Jean Claude Juncker: Balkan neće u EU - samo nek ne puca

Post Reply

Smatrate li da EU održava postojeće elite na vlasti?

Da - to rade svjesno i planski, guraju HDZ, SDA i dr.
39
66%
Da - ali to rade slučajno, jer naši izlevate
10
17%
Ne - EU je fer, neutralna i ne podržava nikog
7
12%
Ne - EU se svim silama bori protiv SDA, HDZ, SNSD itd.
3
5%
 
Total votes: 59

User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#1 Jean Claude Juncker: Balkan neće u EU - samo nek ne puca

Post by Alfons Kauders »

Ne znam da je neki zvanicnik EU, ponajmanje neko u rangu Junckera, odavno s manje rijeci i vise iskrenosti opisao politiku EU prema BiH i okolnim zemljama:
I’m not in favor of the western Balkans joining the EU soon,” Juncker said. “But if you take away the European perspective, then we will again experience what we experienced in the 1990s. In this respect, the stability of the composition of the European Union is a prerequisite for the Balkans not being at war again. I hope [Trump] understood that.”
http://www.politico.eu/article/jean-cla ... r-a-fight/

Dakle, Balkan nece u EU, ali im se ne smije uskratiti iluzija neke "evropske perspektive", kako se ne bi poklali. Politika se nije promijenila cetvrt stoljeca - Samo nek ne puca. Nista drugo nije bilo bitno niti ce ikad biti bitno.

Kojekakve reformske agende i Berlinski procesi su tu samo kako bi se narodu zamazale oci i stvorio privid napretka, da slucajno ne skontaju na cemu su i ne naprave pizdariju. Od tih papirnih reformi i inicijativa koje se nikad ne realiziraju koristi nema niko osim politicara. To je druga uloga tih EU "inicijativa" - potrebne su im kako bi na vlasti odrzali odgovarajuce, poslusne elite. To sto elite uz podrsku EU pljackaju drzave i raseljavaju stotine hiljada ljudi je bezazlena nuspojava, sve dok ne puca. Zapravo je i korisna, da Evropljanima ima ko brisati guzice za minimalac kad budu u starackom domu.

Drugim rijecima, EU je u interesu da se ovdje zapravo nista ne mijenja, jer ne puca. Prica je jeftina, pa se lako moze prodavati pod neke evropske reforme. Kao sto vidimo, jedini rezultat tih reformi u BiH je jacanje podjela i jacanje vladajucih elita, na stetu poreskih obveznika. Opet, da nam zamazu oci nacionalizmom koji EU pretjerano i ne brine, jer i njoj vise odgovara da ljudi pricaju da li je Dodik zapravo Hrvat iz Dalmacije nego o konkretnim stvarima. Samo neka se ne mijenjaju igraci na koje su naucili, i za koje znaju da nece zapucat.

Pa evo, imajuci u vidu ove nove prijedloge i inicijative, volio bih da cujem vase misljenje. Uljudite se molim, pricamo o europskoj gospodi! :D
User avatar
BHCluster
Posts: 23260
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#2 Re: Jean Claude Juncker: Balkan neće u EU - samo nek ne puca

Post by BHCluster »

Image
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#3 Re: Jean Claude Juncker: Balkan neće u EU - samo nek ne puca

Post by Alfons Kauders »

BHCluster wrote:Image
69 to najbolje opisuje, samo sto u ovoj varijanti EU pusi kurac nasim politicarima, ali EU kurac umjesto domacih politicara puse gradjani BiH. :D
statixx
Posts: 8767
Joined: 15/12/2011 14:40
Location: Sarajevo

#4 Re: Jean Claude Juncker: Balkan neće u EU - samo nek ne puca

Post by statixx »

Zato cemo Sebiju izabrati. :D
megaman4
Posts: 4919
Joined: 08/08/2011 23:59

#5 Re: Jean Claude Juncker: Balkan neće u EU - samo nek ne puca

Post by megaman4 »

Alfons Kauders wrote:Ne znam da je neki zvanicnik EU, ponajmanje neko u rangu Junckera, odavno s manje rijeci i vise iskrenosti opisao politiku EU prema BiH i okolnim zemljama:
I’m not in favor of the western Balkans joining the EU soon,” Juncker said. “But if you take away the European perspective, then we will again experience what we experienced in the 1990s. In this respect, the stability of the composition of the European Union is a prerequisite for the Balkans not being at war again. I hope [Trump] understood that.”
http://www.politico.eu/article/jean-cla ... r-a-fight/

Dakle, Balkan nece u EU, ali im se ne smije uskratiti iluzija neke "evropske perspektive", kako se ne bi poklali. Politika se nije promijenila cetvrt stoljeca - Samo nek ne puca. Nista drugo nije bilo bitno niti ce ikad biti bitno.

Kojekakve reformske agende i Berlinski procesi su tu samo kako bi se narodu zamazale oci i stvorio privid napretka, da slucajno ne skontaju na cemu su i ne naprave pizdariju. Od tih papirnih reformi i inicijativa koje se nikad ne realiziraju koristi nema niko osim politicara. To je druga uloga tih EU "inicijativa" - potrebne su im kako bi na vlasti odrzali odgovarajuce, poslusne elite. To sto elite uz podrsku EU pljackaju drzave i raseljavaju stotine hiljada ljudi je bezazlena nuspojava, sve dok ne puca. Zapravo je i korisna, da Evropljanima ima ko brisati guzice za minimalac kad budu u starackom domu.

Drugim rijecima, EU je u interesu da se ovdje zapravo nista ne mijenja, jer ne puca. Prica je jeftina, pa se lako moze prodavati pod neke evropske reforme. Kao sto vidimo, jedini rezultat tih reformi u BiH je jacanje podjela i jacanje vladajucih elita, na stetu poreskih obveznika. Opet, da nam zamazu oci nacionalizmom koji EU pretjerano i ne brine, jer i njoj vise odgovara da ljudi pricaju da li je Dodik zapravo Hrvat iz Dalmacije nego o konkretnim stvarima. Samo neka se ne mijenjaju igraci na koje su naucili, i za koje znaju da nece zapucat.

Pa evo, imajuci u vidu ove nove prijedloge i inicijative, volio bih da cujem vase misljenje. Uljudite se molim, pricamo o europskoj gospodi! :D
Konacno su priznali da od EU nema nista.

Sad znamo da su tzv. reforme samo lazna nada.
statixx
Posts: 8767
Joined: 15/12/2011 14:40
Location: Sarajevo

#6 Re: Jean Claude Juncker: Balkan neće u EU - samo nek ne puca

Post by statixx »

To je samo bio odgovor na pakleni februar. Dzaba ti sve ekonomske i socijalne reforme, ako ne provedes institucionalne, pravne i ustavne reforme.
User avatar
NajdraziVodjaa
Posts: 1563
Joined: 16/12/2016 22:23

#7 Re: Jean Claude Juncker: Balkan neće u EU - samo nek ne puca

Post by NajdraziVodjaa »

Pa ko jos vjeruje da ce BiH uci u EU i NATO? To su obicne ublehe ovde je davno odredjeno da se vjecno drzi status quo. Odredili su ti da ces dok si ziv vrtiti istu pricu, nezavisnost RS, ukidanje RS, treci entitet i tako u krug sve dok se nesto na globalnoj sceni drasticno ne promjeni.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#8 Re: Jean Claude Juncker: Balkan neće u EU - samo nek ne puca

Post by Alfons Kauders »

NajdraziVodjaa wrote:Pa ko jos vjeruje da ce BiH uci u EU i NATO? To su obicne ublehe ovde je davno odredjeno da se vjecno drzi status quo. Odredili su ti da ces dok si ziv vrtiti istu pricu, nezavisnost RS, ukidanje RS, treci entitet i tako u krug sve dok se nesto na globalnoj sceni drasticno ne promjeni.
Niko od nas, ali eto ima ljudi koji ne prate politiku kao mi. Problem je sto mi se cini da su sad i oni skontali neke stvari. :)
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45075
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#9 Re: Jean Claude Juncker: Balkan neće u EU - samo nek ne puca

Post by Chmoljo »

statixx wrote:Zato cemo Sebiju izabrati. :D
samo da poslije ne poželimo hurca...
bhnapoleon1
Posts: 6494
Joined: 11/05/2014 23:47

#10 Re: Jean Claude Juncker: Balkan neće u EU - samo nek ne puca

Post by bhnapoleon1 »

treba ih zajebat pa zaratit u inat
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#11 Re: Jean Claude Juncker: Balkan neće u EU - samo nek ne puca

Post by Alfons Kauders »

megaman4 wrote:
Alfons Kauders wrote:Ne znam da je neki zvanicnik EU, ponajmanje neko u rangu Junckera, odavno s manje rijeci i vise iskrenosti opisao politiku EU prema BiH i okolnim zemljama:
I’m not in favor of the western Balkans joining the EU soon,” Juncker said. “But if you take away the European perspective, then we will again experience what we experienced in the 1990s. In this respect, the stability of the composition of the European Union is a prerequisite for the Balkans not being at war again. I hope [Trump] understood that.”
http://www.politico.eu/article/jean-cla ... r-a-fight/

Dakle, Balkan nece u EU, ali im se ne smije uskratiti iluzija neke "evropske perspektive", kako se ne bi poklali. Politika se nije promijenila cetvrt stoljeca - Samo nek ne puca. Nista drugo nije bilo bitno niti ce ikad biti bitno.

Kojekakve reformske agende i Berlinski procesi su tu samo kako bi se narodu zamazale oci i stvorio privid napretka, da slucajno ne skontaju na cemu su i ne naprave pizdariju. Od tih papirnih reformi i inicijativa koje se nikad ne realiziraju koristi nema niko osim politicara. To je druga uloga tih EU "inicijativa" - potrebne su im kako bi na vlasti odrzali odgovarajuce, poslusne elite. To sto elite uz podrsku EU pljackaju drzave i raseljavaju stotine hiljada ljudi je bezazlena nuspojava, sve dok ne puca. Zapravo je i korisna, da Evropljanima ima ko brisati guzice za minimalac kad budu u starackom domu.

Drugim rijecima, EU je u interesu da se ovdje zapravo nista ne mijenja, jer ne puca. Prica je jeftina, pa se lako moze prodavati pod neke evropske reforme. Kao sto vidimo, jedini rezultat tih reformi u BiH je jacanje podjela i jacanje vladajucih elita, na stetu poreskih obveznika. Opet, da nam zamazu oci nacionalizmom koji EU pretjerano i ne brine, jer i njoj vise odgovara da ljudi pricaju da li je Dodik zapravo Hrvat iz Dalmacije nego o konkretnim stvarima. Samo neka se ne mijenjaju igraci na koje su naucili, i za koje znaju da nece zapucat.

Pa evo, imajuci u vidu ove nove prijedloge i inicijative, volio bih da cujem vase misljenje. Uljudite se molim, pricamo o europskoj gospodi! :D
Konacno su priznali da od EU nema nista.

Sad znamo da su tzv. reforme samo lazna nada.
Da, to je poenta - mislim odavno znamo da od tog nema nista, ali eto, ovo je prvi put da se to cuje i zvanicno, i to ne od bilo koga. I jos uvijek ce trebati ostatku naroda da skonta, ali eto, recimo godina, dvije, tri... Nebitno.

Sta onda?

Jer ovako smo barem nekako i kontali da nece vjecno nastaviti gurati iste, ali jebiga, guraju ih vec deset godina, i evo upravo dogovaraju kako da ih poguraju jos pet godina.

Drzava ni u komunizmu nije bila ovoliko "poklopljena" od strane partija, koje drze sve od portira, preko medija, do drzavnog vrha - vertikale i horizontale. I pored toga, EU im sad opet nudi nove infrastrukturne projekte za pljacku i nove politicke reforme kojim ce dodatno ucvrstiti svoju poziciju.

Jebiga postavlja se pitanje zasto ono mi uopste hocemo u EU? Da gledamo SDA i HDZ jos 30 godina?
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#12 Re: Jean Claude Juncker: Balkan neće u EU - samo nek ne puca

Post by daddy-kool »

Alfons Kauders wrote:Ne znam da je neki zvanicnik EU, ponajmanje neko u rangu Junckera, odavno s manje rijeci i vise iskrenosti opisao politiku EU prema BiH i okolnim zemljama:
I’m not in favor of the western Balkans joining the EU soon,” Juncker said. “But if you take away the European perspective, then we will again experience what we experienced in the 1990s. In this respect, the stability of the composition of the European Union is a prerequisite for the Balkans not being at war again. I hope [Trump] understood that.”
http://www.politico.eu/article/jean-cla ... r-a-fight/
Tužna perspektiva po zapadni Balkan u svakom slučaju.
Možda se ipak Srbi jasno opredijele za Rusiju pa bi se malo zakuhalo.
User avatar
BHCluster
Posts: 23260
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#13 Re: Jean Claude Juncker: Balkan neće u EU - samo nek ne puca

Post by BHCluster »

Alfons Kauders wrote:
BHCluster wrote:Image
69 to najbolje opisuje, samo sto u ovoj varijanti EU pusi kurac nasim politicarima, ali EU kurac umjesto domacih politicara puse gradjani BiH. :D
Ne vjerujem ja da se "nasi" politicari uopste regisruju na njihovom radaru osima ko ih neki zalutli novinar ili EU politicar porijeklom sa Balkana nesto ne pita, a kad se to desi onda idu standardni odgovori "SNAZNO prdrzavamo blablabla...", "EU nije kompletna bez blablabla...".
baxul
Posts: 1884
Joined: 05/01/2004 00:00

#14 Re: Jean Claude Juncker: Balkan neće u EU - samo nek ne puca

Post by baxul »

Alfons Kauders wrote:Ne znam da je neki zvanicnik EU, ponajmanje neko u rangu Junckera, odavno s manje rijeci i vise iskrenosti opisao politiku EU prema BiH i okolnim zemljama:
"dont dream dreams" lord owen
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#15 Re: Jean Claude Juncker: Balkan neće u EU - samo nek ne puca

Post by Alfons Kauders »

baxul wrote:
Alfons Kauders wrote:Ne znam da je neki zvanicnik EU, ponajmanje neko u rangu Junckera, odavno s manje rijeci i vise iskrenosti opisao politiku EU prema BiH i okolnim zemljama:
"dont dream dreams" lord owen
Nije bas tu, ali nije ni daleko
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#16 Re: Jean Claude Juncker: Balkan neće u EU - samo nek ne puca

Post by JThomas »

a što bi njima i bilo u interesu išta više od toga da im se ne puca u predvorju? mi bi trebali biti ti koji traže i guraju za nešto više...
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#17 Re: Jean Claude Juncker: Balkan neće u EU - samo nek ne puca

Post by Alfons Kauders »

JThomas wrote:a što bi njima i bilo u interesu išta više od toga da im se ne puca u predvorju? mi bi trebali biti ti koji traže i guraju za nešto više...
Pa u tom i jest problem. Ako oni guraju vladajuce i kad ne uzivaju podrsku vecine naroda, sta onda trebamo ili mozemo raditi?

Mi smo tu publika. Samo mozemo navijati, a nemas za koga drugog navijati jer svi igraju za isti EU tim.
oakville
Posts: 1901
Joined: 27/10/2013 08:49

#18 Re: Jean Claude Juncker: Balkan neće u EU - samo nek ne puca

Post by oakville »

daddy-kool wrote:
Alfons Kauders wrote:Ne znam da je neki zvanicnik EU, ponajmanje neko u rangu Junckera, odavno s manje rijeci i vise iskrenosti opisao politiku EU prema BiH i okolnim zemljama:
I’m not in favor of the western Balkans joining the EU soon,” Juncker said. “But if you take away the European perspective, then we will again experience what we experienced in the 1990s. In this respect, the stability of the composition of the European Union is a prerequisite for the Balkans not being at war again. I hope [Trump] understood that.”
http://www.politico.eu/article/jean-cla ... r-a-fight/
Tužna perspektiva po zapadni Balkan u svakom slučaju.
Možda se ipak Srbi jasno opredijele za Rusiju pa bi se malo zakuhalo.
"I hope Trump understood that" znači poziv (ili vapaj) Americi da nastavi održavati sigurnost. A sudeći po silnim sastancima, NATO je tu ako ustreba, a EU na Balkanu je ono što je uvijek i bila - metadon za ovisnike. :D Proces pridruživanja EU Balkanu se nastavlja, i Eu će finansirati svakog, i rahmetli Miloševića ako ustreba, samo nek se drži status quo. Te priče o "vladavini prava", "pravnoj državi" "EU vrijednostima" itd - to za nas ne važi i nikad nije važilo. Mi smo tretirani onako malo i rasistički kao mentalno retardirane izlude (što nije daleko od stvarnosti, obzirom ko nas vodi :D ) s kojima se nema šta ozbiljno razgovarati, nego se bacaju neke dude varalice tipa "strukturalni dijalog o pravosuđu" :lol: .

Pa i fraze koje EU koristi su očigledno smjerane na to da se kaže "nismo mi ozbiljni u vezi ovoga". Lista fraza
"strukturalni dijalog o pravosuđu"
"ispunjavanje upitnika za početak pretpristupnih razgovora o pregovorima o pristupanju EU"
"razvijanje svijesti o zajedničkom Evropskom nasljeđu"
i meni najdraža ubleha
"raznolikost kao bogatstvo EU" :mrgreen:
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#19 Re: Jean Claude Juncker: Balkan neće u EU - samo nek ne puca

Post by JThomas »

pa nisu oni krivi što mi bolje ne možemo da napravimo i/ili izaberemo. što papci prodaju ruke i glasove, što uđu u koaliciju...politika je kurva i interes, i što bi njihov bio veći i plemenitiji od toga da se ne puca...da nam pomažu, a mi sebi odmažemo. to bi se zvalo zemlja dembelija...
megaman4
Posts: 4919
Joined: 08/08/2011 23:59

#20 Re: Jean Claude Juncker: Balkan neće u EU - samo nek ne puca

Post by megaman4 »

Zato Srbija sjedi na dvije stolice i suruje sa Rusima jer su od pocetka imali informacije da od prosirenja nema nista i da mogu raditi sta hoce.

Dok sa druge strane nasi cobani na vlasti bleje kao ovce a EU ih ne cuje jer ih problemi BiH ne zanimaju. Oni su svoj cilj ispunili. BiH je protektorat kojeg oni povremeno kontrolisu kako se plemena ne bi isklala. To je svima jasno.

Amerika jedino moze ovdje prodrmati stvari jer stara Evropa polako gubi konce igre pred Rusijom kojoj je najbolje dosla vijest da od prosirenja EU na Balkan nema nista. To joj otvara manevarski prostor za zakuha tamo gdje Tito nije da punih 50 godina.

Zato imamo situaciju da Amerika stoji iza BiH a Rusija iza Srbije. Psiholoski rat te dvije sile se polako vodi preko nasih ledja a ispastanarod koji odlazi. Cilj je jasan: poklopiti Jadransku obalu i njene resurse bogate Vodom.

Amerika je bliza konacnoj pobjedi jer ima vojne baze po citavom Balkanu. Rusija nade polaze u Srbiju.
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#21 Re: Jean Claude Juncker: Balkan neće u EU - samo nek ne puca

Post by daddy-kool »

JThomas wrote:pa nisu oni krivi što mi bolje ne možemo da napravimo i/ili izaberemo. što papci prodaju ruke i glasove, što uđu u koaliciju...politika je kurva i interes, i što bi njihov bio veći i plemenitiji od toga da se ne puca...da nam pomažu, a mi sebi odmažemo. to bi se zvalo zemlja dembelija...
Po meni je ovdje ozbiljnija i šira poruka, neovisna o našem lokalno-političkom miljeu.

Poruka je da je ovaj prostor pacifikovan, ali još uvije nerazvijen i divlji u svakom smislu, i da je EU interes je da tako i ostane. U ovom svjetlu treba gledati Vučićevo traženje datuma primitka u EU. Očito je i njemu postalo jasnije uprkos svim reformama, pa čak i eventualnim prizananjem nezavisnosti Kosova, nema od članstva ništa u skorije vrijeme. Ali biće kredita i nako sadake za sitnu raju.

I super je ono insistirati na samousavršavanju i poboljšanju, demokratiji i vladivini prava, razvijanju ekonomije - ali ni mi, a ni ostatak Balkana, sve sa državama koje su u EU, to nisu same u stanju da urade. U civilizacijskom, ljudskom i ekonomskom smislu smo mali i slabi. Da bi došli na nekakav pristojan nivo, nama (a i ostatku Balkana) je neophodna velika i dugoročna pomoć. To se očekivalo pristupanjem u EU. Tako da ovo odgađanje "dok se ne razvijemo" ustvari znači nikada.
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#22 Re: Jean Claude Juncker: Balkan neće u EU - samo nek ne puca

Post by daddy-kool »

oakville wrote:
"I hope Trump understood that" znači poziv (ili vapaj) Americi da nastavi održavati sigurnost. A sudeći po silnim sastancima, NATO je tu ako ustreba, a EU na Balkanu je ono što je uvijek i bila - metadon za ovisnike. :D Proces pridruživanja EU Balkanu se nastavlja, i Eu će finansirati svakog, i rahmetli Miloševića ako ustreba, samo nek se drži status quo. Te priče o "vladavini prava", "pravnoj državi" "EU vrijednostima" itd - to za nas ne važi i nikad nije važilo. Mi smo tretirani onako malo i rasistički kao mentalno retardirane izlude (što nije daleko od stvarnosti, obzirom ko nas vodi :D ) s kojima se nema šta ozbiljno razgovarati, nego se bacaju neke dude varalice tipa "strukturalni dijalog o pravosuđu" :lol: .

Pa i fraze koje EU koristi su očigledno smjerane na to da se kaže "nismo mi ozbiljni u vezi ovoga". Lista fraza
"strukturalni dijalog o pravosuđu"
"ispunjavanje upitnika za početak pretpristupnih razgovora o pregovorima o pristupanju EU"
"razvijanje svijesti o zajedničkom Evropskom nasljeđu"
i meni najdraža ubleha
"raznolikost kao bogatstvo EU" :mrgreen:
:thumbup:
oakville
Posts: 1901
Joined: 27/10/2013 08:49

#23 Re: Jean Claude Juncker: Balkan neće u EU - samo nek ne puca

Post by oakville »

daddy-kool wrote:
JThomas wrote:pa nisu oni krivi što mi bolje ne možemo da napravimo i/ili izaberemo. što papci prodaju ruke i glasove, što uđu u koaliciju...politika je kurva i interes, i što bi njihov bio veći i plemenitiji od toga da se ne puca...da nam pomažu, a mi sebi odmažemo. to bi se zvalo zemlja dembelija...
Po meni je ovdje ozbiljnija i šira poruka, neovisna o našem lokalno-političkom miljeu.

Poruka je da je ovaj prostor pacifikovan, ali još uvije nerazvijen i divlji u svakom smislu, i da je EU interes je da tako i ostane. U ovom svjetlu treba gledati Vučićevo traženje datuma primitka u EU. Očito je i njemu postalo jasnije uprkos svim reformama, pa čak i eventualnim prizananjem nezavisnosti Kosova, nema od članstva ništa u skorije vrijeme. Ali biće kredita i nako sadake za sitnu raju.

I super je ono insistirati na samousavršavanju i poboljšanju, demokratiji i vladivini prava, razvijanju ekonomije - ali ni mi, a ni ostatak Balkana, sve sa državama koje su u EU, to nisu same u stanju da urade. U civilizacijskom, ljudskom i ekonomskom smislu smo mali i slabi. Da bi došli na nekakav pristojan nivo, nama (a i ostatku Balkana) je neophodna velika i dugoročna pomoć. To se očekivalo pristupanjem u EU. Tako da ovo odgađanje "dok se ne razvijemo" ustvari znači nikada.
Pa šta ćeš, postoji globalna i evropska rasno-etnička skala. Mi smo na dnu evropske ljestvice (što je često bolje nego biti na vrhu Azijske) :D. Njemci naprave holokaust i odvedu cijelu Evropu u katastrofu, pa dobiju Maršalov plan i naprave EU. Srbija odvede sve u rat, i napravi genocid, i dobije Etihad low cost airline i beograd na vodi - iz Emirata :D
User avatar
musicman80
Posts: 943
Joined: 28/07/2015 10:02
Location: Sarajevo,BiH

#24 Re: Jean Claude Juncker: Balkan neće u EU - samo nek ne puca

Post by musicman80 »

EU je jos bitno da kupujemo njihovu robu. Treba BIH, Srbija I Makedonija da se udrzuze I daju EU ultimatum: " ili ubrzano u EU, ili necemo uvoziti nista od vas".
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#25 Re: Jean Claude Juncker: Balkan neće u EU - samo nek ne puca

Post by daddy-kool »

:D
Post Reply