Jugoslavija 1980-1992

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Locked
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#1576 Re: Jugoslavija 1980-1992

Post by Nekako s proljeća »

Srbinu ne diraj vlast, Hrvatu crkvu i Bošnjaku (tada Muslimanu) ženu. Masovna silovanja bošnjakinja, su činjenica iz nedavnog vremena. Jadne su i osuđene na propast ideje koje se brane topovima.
cindrlimindrli
Posts: 6374
Joined: 13/11/2011 18:43

#1577 Re: Jugoslavija 1980-1992

Post by cindrlimindrli »

nosara wrote:Smijesno je iz danasnje perspektive i ovakve drzave kakva je BiH danas, govorit o nacionalnoj neravnopravnosti u SFRJ ili, jos gore, SRBiH... I zalosno, takodjer... :roll:
Da, surova istina u poredjenju sa sarenom lazi, jebeno kako god.
User avatar
nosara
Posts: 22695
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#1578 Re: Jugoslavija 1980-1992

Post by nosara »

Nekako s proljeća wrote:Srbinu ne diraj vlast, Hrvatu crkvu i Bošnjaku (tada Muslimanu) ženu. Masovna silovanja bošnjakinja, su činjenica iz nedavnog vremena. Jadne su i osuđene na propast ideje koje se brane topovima.
Kakve to ima veze s temom...? :-)
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#1579 Re: Jugoslavija 1980-1992

Post by Gojeni H »

nosara wrote: To nije bilo pitanje... Mislim na kvalitet zivota, organizaciju vlasti, nezaposlenost, sigurnost... Dvotrecinska vecina je solidna osnova za napredak... Ima li napretka ili je, vise-manje, isto kao i drugdje...?
Evo ti loptica nazad ... znas sta je tema, frajeru. Ako bas hoces moje misljenje mogu na pp.
Al' necu te vise dirat' ... radi nase djece. Naj si mi drazi.
User avatar
nosara
Posts: 22695
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#1580 Re: Jugoslavija 1980-1992

Post by nosara »

cindrlimindrli wrote:
nosara wrote:Smijesno je iz danasnje perspektive i ovakve drzave kakva je BiH danas, govorit o nacionalnoj neravnopravnosti u SFRJ ili, jos gore, SRBiH... I zalosno, takodjer... :roll:
Da, surova istina u poredjenju sa sarenom lazi, jebeno kako god.
Dodjite na nivo "sarene laze" pa cemo razgovarat... Barem u domenu sigurnosti, komunalija, skolstva, zdravstva... Nije tesko, samo treba RADIT... :D
Sarajevo ponovo bez vode nakon ponoći, ViK nema rješenja

Zbog dotrajalosti vodovodne mreže, povećane potrošnje u proteklim danima i niskog vodostaja rijeka, građanima Sarajeva će svakodnevno biti isključivana voda u terminima od 24:00 do 5:00 sati.
cindrlimindrli
Posts: 6374
Joined: 13/11/2011 18:43

#1581 Re: Jugoslavija 1980-1992

Post by cindrlimindrli »

nosara wrote:
cindrlimindrli wrote:
nosara wrote:Smijesno je iz danasnje perspektive i ovakve drzave kakva je BiH danas, govorit o nacionalnoj neravnopravnosti u SFRJ ili, jos gore, SRBiH... I zalosno, takodjer... :roll:
Da, surova istina u poredjenju sa sarenom lazi, jebeno kako god.
Dodjite na nivo "sarene laze" pa cemo razgovarat... Barem u domenu sigurnosti, komunalija, skolstva, zdravstva... Nije tesko, samo treba RADIT... :D
Sarajevo ponovo bez vode nakon ponoći, ViK nema rješenja

Zbog dotrajalosti vodovodne mreže, povećane potrošnje u proteklim danima i niskog vodostaja rijeka, građanima Sarajeva će svakodnevno biti isključivana voda u terminima od 24:00 do 5:00 sati.
Taj nivo je davno presisan i pored cinjenice da su te oni za kojima ti i Sabina cmizdrite na trenutak vratili u srednji vijek.
User avatar
nosara
Posts: 22695
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#1582 Re: Jugoslavija 1980-1992

Post by nosara »

cindrlimindrli wrote:
nosara wrote:
cindrlimindrli wrote:
Da, surova istina u poredjenju sa sarenom lazi, jebeno kako god.
Dodjite na nivo "sarene laze" pa cemo razgovarat... Barem u domenu sigurnosti, komunalija, skolstva, zdravstva... Nije tesko, samo treba RADIT... :D
Sarajevo ponovo bez vode nakon ponoći, ViK nema rješenja

Zbog dotrajalosti vodovodne mreže, povećane potrošnje u proteklim danima i niskog vodostaja rijeka, građanima Sarajeva će svakodnevno biti isključivana voda u terminima od 24:00 do 5:00 sati.
Taj nivo je davno presisan i pored cinjenice da su te oni za kojima ti i Sabina cmizdrite na trenutak vratili u srednji vijek.
Tako je, tako je... :lol:
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#1583 Re: Jugoslavija 1980-1992

Post by Gojeni H »

Lajavikrelac wrote:Isto kako je Sarajevo i Mostar vratilo nekim Srbima koji su u njemu ostali ( čast i izuzetak časnim ljudima koji su to ostali do kraja da ne ispadne generalizacija!)

I kakve to veze ima sa YU u periodu 80-92 :?
Nikakve.
Samo sam te navukao da kazes ono sto sam znao da ces reci, ali su i drugi trebali da procitaju.

Tvoju su spiku popusili oni koji su trebali da se pokazu, i znani i neznani. Dokazao si ovom izjavom da sva prica iz PC-a i Srbije koja igra na emocije je ustvari istrosena prica o "svi smo isti" i "ko nas bre zavadi". Velikosrpstvo nikada nije umrlo, i zadugo nece, dokle god je SPC-a i SANU. Ono je itekako bilo zivo i za vrijeme SFRJ.

I dok se neki od nas optuzuju za selektivno prikazivanje cinjenica, mada tema i govori (valjda) o ogranicenom vremenskom periodu, drugi apsolutno selektivno gledaju na taj period bez onoga sto se desilo (i) u tom periodu ali jos gore poslije. Tipicno komunisticki, jedni su selektivniji od drugih ili "svi smo ravnopravni, ali su neki ravnopravniji od drugih" ...slika i prilika "Zivotinjske farme", u koju bi nas neki opet trpali.

Mozda je nekada i postojala plemenita ideja, ali na kraju je sva prica o Jugoslaviji samo prica o Prosirenoj Srbiji, uvijek bila i uvijek ce biti.

Prijatan dan, a ja se gubim s teme. :run:
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#1584 Re: Jugoslavija 1980-1992

Post by Nekako s proljeća »

nosara wrote:
Nekako s proljeća wrote:Srbinu ne diraj vlast, Hrvatu crkvu i Bošnjaku (tada Muslimanu) ženu. Masovna silovanja bošnjakinja, su činjenica iz nedavnog vremena. Jadne su i osuđene na propast ideje koje se brane topovima.
Kakve to ima veze s temom...? :-)
Image

U pravu si u jednu ruku...
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#1585 Re: Jugoslavija 1980-1992

Post by madner »

Tako je, zato su, za vrijeme kada su Srbi bili relativna vecina u BiH i vecina u NOP BiH isti izglasali RBiH kao ravnopravnu Republiku. Znali su da je to prava stvar na prema putu za Veliku Srbiju. :roll:
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#1586 Re: Jugoslavija 1980-1992

Post by The 51st State »

madner wrote:Tako je, zato su, za vrijeme kada su Srbi bili relativna vecina u BiH i vecina u NOP BiH isti izglasali RBiH kao ravnopravnu Republiku. Znali su da je to prava stvar na prema putu za Veliku Srbiju. :roll:
kralja zamijenio tito i komunisti, isti kurac, drugo pakovanje...za bosnu.
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6124
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#1587 Re: Jugoslavija 1980-1992

Post by Lajavikrelac »

Gojeni H wrote:Nikakve.
Samo sam te navukao da kazes ono sto sam znao da ces reci, ali su i drugi trebali da procitaju.

Tvoju su spiku popusili oni koji su trebali da se pokazu, i znani i neznani. Dokazao si ovom izjavom da sva prica iz PC-a i Srbije koja igra na emocije je ustvari istrosena prica o "svi smo isti" i "ko nas bre zavadi"
Moji dalji rođaci su prije rata živjeli u SA, kad je rat počeo ostali su u svom gradu nisu htjeli da idu u izbjeglištvo pod starije dane (već su bili penzioneri) Sa svojim komšijama su dijelili strah, glad, granate, snajpere i sve što je tad narod perživljavao...ali svako malo bi se pojavio neki ponosni "ratnik" da im se najebe majke četničke, što nisu otišli svojima, da ih treba pobiti, ako neko od mojih nastrada vi ste sljedeći itd....al eto ostali su u svom gradu jer nisu imali kud, a padalo im je na pamet da odu zbog ovakvih, od kojih su ih štitile njihove komšije i prijatelji druge vjere s kojima su tu skoro sav život (svuda ima dobrih ljudi u zlim vremenima) a eto ja nisam ni sveštenik u SPC niti sam član SANU pa znam ponešto :roll:

Ne kenjaj sreće ti i napokon razguli sa teme smorišmo se s tobom ko krtica u saksiji :-)
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#1588 Re: Jugoslavija 1980-1992

Post by madner »

The 51st State wrote:
madner wrote:Tako je, zato su, za vrijeme kada su Srbi bili relativna vecina u BiH i vecina u NOP BiH isti izglasali RBiH kao ravnopravnu Republiku. Znali su da je to prava stvar na prema putu za Veliku Srbiju. :roll:
kralja zamijenio tito i komunisti, isti kurac, drugo pakovanje...za bosnu.
:zzzz:

Ne vrijedi ni odgovoriti, previse neozbiljna teza koja ukazuje na manjak znanja o tematici.
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6124
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#1589 Re: Jugoslavija 1980-1992

Post by Lajavikrelac »

The 51st State wrote:
kralja zamijenio tito i komunisti, isti kurac, drugo pakovanje...za bosnu.
Jest, jest.... :-)
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#1590 Re: Jugoslavija 1980-1992

Post by Nekako s proljeća »

Lajavikrelac wrote:
Gojeni H wrote:Nikakve.
Samo sam te navukao da kazes ono sto sam znao da ces reci, ali su i drugi trebali da procitaju.

Tvoju su spiku popusili oni koji su trebali da se pokazu, i znani i neznani. Dokazao si ovom izjavom da sva prica iz PC-a i Srbije koja igra na emocije je ustvari istrosena prica o "svi smo isti" i "ko nas bre zavadi"
Moji dalji rođaci su prije rata živjeli u SA, kad je rat počeo ostali su u svom gradu nisu htjeli da idu u izbjeglištvo pod starije dane (već su bili penzioneri) Sa svojim komšijama su dijelili strah, glad, granate, snajpere i sve što je tad narod perživljavao...ali svako malo bi se pojavio neki ponosni "ratnik" da im se najebe majke četničke, što nisu otišli svojima, da ih treba pobiti, ako neko od mojih nastrada vi ste sljedeći itd....al eto ostali su u svom gradu jer nisu imali kud, a padalo im je na pamet da odu zbog ovakvih, od kojih su ih štitile njihove komšije i prijatelji druge vjere s kojima su tu skoro sav život (svuda ima dobrih ljudi u zlim vremenima) a eto ja nisam ni sveštenik u SPC niti sam član SANU pa znam ponešto :roll:

Ne kenjaj sreće ti i napokon razguli sa teme smorišmo se s tobom ko krtica u saksiji :-)
Nisu oni razmišljali toliko o odlasku iz grada što su im život nepodnošljivim činili neljudskim pristupom pojedinci iz grada.Biće prije da je uzrok takvog razmišljanja bila svakodnevna ugroženost života , od strane onih koji su taj grad držali u barbarskoj opsadi godinama i u svakom smislu. I Bogu hvala pa je to iza i njih i nas...
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#1591 Re: Jugoslavija 1980-1992

Post by The 51st State »

madner wrote:
The 51st State wrote:
madner wrote:Tako je, zato su, za vrijeme kada su Srbi bili relativna vecina u BiH i vecina u NOP BiH isti izglasali RBiH kao ravnopravnu Republiku. Znali su da je to prava stvar na prema putu za Veliku Srbiju. :roll:
kralja zamijenio tito i komunisti, isti kurac, drugo pakovanje...za bosnu.
:zzzz:

Ne vrijedi ni odgovoriti, previse neozbiljna teza koja ukazuje na manjak znanja o tematici.
ma da, skroz nova drzava....odakle je sfrj crpila pravni legitimitet?
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#1592 Re: Jugoslavija 1980-1992

Post by The 51st State »

Lajavikrelac wrote:
The 51st State wrote:
kralja zamijenio tito i komunisti, isti kurac, drugo pakovanje...za bosnu.
Jest, jest.... :-)
da se zalazes za bosnu kao sto si za rahmetli jugoslaviju i vampirsku rs, pa mozda bi ti sarkazam i mogao proci...
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#1593 Re: Jugoslavija 1980-1992

Post by madner »

The 51st State wrote:
madner wrote:
The 51st State wrote: kralja zamijenio tito i komunisti, isti kurac, drugo pakovanje...za bosnu.
:zzzz:

Ne vrijedi ni odgovoriti, previse neozbiljna teza koja ukazuje na manjak znanja o tematici.
ma da, skroz nova drzava....odakle je sfrj crpila pravni legitimitet?
Rekoh da si vec dokazao da pojma nemas, nema potrebe da nastavljas.
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#1594 Re: Jugoslavija 1980-1992

Post by The 51st State »

Rekoh da si vec dokazao da pojma nemas, nema potrebe da nastavljas.
dobro wiki majstore..., to moje pojma nemanje za tebe je nedostizno znanje...
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#1595 Re: Jugoslavija 1980-1992

Post by madner »

Sto jest jest, ja da se potrudim ne bih mogao ispasti toliko neiformisan.
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#1596 Re: Jugoslavija 1980-1992

Post by The 51st State »

madner wrote:Sto jest jest, ja da se potrudim ne bih mogao ispasti toliko neiformisan.
izvoli, demantuj da kralj petar nije aminovo...informisani...
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#1597 Re: Jugoslavija 1980-1992

Post by madner »

Image

Evo demantovao. :roll:
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#1598 Re: Jugoslavija 1980-1992

Post by The 51st State »

za zapad je to bio komad papira dok se beogradski sporazum nije potpiso...dakle makni um iz indoktrinacije...
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#1599 Re: Jugoslavija 1980-1992

Post by madner »

Obrnuto, time je Zapad prihvatio ovo kao novu postavku i zato je isti potpisan, formalno se odrekli Kraljevine.

Za Istok to i nije bilo potrebno.
The 51st State
Posts: 16743
Joined: 12/01/2008 12:06

#1600 Re: Jugoslavija 1980-1992

Post by The 51st State »

madner wrote:Obrnuto, time je Zapad prihvatio ovo kao novu postavku i zato je isti potpisan, formalno se odrekli Kraljevine.

Za Istok to i nije bilo potrebno.
dakle, pravni legitimitet crpi iz kraljevine..., tebi formalno, a sustinski nije jer su time iskocili iz sovjetske sfere utjecaja...
Locked