Još jedna pljačka u nizu

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

User avatar
rumenige_brajtner
Posts: 2088
Joined: 17/07/2008 10:03

#1 Još jedna pljačka u nizu

Post by rumenige_brajtner »

https://www.klix.ba/biznis/novi-zakon-u ... /180412139

Dakle, ova vlast jednostavno nema obraza, stida ni mjere u pljačkanju naroda. Kad kažem "ova vlast" apsolutno ne mislim na trenutnu garnituru, mislim da bi nešto slično napravila i bilo koja druga. Post nije politički obojen u smislu skini ove, dovedi moje, nego jednostavno se ne mogu više načuditi bezobrazluku zakonodavaca koji pune budžete preko leđa građana, ne nudeći apsolutno ništa zauzvrat.

Plati 8 ili 10% za ništa. Piše doduše da je prva linija nasljednika oslobođena plaćanja poreza, ali i dalje nema razloga za uvođenjem ovako visoke porezne stope. Isto tako ništa ne piše ukoliko neko (ja, peti, deseti) svoju polovicu stana želim pokloniti ženi, da li se i na to plaća porez? Jel se plaća na pola stana ili na cijeli? Na koji iznos, da li na plaćenu cijenu stana ili procijenjenu?

Samo me zanima ima li kraja pljačkanju i šta je sljedeće na redu? Svi koji nose cipele 43+ plaćaju 5% jer zauzimaju previše prostora na ulici? Porez na rođenje djeteta?
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#2 Re: Još jedna pljačka u nizu

Post by ExNihilo »

rumenige_brajtner wrote: Samo me zanima ima li kraja pljačkanju i šta je sljedeće na redu? Svi koji nose cipele 43+ plaćaju 5% jer zauzimaju previše prostora na ulici? Porez na rođenje djeteta?
Shhhh, ne daji im ideje.
User avatar
Truba
Posts: 81779
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#3 Re: Još jedna pljačka u nizu

Post by Truba »

treba nama veliki porez na stanove u kojima NIKO NE ŽIVI a obitelji imaju po 4-5 stanova i dalje kupuju

pošten svijet od njih ne može doći do stana jer su cijene skočile
User avatar
Truba
Posts: 81779
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#4 Re: Još jedna pljačka u nizu

Post by Truba »

nisam skontao ništa

jel to znači ako ti se tetka nije udavala i živi u kralja tomislava u 80 kvadrata austrougarskoga stana
ti ćeš morati platiti
16000 maraka za stan koji vrijedi lupam 200 000+ marki
ako ga je tebi ostavila kao sestrinom sinu jedincu

POŠTENO
User avatar
rumenige_brajtner
Posts: 2088
Joined: 17/07/2008 10:03

#5 Re: Još jedna pljačka u nizu

Post by rumenige_brajtner »

po kojoj logici je to pošteno? uzme država 16000 za ništa. troškovi prenosa vlasništva i ostalih administrativnih taksi (notari, zk upis i sl.) su "pošteno" donekle, al ovo je čista pljačka.

btw, pošteno bi bilo ukoliko bi nasljednik prodao naslijeđenu nekretninu u roku od, lupam 5 godina, pa da plati taj neki dodatni porez.
User avatar
diablobih
Posts: 8257
Joined: 28/12/2015 02:17

#6 Re: Još jedna pljačka u nizu

Post by diablobih »

rumenige_brajtner wrote:po kojoj logici je to pošteno? uzme država 16000 za ništa. troškovi prenosa vlasništva i ostalih administrativnih taksi (notari, zk upis i sl.) su "pošteno" donekle, al ovo je čista pljačka.

btw, pošteno bi bilo ukoliko bi nasljednik prodao naslijeđenu nekretninu u roku od, lupam 5 godina, pa da plati taj neki dodatni porez.
Sarkazam.
User avatar
rumenige_brajtner
Posts: 2088
Joined: 17/07/2008 10:03

#7 Re: Još jedna pljačka u nizu

Post by rumenige_brajtner »

diablobih wrote:
rumenige_brajtner wrote:po kojoj logici je to pošteno? uzme država 16000 za ništa. troškovi prenosa vlasništva i ostalih administrativnih taksi (notari, zk upis i sl.) su "pošteno" donekle, al ovo je čista pljačka.

btw, pošteno bi bilo ukoliko bi nasljednik prodao naslijeđenu nekretninu u roku od, lupam 5 godina, pa da plati taj neki dodatni porez.
Sarkazam.
možebit, ne znam. baš me iznervirala ova vijest, iako me lično ne pogađa. samo se pitam ima li mjere i kraja i gdje je? izgleda da nema.
User avatar
Truba
Posts: 81779
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#8 Re: Još jedna pljačka u nizu

Post by Truba »

a kako je to regulirano na zapadu pa se ne isplati naslijediti kuću :D ili posjedovati kuću nego samo rentati :D

nek pare idu u fond za mlade bračne parove s 3+ djecom koji nemaju stan
User avatar
Truba
Posts: 81779
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#9 Re: Još jedna pljačka u nizu

Post by Truba »

rumenige_brajtner wrote:po kojoj logici je to pošteno?
a je li pošteno da je neko od države prije džabe dobio stan u titovoj a neko u hrasnici
a radili su i istoj firmi :D

život nije pošten

ako dobivaš na dar 100 000
nek to bude 92 000 patrioto :D :bih: :sax:
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45504
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#10 Re: Još jedna pljačka u nizu

Post by Chmoljo »

šta kaže, mladom bračnom paru četrdeset kvadrata.

:lol:

evo i ideje ako dođe prinova

Image

majki vam se bezobraznih najebem.
Seyfo
Posts: 4338
Joined: 23/08/2011 14:12

#11 Re: Još jedna pljačka u nizu

Post by Seyfo »

Džubrad.
User avatar
rumenige_brajtner
Posts: 2088
Joined: 17/07/2008 10:03

#12 Re: Još jedna pljačka u nizu

Post by rumenige_brajtner »

Black swan wrote:
rumenige_brajtner wrote:po kojoj logici je to pošteno?
a je li pošteno da je neko od države prije džabe dobio stan u titovoj a neko u hrasnici
a radili su i istoj firmi :D

život nije pošten

ako dobivaš na dar 100 000
nek to bude 92 000 patrioto :D :bih: :sax:
u ovoj državi patriote su samo oni koji su na vlasti. ovi ostali su topovsko meso, potrošna roba, sirovina.
bluesjunior
Posts: 731
Joined: 21/05/2014 11:14

#13 Re: Još jedna pljačka u nizu

Post by bluesjunior »

Black swan wrote:nisam skontao ništa

jel to znači ako ti se tetka nije udavala i živi u kralja tomislava u 80 kvadrata austrougarskoga stana
ti ćeš morati platiti
16000 maraka za stan koji vrijedi lupam 200 000+ marki
ako ga je tebi ostavila kao sestrinom sinu jedincu

POŠTENO
Moja teka se nije udavala. Imala je pola kuće (u kojoj sam živio) pola je bilo na mojim roditeljima, i imala je vikendicu. Kad je umrla platio sam 6%
na vrijednost te imovine koju je procijenio sudija na ostavinskoj raspravi. E to je bilo davno tamo nekad 2003 ili 2004...Nije se plaćalo za nasljedstvo od roditelja - sad će se izgleda plaćat i to i to je kao što naslov kaže još jedna pljačka u nizu. Ovde se ne isplati živit ni u kojoj varijanti.
User avatar
rumenige_brajtner
Posts: 2088
Joined: 17/07/2008 10:03

#14 Re: Još jedna pljačka u nizu

Post by rumenige_brajtner »

Chmoljo wrote:šta kaže, mladom bračnom paru četrdeset kvadrata.

:lol:

evo i ideje ako dođe prinova

Image

majki vam se bezobraznih najebem.
naknada za istaknut kavez, 12%.
ako je kavez dimenzijama veći od 1x1 metar, 18%.
User avatar
DaffyDuck
Posts: 3778
Joined: 22/06/2009 22:54
Location: sarajevo-x

#15 Re: Još jedna pljačka u nizu

Post by DaffyDuck »

Black swan wrote:nisam skontao ništa

jel to znači ako ti se tetka nije udavala i živi u kralja tomislava u 80 kvadrata austrougarskoga stana
ti ćeš morati platiti
16000 maraka za stan koji vrijedi lupam 200 000+ marki
ako ga je tebi ostavila kao sestrinom sinu jedincu

POŠTENO
Jel to cekas da ti tetka umre :lol:

Oslobođeni placanja poreza na promet nekretnina ako kupujes DO 20 kvadrata po clanu domacinstva.
Znaci ako si samac- il nadji garsonjeru od 19 m2 il sipak. Il ako imas dijete dosta vam je 60 kvadrata, vi bi dvije spavace? Ma neeeeemoj.

il hoces da prebacis auto na zenu, pa morate to regulisati ugovorom- porez 10%.
Hoces djetetu da das ustedjevinu od, recimo 50.000 da kupi stan- ugovorom o poklonu jel, ima zakon o porijeklu imovine. Hop 10%. Nek imaju ba za isplatit odvojen zivot, komisije, za reprezentacije i ostala s....

Predlagac zakona Jasmin Halebic, Ministarstvo finansija KS, SDA

nek se zna.
bluesjunior
Posts: 731
Joined: 21/05/2014 11:14

#16 Re: Još jedna pljačka u nizu

Post by bluesjunior »

Black swan wrote:a kako je to regulirano na zapadu pa se ne isplati naslijediti kuću :D ili posjedovati kuću nego samo rentati :D

nek pare idu u fond za mlade bračne parove s 3+ djecom koji nemaju stan
da na zapadu...kako koja zemlja ali i one u kojima se zbog porezne politike "ne isplati" imati daju nešto zauzvrat, pa te zemlje imaju socijalno kako spada, zdravstveno kako spada, autoput, tramvaj, trolejbus...nastavi niz...
User avatar
Truba
Posts: 81779
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#17 Re: Još jedna pljačka u nizu

Post by Truba »

bluesjunior wrote:
Black swan wrote:a kako je to regulirano na zapadu pa se ne isplati naslijediti kuću :D ili posjedovati kuću nego samo rentati :D

nek pare idu u fond za mlade bračne parove s 3+ djecom koji nemaju stan
da na zapadu...kako koja zemlja ali i one u kojima se zbog porezne politike "ne isplati" imati daju nešto zauzvrat, pa te zemlje imaju socijalno kako spada, zdravstveno kako spada, autoput, tramvaj, trolejbus...nastavi niz...
DA
jeste
ALI nekad se i od nečega mora krenuti

naveo sam ti primjer praznih stanova HADŽE pokupovale
nema poreza ni ništa
nit izdaju... šta je njima 300 mjesečno
al zato drže balon i sjebaju mlade koji bi kupili stan po normalnoj cijeni uz subvenciju
User avatar
Truba
Posts: 81779
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#18 Re: Još jedna pljačka u nizu

Post by Truba »

DaffyDuck wrote: Jel to cekas da ti tetka umre :lol:
moje su djedovine u hrvatskoj, hercegovini i srbiji davno prepisane tetkama, ujacima i stričevima...
gidra
Posts: 3576
Joined: 17/11/2011 16:11
Location: Sarajevo

#19 Re: Još jedna pljačka u nizu

Post by gidra »

I šta ako kupiš stan npr 60 kvadrata kao samac, odbiju li ti ovih 20 kvadrata pa platiš porez na 40 ili je u fullu na 60 m2?
Totalna lakrdija i nejasan zakon :D
bluesjunior
Posts: 731
Joined: 21/05/2014 11:14

#20 Re: Još jedna pljačka u nizu

Post by bluesjunior »

da slažem se to jeste problem zaista su cijene nekretnina kod nas ne da su visoke nego je to u stvari nenormalno po svakom kriteriju (do duše kriteriji:() kvalitete, lokacije infrastrukture...ma užas, al eto što kažeš negdje se živit mora...
User avatar
Truba
Posts: 81779
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#21 Re: Još jedna pljačka u nizu

Post by Truba »

DaffyDuck wrote:
Black swan wrote:nisam skontao ništa

jel to znači ako ti se tetka nije udavala i živi u kralja tomislava u 80 kvadrata austrougarskoga stana
ti ćeš morati platiti
16000 maraka za stan koji vrijedi lupam 200 000+ marki
ako ga je tebi ostavila kao sestrinom sinu jedincu

POŠTENO
Jel to cekas da ti tetka umre :lol:

Oslobođeni placanja poreza na promet nekretnina ako kupujes DO 20 kvadrata po clanu domacinstva.
Znaci ako si samac- il nadji garsonjeru od 19 m2 il sipak. Il ako imas dijete dosta vam je 60 kvadrata, vi bi dvije spavace? Ma neeeeemoj.

il hoces da prebacis auto na zenu, pa morate to regulisati ugovorom- porez 10%.
Hoces djetetu da das ustedjevinu od, recimo 50.000 da kupi stan- ugovorom o poklonu jel, ima zakon o porijeklu imovine. Hop 10%. Nek imaju ba za isplatit odvojen zivot, komisije, za reprezentacije i ostala s....

Predlagac zakona Jasmin Halebic, Ministarstvo finansija KS, SDA

nek se zna.
doduše ja sam se samo fokusirao na jedan segment...

ne treba izmišljati toplu vodu samo kopirati od najboljih
švicarska njemačka danska britanije...
i naravno da se zna gdje pare idu
gidra
Posts: 3576
Joined: 17/11/2011 16:11
Location: Sarajevo

#22 Re: Još jedna pljačka u nizu

Post by gidra »

DaffyDuck wrote:
Black swan wrote:nisam skontao ništa

jel to znači ako ti se tetka nije udavala i živi u kralja tomislava u 80 kvadrata austrougarskoga stana
ti ćeš morati platiti
16000 maraka za stan koji vrijedi lupam 200 000+ marki
ako ga je tebi ostavila kao sestrinom sinu jedincu

POŠTENO
Jel to cekas da ti tetka umre :lol:

Oslobođeni placanja poreza na promet nekretnina ako kupujes DO 20 kvadrata po clanu domacinstva.
Znaci ako si samac- il nadji garsonjeru od 19 m2 il sipak. Il ako imas dijete dosta vam je 60 kvadrata, vi bi dvije spavace? Ma neeeeemoj.

il hoces da prebacis auto na zenu, pa morate to regulisati ugovorom- porez 10%.
Hoces djetetu da das ustedjevinu od, recimo 50.000 da kupi stan- ugovorom o poklonu jel, ima zakon o porijeklu imovine. Hop 10%. Nek imaju ba za isplatit odvojen zivot, komisije, za reprezentacije i ostala s....

Predlagac zakona Jasmin Halebic, Ministarstvo finansija KS, SDA

nek se zna.
Ovo se može vrlo lahko izvarati, upiše te otac na štednu knjižicu kao "suvlasnika" štednje i trošiš kao svoje.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45504
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#23 Re: Još jedna pljačka u nizu

Post by Chmoljo »

Black swan wrote:
bluesjunior wrote:
Black swan wrote:a kako je to regulirano na zapadu pa se ne isplati naslijediti kuću :D ili posjedovati kuću nego samo rentati :D

nek pare idu u fond za mlade bračne parove s 3+ djecom koji nemaju stan
da na zapadu...kako koja zemlja ali i one u kojima se zbog porezne politike "ne isplati" imati daju nešto zauzvrat, pa te zemlje imaju socijalno kako spada, zdravstveno kako spada, autoput, tramvaj, trolejbus...nastavi niz...
DA
jeste
ALI nekad se i od nečega mora krenuti

naveo sam ti primjer praznih stanova HADŽE pokupovale
nema poreza ni ništa
nit izdaju... šta je njima 300 mjesečno
al zato drže balon i sjebaju mlade koji bi kupili stan po normalnoj cijeni uz subvenciju
ok, ali onda treba uvesti redovan porez na kvadraturu.

i to je trebalo davno uraditi, odmah poslije rata. pa se ne bi po padinskim dijelovima zidale zgradurine od 400 kvadrata, koje su preskupe za fasadu, preskupe za zagrijavanje pa se loži šta je najjeftinije, koje prave klizišta...

25 kvadrata po članu porodice neoporezovano, ostalo neka podliježe redovnom godišnjem oporezivanju.

hoćeš 400 kvadrata?! onda plati. jer to JESTE luksuz.
gidra
Posts: 3576
Joined: 17/11/2011 16:11
Location: Sarajevo

#24 Re: Još jedna pljačka u nizu

Post by gidra »

bluesjunior wrote:da slažem se to jeste problem zaista su cijene nekretnina kod nas ne da su visoke nego je to u stvari nenormalno po svakom kriteriju (do duše kriteriji:() kvalitete, lokacije infrastrukture...ma užas, al eto što kažeš negdje se živit mora...
Svaka roba ima svog kupca. Cijene su tačno onolike kolike trebaju da budu.
Sve dok ima ljudi koji su spremni kupovati po ovim cijenama i platiti onoliko koliko neko traži, a vidimo da ima, cijene će biti ovakve i mogu samo rasti..
Zakon ponude i potraženje, sve ostalo je u domenu šta bi bilo kad bi bilo.
bluesjunior
Posts: 731
Joined: 21/05/2014 11:14

#25 Re: Još jedna pljačka u nizu

Post by bluesjunior »

gidra wrote:
bluesjunior wrote:da slažem se to jeste problem zaista su cijene nekretnina kod nas ne da su visoke nego je to u stvari nenormalno po svakom kriteriju (do duše kriteriji:() kvalitete, lokacije infrastrukture...ma užas, al eto što kažeš negdje se živit mora...
Svaka roba ima svog kupca. Cijene su tačno onolike kolike trebaju da budu.
Sve dok ima ljudi koji su spremni kupovati po ovim cijenama i platiti onoliko koliko neko traži, a vidimo da ima, cijene će biti ovakve i mogu samo rasti..
Zakon ponude i potraženje, sve ostalo je u domenu šta bi bilo kad bi bilo.

istina
Post Reply