Jeli zivot u CH stvarno tako dobar?

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Jeli zivot u CH zaista tako dobar?

Da
117
72%
Ne
46
28%
 
Total votes: 163

denis26
Posts: 11
Joined: 23/09/2014 11:39

#676 Re: Jeli zivot u CH stvarno tako dobar?

Post by denis26 »

Zviz wrote:
denis26 wrote:Ekipa , ako mogu da dobijem jedan direktan odgovor u vezi moje situacije...
Zenim djevojku koja ima CH drzavljanstvo , zivi u la chaux de fonds , radi kao medicinska sestra ....
Ja sam rodjen u sarajevu i zavrsio fakultet za kriminalistiku ( 4 godine studija) i imam godinu radnog iskustva u MUP-U , imam 24 godine
tecno govorim engleski a njemaci sam na nivou razumjevanja , francuski vec ucim ...
da li ce mi se priznati skolovanje u bilo kojem dijelu ili moje radno iskustvo ...
moze par savjeta kako bi mi bilo lakse , bio bih stvarno zahvalan....Denis
U 99,99% sam siguran da taj posao neces moci opravljati jer nisi drzavljan Svicarske. To su kako reci "osjetljivi poslovi" koji su direktno povezani sa samim vrhom drzave tj. vojska, policija, razne drzavne institucije i sl.

I da ti priznaju, prije drzavljanstva nemas sanse... mada i priznavanje je upitno, jer u tvojoj struci se sliuzis nekim zakonskim pravilima koja opet nisu ista u Svicarskoj. Tako da vjerovatnoca da bi priznali 100% skolu je pod velikim upitnikom. Kad bi priznali 70% - 80% bilo bi idealno pa da kroz neke tecaje da dostignes "svicarsko znanje" pa mozda na taj nacin, ali opet bez drzavljanstva ... tanko / out of question

Obrni pitanje; bil Svicarac mogao raditi u BiH MUP-u ili bilo kojoj drugoj drzavnoj instituciji...

Necu da ti ubijam snove ali sve sto je veznao za policiju i pravo je fiksno u toj drzavi gdje si se ucio, u drugim ti je manje vise kao da si dosao bez skole..
hvala na brzom odgovoru.... ali iskreno nisam se ni nadao poslu u drzavnoj sluzbi , nego sam se nadao da cu uz neko dodatno skolovanje ipak imati koristi od svojih diploma , i da necu biti u njihovim ocima neobrazovan...
da li jos mozes bilo sto savjetovati , vidim da se dobro razumijes... da li zivis vec tamo ili ?
User avatar
thea
Posts: 1166
Joined: 04/10/2011 23:05

#677 Re: Jeli zivot u CH stvarno tako dobar?

Post by thea »

Decko ti imas 24 godine, buducnost ti je zagaratovana, kad budes dosao u CH, odmah radi na francuskom jeziku jer ces biti u regiji.
Upisi se na francuski jezik na univerzitetu u Neuchatelu, dakle uci pri fakultetu, to je intezivno ucenje jezika i ne mozes ga porediti sa bilo kojim drugim. Upis je svake godine, dakle mozda si za ovu godinu zakasnio.
Kad budes imao C1 nivo francuskog otvaraju ti se mnoga vrata.

http://www2.unine.ch/welcomedesk/cms/lang/fr/pid/11409

Informisi se sta tebe konkretno zanima. Koja oblast i furaj CH diplomu. Znam da ce ti trebati jos 3-4 godine ali to je za zivot.
Prvu godinu nek ti supruga radi, a ti ako budes nasao sebi neki prvi posao da odradujes bar da otvoris svoju penzionu kasu. Kasnije sve lakse ide.
Ali radi na CH diplomi, nasa diploma samo vazi kao odskocna daska da polozis njihovu.

Iskreno, ako vec govoris i druge jezike to je super.
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#678 Re: Jeli zivot u CH stvarno tako dobar?

Post by Zviz »

thea wrote:Decko ti imas 24 godine, buducnost ti je zagaratovana, kad budes dosao u CH, odmah radi na francuskom jeziku jer ces biti u regiji.
Upisi se na francuski jezik na univerzitetu u Neuchatelu, dakle uci pri fakultetu, to je intezivno ucenje jezika i ne mozes ga porediti sa bilo kojim drugim. Upis je svake godine, dakle mozda si za ovu godinu zakasnio.
Kad budes imao C1 nivo francuskog otvaraju ti se mnoga vrata.

http://www2.unine.ch/welcomedesk/cms/lang/fr/pid/11409

Informisi se sta tebe konkretno zanima. Koja oblast i furaj CH diplomu. Znam da ce ti trebati jos 3-4 godine ali to je za zivot.
Prvu godinu nek ti supruga radi, a ti ako budes nasao sebi neki prvi posao da odradujes bar da otvoris svoju penzionu kasu. Kasnije sve lakse ide.
Ali radi na CH diplomi, nasa diploma samo vazi kao odskocna daska da polozis njihovu.

Iskreno, ako vec govoris i druge jezike to je super.



Za francuski treba mu najvise 8 mjeseci da ga slavlada do dna i to uz pomoc radija i televizije - u skoli samo moze gramatku savladati koju bi i mogao vako ali na duze staze! Sve preko je vec upit IQ.. nauciti vezne rijeci i ono kako se koja stvar kaze, vecina drugih rijeci je isto ko u engleskom samo sa francuskim naglaskom ...

Treba ipak napomenuti da 2/3 Svice se koristi njemackim jezikom! Francuski ce samo pomagati u strogom zapadnom dijelu, nista vise. Ipak je Njemacki najglavni jezik u CH.

I naravno nemoj zaboraviti kad si u francuskom gorvorecem dijelu, kad hoces da se zahvalis reci danke schön a kad si u njemacko govorecem dijelu onda merci ili merci bien kako god :D
denis26
Posts: 11
Joined: 23/09/2014 11:39

#679 Re: Jeli zivot u CH stvarno tako dobar?

Post by denis26 »

thea wrote:Decko ti imas 24 godine, buducnost ti je zagaratovana, kad budes dosao u CH, odmah radi na francuskom jeziku jer ces biti u regiji.
Upisi se na francuski jezik na univerzitetu u Neuchatelu, dakle uci pri fakultetu, to je intezivno ucenje jezika i ne mozes ga porediti sa bilo kojim drugim. Upis je svake godine, dakle mozda si za ovu godinu zakasnio.
Kad budes imao C1 nivo francuskog otvaraju ti se mnoga vrata.

http://www2.unine.ch/welcomedesk/cms/lang/fr/pid/11409

Informisi se sta tebe konkretno zanima. Koja oblast i furaj CH diplomu. Znam da ce ti trebati jos 3-4 godine ali to je za zivot.
Prvu godinu nek ti supruga radi, a ti ako budes nasao sebi neki prvi posao da odradujes bar da otvoris svoju penzionu kasu. Kasnije sve lakse ide.
Ali radi na CH diplomi, nasa diploma samo vazi kao odskocna daska da polozis njihovu.

Iskreno, ako vec govoris i druge jezike to je super.
Last edited by denis26 on 23/09/2014 15:34, edited 1 time in total.
denis26
Posts: 11
Joined: 23/09/2014 11:39

#680 Re: Jeli zivot u CH stvarno tako dobar?

Post by denis26 »

denis26 wrote:
thea wrote:Decko ti imas 24 godine, buducnost ti je zagaratovana, kad budes dosao u CH, odmah radi na francuskom jeziku jer ces biti u regiji.
Upisi se na francuski jezik na univerzitetu u Neuchatelu, dakle uci pri fakultetu, to je intezivno ucenje jezika i ne mozes ga porediti sa bilo kojim drugim. Upis je svake godine, dakle mozda si za ovu godinu zakasnio.
Kad budes imao C1 nivo francuskog otvaraju ti se mnoga vrata.

http://www2.unine.ch/welcomedesk/cms/lang/fr/pid/11409

Informisi se sta tebe konkretno zanima. Koja oblast i furaj CH diplomu. Znam da ce ti trebati jos 3-4 godine ali to je za zivot.
Prvu godinu nek ti supruga radi, a ti ako budes nasao sebi neki prvi posao da odradujes bar da otvoris svoju penzionu kasu. Kasnije sve lakse ide.
Ali radi na CH diplomi, nasa diploma samo vazi kao odskocna daska da polozis njihovu.

Iskreno, ako vec govoris i druge jezike to je super.
tako smo i planirali da ona radi 100% za sada , a da ja nadjem neki part-time job , dok se skolujem
hvala ti puno na informacijama i odvojenom vremenu
prog321
Posts: 7052
Joined: 08/07/2014 21:03

#681 Re: Jeli zivot u CH stvarno tako dobar?

Post by prog321 »

denis26 wrote: tako smo i planirali da ona radi 100% za sada , a da ja nadjem neki part-time job , dok se skolujem
hvala ti puno na informacijama i odvojenom vremenu

Hmm,, razmisli dva puta o svom potezu.
Zena kada hrani muza brzo se mjehurici ljubavi ispushu.
U BiH imas dzabahljebaroski posao u MUPu. Sto znaci, vise ne-radis nego radis. U Svici moras dobro rukave zavrnuti.
denis26
Posts: 11
Joined: 23/09/2014 11:39

#682 Re: Jeli zivot u CH stvarno tako dobar?

Post by denis26 »

prog321 wrote:
denis26 wrote: tako smo i planirali da ona radi 100% za sada , a da ja nadjem neki part-time job , dok se skolujem
hvala ti puno na informacijama i odvojenom vremenu

Hmm,, razmisli dva puta o svom potezu.
Zena kada hrani muza brzo se mjehurici ljubavi ispushu.
U BiH imas dzabahljebaroski posao u MUPu. Sto znaci, vise ne-radis nego radis. U Svici moras dobro rukave zavrnuti.
mislim da si me pogresno shvatio , nemislim ja sjediti vjeruj mi , i to nebi nikad mogao , nego sam naucio uvijek da radim , nego i sama ona kaze da prva 2-3 mjeseca necu moci raditi , ali ipak gledat cu da sto prije zapocnem s poslom i svoj dinar da zaradjujem , jer dok ga sam ne zaradis , bez obzira na sve , on nije tvoj.....vjeruj volio bi raditi cim stignem tamo , i nebi birao posao uopste. A odradio sam godinu pripravnickog u MUP Centar i to je to... Ipak nisam imao jaku stelu da ostanem.
prog321
Posts: 7052
Joined: 08/07/2014 21:03

#683 Re: Jeli zivot u CH stvarno tako dobar?

Post by prog321 »

OK, dobro.
Ako nemas stalni posao, onda put pod noge. Ne cekaj.
Sretno.
denis26
Posts: 11
Joined: 23/09/2014 11:39

#684 Re: Jeli zivot u CH stvarno tako dobar?

Post by denis26 »

prog321 wrote:OK, dobro.
Ako nemas stalni posao, onda put pod noge. Ne cekaj.
Sretno.
upravo zbog toga i idem , jer previse sam vidio , a netrebas biti dovoljno pametan da shvatis da ovdje za obicnog gradjanina nema buducnosti... jer sam se samo u ovoj godini sto sam radio svega i svacega nagledao , od naprodovanje kadeta od policajca do inspektora za 6 mjeseci , kao i kadeta do specijalne jedinice , a likovi neznaju sebi snitu namazati , a da ne govorim o fizickoj spremi i ostalo... tako da kad razmisljam uhvati me jeza i strasna pomisao za mene i moju djecu u nasoj lijepoj BiH...
Hvala puno
User avatar
bubavi1
Posts: 588
Joined: 28/09/2008 20:32
Location: Francuska

#685 Re: Jeli zivot u CH stvarno tako dobar?

Post by bubavi1 »

Zviz wrote:
thea wrote:Decko ti imas 24 godine, buducnost ti je zagaratovana, kad budes dosao u CH, odmah radi na francuskom jeziku jer ces biti u regiji.
Upisi se na francuski jezik na univerzitetu u Neuchatelu, dakle uci pri fakultetu, to je intezivno ucenje jezika i ne mozes ga porediti sa bilo kojim drugim. Upis je svake godine, dakle mozda si za ovu godinu zakasnio.
Kad budes imao C1 nivo francuskog otvaraju ti se mnoga vrata.

http://www2.unine.ch/welcomedesk/cms/lang/fr/pid/11409

Informisi se sta tebe konkretno zanima. Koja oblast i furaj CH diplomu. Znam da ce ti trebati jos 3-4 godine ali to je za zivot.
Prvu godinu nek ti supruga radi, a ti ako budes nasao sebi neki prvi posao da odradujes bar da otvoris svoju penzionu kasu. Kasnije sve lakse ide.
Ali radi na CH diplomi, nasa diploma samo vazi kao odskocna daska da polozis njihovu.

Iskreno, ako vec govoris i druge jezike to je super.



Za francuski treba mu najvise 8 mjeseci da ga slavlada do dna i to uz pomoc radija i televizije - u skoli samo moze gramatku savladati koju bi i mogao vako ali na duze staze! Sve preko je vec upit IQ.. nauciti vezne rijeci i ono kako se koja stvar kaze, vecina drugih rijeci je isto ko u engleskom samo sa francuskim naglaskom ...

Treba ipak napomenuti da 2/3 Svice se koristi njemackim jezikom! Francuski ce samo pomagati u strogom zapadnom dijelu, nista vise. Ipak je Njemacki najglavni jezik u CH.

I naravno nemoj zaboraviti kad si u francuskom gorvorecem dijelu, kad hoces da se zahvalis reci danke schön a kad si u njemacko govorecem dijelu onda merci ili merci bien kako god :D
Sta napisao pa ostade ziv hehehehehe zar nije obrnuto??
User avatar
bubavi1
Posts: 588
Joined: 28/09/2008 20:32
Location: Francuska

#686 Re: Jeli zivot u CH stvarno tako dobar?

Post by bubavi1 »

Za denis26 i naravno ostale koji sanjaju kako bi kupili imovnu u CH...

http://www.swissinfo.ch/fre/les-suisses ... s/34943868

u prevodu, Svicarci sjede na planinu dugova...
denis26
Posts: 11
Joined: 23/09/2014 11:39

#687 Re: Jeli zivot u CH stvarno tako dobar?

Post by denis26 »

ima da govorim francuski kao DEL BOY
denis26
Posts: 11
Joined: 23/09/2014 11:39

#688 Re: Jeli zivot u CH stvarno tako dobar?

Post by denis26 »

bubavi1 wrote:Za denis26 i naravno ostale koji sanjaju kako bi kupili imovnu u CH...

http://www.swissinfo.ch/fre/les-suisses ... s/34943868

u prevodu, Svicarci sjede na planinu dugova...
ma nesanjam ja nista, neznam kako si do tog zakljucka dosao da zelim imovinu kupiti u CH...
zelim normalan posao i normalan zivot.
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#689 Re: Jeli zivot u CH stvarno tako dobar?

Post by Zviz »

denis26 wrote:ima da govorim francuski kao DEL BOY

:lol:
denis26
Posts: 11
Joined: 23/09/2014 11:39

#690 Re: Jeli zivot u CH stvarno tako dobar?

Post by denis26 »

Zviz wrote:
denis26 wrote:ima da govorim francuski kao DEL BOY

:lol:
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#691 Re: Jeli zivot u CH stvarno tako dobar?

Post by Zviz »

bubavi1 wrote:
Zviz wrote:
thea wrote:Decko ti imas 24 godine, buducnost ti je zagaratovana, kad budes dosao u CH, odmah radi na francuskom jeziku jer ces biti u regiji.
Upisi se na francuski jezik na univerzitetu u Neuchatelu, dakle uci pri fakultetu, to je intezivno ucenje jezika i ne mozes ga porediti sa bilo kojim drugim. Upis je svake godine, dakle mozda si za ovu godinu zakasnio.
Kad budes imao C1 nivo francuskog otvaraju ti se mnoga vrata.

http://www2.unine.ch/welcomedesk/cms/lang/fr/pid/11409

Informisi se sta tebe konkretno zanima. Koja oblast i furaj CH diplomu. Znam da ce ti trebati jos 3-4 godine ali to je za zivot.
Prvu godinu nek ti supruga radi, a ti ako budes nasao sebi neki prvi posao da odradujes bar da otvoris svoju penzionu kasu. Kasnije sve lakse ide.
Ali radi na CH diplomi, nasa diploma samo vazi kao odskocna daska da polozis njihovu.

Iskreno, ako vec govoris i druge jezike to je super.



Za francuski treba mu najvise 8 mjeseci da ga slavlada do dna i to uz pomoc radija i televizije - u skoli samo moze gramatku savladati koju bi i mogao vako ali na duze staze! Sve preko je vec upit IQ.. nauciti vezne rijeci i ono kako se koja stvar kaze, vecina drugih rijeci je isto ko u engleskom samo sa francuskim naglaskom ...

Treba ipak napomenuti da 2/3 Svice se koristi njemackim jezikom! Francuski ce samo pomagati u strogom zapadnom dijelu, nista vise. Ipak je Njemacki najglavni jezik u CH.

I naravno nemoj zaboraviti kad si u francuskom gorvorecem dijelu, kad hoces da se zahvalis reci danke schön a kad si u njemacko govorecem dijelu onda merci ili merci bien kako god :D
Sta napisao pa ostade ziv hehehehehe zar nije obrnuto??
Jest ali ono da im ostanes bolje u sjecanju :D
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#692 Re: Jeli zivot u CH stvarno tako dobar?

Post by Zviz »

bubavi1 wrote:Za denis26 i naravno ostale koji sanjaju kako bi kupili imovnu u CH...

http://www.swissinfo.ch/fre/les-suisses ... s/34943868

u prevodu, Svicarci sjede na planinu dugova...
Joj da ti samo vidis domacih "tj. Jugo" bisera oko kredita u Danskoj, ne znam sad kako stoje stvari u Svici oko tog, mada ja sam najvise vermena provodio u blizini Vaduz-a (FL) zbog tadasnje djevojke ali cesto sam bio u Svici pa poprilicno znam neke stvari iz prve ruke. Njena porodica i ako su svi ono rodjeni iz FL nisu bili u nekim dugovima, pa ni ona, ono sitnice nesto se uzme na kredit ali krato. Inace nista posebo. Ovi u Danskoj, imas Jugovica zaduzili se ma ni ozbiljnija banka nebi mogla podjnjeti. Imas bisera dvije kuce i radiona tj. poslovni prostor na kredit. :D Da te hercika strefi kad samo vidis racune. Vecina ih je propala, sad zive kao postarani i vracuaju dugove. Ja sam postanar i zaboli me, iskren da budem, mobilan sam ko pricta, nebitno je posao ili sta. A kucu nebi sebi gledao nego vikendicu negdje da ono malo vrta imam i to je to za odmora. Kupis povoljno dvije tri vikedice na razlicitim mjestima i imas luksuz. U Danskoj ili Svici kupiti kucu je fino ali ako mozes kesirati i opet se ne natezati ali to trazi ili da rokes nekoga bogatog ili da maznes na lutrij, ili da imas neku zvijesku ideju da se oparis u kratkom roku. Na kredit je samo sebi skakati u muku.
User avatar
bubavi1
Posts: 588
Joined: 28/09/2008 20:32
Location: Francuska

#693 Re: Jeli zivot u CH stvarno tako dobar?

Post by bubavi1 »

denis26 wrote:
bubavi1 wrote:Za denis26 i naravno ostale koji sanjaju kako bi kupili imovnu u CH...

http://www.swissinfo.ch/fre/les-suisses ... s/34943868

u prevodu, Svicarci sjede na planinu dugova...
ma nesanjam ja nista, neznam kako si do tog zakljucka dosao da zelim imovinu kupiti u CH...
zelim normalan posao i normalan zivot.
za tebe je bio artikal na francuskom jeziku kako bi se vjezbao, a za ostale mitologija o bogatim svicarcima..

Zviz, ovi svicarci se zaduzuju jer je sistem takav da te bankar tjera da samo kamate odplacujes a ne glavnicu, u stvari imas da odplatis 1/3 glavnice u roku od 20 godina a resto ne moras...ostajes i dalje duzan, glumis vlasnika imovine ali u stvari nisi nikad odplatio glavnicu nego kaamate, fazon je da placas 700-800chf mjesecno a da glumis nekog bogatog u 200km2...to je prosipanje magle, nije cudo sto ima samo 34% stanovnistva u CH koji su tkz vlasnici imovine...

Tvoj sistem je zaista zavidan...;)
User avatar
@mba
Posts: 3208
Joined: 22/08/2011 12:57
Location: Çanakkale

#694 Re: Jeli zivot u CH stvarno tako dobar?

Post by @mba »

bubavi1 wrote:
denis26 wrote:
bubavi1 wrote:Za denis26 i naravno ostale koji sanjaju kako bi kupili imovnu u CH...

http://www.swissinfo.ch/fre/les-suisses ... s/34943868

u prevodu, Svicarci sjede na planinu dugova...
ma nesanjam ja nista, neznam kako si do tog zakljucka dosao da zelim imovinu kupiti u CH...
zelim normalan posao i normalan zivot.
za tebe je bio artikal na francuskom jeziku kako bi se vjezbao, a za ostale mitologija o bogatim svicarcima..

Zviz, ovi svicarci se zaduzuju jer je sistem takav da te bankar tjera da samo kamate odplacujes a ne glavnicu, u stvari imas da odplatis 1/3 glavnice u roku od 20 godina a resto ne moras...ostajes i dalje duzan, glumis vlasnika imovine ali u stvari nisi nikad odplatio glavnicu nego kaamate, fazon je da placas 700-800chf mjesecno a da glumis nekog bogatog u 200km2...to je prosipanje magle, nije cudo sto ima samo 34% stanovnistva u CH koji su tkz vlasnici imovine...

Tvoj sistem je zaista zavidan...;)

pa klasicni kapitalizam, sada je fora ako kupis nest do pola miliona imas svoji 100 hiljada koje mozes da ulozis kao sopstveno finansiranje, e onda hipoteka 400 hiljada i nije bas puno, fora je da ces stanovati u stanu ili kuci od 130m2 i placati ni 1000.- mjesecno, e sada zamisli dvoje sto rade mjesecno ulazi 10 hiljada sfr. izdataka mozda kad sve saberes neka bude 3000.- ostaje znaci 7000.- na raspolaganju, fina suma! :shock:


ovaj sto hoce da se zeni, kao prvo uci jezik bez "parle vou francaise" mozes u neku fabriku sa imigrantima, a kad medju njih upadnes nikad neces nauciti, kako bi svice reko +guet nacht+ ;-)
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#695 Re: Jeli zivot u CH stvarno tako dobar?

Post by Zviz »

bubavi1 wrote:
denis26 wrote:
bubavi1 wrote:Za denis26 i naravno ostale koji sanjaju kako bi kupili imovnu u CH...

http://www.swissinfo.ch/fre/les-suisses ... s/34943868

u prevodu, Svicarci sjede na planinu dugova...
ma nesanjam ja nista, neznam kako si do tog zakljucka dosao da zelim imovinu kupiti u CH...
zelim normalan posao i normalan zivot.
za tebe je bio artikal na francuskom jeziku kako bi se vjezbao, a za ostale mitologija o bogatim svicarcima..

Zviz, ovi svicarci se zaduzuju jer je sistem takav da te bankar tjera da samo kamate odplacujes a ne glavnicu, u stvari imas da odplatis 1/3 glavnice u roku od 20 godina a resto ne moras...ostajes i dalje duzan, glumis vlasnika imovine ali u stvari nisi nikad odplatio glavnicu nego kaamate, fazon je da placas 700-800chf mjesecno a da glumis nekog bogatog u 200km2...to je prosipanje magle, nije cudo sto ima samo 34% stanovnistva u CH koji su tkz vlasnici imovine...

Tvoj sistem je zaista zavidan...;)
Nemas mi na cemu biti zavidan jedino ako nije sakratika u pitanju :D U Danskoj kupiti kucu je da oprostis samog sebe upucati u nogu. Evo kako, na papiru trebas imati neki udio on se razlikuje od same cijene kuce, ali to trebas imati u gotovini ili da ti banka posudi znaci nekig 5 do 15% same cijene kako gdje i sta i kod koga. Sad ti mozes doci i sa 0% svog novca i traziti da te real-kredit tj. te oganizacije drzave koje samo posudjuju za kuce uz niske kamate, da ti financiraju tih 5 do 15% ali ce ti kamata biti 15% znaci bolja banka ako vec nemas. Sta je sad poenta. Kupis kucu. Pokaraj svih osiguranja i dazbina, otplacivanja rata koje mozes ono 30 godina. ili da ne placas prvih 10 samo kamate a onda sve u 30 godina otplatis u rodku od 20 pa ti sad vidi kako i sta :D Znaci pokraj svega tog ide sljedeci porezi, porez na objekat :D i porez na zemlju :D Jedno dirigije drzava drugo opcina. Skuplja pita od tepsije. Tako da na kraju ta kuca samo skace u fiktivnoj vrijednosti nista vise. Hoces da prodas mozes i drzava te podrzava da trazis svoju ulozen novac i osobodjen si nekog operzivanja ali ni zarada ne smije biti velika, strogo regulisano ali zbog silnih toskova cijena je fiktivno skocila. Kupis nesto za 100.000 hoces da prodas moras traziti 130.000 jer inace si u minusu zato su kuce u Danskoj 1982 godine kostale u prosjeku 250.000kr a danas iste kostaju 2.700.000 miliona pa ti sad racunaj jel se kome plata podigla od 1982 do 2014 za 1100% ako se ovim tempom nastavi do 2050 (nedavno bilo cak i na TV) onda ce neke kuce u kenim kvartovima kostato do 2050 godine 30.000.000 miliona tj. 5.000.000 chf za malo iznad prosjecnu kucu.

Jednostavno ljudi kupuju ono radi reda, haj kad i drugi i jac - niti mozes kome ostaviti bez troska ni nista, kad nemozes ili ako imas srece mozes prodati pokriti rupe ili placaj kredit i zjevaj opet kao postanar. I sve je ovo sa jednim argumentom, da se sprijedi matadorizam tj. da nebi bilo nekih koji imaju 4-5 kuca :D Koja komedija. A pojedine fime imaju po 40 stanova na izadavnje ili vise. :lol: Ali drzava je decenijama ucila dance da je to sve ok i za njihovo dorbo i nema tu da se ko protivi, sad su i ekonomisti skontali da se malo previse zastrali pa eto debata kako cemo sada rijesiti problem. Sigurno ce biti ono drzavno dodjeljivanje kuca i stanovo i opet jovo na novo :D
Buffet
Posts: 6
Joined: 07/08/2014 20:00

#696 Re: Jeli zivot u CH stvarno tako dobar?

Post by Buffet »

http://www.034portal.hr/clanak.php?id=11940

Kako komentirate ovaj članak?
Vidal89
Posts: 1012
Joined: 18/01/2013 02:26

#697 Re: Jeli zivot u CH stvarno tako dobar?

Post by Vidal89 »

Pa sta bi nama sada mladima trebalo da odemo tek zavrsili fakultet znamo po 2 jezika( znam njemacki i italijanski) itd

Kako se moze doci do polsa, sta je potrebno za ostanak u CH?
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#698 Re: Jeli zivot u CH stvarno tako dobar?

Post by Zviz »

Buffet wrote:http://www.034portal.hr/clanak.php?id=11940

Kako komentirate ovaj članak?
Nista on nije rekao sto i vecina vec nije znala. Najvaznije jezik, pa naravno, za nize kvalifikovane poslove ili zanate bez jezika je dzaba razmisljati. U Danskoj neke firme sa tih prostora bi mogle cak i poslovati i zivoditi dobre projekte ali problem je npr. danski zakon o zastiti i sigunorsti na poslu i terenu koji doslovice trazi ako je rijec o manjem kolekitvu da svaki pojedinac je u stanju da komunicira na nadleznima pojekta individualno i hajd ti sad nadji iz Slovenije, Hrvatske itd. neku fimu sa monterima gdje svi znaju engleski? Skoro pa mission impossible.

Sta je poljaka platilo glavom u Danskoj na gradjevinama ... ove godine ih je 6 izgubilo zivot (do sada).

I nema sad drzava udarila cep.

To da ne raste na drvetu je mitologija - i te kako raste na drvetu a cak i u zbunju - pitajte samo ovdje na forumu ili rodjenu rodbinu - vi imate :D

Sto se tice cijena nek kaze HVALA sto nije u Norveskoj ili Danskoj. Ja se ovim cijenama samo smijem - 7 od 10 artikala u Svici je jeftinije nego u Danskoj a 10 od 10 nego u Norveskoj.
Evo iz Danske litar benzina 1,65€ u prosjeku sto je oko 2chf hajd to nije ni tako strasno... cigare od 7chf pa nadalje (ove od 7 su neke bezveze) hoces neki prosjek racunaj sa 9-10 chf. Toceno pivo u gostioni ili pubu neko da valja da nije polu voda polu pivo (da ovdje se mjesa voda sa pivom) oko 10 do 18chf kako gdje - kruh 1kg ispod 4,5chf nemozez naci, a u pekarama i do 8chf! Obicna slama toast kosta 1,5chf U nekim prodavnicama mozez 0,5kg nacin za 2,5chf kao sto je aldi i tako to. Mljeko ako je po poustu onda ke 1chf inace oko 1,5chf - kazna za pogresno parkiranje 85chf - kazna za ne imati opasac tokom voznje 180 i kusur chf. Kablovska antena godisnje sa svim uredjajima i punim paketom nepunih 1.000chf to je bez tv licence na to dodaj jos (ako placas - vecina ne) ali ako te neko prijavi obicno ko ti iznajmi stan dodaj jos gubih 600chf i na to dodaj internet godinu dana oko 500 chf i telefona jedno 300 chf to da ono minimalno ga trosis. 2.400 chf tj. mjesecno 200 chf za to. Idemo dalje. Odjeca i obuca. Gledaj popuste i preko interneta, inace ako u buticima kupujes ni 2.000 chf ti nece biti dosta da se solidno obuces. Majica 17 do 25 chf u prosjeku. Tene ako ces neke znj ono tri mjeseca pa se vec raspadaju onda odvoji 40chf hoces nesto da valja ispod 85chf zaboravi! inace je oko 100chf. Nove hvalce ispod 100chf sanjaj! 130 do 150chf.

Auto recimo audi A8
http://www.bilbasen.dk/brugt/bil/audi/a ... tr/2161880
oko 330.000chf

Auta jaca se obivno prodaju bez poreza tj taj isri bi kostao 17-18 puta manje :D

U Svici mozes kupiti 3-4 ista modela i mozda da ti jos ostane...
ovi noviji A8 limuzine kostaju oko 100.000chf

Radnik se svugdje postuje (bar na zapadu) samo izgleda ne na tim prostorima ... nista novo...

Nista novo u clanku osim neke self-promocije o nekom uspjehu hajd i to je nesto, i cestitke covjeku bez daljen, sta je moje misljene, zivim u Najbogatijoj drzavni na svijetu tj. broj je dva. Norveska je broj jedan, Danska broj dva, Luxamburg, Lihtenstajn i Svica nek se takmice za trece mada mislim da je Lukemburg cetvrti, Lihtenstajn treci a Svica peta. 12% ne zaposlenih omaldinaca u Danskoj, a isti imaju veca socijalna primanja nego 40% svicaraca sa poslom pa ti sada racunaj... U Danskoj novac pada sa neba kao i sto je danska zastava pala, nastajrija na svijetu zastava, pala sa neba u borbi gdje je danas Tallin, Estonija. Pardon ja z ivim ne samo u najbogatijoj drzavi na svijetu nego u nebeskoj vele sili :D
fuHad
Posts: 13
Joined: 14/09/2014 17:53

#699 Re: Jeli zivot u CH stvarno tako dobar?

Post by fuHad »

Pa, dobro , Zviz, sta radis ti onda sa tolikim parama....punis jorgane, il sta? :run: .................jer, po tvojoj prici,ti imas oko 14 puta vise od nas koji radimo u Svicarskoj, a,et, mi ne kukamo,tj.ponekom je , haman, i dobro.....ako je nama, nekima, dobro, kako je tek onda tebi,nemas kuce, stana,auta.... :-) .....samo jorgane filujes.... :skoljka:
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#700 Re: Jeli zivot u CH stvarno tako dobar?

Post by Zviz »

fuHad wrote:Pa, dobro , Zviz, sta radis ti onda sa tolikim parama....punis jorgane, il sta? :run: .................jer, po tvojoj prici,ti imas oko 14 puta vise od nas koji radimo u Svicarskoj, a,et, mi ne kukamo,tj.ponekom je , haman, i dobro.....ako je nama, nekima, dobro, kako je tek onda tebi,nemas kuce, stana,auta.... :-) .....samo jorgane filujes.... :skoljka:
Nemam 14 puta ali komotno mogu reci duplo vise od prosjecnoe zarade imam... ipak ovdje su brutto plate velike a kad platis porez koji je u mom slucaju 50% tacno pola jedne godine 1% manje ili vise ali tu negdje... imam opet vise nego u Svici sto ima neko visom skolom akademskom i boljim poslom! Ali jarane zato su ovdje cijene znatno vece nego u Svici. Bez uvrede kod vas su neke stvari dzaba za cijene koje ja ovdje moram da placam! Ja sam dosta vremena proveo u Lihtenstajnu zbog ljubavi i bio po Svici uz duz i poprijeko... Nebi da ponizujem nista ali brate jest ono cisto ali ima kvartova i zgrada gdje one u Zagrebu nista losije ne izgledaju. Svica je super ako si unaprijed bogatas, ako si obicni, mozes ziviti neki zivot ali nista posebno... u Danskoj gdje dvoje radi i ima recimo platu svako po 3.500€ poslje poreza ti mogu ako hoce jednu citavu platu da ostave na stranu, nato dodaj godinisnji dodatak za odmor i evt. povrat od poreza pa racunaj 126.000€ se usetdi za 3 godine bez dodatka. Najveci "problem" kod nasih je sto su se odlucili na prijevremenske penzije umjesto posla. I onda nema. A od YUGOVICA gdje dvoje radi sa vecom skolom jarane imaju ti para bez bruge. Ja poznam sa tih prostora ljudi koji su sebi uzeli kucu na kredit od 600.000chf u Danskoj i mogu sve podnjeti. Imai i bisera koji su uzeli za vece sume pa pali. Razlika je sto ti kroz porez sve te dazbine platis osim TV, Interneta, busne karte i ostane ti stan koji su jeftinije nego u Svici ako ne racunaom Kopenhagen i Århus.

Nefilujem ja jorgane imam ja auto koje sam platio koliko jedan dobar stan u CH.
Post Reply