juga 1950.-1990.

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#6176 Re: juga 1950.-1990.

Post by insomnia78 »

Image
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#6177 Re: juga 1950.-1990.

Post by Banksy »

John Cleese wrote:
Banksy wrote:moji favoriti...

Image
Jesu li ovo GrEHote? :D
Bilo alkohola, smjelo se samo dvije pojest' :D :(
Seawolf
Posts: 7734
Joined: 14/06/2012 22:59

#6178 Re: juga 1950.-1990.

Post by Seawolf »

uglavnomja wrote:aaaaa imali ovaj donji, kapisle bile crvene :D i usmrdi se kad pukne :D

oooo :P

vinetu, indijanci, kauboji, partizani, svabe (niko nije htio da bude svabo) ....
Ne, male crvene kapisle od plastike sa otvorenim dnom su bile za pištoljčiće i revolverčiće igračke. I to su bile kapisle kakve su se mogle kupiti u trafikama, kako je naveo @John Cleese.

U "prave" starter revolvere i pištolje, čije smo slike postavili @insomnia78 i ja, išle su veće (i puno bučnije) kapisle od mesinga, sa obodom i zatvorene sa gornje strane. Takve su se mogle kupiti samo u prodavnicama sportske opreme.
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#6179 Re: juga 1950.-1990.

Post by uglavnomja »

Seawolf wrote:
uglavnomja wrote:aaaaa imali ovaj donji, kapisle bile crvene :D i usmrdi se kad pukne :D

oooo :P

vinetu, indijanci, kauboji, partizani, svabe (niko nije htio da bude svabo) ....
Ne, male crvene kapisle od plastike sa otvorenim dnom su bile za pištoljčiće i revolverčiće igračke. I to su bile kapisle kakve su se mogle kupiti u trafikama, kako je naveo @John Cleese.

U "prave" starter revolvere i pištolje, čije smo slike postavili @insomnia78 i ja, išle su veće (i puno bučnije) kapisle od mesinga, sa obodom i zatvorene sa gornje strane. Takve su se mogle kupiti samo u prodavnicama sportske opreme.
ok, nemam pojma o tim drugim, pravim

nisu nam starci dali nista drugo osim tih sa crvenim kapislama, izgledali kao pravi kaubojski :D
John Cleese
Posts: 37295
Joined: 25/05/2010 18:30

#6180 Re: juga 1950.-1990.

Post by John Cleese »

Banksy wrote:
John Cleese wrote:
Banksy wrote:moji favoriti...

Image
Jesu li ovo GrEHote? :D
Bilo alkohola, smjelo se samo dvije pojest' :D :(
Kako ko...
U "Krasu", kod Vjecne vatre - prodavali u rinfuzi :D :lol:
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#6181 Re: juga 1950.-1990.

Post by uglavnomja »

John Cleese wrote: Kako ko...
U "Krasu", kod Vjecne vatre - prodavali u rinfuzi :D :lol:

svega bilo :P :P :P :P

ovih malih krasovih raznih na komad, ukljucujuci fontanu i bajadere, pa bombice sa ljesnikom, bademom, grozdjicom, rizom, pa neke mevludske bobe su bile ...
John Cleese
Posts: 37295
Joined: 25/05/2010 18:30

#6182 Re: juga 1950.-1990.

Post by John Cleese »

Seawolf wrote:
uglavnomja wrote:aaaaa imali ovaj donji, kapisle bile crvene :D i usmrdi se kad pukne :D

oooo :P

vinetu, indijanci, kauboji, partizani, svabe (niko nije htio da bude svabo) ....
Ne, male crvene kapisle od plastike sa otvorenim dnom su bile za pištoljčiće i revolverčiće igračke. I to su bile kapisle kakve su se mogle kupiti u trafikama, kako je naveo @John Cleese.

U "prave" starter revolvere i pištolje, čije smo slike postavili @insomnia78 i ja, išle su veće (i puno bučnije) kapisle od mesinga, sa obodom i zatvorene sa gornje strane. Takve su se mogle kupiti samo u prodavnicama sportske opreme.
Ma bilo je toga i u trafikama :)
Ne u svim trafikama, naravno, ali je bilo, kao sto je bilo i "unucica", pribora za sivenje, raznog sitnog alata i mnogih drugih stvari koje covjek ne bi ocekivao da ce tamo naci. (Ako me sjecanje ne vara, negdje su ih prodavali i na komad... Inace su bile u bijelim plasticnim kutijama, ali mi se cini da je etiketa bila drugacija od ove sto je @Insomnia postavio. A zakleo bih se da sam svojevremeno u izlogu neke trafike vidio i startni pistolj.)
Ne sjecam se ni da sam ikad ista kupio u "Lovcu" ni da sam ikad u "Sarajki" kupovao mesingane kapisle. (Ne mogu se sad sjetiti gdje su to onomad jos mogli prodavati...)

A tih plastikanera je bilo i zutih :D
John Cleese
Posts: 37295
Joined: 25/05/2010 18:30

#6183 Re: juga 1950.-1990.

Post by John Cleese »

Evo kako je izgledala etiketa koje se sjecam:

Image
Seawolf
Posts: 7734
Joined: 14/06/2012 22:59

#6184 Re: juga 1950.-1990.

Post by Seawolf »

John Cleese wrote:
Seawolf wrote:
uglavnomja wrote:aaaaa imali ovaj donji, kapisle bile crvene :D i usmrdi se kad pukne :D

oooo :P

vinetu, indijanci, kauboji, partizani, svabe (niko nije htio da bude svabo) ....
Ne, male crvene kapisle od plastike sa otvorenim dnom su bile za pištoljčiće i revolverčiće igračke. I to su bile kapisle kakve su se mogle kupiti u trafikama, kako je naveo @John Cleese.

U "prave" starter revolvere i pištolje, čije smo slike postavili @insomnia78 i ja, išle su veće (i puno bučnije) kapisle od mesinga, sa obodom i zatvorene sa gornje strane. Takve su se mogle kupiti samo u prodavnicama sportske opreme.
Ma bilo je toga i u trafikama :)
Ne u svim trafikama, naravno, ali je bilo, kao sto je bilo i "unucica", pribora za sivenje, raznog sitnog alata i mnogih drugih stvari koje covjek ne bi ocekivao da ce tamo naci. (Ako me sjecanje ne vara, negdje su ih prodavali i na komad... Inace su bile u bijelim plasticnim kutijama, ali mi se cini da je etiketa bila drugacija od ove sto je @Insomnia postavio. A zakleo bih se da sam svojevremeno u izlogu neke trafike vidio i startni pistolj.)
Ne sjecam se ni da sam ikad ista kupio u "Lovcu" ni da sam ikad u "Sarajki" kupovao mesingane kapisle. (Ne mogu se sad sjetiti gdje su to onomad jos mogli prodavati...)

A tih plastikanera je bilo i zutih :D
Ja sam svoj prvi plašljivac dobio sredinom sedamdesetih, kada sam stanovao u Švrakinom (Naselje Pavla Goranina), a u obližnjoj trafici (tamo gdje se okretala devetnaestka) nije bilo takvoga izobilja, koje ti opisuješ.

I "oružje" i municija su kupljeni u prodavaonici "Sport", na ćošku Vase Miskina i Šaloma Albaharija.

Nije ni čudo što se ne sjećaš kutije sa etiketom čiju sliku je postavio @insomnia78, kada je ta ambalaža iz poslijeratne proizvodnje.
John Cleese
Posts: 37295
Joined: 25/05/2010 18:30

#6185 Re: juga 1950.-1990.

Post by John Cleese »

Seawolf wrote:
John Cleese wrote:Ma bilo je toga i u trafikama :)
Ne u svim trafikama, naravno, ali je bilo, kao sto je bilo i "unucica", pribora za sivenje, raznog sitnog alata i mnogih drugih stvari koje covjek ne bi ocekivao da ce tamo naci. (Ako me sjecanje ne vara, negdje su ih prodavali i na komad... Inace su bile u bijelim plasticnim kutijama, ali mi se cini da je etiketa bila drugacija od ove sto je @Insomnia postavio. A zakleo bih se da sam svojevremeno u izlogu neke trafike vidio i startni pistolj.)
Ne sjecam se ni da sam ikad ista kupio u "Lovcu" ni da sam ikad u "Sarajki" kupovao mesingane kapisle. (Ne mogu se sad sjetiti gdje su to onomad jos mogli prodavati...)

A tih plastikanera je bilo i zutih :D
Ja sam svoj prvi plašljivac dobio sredinom sedamdesetih, kada sam stanovao u Švrakinom (Naselje Pavla Goranina), a u obližnjoj trafici (tamo gdje se okretala devetnaestka) nije bilo takvoga izobilja, koje ti opisuješ.

I "oružje" i municija su kupljeni u prodavaonici "Sport", na ćošku Vase Miskina i Šaloma Albaharija.

Nije ni čudo što se ne sjećaš kutije sa etiketom čiju sliku je postavio @insomnia78, kada je ta ambalaža iz poslijeratne proizvodnje.
Nisam ni pogledao dobro sta pise na etiketi.
Inace bih procitao da je: "Made in Bosnia and Herzegovina" :D :lol:

A o snabdjevenosti trafika...
Na brzaka potrazih i nadjoh:

https://forum.krstarica.com/showthread. ... UZJA/page3
Za "Šenlučenje" na svadbama i veseljima, pa uvijek se mogla kupiti "manevarska municija", tj municija bez zrna, plac patrone Čak u Jugi je bilo i u trafikama i zajedno vazdušnih pištolja. Prijatelj me je molio da mu nabavim municije i ja ga pitam želi li da kupi, i odvedem ga u trafiku. Bio je zaprepašten i oduševljen, jer je kupio i ispucao 50 kom iz svog Tetejca na svadbi.
https://www.vice.com/rs/article/petarde-bez-granica
Takav Starter i punjenje za njega moglo se kupiti u bilo kojoj trafici, ali to su bila – kako se kaže – neka druga vremena i neki blaži zakoni.
https://www.mycity-military.com/Pesadij ... ri_30.html
"Unis"? Mislim da je firma bila u Sarajevu. Na kartonskoj kutiji je pisalo "Startni pistolj" i prodavao se u prodavnicama "Sport". Taj dodatak na cevi sluzio je za lansiranje signalnih raketa koje su se retko nalazile u prodaji.
U to vreme, cak i u trafikama mogao se kupiti pistolj za istu municiju (mislim da je bio italijanske proizvodnje).
Ako i nije ozbiljan dokaz za ono sto sam napisao, makar nisam usamljen :D
radostan dan
Posts: 27093
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#6186 Re: juga 1950.-1990.

Post by radostan dan »

Niste losi, niste losi...ovi niklovani starter pistolji, nisu se mogli naci u trafikama, bar ne tako cesto, kao sto bi neko prepostavio, ko ovo sada cita...mislim na ove kolutase.
A crnih kolutasa je bilo, ne bas u svakoj, ali su bili - česti. I municija za njih...ali kvalitetom, nisu bili kao ovi pomenuti - sjajni, niklovani, jebem li ga sta li su...

No, lako cemo za ove -novije- pistolje...pa i za one u koje se stavljala mala crvena kapisla...
ko se sjeca plastikanera od pistolja, a municija bila - papirni kvadratići, povezani u traku...u sredini papirnog kvadratica - mala crna tacka, nabubrena, valjda neko ekspl.punjenje...

Muha, pomagaj..
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#6187 Re: juga 1950.-1990.

Post by Maraschino »

Image

:wink:
User avatar
JoseMujica
Posts: 27606
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#6188 Re: juga 1950.-1990.

Post by JoseMujica »

Maraschino wrote:Image

:wink:

jooo ovo je za one plastičnjake...jebote istopi se pištolj :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#6189 Re: juga 1950.-1990.

Post by Maraschino »

Image
User avatar
Edin H.
Posts: 47031
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#6190 Re: juga 1950.-1990.

Post by Edin H. »

Image :D
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#6191 Re: juga 1950.-1990.

Post by Maraschino »

JoseMujica wrote:

jooo ovo je za one plastičnjake...jebote istopi se pištolj :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
ja sam to cekicem tamanio na kamenu... :D
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#6192 Re: juga 1950.-1990.

Post by Maraschino »

Ko zna, koja su se slova prvo izucavala u prvom razredu 70-tih? :roll:
sabanss
Posts: 4598
Joined: 13/08/2006 11:20

#6193 Re: juga 1950.-1990.

Post by sabanss »

radostan dan wrote:Niste losi, niste losi...ovi niklovani starter pistolji, nisu se mogli naci u trafikama, bar ne tako cesto, kao sto bi neko prepostavio, ko ovo sada cita...mislim na ove kolutase.
A crnih kolutasa je bilo, ne bas u svakoj, ali su bili - česti. I municija za njih...ali kvalitetom, nisu bili kao ovi pomenuti - sjajni, niklovani, jebem li ga sta li su...
Pa bilo je i niklovanih (ako je to pravi nikl) cesto na trafikama ali su bili vrlo losi kvalitetom. Ja sam relativno mladji i sjecam se ovakvih:
https://www.limundo.com/kupovina/Kolekc ... a/55313743

Ovi su bili poprilicno losi kao sto i ovaj oglas kaze :D

Ovih se ne sjecam:

http://www.njuskalo.hr/ostalo-oruzje/co ... s-10846645

Na nekim forumima sam nasao da su bili ekstra kvalitetni, cak je bila moguca i prerada u pravi pistolj.

Kalibar se takodjer razlikovao...
KENJAC
Posts: 4603
Joined: 26/12/2006 13:10

#6194 Re: juga 1950.-1990.

Post by KENJAC »

....a kad smo vec kod sredstava za licnu odbranu, ne smijemo preskociti nun čake, čaklje ili kako su se sve zvale.
Izadje film sa Brus Lijom , i onda nastupa pomama. Eeee kakve sam ja , te čake, čaklje pravioooo....
Pa ih dobro ošmirglam, pa ukrasim raznobojnim izolir trakama, a ona lanac negdje naso par metara i nikad nikom nisam htio dat komad, nego samo mojoj " finoj raji" ( jebi ga tad smo bili svi "gradska") Nisam jednom se klepio po mudima ili glavi vičići ono "vuuuuaaaaa" naravno kroz nos da bude Japanskije !
Ali , glavni fol, bez koga se nisi mogao pocet marisat je prelazenje palcem preko vrha nosa, svirepo gledajuci protivnika.
User avatar
muha_sa
Posts: 128646
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#6195 Re: juga 1950.-1990.

Post by muha_sa »

bujrum :D


Image
KENJAC
Posts: 4603
Joined: 26/12/2006 13:10

#6196 Re: juga 1950.-1990.

Post by KENJAC »

muha_sa wrote:bujrum :D


Image
Nesto nije u redu sa slikom. Ne vidi se. Barem ne ja .
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#6197 Re: juga 1950.-1990.

Post by Maraschino »

muha_sa wrote:bujrum :D


Image
Muhaaaaa, sjecas se ti koje si slovo prvo ucio? :D
User avatar
muha_sa
Posts: 128646
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#6198 Re: juga 1950.-1990.

Post by muha_sa »

Maraschino wrote:
muha_sa wrote:bujrum :D


Image
Muhaaaaa, sjecas se ti koje si slovo prvo ucio? :D
ma jok :lol:

kod mene ti je bilo ovako---kosa, ravna, kriva..............crte nake :lol: bog me ubio ako se sjecam kad smo slova krenuli ucit :lol:
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#6199 Re: juga 1950.-1990.

Post by Maraschino »

muha_sa wrote:
Maraschino wrote:
muha_sa wrote:bujrum :D


Image
Muhaaaaa, sjecas se ti koje si slovo prvo ucio? :D
ma jok :lol:

kod mene ti je bilo ovako---kosa, ravna, kriva..............crte nake :lol: bog me ubio ako se sjecam kad smo slova krenuli ucit :lol:
Znam da je bilo pola godine, kosa tanka uspravna debela'' :lol: :lol: ali ne mogu da se sjetim kako su se slova izucavala. Nije ni po azbuci ni po abecedi.

To ako iko zna, to zna @spreca. :lol:
KENJAC
Posts: 4603
Joined: 26/12/2006 13:10

#6200 Re: juga 1950.-1990.

Post by KENJAC »

Ja znam da je Dzafer nosio dzak, a Maja se zajebavala po kojekakvim putovanjima. To i jeste jedan od bitnih uzroka kasnijih dogadjanja !
Post Reply