Jeli zivot u CH stvarno tako dobar?

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Jeli zivot u CH zaista tako dobar?

Da
117
72%
Ne
46
28%
 
Total votes: 163

User avatar
@mba
Posts: 3208
Joined: 22/08/2011 12:57
Location: Çanakkale

#701 Re: Jeli zivot u CH stvarno tako dobar?

Post by @mba »

Zviz wrote:
fuHad wrote:Pa, dobro , Zviz, sta radis ti onda sa tolikim parama....punis jorgane, il sta? :run: .................jer, po tvojoj prici,ti imas oko 14 puta vise od nas koji radimo u Svicarskoj, a,et, mi ne kukamo,tj.ponekom je , haman, i dobro.....ako je nama, nekima, dobro, kako je tek onda tebi,nemas kuce, stana,auta.... :-) .....samo jorgane filujes.... :skoljka:
Nemam 14 puta ali komotno mogu reci duplo vise od prosjecnoe zarade imam... ipak ovdje su brutto plate velike a kad platis porez koji je u mom slucaju 50% tacno pola jedne godine 1% manje ili vise ali tu negdje... imam opet vise nego u Svici sto ima neko visom skolom akademskom i boljim poslom! Ali jarane zato su ovdje cijene znatno vece nego u Svici. Bez uvrede kod vas su neke stvari dzaba za cijene koje ja ovdje moram da placam! Ja sam dosta vremena proveo u Lihtenstajnu zbog ljubavi i bio po Svici uz duz i poprijeko... Nebi da ponizujem nista ali brate jest ono cisto ali ima kvartova i zgrada gdje one u Zagrebu nista losije ne izgledaju. Svica je super ako si unaprijed bogatas, ako si obicni, mozes ziviti neki zivot ali nista posebno... u Danskoj gdje dvoje radi i ima recimo platu svako po 3.500€ poslje poreza ti mogu ako hoce jednu citavu platu da ostave na stranu, nato dodaj godinisnji dodatak za odmor i evt. povrat od poreza pa racunaj 126.000€ se usetdi za 3 godine bez dodatka. Najveci "problem" kod nasih je sto su se odlucili na prijevremenske penzije umjesto posla. I onda nema. A od YUGOVICA gdje dvoje radi sa vecom skolom jarane imaju ti para bez bruge. Ja poznam sa tih prostora ljudi koji su sebi uzeli kucu na kredit od 600.000chf u Danskoj i mogu sve podnjeti. Imai i bisera koji su uzeli za vece sume pa pali. Razlika je sto ti kroz porez sve te dazbine platis osim TV, Interneta, busne karte i ostane ti stan koji su jeftinije nego u Svici ako ne racunaom Kopenhagen i Århus.

Nefilujem ja jorgane imam ja auto koje sam platio koliko jedan dobar stan u CH.

care uz sav respekat ta mi tvoj racunica nekako ne ide u glavu, kazes da vozis auto u rijednosti jednog dobrog stana ovde u CH, a dobar stan je ovde od 700'000.- pa gore nema granice, sta vozis to onda, "space shuttle"?

neznam kad si ti bio ovde u CH, ali nasa omladina tek sada pocinje dolaziti do izrazaja, hocu reci mladje generacije koji su zavrsili skole ovde!

mozda si imao vise kontakta sa nasim rodiiteljima/baustelcima pa onda si stekao doajm da je sve tako, aa mozda i jest bilo u tom vremenu, medjutim sada su stvari drugacije!

ako ovde dvoje radi mjesecno bez 12000.- niko ne prima od tog izniosa kada sve platis komotno 6000.- mozes na stranu staviti, a ako bas hoces da sparas,bez odmora, skupe garderobe, kino etc. mozes i vise da ostavis na stranu!

ja licno ne poznajem niti jedan par gdje dvoje rade da je zarada ispod 6000.- mjesecno!


u svicarskoj nemas kuce za 600'000.- imas one stare po 100 godina koje trebas renovirati i uloziti jos 200 hiljada da ista valja!
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#702 Re: Jeli zivot u CH stvarno tako dobar?

Post by Zviz »

@mba wrote:
Zviz wrote:
fuHad wrote:Pa, dobro , Zviz, sta radis ti onda sa tolikim parama....punis jorgane, il sta? :run: .................jer, po tvojoj prici,ti imas oko 14 puta vise od nas koji radimo u Svicarskoj, a,et, mi ne kukamo,tj.ponekom je , haman, i dobro.....ako je nama, nekima, dobro, kako je tek onda tebi,nemas kuce, stana,auta.... :-) .....samo jorgane filujes.... :skoljka:
Nemam 14 puta ali komotno mogu reci duplo vise od prosjecnoe zarade imam... ipak ovdje su brutto plate velike a kad platis porez koji je u mom slucaju 50% tacno pola jedne godine 1% manje ili vise ali tu negdje... imam opet vise nego u Svici sto ima neko visom skolom akademskom i boljim poslom! Ali jarane zato su ovdje cijene znatno vece nego u Svici. Bez uvrede kod vas su neke stvari dzaba za cijene koje ja ovdje moram da placam! Ja sam dosta vremena proveo u Lihtenstajnu zbog ljubavi i bio po Svici uz duz i poprijeko... Nebi da ponizujem nista ali brate jest ono cisto ali ima kvartova i zgrada gdje one u Zagrebu nista losije ne izgledaju. Svica je super ako si unaprijed bogatas, ako si obicni, mozes ziviti neki zivot ali nista posebno... u Danskoj gdje dvoje radi i ima recimo platu svako po 3.500€ poslje poreza ti mogu ako hoce jednu citavu platu da ostave na stranu, nato dodaj godinisnji dodatak za odmor i evt. povrat od poreza pa racunaj 126.000€ se usetdi za 3 godine bez dodatka. Najveci "problem" kod nasih je sto su se odlucili na prijevremenske penzije umjesto posla. I onda nema. A od YUGOVICA gdje dvoje radi sa vecom skolom jarane imaju ti para bez bruge. Ja poznam sa tih prostora ljudi koji su sebi uzeli kucu na kredit od 600.000chf u Danskoj i mogu sve podnjeti. Imai i bisera koji su uzeli za vece sume pa pali. Razlika je sto ti kroz porez sve te dazbine platis osim TV, Interneta, busne karte i ostane ti stan koji su jeftinije nego u Svici ako ne racunaom Kopenhagen i Århus.

Nefilujem ja jorgane imam ja auto koje sam platio koliko jedan dobar stan u CH.

care uz sav respekat ta mi tvoj racunica nekako ne ide u glavu, kazes da vozis auto u rijednosti jednog dobrog stana ovde u CH, a dobar stan je ovde od 700'000.- pa gore nema granice, sta vozis to onda, "space shuttle"?

neznam kad si ti bio ovde u CH, ali nasa omladina tek sada pocinje dolaziti do izrazaja, hocu reci mladje generacije koji su zavrsili skole ovde!

mozda si imao vise kontakta sa nasim rodiiteljima/baustelcima pa onda si stekao doajm da je sve tako, aa mozda i jest bilo u tom vremenu, medjutim sada su stvari drugacije!

ako ovde dvoje radi mjesecno bez 12000.- niko ne prima od tog izniosa kada sve platis komotno 6000.- mozes na stranu staviti, a ako bas hoces da sparas,bez odmora, skupe garderobe, kino etc. mozes i vise da ostavis na stranu!

ja licno ne poznajem niti jedan par gdje dvoje rade da je zarada ispod 6000.- mjesecno!


u svicarskoj nemas kuce za 600'000.- imas one stare po 100 godina koje trebas renovirati i uloziti jos 200 hiljada da ista valja!
Moze se kupiti stan u izjemno dobrom stanju za nize pare. Znam ja koliko se cijene krecu u CH. ;-) A spizditi za auto 300.000+ CHF u Danskoj nije nesto "puno", bar ako hoces kvalitet. U Danskoj su plate znatno vece, nego u CH, 200.000CHF netto godisnje nije izuzetak za obiljniju kvalifikaciju. Socialna dnevnica je 135chf a nastavnika u osnovnoj skoli je 240 pa do tristo chf, doktora oko 600chf - plus gdje su bonusi i koje kakvi dodtaci... Vozac autobusa ima cca. 3.100chf na ruke i netreba da razmislja o zdravstvenom, radnom, socialnom itd. to mu je za stan, hranu i provod. Medicinska sestra sa (recimo) 10 godina radnog staza ima 4.000chf (bez bonusa) s bonusima i do 5.000chf na ruke bez da mora razmisljati o socialnom, radnom, zdravstenom, skolskom za djecu, onom ovom, to je sta ima za sebe i licne troskove. U Svici ima jedna medicinska sestra u prosjeku 8.500chf brutto, al dok odbije Quellensteuer, AHV, Krankenkassenbeiträge... ako istoj ostane 5.000 dobra je onda dok plati ostale stvari koje su isto oblikatorne... Jest ono u Svici je Kaufskraft visa nego u drugim drzavama ali ako se trosis u tim tamo drugim, isto kao i u Danskoj. Ali ako cemo gledati sa sebi moze jedan Svicarac priustiti u Svici i sta moze Danac, onda danac napreduje u pogledu normalnog izvota. U pogledu luksuza tu napreduje Svicarac. Ali opet, hajmo gledai na socijalne beneficije. Sta nudi Svicarska, a sta sve nudi Danska. Dobar dio Jugovica nije radio 3 god. u Danskoj od kako su dosli pa skupa sa zenom ima danas mjesecna pimanja nad 4.262chf netto, i netrebaju da brinu o osiguranju, zdravstenog itd. Koliko Jugovica u Svici lezi kod kuce ima placeno sve i da im jos ostane 4.262chf za hranu, stan i provod? Znaci da nista ne radi samo da sjedi kuci i lezi po citav dan. Jugovici u Svici crnce, Jugovici u Danskoj leze. Ko od Jugovica u Danskoj radi, taj ima tj. dvoje sa prosjecnim poslovima preko 7.000chf netto - mjesecno za stan, hranu i provod tj. luksuz. Ali dobro, zato je u Danskoj 1kg kruha 4,5 do 6chf kako gdje. Riba koje i onako imaju na bacanje 2kg pastrnke oko 35chf. Snickers cokolada bar oko 2chf... Ovdje je hrana generalno skuplja nego u Svici, mozda samo je meso skuplje nego u Danskoj, a sve durgo je kod vas jeftinije i to po vise puta. Pa u Flensburgu skoro i nema prodavnice da nema danski terminal za katice, zbog Danaca koji dole kupuju, Fensburg jedan od najbogatijih gradova u Njemackoj zivi iskljucivo da Danci dodju i kupuju. Auto servisa na pasija peskakla, dvojezini grad - da vidis samo kako njemci tecno govore danski jezik :D Ali zato je npr. Japanska tehnologija u Danskoj dzaba! Jer postoji neki sporazum, da Japan ce samo uvoziti dansko mesto a ovi dobiju tehnologiju. Zato se plazma TV podavali jedno 2 god. prije u Danskoj nego bilo gdje u Europi, kad se sjetim 2001 moji starci vec kacili po zidovima te plazme i sl. U Njemackoj nisi ih mogao ni kupiti. A da nepricam o rezervama u nafti i gasovima (plinu) koje Svica nema tj. ravna je zivoj nuli. I da nepricam o rezervama i ribi koju imaju zbog Grenlanda, Farskih otoka itd. Cak su plate u Lukemburgu vece nego u Svicarskoj. Onaj ko zivi u Njemackoj, Austriji ili Francuskoj a radi u Svici taj jase na konju u neku ruku, isto kao sto ima Danaca koji zive u Njemackoj ili Svedskoj a rade u Danskoj. U Danskoj mozes dobiti socijalnu pomoc za kunog ljubimca, dodatak za stan, drzava ti unajmi stan u po Floride samo da nam sto prije ozdravis - halo kontas ti sta je to... Danci i Norvezani su toliko 1 na prema 1 da sutra kad bi se politicari dogovorili da sjednu za stol i udruze nebi se niko bunio. Jedni druge ljube koliko jedni druge vole ko muz i zena u jako dobrim ljubavnim odnosima. A te dvi drzave mogu kupiti 3/4 Europe i da jim jos ostane kusura.

Svicarska banka (UBS cini mi se) je izdala raport 2011 godine gdje je potvrdila da najvece plate na svijetu su u Danskoj ako se gleda komotnost kad se sve plati. Cak su sami rekli, da nemogu da skontaju kako i zbog cega a da Danski bankari nisu kooperativni. Samo u nekim slucajima su ljudi u Zürich-u imali malo vecu komotnost tj. na spem ljudima u Kopenhagenu. Inace niko u svijetu od 2003 nemoze Danskoj prismidriti po tom pitanju. Norveska ima vece plate ali kad se sve oblikatrono odbije i ono sto ti ostane za stan, hranu i provod dosta si kraci nego u Danac u Danskoj.

Evo jedan kuriozan primjer. U Danskoj stranci skoro nemogu nista kupiti od nekretnina. To je skoro pa nemoguce. Ljetnu kucu, kucu ili stan a pogotovo ljetnu kucu je ne moguce. Za stan i kucu ti mozda odobre ali to je ako kupis nesto u visoj klasi i fakticki mora parlament da odluci da ili ne. Peglanje skroz na skroz. Ali zato zbog jake kupovne moci danci pokupovase sve duz Francuske i Spanske obale. U Grckoj isto. Po nekoj procjeni racuna se da ce do 2018 godine broj danaca biti koji imaju nekretninu u inostranstvi na 200.000 - 250.000 porodcia. Neka svaka broji 4 osobe. To je skoro svaka 5 porodica ima najmanje jednu nekretninu u inostranstvu. Samo u na relaciji St. Tropez - Monako je oko 5.000 nekretnina u vlasnistvu Danaca.

E jedino sto im ne valja i meni se licno ne svidja tj. ono nek ekonomij opane za 0,01% odma se zna ko je kriv tj. onih 400 eritreraja koji su zatrazili azil.

Refrendum u Svicraskoj da se ne smiju graditi munare ili da stranci se ne smiju kretati u nekim zonama... Takav referendum u Danskoj je bacanje para. Napravis javno pitanje, upitas 200 ljudi u citavoj drzavi. Sta bude anketara pokazala tako ce biti. Iracani se sakrili u crkvu da ih ne vrate nazad, jer nije moguce dobiti azil u Danskoj, ujednako jedina drzava koja samo daje privern azil tj. cim ti rat stane u tvojoj drzavi tj. kad Amerika kaze stalo je, odma se moras vratiti. Ovi nisu hjteli i haj ko fol u crkvu tamo ce nas stiti, kao ne smije policija tamo :D Unisla policija prmlatila one koji su otpor pokazlai i sve u bus - mrs natrag. Jugovici su zadnji bili koji su dobro porosli mada treba priznati vecina se uklopila u sistem bez nekih poteskoca. Ima zadrtih ali ipak je to manjina. Jos im danci dali penzije u zinosu Svicarskih srednje klase plata :D

Danska ima vise TV kuca nego Austrija, Svicarska i Francuska skupa :D Milijonerskih promgrama brdo, idemo u kupovinu vila u Francuskoj, u Svicarskoj, sve ono cijene 20.000.000chf onaj - danas u klompama i djemperu ima dva sata jedan na ljevoj jedan na desnoj ruci, stomak do koljena, placam pise cek. Kupovina antikviteta, tamo neke obicne ljude prikazuje, kupuju neke tanjire ono cijene 10.000chf on placa ono kao da je kupio tri cunga lunga zvake i bananica cokoladu. U Danskoj ko zeli biti milioner skoro pa samo igraju studenti :D Ima neka emisija novac na stolu, ako nije neka donatorska vece, onda sve imas studente.

Jedino je McD skuplji u CH nego u DK. Burger King isto, Subaway u DK skuplji. I lift karte na sijalistima su u CH znatno skuplje nego u Norveskoj. Sto jest jest, tu se ga zamo zajenjali. I to zbog Danaca sigurno nikog drugog. :D

Kad su Slovenci nasrnuli da se docepaju posla u Danskoj onda znas o cemu je prica. Inace su oni uvijek se palili na Cokoladnu.

Ali zato je piva od 10 pa 18chf u DK, pa ti sad vidi :D
User avatar
@mba
Posts: 3208
Joined: 22/08/2011 12:57
Location: Çanakkale

#703 Re: Jeli zivot u CH stvarno tako dobar?

Post by @mba »

te plate sto ti gore spominjes su u svici znatno vece, znaci kad se sve odbije opet imas vise netto nego li u danskoj!

al brate kad mi kazes da 300'000.- sfr. nije nista za auto sto jest jest malo pretjerujes, pa znas li ti koja je klasa auto od 300 milja???

takva se auta vozaju po dubaiu, pa vidim ja kad sam dole u BiH kakva auta voze danci!

al hajd nek bude tako kao sto kazes! :)
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#704 Re: Jeli zivot u CH stvarno tako dobar?

Post by Zviz »

@mba wrote:te plate sto ti gore spominjes su u svici znatno vece, znaci kad se sve odbije opet imas vise netto nego li u danskoj!

al brate kad mi kazes da 300'000.- sfr. nije nista za auto sto jest jest malo pretjerujes, pa znas li ti koja je klasa auto od 300 milja???

takva se auta vozaju po dubaiu, pa vidim ja kad sam dole u BiH kakva auta voze danci!

al hajd nek bude tako kao sto kazes! :)
Jarane u Svici nisu nista plate vece, jer citaj sta sam napisao ko u Svici ima platu 5.000 netto poslje svega svgea tj. da 5.000chf ima za stan, hranu i provod.... Znaci sve drugo je placeno! Zdravstveno, sindiklano, vako nako, ono ovo...

300.000CHF u Danskoj za auto je obicni A8 noviji model. U Danskoj kosta A8 ili jaci mercedes koliko Ferrari ili Lamburghini u Njemackoj.

Najjeftinije auto u Danskoj kosta bez ikakvog uredjaja nista znaci obucna kutija na cetri tocka oko 20.000CHF -- Mercedes srednja klasa recimo E, oko 80.000 do 100.000chf

http://www.bilbasen.dk/brugt/bil/merced ... ut/1308994
125.000chf pa ti sad izvoli i vidi... a vakih imas na pasija preskala po cesti. U mom kvartu 4 kuce ga imaju.

http://www.bilbasen.dk/brugt/bil/merced ... be/2238240
Prosjecna mu cijena 85.000chf!

http://www.bilbasen.dk/brugt/bil/ferrar ... ct/2201829
Bez poreza 265.000chf pa dodja jos na to +180% poreza pa onda ti vidi kuda oblaci plove.

Vecina jugovica koju su na penzijama normalno da vozaju kante kao i Svicarci jer se nema za ove cijene ima se za jako dobar zivot i provod.

Da budem kratak, danci su znatno bogatiji od Svicaraca. Ja licno kad sam u Svici meni je mnogo sta dzaba! Kuzis, pa cak ici i u restoran je ono podnosljivo za 1 - 2 puta sedmicno! Sa prosjecnim poslom. Ovi koji su na socijali ili penziji su bogatiji nego isti Svicarci. Djeca su znatno bogatija, jer imaju plate od drzave da idu u skolu - skolarina za djecu tj. od drzave njima a oni nistu nista duzni drzavi je od 900chf netto na mjesec pa nadalje! To je da imaju za knjige, harne u skolu, provode, da olaksaju stracima ako ih pripomazu itd. pokraj tog mogu imati studentski posao do 700chf netto mjesecno bez da im se reze stipendija drzavana tj. ta skolska plata.
User avatar
fatality
Posts: 2153
Joined: 24/02/2008 14:11

#705 Re: AW: Jeli zivot u CH stvarno tako dobar?

Post by fatality »

Jao teme, ko ima veci (ili ti ga koja u zemlja od onih u kojima sam se uhljebio ima veci).
Svaki cigo svoga konja hvali :)

sa fontela
User avatar
SEYOboy
Posts: 313
Joined: 02/08/2011 00:14

#706 Re: Jeli zivot u CH stvarno tako dobar?

Post by SEYOboy »

mislim da se previše danska diže u nebesa.
pogledajte ovu tablicu i sve će vam biti jasno. jedina istina je da su auta skuplja u danskoj
http://www.numbeo.com/cost-of-living/co ... witzerland
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#707 Re: AW: Jeli zivot u CH stvarno tako dobar?

Post by Zviz »

fatality wrote:Jao teme, ko ima veci (ili ti ga koja u zemlja od onih u kojima sam se uhljebio ima veci).
Svaki cigo svoga konja hvali :)

sa fontela
Ne radi se o konju, nego se radi gdje je skuplje, a gdje mozes brze doci do vece ustede ili imati komotnij zivot...

Obe strane imaju i dobre i lose stvari...

Prednost Svice je ako imas vec brdo para ona mozes u luksuzu uzivati jeftinije, dok to u Danskoj nije moguce zbog silnih porez na luksuz...

Opet u Svici se skoro pa zivi od prvog do prvog, plate nisu cemu... budimo relani, dok to u Danskoj nije... ovdje ljudi ipak komotno zive.

Sto se jugovica tice, vise para imaju ovi u Danskog nego oni sto su u Svici.

Poznam ja nase koji zive u Svici i rade iste poslove kao skaica ovih sto su odlucili da rade u Danskoj i znam u bobu ko ima komotnij zivot.
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#708 Re: Jeli zivot u CH stvarno tako dobar?

Post by Zviz »

SEYOboy wrote:mislim da se previše danska diže u nebesa.
pogledajte ovu tablicu i sve će vam biti jasno. jedina istina je da su auta skuplja u danskoj
http://www.numbeo.com/cost-of-living/co ... witzerland

Jarane zivim u Danskoj i mogu ti reci ako ces ti naci neki meal za 100ke u Danskoj u retsoranu - nemoj me nasmijavati molim te :lol: Obicni restoran jaedno da jede nesto prosjecno ispod 80chf nemoj ni ulaziti! Casa soka kokakole je 8chf! To je skoro 50kr to je pola te cijene! Te cijene nemaju absolutno nikakve veze, ko god je to pisao...

Kebab una jufka te kosta 12chf samo to!

U restoranu nista poseban - prosjek 9komada oysters kosta 40chf ... Riblja corba 25chf ...

http://www.taste.com.au/recipes/25526/g ... od+platter
Vakav jedan tanjir ispod 110chf je tesko nacin, kao sto napisa u restoranu pljutnut u njegamogu tj. ispode mene je... kosta 117chf... bez pica.. casa vina drzi se 15chf i to tri guca inace flasa komotno kosta 50-70+ chf... i rijec je o restoranu najobicnijem nista ekstra kalsa... u ekstraklasa estoranima ispod 600chf nemoj ni ulaziti!

U jednom podrumu gdje inace idem na pivu tu u prosjeku 0,33 kosta oko 10-15chf, a ove vece od 0,75 flase oko 25-27chf..

Ja i prijateljica neki dan ona 4 pive ja 4 nesto snack oko 180chf = popili oko 1,5 pive i nesto grisinija -- i meni neko ce reci svica skupa, jes al za one koji nisu makli iz nje... burjurm u Dansku a poslje hajte malo i do Norveske ... kupite povratnu kartu, jer u suprotnom moze se desiti da pjeske budete isli... U Norveskoj skuplji bus od aerodoroma do centra grada nego povrarna karta iz Zeneve do Osla ;-)
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#709 Re: Jeli zivot u CH stvarno tako dobar?

Post by stakasa »

Nemojte slusat Zviza, laze sta zine
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#710 Re: Jeli zivot u CH stvarno tako dobar?

Post by Zviz »

Cijene hrane:
Skoro iste ili malo skuplje u Danskoj npr. cokolade - slatko, mljeko, kruh i ostali mljecni proizvodi, dok je meso skuplje u CH.

Auta:
Trostruko skuplja u Danskoj!

Zdravstvo:
Skuplje u CH ali zato i bolji kvalitet. To treba priznati, u CH imas pravo na "second opinion" dok u Danskoj ako to trazis citav sistem se potrese :D A i cekanja ima vise u DK nego u CH. Nadam se da duzi zivot uc CH za 3 god. nego u Danskoj nije to razlog nego zbog svjezijeg alpskog zraka :D

Porodicna porodica i komotnost.
Danska daleko iznad Svicarske. U Svicarskoj vecina prorodica sa manjom djecom jedva kraj s krajem sastavljaju a da nepricam o vrticima - to je samo za debele bogatase. Fakticki zivi se od prvog do prvog. U Danskoj imas skoro dorbo sponzoriran vrtic od drzve ili nista ako izabres da ga sam cuvas kuci, dok u CH mozes imati djevojku da ti cuva djecu kuci i usput je mozes i prikljestiti ako je mladja :D malo sale. U Danskoj mozes sam cuvati ili vrtic, dok da nekoga uposlis da ti cuva je zabranjeo - i tu ima rada na crno.

Javni transpot:
Iste cijene. Neke razliek nisam vidio, cak bi prije rekao da u Danskoj malo kradu nego u CH ali nista ocajno.

Rad na crno.
U svici ga skoro i nema kazu da je jako malo ispod 5% U Danskoj ga ima, jer ovdje mentalitet po tom pitanju se nista ne razlikuje od onog u BiH. Oko 20% je rada na crno. Svak nesto cavrlja u svojoj garazi i ima ponuda, a tesari su najveci zlikovci crnog rada, nema tesara u Danskoj da nema stan u po Pariza. :D Krovove ljudima dizu na crno. :D U Danskoj je pozeljnije biti tesar nego doktor medicine...

Restorani, barovi, zabave:
Skuplje u Danskoj.

Broj izbjelglica doseljenika.
U Svici je oko 30% dok u Danskoj oko 5% Tu su Danci utegnutiji oko stranaca.

Socijalna pomoc
Cetverostruko ako ne i vise puta veca u Danskoj.

Skolstvo
Jeftinije u Danskoj i moze se prilagototi potrebama porodice

Luksuz
Znatno jeftiniji u Svicarskoj

Ulazak medju bogatase
Znatno laksu u Danskoj nego u Svicarskoj - Znatno laske se opariti u Danskoj.

Kupovina kuce
Skuplja u Danskoj na duze staze - krediti opet jeftiniji nego u Svici ali zato oporezivanje itd. je znatno vece u Danskoj.

Gorivo
Skuplje u Danskoj

Dazbine za auto i opravke
Znatno skuplje u Danskoj, dok npr. autocesta je dzaba a u CH nije - ali cijena je zanemariva. Dok predjem jednom most od Fyn otoka prema Kopenhagenu i nazad platim citavu godisnju vinjetu u CH i skoro jos jednu :D

Radna sedmica
U Danskoj 37 sati u CH 42,5 ako se dobro sjetim ali tu oko 42.

Ghetto
U Danskoj ih ima ali malo, za razliku od Svice u Danskoj ima gdje policija mora cesto da ulazi pa cak i vatreno oruzije da koristi i na djecu, zene a ne samo kriminalce. I ako je broj izbjeglica mal, opet imam osjecaj da je Svica vise strozija pa se i manje usudjuju raditi neke gluparije - mozda se varam ali to je taj utisak koji sam kroz godine dobio u CH.

4 stvari u kojima se svaki Svicarac slaze sa svakim Dancom i obrnuto.

Okolje treba cutvati, treba se boriti za ekonomski napredak za sljedece generacije, treba pomoci bolesnima i slabima i treba imati slobodu i sigurnost.

ALi opet ima razlike kad se prica o slobodi recimo ekonomskoj, u Svici imas vecu ekonomsku slobodu kroz manji porez npr. sam odlucujes hoces li imati zdravstveno, dok u Danskoj vise drzava kontrolise te stvari. Po drugoj strani i sigurnost je malo jaca u Svicarskoj jer sta je najcesi kriminak mozda kradja bicikala. U Danskoj je obijanje kuca, ali zasto u prosjeku obicna porodica u Danskoj ima bogatij dom nego u Svicarskoj. Pa cak i Dananji manjak granica postavlja Svicarsku kao neku otok drzavu gdje sta ukrades moras i onda preko drzave preci da izneses dok u Danskoj to nije slucaj.

Sigurnost oko posla, postovanje radnika i pravila oko posla tj. postivanje zakona su jednaki u obe drzave. U Svicarskoj ima manje ne zaposlenih ali to je u zadnje vrijeme poraslo u Danskoj zbog EU politike i komotnog kretanja Firmi van Danske pretezno u proizvodnji gdje je sad veci broj ne skolovanih straije generacije bez posla. Sto se tice skupoce prodizvodnje ti su iste obe. Obe rade na skolovanom kavlitetu jer znaju da na cijenama se tesko mogu konkuristati sa Njemackom i drugim.

Zdravstvo je efikasnije u Svici, ali treba isto napomenuti da je i manji broj bolsenih na poslovima, u Danskoj je veci ali isto treba napomenuti da dosta ih koristi istem jer u principu ljudi se jave bolesni uzmu prve 3 dana puno placena ostalo 70% od sto ih sljeduje i odu tako na odmor negdje 10 dana. U drzavi registrovan kao bolestan a sunca se negdje.

U Svici ljudi manje piju alkohola i ako je u Danskoj skup, odve je imate vise onog Piva je ono sto se pije umjesto vode. Malo vise pro Balkanski mentalitet daj necega zestokog i pive. Norvezani i Svedjani su jos gori po tom pitanju. Iskreno vam kazem da vi samo vidite kako se ovdje pojedini opijaju to za ne povjerovati. A Norvezani i Svedjani se ubijaju alkoholom kad dodju u Dansko jer je kod njih 2 ili 3x skuplje.

I ako danski skolski sistem je jaci, nudi bolje mogucnosti i sve ostalo, opet u Svici ljudi se bore da vise nauce. Danci nemaju neki borbeni duh nego su ono vise zadovolji sa bilo kojim rezultatom. Zato su i vise sretniji jer su ocekivanja nekako opustenija.

Konkurencija na trzistu, tu su danci jaci, jer imaju neke mogucnosti koje Svicarska nema - djelicmicno zbog EU a i zbog bliskih ondosa sa USA.
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#711 Re: Jeli zivot u CH stvarno tako dobar?

Post by Zviz »

stakasa wrote:Nemojte slusat Zviza, laze sta zine
Okaci macku o rep, kad nemas ta da kazes onda se vadite na laganju, a hajd mi reci koju ja korist bi imao? Pogledaj malo relano. Ja odgovornu cu tvrditi da vecina Yugovica laze same sebe da im je dobro u Svicarskoj, ali to je vise ono bruka. Jedini ovdje koje "ima muda" da kaze sta je Bubav1 - ali njegovi komentari se ne svidjaju vecini jer ne pise u njima kako je tece mad i mljeko u Svici. Ne tece med i mljeku ni u Danskoj.

I opet tvrdim za bogataske, malde visoko skolovane koji imaju visoke pozicije je Svica bolja. Za svakoga ko hoce da ima porodicu je Danska. Kratko i jascno, sto se plata tice vece su u Danskoj ima se vise izmedju ruku i na duse staze se moze postici bolji normalan zivot dok u Svici je to teze osim ako neces ni da imas neko zdravstvo ni nista. Pa da na taj nacin ustedis neki kapital kroz neke godine.
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#712 Re: Jeli zivot u CH stvarno tako dobar?

Post by stakasa »

Zviz wrote:
stakasa wrote:Nemojte slusat Zviza, laze sta zine
Okaci macku o rep, kad nemas ta da kazes onda se vadite na laganju, a hajd mi reci koju ja korist bi imao? Pogledaj malo relano. Ja odgovornu cu tvrditi da vecina Yugovica laze same sebe da im je dobro u Svicarskoj, ali to je vise ono bruka. Jedini ovdje koje "ima muda" da kaze sta je Bubav1 - ali njegovi komentari se ne svidjaju vecini jer ne pise u njima kako je tece mad i mljeko u Svici. Ne tece med i mljeku ni u Danskoj.

I opet tvrdim za bogataske, malde visoko skolovane koji imaju visoke pozicije je Svica bolja. Za svakoga ko hoce da ima porodicu je Danska. Kratko i jascno, sto se plata tice vece su u Danskoj ima se vise izmedju ruku i na duse staze se moze postici bolji normalan zivot dok u Svici je to teze osim ako neces ni da imas neko zdravstvo ni nista. Pa da na taj nacin ustedis neki kapital kroz neke godine.
Nabi ti 2800 komentara masala ti bilo. A sve s visine, okle vas, vidi mene, Danska, uspjesi, ne druzim se s nasim, smekam i nije me stid, smjesni ste...
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#713 Re: Jeli zivot u CH stvarno tako dobar?

Post by Zviz »

stakasa wrote:
Zviz wrote:
stakasa wrote:Nemojte slusat Zviza, laze sta zine
Okaci macku o rep, kad nemas ta da kazes onda se vadite na laganju, a hajd mi reci koju ja korist bi imao? Pogledaj malo relano. Ja odgovornu cu tvrditi da vecina Yugovica laze same sebe da im je dobro u Svicarskoj, ali to je vise ono bruka. Jedini ovdje koje "ima muda" da kaze sta je Bubav1 - ali njegovi komentari se ne svidjaju vecini jer ne pise u njima kako je tece mad i mljeko u Svici. Ne tece med i mljeku ni u Danskoj.

I opet tvrdim za bogataske, malde visoko skolovane koji imaju visoke pozicije je Svica bolja. Za svakoga ko hoce da ima porodicu je Danska. Kratko i jascno, sto se plata tice vece su u Danskoj ima se vise izmedju ruku i na duse staze se moze postici bolji normalan zivot dok u Svici je to teze osim ako neces ni da imas neko zdravstvo ni nista. Pa da na taj nacin ustedis neki kapital kroz neke godine.
Nabi ti 2800 komentara masala ti bilo. A sve s visine, okle vas, vidi mene, Danska, uspjesi, ne druzim se s nasim, smekam i nije me stid, smjesni ste...
Imas 5 postova dnevno, ja 3 i kusur... :skoljka: Bar provjeri statisku ako vec nemas sta izmedju usiju prije nego sto zines...
User avatar
bubavi1
Posts: 588
Joined: 28/09/2008 20:32
Location: Francuska

#714 Re: Jeli zivot u CH stvarno tako dobar?

Post by bubavi1 »

Citam da ce se zdravstveno osiguranje povecati za ca-4%...a plate izmedju 0 i 0.5%...a 2030 godine ce zdravstveno osiguranje barem se toliko procjenjuje biti oko 1400chf/mjesecno po osobi, pa sad saberi i oduzmi od 5000brutto plate...
Narod stari, sve vise starijih ljudi, razvoj slab ispod 2%, imigraciju hoce smanjiti, zene slabo radjaju ospod 1.5dj/zeni...

to me podsjeca na ovo!!

Image
Last edited by bubavi1 on 27/09/2014 10:04, edited 1 time in total.
User avatar
bubavi1
Posts: 588
Joined: 28/09/2008 20:32
Location: Francuska

#715 Re: Jeli zivot u CH stvarno tako dobar?

Post by bubavi1 »

@mba wrote:
Zviz wrote:
fuHad wrote:Pa, dobro , Zviz, sta radis ti onda sa tolikim parama....punis jorgane, il sta? :run: .................jer, po tvojoj prici,ti imas oko 14 puta vise od nas koji radimo u Svicarskoj, a,et, mi ne kukamo,tj.ponekom je , haman, i dobro.....ako je nama, nekima, dobro, kako je tek onda tebi,nemas kuce, stana,auta.... :-) .....samo jorgane filujes.... :skoljka:
Nemam 14 puta ali komotno mogu reci duplo vise od prosjecnoe zarade imam... ipak ovdje su brutto plate velike a kad platis porez koji je u mom slucaju 50% tacno pola jedne godine 1% manje ili vise ali tu negdje... imam opet vise nego u Svici sto ima neko visom skolom akademskom i boljim poslom! Ali jarane zato su ovdje cijene znatno vece nego u Svici. Bez uvrede kod vas su neke stvari dzaba za cijene koje ja ovdje moram da placam! Ja sam dosta vremena proveo u Lihtenstajnu zbog ljubavi i bio po Svici uz duz i poprijeko... Nebi da ponizujem nista ali brate jest ono cisto ali ima kvartova i zgrada gdje one u Zagrebu nista losije ne izgledaju. Svica je super ako si unaprijed bogatas, ako si obicni, mozes ziviti neki zivot ali nista posebno... u Danskoj gdje dvoje radi i ima recimo platu svako po 3.500€ poslje poreza ti mogu ako hoce jednu citavu platu da ostave na stranu, nato dodaj godinisnji dodatak za odmor i evt. povrat od poreza pa racunaj 126.000€ se usetdi za 3 godine bez dodatka. Najveci "problem" kod nasih je sto su se odlucili na prijevremenske penzije umjesto posla. I onda nema. A od YUGOVICA gdje dvoje radi sa vecom skolom jarane imaju ti para bez bruge. Ja poznam sa tih prostora ljudi koji su sebi uzeli kucu na kredit od 600.000chf u Danskoj i mogu sve podnjeti. Imai i bisera koji su uzeli za vece sume pa pali. Razlika je sto ti kroz porez sve te dazbine platis osim TV, Interneta, busne karte i ostane ti stan koji su jeftinije nego u Svici ako ne racunaom Kopenhagen i Århus.

Nefilujem ja jorgane imam ja auto koje sam platio koliko jedan dobar stan u CH.

care uz sav respekat ta mi tvoj racunica nekako ne ide u glavu, kazes da vozis auto u rijednosti jednog dobrog stana ovde u CH, a dobar stan je ovde od 700'000.- pa gore nema granice, sta vozis to onda, "space shuttle"?

neznam kad si ti bio ovde u CH, ali nasa omladina tek sada pocinje dolaziti do izrazaja, hocu reci mladje generacije koji su zavrsili skole ovde!

mozda si imao vise kontakta sa nasim rodiiteljima/baustelcima pa onda si stekao doajm da je sve tako, aa mozda i jest bilo u tom vremenu, medjutim sada su stvari drugacije!

ako ovde dvoje radi mjesecno bez 12000.- niko ne prima od tog izniosa kada sve platis komotno 6000.- mozes na stranu staviti, a ako bas hoces da sparas,bez odmora, skupe garderobe, kino etc. mozes i vise da ostavis na stranu!

ja licno ne poznajem niti jedan par gdje dvoje rade da je zarada ispod 6000.- mjesecno!


u svicarskoj nemas kuce za 600'000.- imas one stare po 100 godina koje trebas renovirati i uloziti jos 200 hiljada da ista valja!

Oko Biela (BE) trosoban stan mozes naci za 300000chf 4o sobni stan do 400000, kuce se vrte izmedju 500-600000 nove a starije oko 400000 tako da budemo jasni, nemozes reci da nema stana ispod 600000 u CH, nema mozda oko Zeneve ili Zuricha ali ima dalje, znas i sam da od kantona do kantona cijena imovine nije ista, ja sam bio u trosobnom stanu za 700chf/mjesecno, a za te pare nemas ni jednosoban stan oko Zuricha
dodo2811
Posts: 41
Joined: 30/05/2014 22:38

#716 Re: Jeli zivot u CH stvarno tako dobar?

Post by dodo2811 »

Ja radim u Svici a sa obitelji zivim u At,stim da zena radi u At ,njena placa pokrije stan u At i rezije a moja ostane cista za zivot i mogu vam reci da sasvim komotno zivimo a da se i ustediti.Zaboravio sam reci da soping obavljamo u De,kombinacija snova.....
Buffet
Posts: 6
Joined: 07/08/2014 20:00

#717 Re: Jeli zivot u CH stvarno tako dobar?

Post by Buffet »

Što se tiče onog članka koji sam bio objavio pa ga je Zviz komentirao; sve to stoji, najzanimljivija mi je činjenica uspoređivanja skupoće života tj. cijena sa plaćom. Njegov način gdje je zapravo rekao da se zaborave valute, nego se samo uzmu brojevi, 4000 tamo i 4000 ovdje (točnije u HR) pokazuje koliko je ovdje zapravo skuplje nego tamo jer na kraju krajeva u CH ostane ti nešto sa strane ako dvoje ljudi rade. Banalni primjer: gore je gorivo oko 1,8 chf, a ovdje 10,50 kn što znači da je ovdje skuplje skoro 6 puta. Više se onda isplati ići gore (uzimajući u obzir CH i jednu balkansku državu). Naravno nemojte me sad osuditi da sam na temelju cijene goriva odlučio o životu, dao sam samo kratak primjer. Brojevi su čudo. :)
dodo2811
Posts: 41
Joined: 30/05/2014 22:38

#718 Re: Jeli zivot u CH stvarno tako dobar?

Post by dodo2811 »

Najbolja usporedba standarda je po cijeni goriva i prosjecnim primanjima,to sto si ti naveo je dobar primjer.Ja sam naprimjer i gledao koliko ti prosjecnih placa treba da si kupis omiljeni auto u Ch,mojih placa treba mi oko tri ,radi se o rabljenom Audi-u au Hr treba mi oko 12 placa.
User avatar
bubavi1
Posts: 588
Joined: 28/09/2008 20:32
Location: Francuska

#719 Re: Jeli zivot u CH stvarno tako dobar?

Post by bubavi1 »

Buffet wrote:Što se tiče onog članka koji sam bio objavio pa ga je Zviz komentirao; sve to stoji, najzanimljivija mi je činjenica uspoređivanja skupoće života tj. cijena sa plaćom. Njegov način gdje je zapravo rekao da se zaborave valute, nego se samo uzmu brojevi, 4000 tamo i 4000 ovdje (točnije u HR) pokazuje koliko je ovdje zapravo skuplje nego tamo jer na kraju krajeva u CH ostane ti nešto sa strane ako dvoje ljudi rade. Banalni primjer: gore je gorivo oko 1,8 chf, a ovdje 10,50 kn što znači da je ovdje skuplje skoro 6 puta. Više se onda isplati ići gore (uzimajući u obzir CH i jednu balkansku državu). Naravno nemojte me sad osuditi da sam na temelju cijene goriva odlučio o životu, dao sam samo kratak primjer. Brojevi su čudo. :)
MIslim da je mislio 4000chf i prevod u HRK 20000Kuna..Naravno da 4000chf i 4000HRK nije isto niti moze da bude isto, sta sve mozes za 20000HRK u Hrvatskoj i sta sve mozes sa 4000chf u CH?? u CH slabo sta, u HR...
dodo2811...ti mislis da svaki radnik u CH moze si Audija kupiti za 3 mjeseca?? :D :D :D
Buffet
Posts: 6
Joined: 07/08/2014 20:00

#720 Re: Jeli zivot u CH stvarno tako dobar?

Post by Buffet »

bubavi1 wrote:MIslim da je mislio 4000chf i prevod u HRK 20000Kuna..Naravno da 4000chf i 4000HRK nije isto niti moze da bude isto, sta sve mozes za 20000HRK u Hrvatskoj i sta sve mozes sa 4000chf u CH?? u CH slabo sta, u HR...
dodo2811...ti mislis da svaki radnik u CH moze si Audija kupiti za 3 mjeseca?? :D :D :D
Nije govoreno o 20000 HRK, nego o računici služeći se prosječnim plaćama i igranja sa brojevima bez valuta gledajući svaku zemlju zasebno. :-D
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#721 Re: Jeli zivot u CH stvarno tako dobar?

Post by Zviz »

bubavi1 wrote:
Buffet wrote:Što se tiče onog članka koji sam bio objavio pa ga je Zviz komentirao; sve to stoji, najzanimljivija mi je činjenica uspoređivanja skupoće života tj. cijena sa plaćom. Njegov način gdje je zapravo rekao da se zaborave valute, nego se samo uzmu brojevi, 4000 tamo i 4000 ovdje (točnije u HR) pokazuje koliko je ovdje zapravo skuplje nego tamo jer na kraju krajeva u CH ostane ti nešto sa strane ako dvoje ljudi rade. Banalni primjer: gore je gorivo oko 1,8 chf, a ovdje 10,50 kn što znači da je ovdje skuplje skoro 6 puta. Više se onda isplati ići gore (uzimajući u obzir CH i jednu balkansku državu). Naravno nemojte me sad osuditi da sam na temelju cijene goriva odlučio o životu, dao sam samo kratak primjer. Brojevi su čudo. :)
MIslim da je mislio 4000chf i prevod u HRK 20000Kuna..Naravno da 4000chf i 4000HRK nije isto niti moze da bude isto, sta sve mozes za 20000HRK u Hrvatskoj i sta sve mozes sa 4000chf u CH?? u CH slabo sta, u HR...
dodo2811...ti mislis da svaki radnik u CH moze si Audija kupiti za 3 mjeseca?? :D :D :D

Vidio sam ja kakva se auta vozikaju u Svicarskoj 1/3 na nivou Golfa 3. 1/3 neki jpanci, francuzi ili italijani te 1/4 ono ko malo otmenije te ca. 1/10 luksuz. Bolja auta voza Svabo nego i jedan svicarac ako cemo gledati prosjecno. U Danskoj nista bolje nije nego u Svicarskoj, mozda i gore, jer su nam porezi na auta galakticki :D Stas - po pincipu, ima se moze se ...
dodo2811
Posts: 41
Joined: 30/05/2014 22:38

#722 Re: Jeli zivot u CH stvarno tako dobar?

Post by dodo2811 »

Ja sam govorio o cistim placama,jasno da je sve u Ch skuplje,ali recimo to ovako:cetveroclana obitelj u Ch sa prosjecnim primanjima ima najmanje tri puta veci zivotni standard od iste takve obitelji u Hr ako obitelj u Hr uopce i prima placu,jer nista cudno ako rade a ne dobiju placu.Da ne pricam o ostalim stvarima,nema smisla...Mislis da je meni bilo drago otici iz Hr,jednostavno sam morao ako nista zbog djece.Znam masu mladih obitelji koji su u zadnjih 2-3 godine pali na grbacu roditelja umirovljenikazalosno ali istinito.Mito,korupcija,nezaposlenost,blokade,ovrhe,tuga i jad.Kad cujem u stilu:nije ni Svica ili At ili De vise sta je bila,tesko je nema se skoci mi tlak.
User avatar
bubavi1
Posts: 588
Joined: 28/09/2008 20:32
Location: Francuska

#723 Re: Jeli zivot u CH stvarno tako dobar?

Post by bubavi1 »

dodo2811 wrote:Ja sam govorio o cistim placama,jasno da je sve u Ch skuplje,ali recimo to ovako:cetveroclana obitelj u Ch sa prosjecnim primanjima ima najmanje tri puta veci zivotni standard od iste takve obitelji u Hr ako obitelj u Hr uopce i prima placu,jer nista cudno ako rade a ne dobiju placu.Da ne pricam o ostalim stvarima,nema smisla...Mislis da je meni bilo drago otici iz Hr,jednostavno sam morao ako nista zbog djece.Znam masu mladih obitelji koji su u zadnjih 2-3 godine pali na grbacu roditelja umirovljenikazalosno ali istinito.Mito,korupcija,nezaposlenost,blokade,ovrhe,tuga i jad.Kad cujem u stilu:nije ni Svica ili At ili De vise sta je bila,tesko je nema se skoci mi tlak.
kontaj ti koja masa njemaca, talijana ili svicaraca su u 80im ili 90 im gradili kuce na Balkananu pa se dolazilo s novijim autima, danas se dolazi s autima starim po 10 godina ili staro 5 godina a 250000km, a novih kuca ...nema!!

tesko je nema se!! prije se dolazilo s darovima, pun gepek svacega, danas se izbjegava dolaziti upravo sto se treba prvo potrositi i nakupovati svacega kako bi se sviju pocastilo, pa kada saberes i koliko ti ostane za godisnji odmor onda ti se i neide dole...gdje su tolike DE tablice ili Svedske tablice?
User avatar
dante17
Posts: 63
Joined: 12/05/2014 21:38
Location: Fribourg

#724 Re: Jeli zivot u CH stvarno tako dobar?

Post by dante17 »

Sto pojedinci znaju srat to nije moguce.
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#725 Re: Jeli zivot u CH stvarno tako dobar?

Post by Zviz »

Cojik ne sere nego kaze istinu. Za vrijeme Sfrj, dinar opado iz dana u dan. Kupis nesto dodjes sa prosjecnim autom koje je na sprem stojadina, yuga, tristaca, poloneza, peglica, fica, dacija, 404ki licilo kao woow a ono obicni bmw sa lamperijom bio tj onaj mali :D U jugi u to vrijeme za 100dm ili 80chf si mogao janje okrenuti, rakije ispeci, kupiti hrane za svecani bbq i da ti jos ostane za pun rezervar goriva, u kino otici i na pice u kafani... Standardi se razlikovali podosta a cijene tj sta si mogao kupiti kao ne uporedivo velika razlika.
Post Reply