Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
detroit-mercy
Posts: 16118
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#18976 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by detroit-mercy »

jeza u ledja wrote: 22/04/2024 18:17
detroit-mercy wrote: 22/04/2024 18:17
konami666 wrote: 22/04/2024 18:13 :mrgreen: I sta je zaklnucak u ovih 300 stranica, jel se isplati ili ne
Uzmes statistiku odlazaka odnosno kretanje stanovnistva, vidis koliko je otislo, koliko je doslo i to ti sve kaze.
Laze statistika. Sad ce ti izvaditi.
Meni su ipak interesantniji ovi sa faksom koji odu i za par godina postanu mega/giga uspijesni za svjetskim iskustvima/refrencama i vrate se onda na jos bolje karijere.
Sto neki ljudi znaju dobro prosut lafinu :mrgreen:
moimoi
Posts: 4751
Joined: 01/07/2006 12:59

#18977 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by moimoi »

Pa da li te firme u kojima radite ikad otvaraju nova radna mjesta negdje drugo… kada kazem drugo, mislim na drugu drzavu?
Da li ikada pozelite da promjenite lokaciju?
User avatar
Dope_Man
Posts: 7783
Joined: 03/06/2016 16:31

#18978 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Dope_Man »

Oni koji bi najradije zabranili ljudima da biraju mjesto prebivalista ce za argument naci jednu osobu koja se vratila i zanemariti 10 drugih koji ne da se ne misle vracati, vec i povedu pokojeg jarana sa sobom.

Ja konkretno znam 2 koja su se vratili, pri cemu je jedan otisao s namjerom da za par godina uzme debele pare i rijesi stambeno pitanje u BiH. Tako je i uradio, porodicu nikad nije ni prebacio. I drugog koji se neckao oko odlaska svakako, i nije mu se dalo zivjeti vani. Mimo toga ima u mom starom komsiluku penzioner koji se vratio tu u praznu trospratnicu. Mada i on zivi vise vani, ipak su tamo djeca i unuci.

Naravno, puno vise ih znam kojima ne pada na pamet da idu nazad, al ti se nisu neckali ni oko odlaska.
elcaliente
Posts: 4594
Joined: 13/06/2012 15:52

#18979 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by elcaliente »

Za mene je to totalno neprakticno.
Bori se da dodje ovamo pukne deset hiljada za selidbu, taman mu se djeca stabilizuju u skoli i u sportu nekom i on im kaze hajde sada idemo u Bosnu, dole cete u skolu. Opet selidba, tu pukne pare. I onda promjena drugi posao pa opet trzi stan u Njemackoj pukni deset hiljada i djeci kazes eh sada idete opet u skolu u Njemackoj.
moimoi
Posts: 4751
Joined: 01/07/2006 12:59

#18980 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by moimoi »

elcaliente wrote: 22/04/2024 18:26 Za mene je to totalno neprakticno.
Bori se da dodje ovamo pukne deset hiljada za selidbu, taman mu se djeca stabilizuju u skoli i u sportu nekom i on im kaze hajde sada idemo u Bosnu, dole cete u skolu. Opet selidba, tu pukne pare. I onda promjena drugi posao pa opet trzi stan u Njemackoj pukni deset hiljada i djeci kazes eh sada idete opet u skolu u Njemackoj.
Normalno da neces dijete seljakati svake 2 god… ali zasto da ne svakih 5-6. Ok, ima zajeban period kada su u pubertetu i naravno da ga tada takvim promjenama neces izlagati ako ne moras… ali to ne traje dugo a i uskoro ce pozeljeti sam ko zna gdje da se skoluju dalje.
Last edited by moimoi on 22/04/2024 18:31, edited 1 time in total.
User avatar
Athlon64
Posts: 2824
Joined: 24/11/2022 17:51

#18981 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Athlon64 »

A jbt šta ste se upalili ko kutnjak.

Ova tema je definitivno najluđa. :D
Oduvijek su ljudi i išli i vraćali se.

U mojoj firmi radi čovjek koji se vratio iz Slovenije, dakle radi za platu, nikakav biznis, ništa, dakle "šljaker" kao što vi velite.

Ovog momka kojeg poznajem a da se vratio iz Njemačke je po struci arhitekta, dogovorio sa istim poslodavcem da radi za njega iz BiH, ali da otvori svoj obrt i da mu poslodavac uplaćuje po fakturi svaki mjesec iznos koji je nešto manji od njegove bruto plate u Njemačkoj. Kaže da mu i pored te umanjene uplate ostane na kraju otprilike isti iznos na ruke kao i u Njemačkoj. Zadovoljan on, zadovoljan tad poslodavac. Poslodavcu jeftiniji, njemu ostane isto, a živi u BiH uz manje troškove života, dakle opet mu ostane više na kraju.

Njemu je koristio ovaj novi zakon o obrtima u FBIH koji omogućava međunarodno poslovanje i za obrte, jedino što mu ne bi išlo na ruku je dalje povećanje minimalca.

To što vi želite praktično biti cementirani cijeli život na istom mjestu je do vas, onda ja kad kažem to za sebe, ja nisam upravu, vi jeste. :D
Samo jer je vaše mjesto cementirano negdje drugo gdje moje nije.

@_BataZiv_0809 je također upravu, oni koji su otišli zadnjih 5 god više pričaju o povratku od onih koji su otišli prije 15.

Također fora sa pasošima nije šuplja, jer ljudi jednostavno žele da imaju EU papire (što jeste prednost) i da sutra, ako im ovdje to propadne, mogu otići da žive bilo gdje u EU, bez da se jeba*taju sa ambasadama i vizama. Mislim da je zbog toga i povratak Hrvata veći trenutno, jer oni nemaju taj problem.

...i da, kad smo kod Hrvata, poznajem jednog koji je prodao kuću u Njemačkoj i otvorio firmu u BiH.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45341
Joined: 29/12/2005 01:20

#18982 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by jeza u ledja »

moimoi wrote: 22/04/2024 18:31
elcaliente wrote: 22/04/2024 18:26 Za mene je to totalno neprakticno.
Bori se da dodje ovamo pukne deset hiljada za selidbu, taman mu se djeca stabilizuju u skoli i u sportu nekom i on im kaze hajde sada idemo u Bosnu, dole cete u skolu. Opet selidba, tu pukne pare. I onda promjena drugi posao pa opet trzi stan u Njemackoj pukni deset hiljada i djeci kazes eh sada idete opet u skolu u Njemackoj.
Normalno da neces dijete seljakati svake 2 god… ali zasto da ne svakih 5-6.
:jbt:
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45341
Joined: 29/12/2005 01:20

#18983 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by jeza u ledja »

Athlon64 wrote: 22/04/2024 18:31 A jbt šta ste se upalili ko kutnjak.

Ova tema je definitivno najluđa. :D
Oduvijek su ljudi i išli i vraćali se.

U mojoj firmi radi čovjek koji se vratio iz Slovenije, dakle radi za platu, nikakav biznis, ništa, dakle "šljaker" kao što vi velite.

Ovog momka kojeg poznajem a da se vratio iz Njemačke je po struci arhitekta, dogovorio sa istim poslodavcem da radi za njega iz BiH, ali da otvori svoj obrt i da mu poslodavac uplaćuje po fakturi svaki mjesec iznos koji je nešto manji od njegove bruto plate u Njemačkoj. Kaže da mu i pored te umanjene uplate ostane na kraju otprilike isti iznos na ruke kao i u Njemačkoj. Zadovoljan on, zadovoljan tad poslodavac. Poslodavcu jeftiniji, njemu ostane isto, a živi u BiH uz manje troškove života, dakle opet mu ostane više na kraju.

Njemu je koristio ovaj novi zakon o obrtima u FBIH koji omogućava međunarodno poslovanje i za obrte, jedino što mu ne bi išlo na ruku je dalje povećanje minimalca.

To što vi želite praktično biti cementirani cijeli život na istom mjestu je do vas, onda ja kad kažem to za sebe, ja nisam upravu, vi jeste. :D
Samo jer je vaše mjesto cementirano negdje drugo gdje moje nije.

@_BataZiv_0809 je također upravu, oni koji su otišli zadnjih 5 god više pričaju o povratku od onih koji su otišli prije 15.

Također fora sa pasošima nije šuplja, jer ljudi jednostavno žele da imaju EU papire (što jeste prednost) i da sutra, ako im ovdje to propadne, mogu otići da žive bilo gdje u EU, bez da se jeba*taju sa ambasadama i vizama. Mislim da je zbog toga i povratak Hrvata veći trenutno, jer oni nemaju taj problem.

...i da, kad smo kod Hrvata, poznajem jednog koji je prodao kuću u Njemačkoj i otvorio firmu u BiH.
Kako smo mi cementirani u mjestu kad smo mi vec odlucili otici vani? U startu znaci da nismo cementirani.

I naravno da oni sto su otisli skorije pricaju vise o povratku od onih koji su otisli ranije.
User avatar
Athlon64
Posts: 2824
Joined: 24/11/2022 17:51

#18984 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Athlon64 »

jeza u ledja wrote: 22/04/2024 18:42 Kako smo mi cementirani u mjestu kad smo mi vec odlucili otici vani? U startu znaci da nismo cementirani.

I naravno da oni sto su otisli skorije pricaju vise o povratku od onih koji su otisli ranije.
Pa vidim po postovima kako se ne treba seliti. :D
Vi ste jedanput napravili taj korak i to je to.

Sad se ni vama ne mili dalje seljakati a ovamo nagovarate ljude da se sele. :D

@moimoi sve lijepo napisala
Last edited by Athlon64 on 22/04/2024 18:44, edited 1 time in total.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45341
Joined: 29/12/2005 01:20

#18985 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by jeza u ledja »

detroit-mercy wrote: 22/04/2024 18:20
jeza u ledja wrote: 22/04/2024 18:17
detroit-mercy wrote: 22/04/2024 18:17
Uzmes statistiku odlazaka odnosno kretanje stanovnistva, vidis koliko je otislo, koliko je doslo i to ti sve kaze.
Laze statistika. Sad ce ti izvaditi.
Meni su ipak interesantniji ovi sa faksom koji odu i za par godina postanu mega/giga uspijesni za svjetskim iskustvima/refrencama i vrate se onda na jos bolje karijere.
Sto neki ljudi znaju dobro prosut lafinu :mrgreen:
Pa to je zato sto su oni giga mega pametni i sposobni, moze im se, dobro im. Ko je tebi kriv sto si zacementiran. :oops:
moimoi
Posts: 4751
Joined: 01/07/2006 12:59

#18986 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by moimoi »

jeza u ledja wrote: 22/04/2024 18:39
moimoi wrote: 22/04/2024 18:31
elcaliente wrote: 22/04/2024 18:26 Za mene je to totalno neprakticno.
Bori se da dodje ovamo pukne deset hiljada za selidbu, taman mu se djeca stabilizuju u skoli i u sportu nekom i on im kaze hajde sada idemo u Bosnu, dole cete u skolu. Opet selidba, tu pukne pare. I onda promjena drugi posao pa opet trzi stan u Njemackoj pukni deset hiljada i djeci kazes eh sada idete opet u skolu u Njemackoj.
Normalno da neces dijete seljakati svake 2 god… ali zasto da ne svakih 5-6.
:jbt:
Zasto?
Nema boljeg zivotnog iskustva.
Pa i vi svi ste se vec jednom preselili tj i vasa djeca.
Sta je strasno u tome da trogodisnjak zivi u jednoj zemlji do svoje 7-8 pa onda u nekoj drugoj?
Kakva je razlika izmedju toga i da se selis iz grada u grad za poslom?
elcaliente
Posts: 4594
Joined: 13/06/2012 15:52

#18987 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by elcaliente »

moimoi wrote: 22/04/2024 18:31
elcaliente wrote: 22/04/2024 18:26 Za mene je to totalno neprakticno.
Bori se da dodje ovamo pukne deset hiljada za selidbu, taman mu se djeca stabilizuju u skoli i u sportu nekom i on im kaze hajde sada idemo u Bosnu, dole cete u skolu. Opet selidba, tu pukne pare. I onda promjena drugi posao pa opet trzi stan u Njemackoj pukni deset hiljada i djeci kazes eh sada idete opet u skolu u Njemackoj.
Normalno da neces dijete seljakati svake 2 god… ali zasto da ne svakih 5-6. Ok, ima zajeban period kada su u pubertetu i naravno da ga tada takvim promjenama neces izlagati ako ne moras… ali to ne traje dugo a i uskoro ce pozeljeti sam ko zna gdje da se skoluju dalje.
Vjerovatno ima ljudi kojima je to ok, eto npr ti bi svoju djecu izvadila iz skole ovdje i sa treninga, odvojila od prijatelja i rekla idete sada par godina u Bosnu u skolu.
Meni bi moja djeca rekla da nisam dobar u glavi, vjerovatno bi me kao njemacki drzavljani tuzili nekoj organizaciji😂
User avatar
Athlon64
Posts: 2824
Joined: 24/11/2022 17:51

#18988 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Athlon64 »

elcaliente wrote: 22/04/2024 18:44
moimoi wrote: 22/04/2024 18:31
elcaliente wrote: 22/04/2024 18:26 Za mene je to totalno neprakticno.
Bori se da dodje ovamo pukne deset hiljada za selidbu, taman mu se djeca stabilizuju u skoli i u sportu nekom i on im kaze hajde sada idemo u Bosnu, dole cete u skolu. Opet selidba, tu pukne pare. I onda promjena drugi posao pa opet trzi stan u Njemackoj pukni deset hiljada i djeci kazes eh sada idete opet u skolu u Njemackoj.
Normalno da neces dijete seljakati svake 2 god… ali zasto da ne svakih 5-6. Ok, ima zajeban period kada su u pubertetu i naravno da ga tada takvim promjenama neces izlagati ako ne moras… ali to ne traje dugo a i uskoro ce pozeljeti sam ko zna gdje da se skoluju dalje.
Vjerovatno ima ljudi kojima je to ok, eto npr ti bi svoju djecu izvadila iz skole ovdje i sa treninga, odvojila od prijatelja i rekla idete sada par godina u Bosnu u skolu.
Meni bi moja djeca rekla da nisam dobar u glavi, vjerovatno bi me kao njemacki drzavljani tuzili nekoj organizaciji😂
Eh vidiš, ali je ok da ja svoju djecu izvadim i škole i sa treninga, odvojim od prijatelja i kažem da idu par godina u zemlju čiji čak ni jezik ne poznaju (tvoji barem znaju bosanski). :lol: :lol: :lol:

Dakle dupli standardi.

Eto ne moraš čak ni u BiH, odvedi ih u neku bolju zemlju, Ameriku, Švicarsku, Norvešku.
sabanss
Posts: 4607
Joined: 13/08/2006 11:20

#18989 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by sabanss »

detroit-mercy wrote: 22/04/2024 18:13 Po toj semi se i ja vracam jer radim odozdo po dva mjeseca :mrgreen:.
Ovi rade po 181 dan godišnje :D Samo da prebivalište ostane :D Većinom IT
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45341
Joined: 29/12/2005 01:20

#18990 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by jeza u ledja »

Athlon64 wrote: 22/04/2024 18:43
jeza u ledja wrote: 22/04/2024 18:42 Kako smo mi cementirani u mjestu kad smo mi vec odlucili otici vani? U startu znaci da nismo cementirani.

I naravno da oni sto su otisli skorije pricaju vise o povratku od onih koji su otisli ranije.
Pa vidim po postovima kako se ne treba seliti. :D
Vi ste jedanput napravili taj korak i to je to.

Sad se ni vama ne mili dalje seljakati a ovamo nagovarate ljude da se sele. :D

@moimoi sve lijepo napisala
Pa selio sam se ja vise puta po Americi. Dalje razdaljine nego iz Bosne do SveCke :oops: . To je ovdje normalno.

Ne nagovaram ja nikoga da radi ista. No ako neko postavlja pitanja i trazi savjete u cemu je problem?

Ti si recimo objasnio svoju situaciju i ja sam ti rekao da je razumljivo zasto ti ne bi isao vani. Meni je najgore javi se neko sa 20 i kusur godina, vec odlucio da ide, ili je otisao, i onda mu se javi neki mudroser i pocne ga zajebavat sto je otisao. Ruzno.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45341
Joined: 29/12/2005 01:20

#18991 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by jeza u ledja »

moimoi wrote: 22/04/2024 18:44
jeza u ledja wrote: 22/04/2024 18:39
moimoi wrote: 22/04/2024 18:31

Normalno da neces dijete seljakati svake 2 god… ali zasto da ne svakih 5-6.
:jbt:
Zasto?
Nema boljeg zivotnog iskustva.
Pa i vi svi ste se vec jednom preselili tj i vasa djeca.
Sta je strasno u tome da trogodisnjak zivi u jednoj zemlji do svoje 7-8 pa onda u nekoj drugoj?
Kakva je razlika izmedju toga i da se selis iz grada u grad za poslom?
Kako si dosla do tog zakljucka da se mi seljakamo sa djecom? :-)

Generalno, kad djeca jednom krenu u skolu, selidba nije preporucljiva dok ne odu na fax. I generalno tad se ljudi najmanje sele.
moimoi
Posts: 4751
Joined: 01/07/2006 12:59

#18992 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by moimoi »

jeza u ledja wrote: 22/04/2024 18:50
moimoi wrote: 22/04/2024 18:44
jeza u ledja wrote: 22/04/2024 18:39

:jbt:
Zasto?
Nema boljeg zivotnog iskustva.
Pa i vi svi ste se vec jednom preselili tj i vasa djeca.
Sta je strasno u tome da trogodisnjak zivi u jednoj zemlji do svoje 7-8 pa onda u nekoj drugoj?
Kakva je razlika izmedju toga i da se selis iz grada u grad za poslom?
Kako si dosla do tog zakljucka da se mi seljakamo sa djecom? :-)

Generalno, kad djeca jednom krenu u skolu, selidba nije preporucljiva dok ne odu na fax. I generalno tad se ljudi najmanje sele.
Krivo si razumio. Preselio si se iz BiH u USA. Mozda ti nisi tada imao djecu ali vecina imaju.

A sta se preporucuje? U to necu ulaziti…znam samo da milioni ljudi tako zive a ne znam da se od toga pravi drama… dapace, ta djeca bivaju jako lako prihvacena u nove sredine jer su svima interesantna :D Mislim da imas predrasude.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66416
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#18993 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by _BataZiv_0809 »

Svako ima svoju racunicu
Ne kontam sto vas pogadajaju oni sa suprotnom racunicom od vase
Svako sebi kapu kroji
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45341
Joined: 29/12/2005 01:20

#18994 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by jeza u ledja »

moimoi wrote: 22/04/2024 18:55
jeza u ledja wrote: 22/04/2024 18:50
moimoi wrote: 22/04/2024 18:44
Zasto?
Nema boljeg zivotnog iskustva.
Pa i vi svi ste se vec jednom preselili tj i vasa djeca.
Sta je strasno u tome da trogodisnjak zivi u jednoj zemlji do svoje 7-8 pa onda u nekoj drugoj?
Kakva je razlika izmedju toga i da se selis iz grada u grad za poslom?
Kako si dosla do tog zakljucka da se mi seljakamo sa djecom? :-)

Generalno, kad djeca jednom krenu u skolu, selidba nije preporucljiva dok ne odu na fax. I generalno tad se ljudi najmanje sele.
Krivo si razumio. Preselio si se iz BiH u USA. Mozda ti nisi tada imao djecu ali vecina imaju.

A sta se preporucuje? U to necu ulaziti…znam samo da milioni ljudi tako zive a ne znam da se od toga pravi drama… dapace, ta djeca bivaju jako lako prihvacena u nove sredine jer su svima interesantna :D Mislim da imas predrasude.
Nisam te krivo razumio. Vecina ljudi koja se seli vani nema djecu. Nejasno na osnovu cega ti mislis da je drukcije?

Predrasude o cemu? Opstepoznata cinjenica nije predrasuda.
Naravno selidba sa djecom nije smak svijeta. Mozda se nisam dobro izrazio - nije u pitanu “preporuka” vec preferensa.
Last edited by jeza u ledja on 22/04/2024 19:01, edited 1 time in total.
elcaliente
Posts: 4594
Joined: 13/06/2012 15:52

#18995 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by elcaliente »

Athlon64 wrote: 22/04/2024 18:31 A jbt šta ste se upalili ko kutnjak.

Ova tema je definitivno najluđa. :D
Oduvijek su ljudi i išli i vraćali se.

U mojoj firmi radi čovjek koji se vratio iz Slovenije, dakle radi za platu, nikakav biznis, ništa, dakle "šljaker" kao što vi velite.

Ovog momka kojeg poznajem a da se vratio iz Njemačke je po struci arhitekta, dogovorio sa istim poslodavcem da radi za njega iz BiH, ali da otvori svoj obrt i da mu poslodavac uplaćuje po fakturi svaki mjesec iznos koji je nešto manji od njegove bruto plate u Njemačkoj. Kaže da mu i pored te umanjene uplate ostane na kraju otprilike isti iznos na ruke kao i u Njemačkoj. Zadovoljan on, zadovoljan tad poslodavac. Poslodavcu jeftiniji, njemu ostane isto, a živi u BiH uz manje troškove života, dakle opet mu ostane više na kraju.

Njemu je koristio ovaj novi zakon o obrtima u FBIH koji omogućava međunarodno poslovanje i za obrte, jedino što mu ne bi išlo na ruku je dalje povećanje minimalca.

To što vi želite praktično biti cementirani cijeli život na istom mjestu je do vas, onda ja kad kažem to za sebe, ja nisam upravu, vi jeste. :D
Samo jer je vaše mjesto cementirano negdje drugo gdje moje nije.

@_BataZiv_0809 je također upravu, oni koji su otišli zadnjih 5 god više pričaju o povratku od onih koji su otišli prije 15.

Također fora sa pasošima nije šuplja, jer ljudi jednostavno žele da imaju EU papire (što jeste prednost) i da sutra, ako im ovdje to propadne, mogu otići da žive bilo gdje u EU, bez da se jeba*taju sa ambasadama i vizama. Mislim da je zbog toga i povratak Hrvata veći trenutno, jer oni nemaju taj problem.

...i da, kad smo kod Hrvata, poznajem jednog koji je prodao kuću u Njemačkoj i otvorio firmu u BiH.
Svaka cast tom momku, to je pravi povratnik. Vjerovatno je nekoga dole i zaposlio.

Prije dvije tri godine su gradzevinski radnici ovdje bili trazeni kao suho zlato. Sada kriza, ima nasih molera, zidara, keramicara nezaposlenih. Bas smo pricali o tome kako se i u BiH dobro zaradjuje sa tim poslovima ali niko od njih ne pomislja na povratak. To su oni koji su dosli prije par godina, svi ovdje na birou i ako ima sta na crno sa strane.
moimoi
Posts: 4751
Joined: 01/07/2006 12:59

#18996 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by moimoi »

jeza u ledja wrote: 22/04/2024 18:59
moimoi wrote: 22/04/2024 18:55
jeza u ledja wrote: 22/04/2024 18:50

Kako si dosla do tog zakljucka da se mi seljakamo sa djecom? :-)

Generalno, kad djeca jednom krenu u skolu, selidba nije preporucljiva dok ne odu na fax. I generalno tad se ljudi najmanje sele.
Krivo si razumio. Preselio si se iz BiH u USA. Mozda ti nisi tada imao djecu ali vecina imaju.

A sta se preporucuje? U to necu ulaziti…znam samo da milioni ljudi tako zive a ne znam da se od toga pravi drama… dapace, ta djeca bivaju jako lako prihvacena u nove sredine jer su svima interesantna :D Mislim da imas predrasude.
Nisam te krivo razumio. Vecina ljudi koja se seli vani nema djecu. Nejasno na osnovu cega ti mislis da je drukcije?

Predrasude o cemu? Opstepoznata cinjenica nije predrasuda.
Naravno selidba sa djecom nije smak svijeta.
Vecina nema djece?
Bogami 90% kojih ja znam da su otisli, otisli su sa djecom.
elcaliente
Posts: 4594
Joined: 13/06/2012 15:52

#18997 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by elcaliente »

Athlon64 wrote: 22/04/2024 18:45
elcaliente wrote: 22/04/2024 18:44
moimoi wrote: 22/04/2024 18:31

Normalno da neces dijete seljakati svake 2 god… ali zasto da ne svakih 5-6. Ok, ima zajeban period kada su u pubertetu i naravno da ga tada takvim promjenama neces izlagati ako ne moras… ali to ne traje dugo a i uskoro ce pozeljeti sam ko zna gdje da se skoluju dalje.
Vjerovatno ima ljudi kojima je to ok, eto npr ti bi svoju djecu izvadila iz skole ovdje i sa treninga, odvojila od prijatelja i rekla idete sada par godina u Bosnu u skolu.
Meni bi moja djeca rekla da nisam dobar u glavi, vjerovatno bi me kao njemacki drzavljani tuzili nekoj organizaciji😂
Eh vidiš, ali je ok da ja svoju djecu izvadim i škole i sa treninga, odvojim od prijatelja i kažem da idu par godina u zemlju čiji čak ni jezik ne poznaju (tvoji barem znaju bosanski). :lol: :lol: :lol:

Dakle dupli standardi.

Eto ne moraš čak ni u BiH, odvedi ih u neku bolju zemlju, Ameriku, Švicarsku, Norvešku.
Nista ja tebi ne savjetujem ako si ti zadovoljan sa svojim zivotom nema potrebe da se selis. Pogotovo ako ti je porodica stabilna i fino zivi.
Mnogi ljudi koji dolaze ovamo neracunaju sa velikim troskovima pa ih to iznenadi i deprimira.
Svako sebi treba izracunati.
User avatar
Athlon64
Posts: 2824
Joined: 24/11/2022 17:51

#18998 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Athlon64 »

elcaliente wrote: 22/04/2024 19:00 Svaka cast tom momku, to je pravi povratnik. Vjerovatno je nekoga dole i zaposlio.

Prije dvije tri godine su gradzevinski radnici ovdje bili trazeni kao suho zlato. Sada kriza, ima nasih molera, zidara, keramicara nezaposlenih. Bas smo pricali o tome kako se i u BiH dobro zaradjuje sa tim poslovima ali niko od njih ne pomislja na povratak. To su oni koji su dosli prije par godina, svi ovdje na birou i ako ima sta na crno sa strane.
Nije još nikoga zaposlio, ali planira ako bude širio posao svakako, već sad bi kaže mogao zaposliti dvoje, ali još je oprezan.

Žena mu u BiH ne radi i on kaže da otprilike održavaju isti životni standard s jednom (većom, njemačkom) platom u BIH kao u Njemačkoj sa dvije plate (jer su tamo oboje radili, doduše nije žena imala sad nešto extra kako sam skonto).

A ovaj dio je ključan, vjerovatno imaju primanja s biroa, da toga nema, vjerovatno bi se vratili ili tražili nešto drugo. Ovako im se ne žuri.
Imaš takvih i u BIH koji primaju s biroa (nakon otkaza) i nigdje im se ne žuri.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45341
Joined: 29/12/2005 01:20

#18999 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by jeza u ledja »

moimoi wrote: 22/04/2024 19:01
jeza u ledja wrote: 22/04/2024 18:59
moimoi wrote: 22/04/2024 18:55
Krivo si razumio. Preselio si se iz BiH u USA. Mozda ti nisi tada imao djecu ali vecina imaju.

A sta se preporucuje? U to necu ulaziti…znam samo da milioni ljudi tako zive a ne znam da se od toga pravi drama… dapace, ta djeca bivaju jako lako prihvacena u nove sredine jer su svima interesantna :D Mislim da imas predrasude.
Nisam te krivo razumio. Vecina ljudi koja se seli vani nema djecu. Nejasno na osnovu cega ti mislis da je drukcije?

Predrasude o cemu? Opstepoznata cinjenica nije predrasuda.
Naravno selidba sa djecom nije smak svijeta.
Vecina nema djece?
Bogami 90% kojih ja znam da su otisli, otisli su sa djecom.
Tvoje iskustvo je anekdotalno.
moimoi
Posts: 4751
Joined: 01/07/2006 12:59

#19000 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by moimoi »

jeza u ledja wrote: 22/04/2024 19:05
moimoi wrote: 22/04/2024 19:01
jeza u ledja wrote: 22/04/2024 18:59

Nisam te krivo razumio. Vecina ljudi koja se seli vani nema djecu. Nejasno na osnovu cega ti mislis da je drukcije?

Predrasude o cemu? Opstepoznata cinjenica nije predrasuda.
Naravno selidba sa djecom nije smak svijeta.
Vecina nema djece?
Bogami 90% kojih ja znam da su otisli, otisli su sa djecom.
Tvoje iskustvo je anekdotalno.
A tvoje je statisticki utemeljeno?
Post Reply