Jugoslavija danas

Post Reply

Da li danas opet uspostavili Jugoslaviju?

Ja bih
20
29%
Ja nebi
45
64%
Neznam
5
7%
 
Total votes: 70

Stari
Posts: 6799
Joined: 10/10/2003 00:00

#251

Post by Stari »

winetou wrote:koja ploča :?
SFRJ nikad nije bila prvak svijeta u odbojci. Nikad SFRJ nije tako suvereno vladala evropskom košarkom kao SCG od 95-2005. U rukometu je bila prvak svijeta 87, ali ipak ne i evropski i olimpijski prvak kao Hrvatska. Slovenija je bila trecan na EP.

Mislim da je to problem babbi i ostalima koji su navijali za klubove velike četvorke. Da ste navijali za mali klub kao ja to bi vam bilo svejedno :P :lol:

Nemojte spominjati KK Bosnu, bilo je tu uvoznih igrača. Jedina bosanske evropske titule su one od RK Borac ŽKK Jedinstvo.

Osvrnuo sam se na sport jer Bosanci imaju taj običaj da kažu " jesmo nekad bili jaki" a u zemlji postojao samo jedan vaterpolo klub :lol:
Opcenito uzevsi slazem se s tobom ...jedino sto ne kontam je to sa uvoznim igracima u KK Bosna ...a i taj sarkazam u vezi Bosne i Vaterpola...hajd proguglaj malo pa vidi koliko vaterpolo klubova ima Finska...pa onda uporedi Finsku i Bosnu i po svim ostalim kriterijima...

Cibona je bila prvak Evrope ...sa Dankom Cvjeticaninom...iz beogradskog Partizana...jel na taj tip uvoznih igraca mislis?...OK pa onda je u redu...Jugoplastika je takodjer bila Sampion Evrope sa Ivanovicem iz Crne Gore...Sretenovicem iz Crvene Zvezde...FK Crvena zvezda je Bila sampion Evrope sa R. Prosineckim uvoz iz Njemacke ili Hrvatske ...D. Pancevim i Ilijom Najdovskim iz Makedonije, R. Sabanadzovicem iz BiH...KK Partizan sa P.Danilovicem iz BiH... ... ... i daljnje nabrajanje bi me skrenulo sa teme


Ako ce se racunati samo uspjesi bez "uvoznih igraca" ...onda je malo onih koji su uopste uspjeli napraviti nesto...RK Borac na kojeg se pozivas....pa oni su uvezli golmana Arnautovica iz Prijedora...a Prijedor je za Banja Luku druga planeta a ne drzava.
mr__bosnjak
Posts: 2890
Joined: 01/06/2005 12:52
Location: Svedska

#252

Post by mr__bosnjak »

Ovi bi samo da se najedu a sve ostalo u solju... Eh pa vidjeli smo kuda to vodi 1992. godine kada je otisao marsal... Budimo iskreni, kolko god dobro da ste zivjeli Jugoslavija je stvorena da bude velika Srbija a onda je u komunizmu furanu neko "brastvo i jedinistvo" gdje je svako imo naciju osim nas koji smo bili "poturice" vecine... I nismo ista ucili o NASOJ historiji, to jest... Kolko smo ucili o ofanzivama i bitkama Husein Kapetana Gradascevuca? Kolko o srednjovjekovnoj Bosni? Kolko o Hadum Jakub Pasi? Bitkama Gazi-Husrev-bega? Nasoj bitci protiv Austro-Ugarske? Ha? NISTA, a o srpskim ustancima i Njegosevom gorskom vjencu i "istrazi poturica" se sve znalo... Ma nekazem da je sada dobro ali koda je sve tada bilo zlatno...
1234
Posts: 145
Joined: 15/08/2004 19:51

#253

Post by 1234 »

Mr Bosnjak
Ako si citao moje komentare na ovom forumu mogao si do sada naci odgovor
Ja sam se iselila iz YU 1990 sredinom
Narod poceo da se zali sto ne dobija Beogradsku stampu iz razloga sto su igrali neke nagradne igre pa im je smetaloTo se pocelo sve vise desavati i onda se pronese glas da se stampa zadrzava u Zenici
Jednom me moja kolegica zaustavi i kaze Znas zasto je S..... isla u policiju Iznenadena pitam. Zar je? Jeste Znas njena S..... imala spisak od skolske djece Srpske narodnosti, koju treba ubiti. Ja nisam u to vjerovala Medutim S..... je sve vise isla u policiju
Prvi nas komsija Musliman kaze mom muzu Idite idite ovdje ce da bude rat
Naravno vjerovatno ni on nije bio u stanju zamisliti sta dolazi
Javno se pricalo da se rukovodstvo smjenjuje i Muslimani preuzimaju vlast
Cula sam za sve ove gore kako su proslli u ratu Ova prva je jadno prosla a ovaj drugi us put bio je direktor mome muzu je odselio i sam iz grada i ziv je sad Drago mi je Moj muz ga sreo proslog ljeta
Mr Bosnjak Ja nikog ne optuzujem Svako nosi svoj grijeh Samo me nervira sto u tom ratu Muslimani kao nisu nikakva nedjela pravili kao onomad partizani a Srbi su ti koji jesu Nemoj da jedan narod sav svrstavas u jednu vrecu
Ljudi imaju svoja imena i dijele se na lose i dobre i svi imaju pripadnost nekom narodu Ako vi u Bosni ne znate ko ste da li ste Bosanci Bosnjaci Iliri Muslimani nemojte da osporavate pravo onom narodu ko zna ko su.Kako bi ti to nazvao ako nekom osporavas pravo izjasnjavanja.Npr u zemlji gdje sad zivim Kinez je Kinez i nako 5-og koljena bitisanja ovde.Ali opet kaze da smo isti ne bi bili razliciti
mr__bosnjak
Posts: 2890
Joined: 01/06/2005 12:52
Location: Svedska

#254

Post by mr__bosnjak »

1234 wrote:Mr Bosnjak
Ako si citao moje komentare na ovom forumu mogao si do sada naci odgovor
Ja sam se iselila iz YU 1990 sredinom
Narod poceo da se zali sto ne dobija Beogradsku stampu iz razloga sto su igrali neke nagradne igre pa im je smetaloTo se pocelo sve vise desavati i onda se pronese glas da se stampa zadrzava u Zenici
Jednom me moja kolegica zaustavi i kaze Znas zasto je S..... isla u policiju Iznenadena pitam. Zar je? Jeste Znas njena S..... imala spisak od skolske djece Srpske narodnosti, koju treba ubiti. Ja nisam u to vjerovala Medutim S..... je sve vise isla u policiju
Prvi nas komsija Musliman kaze mom muzu Idite idite ovdje ce da bude rat
Naravno vjerovatno ni on nije bio u stanju zamisliti sta dolazi
Javno se pricalo da se rukovodstvo smjenjuje i Muslimani preuzimaju vlast
Cula sam za sve ove gore kako su proslli u ratu Ova prva je jadno prosla a ovaj drugi us put bio je direktor mome muzu je odselio i sam iz grada i ziv je sad Drago mi je Moj muz ga sreo proslog ljeta
Mr Bosnjak Ja nikog ne optuzujem Svako nosi svoj grijeh Samo me nervira sto u tom ratu Muslimani kao nisu nikakva nedjela pravili kao onomad partizani a Srbi su ti koji jesu Nemoj da jedan narod sav svrstavas u jednu vrecu
Ljudi imaju svoja imena i dijele se na lose i dobre i svi imaju pripadnost nekom narodu Ako vi u Bosni ne znate ko ste da li ste Bosanci Bosnjaci Iliri Muslimani nemojte da osporavate pravo onom narodu ko zna ko su.Kako bi ti to nazvao ako nekom osporavas pravo izjasnjavanja.Npr u zemlji gdje sad zivim Kinez je Kinez i nako 5-og koljena bitisanja ovde.Ali opet kaze da smo isti ne bi bili razliciti
Hvala na odgovoru, ali molim te ovako mozes li malo jasnije pisat? Negovorim ovo iz nekog vrijedzanja ali nemogu vise puta da te shvatim. Na primjer sta mislis sa "njena S....."? Ko je isao u policiju gledat spiskove? Jel ih nasao? Jesil ih ti vidjela? Kada su se ta smjenjivanja desavala? Malo pojasni molim te jer te tesko razumijem.
User avatar
Vodenjak
Posts: 7416
Joined: 03/10/2004 18:45

#255

Post by Vodenjak »

mr__bosnjak wrote:Ovi bi samo da se najedu a sve ostalo u solju... Eh pa vidjeli smo kuda to vodi 1992. godine kada je otisao marsal... Budimo iskreni, kolko god dobro da ste zivjeli Jugoslavija je stvorena da bude velika Srbija a onda je u komunizmu furanu neko "brastvo i jedinistvo" gdje je svako imo naciju osim nas koji smo bili "poturice" vecine... I nismo ista ucili o NASOJ historiji, to jest... Kolko smo ucili o ofanzivama i bitkama Husein Kapetana Gradascevuca? Kolko o srednjovjekovnoj Bosni? Kolko o Hadum Jakub Pasi? Bitkama Gazi-Husrev-bega? Nasoj bitci protiv Austro-Ugarske? Ha? NISTA, a o srpskim ustancima i Njegosevom gorskom vjencu i "istrazi poturica" se sve znalo... Ma nekazem da je sada dobro ali koda je sve tada bilo zlatno...
Mozda zato sto je Njegos bio svoj na svome, a vecina gore pobrojanih bijahu ili Turci ili njihovi vazali koji su bili agresori izmedju ostalog i na Bosnu i Hercegovinu!
1234
Posts: 145
Joined: 15/08/2004 19:51

#256

Post by 1234 »

mr__bosnjak wrote:Ovi bi samo da se najedu a sve ostalo u solju... Eh pa vidjeli smo kuda to vodi 1992. godine kada je otisao marsal... Budimo iskreni, kolko god dobro da ste zivjeli Jugoslavija je stvorena da bude velika Srbija a onda je u komunizmu furanu neko "brastvo i jedinistvo" gdje je svako imo naciju osim nas koji smo bili "poturice" vecine... I nismo ista ucili o NASOJ historiji, to jest... Kolko smo ucili o ofanzivama i bitkama Husein Kapetana Gradascevuca? Kolko o srednjovjekovnoj Bosni? Kolko o Hadum Jakub Pasi? Bitkama Gazi-Husrev-bega? Nasoj bitci protiv Austro-Ugarske? Ha? NISTA, a o srpskim ustancima i Njegosevom gorskom vjencu i "istrazi poturica" se sve znalo... Ma nekazem da je sada dobro ali koda je sve tada bilo zlatno...
Eto vidis Svi iovi koje navodis nisu bili Bosanci Bosanci nemaju takva imena I sto nas se tice Ovi gore koje navodis su bili okupatori i kako onda da se neko sa njima bori protiv Austrougarske Oni su dio nase crne istorije. Ako mi dokazes da su bili Bosanci zasto onda imaju takva imena?
Stari
Posts: 6799
Joined: 10/10/2003 00:00

#257

Post by Stari »

1234 wrote:
mr__bosnjak wrote:Ovi bi samo da se najedu a sve ostalo u solju... Eh pa vidjeli smo kuda to vodi 1992. godine kada je otisao marsal... Budimo iskreni, kolko god dobro da ste zivjeli Jugoslavija je stvorena da bude velika Srbija a onda je u komunizmu furanu neko "brastvo i jedinistvo" gdje je svako imo naciju osim nas koji smo bili "poturice" vecine... I nismo ista ucili o NASOJ historiji, to jest... Kolko smo ucili o ofanzivama i bitkama Husein Kapetana Gradascevuca? Kolko o srednjovjekovnoj Bosni? Kolko o Hadum Jakub Pasi? Bitkama Gazi-Husrev-bega? Nasoj bitci protiv Austro-Ugarske? Ha? NISTA, a o srpskim ustancima i Njegosevom gorskom vjencu i "istrazi poturica" se sve znalo... Ma nekazem da je sada dobro ali koda je sve tada bilo zlatno...
Eto vidis Svi iovi koje navodis nisu bili Bosanci Bosanci nemaju takva imena I sto nas se tice Ovi gore koje navodis su bili okupatori i kako onda da se neko sa njima bori protiv Austrougarske Oni su dio nase crne istorije. Ako mi dokazes da su bili Bosanci zasto onda imaju takva imena?
A imena su u pitanju...Husein, Husref, Jakub...ne mogu biti Bosanci....valjda zato sto se ne zovu: Mitar, Sredoje, Zivota...ili Schtef, Franztek ili tako to: ...aj aj aj aj ...kako mi to ranije nije palo na pamet. Jeste 1234...u pravu si ... i u redu je to sto se mene tice ...jer mislim da svako ima prvo na svoje misljenje...ali nemoj se iznenaditi ako te neko zbog ovakvog rezona posalje u ...najblaze receno...3 qrca krasna.
Last edited by Stari on 12/01/2006 10:06, edited 1 time in total.
1234
Posts: 145
Joined: 15/08/2004 19:51

#258

Post by 1234 »

Cekaj malo Nisam ja u policiji nego ova S koja je bila moja jako dobra drugarica.Druga S je bila njena kcerka A da li si ti vidio sve ubijene u Srebrenici a ipak tvrdis da je bio zlocin tamo Ne mora da sve vidimo Moramo i da vjerujemo Kako bi ti znao da je postojao Mohamed ili Hristos Nisi ih nikad vidio Zar ne
Himera
Posts: 496
Joined: 17/01/2005 19:34

#259 Re: Jugoslavija danas

Post by Himera »

mr__bosnjak wrote:Da ste mogli izabrat da danas opet bude Jugoslavija,... ?
Ja licno nebi... Okej mozda bi bila bolja ekonomija al pogledajte sire. Opet bi bili jedini bez nacionalnog imena, bez priznatog maternjeg jezika, morali bi ucit laznu historiju i bili bi i kulturno i vjerski potisnuti. A sama pomisao "u istu drzavu sa Srbijom i Hrvatskom" mi se jezi. Al hajd Jugonostalgicari a i svi ostali dajte odgovore i argumente... Molim bez sprdanja...

JOK nikad se ne ponovilo!!!!!!!!!!
mr__bosnjak
Posts: 2890
Joined: 01/06/2005 12:52
Location: Svedska

#260

Post by mr__bosnjak »

@Vodenjak i 1234

Sta vi pricate? Bosnjacko plemstvo je prihvatilo islam i muslimanska imena(arapska) i Bosnjaci su zbog islama i orijentalstva postali sljedbenici Osmanlijskog carstva i imali svoju samoupravu, bosanski je bio jedan od sluzbenih i Bosnjaci su bili svoji na svome. A Husein Kapetan Gradascevic je vodio bitku protiv Sultana za autonomiju Bosne dok je Ali-aga Rizvanbegovic izdao, eto i njega nisam naveo. Onda Hadum Jabub-pasa je bio slavni bosnjacki vojvoda kao i Gazi-Husrev-beg. Sve slavni Bosnjaci. Kaki okupatori? Cuj "njihova imena"? Pa sta ja ako se sad zovem da kazemo Husein jel sam okupator? Naravno to je ona prica o "poturicama". EVo vam link o Bosnjacima u Osmanlijskom carstvu pa se nesto naucite a 1234 ja sam tebe nesto drugo pitao an ovom drugom postu...

http://www.bosnjaci.net/aktuelnosti.php ... =historija
mr__bosnjak
Posts: 2890
Joined: 01/06/2005 12:52
Location: Svedska

#261

Post by mr__bosnjak »

1234 wrote:Cekaj malo Nisam ja u policiji nego ova S koja je bila moja jako dobra drugarica.Druga S je bila njena kcerka A da li si ti vidio sve ubijene u Srebrenici a ipak tvrdis da je bio zlocin tamo Ne mora da sve vidimo Moramo i da vjerujemo Kako bi ti znao da je postojao Mohamed ili Hristos Nisi ih nikad vidio Zar ne
Okej, sada "S" je bila tvoja drugarica jel? A druga "S" je njena kcerka? Hajmo je zvat "SK". Sada "S" je radila u policiji i nasla spiskove? Dobro haj mi onda reci jel ijedno od te djece ubijeno. U Srebrenici imaju masovne grobnice, snimak "Skorpiona", svjedocenja... Mozes li mi reci jel ijedno od te djece ubijeno? Negovorim ovo da bi te pocijenio nego sto me interesuje? I onda opet ciji su bili spiskovi? Armije RBiH? Mozes li molim te malo jasnije odgovarat?
1234
Posts: 145
Joined: 15/08/2004 19:51

#262

Post by 1234 »

Prvo da se vratimo na istoriju.Bosna je postojala sa Slovenskim narodom koji su bili vecinom Bogumili.Imali su pritisak sa zapada da se pokrste Vecina je prihvatila a ona druga nije U to vrijeme Osmanlijsko carstvo je doslo do tih krajeva Dio to postojeceg naroda je uzimalo Islam Vjeruje se oni koji su bili dobrostojeci ili oni koji su za cijenu zivota. To ti je isto kao da ako je Hitler ostao 500 god u Bosni . Neki bi uzeli njegovu religiju neki nebi Osmanlije su bili okupatori Bosne. Pa zna se i da su otjerani u 1.s.r Za cijelo to vrijeme su postojala druga 2 naroda Hrvati i Srbi .
Drugo o ovoj S Nikako da skontas
S nije radila u policiji nego je isla na saslusavaje Niko tad nije bio ubijen jer jos nije bio rat Srbi su masovno iselili iz grada kad je rat poceo Ali zar ti nije dovoljno sto su spiskovi bili tu jos za vrijeme mira Onda nemoj da neko kaze nije se nista znalo Mozda je ovo bilo lokalizovano ali ipak dovoljno da se znalo da postoje i takvi ljudi
User avatar
Vodenjak
Posts: 7416
Joined: 03/10/2004 18:45

#263

Post by Vodenjak »

mr__bosnjak wrote:@Vodenjak i 1234

Sta vi pricate? Bosnjacko plemstvo je prihvatilo islam i muslimanska imena(arapska) i Bosnjaci su zbog islama i orijentalstva postali sljedbenici Osmanlijskog carstva i imali svoju samoupravu, bosanski je bio jedan od sluzbenih i Bosnjaci su bili svoji na svome. A Husein Kapetan Gradascevic je vodio bitku protiv Sultana za autonomiju Bosne dok je Ali-aga Rizvanbegovic izdao, eto i njega nisam naveo. Onda Hadum Jabub-pasa je bio slavni bosnjacki vojvoda kao i Gazi-Husrev-beg. Sve slavni Bosnjaci. Kaki okupatori? Cuj "njihova imena"? Pa sta ja ako se sad zovem da kazemo Husein jel sam okupator? Naravno to je ona prica o "poturicama". EVo vam link o Bosnjacima u Osmanlijskom carstvu pa se nesto naucite a 1234 ja sam tebe nesto drugo pitao an ovom drugom postu...

http://www.bosnjaci.net/aktuelnosti.php ... =historija
Prvo, Turci Osmanlije su bili agresori!
To nauci i koristi ko bismillah prije nego sto pocnes citati o istoriji.

A sto se tice onog oznacenog gore, sta bi ti rekao za Fikreta Abdica da su Karadzicevi planovi (svi!) ostvareni i da je Bosna postala dijelom Srbije?
Bi li za tebe Abdic bio sljedbenik pravoslavlja sa svojom autonomijom i samoupravom?

Ni ti ni ja ne mozemo promijeniti istoriju.
Ali, mozemo je barem sagledati realnim ocima jer nista nas ne obavezuje da se stidimo onoga sto su nasi preci radili!
Umjesto da stvari sagledamo onako kako ih cijeli svijet gleda kad je u pitanju pohod Osmanlija, mi i danas dizemo spomenike i odrzavamo svake godine komemorativne skupove na mjestima pogibije turskih vojnika koji su stradali prilikom opsade nasih gradova! :shock: :-)
:x

Davno sam rekao, svaki narod na nasem podrucju treba da prodje kroz proces otreznjenja!

Katarza je neminovna ako cemo naprijed prijatelju!
Boli, ali prezivi se!
Stari
Posts: 6799
Joined: 10/10/2003 00:00

#264

Post by Stari »

1234 wrote:Prvo da se vratimo na istoriju.Bosna je postojala sa Slovenskim narodom koji su bili vecinom Bogumili.Imali su pritisak sa zapada da se pokrste Vecina je prihvatila a ona druga nije U to vrijeme Osmanlijsko carstvo je doslo do tih krajeva Dio to postojeceg naroda je uzimalo Islam Vjeruje se oni koji su bili dobrostojeci ili oni koji su za cijenu zivota. To ti je isto kao da ako je Hitler ostao 500 god u Bosni . Neki bi uzeli njegovu religiju neki nebi Osmanlije su bili okupatori Bosne. Pa zna se i da su otjerani u 1.s.r Za cijelo to vrijeme su postojala druga 2 naroda Hrvati i Srbi .
Drugo o ovoj S Nikako da skontas
S nije radila u policiji nego je isla na saslusavaje Niko tad nije bio ubijen jer jos nije bio rat Srbi su masovno iselili iz grada kad je rat poceo Ali zar ti nije dovoljno sto su spiskovi bili tu jos za vrijeme mira Onda nemoj da neko kaze nije se nista znalo Mozda je ovo bilo lokalizovano ali ipak dovoljno da se znalo da postoje i takvi ljudi
I sa istoka ...ne razumijem cemu skrivati tu sitnicu ...jel to kao dio Bogumila je prihvatio rimokatolicanstvo silom? ... a Pravoslavlje milom...the ...moguce moguce. ...osim toga izraz pokrste je malo neprikladan ovdje ...valjda treba prekrste...obzirom da su bogumili dokazivo ipak bili nekakvi krscani (dochim nikakvi katolici niti pravoslavci)...a ne nekakvi indijanci koje je zapad htio pokrstiti...a osmanlije "poturciti".

Mislim ovako ... Gradascevic je bio turcin taman toliko ...koliko je G. Princip bio Austrijanac (zivio je i terorizmom se bavio na podrucju Austrije u Sarajevu)... :-) ... hajd da vidimo sta ima jos da me poducite iz istorije...
pentijum
Posts: 194
Joined: 02/01/2006 20:29

#265

Post by pentijum »

Vodenjak wrote:
mr__bosnjak wrote:
Dobro drzavnu uredzenje. Ali na pitanje "koja je razlika?". Pa kao prvo moja drzava pa kakva god daje je nezavisna i ima je na karti. Drugo danas nemoram se identifikovat iskljucivo sa vjerskim il kulturnim il kojim god identitetom nego mogu jednostavno jednom rijecju slobodnu i bez da zbog toga idem u zatvor reci da sam Bosnjak. Onda moj narod ne smao da sada ima svoje nacionalno ime ima svoje kulturne organizacije, svoje politicko predstavnistvo i ima mogucnost iako mala da fasisticke tvorevine nestanu. Jednostavno i ukratko iako zvuci kao malo ako se stvari sagledaju nije malo: danas nemoram bit Srbin, Hrvat il sve ostalo osim Bosnjak i Bosanac.
mr__bosnjak wrote: Okej nisam zivio u to vrijeme
...

Zato, zavezi jer ces vecerati jezika ni kriv ni duzan a zbog onih koji su ti napunili glavu bljuvotinama!

Prijateljski savjet ti je da se malo raspitas i popricas s ljudima koji se usudjuju da govore naglas a da ti pri tom sve to lijepo slusas bez svojih predrasuda.

U glavi ce ti se zavrtiti kad shvatis u kom mraku sad zivis!
Ali, ne brini, prezivjeces!

Nego, da se mi vratimo na temu:

Sto se tice secerne repe, mislim da ce iduce godine biti puno bolje!
Bacio sam grah pa mi se prikazalo!
A i bice sladja, kako je stajalo u trecoj kucici! :D
Kad tako napadaš čovjeka, samo mi reci da li si izlazio na referendum i šta si birao?
_galaksija
Posts: 451
Joined: 22/09/2005 10:35

#266

Post by _galaksija »

Mi u Gradaccu smo Turke tamanili samo tako :D
1234
Posts: 145
Joined: 15/08/2004 19:51

#267

Post by 1234 »

Stari Je Srbi su bili pagani ili BogumiliBogumili su religija i dio njih jos zivi sa tim ubjedenjima i zovu se Valdezi a nastanjeni su u Alpama na sjeveru Italije
Posto su bili blize Grckoj koja je medu prvima prihvatila reci po tvome hriscanstvo ,oni su se pokristijanili kao i i Hrvatski narod U to vrijeme su bili jedni hriscani i sizma kako je mnogi zovu je nastala 1150 Naravno nisu se svi pokrstili odjednom Trajalo je to vremenom Mada i danas ima mnogo tradicije od Bogumila i pagana. Tek od Nikejskog kongresa se oni zovu katolici sto na grckom znaci pravovjerni i ortodoksni katolici kako ih mi ili vec je ustaljeno da se zovu pravoslavni
1234
Posts: 145
Joined: 15/08/2004 19:51

#268

Post by 1234 »

Poslije te sizme Hrvati su pod uticajem Rima posto su bili blizi prihvatili katolicanstvo a Srbi pravoslavlje posto su bili blize Grckoj
Gavrilo Princip je bio Srbin i borio se protiv okupatora u svojoj zemlji a vi to zovite kako hocete
Stari
Posts: 6799
Joined: 10/10/2003 00:00

#269

Post by Stari »

1234 wrote:Stari Je Srbi su bili pagani ili BogumiliBogumili su religija i dio njih jos zivi sa tim ubjedenjima i zovu se Valdezi a nastanjeni su u Alpama na sjeveru Italije
Posto su bili blize Grckoj koja je medu prvima prihvatila reci po tvome hriscanstvo ,oni su se pokristijanili kao i i Hrvatski narod U to vrijeme su bili jedni hriscani i sizma kako je mnogi zovu je nastala 1150 Naravno nisu se svi pokrstili odjednom Trajalo je to vremenom Mada i danas ima mnogo tradicije od Bogumila i pagana. Tek od Nikejskog kongresa se oni zovu katolici sto na grckom znaci pravovjerni i ortodoksni katolici kako ih mi ili vec je ustaljeno da se zovu pravoslavni
Bojim se da primjecujem ...premda nerado...da si ovdje u krivu...po mnogim tackama...uzmecu na primjer one najocitije...Dakle...Godina velikog crkvenog raskola iliti shizme kako je ti ispravno nazivas(to je na nesrecu ujedno i jedina ispravnost u ovom textu)...se desila 1054...kad su se rimski papa i carigradski patrijarh nesto kao posvadjali....i od tad Drina dijeli Rimokatlike od Pravoslavaca kao i Cetnike od Ustasa...premda, po malo ozbiljnijim istoricarima,... tada ni Srba ni Hrvata nije bilo ...Bila je istina nekakva zemlja Vizantija (il ce to biti istocno rimsko carstvo)...bila je naravski i papina drzava (zamisli... tako lijepe Italije tada nije bilo).

Bosanski Bogumili su bili nekakvi krscani ...htio to tvoj ucitelj istorije priznati ili ne...koristili su se novim zavjetom...nisu doduse prihvatali neke druge dogme svostvene Pravoslavcima i Katolicima...(recimo trojstvo im je bilo malo nejasno , dalje, zasto crkva mora biti raskosno bogata i imati politicku vlast ...a i meni je to nejasno mada nisam bogumil... ako cemo ruku na srce).

Veza bosanskih bogumila sa Bugarskim i Austijsko-svajcarskim hereticima .... je vec malo visi kurs iz te materije ...pa bih ti mogao samo reci ni tu nisi u pravu... bez sireg obrazlozenja...samo cu te uputiti na literaturu...Dominikovic, Durakovic, Imamovic, ...pa i Krleza.
Last edited by Stari on 12/01/2006 11:30, edited 1 time in total.
1234
Posts: 145
Joined: 15/08/2004 19:51

#270

Post by 1234 »

A JEL ZASTO VI VECINA IMATE KOMPLEKS DA SE POISTOVJECUJETE SA OKUPATOROM SAMO IZ MRZNJE PREMA NEKOM NARODU. NISAM SRPKINJA ALI IM SKIDAM KAPU. NIKAD KROZ HISTORIJU NISU DALI DA IH IKO J...
ti taj tamo mrzis gavrila sto te je oslobodio od Turaka i Austrougarske jer ne znas za svoj identitet.Da je Austrija tu ostala i do danas ti bi uvjek bio ono sto si i sad Nikad ne bi bio Austrijanac ili Turcin.To ti je isto kad nazoves Gavrila terorista da ja sada kazem nekog iz Sarajeva koji se borio protiv Srba da je terorista jer boze moj vi YU smatrate okupatorom Kuzis stari moj
Sad idem nemam vise vremena Ne zelim da vise o ovo diskutujem a vi u biblioteku ne vasu nego Internacionalnu i malo ucite ako vas interesuje historija Mir s vama
1234
Posts: 145
Joined: 15/08/2004 19:51

#271

Post by 1234 »

U pravu si pobrkala sam godine i slazem se ali pisem u brzini i ja sam osoba da ne volim objasnjavati natenane Ovi i onako ne razumuiju niti ih interesuje Proucavala sam Bibliju 2 godine i sretala se sa mnogim religijama iz interesovanja zasto se hriscanstvo razlikuje.To je sada druga tema kao sto rekoh to ove ne interesujeAli Car Konstantin je bio Rimljanin on je samo prihvatio taj krid i on je i zapoceo tu sizmu Tj po njegovim okriljem Ali to i nije vazno i jedni i drugi priznaju Hrista Zalosno je sto su daleko mnogi od njega od paganskih vjerovanja jos ustaljenih u njima koju vuku vjekovima sa sobom
Stari
Posts: 6799
Joined: 10/10/2003 00:00

#272

Post by Stari »

JEL ZASTO VI VECINA IMATE KOMPLEKS DA SE POISTOVJECUJETE SA OKUPATOROM SAMO IZ MRZNJE PREMA NEKOM NARODU. NISAM SRPKINJA ALI IM SKIDAM KAPU. NIKAD KROZ HISTORIJU NISU DALI DA IH IKO J...
ti taj tamo mrzis gavrila sto te je oslobodio od Turaka i Austrougarske jer ne znas za svoj identitet.Da je Austrija tu ostala i do danas ti bi uvjek bio ono sto si i sad Nikad ne bi bio Austrijanac ili Turcin.To ti je isto kad nazoves Gavrila terorista da ja sada kazem nekog iz Sarajeva koji se borio protiv Srba da je terorista jer boze moj vi YU smatrate okupatorom Kuzis stari moj
Sad idem nemam vise vremena Ne zelim da vise o ovo diskutujem a vi u biblioteku ne vasu nego Internacionalnu i malo ucite ako vas interesuje historija Mir s vama
Za ostale ne znam ...ali ja licno nisam siguran imam li komplex o kojem govoris...jedan mali grad u svjeverozapadnoj bosni u kojem sam proveo dobar dio djecastva i mladosti... su 30 aprila 1992 okupirali Srbi i sa njima kao okupatorima se nikad nisam poistovjetio...ne znam kako je sa ostalim forumasima no ja ne mrzim G. Principa...nego samo izvodim zakljucak do kojeg covjek neumitno dodje koristeci se tvojom i vodenjakovom logikom po kojoj je Gradascevic bio turcin i kao takav jelte okupator.

Ne znam zasto ...ali , ako ces mi vjerovati, nisam ni mislio da si srpkinja ...ni za trenutak.
da pamtis
Posts: 1514
Joined: 16/07/2005 14:10

#273

Post by da pamtis »

@1234 da nisi slucajno uciteljica violine? posjecas me na moju uciteljicu violine :D :-) :D jes' studirala u sarajevu? :P
1234
Posts: 145
Joined: 15/08/2004 19:51

#274

Post by 1234 »

ok Rekoh da idem ali da ti odgovorim Nisam studirala u Sarajevu.Znam bar mislim da znam na sto ciljas.Violinu obozavam ,pardon volim samo Boga obozavam A zasto ti ne mislis da ja ne bi bila Srpkinja
Stari
Posts: 6799
Joined: 10/10/2003 00:00

#275

Post by Stari »

1234
NISAM SRPKINJA ALI IM SKIDAM KAPU. NIKAD KROZ HISTORIJU NISU DALI DA IH IKO J...
Pa zbog toga sto si rekla ovdje ...zvucis mi tako zenstveno...da bi mogla biti takva da bas nikom ...ne das. :D

Hajd prijatno ...odoh zapaliti cigar duhana ....nasikir'o sam se od ove rasprave.
Post Reply