Jel Kalinovik spada u Herecgovinu ?

Zanimljivosti i zbivanja u Mostaru, Čapljini, Ljubuškom, Stocu, Trebinju, Bileći, Gacku i drugim mjestima u regionu.
User avatar
rado_vidjen
Posts: 1387
Joined: 26/10/2008 22:27

#1 Jel Kalinovik spada u Herecgovinu ?

Post by rado_vidjen »

neki kazu jest, neki nije. nekako geografski vise mi ide u istocnu bosnu, ali opet, neki kazu da je u Hercegovini.

cyprus bi ovo trebo znati :roll:
User avatar
cyprus
Posts: 39275
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#2 Re: Jel Kalinovik spada u Herecgovinu ?

Post by cyprus »

:D

Paaa, prije da nije nego da jeste. Međutim, granica između Bosne i Hercegovine nikada nije bila oštra i stvarna zato i postoje nedoumice. Ako se ide po administrativnim granicama čitava opština Kalinovik češće "završi" u Istočnoj Bosni, nego u Hercegovini. Ali, za južne dijelove kalinovičke opštine se može reći da pripadaju i Hercegovini. Npr. selo Ulog se nalazi na Neretvi, a poznato je da sve što se veže za Neretvu ima veze i sa Hercegovinom. Međutim sam grad (ako se ovo opštinsko središte može nazvat gradom) zbog relativne udaljenosti i izoliranosti od drugih hercegovačkih gradova, te zbog toga što su mu dosta bliži Foča i Trnovo, obično se ne uzima kao dio Hercegovine.
User avatar
corolla02
Posts: 10389
Joined: 18/02/2009 22:12
Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!
Horoskop: Gemini

#3 Re: Jel Kalinovik spada u Herecgovinu ?

Post by corolla02 »

rado_vidjen wrote:neki kazu jest, neki nije. nekako geografski vise mi ide u istocnu bosnu, ali opet, neki kazu da je u Hercegovini.

cyprus bi ovo trebo znati :roll:
Kazu da nije, ali mi ovo nikako u glavu neide
vjecnobordo
Posts: 880
Joined: 07/07/2007 20:00
Location: Sarajevo

#4 Re: Jel Kalinovik spada u Herecgovinu ?

Post by vjecnobordo »

Ma jeste.. moji su upravo iz ovog sela Ulog koje cyprus pominje, tako da imam par knjiga vezanih za hercegovačka prezimena i sl., a sve govore o kalinoviku kao varoši u Hercegovini. Većina literature govori i o Foči kao gradu u Hercegovini,iako mi je to malo pretjerano. Ako se išta razumijem, sve od Visočice pa "dole" je Hercegovina :mrgreen:
User avatar
corolla02
Posts: 10389
Joined: 18/02/2009 22:12
Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!
Horoskop: Gemini

#5 Re: Jel Kalinovik spada u Herecgovinu ?

Post by corolla02 »

Po meni sve sto je u zoni jadranskog sliva je Hercegovina ali eto imaju neki i drugaciji kriteriji tu ti tamo. Mada, Foca je po meni debela Bosna!
User avatar
cyprus
Posts: 39275
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#6 Re: Jel Kalinovik spada u Herecgovinu ?

Post by cyprus »

Ma i ja bih najradije Kalinovik "strpao" pod Hercegovinu, ima i tu logike, ali činjenica je da sam češće nailazio na podatak da to nije tako nego da jeste.
User avatar
corolla02
Posts: 10389
Joined: 18/02/2009 22:12
Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!
Horoskop: Gemini

#7 Re: Jel Kalinovik spada u Herecgovinu ?

Post by corolla02 »

Pa dobro, a gdje je Prozor??
cuo dosta ljudi is tih gore sela kaze da je Bosna, a meni tu nesto nestima!?
User avatar
corolla02
Posts: 10389
Joined: 18/02/2009 22:12
Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!
Horoskop: Gemini

#8 Re: Jel Kalinovik spada u Herecgovinu ?

Post by corolla02 »

ili Hlivno?
User avatar
cyprus
Posts: 39275
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#9 Re: Jel Kalinovik spada u Herecgovinu ?

Post by cyprus »

Hlivno je sigurno Bosna :D , dok kod Prozora opet postoji dilema, ali za razliku od Kalinovika, češća interpretacija pripadnosti, je da je to Hercegovina. Po nekoj analogiji Ivan sedla, da je sve južno od toga Hercegovina, isto se može reći i za prevoj Makljen sjeverno od Prozora.

Međutim neki i Tomislavgrad, pa čak i Kupres svrstavaju gdje mu nije mjesto, ali za ova dva grada sam poprilično siguran da nisu Hercegovina. Ipak volio bih da se na ovu temu javi i neko ko je iz ovih "pograničnih" mjesta, da čujem i njegovo tumačenje :) .
User avatar
corolla02
Posts: 10389
Joined: 18/02/2009 22:12
Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!
Horoskop: Gemini

#10 Re: Jel Kalinovik spada u Herecgovinu ?

Post by corolla02 »

Hey, ja poznavao jedne Manjusak od Prozora, odnekle od tih sela naokolo, i oni kazu da su u Bosni a ne u Hercegovini, a ja uvjek mislio do tad da je to Hercegovina. Eh sad taj Maglic, po meni je ona tacka na i :-D
A Hlivno :D, kao i Kupres i Duvno spadaju u neku specificnu regiju, oblasti BIla i Polja, nesto kao niska Bosna, ja ucio u Geografiji nekad davno.
User avatar
cyprus
Posts: 39275
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#11 Re: Jel Kalinovik spada u Herecgovinu ?

Post by cyprus »

corolla02, vjerovatno misliš na ovu čisto geografsku regionalizaciju BiH (bez ikakvih političkih primjesa):

Image

LEGENDA:

1. Peripanonska makroregija
1a Unsko-sanska mezoregija
1b Posavsko-donjovrbasko-donjobosanska mezoregija
1c Posavsko-sprečansko-majevčko-donjodrinska mezoregija

2. Planinsko-kotlinska makroregija
2a Gornjovrbasko-plivska mezoregija
2b Gornjobosansko-lašvanska mezoregija
2c Gornjodrinska mezoregija

3. Makroregija BH visokog krša
3a Bila, polja i površi jugozapadne Bosne
3b Planinska Hercegovina


4. Mediteranska makroregija
4a Zapadnohercegovačka mezoregija
4b Neretvanska mezoregija sa BH primorjem
4c Istočnohercegovačka mezoregija

Dakle, sasvim je jasno da Livno, Tomislavgrad (ex Duvno) i Kupres pripadaju Bosni, tj. posebnoj njenoj regiji, koja danas zahvata uglavnom prostor Livanjskog kantona (kanton 10), i to nije niska Bosna, čak suprotno. Istina za južne i istočne dijelove Tomislavgradske opštine možemo svrstati i pod hercegovački teritorij, ali sam prostor Duvanjskog polja ne.
Međutim, u pogledu Kalinovika, ova karta nam kaže da je on dio planinske Hercegovine. Međutim, kako već rekoh, češće sam se susretao sa kartama koje Kalinovik vežu za Sarajevo, ili u postratno doba Istočno Sarajevo i Istočnu Bosnu.
Što se tiče Prozora, eno i na wikipediji piše da sjeverni dijelovi ove opštine pripadaju Bosni, ali moram priznat da nisam detaljno upoznat sa ovim područjem razdiobe.
User avatar
burekodsira
Posts: 3535
Joined: 09/07/2006 00:23

#12 Re: Jel Kalinovik spada u Herecgovinu ?

Post by burekodsira »

daavno prije foca je pripadala hercegovini pa time sigurno i kalinovik... a sada nije, koje provale bi reko da si hercegovac iz kalinovika :D
Commando
Posts: 26
Joined: 02/12/2008 22:44

#13 Re: Jel Kalinovik spada u Herecgovinu ?

Post by Commando »

burekodsira wrote:daavno prije foca je pripadala hercegovini pa time sigurno i kalinovik... a sada nije, koje provale bi reko da si hercegovac iz kalinovika :D
A tek bi bila provala da se kaze Bosanac iz Kalinovika, teska provala... to su samo oni koji su doselili u Sarajevo pa su prihvatili da budu Bosanci, odnosi se i na Bosnjake i na Srbe!
Kalinovik je vazda bio Hercegovina, a to sto je od 1945 godine kao i danas pretezno gravitirao Sarajevu je vise iz socio-ekonomskih razloga i zbog relativne blizine Sarajeva!
Sve sto je vezano za Kalinovik se prozima sa Hercegovinom, jasno je da je taj prostor spadao u Staru Hercegovinu, a jos ako se uzme u obzir da je porijeklo svih stanovnika Zagorja (kal'novackog) iz Hercegovine i iz Crne Gore, nema sumnje da je to Hercegovina, pa i po tradiciji i po obicajima su Hercegovci, po mentalitetu su najblizi Gacku, Nevesinju, Tjentistu, eventualno Miljevini.
Kalinovik je i geografski gornja ili planinska Hercegovina sa sve planinama Lelijom, Zelengorom, izvorom Neretve, Ulogom...! Hercegovina 100%! ;-)
User avatar
corolla02
Posts: 10389
Joined: 18/02/2009 22:12
Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!
Horoskop: Gemini

#14 Re: Jel Kalinovik spada u Herecgovinu ?

Post by corolla02 »

Commando wrote:
burekodsira wrote:daavno prije foca je pripadala hercegovini pa time sigurno i kalinovik... a sada nije, koje provale bi reko da si hercegovac iz kalinovika :D
A tek bi bila provala da se kaze Bosanac iz Kalinovika, teska provala... to su samo oni koji su doselili u Sarajevo pa su prihvatili da budu Bosanci, odnosi se i na Bosnjake i na Srbe!
Kalinovik je vazda bio Hercegovina, a to sto je od 1945 godine kao i danas pretezno gravitirao Sarajevu je vise iz socio-ekonomskih razloga i zbog relativne blizine Sarajeva!
Sve sto je vezano za Kalinovik se prozima sa Hercegovinom, jasno je da je taj prostor spadao u Staru Hercegovinu, a jos ako se uzme u obzir da je porijeklo svih stanovnika Zagorja (kal'novackog) iz Hercegovine i iz Crne Gore, nema sumnje da je to Hercegovina, pa i po tradiciji i po obicajima su Hercegovci, po mentalitetu su najblizi Gacku, Nevesinju, Tjentistu, eventualno Miljevini.
Kalinovik je i geografski gornja ili planinska Hercegovina sa sve planinama Lelijom, Zelengorom, izvorom Neretve, Ulogom...! Hercegovina 100%! ;-)

Dosta ljudi se nebi sa tobom, a ja vrlo rado :D
User avatar
corolla02
Posts: 10389
Joined: 18/02/2009 22:12
Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!
Horoskop: Gemini

#15 Re: Jel Kalinovik spada u Herecgovinu ?

Post by corolla02 »

cyprus wrote:corolla02, vjerovatno misliš na ovu čisto geografsku regionalizaciju BiH (bez ikakvih političkih primjesa):

Image

LEGENDA:

1. Peripanonska makroregija
1a Unsko-sanska mezoregija
1b Posavsko-donjovrbasko-donjobosanska mezoregija
1c Posavsko-sprečansko-majevčko-donjodrinska mezoregija

2. Planinsko-kotlinska makroregija
2a Gornjovrbasko-plivska mezoregija
2b Gornjobosansko-lašvanska mezoregija
2c Gornjodrinska mezoregija

3. Makroregija BH visokog krša
3a Bila, polja i površi jugozapadne Bosne
3b Planinska Hercegovina


4. Mediteranska makroregija
4a Zapadnohercegovačka mezoregija
4b Neretvanska mezoregija sa BH primorjem
4c Istočnohercegovačka mezoregija

Dakle, sasvim je jasno da Livno, Tomislavgrad (ex Duvno) i Kupres pripadaju Bosni, tj. posebnoj njenoj regiji, koja danas zahvata uglavnom prostor Livanjskog kantona (kanton 10), i to nije niska Bosna, čak suprotno. Istina za južne i istočne dijelove Tomislavgradske opštine možemo svrstati i pod hercegovački teritorij, ali sam prostor Duvanjskog polja ne.
Međutim, u pogledu Kalinovika, ova karta nam kaže da je on dio planinske Hercegovine. Međutim, kako već rekoh, češće sam se susretao sa kartama koje Kalinovik vežu za Sarajevo, ili u postratno doba Istočno Sarajevo i Istočnu Bosnu.
Što se tiče Prozora, eno i na wikipediji piše da sjeverni dijelovi ove opštine pripadaju Bosni, ali moram priznat da nisam detaljno upoznat sa ovim područjem razdiobe.

Da upravo ta karta od Busatlije, Zubcevica, Nurkovica

a ja se drzim prevoja, "krovom" i jadranskim slivom kad hocu da ogradim Hercegovinu od Bosne, pa i Kalinovnik :D
User avatar
cyprus
Posts: 39275
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#16 Re: Jel Kalinovik spada u Herecgovinu ?

Post by cyprus »

corolla02 wrote:Da upravo ta karta od Busatlije, Zubcevica, Nurkovica

a ja se drzim prevoja, "krovom" i jadranskim slivom kad hocu da ogradim Hercegovinu od Bosne, pa i Kalinovnik :D
Jes, ovaj posljednji mi je još uvijek profesor :D
User avatar
corolla02
Posts: 10389
Joined: 18/02/2009 22:12
Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!
Horoskop: Gemini

#17 Re: Jel Kalinovik spada u Herecgovinu ?

Post by corolla02 »

Safet Nurkovic;
a Gdje Sandzak pripada?
:D
User avatar
kekec
Posts: 4854
Joined: 18/05/2004 15:40
Location: EU

#18 Re: Jel Kalinovik spada u Herecgovinu ?

Post by kekec »

cyprus wrote::D

Paaa, prije da nije nego da jeste. Međutim, granica između Bosne i Hercegovine nikada nije bila oštra i stvarna zato i postoje nedoumice. Ako se ide po administrativnim granicama čitava opština Kalinovik češće "završi" u Istočnoj Bosni, nego u Hercegovini. Ali, za južne dijelove kalinovičke opštine se može reći da pripadaju i Hercegovini. Npr. selo Ulog se nalazi na Neretvi, a poznato je da sve što se veže za Neretvu ima veze i sa Hercegovinom. Međutim sam grad (ako se ovo opštinsko središte može nazvat gradom) zbog relativne udaljenosti i izoliranosti od drugih hercegovačkih gradova, te zbog toga što su mu dosta bliži Foča i Trnovo, obično se ne uzima kao dio Hercegovine.
Administrativno, opstina i grad Kalinovik su u Bosni (jugoistocna Bosna). Geografski, juzni dio opstine (koji pripada slivu Neretve) je u Hercegovini.
Image
User avatar
kekec
Posts: 4854
Joined: 18/05/2004 15:40
Location: EU

#19 Re: Jel Kalinovik spada u Herecgovinu ?

Post by kekec »

corolla02 wrote:Safet Nurkovic;
a Gdje Sandzak pripada?
:D
Pod pritiskom azijske ploce, pomjera se
prema Sarajevu na poznatoj "Ganicevoj antiklinali". :D
Image
ibizza
Posts: 4578
Joined: 05/06/2008 00:46

#20 Re: Jel Kalinovik spada u Herecgovinu ?

Post by ibizza »

jel Priboj spada u Sandzak? :D
User avatar
cyprus
Posts: 39275
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#21 Re: Jel Kalinovik spada u Herecgovinu ?

Post by cyprus »

:lol: :lol:
User avatar
corolla02
Posts: 10389
Joined: 18/02/2009 22:12
Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!
Horoskop: Gemini

#22 Re: Jel Kalinovik spada u Herecgovinu ?

Post by corolla02 »

That was very funny!! :lol: :lol: :lol:

:thumbup:
riko-ga
Posts: 2232
Joined: 17/03/2008 16:43

#23 Re: Jel Kalinovik spada u Herecgovinu ?

Post by riko-ga »

Veliki dio Kalinovika je u Bosni a manji dio Ulog u Hercegovini tako da ja najcesce kazem da sam ono I izmedju Bosne i Hercegovine.
vodoinstalater
Posts: 240
Joined: 14/07/2004 22:45

#24 Re: Jel Kalinovik spada u Herecgovinu ?

Post by vodoinstalater »

Ova tema je super!
Oduvijek sam želio da saznam kako izgleda ta granica između Bosne i Hercegovine, (mislim da je ovo jedina podjela teritorija Bosne i Hercegovine na koju se niko ne zali)
Ja BiH npr. rekao da je Livno u Hercegovini (i bez mora mi pomalo miriše na Mediteran, za Prozor stvarno ni sam ne znam a Kalinovik je nekako na samoj granici (Ulog je Hercegovina 100%). Meni je bliska ta podjela koja kaže da je sve vezano sa Neretvom cista Hercegovina.
Bas bi volio da se ta "granica" ustanovi jednom, da neka vrsta sinteze istorijskih, prirodnih i društvenihčinjenica bude osnov za njeno utvrđivanje.
U međuvremenu neke Livnjake zajebavam da su pravi Hercegovci a oni se bune :mrgreen:
Pod pritiskom azijske ploce, pomjera se
prema Sarajevu na poznatoj "Ganicevoj antiklinali".
:D ovo mi je ekstra !
User avatar
1941.
Posts: 435
Joined: 12/04/2008 17:05

#25 Re: Jel Kalinovik spada u Herecgovinu ?

Post by 1941. »

Kalinovik je Hercegovina,Prozor je Hercegovina a Livno Bosna.
Post Reply