Jedno pitanje za vjernike

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

ratomir
Posts: 176
Joined: 23/07/2013 14:31

#101 Re: Jedno pitanje za vjernike

Post by ratomir »

FreedomUSA wrote:Ovo pitanje je za vjernike, nebitno o kojoj religiji je riječ.

Kako objašnjavate zašto Bog dozvoljava ogromnu patnju djece? Ipak veliki broj djece svake godine oboljeva i umire od npr. leukemije, a neki se čak rode slijepi, gluhi, ili bez noge ili ruke. Kako objašnjavate ovo i kako se to uklapa sa vašim vjerovanjem i vašom svetom knjigom?
misljenja sam takvog da bi mi svi ostali zdravi,lijepi i pametni svatili blagodati zdravlja naspram bolesti,vida naspram sljepila itd,te da bi u nama proradila empatija te da se na moguce nacine postavimo i pomognemo tim istim unesrecenim.
A za tvoj primejer leukemije: uzet cu za primjer "doktor ateist" radi da pomogne tom djetetu ali ne uspije i dijete umre,a imao je sve moguce lijekove i aparate da izlijeci to dijete,jel onda smrt djeteta ide na dusu doktora?
User avatar
Ludzak
Posts: 5605
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#102 Re: Jedno pitanje za vjernike

Post by Ludzak »

Ma kakav ba bog? Je li iko ikada tog Boga vidio, dodirnuo, čuo?
Izmišljen kao i ostali bogovi u historiji čovječanstva.
User avatar
Irsar
Posts: 1604
Joined: 10/03/2017 16:49

#103 Re: Jedno pitanje za vjernike

Post by Irsar »

Ludzak wrote:Ma kakav ba bog? Je li iko ikada tog Boga vidio, dodirnuo, čuo?
Izmišljen kao i ostali bogovi u historiji čovječanstva.
Nevjernici i njihove karikature od argumenata.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#104 Re: Jedno pitanje za vjernike

Post by Smrcak15 »

Ludzak wrote:Ma kakav ba bog? Je li iko ikada tog Boga vidio, dodirnuo, čuo?
Izmišljen kao i ostali bogovi u historiji čovječanstva.
To sto ga ne vidimo i necujemo nije dokaz da ne postoji....a sta ako on namjerno nece da ti se pokaze zbog nekog razloga i ti ces na osnovu toga zakljucit da ne postoji.
kerima1
Posts: 3530
Joined: 13/06/2012 19:04

#105 Re: Jedno pitanje za vjernike

Post by kerima1 »

Smrcak15 wrote:
Ludzak wrote:Ma kakav ba bog? Je li iko ikada tog Boga vidio, dodirnuo, čuo?
Izmišljen kao i ostali bogovi u historiji čovječanstva.
To sto ga ne vidimo i necujemo nije dokaz da ne postoji....a sta ako on namjerno nece da ti se pokaze zbog nekog razloga i ti ces na osnovu toga zakljucit da ne postoji.
:lol:
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21762
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#106 Re: Jedno pitanje za vjernike

Post by MarlboroGold »

Smrcak15 wrote:
Ludzak wrote:Ma kakav ba bog? Je li iko ikada tog Boga vidio, dodirnuo, čuo?
Izmišljen kao i ostali bogovi u historiji čovječanstva.
To sto ga ne vidimo i necujemo nije dokaz da ne postoji....a sta ako on namjerno nece da ti se pokaze zbog nekog razloga i ti ces na osnovu toga zakljucit da ne postoji.
Nisu ljudi vidjeli ni Zeusa, Ra itd., odnosno nisu imali dokaze, tako da se i za njih jednako može tvrditi da se namjerno nisu htjeli pokazati ljudima po tvom rezonovanju. Nema razlike.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#107 Re: Jedno pitanje za vjernike

Post by Smrcak15 »

MarlboroGold wrote:
Smrcak15 wrote:
Ludzak wrote:Ma kakav ba bog? Je li iko ikada tog Boga vidio, dodirnuo, čuo?
Izmišljen kao i ostali bogovi u historiji čovječanstva.
To sto ga ne vidimo i necujemo nije dokaz da ne postoji....a sta ako on namjerno nece da ti se pokaze zbog nekog razloga i ti ces na osnovu toga zakljucit da ne postoji.
Nisu ljudi vidjeli ni Zeusa, Ra itd., odnosno nisu imali dokaze, tako da se i za njih jednako može tvrditi da se namjerno nisu htjeli pokazati ljudima po tvom rezonovanju. Nema razlike.
samo sto ovi svi sute , nejavljaju se nikako, dok Allah salje poslanike , knjige kao manuale za zivot ljudima na zemlji
User avatar
harač
Posts: 5274
Joined: 13/02/2006 13:30

#108 Re: Jedno pitanje za vjernike

Post by harač »

:lol: :run:

[just passing through]
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21762
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#109 Re: Jedno pitanje za vjernike

Post by MarlboroGold »

Smrcak15 wrote: samo sto ovi svi sute , nejavljaju se nikako, dok Allah salje poslanike , knjige kao manuale za zivot ljudima na zemlji
Slali su Zeus i Posejdon munje i valove :D
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#110 Re: Jedno pitanje za vjernike

Post by Smrcak15 »

MarlboroGold wrote:
Smrcak15 wrote: samo sto ovi svi sute , nejavljaju se nikako, dok Allah salje poslanike , knjige kao manuale za zivot ljudima na zemlji
Slali su Zeus i Posejdon munje i valove :D
nista oni nisu slali...

dali je ikad dosao poslanik sa cudima od tog BOga zeusa ili posejdona da poziva ljude njima???
User avatar
JVC
Posts: 921
Joined: 12/05/2017 11:30

#111 Re: Jedno pitanje za vjernike

Post by JVC »

FreedomUSA wrote:Ovo pitanje je za vjernike, nebitno o kojoj religiji je riječ.

Kako objašnjavate zašto Bog dozvoljava ogromnu patnju djece? Ipak veliki broj djece svake godine oboljeva i umire od npr. leukemije, a neki se čak rode slijepi, gluhi, ili bez noge ili ruke. Kako objašnjavate ovo i kako se to uklapa sa vašim vjerovanjem i vašom svetom knjigom?
Nisi prvi a ni posljednji koji postavlja ovo pitanje, zasto sve ovo ako postoji ljubazan i snazan Bog?
Ivan 16:33 "To vam rekoh da u meni mir imate. U svijetu imate muku, ali hrabri budite - ja sam pobijedio svijet!"
Postavlja se logicko pitanje zasto Bog nije stvorio svijet bez patnje, boli, smrti itd? Odgovor je da je tako i bilo - Postanak: 1:31 "I vidje Bog sve što je učinio, i bijaše veoma dobro..." Bog je postojao od proslosti vjecnosti kao Otac, Sin i Duh zajedno u odnosu savrsene ljubavi. Dakle, ljubav je najvisa vrijednost u svemiru. Vjerovatno zvuci kao klise, ali ljudi su zloupotrijebili slobodnu volju odbacujuci Boga i tako se odmakli od Njega. A to je rezultiralo uvodenjem dvije vrste zla u svijet: moralno zlo i prirodno zlo.
Jedan mudrac je rekao " Bozji krajnji odgovor na patnju nije objasnjenje; to je olicenje. Patnja je osobni problem; zahtijeva osobni odgovor. A Bog nije dalek, odvojen, nezainteresirano bozanstvo; On je usao u nas svijet i osobno dozivio nasu bol..."

Otkrivenje 21: 4 "I otrt će im svaku suzu s očiju te smrti više neće biti, ni tuge, ni jauka, ni boli više neće biti jer - prijašnje uminu."
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21762
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#112 Re: Jedno pitanje za vjernike

Post by MarlboroGold »

Smrcak15 wrote:
MarlboroGold wrote:
Smrcak15 wrote: samo sto ovi svi sute , nejavljaju se nikako, dok Allah salje poslanike , knjige kao manuale za zivot ljudima na zemlji
Slali su Zeus i Posejdon munje i valove :D
nista oni nisu slali...

dali je ikad dosao poslanik sa cudima od tog BOga zeusa ili posejdona da poziva ljude njima???
Image
TitaniuM.ba
Posts: 19
Joined: 10/05/2011 15:27

#113 Re: Jedno pitanje za vjernike

Post by TitaniuM.ba »

Smrcak15 wrote:
Ludzak wrote:Ma kakav ba bog? Je li iko ikada tog Boga vidio, dodirnuo, čuo?
Izmišljen kao i ostali bogovi u historiji čovječanstva.
To sto ga ne vidimo i necujemo nije dokaz da ne postoji....a sta ako on namjerno nece da ti se pokaze zbog nekog razloga i ti ces na osnovu toga zakljucit da ne postoji.
Sve što je van domena ljudskog poimanja je krajnje irelevantno za život istog (dok se situacija ne promijeni). Bog će biti relevantan onog trenutka kada se manufestuje unutar tog domena i da validan razlog za svoje postojanje. Do tada on samo živi u glavama pojedinaca koji žele "easy way out". Ista stvar je i sa gotovo svim dogmatskim vjerovanjima koja religije propovijedaju. Život na onom anamo svijetu je krajnje irelevantan, pogotovo ako se uzme u obzir stav npr. Islama koji tvrdi da ja kao ateista ne moram nužno zavržiti u roštilju jer sam na ovom svijetu bio insan, a ne hajvan prema drugima.

Zapamti, bog treba nas, a ne mi njega, bez obzira koliko ajeta i sura ti trpao u glavu i uvjeravao sebe u suprotno. Bez bilo kakve nama pojmljive manifestacije on je samo još jedan boogeyman u nizu.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#114 Re: Jedno pitanje za vjernike

Post by Smrcak15 »

TitaniuM.ba wrote:
Smrcak15 wrote:
Ludzak wrote:Ma kakav ba bog? Je li iko ikada tog Boga vidio, dodirnuo, čuo?
Izmišljen kao i ostali bogovi u historiji čovječanstva.
To sto ga ne vidimo i necujemo nije dokaz da ne postoji....a sta ako on namjerno nece da ti se pokaze zbog nekog razloga i ti ces na osnovu toga zakljucit da ne postoji.
Sve što je van domena ljudskog poimanja je krajnje irelevantno za život istog (dok se situacija ne promijeni). Bog će biti relevantan onog trenutka kada se manufestuje unutar tog domena i da validan razlog za svoje postojanje. Do tada on samo živi u glavama pojedinaca koji žele "easy way out". Ista stvar je i sa gotovo svim dogmatskim vjerovanjima koja religije propovijedaju. Život na onom anamo svijetu je krajnje irelevantan, pogotovo ako se uzme u obzir stav npr. Islama koji tvrdi da ja kao ateista ne moram nužno zavržiti u roštilju jer sam na ovom svijetu bio insan, a ne hajvan prema drugima.

Zapamti, bog treba nas, a ne mi njega, bez obzira koliko ajeta i sura ti trpao u glavu i uvjeravao sebe u suprotno. Bez bilo kakve nama pojmljive manifestacije on je samo još jedan boogeyman u nizu.
Sve što je van domena ljudskog poimanja je krajnje irelevantno za život istog (dok se situacija ne promijeni).
ovo je pogresno sa svih strana i uglova

To sto ne mozemo shvatiti sustinu Boga, kako izgleda i nemoze nas um da ga obuhvati ne znaci da je irrelevantno za nas zivot ako ti se on objavi preko knjige i poslanika svoga kojeg posalje, pa ti dadne naredbe i zabrane, kodekse ponasanja u njegovoj kuci tj. zemlji koju je on uradio za nas.

Cak i sa naucne strane ovo sto si napisao nije tacno, naprimjer teorija relativiteta koja pretpostavlja matematicki da nesto postoji, naprimjer gravitacioni valovi i jos neke druge stvari, koje niko nije mogao da testira i provjeri u Ajstanovom vremenu, pa su naucnici proizilazili iz toga, ako teorija objasnjava i proracunava ovo dobro, kao zakrivljenje prostora onda mozemo da vjerujemo da su tacni i drugi navodi sto ta teorija vuce sa sobom, tom istom logikom se i mi vjernici vucemo kad je vjera u pitanju, ako Kuran nesto kaze i tvrdi sto ljudi nisu mogli tvrdjeti u tom vremenu, sto ukazuje na nadnaravnu znanje Kurana, mi onda pretpostavljamo, ako je to tacno onda su i drugi navodi Kurana tacni iako ne mozemo ih testirati experimentalno, kao recimo buduci svijet ili Boga.
Bog će biti relevantan onog trenutka kada se manufestuje unutar tog domena i da validan razlog za svoje postojanje.
'

da ti dam jednu alegoriju da uvidis koliko si profulao sa ovom izjavom

Ako ja tebi kazem da je jedna grupa naucnika odlucila da uradi testiranje na ljudima da vide kakvi su u raznim situacijama, pa su instalirali skrivene kamere i sakrili ih i nisu nista spominjali da ce biti snimani, da bi se doslo do njihovog pravog lica, onakvi kakvu su u stvarnosti.

A ti kazes meni, Skrivena kamera će biti relevantna onog trenutka kada se manufestuje unutar tog domena i da validan razlog za svoje postojanje.

to je upravo ono sto ti tvrdis, jer poenta je da je Allah sakriven, od ljudskih ociju i to pravilo vazi sve do sudnjeg dana, nije udovoljio ni njegovim najblizim poslanicima kad su trazili da ga vide, on je obecao da ce se tek moci vidjeti kada se ovaj zivotni test zavrsi, i nema potrebe vise za "skrivenim kamerama".
Jesi li me sad razumio? Jer kada bi se Bog pokazao on bi bio poput profesora koji dodje na test i donese studentima test i ujedno rjesenja za zadatke u testu, znaci sam bi sebi dohakao sto bi se rekli, izgubio bi se smisao stvaranja covjeka a to je zivotno testiranje.

Do tada on samo živi u glavama pojedinaca koji žele "easy way out".
nije ni ovo tacno, "easy way out", sudnji dan i taj koncept sa Bogom nije bas easy way out

mozda bi se mogao sloziti sa tobom za to easy way out, u onom pogledu da Bog daje smisao postojanju univerzuma i nas ovdje, pa ti to dodje kao neki easy esay out za pitanja koja muce covjecanstvo od pocetka historije.

Život na onom anamo svijetu je krajnje irelevantan, .
cuj to, znaci sudnji dan da se sudi ljudi za njihova djela na zemlji, pa onda nagrada i kazna su irelevantne, Ako Bog postoji onda ako je pravedan sudnji dan mora postojati , nagrada i kazna, jer u suprotnom ne bi bio pravedan, ako bi nas stvorio i poslao u nistavilo, to bi bilo samo experimentisanje sa nama, a Bog ne experimentise jer on vec zna sve ishode.

AKo ja tebi kazem da sud i sudije , i advokati na zemlji su irelevantni, ako kaze pa nisu , eh pa sudnji dan, sudenje, advokati svjedoci na sudnjem danu isto tako nisu irelevantni, nego relevanatni i logicni-

pogotovo ako se uzme u obzir stav npr. Islama koji tvrdi da ja kao ateista ne moram nužno zavržiti u roštilju jer sam na ovom svijetu bio insan, a ne hajvan prema drugima
nije to bas tako,

ateista koji nikad ne dodje infomracija islama ili bilo kakve objave od Boga i umre, takav ide na test na sudnjem danu, znaci takvom je test samo pomjerene, umjesto da bude testiran sad njega ceka testiranje na sudnjem danu, eh kako ces ti proci na tom testu, to ce odluciti tvoj kraj, da li ides u vjecni zivot i uzivanje ili kaznu.

Ako ti mislis da ti kao ateista ides u raj poslije smrti tek tako onda si se zestoko zafrkao, nego te dobro nasamario :kiss:
Zapamti, bog treba nas, a ne mi njega, bez obzira koliko ajeta i sura ti trpao u glavu i uvjeravao sebe u suprotno.
cekaj, evo ima nesto da ti kaze, javlja ti se iz Kurana:

29:6....Allah sigurno može bez svih svjetova biti.
35:15 O ljudi, vi ste siromasi, vi trebate Allaha, a Allah je nezavisan i hvale dostojan.

Mi ne trebamo Boga, cuj to, a sta mislis da on priklijest kisik, pa nemozes disati, oduzme ti vid pa ne mozes vidjeti, oduzme ti sluh pa ne mozes cuti, oduzme ti zdravlje pa te zakuje za invalidska do kraja zivota. Tvoje tijelo radi onako kako te je on u DNK kodovima programirao , kako onda mozes reci mi ne trebamo Boga.

To je poput robota kojeg programeri izprogramiraju kako ce funkcionisati i onda robot kaze , sad mogu bez vas :D
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#115 Re: Jedno pitanje za vjernike

Post by Smrcak15 »

MarlboroGold wrote: Image
je li ikad Zeus slao poslanike, i knjige kao uputu za covjencastvo?
Je li ikad davao cuda poslanicima ako ih je slao ikad?
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#116 Re: Jedno pitanje za vjernike

Post by славянин »

Sta poslanike pa poslao magicnog bika da ukrade Evropu iz libanona :lol:
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50564
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#117 Re: Jedno pitanje za vjernike

Post by Bloo »

Zeus nije imao potrebe za poslanicima.
On se utjelovi u sta hoce i boravi medu narodom...ostavi koje dijete tu i tamo....ha ja.


Narodski covjek.


Atena se ukazivala ljudima redovno...
TitaniuM.ba
Posts: 19
Joined: 10/05/2011 15:27

#118 Re: Jedno pitanje za vjernike

Post by TitaniuM.ba »

Sve što je van domena ljudskog poimanja je krajnje irelevantno za život istog (dok se situacija ne promijeni).
ovo je pogresno sa svih strana i uglova

To sto ne mozemo shvatiti sustinu Boga, kako izgleda i nemoze nas um da ga obuhvati ne znaci da je irrelevantno za nas zivot ako ti se on objavi preko knjige i poslanika svoga kojeg posalje, pa ti dadne naredbe i zabrane, kodekse ponasanja u njegovoj kuci tj. zemlji koju je on uradio za nas.

Cak i sa naucne strane ovo sto si napisao nije tacno, naprimjer teorija relativiteta koja pretpostavlja matematicki da nesto postoji, naprimjer gravitacioni valovi i jos neke druge stvari, koje niko nije mogao da testira i provjeri u Ajstanovom vremenu, pa su naucnici proizilazili iz toga, ako teorija objasnjava i proracunava ovo dobro, kao zakrivljenje prostora onda mozemo da vjerujemo da su tacni i drugi navodi sto ta teorija vuce sa sobom, tom istom logikom se i mi vjernici vucemo kad je vjera u pitanju, ako Kuran nesto kaze i tvrdi sto ljudi nisu mogli tvrdjeti u tom vremenu, sto ukazuje na nadnaravnu znanje Kurana, mi onda pretpostavljamo, ako je to tacno onda su i drugi navodi Kurana tacni iako ne mozemo ih testirati experimentalno, kao recimo buduci svijet ili Boga.
Bog će biti relevantan onog trenutka kada se manufestuje unutar tog domena i da validan razlog za svoje postojanje.
'

da ti dam jednu alegoriju da uvidis koliko si profulao sa ovom izjavom

Ako ja tebi kazem da je jedna grupa naucnika odlucila da uradi testiranje na ljudima da vide kakvi su u raznim situacijama, pa su instalirali skrivene kamere i sakrili ih i nisu nista spominjali da ce biti snimani, da bi se doslo do njihovog pravog lica, onakvi kakvu su u stvarnosti.

A ti kazes meni, Skrivena kamera će biti relevantna onog trenutka kada se manufestuje unutar tog domena i da validan razlog za svoje postojanje.

to je upravo ono sto ti tvrdis, jer poenta je da je Allah sakriven, od ljudskih ociju i to pravilo vazi sve do sudnjeg dana, nije udovoljio ni njegovim najblizim poslanicima kad su trazili da ga vide, on je obecao da ce se tek moci vidjeti kada se ovaj zivotni test zavrsi, i nema potrebe vise za "skrivenim kamerama".
Jesi li me sad razumio? Jer kada bi se Bog pokazao on bi bio poput profesora koji dodje na test i donese studentima test i ujedno rjesenja za zadatke u testu, znaci sam bi sebi dohakao sto bi se rekli, izgubio bi se smisao stvaranja covjeka a to je zivotno testiranje.

Do tada on samo živi u glavama pojedinaca koji žele "easy way out".
nije ni ovo tacno, "easy way out", sudnji dan i taj koncept sa Bogom nije bas easy way out

mozda bi se mogao sloziti sa tobom za to easy way out, u onom pogledu da Bog daje smisao postojanju univerzuma i nas ovdje, pa ti to dodje kao neki easy esay out za pitanja koja muce covjecanstvo od pocetka historije.

Život na onom anamo svijetu je krajnje irelevantan, .
cuj to, znaci sudnji dan da se sudi ljudi za njihova djela na zemlji, pa onda nagrada i kazna su irelevantne, Ako Bog postoji onda ako je pravedan sudnji dan mora postojati , nagrada i kazna, jer u suprotnom ne bi bio pravedan, ako bi nas stvorio i poslao u nistavilo, to bi bilo samo experimentisanje sa nama, a Bog ne experimentise jer on vec zna sve ishode.

AKo ja tebi kazem da sud i sudije , i advokati na zemlji su irelevantni, ako kaze pa nisu , eh pa sudnji dan, sudenje, advokati svjedoci na sudnjem danu isto tako nisu irelevantni, nego relevanatni i logicni-

pogotovo ako se uzme u obzir stav npr. Islama koji tvrdi da ja kao ateista ne moram nužno zavržiti u roštilju jer sam na ovom svijetu bio insan, a ne hajvan prema drugima
nije to bas tako,

ateista koji nikad ne dodje infomracija islama ili bilo kakve objave od Boga i umre, takav ide na test na sudnjem danu, znaci takvom je test samo pomjerene, umjesto da bude testiran sad njega ceka testiranje na sudnjem danu, eh kako ces ti proci na tom testu, to ce odluciti tvoj kraj, da li ides u vjecni zivot i uzivanje ili kaznu.

Ako ti mislis da ti kao ateista ides u raj poslije smrti tek tako onda si se zestoko zafrkao, nego te dobro nasamario :kiss:
Zapamti, bog treba nas, a ne mi njega, bez obzira koliko ajeta i sura ti trpao u glavu i uvjeravao sebe u suprotno.
cekaj, evo ima nesto da ti kaze, javlja ti se iz Kurana:

29:6....Allah sigurno može bez svih svjetova biti.
35:15 O ljudi, vi ste siromasi, vi trebate Allaha, a Allah je nezavisan i hvale dostojan.

Mi ne trebamo Boga, cuj to, a sta mislis da on priklijest kisik, pa nemozes disati, oduzme ti vid pa ne mozes vidjeti, oduzme ti sluh pa ne mozes cuti, oduzme ti zdravlje pa te zakuje za invalidska do kraja zivota. Tvoje tijelo radi onako kako te je on u DNK kodovima programirao , kako onda mozes reci mi ne trebamo Boga.

To je poput robota kojeg programeri izprogramiraju kako ce funkcionisati i onda robot kaze , sad mogu bez vas :D[/quote]
TitaniuM.ba
Posts: 19
Joined: 10/05/2011 15:27

#119 Re: Jedno pitanje za vjernike

Post by TitaniuM.ba »

@smrcak

1. Teorija relativiteta je ispreturana uzduž i poprijeko i mnogi njeni aspekti su dokazani. Ono što nije dokazano se uzima sa "rezervom" i na tome se aktivno radi. Griješiš u potpunosti kada kažeš da se cijela teorija uzima kao apsolutna istina samo zato što su njeni dijelovi dokazivi. Kao što sam i ranije rekao, ovo što je do sada dokazano i za šta postoje čvrsti empirijski dokazi, jeste relevantno za modernog čovjeka.

2. Ova analogija sa skrivenom kamerom, profesorom i ispitom ti je mnogo tanka. Kamera je čvrsti fizički objekat kojeg je napravio čovjek, pitanja na ispitu je napisao čovjek, profesor je čovjek. Kužiš, kaj ne? Sve što sam ti naveo se nalazi unutar domena našeg poimanja i samim tim je relevantno za naše postojanje na ovaj ili onaj način. Bog nije jer se nikada nije manifestovao, a život teče dalje. Naravno, ovdje se postavlja pitanje kako bismo mi uopšte spoznali nešto sto je van našeg poimanja prostora i vremena, ali to je drugo pitanje i ja dalje smatram da je irelevantno. Zapravo to je glavni razlog zbog kog sam istupio iz religije.

3. "Pod easy way out" sam mislio iznalaženje prostih odgovora na izrazito kompleksna pitanja koja evidentno nemaju prosto rješenje (barem prema ono što do sada znamo o univerzumu). Bog postavlja mnogo više pitanja nego što odgovara, simpl ez det.

4. Na ovo o sudnjem dano i zagrobnom životu ti nemam šta reći fakat. Tu zanijemim svaki put...

5. Knjiga koja sama daje odgovore na svoje tvrdnje nije nikakav dokaz. Ajeti nisu ništa drugo nego stihovi arapske sci-fi poezije. Kako ne shvataš to nakon toliko silnih postova koje si ostavio na ovom forumu? To je činjenica sa kojom se i najzagriženiji vjernik mora suočiti prije ili kasnije.

6. Kao što rekoh, bog (mislim prije svega na abrahamskog) je jedna obična babaroga. Bivaš linčovan čim staviš njegovo postojanje pod znak pitanja.

7. "To je poput robota kojeg programeri izprogramiraju kako ce funkcionisati i onda robot kaze , sad mogu bez vas". Da, dobro si to protumačio jer umjetna inteligencija nije više isključiva kao što je nekad bila.
User avatar
tuzlak1212
Posts: 4354
Joined: 09/09/2018 23:21

#120 Re: Jedno pitanje za vjernike

Post by tuzlak1212 »

Znaci Zeus je slican Odinu, nisam nikad razmisljao o slicnosti Grčke i Nordijske mitologije nagrubo gledano po najpoznatijim stavkama. Imaju i sinove božije cije su matere sa zemlje Hercules-Thor (ovdje mi je i Isus naumpao)... Thoru je ja mislim mati Zemlja a ne žena
A onda Evropa odbaci Odina i Thora, boga i sina božijeg i zamjeni ih Ocem i Isusom, bogom i sinom božijim. :hmpf:

Imal još neki bog osim Allaha da nema drugova bogova niti djece ni po kojoj sekti?
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#121 Re: Jedno pitanje za vjernike

Post by Smrcak15 »

TitaniuM.ba wrote:@smrcak

1. Teorija relativiteta je ispreturana uzduž i poprijeko i mnogi njeni aspekti su dokazani. Ono što nije dokazano se uzima sa "rezervom" i na tome se aktivno radi. Griješiš u potpunosti kada kažeš da se cijela teorija uzima kao apsolutna istina samo zato što su njeni dijelovi dokazivi. Kao što sam i ranije rekao, ovo što je do sada dokazano i za šta postoje čvrsti empirijski dokazi, jeste relevantno za modernog čovjeka.

2. Ova analogija sa skrivenom kamerom, profesorom i ispitom ti je mnogo tanka. Kamera je čvrsti fizički objekat kojeg je napravio čovjek, pitanja na ispitu je napisao čovjek, profesor je čovjek. Kužiš, kaj ne? Sve što sam ti naveo se nalazi unutar domena našeg poimanja i samim tim je relevantno za naše postojanje na ovaj ili onaj način. Bog nije jer se nikada nije manifestovao, a život teče dalje. Naravno, ovdje se postavlja pitanje kako bismo mi uopšte spoznali nešto sto je van našeg poimanja prostora i vremena, ali to je drugo pitanje i ja dalje smatram da je irelevantno. Zapravo to je glavni razlog zbog kog sam istupio iz religije.

3. "Pod easy way out" sam mislio iznalaženje prostih odgovora na izrazito kompleksna pitanja koja evidentno nemaju prosto rješenje (barem prema ono što do sada znamo o univerzumu). Bog postavlja mnogo više pitanja nego što odgovara, simpl ez det.

4. Na ovo o sudnjem dano i zagrobnom životu ti nemam šta reći fakat. Tu zanijemim svaki put...

5. Knjiga koja sama daje odgovore na svoje tvrdnje nije nikakav dokaz. Ajeti nisu ništa drugo nego stihovi arapske sci-fi poezije. Kako ne shvataš to nakon toliko silnih postova koje si ostavio na ovom forumu? To je činjenica sa kojom se i najzagriženiji vjernik mora suočiti prije ili kasnije.

6. Kao što rekoh, bog (mislim prije svega na abrahamskog) je jedna obična babaroga. Bivaš linčovan čim staviš njegovo postojanje pod znak pitanja.

7. "To je poput robota kojeg programeri izprogramiraju kako ce funkcionisati i onda robot kaze , sad mogu bez vas". Da, dobro si to protumačio jer umjetna inteligencija nije više isključiva kao što je nekad bila.
uh kako volim ovako strukturisano kad mi neko napise :thumbup: odmah mi se mili i odgovoriti.
1. Teorija relativiteta je ispreturana uzduž i poprijeko i mnogi njeni aspekti su dokazani. Ono što nije dokazano se uzima sa "rezervom" i na tome se aktivno radi. Griješiš u potpunosti kada kažeš da se cijela teorija uzima kao apsolutna istina samo zato što su njeni dijelovi dokazivi. Kao što sam i ranije rekao, ovo što je do sada dokazano i za šta postoje čvrsti empirijski dokazi, jeste relevantno za modernog čovjeka.
poslusaj sta ovaj fizicar kaze


kaze ako jednu stvar nagovijesti matematicki proracun i poslije se dokaze da je tacno kroz experimente, onda one stvari koje ti isti proracuni i teorije nagovjestavaju se uzimaju kao istiniti iako se experimentalno nemogu dokazati.

2. Ova analogija sa skrivenom kamerom, profesorom i ispitom ti je mnogo tanka. Kamera je čvrsti fizički objekat kojeg je napravio čovjek, pitanja na ispitu je napisao čovjek, profesor je čovjek. Kužiš, kaj ne? Sve što sam ti naveo se nalazi unutar domena našeg poimanja i samim tim je relevantno za naše postojanje na ovaj ili onaj način. Bog nije jer se nikada nije manifestovao, a život teče dalje. Naravno, ovdje se postavlja pitanje kako bismo mi uopšte spoznali nešto sto je van našeg poimanja prostora i vremena, ali to je drugo pitanje i ja dalje smatram da je irelevantno. Zapravo to je glavni razlog zbog kog sam istupio iz religije.
ne bi ja bas rekao da je tanka, nego super analogija, jer princip je isti

Bog se skriva, ne pokazuje namjerno ljudima kako ne bi unistio svoj test, jer kad bi se pokazao, onda vise ne bi bilo hoces li vjerovati i slijediti sta kaze, nego sad ga vidis i moras, ne necu nema nemogu, moras od straha jer se ne suprostavlja stvaraocu univerzuma , onome u cijim rukama je tvoj zivot.

Naucnici namjerno skrivaju kameru kako bi pokazali kakvi su ljudi u odredjenim sirtuacijama, kada bi rekli kamere su postavljenje i bit ce te snimani, sta mislis dali bi ispravan bio njihov test, ako bi se svi ucesnici sustezali skroz od svega, ne bi se pokazalo njihovo pravo lice.
3. "Pod easy way out" sam mislio iznalaženje prostih odgovora na izrazito kompleksna pitanja koja evidentno nemaju prosto rješenje (barem prema ono što do sada znamo o univerzumu). Bog postavlja mnogo više pitanja nego što odgovara, simpl ez det.
najbolje moguce i najjednostavnije objasnjenje za nastanak univerzuma je Bog. znaci svjesno mocno bice.

jer kada ne bi imali svjesno bice kao uzrok nastanka univerzuma, vjerovali bi onda da slucajnost stvorila univerzum sa svim njegovim zakonima, sto se kosi sa zdravom logikom. nemoze ocekivati slucajnost da kalibrira zakone toliko precizno da se to uopste ne moze razumom pohvatati koliko je precizno.
4. Na ovo o sudnjem dano i zagrobnom životu ti nemam šta reći fakat. Tu zanijemim svaki put...
reci slobodno sta te muci.
5. Knjiga koja sama daje odgovore na svoje tvrdnje nije nikakav dokaz. Ajeti nisu ništa drugo nego stihovi arapske sci-fi poezije. Kako ne shvataš to nakon toliko silnih postova koje si ostavio na ovom forumu? To je činjenica sa kojom se i najzagriženiji vjernik mora suočiti prije ili kasnije.
ne slazem se nikako, ovo logicki nije tacno, a evo sad cu objasnit.

reicmo ja napisem knjigu, i u njoj kazem znam buducnost, to sto napisem da znam buducnost nije tebi nikakav dokaz, ali ako kazem nesto desit ce se to i to, ili kodiram brojcano dogadjaje, pa ti vidis to poslije mnogo godina, onda knjiga je sama sebi dokaz, jer je tako konstruisana da je sama sebi dovoljna kao dokaz.
Ajeti nisu ništa drugo nego stihovi arapske sci-fi poezije.
Kuran nije poezija, iako ima djeli9micno odlike ppoeticnosti, ali nije, kuran nadilazi poeziju.

kaze nista drugo, ovo meni samo pokazuje da ne poznajes Kuran, kuran ima brojcana kodiranja, lingisticka cuda, naucna cuda, nagovjestaje buducnosti i mnogo toga jos...pa reci samo da je arapska poezija, pokazuje da slabo znas Kuran.

Kako ne shvataš to nakon toliko silnih postova koje si ostavio na ovom forumu?
itekako ja shvatam, samo sto ti nisi bas upucen sta sve Kuran sadrzi, jer ti mislis da je samo neka poezija u pitanju da nema nista drugo :-)
6. Kao što rekoh, bog (mislim prije svega na abrahamskog) je jedna obična babaroga. Bivaš linčovan čim staviš njegovo postojanje pod znak pitanja.
za Boga ima se dokaza na sve strane, za babaroge nema....stani malo, imamo i za babrogu dokaze
Image

eto kako nastaje ime babaroga.

kako mislis lincovan, tebe niko nece dirati na ovom svijetu ako u njega nevjerujes, ali ces kod njega odgovarati za sve sto si propustio na ovom svijetu.
User avatar
biggrin
Posts: 3459
Joined: 23/11/2010 09:47

#122 Re: Jedno pitanje za vjernike

Post by biggrin »

MarlboroGold wrote: Image
:lol: super igra sa logikom. nešto kao oni matematički zadaci gdje nestane neki broj, a u stvari je pogrešna postavka zadatka u pitanju

dakle ne mislim da se ne moze dokazati nepostojanje Boga, pa samim tim ni Zeusa, Odina i ostale polideističke (jel ima ova riječ?) raje. Moje nevjerovanje u njih počiva na vjeri u nešto drugo koje podrazumjeva nevjerovanje u njih. Zašto bi neko bio vjernik islamske vjeroispovjesti, može se tumačiti kroz prizmu različitih razloga. Od tradicionalnih, prema "kud svi Turci tu i mali Mujo" varijanti, pa sve do prihvatanja koje se bazira na raciu, metafizičkim razlozima itd. Što se prihvatanja baziranog na raciu tiče, mislim da on ponajviše počiva na Kur'anu tj.doživljaju pojedinca da to ne može biti kreacija čovjeka, a za argumente za navedeno mogu se uzimati njegove numeričke znakovitosti i/ili nepostojanje ni jedne kontradikcije u jednom poprilično obimnom tekstu i/ili očuvanje izvornog teksta u originalnom obliku preko XIV stoljeća.... u konačnici ako i jedan od navedenih razloga bude razlog za prihvatanje Islama, to a ne dokazivanje, sa sobom nosi vjerovanje u nepostojanje drugog/drugih bogova
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21762
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#123 Re: Jedno pitanje za vjernike

Post by MarlboroGold »

biggrin wrote:
MarlboroGold wrote: Image
:lol: super igra sa logikom. nešto kao oni matematički zadaci gdje nestane neki broj, a u stvari je pogrešna postavka zadatka u pitanju

dakle ne mislim da se ne moze dokazati nepostojanje Boga, pa samim tim ni Zeusa, Odina i ostale polideističke (jel ima ova riječ?) raje. Moje nevjerovanje u njih počiva na vjeri u nešto drugo koje podrazumjeva nevjerovanje u njih. Zašto bi neko bio vjernik islamske vjeroispovjesti, može se tumačiti kroz prizmu različitih razloga. Od tradicionalnih, prema "kud svi Turci tu i mali Mujo" varijanti, pa sve do prihvatanja koje se bazira na raciu, metafizičkim razlozima itd. Što se prihvatanja baziranog na raciu tiče, mislim da on ponajviše počiva na Kur'anu tj.doživljaju pojedinca da to ne može biti kreacija čovjeka, a za argumente za navedeno mogu se uzimati njegove numeričke znakovitosti i/ili nepostojanje ni jedne kontradikcije u jednom poprilično obimnom tekstu i/ili očuvanje izvornog teksta u originalnom obliku preko XIV stoljeća.... u konačnici ako i jedan od navedenih razloga bude razlog za prihvatanje Islama, to a ne dokazivanje, sa sobom nosi vjerovanje u nepostojanje drugog/drugih bogova
U suštini, donekle se slažem s tobom. Ne slažem se u dijelu koji se odnosi na numeričke znakovitosti i kontradikcije, a o tome je ovdje govoreno x puta, tako da mi se ne da opet.
Međutim, vjerovatnoća da (ne)postoje Zeus i Allah je jednaka, a to je zato što ne postoje empirijski dokazi za postojanje jednog ili drugog ili obojice bez obzira šta piše u Kur'anu ili šta su stari Grci zapisivali. To je poenta ovog meme-a, a ljudi su slobodni da vjeruju u šta hoće. Današnjem vjerniku je to teško prihvatiti, ali je to činjenica.
User avatar
King Theoden
Posts: 14454
Joined: 21/11/2018 13:15

#124 Re: Jedno pitanje za vjernike

Post by King Theoden »

U sjeni rasprave o prvoj lgbt paradi koja se planira održati u sarajevu, naumpade mi da upitam vjernike šta bi uradili ili kako bi reagovali da im se neko u bližoj porodici izjasni kao homoseksualac?
User avatar
harač
Posts: 5274
Joined: 13/02/2006 13:30

#125 Re: Jedno pitanje za vjernike

Post by harač »

rafal 8-)
Post Reply