Jeli zivot u CH stvarno tako dobar?

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply

Jeli zivot u CH zaista tako dobar?

Da
117
72%
Ne
46
28%
 
Total votes: 163

sarajevsko_pivo
Posts: 3456
Joined: 27/07/2009 16:22

#1 Jeli zivot u CH stvarno tako dobar?

Post by sarajevsko_pivo »

Kad gledam dijasporu nasi iz CH, svi vozaju dobra auta, niko ne kuka.

Dok mi iz NL, vozamo dosta losija auta, i kukamo mnogo vise od ovih u CH.

Jeli istina da su obicne plate u CH oko 2500 eura?
Last edited by sarajevsko_pivo on 30/08/2011 21:14, edited 1 time in total.
User avatar
Truba
Posts: 81671
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#2 Re: Jeli zivot u CH stvarno tako dobar?

Post by Truba »

ponavljam već 150 puta dosadan sam sam sebi
radnik na skeli u ženevi ima 7000 franaka

daje 1800 franaka za stan od 150 kvadrata mjesečno

cijene su skoro pa iste... što je kod nas marka kod njih je franak... ovo se tiče stvari koje ja kupujem... snikers npr :D
sarajevsko_pivo
Posts: 3456
Joined: 27/07/2009 16:22

#3 Re: Jeli zivot u CH stvarno tako dobar?

Post by sarajevsko_pivo »

Pa koliko vam od tih 7000 franaka ostane?

U NL dok sve poplacas mozda ti ostane 30% plate.
User avatar
Truba
Posts: 81671
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#4 Re: Jeli zivot u CH stvarno tako dobar?

Post by Truba »

nažalost nisam tamo :D

samo hoću reći da su im plate izuzetno dobre :D ali nema zajebancije
mora se raditi... kad se ide doktoru nema cijeli dan nego 15 minuta ili koliko traje pregled :D
sve se provjerava i prati
nema fušeraja :D
nema vječnog studiranja
kad krenu otkazi prvi idu oni koji fušere :D

uglavnom ko nije lijen može lijepo živjeti
User avatar
olensoner
Posts: 1151
Joined: 24/01/2008 19:34

#5 Re: Jeli zivot u CH stvarno tako dobar?

Post by olensoner »

Ne zivim u CH, ali sam redovan, pa imam iskustva dosta...
Prosjecna plata Bosanaca u Svicarskoj je nekih 4000CHF, kazem prosjecna jer vecina radi neke nizerazredne poslove i to je otprilike neka standardna plata za takve poslove, doduse zavisi onda i od kantona do kantona, ima razlike. A sa fakultetskom diplomom plate su negdje oko 10000CHF, naravno i tu zavisi od zanimanja, ali za IT inzinjere, menadzere, farmaceute, ljekare je to otprilike neki minimalni standard ispod kog se ne ide.
Sto se tice troskova zivotnih, pa usudim se reci da je osim cijena nekretnina (kuca u predgradju Züricha 150m2 je oko 550000CHF) je vecinom jednako kao i u BiH, pa cak dosta stvari je i jefitnije nego i BiH.
A ta auta sto vidis bjesna, to ti je vise do mentaliteta nasih ljudi, nego mogucnosti. Uglavnom doseljenici najvise trose, dok su Svicarci oprezni sa finansijama i gledaju svaki rap gdje su utrosili. Ja redovno vidjam starija auta u Svicarskoj i naravno sva ta mala jeftina i stara auta voze Svicarci, ali su zato na racunu milioni, koje ne nacinju nego prenose na slijedecu generaciju ili daju za dobrobit zajednice pred smrt...
sarajevsko_pivo
Posts: 3456
Joined: 27/07/2009 16:22

#6 Re: Jeli zivot u CH stvarno tako dobar?

Post by sarajevsko_pivo »

^^ Barem nasi uzivaju u zivotu :) Kakve koristi drzati sve pare na racunu, a nista ne trositi...

Ja bi volio poslije faksa zivjeti u CH.
User avatar
bosanski
Posts: 421
Joined: 03/03/2010 10:53

#7 Re: Jeli zivot u CH stvarno tako dobar?

Post by bosanski »

imal u svicarskoj smokava i posto su?
User avatar
olensoner
Posts: 1151
Joined: 24/01/2008 19:34

#8 Re: Jeli zivot u CH stvarno tako dobar?

Post by olensoner »

bosanski wrote:imal u svicarskoj smokava i posto su?
:-? Naravno da ima, mislim da je oko 1,30CHF komad od nekih 80grama, pa ti racunaj koliko kosta kila.

@sarajevsko_pivo Svako ima svoje neko razmisljanje, ali ja sve vise pocinjem da razmisljam kao Svicarci, sve vise vodim kontrolu svojih finansijskih sredstava, protoka novca itd. Pa sta ti mislis, da bi Svicarska bila danas ovo sto jeste da se ljudi razbacivaju sa parama i trose platu za jednu noc na skupa auta, izlaske bez pokrica i alkohol, a rade kao smetljari, kao nasi ljudi? Vrlo je bitno imati dugorocni plan, bar ja tako mislim i tako se vodim u zivotu.
A ako budes namjeravao zivjeti u Svicarskoj dobro se pripremi, Svicarci ne vole ljudi koji ne zele da se integriraju u njihovo drustvo, dosta su konzervativni i u globalu nisu nesto prijateljski nastrojeni prema strancima.
User avatar
Ronnie O'Sullivan
Posts: 136
Joined: 23/05/2011 08:52

#9 Re: Jeli zivot u CH stvarno tako dobar?

Post by Ronnie O'Sullivan »

bosanski wrote:imal u svicarskoj smokava i posto su?
:lol: :lol: :lol: :lol:
zemo_online
Posts: 3497
Joined: 13/05/2007 12:00

#10 Re: Jeli zivot u CH stvarno tako dobar?

Post by zemo_online »

sarajevsko_pivo wrote:Kad gledam dijasporu nasi iz CH, svi vozaju dobra auta, niko ne kuka.

Dok mi iz NL, vozamo dosta losija auta, i kukamo mnogo vise od ovih u CH.

Jeli istina da su obicne plate u CH oko 2500 eura?


ako i jesu tolike plate ,znam da je sve skuplje,pogotovo stanovanje.
znaci,pitanje je dali je kupovna moc veca u CH od NL?
sarajevsko_pivo
Posts: 3456
Joined: 27/07/2009 16:22

#11 Re: Jeli zivot u CH stvarno tako dobar?

Post by sarajevsko_pivo »

Ja mislim da jeste, u Holandiji su plate mozda oko 1500 eura, odbi sve racune, ostane ti mozda 400 eura.

Ovdje nema stana ispod 450 euro, i to je samo stan, gdje voda, struja, osiguranje...

Ovi 1500 eura ovdje se smatra kao solidna plata, minimalac je oko 1100 eura.
zemo_online
Posts: 3497
Joined: 13/05/2007 12:00

#12 Re: Jeli zivot u CH stvarno tako dobar?

Post by zemo_online »

sarajevsko_pivo wrote:Ja mislim da jeste, u Holandiji su plate mozda oko 1500 eura, odbi sve racune, ostane ti mozda 400 eura.

Ovdje nema stana ispod 450 euro, i to je samo stan, gdje voda, struja, osiguranje...

Ovi 1500 eura ovdje se smatra kao solidna plata, minimalac je oko 1100 eura.



koliki je minimalac u CH?
postoji dosta stvari koje treba uzeti u obzir,a ne samo auta. evo zdravstveno je jako bitno.
dali u CH imaju svi obavezno zdravstveno kao u NL,placali ili neplacali?
sarajevsko_pivo
Posts: 3456
Joined: 27/07/2009 16:22

#13 Re: Jeli zivot u CH stvarno tako dobar?

Post by sarajevsko_pivo »

^^ Imaju, samo neznam kako to kod njih ide tacno.

Minimalac mene ne zanima, necu raditi za minimalac sa faksom :-)
User avatar
olensoner
Posts: 1151
Joined: 24/01/2008 19:34

#14 Re: Jeli zivot u CH stvarno tako dobar?

Post by olensoner »

@sarajevsko_pivo, koji si fakultet zavrsio i imas li kakvih referenci?
sarajevsko_pivo
Posts: 3456
Joined: 27/07/2009 16:22

#15 Re: Jeli zivot u CH stvarno tako dobar?

Post by sarajevsko_pivo »

olensoner wrote:@sarajevsko_pivo, koji si fakultet zavrsio i imas li kakvih referenci?
PM
User avatar
bosanski
Posts: 421
Joined: 03/03/2010 10:53

#16 Re: Jeli zivot u CH stvarno tako dobar?

Post by bosanski »

olensoner wrote:
bosanski wrote:imal u svicarskoj smokava i posto su?
:-? Naravno da ima, mislim da je oko 1,30CHF komad od nekih 80grama, pa ti racunaj koliko kosta kila.
volis ti smokve?
User avatar
ladyada
Posts: 1460
Joined: 05/04/2008 13:38
Location: Germany

#17 Re: Jeli zivot u CH stvarno tako dobar?

Post by ladyada »

:shock: ja sam prosle godine bila u ch ......u vise gradova i poredila njemacke cijene i ch cijene pa u pricipu skoro su tu negdje .......a kakve su plate pa nisu toliko vece nego u njemackoj , jer moras sam placati zdravstveno sto se u njemackoj odbija od plate .......e sad da li oni stede ili su krede u pitanju ne znam .......
sarajevsko_pivo
Posts: 3456
Joined: 27/07/2009 16:22

#18 Re: Jeli zivot u CH stvarno tako dobar?

Post by sarajevsko_pivo »

I Njemacka nije losa ":)

Gdje si u Njemackoj?
User avatar
ladyada
Posts: 1460
Joined: 05/04/2008 13:38
Location: Germany

#19 Re: Jeli zivot u CH stvarno tako dobar?

Post by ladyada »

sarajevsko_pivo wrote:I Njemacka nije losa ":)

Gdje si u Njemackoj?
bavarska........
User avatar
vox-populi
Posts: 3131
Joined: 03/04/2008 21:51
Location: Sarajevo-x Liberation Front

#20 Re: Jeli zivot u CH stvarno tako dobar?

Post by vox-populi »

U CH je veci brutto, i to dosta. Ali, stanovi su skuplji i sam placas sva osiguranja. Na kraju, procentualno ti ostane isto kao recimo u DE. Mozda je to u nekoj krajnjoj sumi vise, mozda i ne...

Nedavno sam bio u NL i iznenadio se kako je zivot generalno skuplji nego u DE a plate u principu manje.
User avatar
bosanski
Posts: 421
Joined: 03/03/2010 10:53

#21 Re: Jeli zivot u CH stvarno tako dobar?

Post by bosanski »

seka wrote:
bosanski wrote:
olensoner wrote: :-? Naravno da ima, mislim da je oko 1,30CHF komad od nekih 80grama, pa ti racunaj koliko kosta kila.
volis ti smokve?
Ocito da voli, dok zna cijene :mrgreen:
joj kad bi nam donio ovamo sto smokava da jedemo, kako bi se najeli. ih...
sarajevsko_pivo
Posts: 3456
Joined: 27/07/2009 16:22

#22 Re: Jeli zivot u CH stvarno tako dobar?

Post by sarajevsko_pivo »

vox-populi wrote:U CH je veci brutto, i to dosta. Ali, stanovi su skuplji i sam placas sva osiguranja. Na kraju, procentualno ti ostane isto kao recimo u DE. Mozda je to u nekoj krajnjoj sumi vise, mozda i ne...

Nedavno sam bio u NL i iznenadio se kako je zivot generalno skuplji nego u DE a plate u principu manje.
NL pravo sranje, ovdje se sve posebno placa, sve sto su nekad davali sada uzimaju...
landlord
Posts: 332
Joined: 12/11/2007 09:29

#23 Re: Jeli zivot u CH stvarno tako dobar?

Post by landlord »

Mi smo zimus letjeli za USA preko Ziriha i cijene su drasticno vece nego u USA.
Ne mogu da vjerujem da ih poredite sa cijenama u Bosni. Samo za metro od hotela u kojem smo bili (blizu aerodroma) do centra karta je bila oko 20 i nesto franaka po osobi.
metastasio
Posts: 215
Joined: 16/02/2004 00:00

#24 Re: Jeli zivot u CH stvarno tako dobar?

Post by metastasio »

Švicarska je tradicionalno jako skupa, cijene su o odnosu na Njemačku, Austriju, Francusku (dakle susjedne zemlje) veće za 30 do 50%. Poredeći plaće, dosta su veće nego u članicama EU-a i to im definitivno daje mnogo bolji standard - posebno u nekim gradovima kao što su Zürich ili Ženeva. Tamo se baš ne voze stara auta, već poprilično bijesna, kakva se ne mogu vidjeti ni po Njemačkoj itd.
Eh, ako uzmete u obzir da je CH svoj kapital gomilala u zadnjih 200 godina, da u njoj nije bilo rata, da je sjedište najprofitabilnijeg finansijskog sektora, onda je to objašnjenje zašto pojedini Švicarci raspolažu porodičnim bogatstvom. Iz svog porodičnog iskustva mogu, međutim, reći da solidna plaća u CH omogućava puno lagodniji život i mnogo više mogućnosti štednje nego solidna plaća u NL ili D ili A.

Što se tiče kvaliteta života, svugdje je natprosječno visok. Najinteresantniji grad je Zürich, a meni lično najljepši Lozana... :) Švicarci jesu konzervativni i poprilično sterilni, posebno u provinciji, i moram priznati da mi se njihov mentalitet nešto posebno ne sviđa... Mislim da bih rađe ostao u preslatkoj i liberalnoj Nizozemskoj za manju plaću nego živio u CH za veću. Nije sve u parama... :D

Uzmi također u obzir da je otvaranjem tržišta rada za ostale članice EU-a Švicarsku preplavili Nijemci, Francuzi itd. iz pograničnih područja koji lete za dobrom plaćom. Nekidan sam pročitao da je tržište stanova pretrpano te da desničari traže da CH ponovo uvede ograničenja u zapošljavanju za građane EU.

I još nešto, vozovi su im diiivni! :-)
User avatar
@mba
Posts: 3208
Joined: 22/08/2011 12:57
Location: Çanakkale

#25 Re: Jeli zivot u CH stvarno tako dobar?

Post by @mba »

eh posto sam i ja u CH od 1990-te (ne 1992 jok izbjglica) da ia j kazem stogod.

sto se tice placa, najvece su u zürichu naravno, ali su zato i stanovi jako skupi, dobar stan recimo nekih 100m2 nije ispod CHF 2000.- plus garazu sto placas uz to, trenutno je najbolje kupti stan ili kucu, kuca ili stan dobar recimo nekih 150m2 nije ispod CHF 600'000.- u zürichu jos 20%-30% skuplje.

nemam trenutno vise vremena za pisati na poslu sam :-D
Post Reply