Jeste li poravnili?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
meteorit135531
Posts: 702
Joined: 29/05/2016 16:35

#1 Jeste li poravnili?

Post by meteorit135531 »

Ustvari, bolje bi bilo pitati: "Moze li vas ista vise iznenaditi? Sta vas moze iznervirati? Gdje ste osjetljivi, ono da se kaze:
"joj sto me pogodi, dje bas tu?" :oops:

Postoji li ono nesto sto vas moze izbaciti iz takta i da vam time u vasem mikrosvijetu nepovratno narusi elemenat dusevne ravnoteze i skladnosti, koji ste postigli ako ste ga uopste i postigli?

odnosno, pitanje je kao iz naslova teme.. Jeste li poravnili? Boli li vas ona stvar za sva desavanja oko vas? Koliko vam je vazan Fadil Novalic i njegova reformska agenda? Koliko pridajate znacaja stvarima oko vas? Postoji li kod vas stanje soka , ako procitate sokantnu vijest na portalu!

Ne radi se tu uopste o zasicenju i umoru..

Nego, vjerujete li svemu sto cujete, svemu sto procitate, svemu sto pogledate? Vjerujete li da je BH narod toliko odvratan, da dok svrljas po stranici Njemacke ambasade, prva stvar na koju naletis , je ovo.. :shock: :shock: :shock:

"Veliki broj ljudi iz Bosne i Hercegovine, posebno sa područja Kozarske Dubice, obraćaju se njemačkim ustanovama i podnose zahtjeve za naknadu štete za nepravdu koju su pretrpjeli za vrijeme nacionalsocijalizma."


1945 -2017! (72 godine je proslo, ali pare imaju neogranicen rok trajanja jel, de? :-)

znas ti nas, jebo ti nas.. da je samo biti parazit i da je samo hljeba bez motike, a ? Socijala , socijala , socijala :!:
odmah dolje ide upozorenje da je falsifikovanje Goethe cerifikata krivicno djelo.. VELIKIM SLOVIMA!

Moji Bosanci.. :skoljka: :run:

Citavo ovo vrijeme se mislim kako je moguce da se citave porodice iseljavaju u Njemacku? Da, moguce je.

Covjek Bosanac-Baustelac nadje posao CO2 zavarivaca, na osnovu svoje radne dozvole povuce i zenu i svu djecu sto je s njom izrodio. (viza u svrhu spajanja porodice) As simple as that. Tako Bosanci postaju Nijemci. :run:

I to ti je princip po kojem funkcionise citava ta fama oko odlaska u Njemacku sa ljude sa BH pasosem. (udaja, i def zanimanja koje imas takodjer na stranici Njemacke ambasade, dodji, ne pitaj, trebas nam!)


Sem toga, sto je barem 90% ljudi koji se odseljavaju iz BIH , da su to ljudi sa domovnicama koji mogu bez viznih komplikacija da odu tamo gdje zele + 870 njegovatelja koji su posredstvom drzavne agencije za zaposljavanje svoj posao pronasli u Njemackoj. Neki od njih imaju po 48 godina.

Bas nedavno cujem od nekog magistra ekonomije koji zeli da ekonomise sa svojom diplomom u Njemackoj kako je cula da je neka njena kolegica otisla u Njemacku sa istom diplomom.. pa se citavo vrijeme pitam kako?

Ljudi koji su zavrsili jebenu javnu upravu, hoce u Njemacku! I sad kazu , eto mi procitali u grupama na fejsu da moze... ovo me sad podsjeca na ono vrijeme kad su ljudi po onim selima oko Zvornika prodavali svoju ljetinu i kad su ih u kombijima prevozili gore jer je pukla vijest da Nijemci dijele
azil. Vracali su se vidno razocarani, sa sjetom u ocima. Kanula je i pokoja suza. :(

ako pogledas oficijalne informacije, i kad svrljas po stranici ambasade procitas ovo:

Tamo mora biti potvrđeno sljedeće:
· da niko iz Njemačke ili EU nije podoban za to slobodno radno mjesto.

Znaci, moras biti bas bas bas raritet, (ne vjerujem da ih uopste ima u BIH) pa da 500 miliona ljudi nema kvalifikacije koje ti posjedujes pa da tvoj poslodavac dokaze da im bas ti trebas, pored zivog trzista citave EU.

osim za zanimanja koja su proglasena deficitarnim , odnosno koja Nijemci pa i ostatak populacije EU ne zeli da radi.
Pa se Njemacka vlada okrece nama, kao zadnjoj opciji.
Otprilike to tako nekako ide.

Vrijedis onoliko koliko ti vrijedi pasos. Sa svojim BH pasosem ne mogu ni prismrditi Londonu, pa cak ni kao obicni turista. Jel to do mene ili do mog politickog reprezenta koji sjedi tamo negdje u fotelji, dimi original Kubanku dok ovo cita i govori:
"Ma ko im jebe mater, rulja je to."

Haj me prosvijetlite. Haj mi recite, kako je moguce otici u Njemacku, tek tako? Sto vas mediji toliko obmanjuju i lazu , i cemu se vi zapravo nadate? Njemacka, Njemacka, Njemacka.. :roll:

Sve je to super, ali koji su legalni nacini odlaska? Ne morate meni davati informacije, imam ih i vise nego sto je potrebno..

ali, objasnite sebi konacno da vas obmanjuju i da njemacko trziste rada za BH drzavljane nije liberalizovano, i da nas Svabe kroz sisaljku pustaju u svoju drzavu. (kad oni odluce da im treba, i kad im ponestane drugih opcija, sto prevedeno znaci ako su toliko ocajni)
2012 godine je izdano 136 radnih dozvola za BH drzavljane.
136 radnih dozvola na 3.6 miliona ljudi.

Generalno, covjeka uvijek iznerviraju poluinformacije, i rekla-kazala prica. Ali treba poravniti, zar ne?
Sta ima kod vas? :bih:

Edit: općenito čovjeka, mene ponaosob uvijek iznervira mahalska priča , uključujući i neke poluistine koju nam serviraju mediji , pa onda to okolina prihvati pa širi dalje..
Pa uvijek me iznervira ona nasa kafanska priča o broju treba koje je neko pojeb'o.
Znaš , znaš pojeb'o sam pola Sarajeva..
Da , da jesi. Svaka ti čast na tome. Divim ti se. (Cinizam)
Njemačka je samo jedan u nizu primjera kako Bosanci i Hercegovci mogu iznervirati čovjeka. Mi smo toliko posran narod koji živi u iluziji, da je baš gadljivo razmišljati koliko samo zapravo lažemo sami sebe. Pa tek onda druge oko sebe.. :kiss:

I na kraju da ispravim ovaj zbunjujući uvodni post , i da pitam konkretno u kost..
Jeste li poravnili ili ipak postoji nešto što vas može iznervirati?
Pa makar to bila i njemačka ambasada.. :run:
Last edited by meteorit135531 on 25/06/2017 13:43, edited 1 time in total.
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#2 Re: Jeste li poravnili?

Post by triconja »

TL;DR :izet:
User avatar
Ajatolah_
Posts: 8518
Joined: 11/02/2009 15:21

#3 Re: Jeste li poravnili?

Post by Ajatolah_ »

triconja wrote:TL;DR :izet:
Paragraf o oguglavanju na vijesti, pa o tome kako naši ljudi traže hljeba bez motike, i na kraju se svede na priču o odlasku u Njemačku i kako to baš nije lako legalno izvesti.
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#4 Re: Jeste li poravnili?

Post by triconja »

Ajatolah_ wrote:
triconja wrote:TL;DR :izet:
Paragraf o oguglavanju na vijesti, pa o tome kako naši ljudi traže hljeba bez motike, i na kraju se svede na priču o odlasku u Njemačku i kako to baš nije lako legalno izvesti.
Hvala ti gdje cuo i gdje ne cuo. :lol: :thumbup:
User avatar
mousstapha
Posts: 4181
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#5 Re: Jeste li poravnili?

Post by mousstapha »

Mescini da kod tebe ima nekog licnog ogorcenja. Tesko je skontati sta je cilj teme, u uvodnom postu je nabacano svega.

Ono sto mi je zapalo za oko je iznosenje podataka iz 2012. godine. Mislim da se poslije toga desilo nekoliko kljucnih zakona koji omogucuju legalan odlazak u Njemacku. U 2012. godini je ratificiran zakon o plavoj karti, od januara 2016. godine zakon sa kvotama koji olaksava dolazak iz zemalja Zapadnog Balkana. I naravno pored toga njegovatelji i generalno medicinski radnici mnogo intenzivnije odlaze u Njemacku poslije te 2012. godine.
User avatar
Edin H.
Posts: 47030
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#6 Re: Jeste li poravnili?

Post by Edin H. »

triconja wrote:TL;DR :izet:
WTF does this mean, ili sta ovo znaci?
User avatar
mousstapha
Posts: 4181
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#7 Re: Jeste li poravnili?

Post by mousstapha »

Too long; didn't read :D
User avatar
Edin H.
Posts: 47030
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#8 Re: Jeste li poravnili?

Post by Edin H. »

mousstapha wrote:Too long; didn't read :D
Hvala.

Ne mogu vjerovati da ovako divan i oplemenjujuci uvodni post nije procitao. :shock:
User avatar
karanana
Posts: 47252
Joined: 26/02/2004 00:00

#9 Re: Jeste li poravnili?

Post by karanana »

tl dr.
Svasta nabacano
nema me tamo
Posts: 13597
Joined: 30/10/2013 18:58

#10 Re: Jeste li poravnili?

Post by nema me tamo »

TL.DR.
User avatar
medvjed23
Posts: 26836
Joined: 16/07/2010 13:49

#11 Re: Jeste li poravnili?

Post by medvjed23 »

too long, but read part of it..

kad mi dođe u ruke il pod kursor neka novina, portal il sl. preskočim politiku i odmah pređem na sport, kulturu i to..
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#12 Re: Jeste li poravnili?

Post by Bodkin »

Edin H. wrote:
mousstapha wrote:Too long; didn't read :D
Hvala.

Ne mogu vjerovati da ovako divan i oplemenjujuci uvodni post nije procitao. :shock:
Ko kaze da se na forumu nista ne nauci
User avatar
Edin H.
Posts: 47030
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#13 Re: Jeste li poravnili?

Post by Edin H. »

Bodkin wrote:
Edin H. wrote:
mousstapha wrote:Too long; didn't read :D
Hvala.

Ne mogu vjerovati da ovako divan i oplemenjujuci uvodni post nije procitao. :shock:
Ko kaze da se na forumu nista ne nauci
Ja sve sto znam sam naucio na forumu. :izet:
hhaarree
Posts: 3972
Joined: 14/03/2013 23:04

#14 Re: Jeste li poravnili?

Post by hhaarree »

ravno do mora pa od mora nazad
User avatar
Truba
Posts: 81759
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#15 Re: Jeste li poravnili?

Post by Truba »

opcenito jesam
bas me briga za sve

medjutim ponekad mi budne cudno
a i znam se iznervirati
kad cujem da je vise brige iskazano za nekog nesretnika kojeg je crkva zapalila prije 500 godina nego danas za neku babu garatu koju muce u saudijskoj arabiji

ili kad cujem da je orbannlos covjek za razliku od predivnog erdogana4sultana
kad su se obojica rijesila mmf-a :mrgreen:
User avatar
tandmand
Posts: 5655
Joined: 11/05/2014 11:43
Location: Radio "Sajgon"

#16 Re: Jeste li poravnili?

Post by tandmand »

Neka postavljač teme, uvodni post - resetira.
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#17 Re: Jeste li poravnili?

Post by supercali »

Edin H. wrote:
Ja sve sto znam sam naucio na forumu. :izet:
Ja sve sto znam odabrao je dzelo hadziselimovic
User avatar
Edin H.
Posts: 47030
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#18 Re: Jeste li poravnili?

Post by Edin H. »

supercali wrote:
Edin H. wrote:
Ja sve sto znam sam naucio na forumu. :izet:
Ja sve sto znam odabrao je dzelo hadziselimovic
Image :oops:
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#19 Re: Jeste li poravnili?

Post by tranquil »

U zadnje vrijeme često vidim da se koristi izraz "mikrosvijet", najčešće od ljudi koji shvataju ozbiljnost situacije u BiH, ali ne misle otići, i prave taj "odbrambeni mehanizam" koji nazivaju "mikrosvijet", u kom se druže sa normalnim ljudima i time izbjegavaju glavobolje. Problem sa mikrosvijetom je što se završava na prvom šalteru ili u čekaonici u domu zdravlja. Još gore je ako čovjek ima veću potrebu da ima kontakta sa npr. zdravstvenim sistemom (npr. dugotrajna bolest bliskih osoba), tada ti šalteri i čekaonice postaju tvoj mikrosvijet, a život ti se pretvara u kafkijansku noćnu moru - i ovo je nažalost iz iskustva.

Vezano za Njemačku, neko je pomenuo da koristiš stare podatke, naime tokom 2016., usljed "liberalizacije" dobijanja njemačkih radnih dozvola, potražnja je porasla i rad ambasade je skoro blokiran od prijava. Po mojoj procjeni, ambasada dnevno obavi barem 20-30 intervjua za različite tipove viza (uglavnom radne i spajanje porodica), većina se rješava pozitivno, pa izračunaj. Pored toga, navala je tolika da trenutno ako se prijaviš, dobićeš termin u dubini 2018. godine. Činjenica koju pominješ, da 500 miliona ljudi ima prednost u odnosu na tebe za radno mjesto ne znači pretjerano:
- ne provjerava se za određena radna mjesta (deficitarna zanimanja) nikako, a to su prilično velike grane, i nisu samo poslovi koje Njemci ne žele da rade, nego uključuju IT i druge vrste inženjerskih zanimanja.
- ne provjerava se za nosioce plave karte EU - ako ambasada odluči da dodijeli plavu kartu, procedura nikada ni ne izlazi iz ambasade, niti se traži famozna "saglasnost" federalne agencije za rad.
- na kraju krajeva, ne ide svih pola milijarde na tvoje radno mjesto - konkurencija su ti samo ljudi sa istim opisom posla kao ti.

Svako ko dođe na razgovor za radnu vizu mora imati ugovor sa njemačkim poslodavcem, a po novim odredbama, napravljenim da smanje gužve, svi moraju sami izganjati i saglasnost, tako da to pokazuje da se do njemačkog radnog mjesta - može. Zapravo, trenutno najveća prepreka nisu silni građani EU koji tipuju na isto radno mjesto, nego BH sugrađani koji su svojim prijavama blokirali rad ambasade.

Naravno, kada se svede, opet nisi u istom košu sa EU građanima, ali ako znaš posao, imaš već neke šanse, i nije tako "na sisaljku" kao što pričaš. Nije to zato što njemačko tržište rada "nije liberalizovano", nego BH tržište rada nije liberalizovano, da budem precizniji, zato što BiH nije u EU. Sasvim je normalno da svaka država prvo daje prednost svojim građanima, a tek onda strancima, ali već sam objasnio da imaš grana u kojima im trebaju stotine hiljada ljudi, i traže ih na raznim stranama (ne samo u BiH). Dojam "sisaljke" se stvara upravo zato što je, specifično u BiH trenutno nenormalna situacija, da je 20-30 obrada zahtjeva za Njemačku daleko nedovoljno u odnosu na potražnju za izlaskom. 20-30 ljudi dnevno da odlazi, to je previše, i indikator je lošeg stanja u državi, a Bosanci i Hercegovci su već popunili termine za iduću godinu i po, pa ti vidi. Vodi računa o tome da njemačka ambasada i država nisu obavezne da puštaju ljude u stotinama hiljada, samo zato što su izrazili želju da odu, svi moraju proći istu proceduru koja se sigurno neće puno promijeniti zato što je navala s naše strane. Ako si trenutno htio da se prijaviš (vidim da te je iznervirala njemačka ambasada), pa vidio da ćeš čekati do septembra 2018., to nije zato što primaju na sisaljku, nego zato što je 20.000 ljudi došlo na istu ideju prije tebe.

E sad, ima svijeta koji srlja tamo grlom u jagode, bez dovoljno informacija, pa ih onda dočeka stvarnost, i vjerujem da u postu dosta misliš na njih. Znam neke od njih i ponekad se šokiram kada čujem kako srljaju. Oni ili očekuju previše od Njemačke, ili ne očekuju čak ni nešto posebno, niti veze imaju čak ni šta mogu očekivati, samo idu intuitivno vjerujući da će biti bolje. Često takvi bivaju i žrtve prevara, o čemu se pisalo na podforumu "Dijaspora".

A s druge strane imaš i ljude koji su se dugo pripremali na takav korak, prikupljali informacije i spremali se, koji od Njemačke nemaju puno očekivanja, nego samo neka vrlo specifična, da navedem najveće:
- sigurnije radno mjesto nego u BiH
- cijeni se rad više nego u BiH
- porezi i doprinosi koje plaćaš su vidljivi kroz poboljšanje javne infrastrukture

Medijska priča koja se servira nije tako jednostrana, paralelno sa propagandom o "savršenstvu zvanom EU", servira se i priča "ostajte ovdje, sunce tuđeg neba", "Bosna moja, na svijetu ljepše nema", Fadilovi reformski paketi, Bakirovih 100.000 novih radnih mjesta i sl., i mislim da je ta propaganda agresivnija od one prve. Na pojedincu je da odluči šta je bolje za njega, vodeći računa o tome šta je realno a šta nije, i da se za svaki korak koji će preduzeti dobro pripremi.
izgubljena dusa
Posts: 573
Joined: 01/03/2013 19:24

#20 Re: Jeste li poravnili?

Post by izgubljena dusa »

Upravo to pokusavam, stvoriti svoj „mikro sviejt“ da bi sacuvala ovo malo pameti sto je ostalo. I da to malo pameti ne ispiraju kojekakvim lazima, agendama, novim radnim mjestima, ustedama u zdravstvu i kojekakvim glupostima koje su „dobre“ za mene i ljude u mojoj blizini.....a znamo koliko je to „dobro“

Borila sam se da odem iz ove pogane bjedne zemlje....sad je kasno...prekasno....

A moj mikro svijet se srusi bar jednom sedmicno, kad stanem u red ispred neke sube i cekam da mi salterusa kaze kako moram doci za dva dana ponovo i donijeti jos bar jedan papir.

Evo, u petak me vratilo. Kaze da ne valja potpis na dokumentu....provjerim – sve OK...otrcim ponovo, a ono otislo ranije i nema ko da primi i ovjeri. Sacekao me portir, da mi objasni .....presvrnula sam.....sta ce mi objasniti – da placam poreze i tim finansiram drzavnog uhljupa (dzabojeda) koji ne radi svoj posao..... Cekam da prodje prazniik, da jope (n-ti put) stanem u isti red....mozda se smiluju i zavrse tu jadnu ovjeru, i mozda jos nije kasno za dokument.....

I svaki put mi bude lose kad na Klix-u procitam naslov tipa „moramo napraviti drzavu na koju bi bili ponosni oni koji su za nju dali zivote...“ i svaki put pomislim „konju...idiote....halooooo....sta s' do sad radio? Sta si pravio, ti sunce zarko....“ pa oni ustvari i ne prave drzavu za zive ljude....

I tako....ne mogu da poravnim....ne mogu i necu da oprostim.....puno se toga ne moze oprostiti...
L u c i f e r
Posts: 12309
Joined: 30/11/2013 14:50
Location: Bosna

#21 Re: Jeste li poravnili?

Post by L u c i f e r »

Image
:zen:
Post Reply