Jednostrano raskidanje ugovora

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
Foxx
Posts: 166
Joined: 11/01/2012 14:46

#1 Jednostrano raskidanje ugovora

Post by Foxx »

Situacija: imam ugovor na odredjeno vrijeme u firmi gdje radim, a cekam rezultate konkursa u drugoj firmi gdje cu imati puno bolje uslove, ugovor na neodredjeno, plata itd.
Posto ce se tu raditi o periodu od svega nekoliko dana, od dana prijema na posao, do pocetka rada, interesuje me na koji nacin mogu raskinuti ovaj trenutni ugovor. Da li mogu samo predati otkaz bez prethodne najave i sl.?
User avatar
holowey
Posts: 8440
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#2 Re: Jednostrano raskidanje ugovora

Post by holowey »

sta ti pise u tom ugovoru na odredjeno o otkazu i otkaznom roku? kakav odnos imas s tim poslodavcem? mozda mozes dogovoriti da ti godisnji odmor "prebije" otkazni rok
User avatar
medvjed23
Posts: 26849
Joined: 16/07/2010 13:49

#3 Re: Jednostrano raskidanje ugovora

Post by medvjed23 »

da, treba pogledati u ugovoru koliko iznosi otkazni rok.. trebalo bi da piše, a ako ne piše, možeš se pozvati na zakon o radu koji kaže:

"otkazni rok ne može biti kraći od sedam dana u slučaju da radnik otkazuje ugovor o radu"

otkaz se može predati bez prethodne najave ili posebnog obrazloženja, ali otkazni rok (vrijeme od predaje otkaza do prestanka radnog odnosa) se treba ispoštovati.. ako želiš prestati raditi prije isteka otkaznog roka, zamoli poslodavca, prvo usmeno, a onda i pismeno, da ti omogući sporazumni raskid radnog odnosa, sa datumom koji tebi odgovara..

tako je to sa pravne strane.. a gledano sa neke druge, recimo to tako, ljudske, ne valja nigdje vrata guzicom zatvarati :D uvijek je poželjno da poslodavac i radnik iskreno porazgovaraju i dogovore raskid koji odgovara i jednom i drugom..
prezimenko
Posts: 301
Joined: 26/12/2009 17:30

#4 Re: Jednostrano raskidanje ugovora

Post by prezimenko »

Normalno je da postoji otkazni rok i nova firma koja zaposljava ce cekati dok ti ne istekne teoretski :D
User avatar
nKrkan
Posts: 4984
Joined: 28/06/2013 23:11
Location: Tuzinje

#5 Re: Jednostrano raskidanje ugovora

Post by nKrkan »

Pravno pitanje :

Ovako, firma nam daje stalno svaki mjesec ugovor na mjesec jelte, al posto je uprava malo udaljena nekada od mjesta rada ja ugovor dobijem čak i 7 dana poslije , npr na njemu pise vrijedi od 1.3 , a ja ga dobio 7.3 i samo prazno mjesto za moj potpis... no nebitno

Mene zanima , da li ja mogu bez nekih velikih komplikacija , ako mi ugovor traje do 20.02. ,otići devetnaestog i reći ja više ne radim ovdje , ne želim potpisivati novi ugovor, 21. želim da imam svoje papire?
Mogu li zayebavati u stilu pa nismo te odjavili , treba vremena za poreznu moras raditi još par dana, a ja želim da stanem taj isti dan kada piše u ugovoru

Blagodarim na odgovorima
kuli1961
Posts: 2430
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#6 Re: Jednostrano raskidanje ugovora

Post by kuli1961 »

nKrkan wrote: 15/02/2020 20:46 Pravno pitanje :

Ovako, firma nam daje stalno svaki mjesec ugovor na mjesec jelte, al posto je uprava malo udaljena nekada od mjesta rada ja ugovor dobijem čak i 7 dana poslije , npr na njemu pise vrijedi od 1.3 , a ja ga dobio 7.3 i samo prazno mjesto za moj potpis... no nebitno

Mene zanima , da li ja mogu bez nekih velikih komplikacija , ako mi ugovor traje do 20.02. ,otići devetnaestog i reći ja više ne radim ovdje , ne želim potpisivati novi ugovor, 21. želim da imam svoje papire?
Mogu li zayebavati u stilu pa nismo te odjavili , treba vremena za poreznu moras raditi još par dana, a ja želim da stanem taj isti dan kada piše u ugovoru

Blagodarim na odgovorima
Zakon o radu F BiH ("Sl.novine F BiH" br. 26/16 i 89/18):
Član 94.
Ugovor o radu prestaje:
a.
b.
c.
d.
e.
f.
g. istekom vremena na koje je zaključen ugovor
o radu na određeno vrijeme;


Mozes im reci koji dan prije datuma isteka ugovora- odjavite me sa posljednim danom iz ugovora, na taj dan zelim odjavu i ovjerenu radnicku knjizicu..
User avatar
nKrkan
Posts: 4984
Joined: 28/06/2013 23:11
Location: Tuzinje

#7 Re: Jednostrano raskidanje ugovora

Post by nKrkan »

kuli1961 wrote: 15/02/2020 21:48
nKrkan wrote: 15/02/2020 20:46 Pravno pitanje :

Ovako, firma nam daje stalno svaki mjesec ugovor na mjesec jelte, al posto je uprava malo udaljena nekada od mjesta rada ja ugovor dobijem čak i 7 dana poslije , npr na njemu pise vrijedi od 1.3 , a ja ga dobio 7.3 i samo prazno mjesto za moj potpis... no nebitno

Mene zanima , da li ja mogu bez nekih velikih komplikacija , ako mi ugovor traje do 20.02. ,otići devetnaestog i reći ja više ne radim ovdje , ne želim potpisivati novi ugovor, 21. želim da imam svoje papire?
Mogu li zayebavati u stilu pa nismo te odjavili , treba vremena za poreznu moras raditi još par dana, a ja želim da stanem taj isti dan kada piše u ugovoru

Blagodarim na odgovorima
Zakon o radu F BiH ("Sl.novine F BiH" br. 26/16 i 89/18):
Član 94.
Ugovor o radu prestaje:
a.
b.
c.
d.
e.
f.
g. istekom vremena na koje je zaključen ugovor
o radu na određeno vrijeme;


Mozes im reci koji dan prije datuma isteka ugovora- odjavite me sa posljednim danom iz ugovora, na taj dan zelim odjavu i ovjerenu radnicku knjizicu..
Rijeseno bez problema
Samo sam danas morao napisati izjavu nekakvu bespotrebnu gdje molim kao direktora drustva za raskid ugovora hahahaha
Milenkov buraz
Posts: 6956
Joined: 27/11/2018 13:02

#8 Re: Jednostrano raskidanje ugovora

Post by Milenkov buraz »

U suštini može sve, ne postoji taj zakon koji te može natjerati da radiš otkazni rok. Naravno treba gledati da sve bude korektno i da se odradi otkazni rok ali... Ja sam u jednoj firmi kada mi je pukao film samo rekao ja sutra ne dolazim na posao a vi me natjerajte da dođem. Bilo je negodovanja kao ne možeš ti to samo tako ali na kraju nisu ništa poduzeli kao ni ja ali to su ekstremni primjeri. Mislim da u svakom ugovoru mora stajati minimalni otkazni rok ali opet je stvar dogovora sa direktorom društva.
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#9 Re: Jednostrano raskidanje ugovora

Post by JThomas »

pa vidi, ništa van krivičnog te niko ne može fizički natjerati, ali odgovaraš za posljedice. ovo što on pita nije uopšte raskid ni otkaz (ako mu nije prerastao na neodređeno), nego je istek ugovora. tu se otkazni rok ne primjenjuje, jer nije otkaz.
User avatar
nKrkan
Posts: 4984
Joined: 28/06/2013 23:11
Location: Tuzinje

#10 Re: Jednostrano raskidanje ugovora

Post by nKrkan »

JThomas wrote: 20/02/2020 11:28 pa vidi, ništa van krivičnog te niko ne može fizički natjerati, ali odgovaraš za posljedice. ovo što on pita nije uopšte raskid ni otkaz (ako mu nije prerastao na neodređeno), nego je istek ugovora. tu se otkazni rok ne primjenjuje, jer nije otkaz.
Upravo , istekao ugovor jucer , ja danas dosao po papire uzeo ih ,al kaze eto de nam napisi molim direktora drustva za raskid ugovora potpisi se i datum jucerasnji
Ja to ispunim cao
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#11 Re: Jednostrano raskidanje ugovora

Post by JThomas »

i to su ublehe nepismenih, ako je tako kako si rekao nemaš šta moliti nego ugovor prestaje istekom vremena.
Post Reply