Jedete li u fast food restoranima? Treba li Sarajevu KFC?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Heller
Posts: 4404
Joined: 02/05/2012 22:32
Location: Tuzla

#401 Re: Jedete li u fast food restoranima? Treba li Sarajevu KFC?

Post by Heller »

Onda je i dobra ascinica fastfood udjes, trazis grah, dobijes ga za 1 minut :lol:
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#402 Re: Jedete li u fast food restoranima? Treba li Sarajevu KFC?

Post by Toto »

Heller wrote:Onda je i dobra ascinica fastfood udjes, trazis grah, dobijes ga za 1 minut :lol:
Da, jer se jelo ne radi po nazudzbi, vec je sve skuhano unaprijed a ti u ascinici dodjes na gotovo i samo demetis u tanjir. Ne cekas , ni sekunde da se spremi, pa je zato fast food, a ascinca fast food restoran.
Koncept buffet restorana su francuski kra;jevski i plemicki kuhari preuzeli od istocnih kraljevskih kuhinja.
yaprak sarmu mozes jesti u amerikaniziranim grckim fast food restoranima. Yaprak sarma je riza i menta umotani u list vinove loze. U USA yaprak sarmu mozes kupiti konzerviranu u tursiji a i listove loze u tursiji, te spravicu za umotavanje yapraka.
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#403 Re: Jedete li u fast food restoranima? Treba li Sarajevu KFC?

Post by supercali »

kad se vec gadjamo sta bi volili ja bi yoshinoya volio da dodje
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6124
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#404 Re: Jedete li u fast food restoranima? Treba li Sarajevu KFC?

Post by Lajavikrelac »

hrle1976 wrote: Fakat moras biti duduk i to zesci da ti treba engleski s cehom. Samo ga zamolis sporije da govori. Slovacki se sastoji od 30% slovenackog, 20% hrvatskog, 20% ceskog, 5% poljskog i ostalo njihovo. 80% ceha razumije slovacki, dok starije generacije slovaka razumije ceski 100% a mladja cca. 2/3.
:shock: :?
Image
hrle1976 wrote:Inace Engleski jezik u Ceskoj, Slovackoj, Madjarskoj pa cak i Poljskoj nije narocito popularan.
Daj odvadi malo.....poslova kamara po tim zemljama gdje se izričito naglašava napredno znanje engleskog jezika. Po kakvim si ti zvekama hodio :-)
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#405 Re: Jedete li u fast food restoranima? Treba li Sarajevu KFC?

Post by hrle1976 »

Edin H. wrote:
Šveđanin wrote:Daj kako vam se da odgovarati ovom trolu hrletu. Pogledajte naslov teme.

Nego,

Starbucks - koja glupost. Skupo, kafa ista kao bilo gdje drugo. Dosta prazni, a unutra vecinom tinejdzeri, reklama...
Slazem se da treba prvo otvoriti Costu, pa onda Sturbucks :izet: , imaju puno bolji blubbery muffin :oops:
Starnucks jedino valja za grijanja ruku u zimskom periodu. Proljev od produkta. Niti sam pio niti cu ali zena je okusila i kaze na spem kafe u Italiji, nije veceg sranja u zivotu okusila.
User avatar
karanana
Posts: 47252
Joined: 26/02/2004 00:00

#406 Re: Jedete li u fast food restoranima? Treba li Sarajevu KFC?

Post by karanana »

nije ga nikad pio ali zna da je proljev od produkta
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#407 Re: Jedete li u fast food restoranima? Treba li Sarajevu KFC?

Post by hrle1976 »

Lajavikrelac wrote:
hrle1976 wrote: Fakat moras biti duduk i to zesci da ti treba engleski s cehom. Samo ga zamolis sporije da govori. Slovacki se sastoji od 30% slovenackog, 20% hrvatskog, 20% ceskog, 5% poljskog i ostalo njihovo. 80% ceha razumije slovacki, dok starije generacije slovaka razumije ceski 100% a mladja cca. 2/3.
:shock: :?
Image
hrle1976 wrote:Inace Engleski jezik u Ceskoj, Slovackoj, Madjarskoj pa cak i Poljskoj nije narocito popularan.
Daj odvadi malo.....poslova kamara po tim zemljama gdje se izričito naglašava napredno znanje engleskog jezika. Po kakvim si ti zvekama hodio :-)
U firmi kormila jedna covjek u nekoliko savjetnika, to opet nije 1.000 ljudi, radnickoj klasi engleski je potreban ko prosjecnom Bosancu swahili. U Ceskoj se engleski uci kao Francuski u BiH. Pitaj ministricu obrazovanja, sporta i omladine zasto je tako.
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#408 Re: Jedete li u fast food restoranima? Treba li Sarajevu KFC?

Post by hrle1976 »

karanana wrote:nije ga nikad pio ali zna da je proljev od produkta
Da upravo tako, jer vjerujem procijeni svoje supruge koja pije vise kafe nego prosjecan covjek vode dnevno.
TheMule
Posts: 3764
Joined: 04/05/2009 03:34

#409 Re: Jedete li u fast food restoranima? Treba li Sarajevu KFC?

Post by TheMule »

Toto wrote:
TheMule wrote:...
Svaka cast patriotizmu, i subjektivizmu ali cevapcici plasirani u cevabdzinicama spadaju u kategoriju Fast Fooda.

Ako ce malo zaprpa u antropologiju hrane lako ce se doci do info da je zajednicki pra predak hamburgera i cevapcica sis kebab. Dizajneri sis kebaba su Krimsi Tatari, koji u 14 vjeku dodjose u Tursku a sjevernim migracionim rutama siskebab donesose u Njemacku.
Meso stepskog goveceta je bilo jako zilavo pa su ga Tatari morali omeksavati drvenim cekicima. Dzingiskanovi Mongoli su to radili drzeci meso ispod sedla.
Sis/shis na turskom znaci razanj ali i mac, bodez. Danassnji burgeri, pljaskavice i cevapcici dobijaju svoju konacnu teksturu kad su njemci izmislili masinu za mljevenje mesa - kakvu danas poznajemo.
Masina za meso je preko Austrougarske dosla na Balkan.
Konacnu formu burgera i cevapcica odrelile su: snita vekne koja je njemacki proizvod; i lepinja/pita bread koja je product istoka
Pola lepinje ima oblika dzepa pa je u lepinu bilo lako servirati zivahni cevapcic i luk kao Fast food a i kao Street food.
PLjeakavica je nastala kod onih gastronomija koje su servirale burger izmedju snita vekne .. posto se sjeckani luk nje mogao servirati izmedju snita vekne, stavljan je u meso i tako nastaje pljaskavica.
Dobro, historija je dobra, ali ja govorim o ovoj danas fast food-u, to jest, gotovo sve je u americkom stilu, a sta je taj stil, to sam pokuso objasniti u kratikim crtama i ne mogu nikako da prihvatim ovu sve-obuhvativnu definiciju po kojoj bi i pizerije, buffet-i itd onda morali spasti u fast food.
Heller wrote:Onda je i dobra ascinica fastfood udjes, trazis grah, dobijes ga za 1 minut :lol:
Pa recimo, pozovem te kao komsiju na kafu, ti dodjes,t amo stoji grah ili pita vec skuhani da jedemo. Jeli to fast food? Po meni postoje neki kriteriji koje imaju restorani kao McDonald's, Burger King, Wendy's itd, i pokusao sam ih opisati, a sve sto je izvan tih kriterija i obicaja koje su oni postavili i nije bas fast food sto se mene tice, tj. previse se razlikuje od ovih navedenih.
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#410 Re: Jedete li u fast food restoranima? Treba li Sarajevu KFC?

Post by supercali »

hrle1976 wrote:
karanana wrote:nije ga nikad pio ali zna da je proljev od produkta
Da upravo tako, jer vjerujem procijeni svoje supruge koja pije vise kafe nego prosjecan covjek vode dnevno.
Pitaj je je li slobodna za vikend za jednu kafu
Heller
Posts: 4404
Joined: 02/05/2012 22:32
Location: Tuzla

#412 Re: Jedete li u fast food restoranima? Treba li Sarajevu KFC?

Post by Heller »

TheMule wrote:
Heller wrote:Onda je i dobra ascinica fastfood udjes, trazis grah, dobijes ga za 1 minut :lol:
Pa recimo, pozovem te kao komsiju na kafu, ti dodjes,t amo stoji grah ili pita vec skuhani da jedemo. Jeli to fast food? Po meni postoje neki kriteriji koje imaju restorani kao McDonald's, Burger King, Wendy's itd, i pokusao sam ih opisati, a sve sto je izvan tih kriterija i obicaja koje su oni postavili i nije bas fast food sto se mene tice, tj. previse se razlikuje od ovih navedenih.
Bio sam ironican. Al hvala na pozivu na grah :lol:
TheMule
Posts: 3764
Joined: 04/05/2009 03:34

#413 Re: Jedete li u fast food restoranima? Treba li Sarajevu KFC?

Post by TheMule »

Heller wrote:
TheMule wrote:
Heller wrote:Onda je i dobra ascinica fastfood udjes, trazis grah, dobijes ga za 1 minut :lol:
Pa recimo, pozovem te kao komsiju na kafu, ti dodjes,t amo stoji grah ili pita vec skuhani da jedemo. Jeli to fast food? Po meni postoje neki kriteriji koje imaju restorani kao McDonald's, Burger King, Wendy's itd, i pokusao sam ih opisati, a sve sto je izvan tih kriterija i obicaja koje su oni postavili i nije bas fast food sto se mene tice, tj. previse se razlikuje od ovih navedenih.
Bio sam ironican. Al hvala na pozivu na grah :lol:
A vidi ovog gospodina, sta je slijedece, nesvidjaju se hurmasice, hoces tortu? :lol: :D
Heller
Posts: 4404
Joined: 02/05/2012 22:32
Location: Tuzla

#414 Re: Jedete li u fast food restoranima? Treba li Sarajevu KFC?

Post by Heller »

TheMule wrote: A vidi ovog gospodina, sta je slijedece, nesvidjaju se hurmasice, hoces tortu? :lol: :D
Brate ja sam iskren, limvo grah, preferiram bijeli al moze i sareni. :mrgreen:
artime
Posts: 1331
Joined: 08/01/2013 19:36

#415 Re: RE: Re: Jedete li u fast food restoranima? Treba li Sarajevu KFC?

Post by artime »

Heller wrote:
TheMule wrote: A vidi ovog gospodina, sta je slijedece, nesvidjaju se hurmasice, hoces tortu? :lol: :D
Brate ja sam iskren, limvo grah, preferiram bijeli al moze i sareni. :mrgreen:
Imas u Konzumu, graha da vidis kakav je. Tetovac.. Razbolio se.
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#416 Re: Jedete li u fast food restoranima? Treba li Sarajevu KFC?

Post by Toto »

TheMule wrote:
Toto wrote:
TheMule wrote:...
Svaka cast patriotizmu, i subjektivizmu ali cevapcici plasirani u cevabdzinicama spadaju u kategoriju Fast Fooda.

Ako ce malo zaprpa u antropologiju hrane lako ce se doci do info da je zajednicki pra predak hamburgera i cevapcica sis kebab. Dizajneri sis kebaba su Krimsi Tatari, koji u 14 vjeku dodjose u Tursku a sjevernim migracionim rutama siskebab donesose u Njemacku.
Meso stepskog goveceta je bilo jako zilavo pa su ga Tatari morali omeksavati drvenim cekicima. Dzingiskanovi Mongoli su to radili drzeci meso ispod sedla.
Sis/shis na turskom znaci razanj ali i mac, bodez. Danassnji burgeri, pljaskavice i cevapcici dobijaju svoju konacnu teksturu kad su njemci izmislili masinu za mljevenje mesa - kakvu danas poznajemo.
Masina za meso je preko Austrougarske dosla na Balkan.
Konacnu formu burgera i cevapcica odrelile su: snita vekne koja je njemacki proizvod; i lepinja/pita bread koja je product istoka
Pola lepinje ima oblika dzepa pa je u lepinu bilo lako servirati zivahni cevapcic i luk kao Fast food a i kao Street food.
PLjeakavica je nastala kod onih gastronomija koje su servirale burger izmedju snita vekne .. posto se sjeckani luk nje mogao servirati izmedju snita vekne, stavljan je u meso i tako nastaje pljaskavica.
Dobro, historija je dobra, ali ja govorim o ovoj danas fast food-u, to jest, gotovo sve je u americkom stilu, a sta je taj stil, to sam pokuso objasniti u kratikim crtama i ne mogu nikako da prihvatim ovu sve-obuhvativnu definiciju po kojoj bi i pizerije, buffet-i itd onda morali spasti u fast food.
Heller wrote:Onda je i dobra ascinica fastfood udjes, trazis grah, dobijes ga za 1 minut :lol:
Pa recimo, pozovem te kao komsiju na kafu, ti dodjes,t amo stoji grah ili pita vec skuhani da jedemo. Jeli to fast food? Po meni postoje neki kriteriji koje imaju restorani kao McDonald's, Burger King, Wendy's itd, i pokusao sam ih opisati, a sve sto je izvan tih kriterija i obicaja koje su oni postavili i nije bas fast food sto se mene tice, tj. previse se razlikuje od ovih navedenih.
Imam osjecaj da ti nemas kompletan uvid u USA fast food industriju, pa su komapracija i opservacija previse subjektivne sto nema veze sa stvarnoscu.

Besmisleno je uporedjivati bilo koji oblik industrijske prozzvodnje hrane sa kucnom radinosco.
Amwricki koncept FF restorana je nastao na bazi pauze od jedog sata za rucak. Vrijeme se djeli na trecine:1/3 ide na dolazak i odlazak do restorana, sljedca 1/3 na narudzbu,pripremu i serviranje a sljedeca je za "maznjavanje".
Ako se restoran moze organizovat da od trenutka narudzbe do trenutka serviranja jela ne prodje vise od 20 minuta onda se svrstava u Fast Food.
Ne proizvode svi FF restorni "smece" kvalitet. Sushi retoran, restoran koji servira pohovane "plodove mora" sa pomfritom (Fish&chips), veliki broj meksickih BBQ restorana takodje spadaju u FF.
U meksickim BBQ restoraniam serviraju grah, doduse nija "sa kasikom" vec na tavce i grah pire.
User avatar
512MB
Posts: 10571
Joined: 03/01/2014 22:39
Location: ¯\_(ツ)_/

#417 Re: Jedete li u fast food restoranima? Treba li Sarajevu KFC?

Post by 512MB »

Dzaba napadate Hrleta :-) , momak ima pravo, Prag je u svakom smislu impozantan cak i za nas koji smo odrasli u jednom Becu...
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#418 Re: Jedete li u fast food restoranima? Treba li Sarajevu KFC?

Post by Tomahawk11 »

Jos da se on napada zbog Praga...
User avatar
Lajavikrelac
Posts: 6124
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Stanica milicije Gornje Polje
Vozim: Fiću sa rotacijom

#419 Re: Jedete li u fast food restoranima? Treba li Sarajevu KFC?

Post by Lajavikrelac »

Image
:mrgreen:

Pored ovoga kod nas ići u Mc ili KFC :run:
Romanija
Posts: 2006
Joined: 02/10/2008 15:56
Location: All over the UK

#420 Re: Jedete li u fast food restoranima? Treba li Sarajevu KFC?

Post by Romanija »

Ja jedem ovdje jednom sedmicno, raznovrsnije, ukusnije i garant zdravije od svih burger-barova, pita, i cevapa.....a opet je fast-food. Londonska fast-food scena, sem McD-ja, je sasvim drugacija no sto prosjecan Bosnac ima predozbu o istoj. Burger King, je posve napustio centralni London. I da, Sarajevu treba KFC, ako nista drugo zbog izbora.
Fudo387
Posts: 21793
Joined: 24/01/2015 19:44

#421 Re: Jedete li u fast food restoranima? Treba li Sarajevu KFC?

Post by Fudo387 »

Ne jedem.
Sarajevu ne treba KFC, malo im smog jos bi samo ovo falilo.
elk
Posts: 2804
Joined: 14/08/2006 12:03

#422 Re: Jedete li u fast food restoranima? Treba li Sarajevu KFC?

Post by elk »

Treba.ne bih isao,ali neka ga konkurencije radi.ja prvi jedem pitu radije,ali nekome je i ovo dobro.a i buregdzinice se nece opustiti.
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#423 Re: Jedete li u fast food restoranima? Treba li Sarajevu KFC?

Post by Toto »

odakle bi KFC dobavljo piletinu??? ako je slamonelusa iz Poljske onda bi trebalo razmislit .. potrovase poljaci hrvate nemilice piletinom ..
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#424 Re: Jedete li u fast food restoranima? Treba li Sarajevu KFC?

Post by supercali »

Toto wrote:odakle bi KFC dobavljo piletinu??? ako je slamonelusa iz Poljske onda bi trebalo razmislit .. potrovase poljaci hrvate nemilice piletinom ..
Mi ih ne zakidamo na moru pa nas nece
User avatar
Šveđanin
Posts: 5648
Joined: 13/06/2013 00:19

#425 Re: Jedete li u fast food restoranima? Treba li Sarajevu KFC?

Post by Šveđanin »

Romanija wrote:Londonska fast-food scena, sem McD-ja, je sasvim drugacija no sto prosjecan Bosnac ima predozbu o istoj. Burger King, je posve napustio centralni London.
Kakva, sto? Kod mene je burger king pun naroda jedino ako u blizini nema mcdonaldsa.

Dobro ste primjetili u temi: juzni narodi, jaca nacionalna kuhinja, manje odlaska u mcdonalds. Kod sjevernih naroda, koji imaju slabiju kuhinju, mcdonalds je postao dio redovne prehrambene kulture...
Post Reply