Jozo Penava

Diskusije o bh. i inostranim izvođačima, razmjena pjesama, CD-ova, muzičke oprema...

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
IceQueen
Posts: 309
Joined: 25/07/2008 23:35
Location: Valhalla

#1 Jozo Penava

Post by IceQueen »

Jendan od nesumnjivo najproduktivnijih stvaralaca sevdalinki i novokomponovanih narodnih pjesama u BiH, i po mom sudu prilicno zanemaren kao jako bitna figura u muzickom stvaralastvu nase zemlje. Veoma tesko je naci kvalitetne informacije o Jozi Penavi na internetu, dostupa je jedan dosta sturi clanak na hr wikipediji, dok clanak o njemu na bs wikipediji i ne postoji.

Pokrecem ovu temu iz u meni nedavno pobudjene zelje da saznam sto vise o tradicionalnoj muzici Bosne i Herzegovine i njenim velikanima, medju kojima nesumnjivo jeste i Jozo Penava. Zanima me da li postoji neka vrsta pisane rijeci koja se bavi muzickim stvaralastvom u bih kroz 20. stoljece?

Meni licno jedna od najljepsih pjesama koju je komponovao Jozo Penava nakon 2. svjetskog rata a fantasticno interpretirao Zaim Imamovic
https://www.youtube.com/watch?v=Cb1e0cZOLwQ
NeenaSa
Posts: 1700
Joined: 25/04/2012 12:20

#2 Re: Jozo Penava

Post by NeenaSa »

Za temu :thumbup:


i kad odrastes, slusas.
Znam da ti nisam pomogla, jer si ovo sto postavih mogao/la naci', al', ... et, da se uvede. :D
Edit: I malo tko zna.
omar little
Posts: 16343
Joined: 14/03/2008 21:14

#3 Re: Jozo Penava

Post by omar little »

ne mogu ti, na zalost, pomoci glede pitanja, imam prijedlog samo. ako imas fejsbuk posalji poruku damiru imamovicu, on zna sigurno.

eh, a sacu pustit dvije, meni jako drage, jozine pjesme. kad more nina gore samo puscat, morem i ja :D



ova mi je njena najdraza.

ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#4 Re: Jozo Penava

Post by ado-šampion »

Svaka cast za zelju i trud, ali bojim se da si se javio na pogresan forum. Stepen muzicke zrelosti na ovom forumu je jako nizak, tako da vrh sto se tice muzike o kojoj ovdje mozes raspravljati je rock, a mozes vrlo lako biti i popljuvan kao "narodnjak".

Sto se tice Joze Penave, jako malo se moze pronaci o njemu, to je tacno, a covjek je nesumnjivo umjetnik, i to umjetnik u pravom smislu te rijeci, stvaralac, posto se kod nas cesto i "obicni" interpretatori ubrajaju u umjetnike.

Problem s Jozom Penavom, ako se moze nazvati problemom, je taj sto su njegove sevdalinke sevdalinke starog kova, koje novije generacije pjevaca, da ne kazem "deraca", negdje od polovine sedamdesetih ili od pocetka osamdesetih, preskacu jer se ne slazu s njihovim stilom pjevanja i publikom koju zele ili su zeljeli da privuku.

Penava je osim kao autor poznat i kao instruktor pjevanja i njegovu skolu su prosli i Safet Isovic i, a ako se ne varam, Himzo Polovina. Takodjer, bio je cini mi se predsjednik komisije pred koju su u neka bolja vremena pjevaci izlazili na audiciju za prijem na Radio Sarajevo. (Da, nekad su u eter bili pustani samo birani.)

Kako je Penava djelovao u ono poslijeratno vrijeme, vecinu njegovih najboljih pjesama snimio je Zaim Imamovic, jer su njemu kao najboljem i najautoritativnijem interpretatoru uglavom svi prvom nudili pjesme. Vecina tih snimaka ili nije sacuvana ili stoji u podrumu.
Takodjer, u nekim pjesmama za koje je autor muzike bio Zaim Imamovic, Jozo se pojavljuje kao autor teksta. Takve su recimo "Sarajevo behara ti tvoga" i "Slavuj pjeva na beharli grani", dva klasika novokomponovane sevdalinke.

Od onih pjesama koje su sacuvane, i mogu se pronaci i na youtube, tu su "Ismihana, duso moja", mozda i najbolja Jozina pjesma, zatim "Kazi Namko otkud si" (obje u interpretaciji Zaima), "Sarajcice hajdemo" (S. Isovic), "Mene moja zaklinjala majka" (N. Mamula), "Malenim sokakom ne prolazim vise" (Zaim), itd.

Mogao bih pisati o nekim drugim, isto tako zaboravljenim autorima, kao sto su Rade Jovanovic ili Ismet Alajbegovic Serbo, pa i Zaim Imamovic, ali necu da kvarim temu. :)

Evo jedna od Joze koja je meni posebno draga, i to bas u ovoj izvedbi.

omar little
Posts: 16343
Joined: 14/03/2008 21:14

#5 Re: Jozo Penava

Post by omar little »

nisi u pravu. ovaj forum je nekada imao itekako jaku sevdalinka temu sa vrsnim poznavateljima, zavidnom kolekcijom linkova i riznicom starijih izvedbi i interpretacija, no moderacija je, zarad vlasitog idiotluka i totalnog, apsolutnog, nesluha za takvu vrijednost, temu, jednostavno, izbrisala. jer su se u supku od drzave, na smetlistu od portala (koji krade tudje tekstove sa interneta bez citiranja izvora, znaci toliko o autorskim pravima) odlucili igrati pravnog sistema. pa ce oni stite autorska prava brisanjem nevjerojatne kolekcije sevdalinki sa komplet temom i zanimljivim informacijama. :roll:
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#6 Re: Jozo Penava

Post by ado-šampion »

omar little wrote:nisi u pravu. ovaj forum je nekada imao itekako jaku sevdalinka temu sa vrsnim poznavateljima, zavidnom kolekcijom linkova i riznicom starijih izvedbi i interpretacija, no moderacija je, zarad vlasitog idiotluka i totalnog, apsolutnog, nesluha za takvu vrijednost, temu, jednostavno, izbrisala. jer su se u supku od drzave, na smetlistu od portala (koji krade tudje tekstove sa interneta bez citiranja izvora, znaci toliko o autorskim pravima) odlucili igrati pravnog sistema. pa ce oni stite autorska prava brisanjem nevjerojatne kolekcije sevdalinki sa komplet temom i zanimljivim informacijama. :roll:
Znam da je na ovom forumu bilo dobrih poznavalaca sevdalinke, koji su imali ukusa da razumiju da je sevdalinka nesto prefinjeno, umjetnost, a ne deranje ko s brda na brdo. Inace se ne bih ni mucio da pisem post. Ali iskreno bilo je puno vise onih kojima sevdalinka pocinje i zavrsava sa Safetom Isovicem.

Kako god, kad se spoje i jedni i drugi, ima ih 1:50 u donosu na ove sto upadaju na svaku temu koja im nije po volji i ispoljavaju svoje komplekse.
User avatar
piupiu
Posts: 16297
Joined: 05/01/2008 05:08

#7 Re: Jozo Penava

Post by piupiu »

Tražim jednu drugu temu i ne mogu da je nadjem, pa ću evo ovdje - znam da nije Jozina pjesma, ali jeste Radeta Jovanovića... pa može i ovdje. Šteta za tu temu o sevdahu, možda je negdje u arhivi? Možemo se raspitati kod moderacije. Sjeća li se neko kako se tema zvala? Do tada...

User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#8 Re: Jozo Penava

Post by wewa »

zahvaljujuci Damiru, cula sam ovu pjesmu, nesto najnjeznije

http://balkanmp3.ba/index.php?a=track&i ... jka-malena
Post Reply