Jesmo li stvarno dotakli dno ljudskosti??

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#851 Re: Jesmo li stvarno dotakli dno ljudskosti??

Post by HAVANA »

Ko papagaji ponavaljamo 10 puta.Nastavili su naplacivati i nakon preuzimanja,preuzeli su prava i obaveze.Ako ne zelis preuzeti odredjenu obavezu, duzan si obavijestiti onog koji placa za odredjenu uslugu,raskinuti ugovor,naci neko rjesenje...U ovom slucaju preuzeta su prava ali ne i obaveze.Naplata vrsena, a ko veli kad umres,ko ti jebe mater.
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#852 Re: Jesmo li stvarno dotakli dno ljudskosti??

Post by HAVANA »

I da nisu nastavili naplaciviti,ljudski i pravno bi bilo ok reci covjeku da nece leci pored almase...
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15636
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#853 Re: Jesmo li stvarno dotakli dno ljudskosti??

Post by problemnatravunu »

sadie_forever wrote:
edo_79 wrote:
Vizionar 1985 wrote:Ne znam sto moraju zajedno i biti ukopani, jedno pored drugog. Ja slabo znam za te primjere ukopa jedno pored drugog kod nas Boshnjaka, Bosanaca. Moji nece biti, mislim ni pretci da nisu bili neki, poznanici isto tako itd. Sad jesu na istom groblju mnogi ali ne jedno pored drugih, a i mnogi nisu ni na istom groblju ukopani. Dao sam primjer Zenice, neko na Prasnicama, neko Tetovo itd.

Samo kod Srba i kod Hrvata vecinom mislim da je tako da se ukopavaju. A i kod njih mislim da nije tako. Jer u Bosni nemamo porodicna groblja niti grobnice.
Jesi siguran?
Kod nas do nedavno zene nisu isle na mezarje i nije se to ni odrzavalo,no bilo je porodicnih mezarluka,ali obicno na selu

Inace ako je ateista sta mu je falilo i da bude dzenaza? razumjela bih da je bio neke druge vjere,ali on je smatrao da nakon smrti njega vise nema,tu prvo ne razumijem sta ce pored zeninog groba? ali eto ako je htio radi djece,onda je mogao ostavit i da nije bitno kakav obred ce bit
Majke ti, šta ti lupetaš??
Ako ti je lakše i jednostavnije, shvati ti i taj ateizam kao neku vjeru.... i šta sada??!

Što reče gore @ HAVANA
Zar je potrebno ista vise pisati kad procitas ovakvu stvar.A vec par puta je napisano.Cuj ako je ateista sta mu je falilo da bude dzenaza,i sta ce pored zene ?Kralj te jebo ove bosne fakat nidje nema.
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#854 Re: Jesmo li stvarno dotakli dno ljudskosti??

Post by sadie_forever »

Pa ateizam NIJE vjera,evo ja da sam ateista mogli bi me spaliti po hindu ubjedjenjima jer mene ne zanima to ja bi bila ubjedjena da je moj kraj dosao i baci me i psima ako hoces,kuzis? vjernik vjeruje da mu dusa ide negdje,i obred ima neki znacaj za dusu "Tamo"
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#855 Re: Jesmo li stvarno dotakli dno ljudskosti??

Post by sadie_forever »

HAVANA wrote:Ko papagaji ponavaljamo 10 puta.Nastavili su naplacivati i nakon preuzimanja,preuzeli su prava i obaveze.Ako ne zelis preuzeti odredjenu obavezu, duzan si obavijestiti onog koji placa za odredjenu uslugu,raskinuti ugovor,naci neko rjesenje...U ovom slucaju preuzeta su prava ali ne i obaveze.Naplata vrsena, a ko veli kad umres,ko ti jebe mater.
A kako ce oni znati da je on ateista? eto oni pitaju svakoga "jesi li musliman" ako uplacujes ISLAMSKOJ zajednici logicno bi bilo znati da ljudi kao vjerska organizacija zele da se postuje njihova vjera kad ti pruzaju uslugu,zar ne? ili je on mogao otici i reci ..e ja sam ateista i kad umrem imat cu ateisticku sahranu jel to ok? ako kazu jeste pa ovako bude,e onda si u pravu tek
Hakiz
Posts: 40534
Joined: 30/07/2015 20:01

#856 Re: Jesmo li stvarno dotakli dno ljudskosti??

Post by Hakiz »

apsidejzi wrote: haj, evo tebi par pitanja:

1) koja je uloga Progresa kad je prevara u pitanju
2) zasto se IZ vidi kao jedini krivac
3) sta bi ti uradila da ti dodje neka nepoznata zena sa serpom u rukama i kaze da hoce skuhati rucak na tvom sporetu jer je placala clanarinu Javnoj kuhinji i u ugovoru je stajalo da moze koristiti tvoj sporet. Ona dosla po ugovoru sa trecim licem na tvoja vrata.
U pitanju je jedan čovjek koji je želio da bude ukopan pokraj žene.

Progres naplaćivao mjesta koja nije smio, IZ nema obavezu, ovo, ono.

Sve to stoji.

Sa druge strane: Čovjek je uredno plaćao ne znajući da li onaj koji prodaje to ima pravo ili nema. Nije on kriv. Jedan čovjek, jedno grobno mjesto. Zar IZ nema toliko samilosti da pusti da jednog čovjeka, koji je očito žrtva okolnosti na koje nije uticao, ukopaju? Da ne ucjenjuju vjerskim obredom, to jeste da ne ucjenjuju "privođenjem" tog čovjeka "u svoje", neće jedan čovjek nešto puno značiti muslimanima kojih ima više od milijardu i po.

Zar ne mogu biti toliko velikodušni da zanemare sve i da kažu "Ukopajte čovjeka, halal olsun"?

Sve je ovo jadno i bijedno.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#857 Re: Jesmo li stvarno dotakli dno ljudskosti??

Post by Connaisseur Karlin »

vješalica wrote:
Connaisseur Karlin wrote:

Serijat je zaostao, a drugi dijelovi Islama nisu problem, licno volim islamsku umjetnost :thumbup:
Serijat nije zaostao vec ljudi.koji ga slobodnom voljom tumace tj.prema svojim nahodjenjima
Da se vratimo na temu koja je otisla u pogresnom smjeru i dovela do toga da se religija pljuje i vrijedja radi ljudi koji je upravo tumace kako njima odgovara
dio serijata , vezan za bogosluzje i obrede je prihvacen kao nepromjenjljiv , bez obzira da li je doticna intrepretacija privahcena kao tocnom ili pogresnom, zato postoje problemi u raznim drustvima

kdijelovi kanonskog zakona su mjenjani

ne vrijedja se religija, ali se kritikuju potezi religjsikih predstaanika i njihovih ustanova
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#858 Re: Jesmo li stvarno dotakli dno ljudskosti??

Post by Connaisseur Karlin »

Hakiz wrote:
apsidejzi wrote: haj, evo tebi par pitanja:

1) koja je uloga Progresa kad je prevara u pitanju
2) zasto se IZ vidi kao jedini krivac
3) sta bi ti uradila da ti dodje neka nepoznata zena sa serpom u rukama i kaze da hoce skuhati rucak na tvom sporetu jer je placala clanarinu Javnoj kuhinji i u ugovoru je stajalo da moze koristiti tvoj sporet. Ona dosla po ugovoru sa trecim licem na tvoja vrata.
U pitanju je jedan čovjek koji je želio da bude ukopan pokraj žene.

Progres naplaćivao mjesta koja nije smio, IZ nema obavezu, ovo, ono.

Sve to stoji.

Sa druge strane: Čovjek je uredno plaćao ne znajući da li onaj koji prodaje to ima pravo ili nema. Nije on kriv. Jedan čovjek, jedno grobno mjesto. Zar IZ nema toliko samilosti da pusti da jednog čovjeka, koji je očito žrtva okolnosti na koje nije uticao, ukopaju? Da ne ucjenjuju vjerskim obredom, to jeste da ne ucjenjuju "privođenjem" tog čovjeka "u svoje", neće jedan čovjek nešto puno značiti muslimanima kojih ima više od milijardu i po.

Zar ne mogu biti toliko velikodušni da zanemare sve i da kažu "Ukopajte čovjeka, halal olsun"?

Sve je ovo jadno i bijedno.
jako tuzna cinjenica: formuasi koji brane pogresnu odluku svojim stavom su upravo "normalizirali" nehumanost :skoljka:
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#859 Re: Jesmo li stvarno dotakli dno ljudskosti??

Post by triconja »

sadie_forever wrote:Pa ateizam NIJE vjera,evo ja da sam ateista mogli bi me spaliti po hindu ubjedjenjima jer mene ne zanima to ja bi bila ubjedjena da je moj kraj dosao i baci me i psima ako hoces,kuzis? vjernik vjeruje da mu dusa ide negdje,i obred ima neki znacaj za dusu "Tamo"
Najbolje je ko vikinga da te posalju u Valhallu, kupis camac i dva metra drva i puste te u Panonsko jezero i potpale :lol:
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#860 Re: Jesmo li stvarno dotakli dno ljudskosti??

Post by triconja »

Connaisseur Karlin wrote:
vješalica wrote:
Connaisseur Karlin wrote:

Serijat je zaostao, a drugi dijelovi Islama nisu problem, licno volim islamsku umjetnost :thumbup:
Serijat nije zaostao vec ljudi.koji ga slobodnom voljom tumace tj.prema svojim nahodjenjima
Da se vratimo na temu koja je otisla u pogresnom smjeru i dovela do toga da se religija pljuje i vrijedja radi ljudi koji je upravo tumace kako njima odgovara
dio serijata , vezan za bogosluzje i obrede je prihvacen kao nepromjenjljiv , bez obzira da li je doticna intrepretacija privahcena kao tocnom ili pogresnom, zato postoje problemi u raznim drustvima

kdijelovi kanonskog zakona su mjenjani

ne vrijedja se religija, ali se kritikuju potezi religjsikih predstaanika i njihovih ustanova
:lol: :lol: :lol: , ma ti se bolje razumijes u serijat nego bilo koji musliman :lol: :lol: :lol:
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#861 Re: Jesmo li stvarno dotakli dno ljudskosti??

Post by Connaisseur Karlin »

triconja wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
dio serijata , vezan za bogosluzje i obrede je prihvacen kao nepromjenjljiv , bez obzira da li je doticna intrepretacija privahcena kao tocnom ili pogresnom, zato postoje problemi u raznim drustvima

kdijelovi kanonskog zakona su mjenjani

ne vrijedja se religija, ali se kritikuju potezi religjsikih predstaanika i njihovih ustanova
:lol: :lol: :lol: , ma ti se bolje razumijes u serijat nego bilo koji musliman :lol: :lol: :lol:
tebe sam pitala, nisi odgovrio :-)
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#862 Re: Jesmo li stvarno dotakli dno ljudskosti??

Post by triconja »

Connaisseur Karlin wrote:
triconja wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
dio serijata , vezan za bogosluzje i obrede je prihvacen kao nepromjenjljiv , bez obzira da li je doticna intrepretacija privahcena kao tocnom ili pogresnom, zato postoje problemi u raznim drustvima

kdijelovi kanonskog zakona su mjenjani

ne vrijedja se religija, ali se kritikuju potezi religjsikih predstaanika i njihovih ustanova
:lol: :lol: :lol: , ma ti se bolje razumijes u serijat nego bilo koji musliman :lol: :lol: :lol:
tebe sam pitala, nisi odgovrio :-)
Ako mozes prihvatiti kao odgovor kontrapitanje onda sam odgovorio sve.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8267
Joined: 25/05/2013 23:49

#863 Re: Jesmo li stvarno dotakli dno ljudskosti??

Post by apsidejzi »

Hakiz wrote:
apsidejzi wrote: haj, evo tebi par pitanja:

1) koja je uloga Progresa kad je prevara u pitanju
2) zasto se IZ vidi kao jedini krivac
3) sta bi ti uradila da ti dodje neka nepoznata zena sa serpom u rukama i kaze da hoce skuhati rucak na tvom sporetu jer je placala clanarinu Javnoj kuhinji i u ugovoru je stajalo da moze koristiti tvoj sporet. Ona dosla po ugovoru sa trecim licem na tvoja vrata.
U pitanju je jedan čovjek koji je želio da bude ukopan pokraj žene.

Progres naplaćivao mjesta koja nije smio, IZ nema obavezu, ovo, ono.

Sve to stoji.

Sa druge strane: Čovjek je uredno plaćao ne znajući da li onaj koji prodaje to ima pravo ili nema. Nije on kriv. Jedan čovjek, jedno grobno mjesto. Zar IZ nema toliko samilosti da pusti da jednog čovjeka, koji je očito žrtva okolnosti na koje nije uticao, ukopaju? Da ne ucjenjuju vjerskim obredom, to jeste da ne ucjenjuju "privođenjem" tog čovjeka "u svoje", neće jedan čovjek nešto puno značiti muslimanima kojih ima više od milijardu i po.

Zar ne mogu biti toliko velikodušni da zanemare sve i da kažu "Ukopajte čovjeka, halal olsun"?

Sve je ovo jadno i bijedno.
Ma jest to 100% al jbg sad, ako je stani pani Progres je taj koji je usrao. Covjek je sigurno ostecen i IZ je mogla izaci u susret. Sto nisu? Haj mu ga znaj. Mozda je neki vehabija odlucivao, mozda je neko htio da porodica dadne par hiljada kaemova al posto je ateista nemas osnova da naplatis...

Al opet s druge strane, biznis je biznis. Progres je uzimao lovu, vjerovatno placao neku proviziju IZu. IZ je ispala nemoralna (nista novo) , progres je ispao lopovska firma(vjerovatno nista novo). Kupac nezasticen po BiH obicaju. ( ni tu nista novo)
User avatar
vješalica
Posts: 10114
Joined: 02/04/2010 19:12

#864 Re: Jesmo li stvarno dotakli dno ljudskosti??

Post by vješalica »

IZ ovdje trazi da se postuju religijski propisi za ukop muslimana
Ali zato vjesto prebacuju i pokrivaju problem sto je covjek rezervisao i placao grobno mjesto dok se vodila nekakva borba oko szvarnog vlasnika groblja
Jer IZ obozava pare
A ne postuju propis da se ucenje ne smije naplacivat
Hodze narondaju nosurdu dok im ne platis
Ljudi sve vise izbjegavaju tehvide radi troskova i placanja oko ucenja
Prostakluk i vrijedjanje vjere u skladu sa propisima nemorala i neljudskosti IZBiH
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#865 Re: Jesmo li stvarno dotakli dno ljudskosti??

Post by sadie_forever »

vješalica wrote:IZ ovdje trazi da se postuju religijski propisi za ukop muslimana
Ali zato vjesto prebacuju i pokrivaju problem sto je covjek rezervisao i placao grobno mjesto dok se vodila nekakva borba oko szvarnog vlasnika groblja
Jer IZ obozava pare
A ne postuju propis da se ucenje ne smije naplacivat
Hodze narondaju nosurdu dok im ne platis
Ljudi sve vise izbjegavaju tehvide radi troskova i placanja oko ucenja
Prostakluk i vrijedjanje vjere u skladu sa propisima nemorala i neljudskosti IZBiH
nisu oni znali da je on ateist,valjda on treba da njih obavjesti ne oni njega da ispitivaju :zzzz: kad bi svavkg tako pitali,,ee zelis nam platit,ali STA si ti? :D
bhnapoleon1
Posts: 6502
Joined: 11/05/2014 23:47

#866 Re: Jesmo li stvarno dotakli dno ljudskosti??

Post by bhnapoleon1 »

nepoznavanje zakona škodi
User avatar
Blek Stena
Posts: 4010
Joined: 13/09/2012 11:05

#867 Re: Jesmo li stvarno dotakli dno ljudskosti??

Post by Blek Stena »

Meni je najgora stvar spremnost da covjeka koji nije bio musliman sahrane kao muslimana i to jos prikazu kao neki izraz dobre volje i kompromis sa mrtvim covjekom i njegovom porodicom. :-)
Nisam konfliktan lik po prirodi, ali ja da sam pokojnikov sin iz inata bih provalio na groblje i platio nekome da mi pomogne da oca spustim u grob pored majke, pa neka ga hozda iskopa i oskrnavi grob ako ima muda. :evil: Fuj. :evil:
Iskreno, mislim da se ovde radi o bezobrazluku jednog jedinog vjerskog sluzbenika a da ima masa drugih cestitih hozda ili popova koji bi znali ljudski i razumno odreagovati ili barem neodreagovati u ovakvim ili slicnim slucajevima. Pozivanje na neki zakon koji samo odredjuje ko vrsi djelatnost sahranjivanja ili na neka obredna pravila i propise je obicno sviranje kurcu. Pogotovo u ovoj usranoj zemlji. :evil:
User avatar
Matzan
Posts: 7008
Joined: 16/01/2015 13:25

#868 Re: Jesmo li stvarno dotakli dno ljudskosti??

Post by Matzan »

Prošlo je vrijeme siledžijstva kad su komunisti radili šta su htjeli, između ostalog otimali vakufsku (a i ostalih VZ) imovinu.
sandra01
Posts: 1433
Joined: 19/02/2008 03:19
Location: na grani

#869 Re: Jesmo li stvarno dotakli dno ljudskosti??

Post by sandra01 »

Tita vam jel se to pogrebno preduzece zove "Progres"??? :lol:
Sto se krematorija tice izgleda da ga ima i kod nas ,ljetos sam vidjela oglas da se pruzaju i ti servisi ne mogu da se sad sjetim imena onog sa Stupa sto ima svoju pogrebnu kompaniju alo on to ima. Ja gledala za sebe. 8-)
Meni se svidja ona ideja da kad umres oni te sprze i onda taj prah stave u zemlju i posade drvo i onda taj tvoj prah sluzi kao djubrivo o onda kao to drvo bude tvoj spomenik i onda nastavis da zivis kroz to drvo, bio negdje taj promotivno spot na fb ako ga nadjem postavicu.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23277
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#870 Re: Jesmo li stvarno dotakli dno ljudskosti??

Post by Sanjarko »

triconja wrote:
Vizionar 1985 wrote:
Nisam znao stvarno. A cuo sam da mezar kada se ne odrzava da tu ukopaju nekoga drugog ponovo. A to je i logicno kada se malo razmisli da rade.
Pa normalno je kad nestane mjesta da nekog drugog tu ukopa, jer da se to tako ne radi bio bi kvadrat zemlje za drugi svijet 30 hiljada :lol: .
Ma znam zato i kazem. Cudno ljudima da je se desilo sa ovim slucajem ovo. Meni nije.
User avatar
Blek Stena
Posts: 4010
Joined: 13/09/2012 11:05

#871 Re: Jesmo li stvarno dotakli dno ljudskosti??

Post by Blek Stena »

sandra01 wrote:Tita vam jel se to pogrebno preduzece zove "Progres"??? :lol:
Sto se krematorija tice izgleda da ga ima i kod nas ,ljetos sam vidjela oglas da se pruzaju i ti servisi ne mogu da se sad sjetim imena onog sa Stupa sto ima svoju pogrebnu kompaniju alo on to ima. Ja gledala za sebe. 8-)
Meni se svidja ona ideja da kad umres oni te sprze i onda taj prah stave u zemlju i posade drvo i onda taj tvoj prah sluzi kao djubrivo o onda kao to drvo bude tvoj spomenik i onda nastavis da zivis kroz to drvo, bio negdje taj promotivno spot na fb ako ga nadjem postavicu.
To je komunalno preduzece koje je privremeno obavljalo pogrebne djelatnosti.
sandra01
Posts: 1433
Joined: 19/02/2008 03:19
Location: na grani

#872 Re: Jesmo li stvarno dotakli dno ljudskosti??

Post by sandra01 »

Evo te Bio Urne,ovako hocu da me sahrane.

User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#873 Re: Jesmo li stvarno dotakli dno ljudskosti??

Post by insomnia78 »

Jah. Pustite ba forumske lafine. Na forumu svi divni FGR, glasaci SDP-a, nenacionalisti, ljubitelji klasike i baleta. Kake urne, kake picke materine
DZONPI
Posts: 1115
Joined: 03/05/2009 14:19

#874 Re: Jesmo li stvarno dotakli dno ljudskosti??

Post by DZONPI »

Ja se rodio u Sarajvu a izgleda da cu riknut u Amsterdamu,kako CE me heknut pojma nemam,osiguran Sam pa sta bude najpovoljnije,libo me za hodzu i ko CE bit sudnji dan da me spusti.Kaze dobra dzenaza bila,halo gdje moze bit dzenaza dobra.OD tih 200 recimo na dzenazi 180 ih samo govorilo dze si sta ima.
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4875
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#875 Re: Jesmo li stvarno dotakli dno ljudskosti??

Post by ¤ jelena ¤ »

apsidejzi wrote:
haj, evo tebi par pitanja:

1) koja je uloga Progresa kad je prevara u pitanju
2) zasto se IZ vidi kao jedini krivac
3) sta bi ti uradila da ti dodje neka nepoznata zena sa serpom u rukama i kaze da hoce skuhati rucak na tvom sporetu jer je placala clanarinu Javnoj kuhinji i u ugovoru je stajalo da moze koristiti tvoj sporet. Ona dosla po ugovoru sa trecim licem na tvoja vrata.
1. Ne znam, naravno, jer nemam niti jedan relevantan podatak o konkretnom slučaju. Prije svega nemam tekst ugovora, uplatnice ili nekakve potvrde o uplati i tome slično. Mogu samo nagađati pod uslovom da sebi to dozvolim.

Evo, pokušaj se ovdje raspitati: http://progres-doboj.com/stanje_racuna.html
Pozivaju se na transparentnost u radu pa pretpostavljam da ćeš na toj adresi pronaći više informacija o proceduri trajne rezervacije grobnog mjesta koju ovi nude.

2. Ne znam. Možda zbog stava: "Dozvolili smo ukop, ali... ''

3. Šerpa u rukama...šporet...kuhanje ručka :?

Trenutno zaista nemam odgovor ni na ovo tvoje pitanje.

Mogu ti samo garantovati da ću, i protiv svoje volje, vrlo intenzivno razmišljati o ovoj...zanimljivoj paraleli.


:run:
Post Reply