Dusseldorf, Duisburg, Bochum, Wuppertal, Gelsenkirchen, Leverkusen…? (uglavnom znam zbog fudbalskih klubova :D )

Pretpostavljam da je Koln najinteresantniji?
User avatar
Rockefeller
Posts: 7337
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#18861 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Rockefeller »

:thumbup:

Nemam vremena da napisem nista konkretno samo sam procitao i hvala na ulozenom trudu.
User avatar
Didier
Posts: 2209
Joined: 10/04/2014 19:54
Location: Naselje starosjedilaca

#18862 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Didier »

Xeox2 wrote: 20/04/2024 02:00
Rockefeller wrote: 19/04/2024 14:50 Ima li nase raje koja zivi u manjim mjestima u DE tipa Karlsruhe, Wiesbaden, Essen, Mönchengladbach, Aachen i tako te regije i mjesta da opise malo situaciju sa svakodnevnicom, posao, javni prijevoz itd. Hamburg me ne interesuje kao ni Köln, Düsseldorf, Minhen i Stuttgart.
Ja sam u Essenu od 2018, to mi je prvi i jedini grad gdje sam zivio. Essen nije bas ni mal, 10. najveci grad u DE ali je, rekao bih, praktican jer nema bas neki strogi centar kao da si na Manhattanu. Posla ima na svakom cosku, ipak je to centar Rurske oblasti gdje je raditi u drugom gradu svakodnevnica, a taj je grad udaljen npr 10-20min autom. Standard je mozda malo nizi nego u npr Bayernu ili BaWü, ali je sve i malo jeftinije.
Opet je to individualna stvar. Ako imas znanje i jezik sve je lakse, da se ne ponavljamo. Ne svidja mi se malo veci udio svakakve bagre sa istoka, ali NRW je jednostavno takva, puna stranaca. Opet ima dosta mirnijih krajeva u tihoj "prirodi", jer je grad pun drveca i parkova. Prije nekoliko godina je bio proglasen zelenim gradom Europe ako se ne varam. Ma da centar i nije bas najcisci.
Povezivost je super. Tu su busevi, tramvaji, U-bahn, S-bahn. Za svaki dio se moze naci neka konekcija. Nebitno da li je to unutar grada ili drugi grad. Autobahn doslovo ide kroz centar. Zanimljiv je i tzv. Spurbus i tramvaj koji doslovno idu izmedju dvije trake autoputa.
Cijeli Benelux, pa cak i Fra i Eng su relativno blizu pa se uvijek ima sta vidjeti.
Nasih ljudi ima ali ne u tolikoj mjeri da svako malo cujes nas jezik, sto nekad i nije lose :lol:
Eto nesto ukratko od mene :-D
I je li ti se isplatilo što si otišao?

Koliko si dosad para dao na kiriju?
Imaš li svoj stan?
Kakva ti je plata?
Imaš li društveni život?
Imaš li ženu, djecu?
Idu li u vrtić, školu?
Pričaju li naš jezik kod kuće?
Želiš li se vratiti?
konami666
Posts: 2516
Joined: 11/05/2015 21:57

#18863 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by konami666 »

jeza u ledja wrote: 19/04/2024 14:37 Al kako Skandinavci dobro parlaju engleski bas fascinantno. :)
Ali im je izgovor katastrofa, dosta ih prica engleski kao da je svedski/norveski dok su danci dosta bolji.
Svedi imaju teski svedski akcent i fulaju dosta rijeci tako da me nerijetko pitaju za savjet prije nego posalju email nekome bitnijem (moj menadzer me svako malo pita da mu uradim review mail-a peije nego ga posalje na engleskom a direktor me znao pitati da mu uradim review prezentacije i ispravim greske kako gramaticke tako i tehnicke :D )
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45324
Joined: 29/12/2005 01:20

#18864 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by jeza u ledja »

konami666 wrote: 20/04/2024 13:03
jeza u ledja wrote: 19/04/2024 14:37 Al kako Skandinavci dobro parlaju engleski bas fascinantno. :)
Ali im je izgovor katastrofa, dosta ih prica engleski kao da je svedski/norveski dok su danci dosta bolji.
Svedi imaju teski svedski akcent i fulaju dosta rijeci tako da me nerijetko pitaju za savjet prije nego posalju email nekome bitnijem (moj menadzer me svako malo pita da mu uradim review mail-a peije nego ga posalje na engleskom a direktor me znao pitati da mu uradim review prezentacije i ispravim greske kako gramaticke tako i tehnicke :D )
U poredjenju sa ostalima su bolji. Manje se osjeti i naglasak a i manje prave gramaticke greske. Takvo je bar moje iskustvo.

Mozda su Nizozemci nesto bolji (naravno i oni imaju teski akcenat), ali njih ne racunam jer je njima jezik najslicniji engleskom. :)
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45324
Joined: 29/12/2005 01:20

#18865 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by jeza u ledja »

Didier wrote: 20/04/2024 11:45 Koliko si dosad para dao na kiriju?
Ja sam upravo skontao da trosim vise od 10 puta vise na kiriju nego kad sam tek dosao u Ameriku. :shock:
User avatar
Velkoski
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 72966
Joined: 17/05/2008 15:30
Location: u dergjahu tvog srca
Vozim: Golf 7.5 GTI

#18866 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Velkoski »

dže ti je kuća qme? u nekom suburbu :mrgreen:
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45324
Joined: 29/12/2005 01:20

#18867 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by jeza u ledja »

Pa sve kuce su u suburbu. :)
mali_balon
Posts: 11399
Joined: 12/09/2012 09:57

#18868 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by mali_balon »

jeza u ledja wrote: 20/04/2024 17:49
konami666 wrote: 20/04/2024 13:03
jeza u ledja wrote: 19/04/2024 14:37 Al kako Skandinavci dobro parlaju engleski bas fascinantno. :)
Ali im je izgovor katastrofa, dosta ih prica engleski kao da je svedski/norveski dok su danci dosta bolji.
Svedi imaju teski svedski akcent i fulaju dosta rijeci tako da me nerijetko pitaju za savjet prije nego posalju email nekome bitnijem (moj menadzer me svako malo pita da mu uradim review mail-a peije nego ga posalje na engleskom a direktor me znao pitati da mu uradim review prezentacije i ispravim greske kako gramaticke tako i tehnicke :D )
U poredjenju sa ostalima su bolji. Manje se osjeti i naglasak a i manje prave gramaticke greske. Takvo je bar moje iskustvo.

Mozda su Nizozemci nesto bolji (naravno i oni imaju teski akcenat), ali njih ne racunam jer je njima jezik najslicniji engleskom. :)
Kad ste vec kod jezika

https://youtu.be/7C-vYY3SBDE?si=K84FH5ql_oxK65t5
User avatar
Velkoski
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 72966
Joined: 17/05/2008 15:30
Location: u dergjahu tvog srca
Vozim: Golf 7.5 GTI

#18869 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Velkoski »

jeza u ledja wrote: 20/04/2024 18:21 Pa sve kuce su u suburbu. :)
vajt haus disagriz

valjda :mrgreen:
User avatar
Athlon64
Posts: 2781
Joined: 24/11/2022 17:51

#18870 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Athlon64 »

mali_balon wrote: 20/04/2024 18:59
jeza u ledja wrote: 20/04/2024 17:49
konami666 wrote: 20/04/2024 13:03

Ali im je izgovor katastrofa, dosta ih prica engleski kao da je svedski/norveski dok su danci dosta bolji.
Svedi imaju teski svedski akcent i fulaju dosta rijeci tako da me nerijetko pitaju za savjet prije nego posalju email nekome bitnijem (moj menadzer me svako malo pita da mu uradim review mail-a peije nego ga posalje na engleskom a direktor me znao pitati da mu uradim review prezentacije i ispravim greske kako gramaticke tako i tehnicke :D )
U poredjenju sa ostalima su bolji. Manje se osjeti i naglasak a i manje prave gramaticke greske. Takvo je bar moje iskustvo.

Mozda su Nizozemci nesto bolji (naravno i oni imaju teski akcenat), ali njih ne racunam jer je njima jezik najslicniji engleskom. :)
Kad ste vec kod jezika

https://youtu.be/7C-vYY3SBDE?si=K84FH5ql_oxK65t5
Pa valjda su ovi trebali na njemačkom da traže pomoć? :-) :-) :-)
mali_balon
Posts: 11399
Joined: 12/09/2012 09:57

#18871 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by mali_balon »

Athlon64 wrote: 20/04/2024 19:01
mali_balon wrote: 20/04/2024 18:59
jeza u ledja wrote: 20/04/2024 17:49

U poredjenju sa ostalima su bolji. Manje se osjeti i naglasak a i manje prave gramaticke greske. Takvo je bar moje iskustvo.

Mozda su Nizozemci nesto bolji (naravno i oni imaju teski akcenat), ali njih ne racunam jer je njima jezik najslicniji engleskom. :)
Kad ste vec kod jezika

https://youtu.be/7C-vYY3SBDE?si=K84FH5ql_oxK65t5
Pa valjda su ovi trebali na njemačkom da traže pomoć? :-) :-) :-)
Haj reci da se zajebajes....
belfy
Posts: 7708
Joined: 06/08/2007 09:00

#18873 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by belfy »

Didier wrote: 20/04/2024 11:45
Xeox2 wrote: 20/04/2024 02:00
Rockefeller wrote: 19/04/2024 14:50 Ima li nase raje koja zivi u manjim mjestima u DE tipa Karlsruhe, Wiesbaden, Essen, Mönchengladbach, Aachen i tako te regije i mjesta da opise malo situaciju sa svakodnevnicom, posao, javni prijevoz itd. Hamburg me ne interesuje kao ni Köln, Düsseldorf, Minhen i Stuttgart.
Ja sam u Essenu od 2018, to mi je prvi i jedini grad gdje sam zivio. Essen nije bas ni mal, 10. najveci grad u DE ali je, rekao bih, praktican jer nema bas neki strogi centar kao da si na Manhattanu. Posla ima na svakom cosku, ipak je to centar Rurske oblasti gdje je raditi u drugom gradu svakodnevnica, a taj je grad udaljen npr 10-20min autom. Standard je mozda malo nizi nego u npr Bayernu ili BaWü, ali je sve i malo jeftinije.
Opet je to individualna stvar. Ako imas znanje i jezik sve je lakse, da se ne ponavljamo. Ne svidja mi se malo veci udio svakakve bagre sa istoka, ali NRW je jednostavno takva, puna stranaca. Opet ima dosta mirnijih krajeva u tihoj "prirodi", jer je grad pun drveca i parkova. Prije nekoliko godina je bio proglasen zelenim gradom Europe ako se ne varam. Ma da centar i nije bas najcisci.
Povezivost je super. Tu su busevi, tramvaji, U-bahn, S-bahn. Za svaki dio se moze naci neka konekcija. Nebitno da li je to unutar grada ili drugi grad. Autobahn doslovo ide kroz centar. Zanimljiv je i tzv. Spurbus i tramvaj koji doslovno idu izmedju dvije trake autoputa.
Cijeli Benelux, pa cak i Fra i Eng su relativno blizu pa se uvijek ima sta vidjeti.
Nasih ljudi ima ali ne u tolikoj mjeri da svako malo cujes nas jezik, sto nekad i nije lose :lol:
Eto nesto ukratko od mene :-D
I je li ti se isplatilo što si otišao?

Koliko si dosad para dao na kiriju?
Imaš li svoj stan?
Kakva ti je plata?
Imaš li društveni život?
Imaš li ženu, djecu?
Idu li u vrtić, školu?
Pričaju li naš jezik kod kuće?
Želiš li se vratiti?
:lol:
kakva interogacija. nadam se da ti nece odgovoriti.
jos si ga trebao pitati za maticni broj i gdje je prije zivio u BiH da glupost bude upotpunjena.
trebao bi ga samo pitati da li je sretan i zadovoljan, ali neces. ti trazis samo bilo kakav odgovor koji bi mogao voditi u negativu, pa "da mu ti kazes"...

nije to lijepo. a govori nesto i o tebi...
Karikaturist
Posts: 3836
Joined: 20/12/2020 10:03

#18874 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Karikaturist »

Dobra pitanja.
Za zaobici.
User avatar
Rockefeller
Posts: 7337
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#18875 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Rockefeller »

Xeox2 wrote: 20/04/2024 02:00
Rockefeller wrote: 19/04/2024 14:50 Ima li nase raje koja zivi u manjim mjestima u DE tipa Karlsruhe, Wiesbaden, Essen, Mönchengladbach, Aachen i tako te regije i mjesta da opise malo situaciju sa svakodnevnicom, posao, javni prijevoz itd. Hamburg me ne interesuje kao ni Köln, Düsseldorf, Minhen i Stuttgart.
Ja sam u Essenu od 2018, to mi je prvi i jedini grad gdje sam zivio. Essen nije bas ni mal, 10. najveci grad u DE ali je, rekao bih, praktican jer nema bas neki strogi centar kao da si na Manhattanu. Posla ima na svakom cosku, ipak je to centar Rurske oblasti gdje je raditi u drugom gradu svakodnevnica, a taj je grad udaljen npr 10-20min autom. Standard je mozda malo nizi nego u npr Bayernu ili BaWü, ali je sve i malo jeftinije.
Opet je to individualna stvar. Ako imas znanje i jezik sve je lakse, da se ne ponavljamo. Ne svidja mi se malo veci udio svakakve bagre sa istoka, ali NRW je jednostavno takva, puna stranaca. Opet ima dosta mirnijih krajeva u tihoj "prirodi", jer je grad pun drveca i parkova. Prije nekoliko godina je bio proglasen zelenim gradom Europe ako se ne varam. Ma da centar i nije bas najcisci.
Povezivost je super. Tu su busevi, tramvaji, U-bahn, S-bahn. Za svaki dio se moze naci neka konekcija. Nebitno da li je to unutar grada ili drugi grad. Autobahn doslovo ide kroz centar. Zanimljiv je i tzv. Spurbus i tramvaj koji doslovno idu izmedju dvije trake autoputa.
Cijeli Benelux, pa cak i Fra i Eng su relativno blizu pa se uvijek ima sta vidjeti.
Nasih ljudi ima ali ne u tolikoj mjeri da svako malo cujes nas jezik, sto nekad i nije lose :lol:
Eto nesto ukratko od mene :-D
Essen je lijep grad, treci grad po zelenom okolisu u DE.

Ima puno okolnih gradova koji nude nesto sto Essen nema.

Moram pogledati koju reportazu o gradu da imam bolji uvid ali ovo sto si napisao je :thumbup:
Post Reply