Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
moimoi
Posts: 5121
Joined: 01/07/2006 12:59

#19501 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by moimoi »

sumirprimus wrote: 14/05/2024 13:32 Dakle nije isto biti u kataru i uae, koji su gro stranci, ali i turisticke meke, pa su malo savili pravila, ali gdje ih takodje imas, i u ostatku BI.
Sto se tice B. Istoka.. sve zemlje osim Saudije.
Ako u B.Istok ubrajas i Iran/Afganistan.. onda i te dvije zemlje.
A ako gledas citav istok.. onda imas mozda 5 zemalja gdje su pravila striktna.
User avatar
Ozimician
Posts: 5725
Joined: 05/09/2012 23:21

#19502 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

dr_Evil wrote: 14/05/2024 14:05
detroit-mercy wrote: 14/05/2024 13:58
Karikirate.
Iskreno i da i ne, ima malo pretjerivanje ali i dosta istine. Potpuno je drugacija polazna tacka za Bosnjaka i Amera. Sa jezicke strane nama se zamjera apsolutno sve, fulis prepoziciju i pogledaju te cudno, uleti Amer ili Britanac slomije jezik nekako da kaze ono "God helg" sta je "ugodan vikend" nakon sto zivi tu 7 godina i svi kazu "jaoo kako je slatki".

Polazna osnova je da on ima nadznanje i da moze voditi posao, naravno dok se ne dokaze da je ljevator, ali ti ces na prvu biti zanemaren dok ce on dobiti i par sansi nakon kardinalnih gresaka, jer pobogu imao je los dan.

Rekoh ti ja vise puta, Amerika je drugi svijet u odnosu na Europu. A zamisli tek kad odes na juznu hemisferu.
Kad treba pricati engleski, mene isturaju, pocesto navikli onda da me zovu kad trebaju strani jezici, s vremena na vrijeme se neki zacude kad im kazem da ne znam ruski ili poljski. :-)

A kao sto ti kazes, kad pogrijesis prepoziciju isprave te, a jednom su mi se od srca djuture nasmijali svi kad sam rekao za fratra - Pfafer umjesto Pfarrer. (jos Pfafer nema nikakvo znacenje, da sam rekao Pepper pa hajde)
Last edited by Ozimician on 14/05/2024 14:27, edited 1 time in total.
moimoi
Posts: 5121
Joined: 01/07/2006 12:59

#19503 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by moimoi »

sumirprimus wrote: 14/05/2024 13:34
Ozimician wrote: 14/05/2024 13:32 Pa i u Svedskoj (i u dosta drzava) je zabranjen alkohol na javnom mjestu?
Ja al dole je ograniceno zbog vjere, i konzumiranje dozovljeno samo za strance/turiste, ne i za muslimane kojima je strogo zabranjeno.
Ti zaista mislis da muslimani ne piju? :lol: da se ne drogiraju?
Znas ti koliku bolnicu za odvikavanje imaju u Kataru?
Mislis da je napravljena za zapadnjake? :lol:
User avatar
geralt
Posts: 5252
Joined: 14/09/2017 12:45

#19504 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by geralt »

Ozimician wrote: 14/05/2024 14:25
dr_Evil wrote: 14/05/2024 14:05
detroit-mercy wrote: 14/05/2024 13:58
Karikirate.
Iskreno i da i ne, ima malo pretjerivanje ali i dosta istine. Potpuno je drugacija polazna tacka za Bosnjaka i Amera. Sa jezicke strane nama se zamjera apsolutno sve, fulis prepoziciju i pogledaju te cudno, uleti Amer ili Britanac slomije jezik nekako da kaze ono "God helg" sta je "ugodan vikend" nakon sto zivi tu 7 godina i svi kazu "jaoo kako je slatki".

Polazna osnova je da on ima nadznanje i da moze voditi posao, naravno dok se ne dokaze da je ljevator, ali ti ces na prvu biti zanemaren dok ce on dobiti i par sansi nakon kardinalnih gresaka, jer pobogu imao je los dan.

Rekoh ti ja vise puta, Amerika je drugi svijet u odnosu na Europu. A zamisli tek kad odes na juznu hemisferu.
Kad treba pricati engleski, mene isturaju, pocesto navikli onda da me zovu kad trebaju strani jezici, s vremena na vrijeme se neki zacude kad im kazem da ne znam ruski ili poljski. :-)

A kao sto ti kazes, kad pogrijesis prepoziciju isprave te, a jednom su mi se od srca djuture nasmijali svi kad sam rekao za fratra - Pfafer umjesto Pfarrer. (jos Pfafer nema nikakvo znacenje, da sam rekao Pepper pa hajde)
Zavisi od posla koji radis. Za poslove tipa IT, inzinjerske struke ili ekonomija ti ne treba tecno znanje lokalnog jezika, mozes proci sa engleskim. Uglavnom ne radis sa sirokom publikom, za posao su ti kljucne neke druge stvari, okruzen si obrazovanim ljudima koji znaju engleski i sa kojima se mozes sporazumjeti ovako ili onako.

Za primjer koji si ranije navodio (socijalna pedagogija) moras znati lokalni jezik jednako tecno kao neko ko se rodio tu. Moras, nebitno jesi li dosao iz Bosne, Amerike ili Tunguzije, jer je to preduslov za obavljanje tog posla. Na tom radnom mjestu ne mozes natucati, jer je komunikacija tu glavna. Svaki padez moras znati, svaki rod, je li Pfarrer ili je Pfafer. Ne ide jezik u glavu? Jbg, onda ostani u Bosni ili cisti u Njemackoj, ali nemoj kukati kako ti zli Nijemci ne priznaju master.
User avatar
Ozimician
Posts: 5725
Joined: 05/09/2012 23:21

#19505 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

geralt wrote: 14/05/2024 14:40
Ozimician wrote: 14/05/2024 14:25
dr_Evil wrote: 14/05/2024 14:05

Iskreno i da i ne, ima malo pretjerivanje ali i dosta istine. Potpuno je drugacija polazna tacka za Bosnjaka i Amera. Sa jezicke strane nama se zamjera apsolutno sve, fulis prepoziciju i pogledaju te cudno, uleti Amer ili Britanac slomije jezik nekako da kaze ono "God helg" sta je "ugodan vikend" nakon sto zivi tu 7 godina i svi kazu "jaoo kako je slatki".

Polazna osnova je da on ima nadznanje i da moze voditi posao, naravno dok se ne dokaze da je ljevator, ali ti ces na prvu biti zanemaren dok ce on dobiti i par sansi nakon kardinalnih gresaka, jer pobogu imao je los dan.

Rekoh ti ja vise puta, Amerika je drugi svijet u odnosu na Europu. A zamisli tek kad odes na juznu hemisferu.
Kad treba pricati engleski, mene isturaju, pocesto navikli onda da me zovu kad trebaju strani jezici, s vremena na vrijeme se neki zacude kad im kazem da ne znam ruski ili poljski. :-)

A kao sto ti kazes, kad pogrijesis prepoziciju isprave te, a jednom su mi se od srca djuture nasmijali svi kad sam rekao za fratra - Pfafer umjesto Pfarrer. (jos Pfafer nema nikakvo znacenje, da sam rekao Pepper pa hajde)
Zavisi od posla koji radis. Za poslove tipa IT, inzinjerske struke ili ekonomija ti ne treba tecno znanje lokalnog jezika, mozes proci sa engleskim. Uglavnom ne radis sa sirokom publikom, za posao su ti kljucne neke druge stvari, okruzen si obrazovanim ljudima koji znaju engleski i sa kojima se mozes sporazumjeti ovako ili onako.

Za primjer koji si ranije navodio (socijalna pedagogija) moras znati lokalni jezik jednako tecno kao neko ko se rodio tu. Moras, nebitno jesi li dosao iz Bosne, Amerike ili Tunguzije, jer je to preduslov za obavljanje tog posla. Na tom radnom mjestu ne mozes natucati, jer je komunikacija tu glavna. Svaki padez moras znati, svaki rod, je li Pfarrer ili je Pfafer. Ne ide jezik u glavu? Jbg, onda ostani u Bosni ili cisti u Njemackoj, ali nemoj kukati kako ti zli Nijemci ne priznaju master.
Pa naveo si dvije krajnosti svakako, ali njemacki jezik ti treba ako mislis iole nesto da se pitas u firmi i to na jako visokom nivou.
Mozda su izuzeci neke multinacionalne svjetske IT kompanije, sve sto ima "njemackog gazdu" ce od tebe zahtjevati njemacki i nista drugo.
Zasto, jer na rukovodecim funkcijama posao se pocesto svede na poznavanje propisa i (lokalnih) zakona.

Promasiti prepoziciju nije natucanje.

Takodjer nasi ljudi sve to prihvataju sto ti velis, neki drugi kukaju kako im ne priznaju Master. Nasi ljudi najmanje kukaju ovdje. Nije im problem raditi ni po 2-3 posla.
detroit-mercy
Posts: 16185
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#19506 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by detroit-mercy »

sehohari wrote: 14/05/2024 14:15
detroit-mercy wrote: 14/05/2024 13:58
sehohari wrote: 14/05/2024 12:59

Šta je se Tesla izborio, čovjeka iskoristili do kraja, umro u najvećoj mogućoj bijedi, da nije bilo nekih entuzijasta ne bi ni znali za njega danas.
Nije bilo bas tako, Tesla je bio ekscentrik, sto bi rekli kod nas cvaka :skoljka: da je ostao dole zatukli bi ga govnjivim motkama u nekom potoku.
Takvih eksentrika si imao kroz cijelu istoriju.
Ovako je umro od bijede u nekom jeftinom njujorškom hotelu.
Nije puno bolje, nažalost.
Nije bas neki jeftini hotel kako nasa istorija prikazuje. NewYorker u to vrijeme jedan od najboljih hotela u NewYorku i svijetu. Tesla je proveo 10 godina u njemu i nije opljackan nego je dosta svoga novca potrosion na kojekave experimente. Opet, Tesla je bio ekscentrik, kao i masa njih kroz istoriju ali ako ti vise odgovara narativu da je umro u nekom jeftinom hotelcicu, so be it.


The New Yorker has a history as intriguing as her intricate design. From her iconic Art Deco style to her ingenious American construction, the “Grand Old Lady” has been striking component of the New York skyline, towering above all others and illuminating it since her 1930 inception. Built with a private power plant, an underground tunnel to Penn Station and even an ice rink, our landmark Manhattan hotel was the most technologically advanced of her day. At the height of her popularity she hosted influential politicians, celebrities, and sports figures, and entertained in The Terrace Room with the who’s who of the Big Band era. Today she returns to her roots, proving that she was destined for greatness from the very start.
User avatar
JohnnyS
Posts: 14085
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#19507 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by JohnnyS »

Lajavikrelac wrote: 14/05/2024 10:58
sumirprimus wrote: 14/05/2024 10:47 o tome ja i pricam, samo sto ti je na forumu dobar dio iznad tog prosjeka pa ih i ne interesuje ta populacija koja zivi na tim platama.
zive u svom svijetu. razumljivo.
Džaba pričaš :oops: Pričao njima, a kantama lupao isto ti dođe...

Prijatelj mi je gore pored Augsburga, električar po struci, on i žena sa dječijim i svim primanjima donesu u kuću skoro pet milja ojra...dok sve podmire ostane im sasvim pristojna cifra. Ovdje je radio za 800 KM, a žena za 500 tamo negdje 2019.

Gdje mu je bolje?

S električarom koji je radio za osam stoja nešto ozbiljno ne valja
detroit-mercy
Posts: 16185
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#19508 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by detroit-mercy »

JohnnyS wrote: 14/05/2024 16:59
Lajavikrelac wrote: 14/05/2024 10:58
sumirprimus wrote: 14/05/2024 10:47 o tome ja i pricam, samo sto ti je na forumu dobar dio iznad tog prosjeka pa ih i ne interesuje ta populacija koja zivi na tim platama.
zive u svom svijetu. razumljivo.
Džaba pričaš :oops: Pričao njima, a kantama lupao isto ti dođe...

Prijatelj mi je gore pored Augsburga, električar po struci, on i žena sa dječijim i svim primanjima donesu u kuću skoro pet milja ojra...dok sve podmire ostane im sasvim pristojna cifra. Ovdje je radio za 800 KM, a žena za 500 tamo negdje 2019.

Gdje mu je bolje?

S električarom koji je radio za osam stoja nešto ozbiljno ne valja
Pa koliko to firme placaju elektricare u Bosni :skoljka:.
3-4 hiljade maraka, nemoj mi samo o komsiji majstoru elektricaru koji se ubija od para.
User avatar
JohnnyS
Posts: 14085
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#19509 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by JohnnyS »

detroit-mercy wrote: 14/05/2024 17:03
JohnnyS wrote: 14/05/2024 16:59
Lajavikrelac wrote: 14/05/2024 10:58

Džaba pričaš :oops: Pričao njima, a kantama lupao isto ti dođe...

Prijatelj mi je gore pored Augsburga, električar po struci, on i žena sa dječijim i svim primanjima donesu u kuću skoro pet milja ojra...dok sve podmire ostane im sasvim pristojna cifra. Ovdje je radio za 800 KM, a žena za 500 tamo negdje 2019.

Gdje mu je bolje?

S električarom koji je radio za osam stoja nešto ozbiljno ne valja
Pa koliko to firme placaju elektricare u Bosni :skoljka:.
3-4 hiljade maraka, nemoj mi samo o komsiji majstoru elektricaru koji se ubija od para.
Pa svaki koji iole vrijedi je sam svoj gazda.

A haj probaj dobit električara, doći ćeš na red za par mjeseci. To je već i meme postao

detroit-mercy
Posts: 16185
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#19510 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by detroit-mercy »

JohnnyS wrote: 14/05/2024 17:07
detroit-mercy wrote: 14/05/2024 17:03
JohnnyS wrote: 14/05/2024 16:59

S električarom koji je radio za osam stoja nešto ozbiljno ne valja
Pa koliko to firme placaju elektricare u Bosni :skoljka:.
3-4 hiljade maraka, nemoj mi samo o komsiji majstoru elektricaru koji se ubija od para.
Pa svaki koji iole vrijedi je sam svoj gazda.

A haj probaj dobit električara, doći ćeš na red za par mjeseci. To je već i meme postao

Znaci jako malo ih je koji iole vrijede :mrgreen:.
Gazde obicno zaposljavaju i druge elektricare, interesuje me koliko placaju.
Mislis da ces iole veci posao dobiti ako si DJL :skoljka:.
Da ne pricamo o elektricarima koji recimo rade u firmama, koje su to astronomske plate.
I kako to da negdje drugdje ti ljudi vrijede samo kod nas je da iole vrijede :mrgreen:.
moimoi
Posts: 5121
Joined: 01/07/2006 12:59

#19511 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by moimoi »

JohnnyS wrote: 14/05/2024 17:07
detroit-mercy wrote: 14/05/2024 17:03
JohnnyS wrote: 14/05/2024 16:59

S električarom koji je radio za osam stoja nešto ozbiljno ne valja
Pa koliko to firme placaju elektricare u Bosni :skoljka:.
3-4 hiljade maraka, nemoj mi samo o komsiji majstoru elektricaru koji se ubija od para.
Pa svaki koji iole vrijedi je sam svoj gazda.

A haj probaj dobit električara, doći ćeš na red za par mjeseci. To je već i meme postao

Ko zna kako je po manjim sredinama sa potrebama za elektricarima i sl.
Mi vazda kontamo da svi imaju poslao kao u Sa ili vecim gradovima.
detroit-mercy
Posts: 16185
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#19512 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by detroit-mercy »

moimoi wrote: 14/05/2024 17:18
JohnnyS wrote: 14/05/2024 17:07
detroit-mercy wrote: 14/05/2024 17:03
Pa koliko to firme placaju elektricare u Bosni :skoljka:.
3-4 hiljade maraka, nemoj mi samo o komsiji majstoru elektricaru koji se ubija od para.
Pa svaki koji iole vrijedi je sam svoj gazda.

A haj probaj dobit električara, doći ćeš na red za par mjeseci. To je već i meme postao

Ko zna kako je po manjim sredinama sa potrebama za elektricarima i sl.
Mi vazda kontamo da svi imaju poslao kao u Sa ili vecim gradovima.
Manja mjesta nisu BiH :mrgreen:, zna se sta se racuna kao BiH, potez od Marindvora do Carsije.
User avatar
TAFKAP
Posts: 10413
Joined: 30/09/2011 07:49

#19513 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by TAFKAP »

Ozimician wrote: 14/05/2024 14:25
dr_Evil wrote: 14/05/2024 14:05
detroit-mercy wrote: 14/05/2024 13:58
Karikirate.
Iskreno i da i ne, ima malo pretjerivanje ali i dosta istine. Potpuno je drugacija polazna tacka za Bosnjaka i Amera. Sa jezicke strane nama se zamjera apsolutno sve, fulis prepoziciju i pogledaju te cudno, uleti Amer ili Britanac slomije jezik nekako da kaze ono "God helg" sta je "ugodan vikend" nakon sto zivi tu 7 godina i svi kazu "jaoo kako je slatki".

Polazna osnova je da on ima nadznanje i da moze voditi posao, naravno dok se ne dokaze da je ljevator, ali ti ces na prvu biti zanemaren dok ce on dobiti i par sansi nakon kardinalnih gresaka, jer pobogu imao je los dan.

Rekoh ti ja vise puta, Amerika je drugi svijet u odnosu na Europu. A zamisli tek kad odes na juznu hemisferu.
Kad treba pricati engleski, mene isturaju, pocesto navikli onda da me zovu kad trebaju strani jezici, s vremena na vrijeme se neki zacude kad im kazem da ne znam ruski ili poljski. :-)

A kao sto ti kazes, kad pogrijesis prepoziciju isprave te, a jednom su mi se od srca djuture nasmijali svi kad sam rekao za fratra - Pfafer umjesto Pfarrer. (jos Pfafer nema nikakvo znacenje, da sam rekao Pepper pa hajde)
Smijali su ti se zbog ovoga: https://de.wikipedia.org/wiki/Pfaffe
Pfaffe je sleng (Umgangssprache) za Pfarrer. Što bi rekli, smijali su se sa tobom, ne tebi.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 67453
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#19514 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by _BataZiv_0809 »

Ozimician wrote: 14/05/2024 15:01 Nije im problem raditi ni po 2-3 posla.
Sve sto im je u Bosni problem gore nije.
moimoi
Posts: 5121
Joined: 01/07/2006 12:59

#19515 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by moimoi »

A je li kod nas radnik kod privatnika zasticen k’o meDzed ili ga taslaci k’o roba?
Ima li vikend slobodan? Da li je vise placen za vikend? Ima li godisnji? Moze li se zaliti bez straha da ostne bez posla?
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45762
Joined: 29/12/2005 01:20

#19516 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by jeza u ledja »

moimoi wrote: 14/05/2024 12:36
sumirprimus wrote: 14/05/2024 12:32
moimoi wrote: 14/05/2024 12:17

Ne razumijes… daju ali ispred tebe stave 101 prepreku.U osnovnoj vec tu djecu guraju da idu iskljucivo u zanatske skole… 1 od 50 dobije sansu da zavrsi fakultet. Mislis da svaki autohtoni nikemac, francuz, britanac.. zna svoj jezik pravilno?
Samo za razliku od njih, ovi ga moraju znati ako zele dalje da se skoluju… tj moraju biti nadprosjecni ucenici.
ha? kakve prepreke, ak ucis i imas dobre ocjene, trud i radna disciplina osnova zapadnog sistema. uz kapitiazam :D
Prepreka u vidu da moras biti nadprosjecno inteligentan da bi isao dalje.. ili da pojednostavim… mali francuz sa prosjecnim iq ce upisati fakultet, dok mali pakistanac nece.
Bravo. :thumbup:

Kad cujem kako moze svako samo se treba potrudit .... :roll: :-x


Lajavi, mnoge drzave Evrope ne znaju kako da uklope imigrante u svoj sistem. Zele ljude, ali ne znaju kako da ih uklope. Jednostavno su suvise rigidne u svojoj tradiciji i kulturi. Zele koristiti recept Amerike/Kanade/Australije ali su im postavke drukcije.
Ne mozes primiti tolike imigrante, sabiti ih u geta, jos im ne dati da rade kako treba, i tako haman generacijama.

Naravno da je i do imigranata, ali nije svaki imigrant Steve Jobs jebiga.Nije svaki nadaren, pametan i vrijedan. Daleko od toga naravno. No ovo nije sistem samo za nadarene i obrazovane. Ali barem znas da su u prosjeku mladji i spremni na rad. To trebas iskoristiti.
Koliko vidim mnoge drzave se u tome ne snalaze.
detroit-mercy
Posts: 16185
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#19517 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by detroit-mercy »

jeza u ledja wrote: 14/05/2024 18:06
moimoi wrote: 14/05/2024 12:36
sumirprimus wrote: 14/05/2024 12:32

ha? kakve prepreke, ak ucis i imas dobre ocjene, trud i radna disciplina osnova zapadnog sistema. uz kapitiazam :D
Prepreka u vidu da moras biti nadprosjecno inteligentan da bi isao dalje.. ili da pojednostavim… mali francuz sa prosjecnim iq ce upisati fakultet, dok mali pakistanac nece.
Bravo. :thumbup:

Kad cujem kako moze svako samo se treba potrudit .... :roll: :-x


Lajavi, mnoge drzave Evrope ne znaju kako da uklope imigrante u svoj sistem. Zele ljude, ali ne znaju kako da ih uklope. Jednostavno su suvise rigidne u svojoj tradiciji i kulturi. Zele koristiti recept Amerike/Kanade/Australije ali su im postavke drukcije.
Ne mozes primiti tolike imigrante, sabiti ih u geta, jos im ne dati da rade kako treba, i tako haman generacijama.

Naravno da je i do imigranata, ali nije svaki imigrant Steve Jobs jebiga.Nije svaki nadaren, pametan i vrijedan. Daleko od toga naravno. No ovo nije sistem samo za nadarene i obrazovane. Ali barem znas da su u prosjeku mladji i spremni na rad. To trebas iskoristiti.
Koliko vidim mnoge drzave se u tome ne snalaze.
Hoces da kazes da ne moze.
Ja ono sto poznajem dijaspore koja je otisla za vrijeme rata u DE, dost njihove djece je isla na gimanazije i fakultete. Oni od prije rata, sto su otisli bez razreda skole, ni djeca im nisu bas nesto blistala. Nije bilo bas do sistema nego do babe kod kuce koji je reako "haj koji ce ti kurac skola, to je za Svabu, za nas je gradjevina".
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6219
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#19518 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Lajavikrelac »

JohnnyS wrote: 14/05/2024 16:59
S električarom koji je radio za osam stoja nešto ozbiljno ne valja
Sa tvojom logikom nešto ozbiljno ne valja :zzzz:

Da si pažljivo čitao znao bi da je to bilo oko 2019. kada je i otišao vani, to kao prvo...kao drugo svi električari ne klepaju po 3-4 milje ko s poslom, a pogotovo nisu tad...a kao treće ne žive svi u Sarajevu... :oops:
detroit-mercy
Posts: 16185
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#19519 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by detroit-mercy »

Lajavikrelac wrote: 14/05/2024 18:18
JohnnyS wrote: 14/05/2024 16:59
S električarom koji je radio za osam stoja nešto ozbiljno ne valja
Sa tvojom logikom nešto ozbiljno ne valja :zzzz:

Da si pažljivo čitao znao bi da je to bilo oko 2019. kada je i otišao vani, to kao prvo...kao drugo svi električari ne klepaju po 3-4 milje ko s poslom, a pogotovo nisu tad...a kao treće ne žive svi u Sarajevu... :oops:
I kao cetvrto, sta mislite koliko mlate elektricari vani gdje je nedostatak elektricara i svih drugih majstora jos vise izrazen.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45762
Joined: 29/12/2005 01:20

#19520 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by jeza u ledja »

detroit-mercy wrote: 14/05/2024 18:12
jeza u ledja wrote: 14/05/2024 18:06
moimoi wrote: 14/05/2024 12:36
Prepreka u vidu da moras biti nadprosjecno inteligentan da bi isao dalje.. ili da pojednostavim… mali francuz sa prosjecnim iq ce upisati fakultet, dok mali pakistanac nece.
Bravo. :thumbup:

Kad cujem kako moze svako samo se treba potrudit .... :roll: :-x


Lajavi, mnoge drzave Evrope ne znaju kako da uklope imigrante u svoj sistem. Zele ljude, ali ne znaju kako da ih uklope. Jednostavno su suvise rigidne u svojoj tradiciji i kulturi. Zele koristiti recept Amerike/Kanade/Australije ali su im postavke drukcije.
Ne mozes primiti tolike imigrante, sabiti ih u geta, jos im ne dati da rade kako treba, i tako haman generacijama.

Naravno da je i do imigranata, ali nije svaki imigrant Steve Jobs jebiga.Nije svaki nadaren, pametan i vrijedan. Daleko od toga naravno. No ovo nije sistem samo za nadarene i obrazovane. Ali barem znas da su u prosjeku mladji i spremni na rad. To trebas iskoristiti.
Koliko vidim mnoge drzave se u tome ne snalaze.
Hoces da kazes da ne moze.
Ja ono sto poznajem dijaspore koja je otisla za vrijeme rata u DE, dost njihove djece je isla na gimanazije i fakultete. Oni od prije rata, sto su otisli bez razreda skole, ni djeca im nisu bas nesto blistala. Nije bilo bas do sistema nego do babe kod kuce koji je reako "haj koji ce ti kurac skola, to je za Svabu, za nas je gradjevina".
Ne, hocu da kazem nije zvaka za seljaka. :D

Salim se. Hocu da kazem da nije svako sposoban, nadaren, pametan, a moras biti iznad prosjeka da bi uspio iz tog geta izaci i napraviti nesto. Ja govorim o onim ostalima, koji nisu. Sta ocekivati od nekog ko je zivio u nekom selu u Afganistanu. Taj i pored inteligencije, sposobnosti i rada, jako tesko moze izaci iz mentalnog sklopa iz kojeg je dosao.

S druge strane lokalni Francuz, koji je isto tako prosjek prosjeka, ima mnogo vise sanse da uspije nego prosjek prosjeka imigranta iz neke, jebiga, vukojebine. I onda ide prica o tome kako je prosjecni migrant u stvari glup, lijen i nesposoban za integrisati se. Pa omoguci mu to.
User avatar
sehohari
Posts: 8669
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#19521 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by sehohari »

detroit-mercy wrote: 14/05/2024 18:12
jeza u ledja wrote: 14/05/2024 18:06
moimoi wrote: 14/05/2024 12:36
Prepreka u vidu da moras biti nadprosjecno inteligentan da bi isao dalje.. ili da pojednostavim… mali francuz sa prosjecnim iq ce upisati fakultet, dok mali pakistanac nece.
Bravo. :thumbup:

Kad cujem kako moze svako samo se treba potrudit .... :roll: :-x


Lajavi, mnoge drzave Evrope ne znaju kako da uklope imigrante u svoj sistem. Zele ljude, ali ne znaju kako da ih uklope. Jednostavno su suvise rigidne u svojoj tradiciji i kulturi. Zele koristiti recept Amerike/Kanade/Australije ali su im postavke drukcije.
Ne mozes primiti tolike imigrante, sabiti ih u geta, jos im ne dati da rade kako treba, i tako haman generacijama.

Naravno da je i do imigranata, ali nije svaki imigrant Steve Jobs jebiga.Nije svaki nadaren, pametan i vrijedan. Daleko od toga naravno. No ovo nije sistem samo za nadarene i obrazovane. Ali barem znas da su u prosjeku mladji i spremni na rad. To trebas iskoristiti.
Koliko vidim mnoge drzave se u tome ne snalaze.
Hoces da kazes da ne moze.
Ja ono sto poznajem dijaspore koja je otisla za vrijeme rata u DE, dost njihove djece je isla na gimanazije i fakultete. Oni od prije rata, sto su otisli bez razreda skole, ni djeca im nisu bas nesto blistala. Nije bilo bas do sistema nego do babe kod kuce koji je reako "haj koji ce ti kurac skola, to je za Svabu, za nas je gradjevina".
Ja sam jedan koji je tako uspio otići na gimnaziju i fakultete, a da mu roditelji nisu bili fakultetski obrazovani.

Profesor mi je jedva dao da nakon četvrte godine mogu otići na gimnaziju, jer je majka tada bukvalno svaki dan dolazila u školu i ubjeđivala profu da potpiše. Kasnije joj je jednom rekao, kada moja sestra išla u školu, da ću se svakako samo "prošetati" i vratiti nazad gdje pripadam.

Hvala bogu završio sam maturu sa prosjekom 1,1 (= kao 4,9 u BiH) i upisao medicinski fakultet.
Mislim da to ilustruje dosta stvari.

Smatram da je njemački sistem bolji od bosanskog, ali svrgavati sve na nekakve nepismene roditelje i slično je smiješno. Školstvo je ovdje zeznuto ako naletiš na pogrešnu osobu.
izvrsni direktor
Posts: 9878
Joined: 20/12/2018 16:11

#19522 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by izvrsni direktor »

jeza u ledja wrote: 14/05/2024 18:28 [ Sta ocekivati od nekog ko je zivio u nekom selu u Afganistanu. Taj i pored inteligencije, sposobnosti i rada, jako tesko moze izaci iz mentalnog sklopa iz kojeg je dosao.
Ali zasto bi to predstsvljao kao krivicu srddine u koju je dosao?
Njegov mentalni sklop, navike, kulturoloske vrijednosti, prioriteti i sve ostalo sto je donio sa sobom ga sputava, ali ne mozes traziti od zemlje domacina da mu dpdijeli nekoga ko ce ga vodat ta ruku i za njeg raditi stvqri koje on nece ili nije uspio da savlada...zato se balkanci bolje i lakse uklope. I nije to ubleha, kako neko ovdje rece, da su ex-yu pozeljni, vec jeste tako. Manja (ili nikakva) kulturoloska razlika, slican odnos prema radnim obavezama, slican obrazovni sistem...sve je to olaksicq i garancija da ce lakse uklopit od onih iz afganistana...sto, opet, nije krivica zemlje domacina.

Ili sto je jedno postovani forumas pisao kako njemci nedaju djeci u gimnaziju bez dobrog poznsvanja njemackog jezika..i to je kao dokaz da stranci nisu dobro dosli :-)
Kako ce dijete bez poznavanja jezika uspjeti u gimnsziji uopce?
detroit-mercy
Posts: 16185
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#19523 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by detroit-mercy »

sehohari wrote: 14/05/2024 19:02
detroit-mercy wrote: 14/05/2024 18:12
jeza u ledja wrote: 14/05/2024 18:06

Bravo. :thumbup:

Kad cujem kako moze svako samo se treba potrudit .... :roll: :-x


Lajavi, mnoge drzave Evrope ne znaju kako da uklope imigrante u svoj sistem. Zele ljude, ali ne znaju kako da ih uklope. Jednostavno su suvise rigidne u svojoj tradiciji i kulturi. Zele koristiti recept Amerike/Kanade/Australije ali su im postavke drukcije.
Ne mozes primiti tolike imigrante, sabiti ih u geta, jos im ne dati da rade kako treba, i tako haman generacijama.

Naravno da je i do imigranata, ali nije svaki imigrant Steve Jobs jebiga.Nije svaki nadaren, pametan i vrijedan. Daleko od toga naravno. No ovo nije sistem samo za nadarene i obrazovane. Ali barem znas da su u prosjeku mladji i spremni na rad. To trebas iskoristiti.
Koliko vidim mnoge drzave se u tome ne snalaze.
Hoces da kazes da ne moze.
Ja ono sto poznajem dijaspore koja je otisla za vrijeme rata u DE, dost njihove djece je isla na gimanazije i fakultete. Oni od prije rata, sto su otisli bez razreda skole, ni djeca im nisu bas nesto blistala. Nije bilo bas do sistema nego do babe kod kuce koji je reako "haj koji ce ti kurac skola, to je za Svabu, za nas je gradjevina".
Ja sam jedan koji je tako uspio otići na gimnaziju i fakultete, a da mu roditelji nisu bili fakultetski obrazovani.

Profesor mi je jedva dao da nakon četvrte godine mogu otići na gimnaziju, jer je majka tada bukvalno svaki dan dolazila u školu i ubjeđivala profu da potpiše. Kasnije joj je jednom rekao, kada moja sestra išla u školu, da ću se svakako samo "prošetati" i vratiti nazad gdje pripadam.

Hvala bogu završio sam maturu sa prosjekom 1,1 (= kao 4,9 u BiH) i upisao medicinski fakultet.
Mislim da to ilustruje dosta stvari.

Smatram da je njemački sistem bolji od bosanskog, ali svrgavati sve na nekakve nepismene roditelje i slično je smiješno. Školstvo je ovdje zeznuto ako naletiš na pogrešnu osobu.
Mozda si me pogresno razumio, ne svaljujem ja na nepismene roditelje, nego na boli kurac roditelje sta im djeca rade i u koju skolu idu i da li ce upisati npr fax ili nece. Moze ti otac biti 100% baustelac a mati cistacica ali ako svaki dan nakon posla kada dodje kuci pita tebe kako je bilo u skoli, kakve su ocjene, jesi li uradio domaci, jesi li ucio, vise od pola posla je obavljeno.
detroit-mercy
Posts: 16185
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#19524 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by detroit-mercy »

izvrsni direktor wrote: 14/05/2024 19:12
jeza u ledja wrote: 14/05/2024 18:28 [ Sta ocekivati od nekog ko je zivio u nekom selu u Afganistanu. Taj i pored inteligencije, sposobnosti i rada, jako tesko moze izaci iz mentalnog sklopa iz kojeg je dosao.
Ali zasto bi to predstsvljao kao krivicu srddine u koju je dosao?
Njegov mentalni sklop, navike, kulturoloske vrijednosti, prioriteti i sve ostalo sto je donio sa sobom ga sputava, ali ne mozes traziti od zemlje domacina da mu dpdijeli nekoga ko ce ga vodat ta ruku i za njeg raditi stvqri koje on nece ili nije uspio da savlada...zato se balkanci bolje i lakse uklope. I nije to ubleha, kako neko ovdje rece, da su ex-yu pozeljni, vec jeste tako. Manja (ili nikakva) kulturoloska razlika, slican odnos prema radnim obavezama, slican obrazovni sistem...sve je to olaksicq i garancija da ce lakse uklopit od onih iz afganistana...sto, opet, nije krivica zemlje domacina.

Ili sto je jedno postovani forumas pisao kako njemci nedaju djeci u gimnaziju bez dobrog poznsvanja njemackog jezika..i to je kao dokaz da stranci nisu dobro dosli :-)
Kako ce dijete bez poznavanja jezika uspjeti u gimnsziji uopce?
Gledaj, nije to samo prema strancima. Moj bivsi CFO, Nijemac, zadnje dvije godine srednje proveo u srednjim skolama po Americi, kad se je vratio u DE morao je ponoviti cetvrtu godinu jer nije ispunjavo njihove standarde da maturira.
Velika vecina djece od Nijemaca expata, kada se vrate u DE vrate ih jednu ili dvije godine nazad u srednjim ili osnovnim skolama.
User avatar
sehohari
Posts: 8669
Joined: 22/03/2018 16:37
Location: Njemačka - Hercegovina - Izvor Bosne - Srce Bosne
Grijem se na: Lož ulje
Vozim: Fijaker
Horoskop: Lav

#19525 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by sehohari »

detroit-mercy wrote: 14/05/2024 19:14
sehohari wrote: 14/05/2024 19:02
detroit-mercy wrote: 14/05/2024 18:12
Hoces da kazes da ne moze.
Ja ono sto poznajem dijaspore koja je otisla za vrijeme rata u DE, dost njihove djece je isla na gimanazije i fakultete. Oni od prije rata, sto su otisli bez razreda skole, ni djeca im nisu bas nesto blistala. Nije bilo bas do sistema nego do babe kod kuce koji je reako "haj koji ce ti kurac skola, to je za Svabu, za nas je gradjevina".
Ja sam jedan koji je tako uspio otići na gimnaziju i fakultete, a da mu roditelji nisu bili fakultetski obrazovani.

Profesor mi je jedva dao da nakon četvrte godine mogu otići na gimnaziju, jer je majka tada bukvalno svaki dan dolazila u školu i ubjeđivala profu da potpiše. Kasnije joj je jednom rekao, kada moja sestra išla u školu, da ću se svakako samo "prošetati" i vratiti nazad gdje pripadam.

Hvala bogu završio sam maturu sa prosjekom 1,1 (= kao 4,9 u BiH) i upisao medicinski fakultet.
Mislim da to ilustruje dosta stvari.

Smatram da je njemački sistem bolji od bosanskog, ali svrgavati sve na nekakve nepismene roditelje i slično je smiješno. Školstvo je ovdje zeznuto ako naletiš na pogrešnu osobu.
Mozda si me pogresno razumio, ne svaljujem ja na nepismene roditelje, nego na boli kurac roditelje sta im djeca rade i u koju skolu idu i da li ce upisati npr fax ili nece. Moze ti otac biti 100% baustelac a mati cistacica ali ako svaki dan nakon posla kada dodje kuci pita tebe kako je bilo u skoli, kakve su ocjene, jesi li uradio domaci, jesi li ucio, vise od pola posla je obavljeno.
U pravu si, ali samo djelimično.

Dosta roditelja nema toliko vremena da ide za djecom i vidi da li je sve 100% uredu, a ima i onih koji misle da je sistem dok nije bosanski nepogrešiv pa i ne dovode u pitanje da im dijete šalju u njemačku verziju ŠUP škole.
Post Reply