Jugoslovenstvo

Post Reply
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#1 Jugoslovenstvo

Post by Connaisseur Karlin »

Postavila sma pitanje forumashu cypres , zasto se danas osjeca kao jugolsoven, a njegov odgovor je:
_BataZiv_0809 wrote:
cyprus wrote:
Eh sad, mogu pričati samo u svoje ime... Od 1991. do danas mi Jugoslaveni nismo održali nikakav kongres ili sabor, nismo pravili nikakav manifest ili proglas (možda bi trebali?!), tako da ne znam šta bi bio generalni kolektivni stav Jugoslavena o tim pitanjima... Dakle, strogo u vlastito ime odgovaram:

Prvo, moje jugoslavenstvo nije identitet vezan za državu... Moj državni identitet je bosanskohercegovački... Jugoslavenstvo je moj kulturni identitet... Ja sam potomak Bošnjaka, Srba i Hrvata (ne samo bosanskohercegovačkih), te se ne želim odreći kultunog nasljeđa bilo kojeg od ovih naroda... Moj je i Mak Dizdar, i Aleksa Šantić, i Antun Branko Šimić... Također, i Nikola Tesla, i Miroslav Krleža, i Ćamil Sijarić... Odstraniti nekoga od njih iz tog kruga smatram kasapljenjem vlastitog nacionalnog identiteta...

Drugo, sasvim je irelevantno koji se jugoslavenski ogranak više identificira sa idejom jugoslavenstva, a koji manje... Ne treba biti čudno, niti negativno shvaćeno, to što se većim brojem radi o Srbima... Bilo bi pogrešno, međutim, reći da je riječ samo o Srbima, ili uglavnom o Srbima, kako si ti to zaključila... Ovo deklarisanih Jugoslavena što ih ja znam (njih 10-tak), većina nisu Srbi...

Treće, ne živim u prošlosti i ne romantiziram je... Mislim da prilično objektivno mogu odvagati dobre i loše strane bivše države... Naravno, držim da pozitivne strane ipak osjetno nadilaze negativne (pogotovo kada se pokazalo šta je to alternativa tome svemu), ali prihvatam da i neko ima drugačije mišljenje, ukoliko ga naravno potkrijepi argumentima... Što se tiče bijega od brutalne stvarnosti, to zasigurno ne radim... Vrlo dobro znam gdje živim, i kime sam okružen...
Ovo mozes komotno i u moje ime :kiss:
Zasto osobe jos uvijek teze jugoslovenstvu? Zasto se na cenzusima, na Balkanu i van Balkana, jos uvijek sluzbeno izjasnjavaju jugoslovenima?

Zasto se pojedinici jugoslovenstvom udaljavaju od trenutnog drzavnog identiteta? :)
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#2 Re: Jugoslovenstvo

Post by insomnia78 »

Zato sto ne znaju dje su suplji
Najjace je kad o jugoslovenstvu pricaju likovi koji su u Jugi gonjali tutu u rikverc
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#3 Re: Jugoslovenstvo

Post by uglavnomja »

zato sto je torovski identitet mali, ogranicen ... navikli smo na vise, na 22 miliona stanovnika, ne 2+2 :roll: , na zivot bez granica i viza, zato sto su nasi bili i kosrakasi i vaterpolisti i fidbaleri, i krizaj i stekic i djurdjica ... i cerar i parlov i ...

da ne pricam o muzici :)

zato sto je to bio sistem u kojem si mogao ostvariti svoja prava, u kojem je sposobnost bila na pravom mjestu, a bakiraginca studirala 11 godina :roll:




90% smo isti, isti mentalitet, isti jezik, isti zivotni razvoj, od fice pa nadalje ...

zato sto necu moja raja iz doba jugoslavije koja jos uvijek zive na svojim starim adresama budu stranci meni, a i ja njima


zato sto je to dio naseg identitet, koji nas stvorio dobrim dijelom. (pricam o nama koji smo odrastali u doba juge)



i zato, a ti bi to trebala znati, cim se izadje preko sezane - svi smo istocni europljani, u najboljem slucaju jugovici ... boli nekog skokholmca ili oslica ko je bosanac, a ko srbin ... sve je to ex yu

takva vrsta bavljenja samim sobom je svojstvena samo jednom dijaspore (procitati pod haznadar, sveCka)
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#4 Re: Jugoslovenstvo

Post by uglavnomja »

insomnia78 wrote:Zato sto ne znaju dje su suplji
Najjace je kad o jugoslovenstvu pricaju likovi koji su u Jugi gonjali tutu u rikverc

bolje gurat tutu u rikverc nego drzavu :D
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#5 Re: Jugoslovenstvo

Post by insomnia78 »

uglavnomja wrote:zato sto je torovski identitet mali, ogranicen ... navikli smo na vise, na 22 miliona stanovnika, ne 2+2 :roll: , na zivot bez granica i viza, zato sto su nasi bili i kosrakasi i vaterpolisti i fidbaleri, i krizaj i stekic i djurdjica ... i cerar i parlov i ...

da ne pricam o muzici :)

zato sto je to bio sistem u kojem si mogao ostvariti svoja prava, u kojem je sposobnost bila na pravom mjestu, a bakiraginca studirala 11 godina :roll:




90% smo isti, isti mentalitet, isti jezik, isti zivotni razvoj, od fice pa nadalje ...

zato sto necu moja raja iz doba jugoslavije koja jos uvijek zive na svojim starim adresama budu stranci meni, a i ja njima


zato sto je to dio naseg identitet, koji nas stvorio dobrim dijelom. (pricam o nama koji smo odrastali u doba juge)



i zato, a ti bi to trebala znati, cim se izadje preko sezane - svi smo istocni europljani, u najboljem slucaju jugovici ... boli nekog skokholmca ili oslica ko je bosanac, a ko srbin ... sve je to ex yu

takva vrsta bavljenja samim sobom je svojstvena samo jednom dijaspore (procitati pod haznadar, sveCka)
Kakva gomila patetike i gluposti
User avatar
sinuhe
Posts: 11443
Joined: 03/06/2011 11:33

#6 Re: Jugoslovenstvo

Post by sinuhe »

Jugoslavija kao jedinstvena kulturna regija nikad nije ni nestala niti ce nestati a vrlo brzo po okoncanju rata su i uspostavljeni kontakti.
Znacajno je i da nekad dvorski zabavljaci ovog ili onog vrhovnika bez problema nastupaju na drugoj strani a npr. jedan Ciro Blazevic je bio i selektor BiH.
Ne postoji samo fiskalna Jugoslavija ali svaka druga je i dalje tu.
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#7 Re: Jugoslovenstvo

Post by uglavnomja »

insomnia78 wrote:
uglavnomja wrote:zato sto je torovski identitet mali, ogranicen ... navikli smo na vise, na 22 miliona stanovnika, ne 2+2 :roll: , na zivot bez granica i viza, zato sto su nasi bili i kosrakasi i vaterpolisti i fidbaleri, i krizaj i stekic i djurdjica ... i cerar i parlov i ...

da ne pricam o muzici :)

zato sto je to bio sistem u kojem si mogao ostvariti svoja prava, u kojem je sposobnost bila na pravom mjestu, a bakiraginca studirala 11 godina :roll:




90% smo isti, isti mentalitet, isti jezik, isti zivotni razvoj, od fice pa nadalje ...

zato sto necu moja raja iz doba jugoslavije koja jos uvijek zive na svojim starim adresama budu stranci meni, a i ja njima


zato sto je to dio naseg identitet, koji nas stvorio dobrim dijelom. (pricam o nama koji smo odrastali u doba juge)



i zato, a ti bi to trebala znati, cim se izadje preko sezane - svi smo istocni europljani, u najboljem slucaju jugovici ... boli nekog skokholmca ili oslica ko je bosanac, a ko srbin ... sve je to ex yu

takva vrsta bavljenja samim sobom je svojstvena samo jednom dijaspore (procitati pod haznadar, sveCka)
Kakva gomila patetike i gluposti

:kakoste:
nelle_tz
Posts: 849
Joined: 30/09/2012 19:11

#8 Re: Jugoslovenstvo

Post by nelle_tz »

Josip Broz TITO je rekao 1963. na Kongresu omladine Jugoslavije:" Nepravilno je shvatanje onih koji smatraju da integracija treba da likvidira nacije i da ima za cilj stvaranje jedne nove, jedinstvene nacije(jugoslovenske). Ti ljudi, zapravo, brkaju naciju sa državom, što je besmislica."
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#9 Re: Jugoslovenstvo

Post by uglavnomja »

Ko to voli da popije
ko ne moze bez rakije
Jugosloveni, Jugosloveni

Ko ne moze bez kafane
ko je u njoj cim osvane
Jugosloveni

Ko u krvi puno psuje
svalera se i lumpuje
ko je zivac kad se dira
ko se brzo iznervira

Jugosloveni, Jugosloveni
(2x)

Ko ne moze bez pasulja
i bez ljute sljivovice
bez kupusa kiseloga
belog luka, slaninice

Jugosloveni, Jugosloveni
(2x)

Ko to zenu svoju neda
a tudje bi sve od reda
ko u radno vreme stane
skoci malo do kafane

Jugosloveni, Jugosloveni
(2x)

Ko je krvlju steko sve
cetere's osme reko ne
politiku svoju tera
bez Rusa i Amera

Jugosloveni, Jugosloveni
(4x)

User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#10 Re: Jugoslovenstvo

Post by Connaisseur Karlin »

sinuhe wrote:Jugoslavija kao jedinstvena kulturna regija nikad nije ni nestala niti ce nestati a vrlo brzo po okoncanju rata su i uspostavljeni kontakti.
Znacajno je i da nekad dvorski zabavljaci ovog ili onog vrhovnika bez problema nastupaju na drugoj strani a npr. jedan Ciro Blazevic je bio i selektor BiH.
Ne postoji samo fiskalna Jugoslavija ali svaka druga je i dalje tu.
mnogo generacija dijele SFRJ kulturu, tradiciju, rodbinske veze, i sl., ali nemaju potrebu pricati i pisati da su iznad svega jugosloveni :D
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#11 Re: Jugoslovenstvo

Post by Connaisseur Karlin »

nelle_tz wrote:Josip Broz TITO je rekao 1963. na Kongresu omladine Jugoslavije:" Nepravilno je shvatanje onih koji smatraju da integracija treba da likvidira nacije i da ima za cilj stvaranje jedne nove, jedinstvene nacije(jugoslovenske). Ti ljudi, zapravo, brkaju naciju sa državom, što je besmislica."
popisi staovnistva u Jugi, od 50tih do 9tih su upravo dodavali pojmove narodnost,nacija, etnicka pripadnost i relgija, bez potrebe da se isti pojmovi jasno definiraju :D prakticno, svaki kasniji pospis je dodavao novi termin i novu kategoriju bez obrazlozenja :lol:
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#12 Re: Jugoslovenstvo

Post by Connaisseur Karlin »

uglavnomja wrote:zato sto je torovski identitet mali, ogranicen ... navikli smo na vise, na 22 miliona stanovnika, ne 2+2 :roll: , na zivot bez granica i viza, zato sto su nasi bili i kosrakasi i vaterpolisti i fidbaleri, i krizaj i stekic i djurdjica ... i cerar i parlov i ...

da ne pricam o muzici :)

zato sto je to bio sistem u kojem si mogao ostvariti svoja prava, u kojem je sposobnost bila na pravom mjestu, a bakiraginca studirala 11 godina :roll:




90% smo isti, isti mentalitet, isti jezik, isti zivotni razvoj, od fice pa nadalje ...

zato sto necu moja raja iz doba jugoslavije koja jos uvijek zive na svojim starim adresama budu stranci meni, a i ja njima


zato sto je to dio naseg identitet, koji nas stvorio dobrim dijelom. (pricam o nama koji smo odrastali u doba juge)



i zato, a ti bi to trebala znati, cim se izadje preko sezane - svi smo istocni europljani, u najboljem slucaju jugovici ... boli nekog skokholmca ili oslica ko je bosanac, a ko srbin ... sve je to ex yu

takva vrsta bavljenja samim sobom je svojstvena samo jednom dijaspore (procitati pod haznadar, sveCka)
Dali se na popisu izjasnajvas kao jugoslovenka? cyprus mi je juce dao link sa osobama koje se na popisima izjasnjavaju kao jugosloveni :)

Meni je intrigira potreba pojedinaca da se danas izjasanjvaju jugoslovenima , a jugoslovija vise ne psotoji :)

Ne moras biti ni clan jednog od torova, imas opciju "ostali" :)
User avatar
sinuhe
Posts: 11443
Joined: 03/06/2011 11:33

#13 Re: Jugoslovenstvo

Post by sinuhe »

Connaisseur Karlin wrote:
sinuhe wrote:Jugoslavija kao jedinstvena kulturna regija nikad nije ni nestala niti ce nestati a vrlo brzo po okoncanju rata su i uspostavljeni kontakti.
Znacajno je i da nekad dvorski zabavljaci ovog ili onog vrhovnika bez problema nastupaju na drugoj strani a npr. jedan Ciro Blazevic je bio i selektor BiH.
Ne postoji samo fiskalna Jugoslavija ali svaka druga je i dalje tu.
mnogo generacija dijele SFRJ kulturu, tradiciju, rodbinske veze, i sl., ali nemaju potrebu pricati i pisati da su iznad svega jugosloveni :D
Cesto i govore. Evo vidim danas( Dan pobjede) u BL i SA nosaju jugoslovenske zastave. :D
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#14 Re: Jugoslovenstvo

Post by Connaisseur Karlin »

insomnia78 wrote:Zato sto ne znaju dje su suplji
Najjace je kad o jugoslovenstvu pricaju likovi koji su u Jugi gonjali tutu u rikverc
tocno, a penzioneri u kasnim 70tim opet su posebna kategorija :)
Samprotivsviju
Posts: 6406
Joined: 03/12/2011 13:10

#15 Re: Jugoslovenstvo

Post by Samprotivsviju »

Connaisseur Karlin wrote:
insomnia78 wrote:Zato sto ne znaju dje su suplji
Najjace je kad o jugoslovenstvu pricaju likovi koji su u Jugi gonjali tutu u rikverc
tocno, a penzioneri u kasnim 70tim opet su posebna kategorija :)
Halo NDH uredu je :D
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#16 Re: Jugoslovenstvo

Post by Connaisseur Karlin »

sinuhe wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
sinuhe wrote:Jugoslavija kao jedinstvena kulturna regija nikad nije ni nestala niti ce nestati a vrlo brzo po okoncanju rata su i uspostavljeni kontakti.
Znacajno je i da nekad dvorski zabavljaci ovog ili onog vrhovnika bez problema nastupaju na drugoj strani a npr. jedan Ciro Blazevic je bio i selektor BiH.
Ne postoji samo fiskalna Jugoslavija ali svaka druga je i dalje tu.
mnogo generacija dijele SFRJ kulturu, tradiciju, rodbinske veze, i sl., ali nemaju potrebu pricati i pisati da su iznad svega jugosloveni :D
Cesto i govore. Evo vidim danas( Dan pobjede) u BL i SA nosaju jugoslovenske zastave. :D
a danas je Dan Pobjede u svijetu, a to je vise simbolicna parada od strane organizacija koje njeguju jugoslovnestvo :)

uglavnomja, kaze da su to vecinom osobe koje se ne osjecaju kao clanovi necijeg tora, ali u HR i SR nemaju problema da budu dio svog HR ili SR tora i da danas masu jugo zastavom ;-)
User avatar
Krokodajl
Posts: 8237
Joined: 27/01/2016 12:36

#17 Re: Jugoslovenstvo

Post by Krokodajl »

Ja se ne osjećam Jugoslovenom, meni su kulturološki bliže Česi nego Makedonci, Slovence ne volim tako da i to isključujem.

Što se tiče nacionalne pripadnosti, ne znam, ja se uvijek nosim onim nacionalnim osjećajem, osjećajem nacionalnog bića, a to se recimo najviše može vidjeti na posljedicama ovog ali i onog rata, više suosjećam sa stradanjem Bošnjaka na Sandžaku nego sa stradanjem Srba u Podgrmečkom kraju, iako su mi ovi drugi i bliži i jezički a i kulturološki.

Nacionalno biće je to koje opredjeljuje naciju, ja susosjećam sa političkom majorizacijom Bošnjaka na Kosovu i Srbiji, sa situacijom sa Bošnjacima u Makedoniji, a isto to se dešava i u mojoj državi Hrvatima, ali o tome ne mislim previše, iako smo sunarodnjaci jelte.

Jbg, ali tako je.

Što ne znači i ne smije da znači da ne možemo da gradimo zajedničku državu.

Vezano sa Jugoslovenstvo, i što reče cyprus, ni ja se ne želim odreći Bosanskohercegovačkih velikana bez obzira kojoj etniji pripadali, svi su moji i Šantić i Dizdar i Andrić, ali Teslu, Ružičku, Prešerna, Karadžića (Vuka), Lisinskog, ne smatram ništa manje ili više svojim od Gorkog, Smetane, Ševčenka (Tarasa), ali opet u isto vrijeme veselim se uspjesima Terzićke i Kolašinca kao da su moji.

Razumio bih Bosanstvo, ili Bosanstvohercegovstvo, kako da kažem već, ali Jugoslovenstvo više baš i ne.

A opet, u prvom redu bih bio lokalpatriota, jer su mi najpreči moje komšije ma koje etnije bili a ima ih svih :D
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#18 Re: Jugoslovenstvo

Post by Connaisseur Karlin »

Krokodajl wrote:Ja se ne osjećam Jugoslovenom, meni su kulturološki bliže Česi nego Makedonci, Slovence ne volim tako da i to isključujem.

Što se tiče nacionalne pripadnosti, ne znam, ja se uvijek nosim onim nacionalnim osjećajem, osjećajem nacionalnog bića, a to se recimo najviše može vidjeti na posljedicama ovog ali i onog rata, više suosjećam sa stradanjem Bošnjaka na Sandžaku nego sa stradanjem Srba u Podgrmečkom kraju, iako su mi ovi drugi i bliži i jezički a i kulturološki.

Nacionalno biće je to koje opredjeljuje naciju, ja susosjećam sa političkom majorizacijom Bošnjaka na Kosovu i Srbiji, sa situacijom sa Bošnjacima u Makedoniji, a isto to se dešava i u mojoj državi Hrvatima, ali o tome ne mislim previše, iako smo sunarodnjaci jelte.

Jbg, ali tako je.

Što ne znači i ne smije da znači da ne možemo da gradimo zajedničku državu.

Vezano sa Jugoslovenstvo, i što reče cyprus, ni ja se ne želim odreći Bosanskohercegovačkih velikana bez obzira kojoj etniji pripadali, svi su moji i Šantić i Dizdar i Andrić, ali Teslu, Ružičku, Prešerna, Karadžića (Vuka), Lisinskog, ne smatram ništa manje ili više svojim od Gorkog, Smetane, Ševčenka (Tarasa), ali opet u isto vrijeme veselim se uspjesima Terzićke i Kolašinca kao da su moji.

Razumio bih Bosanstvo, ili Bosanstvohercegovstvo, kako da kažem već, ali Jugoslovenstvo više baš i ne.

A opet, u prvom redu bih bio lokalpatriota, jer su mi najpreči moje komšije ma koje etnije bili a ima ih svih :D
hvala Krokodajl, tvoj stav znatn bolje razumijem :kiss:

ne moras se izjasnjavati kao cyprus da si jugosloven, kao dokaz da se nisi odrekao BiH velikana , eh,taj dio njegovo stava mi nije dovoljno razummljiv :-D

cak je spomenuo i Teslu, a koji nije nikad ni bio jugosloven :D
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#19 Re: Jugoslovenstvo

Post by insomnia78 »

Krokodajl wrote:Ja se ne osjećam Jugoslovenom, meni su kulturološki bliže Česi nego Makedonci, Slovence ne volim tako da i to isključujem.

Što se tiče nacionalne pripadnosti, ne znam, ja se uvijek nosim onim nacionalnim osjećajem, osjećajem nacionalnog bića, a to se recimo najviše može vidjeti na posljedicama ovog ali i onog rata, više suosjećam sa stradanjem Bošnjaka na Sandžaku nego sa stradanjem Srba u Podgrmečkom kraju, iako su mi ovi drugi i bliži i jezički a i kulturološki.

Nacionalno biće je to koje opredjeljuje naciju, ja susosjećam sa političkom majorizacijom Bošnjaka na Kosovu i Srbiji, sa situacijom sa Bošnjacima u Makedoniji, a isto to se dešava i u mojoj državi Hrvatima, ali o tome ne mislim previše, iako smo sunarodnjaci jelte.

Jbg, ali tako je.

Što ne znači i ne smije da znači da ne možemo da gradimo zajedničku državu.

Vezano sa Jugoslovenstvo, i što reče cyprus, ni ja se ne želim odreći Bosanskohercegovačkih velikana bez obzira kojoj etniji pripadali, svi su moji i Šantić i Dizdar i Andrić, ali Teslu, Ružičku, Prešerna, Karadžića (Vuka), Lisinskog, ne smatram ništa manje ili više svojim od Gorkog, Smetane, Ševčenka (Tarasa), ali opet u isto vrijeme veselim se uspjesima Terzićke i Kolašinca kao da su moji.

Razumio bih Bosanstvo, ili Bosanstvohercegovstvo, kako da kažem već, ali Jugoslovenstvo više baš i ne.

A opet, u prvom redu bih bio lokalpatriota, jer su mi najpreči moje komšije ma koje etnije bili a ima ih svih :D
Odlicno receno
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#20 Re: Jugoslovenstvo

Post by insomnia78 »

Kad smo vec kod Tesle
Image
KENJAC
Posts: 4603
Joined: 26/12/2006 13:10

#21 Re: Jugoslovenstvo

Post by KENJAC »

Dok mi ne nadjete nesto bolje ja sam Jugosloven i pisam se na vasa nacionalna utocista !
Svi bi ste vi guzice dali da se mozete tako izjasnisnit , al valja sam sebi u usta skočit !
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65331
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#22 Re: Jugoslovenstvo

Post by _BataZiv_0809 »

Connaisseur Karlin wrote:
Zasto osobe jos uvijek teze jugoslovenstvu? Zasto se na cenzusima, na Balkanu i van Balkana, jos uvijek sluzbeno izjasnjavaju jugoslovenima?

Zasto se pojedinici jugoslovenstvom udaljavaju od trenutnog drzavnog identiteta? :)
Zasto osobe teze bilo kakvoj identifikaciji sa kolektivnim identitetima?
KENJAC
Posts: 4603
Joined: 26/12/2006 13:10

#23 Re: Jugoslovenstvo

Post by KENJAC »

Ja...
I svim Jugoslovenima , i samo njima, sretan 9 Maj dan pobjede nad fasizmom !
User avatar
LBVIEW
Posts: 9241
Joined: 01/04/2010 22:35

#24 Re: Jugoslovenstvo

Post by LBVIEW »

Krokodajl wrote:Ja se ne osjećam Jugoslovenom, meni su kulturološki bliže Česi nego Makedonci, Slovence ne volim tako da i to isključujem.

Što se tiče nacionalne pripadnosti, ne znam, ja se uvijek nosim onim nacionalnim osjećajem, osjećajem nacionalnog bića, a to se recimo najviše može vidjeti na posljedicama ovog ali i onog rata, više suosjećam sa stradanjem Bošnjaka na Sandžaku nego sa stradanjem Srba u Podgrmečkom kraju, iako su mi ovi drugi i bliži i jezički a i kulturološki.

Nacionalno biće je to koje opredjeljuje naciju, ja susosjećam sa političkom majorizacijom Bošnjaka na Kosovu i Srbiji, sa situacijom sa Bošnjacima u Makedoniji, a isto to se dešava i u mojoj državi Hrvatima, ali o tome ne mislim previše, iako smo sunarodnjaci jelte.

Jbg, ali tako je.

Što ne znači i ne smije da znači da ne možemo da gradimo zajedničku državu.

Vezano sa Jugoslovenstvo, i što reče cyprus, ni ja se ne želim odreći Bosanskohercegovačkih velikana bez obzira kojoj etniji pripadali, svi su moji i Šantić i Dizdar i Andrić, ali Teslu, Ružičku, Prešerna, Karadžića (Vuka), Lisinskog, ne smatram ništa manje ili više svojim od Gorkog, Smetane, Ševčenka (Tarasa), ali opet u isto vrijeme veselim se uspjesima Terzićke i Kolašinca kao da su moji.

Razumio bih Bosanstvo, ili Bosanstvohercegovstvo, kako da kažem već, ali Jugoslovenstvo više baš i ne.

A opet, u prvom redu bih bio lokalpatriota, jer su mi najpreči moje komšije ma koje etnije bili a ima ih svih :D
:thumbup:
Btw., Makedoncite su meni i kulturoloski i jezicki blizi Bugarima, a samo je splet historijskih okolnosti i srpsko-bugarski animozitet :D presudio da oni, a ne Bugari udu u tu zajednicu. Sverc i pomoc Srbima i Srbiji pod sankcijama, za koji donedavno nisam znao, jos me vise ucvrstio u stavu prema istima, sto je opet na"liniji" nacionalnog osjecaja.
Sto se pak jugoslovenstva tice, ko voli nek izvoli, meni osobna je to sve zesca prevara i patetika poput glasanja za Reformiste 90-te. A zajednica sa Srbijom i Hrvatskom nikad vise, 2 puta su se poklali i oba su Bosnjaci izvukli najdeblji kraj.
Niemand
Posts: 7944
Joined: 31/03/2014 01:55

#25 Re: Jugoslovenstvo

Post by Niemand »

Imal dje austrougara?
Post Reply