Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
sehohari
Posts: 8685
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#19576 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by sehohari »

dr_Evil wrote: 15/05/2024 12:12
Hendrix wrote: 15/05/2024 12:03
Pa to sam i mislio kad sam spomenuo da se integrisu na poslovima gdje komuniciraju s ljudima, visoko obrazovani tu spadaju. Ali nije samo to dijaspora, koliko nasih zanatlija ima vani?

I visoko obrazovani Pakistanac ce se integrisati kao i nas covjek.
Nije ni lako, imam par poznanika sta rade kao taksisti, bez predrasuda imaju svoje taksi firme tj. licence, neki i po par radnika, ono neko slabije neko bolje zivi, ali evo.. gdje ce jedan taksista naucit dobro jezik. Malo ko progovori sa njim dok ih vozi, sve kolege strance i tako zivot prodje.

Ali funkcionisu.

Sad los primjer bi bio ova raja po baustelama sta putuje, sta ih salju terenski, ono osiguraju ih u SLoveniji pa ih salju svukuda da rade, stalno sa nasim ljudima, rumunima i slicno.. oni sanse nemaju, a izvuci se ne mogu. Taj zivot ne razumijem!
Ma tako ima ljudi.
Stari mi je obišao pola svijeta sa Atlasom prije rata, ali nikad nije naučio engleski ili neki strani jezik. Švercovao malo, kupovao i trgovao svuda, ali jbg. uvijek se snađe ili ima nekoga uz sebe da mu prevodi, od Maroka do Sejšela i Omana. I tako funkcioniše jbg, nema potrebe da išta uči.

Kasnije oštećen sluh od motora na brodu, haj ga sad išta nauči.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12727
Joined: 01/07/2019 15:35

#19577 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by dr_Evil »

sehohari wrote: 15/05/2024 12:39
Ecci wrote: 15/05/2024 12:32 Kad smo kod zanimanja i zarade, probajte u DE naci elektricara ili instalatera kojemu je satnica niza od 100€, tesko.
Takav bez problema izadje mjesecno i do 10K € netto. A ne treba ti fakultet za takvo sta.
Treba ti tri godine ausbildung i onda opet nešto da možeš sam otvoriti obrt, da te guzi robovlasnik teže nego što bi profa na faksu ikad mogao.

A ja ga brate ne znam električara da dođe do tih para. Znam da zarađuju puno, ali to što ti pričaš bi bilo 20 hiljada eura mjesečno prihoda.
Pa firma uzima te pare, ali elektricar koji tu radi zasigurno ne. Mislim da sam zadnji put platio oko 1600kruna satnicu elektricaru, bilo je to prije 2-3godine.

Da je zarade firme dobra, pa sigurno jeste, ali treba dosta Neretva govana pronijeti prije nego pocne da ostaje 10k eura neto. Obicno firma mora da ima vise elektricara, vozni park, prostor, skladiste, ljude u administraciji(papirologija i nabavke), racunovodstvo, plate i doprinosi, porez. Naravno ako je vlasnik valjan i sposoban za desetak godina moze spadati u visu srednju klasu.

Ode covjek na bolovanje ti kao firma treba da platis 14 prvih dana, i ne znam koliko puta godisnje. Godisnji odmor 5 sedmica radniku, ima toga. Ali svaki privatni posao koji ce se posteno radit na kraju se pozlati!
User avatar
Ecci
Posts: 450
Joined: 03/06/2010 22:33
Vozim: Biciklam

#19578 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ecci »

Govorim o samostalnim elektricarima ili instalanterima. Nema da je sat ispod 100€, 4K sedmica ako je bukiran 100%, a moze biti jer ih nema.
moimoi
Posts: 5124
Joined: 01/07/2006 12:59

#19579 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by moimoi »

Da su tako dobre plate bilo bi ih ko govana. Me bi u ex yu vise ni jedan ostao.
Kakvih ba 10k neto da zaradjuje elektricar?

Prije 2500-3500
izvrsni direktor
Posts: 9888
Joined: 20/12/2018 16:11

#19580 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by izvrsni direktor »

Bruto moonca bruto. Samostalni elektricar, nije uposlenik monca
moimoi
Posts: 5124
Joined: 01/07/2006 12:59

#19582 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by moimoi »

izvrsni direktor wrote: 15/05/2024 14:41 Bruto moonca bruto. Samostalni elektricar, nije uposlenik monca
Citaj prijasnje postove moonca 2… citaj
Kad smo kod zanimanja i zarade, probajte u DE naci elektricara ili instalatera kojemu je satnica niza od 100€, tesko.
Takav bez problema izadje mjesecno i do 10K € netto. A ne treba ti fakultet za takvo sta.
User avatar
Ozimician
Posts: 5726
Joined: 05/09/2012 23:21

#19583 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

Smanjuje se riba.
moimoi
Posts: 5124
Joined: 01/07/2006 12:59

#19584 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by moimoi »

Lupa se ciframa ko maksim po diviziji
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45764
Joined: 29/12/2005 01:20

#19585 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by jeza u ledja »

Hendrix wrote: 15/05/2024 09:32 Ja ne znam o kakvoj vi integraciji nasih ljudi pricate. Koga god znam da je u inostranstvu a radi nize kvalifikovane poslove jedva nabadaju jezik zemlje gje rade. Otac od druga koji zivi u Americi od rata jebote jedva sastavlja Engleski...30 godina tamo! Kakva ba integracija za te poslove, par rijeci dosta. Stariji rodjak u Njemackoj decenijama kad podje pricat to ne lici ni na sta ali jebaji ga zivi radi a djeca prevode kad treba sta komplikovano.

Ta "integracija" je rezervisana za poslove gdje se komunicira s ljudima...i vazi sa sve nacije ne samo nasu.
Znam i ja jednu takvu, 30 godina natuca engleski. Ali to je manjina. Rijetko koga poznajem, ili sam upoznao svih ovih godina, ko ne da se samo snasao, vec zivi bolje od prosjeka ovdje. Ali sve ovisi od toga koga poznajes.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45764
Joined: 29/12/2005 01:20

#19586 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by jeza u ledja »

Ecci wrote: 15/05/2024 14:06 Govorim o samostalnim elektricarima ili instalanterima. Nema da je sat ispod 100€, 4K sedmica ako je bukiran 100%, a moze biti jer ih nema.
Elektricari i vodoinstalateri vrlo lako zarade tu satnicu, ali naravno ne rade 40 sati sedmicno. Mnogo manje.

Ovo samo pretpostavljam. Siguran sam da ima nekih koji mlate i tolike pare.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12727
Joined: 01/07/2019 15:35

#19587 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by dr_Evil »

jeza u ledja wrote: 15/05/2024 15:28
Ecci wrote: 15/05/2024 14:06 Govorim o samostalnim elektricarima ili instalanterima. Nema da je sat ispod 100€, 4K sedmica ako je bukiran 100%, a moze biti jer ih nema.
Elektricari i vodoinstalateri vrlo lako zarade tu satnicu, ali naravno ne rade 40 sati sedmicno. Mnogo manje.

Ovo samo pretpostavljam. Siguran sam da ima nekih koji mlate i tolike pare.
Moze biti da varira od drzave do drzave, ali EU bi trebala da ima istu regulativu.

Samostalni elektricari je novi izraz za mene, on mora biti firma jer mora moci izdati deklaraciju o radu, a to znaci da makar jedna osoba u firmi mora imati visu skolu(odgovoran za struku). Dakle ako si elektricar onda moras jos dodatno poloziti za elektro instalatera, sto znaci bachelor ili 2 godine vise skole plus 3 godine prakse.

A ostalo sve nabrojasmo vec. Uzimaju firme te satnice, ali elektricari tesko.

evo:
Hvor mye tjener en Elektriker i Norge? Hvis vi ser på lønnsstatistikken for Elektriker i Norge per 8. mai 2024, tjener en typisk ansatt 566 720 kr; for å være mer nøyaktig er lønnssatsen 47 227 kr per måned, 10 898 kr per uke eller 280 kr per time.
Dakle satnica elektricara zaposlenika je 280kr po satu, sto vam je uzmi ostavi oko 25 eura. Sat rada koji kupac plati kosta oko 1500kruna, negdje vise negdje malo manje.
User avatar
JohnnyS
Posts: 14100
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#19588 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by JohnnyS »



Zanimljiva karta, koja pokazuje kako se s prostora bivše Jugoslavije isplatilo iseliti i u doba Rimskog carstva. Dakle iako relativno blizu Rimu, Ilirija je imala jedan jedan od najnižih BDPova per capita u cijelom carstvu. Tu pada u vodu i teza da bismo s boljim političarima ili da smo marljiviji bili Švicarska. Bismo, al u kurcu. Nikad nismo bili i nikad nećemo biti
sumirprimus
Posts: 81952
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#19589 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by sumirprimus »

moimoi wrote: 15/05/2024 12:32
sumirprimus wrote: 15/05/2024 11:35
moimoi wrote: 14/05/2024 14:22

Sto se tice B. Istoka.. sve zemlje osim Saudije.
Ako u B.Istok ubrajas i Iran/Afganistan.. onda i te dvije zemlje.
A ako gledas citav istok.. onda imas mozda 5 zemalja gdje su pravila striktna.
sav bliski istok su teokratske monarhije citaj diktature. uredjenje je po serijatu, katar je tu najliberalniji, ali imaju isti odnos prema kcki, drogama i alkoholu. s tim da su prema alkoholu upravo u kataru jos i najpopustljiviji ali prema strancima. znam ja da bogatuni i seici i piju i drogiraju se i gooze najbolje prositutke sa svih meridijana kad im se cefne, ali ne vazii za obicni puk. naravnoda ces naci i one koji se drogiraju ili konzumiraju alkohol, pitanje je kazni od zemlje do zemlje, a imas kazne i to je fakat.
dakle uredjenje po serijatu je nedvosmisleno po ovim pitanjima. pitanje je sam koliko rastegnu i za koga ova pravila.
Pa vidio si u doba korone da svaka drzava preko noci moze postati “diktatorska” :D
Oni na taj nacin kriminal drze pod kontrolom na zavidno niskom nivou.
Sve ima svoju cijenu.
Nije mi se bilo problem navici :D dapace….
Drugo je to. Ovde bukvalno glavu mozes izgubit ako ti nadju. Nesto pogresno u dzepovima ili te uhvate sa recimo tudjim zenom :mrgreen: :skoljka:
sumirprimus
Posts: 81952
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#19590 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by sumirprimus »

Pa i ovdje dobri majstori znaju ubrati po 4 5 k bez problema mjesecno i to da odbija poslove jer ne moze stici
User avatar
geralt
Posts: 5253
Joined: 14/09/2017 12:45

#19591 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by geralt »

JohnnyS wrote: 15/05/2024 15:58 Zanimljiva karta, koja pokazuje kako se s prostora bivše Jugoslavije isplatilo iseliti i u doba Rimskog carstva. Dakle iako relativno blizu Rimu, Ilirija je imala jedan jedan od najnižih BDPova per capita u cijelom carstvu. Tu pada u vodu i teza da bismo s boljim političarima ili da smo marljiviji bili Švicarska. Bismo, al u kurcu. Nikad nismo bili i nikad nećemo biti
Pa upravo Svicarska (Raetia) ti na toj karti ima identican nizak prihod kao i mi. Znaci iste startne postavke, drasticno drukciji krajnji rezultat. Skandinavija bila ubjedljivo najsiromasniji region Evrope, do 19. vijeka su se raseljavali gdje god su mogli, kao vikinzi su razvili citav sistem pljackanja bogatijih naroda da bi prezivjeli i imali sta jesti.

Ima i do nas jbg.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45764
Joined: 29/12/2005 01:20

#19592 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by jeza u ledja »

Mi smo uvijek bili supak Evrope jbg.
User avatar
geralt
Posts: 5253
Joined: 14/09/2017 12:45

#19593 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by geralt »

Znam, ali bilo je i gorih supaka od nas pa su se iscupali.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45764
Joined: 29/12/2005 01:20

#19594 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by jeza u ledja »

geralt wrote: 15/05/2024 17:06
JohnnyS wrote: 15/05/2024 15:58 Zanimljiva karta, koja pokazuje kako se s prostora bivše Jugoslavije isplatilo iseliti i u doba Rimskog carstva. Dakle iako relativno blizu Rimu, Ilirija je imala jedan jedan od najnižih BDPova per capita u cijelom carstvu. Tu pada u vodu i teza da bismo s boljim političarima ili da smo marljiviji bili Švicarska. Bismo, al u kurcu. Nikad nismo bili i nikad nećemo biti
Pa upravo Svicarska (Raetia) ti na toj karti ima identican nizak prihod kao i mi. Znaci iste startne postavke, drasticno drukciji krajnji rezultat. Skandinavija bila ubjedljivo najsiromasniji region Evrope, do 19. vijeka su se raseljavali gdje god su mogli, kao vikinzi su razvili citav sistem pljackanja bogatijih naroda da bi prezivjeli i imali sta jesti.

Ima i do nas jbg.
Tada je sve iznad Alpa bila sirotinja.

A ovo novije, od Skandinavije, Norveska. Cisto sumnjam da su Svedska i Danska bile jad i cemer u 19om vijeku:
sumirprimus
Posts: 81952
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#19595 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by sumirprimus »

Heh ako je sve iznad alpa bila sirotinja u 19v sta smo onda bili mi? Tamni vilajet ?
User avatar
geralt
Posts: 5253
Joined: 14/09/2017 12:45

#19596 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by geralt »

jeza u ledja wrote: 15/05/2024 17:38
geralt wrote: 15/05/2024 17:06
JohnnyS wrote: 15/05/2024 15:58 Zanimljiva karta, koja pokazuje kako se s prostora bivše Jugoslavije isplatilo iseliti i u doba Rimskog carstva. Dakle iako relativno blizu Rimu, Ilirija je imala jedan jedan od najnižih BDPova per capita u cijelom carstvu. Tu pada u vodu i teza da bismo s boljim političarima ili da smo marljiviji bili Švicarska. Bismo, al u kurcu. Nikad nismo bili i nikad nećemo biti
Pa upravo Svicarska (Raetia) ti na toj karti ima identican nizak prihod kao i mi. Znaci iste startne postavke, drasticno drukciji krajnji rezultat. Skandinavija bila ubjedljivo najsiromasniji region Evrope, do 19. vijeka su se raseljavali gdje god su mogli, kao vikinzi su razvili citav sistem pljackanja bogatijih naroda da bi prezivjeli i imali sta jesti.

Ima i do nas jbg.
Tada je sve iznad Alpa bila sirotinja.

A ovo novije, od Skandinavije, Norveska. Cisto sumnjam da su Svedska i Danska bile jad i cemer u 19om vijeku:
Pa da su bile bogate kao danas, bas i nisu. Imala je Svedska gladnih godina kada su umirali od gladi i bukvalno jeli lisaj sa drveca (dok su zemljoposjednici istovremeno izvozili zito). Petina stanovnistva Svedske se odselila po svijetu, Cikago bio drugi grad po broju Svedjana u svijetu nakon Stokholma. Tek su dolaskom socijaldemokrata na vlast rijesili drustvene probleme i nejednakost u drustvu.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45764
Joined: 29/12/2005 01:20

#19597 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by jeza u ledja »

geralt wrote: 15/05/2024 17:52
jeza u ledja wrote: 15/05/2024 17:38
geralt wrote: 15/05/2024 17:06
Pa upravo Svicarska (Raetia) ti na toj karti ima identican nizak prihod kao i mi. Znaci iste startne postavke, drasticno drukciji krajnji rezultat. Skandinavija bila ubjedljivo najsiromasniji region Evrope, do 19. vijeka su se raseljavali gdje god su mogli, kao vikinzi su razvili citav sistem pljackanja bogatijih naroda da bi prezivjeli i imali sta jesti.

Ima i do nas jbg.
Tada je sve iznad Alpa bila sirotinja.

A ovo novije, od Skandinavije, Norveska. Cisto sumnjam da su Svedska i Danska bile jad i cemer u 19om vijeku:
Pa da su bile bogate kao danas, bas i nisu. Imala je Svedska gladnih godina kada su umirali od gladi i bukvalno jeli lisaj sa drveca (dok su zemljoposjednici istovremeno izvozili zito). Petina stanovnistva Svedske se odselila po svijetu, Cikago bio drugi grad po broju Svedjana u svijetu nakon Stokholma. Tek su dolaskom socijaldemokrata na vlast rijesili drustvene probleme i nejednakost u drustvu.
Nisam ni mislio da su Svedi bili ultra-bogati. Poredim sa nama.
Iseljavali bi se i mi da smo mogli. Mislim na Zapad. Hrvati i Slovenci su primjer.
Last edited by jeza u ledja on 15/05/2024 17:58, edited 1 time in total.
sumirprimus
Posts: 81952
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#19598 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by sumirprimus »

Mi smo samo u jednom vremenskom prozoru bili plodno tlo za rast i razvijanje iza rata reko bih 60 70 i 80te . U te tri decenije se bih razvila ko sto nikad dotad nije. I opet su ljudi isli odavde.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 67517
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#19599 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by _BataZiv_0809 »



:lol:
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45764
Joined: 29/12/2005 01:20

#19600 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by jeza u ledja »

sumirprimus wrote: 15/05/2024 17:58 Mi smo samo u jednom vremenskom prozoru bili plodno tlo za rast i razvijanje iza rata reko bih 60 70 i 80te . U te tri decenije se bih razvila ko sto nikad dotad nije. I opet su ljudi isli odavde.
Ma mi smo jako puno dobili time sto smo bili u zajednickoj drzavi. Kazem namjerno tako jer hocu naglasiti ne samo zbog sistema vec zbog tih drugih republika.

Steta samo sto su bili malo genocidno nastrojeni.
Post Reply