Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Athlon64
Posts: 2734
Joined: 24/11/2022 17:51

#18801 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Athlon64 »

doboj71 wrote: 16/04/2024 17:45
Athlon64 wrote: 16/04/2024 17:41
doboj71 wrote: 16/04/2024 17:39

Grapska je ny city za sjeninu. :D
Osječani i Čivčije također :lol:

vaaaj
Baš si iz okoline?
Malo južnije, u FBIH sam ja, ZDK. :D
detroit-mercy
Posts: 16104
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#18802 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by detroit-mercy »

Athlon64 wrote: 16/04/2024 17:46
doboj71 wrote: 16/04/2024 17:45
Athlon64 wrote: 16/04/2024 17:41

Osječani i Čivčije također :lol:

vaaaj
Baš si iz okoline?
Malo južnije, u FBIH sam ja, ZDK. :D
Sije :mrgreen:
User avatar
Athlon64
Posts: 2734
Joined: 24/11/2022 17:51

#18803 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Athlon64 »

detroit-mercy wrote: 16/04/2024 17:48
Athlon64 wrote: 16/04/2024 17:46
doboj71 wrote: 16/04/2024 17:45

Baš si iz okoline?
Malo južnije, u FBIH sam ja, ZDK. :D
Sije :mrgreen:
Nećemo sad toliko u detalje. :D
moimoi
Posts: 4733
Joined: 01/07/2006 12:59

#18804 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by moimoi »

detroit-mercy wrote: 16/04/2024 17:43
moimoi wrote: 16/04/2024 17:37
detroit-mercy wrote: 16/04/2024 17:30
Ja imam prijatelja/kolegu Nijemca koji je 3 godine zivio u Japanu, pitao sam ga kako vlada jezikom, kaze da je naucio dovoljni za obicnu konverzaciju, restoran, taxi, prodavnica.
Svi Nijemci u firmi koji su proveli par godina u Kini isto tako kazu da su savldali dovoljno za restorana, prodavnice, obicinih usluga.
Ovi sto borave cesce u Mexicu su uglavnom prilicno dobri sa jezikom. Tako da smo izgleda sreli dvije razlicite grupe Nijemaca :skoljka:
I razlika je velika je li ostajes dvije i dvadeset dvije godine.
Izvini, nisam znala da gasarbajter znaci da ces ostati 22god dok expats znaci 2 god :lol:
Meni je jedno germanizam,a drugo anglizam. :D
Mozda su tvoji mladji pa su otvoreniji prema drugim i drugacijim.
Ko ti je kriv sto se druzi sa starcima.
Expat su novija pojava, sa globalizacijom i pojavom firmi koje su multinacionalne, intekontinentalne i sl. dolazi do ovog fenomena radne snage koja ide na krace zadatke, ostaju dvije-tri godine i vracaju se u maticne firme. Vecina firmi ti cak ima pravila da nakon 2-3 godine prestajes biti expat i prelazis na lokalni ugovor.
Gastarbeiteri su barem meni bili neko ko ipak dolazi na duzi peroiod u Svabiju da radi.
Znam ja vrlo dobro sta su expati :D i sama sam bila dovoljan dio god… elem, isto ti je to kao i gastarbajter.
To da je u Japanu morao nauciti japanski me nimalo ne cudi :D
Kazem ti… ima ih po 5-10 god da zive a da ne zele uciti. Jednostavno ne vide potrebu.
User avatar
Athlon64
Posts: 2734
Joined: 24/11/2022 17:51

#18805 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Athlon64 »

Expat je gastarbajter koji ne želi da se prilagodi i uči jezik? :skoljka:
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45309
Joined: 29/12/2005 01:20

#18806 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by jeza u ledja »

moimoi wrote: 16/04/2024 17:16
jeza u ledja wrote: 16/04/2024 17:13
geralt wrote: 16/04/2024 17:06 A isto vazi i za mladju populaciju, Amerikanac ili Britanac kojeg je posao odveo u Dubai, Frankfurt, Tokio ili Seul se nece nesto pretrgnuti da se uklopi u lokalnu kulturu i da nauci jezik.
Engleski je svjetski lingua franca. Nije tu nista cudno sto neko ko vec govori engleski se rjedje odlucuje da uci domaci jezik.

No generalno neko ko ode da dugorocno zivi i radi u stranoj drzavi, bilo odakle je, naravno da ce uciti domaci jezik. Ne znam odakle ti ideja da to nije tako?
Nije tako. Vecina ih nece da beknu.
Tako je. Tebi cu vjerovati.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45309
Joined: 29/12/2005 01:20

#18807 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by jeza u ledja »

geralt wrote: 16/04/2024 17:28
jeza u ledja wrote: 16/04/2024 17:13
geralt wrote: 16/04/2024 17:06 A isto vazi i za mladju populaciju, Amerikanac ili Britanac kojeg je posao odveo u Dubai, Frankfurt, Tokio ili Seul se nece nesto pretrgnuti da se uklopi u lokalnu kulturu i da nauci jezik.
Engleski je svjetski lingua franca. Nije tu nista cudno sto neko ko vec govori engleski se rjedje odlucuje da uci domaci jezik.

No generalno neko ko ode da dugorocno zivi i radi u stranoj drzavi, bilo odakle je, naravno da ce uciti domaci jezik. Ne znam odakle ti ideja da to nije tako?
Upoznao sam dovoljno tih "expata" i cuo za dovoljno takvih slucajeva, a i ja sam svugdje putovao. Ozeni lokalnu zenu, doseli se u drugu zemlju, ali kuci prica engleski (jer lokalni jezik nije naucio ni poslije vise od decenije), i zena mu prevodi za sve sto mu treba od lokalnog jezika. Ovi sto su u Dubaiju i arapskim zemljama su posebna sorta, njima je jos kolonijalni mentalitet u glavi.

Neki anglofoni Kanadjani se rode u Montrealu i zive tamo citav zivot a da ne nauce tecno francuski.
U Montrealu sam cuo skoro vise engleskog nego francuskog. :-)

Dubai i ostale arapske zemlje...sto kazes kolonijalni mentalitet je u glavi. Plus si okruzen samo sebi slicnima, zivis u naseljima gdje su samo stranci, itd.

U Japanu pak, tesko da ces prezivjeti dugo bez poznavanja jezika. Sve ovisi s kojom si namjerom otisao tamo, da li radis, da li imas veze sa domacom populacijom, itd.
moimoi
Posts: 4733
Joined: 01/07/2006 12:59

#18808 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by moimoi »

U Dubaiu i sl tesko je nauciti jezik jer je sve na eng. Svi u usluznim djelatnostima su stranci koji iskljucivo pricaju eng.
svi oko tebe pricaju eng jer je 90% stranaca.
Dakle, da nisu naucili nista osim insala, jala jala i sukran.. ne cudi me.
Hendrix
Posts: 4121
Joined: 27/02/2004 00:00

#18809 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Hendrix »

Athlon64 wrote: 16/04/2024 17:59 Expat je gastarbajter koji ne želi da se prilagodi i uči jezik? :skoljka:
Expat ti je danas naziv za zapadnjacke imigrante, vecinom bijelce. To je cool naziv koji se ne koristi za bosance, indijce ili ukrajince. Mi smo imigranti, bio negdje godinu ili 20 godina.

Ofirno zvati bijelca iz Njemacke imigrantom u drugu zemlju jbg...to su ti expati.
User avatar
Ecci
Posts: 442
Joined: 03/06/2010 22:33
Vozim: Biciklam

#18810 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ecci »

Expat je visokokvalifikovani radnik kojeg maticna firma salje na rad u drugu drzavu, na ograniceno vrijeme.
Primjer Apple salje radnika na dvije godine u svoju firmu u Minhen. To je klasicna definicija expata.
detroit-mercy
Posts: 16104
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#18811 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by detroit-mercy »

Ecci wrote: 17/04/2024 14:40 Expat je visokokvalifikovani radnik kojeg maticna firma salje na rad u drugu drzavu, na ograniceno vrijeme.
Primjer Apple salje radnika na dvije godine u svoju firmu u Minhen. To je klasicna definicija expata.
Ili kad Heidelberg Cement salje iz Kaknja u svoju firmu u Rumuniji ili Njemackoj.
Al sta ces, bolje ovdje lupati i odmah sve podvoditi pod eto to je cool naziv za bijele Nijemce :skoljka:.
Pa se pri tome pod migracijama podvode i ljudi koji idu na ogrninceno vrijeme na rad u drugu zemlju jer ih maticna firma salje.
Neki bi izgleda trebali procitati definiciju migracija.
moimoi
Posts: 4733
Joined: 01/07/2006 12:59

#18812 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by moimoi »

detroit-mercy wrote: 17/04/2024 15:33
Ecci wrote: 17/04/2024 14:40 Expat je visokokvalifikovani radnik kojeg maticna firma salje na rad u drugu drzavu, na ograniceno vrijeme.
Primjer Apple salje radnika na dvije godine u svoju firmu u Minhen. To je klasicna definicija expata.
Ili kad Heidelberg Cement salje iz Kaknja u svoju firmu u Rumuniji ili Njemackoj.
Al sta ces, bolje ovdje lupati i odmah sve podvoditi pod eto to je cool naziv za bijele Nijemce :skoljka:.
Pa se pri tome pod migracijama podvode i ljudi koji idu na ogrninceno vrijeme na rad u drugu zemlju jer ih maticna firma salje.
Neki bi izgleda trebali procitati definiciju migracija.
Evo vam sta kaze Oxford

A person who lives outside their native country.
"a British expat who's been living in Amsterdam for 14 years"
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50473
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#18813 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Bloo »

Ex
Patria


Izvan
zemlje
konami666
Posts: 2516
Joined: 11/05/2015 21:57

#18814 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by konami666 »

Hendrix wrote: 17/04/2024 07:45
Athlon64 wrote: 16/04/2024 17:59 Expat je gastarbajter koji ne želi da se prilagodi i uči jezik? :skoljka:
Expat ti je danas naziv za zapadnjacke imigrante, vecinom bijelce. To je cool naziv koji se ne koristi za bosance, indijce ili ukrajince. Mi smo imigranti, bio negdje godinu ili 20 godina.

Ofirno zvati bijelca iz Njemacke imigrantom u drugu zemlju jbg...to su ti expati.
Haha, pogodio si u sridu :D

Ja sam prije govorio da nisam imigrant nego expat, cisto iz zajebancije ali su ljudi bivali zbunjeni zasto za sebe koristim termin expat :D
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45309
Joined: 29/12/2005 01:20

#18815 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by jeza u ledja »

detroit-mercy wrote: 17/04/2024 15:33
Ecci wrote: 17/04/2024 14:40 Expat je visokokvalifikovani radnik kojeg maticna firma salje na rad u drugu drzavu, na ograniceno vrijeme.
Primjer Apple salje radnika na dvije godine u svoju firmu u Minhen. To je klasicna definicija expata.
Ili kad Heidelberg Cement salje iz Kaknja u svoju firmu u Rumuniji ili Njemackoj.
Al sta ces, bolje ovdje lupati i odmah sve podvoditi pod eto to je cool naziv za bijele Nijemce :skoljka:.
Pa se pri tome pod migracijama podvode i ljudi koji idu na ogrninceno vrijeme na rad u drugu zemlju jer ih maticna firma salje.
Neki bi izgleda trebali procitati definiciju migracija.
Sve su to migracije. Imas i dnevne migracije za rad.

Ti o kome ti govoris su imigranti/emigranti.


Inace se slazem sa forumasem iznad - "expat" je, bar u Americi, cool naziv za bijelce koji odsele u trece zemlje, bilo na neko vrijeme ili za stalno. I apsolutno nema veze sa radnim statusom u toj zemlji.
sumirprimus
Posts: 81708
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#18816 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by sumirprimus »

Mi kazemo dijaspora za vas vani, nasi dijasporasi, expati :mrgreen:
konami666
Posts: 2516
Joined: 11/05/2015 21:57

#18817 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by konami666 »

jeza u ledja wrote: 17/04/2024 22:03
detroit-mercy wrote: 17/04/2024 15:33
Ecci wrote: 17/04/2024 14:40 Expat je visokokvalifikovani radnik kojeg maticna firma salje na rad u drugu drzavu, na ograniceno vrijeme.
Primjer Apple salje radnika na dvije godine u svoju firmu u Minhen. To je klasicna definicija expata.
Ili kad Heidelberg Cement salje iz Kaknja u svoju firmu u Rumuniji ili Njemackoj.
Al sta ces, bolje ovdje lupati i odmah sve podvoditi pod eto to je cool naziv za bijele Nijemce :skoljka:.
Pa se pri tome pod migracijama podvode i ljudi koji idu na ogrninceno vrijeme na rad u drugu zemlju jer ih maticna firma salje.
Neki bi izgleda trebali procitati definiciju migracija.
Sve su to migracije. Imas i dnevne migracije za rad.

Ti o kome ti govoris su imigranti/emigranti.


Inace se slazem sa forumasem iznad - "expat" je, bar u Americi, cool naziv za bijelce koji odsele u trece zemlje, bilo na neko vrijeme ili za stalno. I apsolutno nema veze sa radnim statusom u toj zemlji.
Sve dok radi van svoje matice on je expat :D i odnosi se na anglosaxonce i zapadne europljane. I poljak je “bjelji” od francuza ali francuz je expat a poljak je radna snaga, imigrant :D
To su te kul nacije, amerikanci, britanci, francuzi, svabe, nizozemci, kanadjani, australci. Kad odu vani i pocnu pricati oni su kul, ne moraju se nikad integrisati i uvijek ce biti kul. Dobro je @Hendrix to primjetio, izgleda da nisam jedini! Uvijek me nerviralo kad u mene gledaju ko u tele ako pogrijesim jednu rijec na svedskom ili upotrijebim pogresnu prepoziciju u Svedskom jeziku ali zato John kaze “tack” sa teskim americkim akcentom svi svrsavaju i to im je jako kul. Ili francuzi koji pricaju engleski sa teskim francuskim akcentom, i to im je jako kul.
Jednom prilikom sam radio sa jednom indijkom koja je rođena i odrasla u francuskoj. I naravno imala je teski francuski akcent kada je pricala engleski. Medjutim, tu sam primjetio da su ljudi bivali zbunjeni jer je indijka ali prica kul jezikom :D tako da nisu znali iz prve kako da reaguju.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45309
Joined: 29/12/2005 01:20

#18818 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by jeza u ledja »

Ma ima ih po tropskim zemljama, Tajland, Kostarika, Meksiko, Indija, Bali. Znam ljude koji zive tamo. Neki doslovce nista ne rade. Kupili nekretninu ili zive od ulaganja u Americi. Tamo se zajebavaju.
Ima i penzionera, nekih koji su odlucili i u 50-im se penzionisati, otisli u Spaniju, Italiju, Francusku, Portugal, Grcku, Hrvatsku…to su sve “expats”. Imaju tamo svoju zajednicu slicnih sebi i ne nauce ni jezik. Kupe nekretninu, zajebavaju se.
I mi nesto slicno razmisljamo nekad tamo u buducnosti. Ja bi mogao komotno ostatak karijere raditi iz vana. Ali problem s tim je sto podizu cijene nekretnina lokalcima. :-? Sreo sam tih expata u zivotu i previse. Ljudi tacno imaju mentalitet kao da su dosli u Diznilend, kao da su svi tu samo da njih zabavljaju i prave im ugodjaj. Ono kad kao neki prosjek iz zemlje koje dolazis, dodjes u zemlju gdje si pun ko brod. Lako to ljudi zloupotrijebe. Necu da budem takav, mada bi na kraju vjerovatno ispao takav. :zoka:

U stvari prve takve likove sam upoznao u Sarajevu sredinom 90-ih. Djaba sve, moze on biti i ok, ali on se tu zajebava dok mi jedva kraj s krajem sastavljamo.

Eh, to vam je expat.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12454
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#18819 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by dr_Evil »

jeza u ledja wrote: 17/04/2024 22:03
detroit-mercy wrote: 17/04/2024 15:33
Ecci wrote: 17/04/2024 14:40 Expat je visokokvalifikovani radnik kojeg maticna firma salje na rad u drugu drzavu, na ograniceno vrijeme.
Primjer Apple salje radnika na dvije godine u svoju firmu u Minhen. To je klasicna definicija expata.
Ili kad Heidelberg Cement salje iz Kaknja u svoju firmu u Rumuniji ili Njemackoj.
Al sta ces, bolje ovdje lupati i odmah sve podvoditi pod eto to je cool naziv za bijele Nijemce :skoljka:.
Pa se pri tome pod migracijama podvode i ljudi koji idu na ogrninceno vrijeme na rad u drugu zemlju jer ih maticna firma salje.
Neki bi izgleda trebali procitati definiciju migracija.
Sve su to migracije. Imas i dnevne migracije za rad.

Ti o kome ti govoris su imigranti/emigranti.


Inace se slazem sa forumasem iznad - "expat" je, bar u Americi, cool naziv za bijelce koji odsele u trece zemlje, bilo na neko vrijeme ili za stalno. I apsolutno nema veze sa radnim statusom u toj zemlji.

Expat u europi se posmatra kao da si dobrovoljno otisao na rad u neku stranu zemlju na odredjeno vrijeme. znaci da te nije potjerala besparica, rat ili tome slicno nego jednostavno bolja lova ili iskustvo.

Ako ides da drndas cunu po plazi jer imas viska para onda nisi expat. Barem po standardu "stare kurve" pardon "dame".
moimoi
Posts: 4733
Joined: 01/07/2006 12:59

#18820 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by moimoi »

jeza u ledja wrote: 18/04/2024 07:27 Ma ima ih po tropskim zemljama, Tajland, Kostarika, Meksiko, Indija, Bali. Znam ljude koji zive tamo. Neki doslovce nista ne rade. Kupili nekretninu ili zive od ulaganja u Americi. Tamo se zajebavaju.
Ima i penzionera, nekih koji su odlucili i u 50-im se penzionisati, otisli u Spaniju, Italiju, Francusku, Portugal, Grcku, Hrvatsku…to su sve “expats”. Imaju tamo svoju zajednicu slicnih sebi i ne nauce ni jezik. Kupe nekretninu, zajebavaju se.
I mi nesto slicno razmisljamo nekad tamo u buducnosti. Ja bi mogao komotno ostatak karijere raditi iz vana. Ali problem s tim je sto podizu cijene nekretnina lokalcima. :-? Sreo sam tih expata u zivotu i previse. Ljudi tacno imaju mentalitet kao da su dosli u Diznilend, kao da su svi tu samo da njih zabavljaju i prave im ugodjaj. Ono kad kao neki prosjek iz zemlje koje dolazis, dodjes u zemlju gdje si pun ko brod. Lako to ljudi zloupotrijebe. Necu da budem takav, mada bi na kraju vjerovatno ispao takav. :zoka:

U stvari prve takve likove sam upoznao u Sarajevu sredinom 90-ih. Djaba sve, moze on biti i ok, ali on se tu zajebava dok mi jedva kraj s krajem sastavljamo.

Eh, to vam je expat.
I eto…
Dok si dva posta iznad tvrdio suprotno :D
broj dva
Posts: 4552
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#18821 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by broj dva »

moimoi wrote: 16/04/2024 17:26
detroit-mercy wrote: 16/04/2024 17:19
moimoi wrote: 16/04/2024 17:17
Bilo ih je vise :D
Al evo… jedna od je recimo Ceska.
Jesu li gestarbeiters ili pak expats koji su tu za neko kratko vrijeme?
Koja je razlika?

Ljudi koji su dobili posao u zemlji na 5+ god. Imala sam druga koji je zivio 10god nije znao kafu na ceskom naruciti. Doduse, reci “pivo” je savladao :D
Ima razlike..5 godina je relativno kratko, mnogima se ne isplati uciti jezik, pogotovo ako je jezim malen (globalno gledano) ili tezak. Koji zapadni IT ekspert bi ucio vijetnamski (ili ceski) ako radi 5 godina poznavajuci samo engleski ? Koji svabo ekonomski stucnjak sto radi u grckoj 5 godina zeli da uci grzki, i zasto bi ?
moimoi
Posts: 4733
Joined: 01/07/2006 12:59

#18822 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by moimoi »

broj dva wrote: 18/04/2024 09:49
moimoi wrote: 16/04/2024 17:26
detroit-mercy wrote: 16/04/2024 17:19
Jesu li gestarbeiters ili pak expats koji su tu za neko kratko vrijeme?
Koja je razlika?

Ljudi koji su dobili posao u zemlji na 5+ god. Imala sam druga koji je zivio 10god nije znao kafu na ceskom naruciti. Doduse, reci “pivo” je savladao :D
Ima razlike..5 godina je relativno kratko, mnogima se ne isplati uciti jezik, pogotovo ako je jezim malen (globalno gledano) ili tezak. Koji zapadni IT ekspert bi ucio vijetnamski (ili ceski) ako radi 5 godina poznavajuci samo engleski ? Koji svabo ekonomski stucnjak sto radi u grckoj 5 godina zeli da uci grzki, i zasto bi ?
Pa eto, zasto bi onda i nas “gastarbajter” strucnjak za keramiku :D ucio njemacki.
A imas i nasih IT strucnjaka pa ih opet salju na kurseve i ocekuju od njih da za 1-2 savladaju jezik… barem osnovno
broj dva
Posts: 4552
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#18823 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by broj dva »

moimoi wrote: 18/04/2024 09:59
broj dva wrote: 18/04/2024 09:49
moimoi wrote: 16/04/2024 17:26
Koja je razlika?

Ljudi koji su dobili posao u zemlji na 5+ god. Imala sam druga koji je zivio 10god nije znao kafu na ceskom naruciti. Doduse, reci “pivo” je savladao :D
Ima razlike..5 godina je relativno kratko, mnogima se ne isplati uciti jezik, pogotovo ako je jezim malen (globalno gledano) ili tezak. Koji zapadni IT ekspert bi ucio vijetnamski (ili ceski) ako radi 5 godina poznavajuci samo engleski ? Koji svabo ekonomski stucnjak sto radi u grckoj 5 godina zeli da uci grzki, i zasto bi ?
Pa eto, zasto bi onda i nas “gastarbajter” strucnjak za keramiku :D ucio njemacki.
A imas i nasih IT strucnjaka pa ih opet salju na kurseve i ocekuju od njih da za 1-2 savladaju jezik… barem osnovno
Ako ce nas kreamicar radit samo par godina i ako moze obavljati posao bez poznavanja njemacko do njega je da odluci hoce li se zajebavat sa njemackim ili ne. Malo druga prica ako keramicar povede zenu i djecu i preseli se u njemacku sa namjerom da ostane..
moimoi
Posts: 4733
Joined: 01/07/2006 12:59

#18824 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by moimoi »

broj dva wrote: 18/04/2024 10:25
moimoi wrote: 18/04/2024 09:59
broj dva wrote: 18/04/2024 09:49

Ima razlike..5 godina je relativno kratko, mnogima se ne isplati uciti jezik, pogotovo ako je jezim malen (globalno gledano) ili tezak. Koji zapadni IT ekspert bi ucio vijetnamski (ili ceski) ako radi 5 godina poznavajuci samo engleski ? Koji svabo ekonomski stucnjak sto radi u grckoj 5 godina zeli da uci grzki, i zasto bi ?
Pa eto, zasto bi onda i nas “gastarbajter” strucnjak za keramiku :D ucio njemacki.
A imas i nasih IT strucnjaka pa ih opet salju na kurseve i ocekuju od njih da za 1-2 savladaju jezik… barem osnovno
Ako ce nas kreamicar radit samo par godina i ako moze obavljati posao bez poznavanja njemacko do njega je da odluci hoce li se zajebavat sa njemackim ili ne. Malo druga prica ako keramicar povede zenu i djecu i preseli se u njemacku sa namjerom da ostane..
Pa mozda zeli ostati 10-15 god dok ne zgrne lovu… sto rade i ameri… i francuzi i nijemci… povedu i svoju familiju. Ali nikada ne nauce jezik. Niti pokusavaju.
Kvaka je u tome sto oni svugdje imaju i svoje skole… djeca im idu u njihove skole, imaju svoju zajednicu, niko ih ne tjera ni na kakve kurseve… Dakle prihvaceni su 100%. Dok recimo bilo ko iz siromasnijih zemalja je bezobrazan, vakav i nakav ako se ne zeli uciti jezik, prolaziti kroz razne kurseve integracije gdje uce, izmedjuostalog, kako razdvajati smece :lol: (ovo mi majkemi rekose za njemacku).

Znas gdje se iznerviram… kada mi dodje stranac kod nas i bez pardona… bez ikakvog stida i srama, pocne pricati svoj jezik, jer se kao podrazumjeva da ga trebas znati? Tu dobijem popizditis.
Dok se nas svijet vazda izvinjava sto eto ne govori dovoljno dobro.
sabanss
Posts: 4602
Joined: 13/08/2006 11:20

#18825 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by sabanss »

moimoi wrote: 18/04/2024 10:38 Pa mozda zeli ostati 10-15 god dok ne zgrne lovu… sto rade i ameri… i francuzi i nijemci… povedu i svoju familiju. Ali nikada ne nauce jezik. Niti pokusavaju.
Kvaka je u tome sto oni svugdje imaju i svoje skole… djeca im idu u njihove skole, imaju svoju zajednicu, niko ih ne tjera ni na kakve kurseve… Dakle prihvaceni su 100%. Dok recimo bilo ko iz siromasnijih zemalja je bezobrazan, vakav i nakav ako se ne zeli uciti jezik, prolaziti kroz razne kurseve integracije gdje uce, izmedjuostalog, kako razdvajati smece :lol: (ovo mi majkemi rekose za njemacku).

Znas gdje se iznerviram… kada mi dodje stranac kod nas i bez pardona… bez ikakvog stida i srama, pocne pricati svoj jezik, jer se kao podrazumjeva da ga trebas znati? Tu dobijem popizditis.
Dok se nas svijet vazda izvinjava sto eto ne govori dovoljno dobro.
Zamisli Švabu koji dođe u centar Sarajeva i vidi kako bacamo smeće. Samo prođi Skenderijom ili Titovom recimo.... Ko ne bi organizirao kurseve bacanja smeća za Bosance nije dobar sa logikom.

I da... većini naših ljudi ništa ne pada teže u inostranstvu od razdvajanja smeća.
Post Reply