Jeftine kacige - valjaju li ista?

Podforum za motocikliste...
scooterista
Posts: 64
Joined: 05/04/2013 11:41

#1 Jeftine kacige - valjaju li ista?

Post by scooterista »

Ciao svima,

Nedavno sam kupio malo jaci skuter (Aprilia SR MAX 125) i sad kupujem i potrebnu opremu. Zanimaju me vasa misljenja o jeftinijim kacigama, kakve se npr. prodaju u Robotu? Valjaju li ista ili treba drzati ruke (i jos vise glavu) podalje od njih? Ako je tako, kako naci kacigu s ne previsokom cijenom a da je kvaliteta OK - i da ne zulja, ne zvizdi na vjetru, ne propusta kisu na viziru?

Hvala unaprijed!
TouringBiker
Posts: 1271
Joined: 03/04/2013 21:52
Grijem se na: Struju

#2 Re: Jeftine kacige - valjaju li ista?

Post by TouringBiker »

scooterista wrote:Ciao svima,

Nedavno sam kupio malo jaci skuter (Aprilia SR MAX 125) i sad kupujem i potrebnu opremu. Zanimaju me vasa misljenja o jeftinijim kacigama, kakve se npr. prodaju u Robotu? Valjaju li ista ili treba drzati ruke (i jos vise glavu) podalje od njih? Ako je tako, kako naci kacigu s ne previsokom cijenom a da je kvaliteta OK - i da ne zulja, ne zvizdi na vjetru, ne propusta kisu na viziru?

Hvala unaprijed!
Od kaciga koje Robot prodaje trebaš se DOBRO podalje držati, jer je to kineska bofl roba od veoma tanke plastike i skoro nikakve stiropor obloge unutra, koja amortizuje snagu udara pri kontaktu sa tvrdim predmetima. Sve o tome šta treba kaciga za motor da zadovolji imaš na http://en.wikipedia.org/wiki/Motorcycle_helmet. Prvo i najosnovnije je da nosi unutra markicu da je homologizovana po ECE normi (trenutno važeća je 22.05, ali se smiju koristiti i kacige o ranijim normama, 22.04 i 22.03). Kako ta markica izgleda možeš vidjeti na:

Image
(broj u krugu označava zemlju u kojoj je homologizacija obavljena).

Drži se podalje i od "brain cap" (više NO-brain cap, jer nema mozga ko je stavlja na glavu) kaciga
http://www.louis.de/_30c33c33033113839d ... _gr=203304
i onih u obliku njemačkog šljema iz II svjetskog rata
http://www.ebay.co.uk/itm/Superb-Qualit ... 0823677928
kakve kod nas i vani rado nose vozači cruisera i choppera, jer nijedna od njih ne zadovoljava ECE norme i po zakonu nije dopuštena njihova upotreba na ulicama i otvorenoj cesti, već se smiju nositi samo na moto susretima (na nekakvom parkiralištu ili poligonu). Naša policija još ponekad progleda kroz ruke onima koji to nose, jer je dosta policajaca slabo obrazovano o propisima, ali u inostranstvu ti je masna kazna za to garantovana. Što je uostalom i opravdano, jer voziti motor sa tim na glavi je apsolutni idiotluk - ne pruža ništa više zaštite od onih kineskih kaciga iz Robota (da ne pričamo o kretenima koji vozaju motor samo sa maramom na glavi, ali to je drugi par cipela). Doduše, njihova glava, njihov problem - ako tako riskira pa naj..., nije velika šteta.

Dobar izbor kaciga imas i na (sve na engleskom)
http://www.louis.de/_30c33c33033113839d ... u_rubrik=1
i
http://www.polo-motorrad.de/en/motorrad ... illen.html
i
http://www.hein-gericke.co.uk/helme.html

Kad klikneš na bilo koji od njih, vidjećeš i ocjene kupaca i da li ej testiran u nekoj reviji, i kakvu je ocjenu dobio - to ti je dobra referenca da li je dobar ili ne. A isto tako možeš otići na stranice kvalitetnijih moto revija, a la njemački MOTORRAD, engleski BIKE i sl., i vidjeti njihove testove kaciga.

Pogledaj isto na http://www.ebay.co.uk/ (pretraga pod Motorcycle Helmet) i http://www.ebay.de/ (Motorradhelm) - na eBay češ ćesto naći povoljnjije nego igdje drugo. A naravno i naš pik.ba je mogućnost, kome se ne da deverati sa kreditnim karticama i PayPal sistemom...
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18179
Joined: 11/02/2013 11:32

#3 Re: Jeftine kacige - valjaju li ista?

Post by Ramzess Veliki »

scooterista wrote:Ciao svima,

Nedavno sam kupio malo jaci skuter (Aprilia SR MAX 125) i sad kupujem i potrebnu opremu. Zanimaju me vasa misljenja o jeftinijim kacigama, kakve se npr. prodaju u Robotu? Valjaju li ista ili treba drzati ruke (i jos vise glavu) podalje od njih? Ako je tako, kako naci kacigu s ne previsokom cijenom a da je kvaliteta OK - i da ne zulja, ne zvizdi na vjetru, ne propusta kisu na viziru?

Hvala unaprijed!
To u Robotu ni za koji k... nije.
Nemaš dobre kacige ispod 200-250 KM.
Kod nas imaš dobrih i povoljne cijene na Mejtašu, desno od semafora pa do kraja ulice, kako se ono zove - Babić trade?
TouringBiker
Posts: 1271
Joined: 03/04/2013 21:52
Grijem se na: Struju

#4 Re: Jeftine kacige - valjaju li ista?

Post by TouringBiker »

Ramzess Veliki wrote:
scooterista wrote:Ciao svima,

Nedavno sam kupio malo jaci skuter (Aprilia SR MAX 125) i sad kupujem i potrebnu opremu. Zanimaju me vasa misljenja o jeftinijim kacigama, kakve se npr. prodaju u Robotu? Valjaju li ista ili treba drzati ruke (i jos vise glavu) podalje od njih? Ako je tako, kako naci kacigu s ne previsokom cijenom a da je kvaliteta OK - i da ne zulja, ne zvizdi na vjetru, ne propusta kisu na viziru?

Hvala unaprijed!
To u Robotu ni za koji k... nije.
Nemaš dobre kacige ispod 200-250 KM.
Kod nas imaš dobrih i povoljne cijene na Mejtašu, desno od semafora pa do kraja ulice, kako se ono zove - Babić trade?
Jeste, Nolan i Grex (jeftinije od Nolan, isti kalup). http://motosalon.ba/site/index.php?id=d ... ri&lang=ba
Oni imaju mislim i radnju do bivseg Feroelektra kod Katedrale, sa opremom za skutere i kacigama. A spominjala se i ona radnja kod OMV pumpe na Stupu, sa IXS kacigama - one su mislim jos i jeftinije. Jedino ne znam imaju li Pinlock vizire kao Nolan i grex - boljeg sistema protiv zamagljivanja nema...
User avatar
kijamet insan
Posts: 151
Joined: 21/09/2012 15:10

#5 Re: Jeftine kacige - valjaju li ista?

Post by kijamet insan »

Evo Touring biker ti je odgovorio na pitanje samo bi dodao jednu stvar.
Obrati dobro paznju na velicinu koju ces uzeti. Kaciga nesmije imati lufta. Najbolji ti je test stavi je na glavu stegni remen dlanovima fiksiraj kacigu sa strane a glavom pokusaj pomjerati se lijevo desno gore dole.
Nesmije biti ni pretijesna u toj mjeri da te zulja i iritira. Malkice manja je ok jer se svaka kaciga nakon par duzih voznji sama oblikuje prema vozacevoj tintari.
Ja prosle zime shark-ovu koja mi je bila malo prebucna zamjenio sa probiker kx4 bluetooth. Fantasticna kaciga: nikakvih bezveznih sumova, maksimalno udobna, bluetooth radi ko iz puske, vizir spreman za pinlock. Ma nema za flip up kacigu bolje za manju lovu jednostavno nemoze a da se netrazi kompromis u sigurnosti.

Ako ti bluetooth nije potreban imas istu kacigu za sicu love u louisu. Moja topla preporuka.

http://www.louis.de/_20517475f765914b65 ... _gr=215001
TouringBiker
Posts: 1271
Joined: 03/04/2013 21:52
Grijem se na: Struju

#6 Re: Jeftine kacige - valjaju li ista?

Post by TouringBiker »

kijamet insan wrote:Evo Touring biker ti je odgovorio na pitanje samo bi dodao jednu stvar.
Obrati dobro paznju na velicinu koju ces uzeti. Kaciga nesmije imati lufta. Najbolji ti je test stavi je na glavu stegni remen dlanovima fiksiraj kacigu sa strane a glavom pokusaj pomjerati se lijevo desno gore dole.
Nesmije biti ni pretijesna u toj mjeri da te zulja i iritira. Malkice manja je ok jer se svaka kaciga nakon par duzih voznji sama oblikuje prema vozacevoj tintari.
Ja prosle zime shark-ovu koja mi je bila malo prebucna zamjenio sa probiker kx4 bluetooth. Fantasticna kaciga: nikakvih bezveznih sumova, maksimalno udobna, bluetooth radi ko iz puske, vizir spreman za pinlock. Ma nema za flip up kacigu bolje za manju lovu jednostavno nemoze a da se netrazi kompromis u sigurnosti.

Ako ti bluetooth nije potreban imas istu kacigu za sicu love u louisu. Moja topla preporuka.

http://www.louis.de/_20517475f765914b65 ... _gr=215001
Kijamet insan ima pravo, što znači da bi možda bilo bolje (ako ti je glava vanstandardna) da kacigu kupiš u radnji, a ne naručuješ poštom, pa da možeš na licu mejsta probati. Druga je mogućnost da probaš nečiju drugu kacigu iste marke kao što je ona koju hpćeš kupiti.
U principu, ovo je tablica za određivanje (sa Louis web sajta) veličina kaciga (meni ej odgovarala - šnajderskim metrom sam izmjerio glavu, 62 cm, i XL veličina Nolanke je pasala kao salivena): http://www.louis.de/_3091c419dd269b6a7b ... php?GTYP=1

Ako ideš ka Splitu, svrati kod Šage (prodavnica Honde, Vukovarska 68.), 00385 21 532 432. Ima i Nolan i Grex i Shoei.
RAV44
Posts: 54
Joined: 09/12/2012 22:36

#7 Re: Jeftine kacige - valjaju li ista?

Post by RAV44 »

Najbolje rješenje ti je kupit polovnu kacigu, ali orginalnu i kvalitetnu. Imaš pik, moze se naci finih primjeraka
User avatar
kijamet insan
Posts: 151
Joined: 21/09/2012 15:10

#8 Re: Jeftine kacige - valjaju li ista?

Post by kijamet insan »

Malo ko koristi podkapu pa neznam koliko je higijenski ispravno kupovati polovnjake.
To ti je kao da trazis polovne kupace gace.
User avatar
Osigurach
Posts: 52
Joined: 30/05/2011 04:16
Location: Sarajevo

#9 Re: Jeftine kacige - valjaju li ista?

Post by Osigurach »

Robot, odmah otpisi.. Te kacige su stvarno lose!
Plastika je jako tanka, unutra je obicna spuzva, i nedaj boze, pri padu vise bi te povrijedila kaciga nego li sam pad !

Babic Trade ! Na Mejtasu..
Ja sam uzeo prosle zime NITRO kacigu..
Tacnije: NITRO Dynamo

Image

To je bio kao neki stariji model na zimskoj akciji i platio sam 220KM..
Dodatno sam kupio crni vizir 60KM..
Prezadovoljan sam kvalitetom, jako dobra kaciga za te pare..
Dok me sluzi, necu je mijenjati, a slijedeca ce sigurno biti AGV, SHARK ili SHOEI..

Polovnu nemoj kupovati, nije higijenski, bar meni nije..
Zamislim samo ljeto i one vrucine, pa neznam tog koji se ne oznoji bar malo ispod, a unutra su one male spuzvice koje to sve upiju.. Mislim.. Blah.. :D
A kao sto je vec receno, rijetko ko nosi podkapu.. :D
Eto, toliko od mene..
Pozdrav..
:thumbup:
TouringBiker
Posts: 1271
Joined: 03/04/2013 21:52
Grijem se na: Struju

#10 Re: Jeftine kacige - valjaju li ista?

Post by TouringBiker »

kijamet insan wrote:Malo ko koristi podkapu pa neznam koliko je higijenski ispravno kupovati polovnjake.
To ti je kao da trazis polovne kupace gace.
Ima vec i polovnjaka kod kojih se unutrasnjost/postava moze izvaditi radi pranja. U hemijsku cistionicu, a kod Louis & Co ima se kupiti i specijalnih sprejeva sa pjenom za ciscenje unutrasnjosti
TouringBiker
Posts: 1271
Joined: 03/04/2013 21:52
Grijem se na: Struju

#11 Re: Jeftine kacige - valjaju li ista?

Post by TouringBiker »

Osigurach wrote:Robot, odmah otpisi.. Te kacige su stvarno lose!
Plastika je jako tanka, unutra je obicna spuzva, i nedaj boze, pri padu vise bi te povrijedila kaciga nego li sam pad !

Babic Trade ! Na Mejtasu..
Ja sam uzeo prosle zime NITRO kacigu..
Tacnije: NITRO Dynamo

Image

Dodatno sam kupio crni vizir 60KM..
Zakonski legalna je samo voznja sa vizirom gdje se izvana vidi lice. Crni i refleksni viziri su zabranjeni, pitaj bilo kog drota.
Da u radnji pojma imaju, upozorili bi te da time kršiš zakon, i da takvu kacigu ne smiješ nositi u saobraćaju (isto kao gore navedene "brain caps" i kacige u obliku njemačkog šljema, bez ECE markice.
User avatar
Osigurach
Posts: 52
Joined: 30/05/2011 04:16
Location: Sarajevo

#12 Re: Jeftine kacige - valjaju li ista?

Post by Osigurach »

TouringBiker wrote:
Osigurach wrote:Robot, odmah otpisi.. Te kacige su stvarno lose!
Plastika je jako tanka, unutra je obicna spuzva, i nedaj boze, pri padu vise bi te povrijedila kaciga nego li sam pad !

Babic Trade ! Na Mejtasu..
Ja sam uzeo prosle zime NITRO kacigu..
Tacnije: NITRO Dynamo

Image

Dodatno sam kupio crni vizir 60KM..
Zakonski legalna je samo voznja sa vizirom gdje se izvana vidi lice. Crni i refleksni viziri su zabranjeni, pitaj bilo kog drota.
Da u radnji pojma imaju, upozorili bi te da time kršiš zakon, i da takvu kacigu ne smiješ nositi u saobraćaju (isto kao gore navedene "brain caps" i kacige u obliku njemačkog šljema, bez ECE markice.
Ok..
Nadji mi taj zakon?
Objavi ga ovdje, i ja cu reci da si 100% upravu!

A i ako ga nadjes, ma da mislim da neces..
Sta je sa FLIP UP kacigama?
U sebi, pored obicnog, imaju ugradjene vizire za sunce (suncane naocale u kacigama)?
One se takve i prodaju koliko ja znam?

Ili mi bar samo obrazlozi, zasto?
Zasto nesmijem imati crni vizir, ili iridium blue, ili nebitno vec koji zatamljeni vizir?
Zasto nesmijem, kad mi svakako od kacige nece vidjeti lice u 90% slucajeva..
Ja u svojoj kacigi imam zastitu za nos, od vjetra, tako da mi se samo oci vide, jel policajac mozda po mojim ocima moze zakljuciti dal sam maloljetan, dal imam vozacku itd.?
Nije mi logicno to sto ti pricas, al eto ako mozes obrazlozi mi to za vizir, posto vidim da ti znas..

A to za brain cap se slazem, od toga nema puno zastite i to mi je logicno..
Toliko..
User avatar
drndalo
Posts: 22825
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#13 Re: Jeftine kacige - valjaju li ista?

Post by drndalo »

scooterista wrote:Ciao svima,

Nedavno sam kupio malo jaci skuter (Aprilia SR MAX 125) i sad kupujem i potrebnu opremu. Zanimaju me vasa misljenja o jeftinijim kacigama, kakve se npr. prodaju u Robotu? Valjaju li ista ili treba drzati ruke (i jos vise glavu) podalje od njih?
Kupio si malo jaci (skuplji) skuter, pa je pravi odgovor oko kacige da platis koliko tebi tvoja glava vrijedi...

Sad salu na stranu, vecinu stvari su ti vec dobro savjetovali, ali Robot svakako zaobidji, kinezi svojem stanovnistvu onakve kacige prave kao vid kontrole naseljenosti... Ne moras se preseravati i kupovati Valentino Rossi replike i tako to, ali pogledaj po salonima, vazno ju je probati, da vidis kako ti stoji (ne na ogledalo), da li te zulja i tako to. Ako zulja, kao i kod cipela, ne kupuj, nece se razgaziti, ali treba da bude knap, tj. da ne landara... Moj savjet, kupi neku zlatnu sredinu cjenovno, koja ti je udobna, i koja ti se svidja... Lijepo je u salonu izabrati izmedju 7 mogucih modela.
TouringBiker
Posts: 1271
Joined: 03/04/2013 21:52
Grijem se na: Struju

#14 Re: Jeftine kacige - valjaju li ista?

Post by TouringBiker »

Osigurach wrote:
TouringBiker wrote:
Osigurach wrote:Robot, odmah otpisi.. Te kacige su stvarno lose!
Plastika je jako tanka, unutra je obicna spuzva, i nedaj boze, pri padu vise bi te povrijedila kaciga nego li sam pad !

Babic Trade ! Na Mejtasu..
Ja sam uzeo prosle zime NITRO kacigu..
Tacnije: NITRO Dynamo

Image

Dodatno sam kupio crni vizir 60KM..
Zakonski legalna je samo voznja sa vizirom gdje se izvana vidi lice. Crni i refleksni viziri su zabranjeni, pitaj bilo kog drota.
Da u radnji pojma imaju, upozorili bi te da time kršiš zakon, i da takvu kacigu ne smiješ nositi u saobraćaju (isto kao gore navedene "brain caps" i kacige u obliku njemačkog šljema, bez ECE markice.
Ok..
Nadji mi taj zakon?
Objavi ga ovdje, i ja cu reci da si 100% upravu!

A i ako ga nadjes, ma da mislim da neces..
Sta je sa FLIP UP kacigama?
U sebi, pored obicnog, imaju ugradjene vizire za sunce (suncane naocale u kacigama)?
One se takve i prodaju koliko ja znam?

Ili mi bar samo obrazlozi, zasto?
Zasto nesmijem imati crni vizir, ili iridium blue, ili nebitno vec koji zatamljeni vizir?
Dopušteni su samo blago zatamnjeni viziri, do 50%, potpuno crni i refleksni nikako, i upotreba samo pri jakom suncu a ne kad je tamno i noću (a na flip-up kacigama je zatamnjen ne više od 50% i može se ukloniti po potrebi, ulasku u tunel i sl.). Tako da bi taj svoj vizir morao stalno skidati čim je oblačno (ili prije mraka ili prije ulaska u tunel). BiH je preuzela ECE norme i primjenjuje ih (imam i svoj ECE broj), samim tim su one zakonski obavezujuće. Legalan za upotrebu je SAMO onaj vizir koji je atestiran za upotrebu u svim vremenskim uvjetima i noću.

Citat: http://www.thehelmetplace.co.uk/acatalo ... t_Law.html

Legally:

2) A 50% tint is the darkest you're allowed by law and even then it will be marked "for daylight use only". Dark, mirrored etc. visors are illegal, wear sunglasses instead.

http://de.wikipedia.org/wiki/Motorradhelm

Auch getönte Visiere müssen für den Straßenverkehr ein E-Prüfzeichen besitzen und dürfen nur bei Tageslicht unter guten Wetterbedingungen genutzt werden. Die Benutzung bei Nacht ist verboten und zudem gefährlich, da die Sicht stark eingeschränkt ist. Bei einer Missachtung dieses Verbotes ist mit rechtlichen Konsequenzen und im Falle eines Unfalls mit Regressforderungen der Versicherung zu rechnen.

http://www.motorradonline24.de/mo24foru ... e-erlaubt/

Da kein Helm mit einem getönten oder Verspielgeltem Visier im Straßenverkehr zugelassen ist, so ist auch dieses Visier nicht Zugelassen. Somit übernimmt jeder Käufer für sich die Verantwortung.
User avatar
vješalica
Posts: 10114
Joined: 02/04/2010 19:12

#15 Re: Jeftine kacige - valjaju li ista?

Post by vješalica »

Taj Zakon koji navodiš ne vrijedi na području BiH i kao takav se ne primjenjuje.
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18179
Joined: 11/02/2013 11:32

#16 Re: Jeftine kacige - valjaju li ista?

Post by Ramzess Veliki »

RAV44 wrote:Najbolje rješenje ti je kupit polovnu kacigu, ali orginalnu i kvalitetnu. Imaš pik, moze se naci finih primjeraka
Izvini, ali ja to ne bih. Svaka kaciga ima vijek trajanja - liner u kacigi se skuplja i postaje neudoban nakon godinu dana.
E ako je u pitanju lova ... tu bih te podržao. Sigurnija je ta polovna od nove a nekvalitetne.
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18179
Joined: 11/02/2013 11:32

#17 Re: Jeftine kacige - valjaju li ista?

Post by Ramzess Veliki »

Da, NITRO kod Babića, odličan izbor! :thumbup:
Ja sam uzeo jednu sa ugrađenim sunčanim naočalama - bolja verzija od zatamnjenog vizira koji je belaj po mraku i u tunelu i koji noću moraš zamijeniti sa prozirnim. Ovako po potrebi samo spustiš naočale. Dobra stvar kad je prevruće, možeš podići šiber na kacigi jer ti naočale štite oči od bubica. :thumbup:
TouringBiker
Posts: 1271
Joined: 03/04/2013 21:52
Grijem se na: Struju

#18 Re: Jeftine kacige - valjaju li ista?

Post by TouringBiker »

Ramzess Veliki wrote:
RAV44 wrote:Najbolje rješenje ti je kupit polovnu kacigu, ali orginalnu i kvalitetnu. Imaš pik, moze se naci finih primjeraka
Izvini, ali ja to ne bih. Svaka kaciga ima vijek trajanja - liner u kacigi se skuplja i postaje neudoban nakon godinu dana.
E ako je u pitanju lova ... tu bih te podržao. Sigurnija je ta polovna od nove a nekvalitetne.
Nije samo to. Ultravioletni dio u sunčevom svjetlu šteti plastici (čak i više inače kvalitetnijim kacigama od fiberglasa nego onima od polikarbonata i Lexana - to se može vidjeti kod čamaca od fiberglasa), koja gubi elastičnost i postaje krta. Tako da bi u principu kacige trebalo mijenjati nakon ne više od 3 godine.
User avatar
kijamet insan
Posts: 151
Joined: 21/09/2012 15:10

#19 Re: Jeftine kacige - valjaju li ista?

Post by kijamet insan »

vješalica wrote:Taj Zakon koji navodiš ne vrijedi na području BiH i kao takav se ne primjenjuje.

To sto su u BiH saobracajni drotovi "nepotkovani" neznaci da taj zakon nepostoji.
Ovdje se radi o internacionalnom saobracajnom zakonu i tu nema rekla kazala.

Za auta im je receno i na tome klempiraju raju redovno.
Zatamni prednju sofersajbnu i stakla vozaca i suvozaca na automobilu pa testiraj dali postoji zakon.

Kao sto su kolege vec predlozile i objasnile zakon imas mogucnost uzeti kacigu sa polarizacionim cvikama ili ako hoces nalijepiti na vizir takozvani sun shade kako bi smanjio mogucnost zaljepljivanja od sunca. Tu se prica zavrsava sto se tice zakona sve ostalo je izmisljanje asik mlake vode iz bojlera.
Nije saobracajni zakon tu da bi te sikanirao vec da bi ti i ostali ucesnici bili bezbjedniji.
TouringBiker
Posts: 1271
Joined: 03/04/2013 21:52
Grijem se na: Struju

#20 Re: Jeftine kacige - valjaju li ista?

Post by TouringBiker »

kijamet insan wrote:
vješalica wrote:Taj Zakon koji navodiš ne vrijedi na području BiH i kao takav se ne primjenjuje.

To sto su u BiH saobracajni drotovi "nepotkovani" neznaci da taj zakon nepostoji.
Ovdje se radi o internacionalnom saobracajnom zakonu i tu nema rekla kazala.

Za auta im je receno i na tome klempiraju raju redovno.
Zatamni prednju sofersajbnu i stakla vozaca i suvozaca na automobilu pa testiraj dali postoji zakon.

Kao sto su kolege vec predlozile i objasnile zakon imas mogucnost uzeti kacigu sa polarizacionim cvikama ili ako hoces nalijepiti na vizir takozvani sun shade kako bi smanjio mogucnost zaljepljivanja od sunca. Tu se prica zavrsava sto se tice zakona sve ostalo je izmisljanje asik mlake vode iz bojlera.
Nije saobracajni zakon tu da bi te sikanirao vec da bi ti i ostali ucesnici bili bezbjedniji.
A i radi tvoje vlastite glave. Udji sa tako zatamnjenim vizirom u tunel ili probaj voziti po noći, pa gledaj u šta ćeš se prvo zalijepiti - auto iz suprotnog smjera, banderu ili ćeš u hendek.
Druga je mogućnost stalno montirati i skidati takav vizir, zamjenjujući ga providnim za lošije svjetlosne uslove, ali to je kod većine kaciga komplikovano, a i mehanizam ne bi izdržao.
User avatar
Osigurach
Posts: 52
Joined: 30/05/2011 04:16
Location: Sarajevo

#21 Re: Jeftine kacige - valjaju li ista?

Post by Osigurach »

TouringBiker wrote: Dopušteni su samo blago zatamnjeni viziri, do 50%, potpuno crni i refleksni nikako, i upotreba samo pri jakom suncu a ne kad je tamno i noću (a na flip-up kacigama je zatamnjen ne više od 50% i može se ukloniti po potrebi, ulasku u tunel i sl.). Tako da bi taj svoj vizir morao stalno skidati čim je oblačno (ili prije mraka ili prije ulaska u tunel). BiH je preuzela ECE norme i primjenjuje ih (imam i svoj ECE broj), samim tim su one zakonski obavezujuće. Legalan za upotrebu je SAMO onaj vizir koji je atestiran za upotrebu u svim vremenskim uvjetima i noću.
Slazem se..
Upravu si za tunel i noc, to je sasvim normalno..
Ali ako si mislio da je moj vizir 100% zatamljen, neznam kako si mislio da vozim, ikako..
Mozda na slici izgleda kako jako zatamljeni vizir, ali ja sam sa ovim vizirom vozio navece, slabije se vidi naravno, ali se vidi.. Vjerovatno je i ovaj vizir 50% zatamljen, a mozda i malo vise.. 60-65%..
Ali vjeruj mi, koliko mi crni vizir smeta, navece i u tunelu.. Isto toliko mi zna preko dana zasmetati sunce..
Al eto.. Priznajem upravu si u nekim stvarima, u nekim nisi.. :-D

Al eto otisli smo daleko od teme.. Zakljucak:
Kacige u robotu NEVALJAJU !
Bolje jeftinu polovnu, a kavlitetnu (iako za mene nije higijenski), nego jeftinu a nekvalitetnu !
:-D :-D :-D
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14667
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#22 Re: Jeftine kacige - valjaju li ista?

Post by DaysleepeR »

ja imam reflektirajući vizir i nikad mi niko nije pravio problem radi toga, isto tako srećem na cesti bajkere iz cijele evrope sa identičnim vizirima, i ako oni preođu cijelu EU sa takvim vizirom onda nemamo šta pričati
TouringBiker
Posts: 1271
Joined: 03/04/2013 21:52
Grijem se na: Struju

#23 Re: Jeftine kacige - valjaju li ista?

Post by TouringBiker »

DaysleepeR wrote:ja imam reflektirajući vizir i nikad mi niko nije pravio problem radi toga, isto tako srećem na cesti bajkere iz cijele evrope sa identičnim vizirima, i ako oni preođu cijelu EU sa takvim vizirom onda nemamo šta pričati

Pošto očito nisi mogao prevesti šta gore piše što se tiče pravnog aspekta u EU:

http://www.thehelmetplace.co.uk/acatalo ... t_Law.html

Legally:

2) A 50% tint is the darkest you're allowed by law and even then it will be marked "for daylight use only". Dark, mirrored etc. visors are illegal, wear sunglasses instead.


S pravne strane:

2) 50% obojen je najtamnije što ti zakon dopušta i čak i tada će biti označen "samo za upotrebu po dnevnom svjetlu". Tamni, reflektirajući itd. viziri su ilegalni, nosi umjesto njih sunčane naočale.


http://de.wikipedia.org/wiki/Motorradhelm

Auch getönte Visiere müssen für den Straßenverkehr ein E-Prüfzeichen besitzen und dürfen nur bei Tageslicht unter guten Wetterbedingungen genutzt werden. Die Benutzung bei Nacht ist verboten und zudem gefährlich, da die Sicht stark eingeschränkt ist. Bei einer Missachtung dieses Verbotes ist mit rechtlichen Konsequenzen und im Falle eines Unfalls mit Regressforderungen der Versicherung zu rechnen.

I obojeni viziri moraju za upotrebu u cestovnom saobraćaju nositi oznaku E-ispitivanja i smiju se koristiti samo po dnevnom svjetlu pri dobrim vremenskim uslovima. Upotreba po noći je zabranjena i uz to opasna, jer je vid jako ograničen. Pri nepoštovanju ove zabrane ima se računati sa pravnim posljedicama i u slučaju nesreće sa regresnim zahtjevima osiguranja.

http://www.motorradonline24.de/mo24foru ... e-erlaubt/

Da kein Helm mit einem getönten oder Verspielgeltem Visier im Straßenverkehr zugelassen ist, so ist auch dieses Visier nicht Zugelassen. Somit übernimmt jeder Käufer für sich die Verantwortung.

Jer nijedna kaciga sa zatamnjenim ili reflektirajućim vizirom nije odobrena za upotrebu u cestovnom saobraćaju, tako ni ovi viziri nisu odobreni. S time svaki kupac preuzima na sebe odgovornost.



Ti "bajkeri iz cijele Europe" ili nisu dobro upoznati sa propisima ili imaju toliko love da im se fućka za kazne i što im u slučaju nesreće njihovo osiguranje neće namiriti štetu. Ja, bogme, nemam, i kad prelazim granicu pazim se dobro da mi je sve po propisima od opreme, a i da u prtljagu imam što bilo koja zemlja može tražiti (a i dok vozim po BiH) - i da imam reflektirajuću vestu i set za krpanje guma (premda pojma nemam kako ga upotrijebiti) i komplet alata i rezervne sijalice i osigurače i komplet prve pomoći na motoru.

Poznanik iz Italije je prije koju godinu platio kaznu na mostu za Krk jer je vozio sa zatamnjenim vizirom po oblačnom vremenu.
User avatar
kijamet insan
Posts: 151
Joined: 21/09/2012 15:10

#24 Re: Jeftine kacige - valjaju li ista?

Post by kijamet insan »

Stari nije problem okrpiti tubules gumu sa odgovarajucim setom (ja koristim komplet za krpljenje iz Louisa) i okrpio sam do sada gomilu auto i moto guma. 5 minuta posla. Ako treba pomoc otvori novu temu pa cemo tamo o tome :thumbup:
TouringBiker
Posts: 1271
Joined: 03/04/2013 21:52
Grijem se na: Struju

#25 Re: Jeftine kacige - valjaju li ista?

Post by TouringBiker »

kijamet insan wrote:Stari nije problem okrpiti tubules gumu sa odgovarajucim setom (ja koristim komplet za krpljenje iz Louisa) i okrpio sam do sada gomilu auto i moto guma. 5 minuta posla. Ako treba pomoc otvori novu temu pa cemo tamo o tome :thumbup:
Hvala na ponudi ali - tubeless??? U mene je još sa unutrašnjim gumama, iako su felge lijevane aluminijske (ne sa žbizama) - i set je za to... Tu su u alatu na motoru i 2 poluge za skidanje gume sa felge, ali da bi je ja uspio s tim skinuti spada već u science fiction.

Imam još set za krpanje koji je BMW isporučio još s motorom, Bog zna je li još i OK, nosam ga čisto propisa radi, a pored njega imam i onaj sprej sa pjenom i malu original BMW pumpu za zrak te manometar za tlak guma. Fala Bogu turistički je motor, ima se mjesta: 2 kofera, topcase, torba za rezervoar, dodatni prostori za prtljag u oklopu, prtljaga stane malne k'o u Fiću :thumbup:

Kad god mi se probušila guma, mogao sam dogurati do slijedećeg vulkanizera sa sprejem i napumpavanjem pumpom. Te Louisove komplete sam viđao u njihovim radnjama, ima i neko svrdlo i čepovi, te patrone sa gasom.
Post Reply