Je li vrijeme za nacionalnu državu Bošnjaka?

User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#601 Re: Je li vrijeme za nacionalnu državu Bošnjaka?

Post by seln »

Hafis wrote: Znači, npr. ako ja tebe recimo tužim za nadoknadu neke materijalne štete koju si mi prouzročio i to dokažem na sudu i dobijem tu presudu u parničkom postupku - kriv sam što sam tužio.
Što bi u prijevodu značilo: nemoj ga tužiti, ne čačkaj mećku bezze, lik je zajeban.
A za koju stetu je tuzio? Za upad ARBiH na teritoriju Hrvatske bez dozvole hrvatske vlade? Za podrsku bosnjackim separatistima u Hrvatskoj, koji su pokusali da komad Hrvatske pripoje Bosni?
Hafis
Posts: 17983
Joined: 18/07/2013 12:40
Location: južno, niz Ivan

#602 Re: Je li vrijeme za nacionalnu državu Bošnjaka?

Post by Hafis »

seln wrote:
Hafis wrote: Znači, npr. ako ja tebe recimo tužim za nadoknadu neke materijalne štete koju si mi prouzročio i to dokažem na sudu i dobijem tu presudu u parničkom postupku - kriv sam što sam tužio.
Što bi u prijevodu značilo: nemoj ga tužiti, ne čačkaj mećku bezze, lik je zajeban.
A za koju stetu je tuzio? Za upad ARBiH na teritoriju Hrvatske bez dozvole hrvatske vlade? Za podrsku bosnjackim separatistima u Hrvatskoj, koji su pokusali da komad Hrvatske pripoje Bosni?
Upravo to.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45496
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#603 Re: Je li vrijeme za nacionalnu državu Bošnjaka?

Post by Chmoljo »

Obi Wan Bosnian
Posts: 946
Joined: 02/02/2017 16:37

#604 Re: Je li vrijeme za nacionalnu državu Bošnjaka?

Post by Obi Wan Bosnian »

Hafis wrote: Znači, npr. ako ja tebe recimo tužim za nadoknadu neke materijalne štete koju si mi prouzročio i to dokažem na sudu i dobijem tu presudu - kriv sam.
Što bi u prijevodu bilo: nemoj ga tužiti, ne čačkaj mećku je je lik zajeban.
BiH je zajebana da. Pogledaj istoriju i koliko je krvi ovdje proliveno. Za očekivati je bilo da imamo vječiti rat poput onih na bliskom istoku. Nekim čudom mi imamo mir već 22 godine. Djelom je za to zaslužna međunarodna zajednica koja je reagovala i rješavala probleme. Ali oni se sada povlače i puštaju nas da sami rješavamo probleme. Ne znam da li to namjerno rade jer žele ovdje zakuhati ali znam da je to (da mi sami rješavamo probleme) oprobani recept za krvoproliće ovdje. Jer ovdje je bio mir samo kada smo bili pod nečijom šapom. Ili okupatora ili veće države (Jugoslavije) ili OHR-a. Kada god smo prepušteni sami sebi krvi je do koljena.

U OVOJ državi bilo šta pokušati promjeniti je izrazito opasno. Imamo neki nevjerovatan balans i imamo mir 22 godine. NE ČAČKAJ MEČKU
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#605 Re: Je li vrijeme za nacionalnu državu Bošnjaka?

Post by seln »

Hafis wrote:
seln wrote:
Hafis wrote: Znači, npr. ako ja tebe recimo tužim za nadoknadu neke materijalne štete koju si mi prouzročio i to dokažem na sudu i dobijem tu presudu u parničkom postupku - kriv sam što sam tužio.
Što bi u prijevodu značilo: nemoj ga tužiti, ne čačkaj mećku bezze, lik je zajeban.
A za koju stetu je tuzio? Za upad ARBiH na teritoriju Hrvatske bez dozvole hrvatske vlade? Za podrsku bosnjackim separatistima u Hrvatskoj, koji su pokusali da komad Hrvatske pripoje Bosni?
Upravo to.
Znas na sta meni lici hrvatska politika u BiH?

Image
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#606 Re: Je li vrijeme za nacionalnu državu Bošnjaka?

Post by Alfons Kauders »

Hafis wrote:
Obi Wan Bosnian wrote:
Hafis wrote: Samo ne vidim zašto mogućnost nastanka pravne blokade adresiraš HDZ-u?
Bit će kako CIK odluči i mislim da bi ta najavljena masa trebala ići pred zgradu CIK-a
Zato što su HDZ i HNS pokrenuli apelaciju pred US koja je dovela do ove krize. To je direktno izazivanje sukoba jer je jasno da do dogovora o novom izbornom zakonu ne može doći. U ovakvoj državi ako hoćeš da bude mir i da nema sukoba NIŠTA NE BARĆI. Ne čačkaj mečku. HDZ čačka.

A masa će ići gdje bude išla. Ako se masa formira i krene bilo gdje kasno će biti za priču.
Znači, npr. ako ja tebe recimo tužim za nadoknadu neke materijalne štete koju si mi prouzročio i to dokažem na sudu i dobijem tu presudu - kriv sam.
Što bi u prijevodu bilo: nemoj ga tužiti, ne čačkaj mećku je je lik zajeban.

Ja ti rekoh - tu spontanu masu treba usmjeriti pred Ustavni sud i pred CIK, a jedno krilo i ispred OHR kod pajde Inzka. I ne dat im da piju.
Jebat ga, kasno je sad, Božo više ne može povući onu apelaciju nazad.
Doktore, ostavi pravne paralele ljudima od struke.

Ljubic nije tuzio kolegu ili mene vec drzavu, odnosno "nas" kao kolektivitet - ukljucujuci tebe... Odgovornost za sprovedbu presude snosi drzava, a ne tebi omiljeni narod u BiH... A drzava, u ovom kontekstu FBiH, ima svoje institucije i procedure za ove stvari.

U tim institucijama sjedi tvoja stranka, ne moja. Oni su na vlasti, ako si zaboravio, HDZ i SDA, a ne Reuf, Komsic ili Jasmin Imamovic.

Dakle... Da, HDZ je u jednu ruku tuzio i samog sebe, kao vlast. I svoje koalicione partnere iz SDA.

Kad su im usta puna legitimnih predstavnika, valjda bi trebali sjesti za stol s legitimnim predstavnicima Bosnjaka - a SDA nema vecinu, te samim tim nije legitimni predstavnik. Zapravo, SDA je trenutno na vlasti ponajprije radi HDZ, fakticki u manjinskoj vladi na drzavnom nivou, a ne zahvaljujuci Bosnjacima. Pogledaj malo izborne rezultate i trenutni odnos snaga u parlamentu FBiH, pa nam objasni kako SDA, HDZ i SBB mogu dobiti potrebnu vecinu, bez da se ukljuce i ostale stranke.

Gubite vrijeme na razgovore sa SDA koja nema legitimitet i antagonizirate one koji ga imaju, i koji ce ga imati jos vise. To sto HDZ misli da Bosnjacima moze odrediti SDA kao jedinog predstavnika je vas problem, ne nas.
Hafis
Posts: 17983
Joined: 18/07/2013 12:40
Location: južno, niz Ivan

#607 Re: Je li vrijeme za nacionalnu državu Bošnjaka?

Post by Hafis »

Obi Wan Bosnian wrote:
Hafis wrote: Znači, npr. ako ja tebe recimo tužim za nadoknadu neke materijalne štete koju si mi prouzročio i to dokažem na sudu i dobijem tu presudu - kriv sam.
Što bi u prijevodu bilo: nemoj ga tužiti, ne čačkaj mećku je je lik zajeban.
BiH je zajebana da. Pogledaj istoriju i koliko je krvi ovdje proliveno. Za očekivati je bilo da imamo vječiti rat poput onih na bliskom istoku. Nekim čudom mi imamo mir već 22 godine. Djelom je za to zaslužna međunarodna zajednica koja je reagovala i rješavala probleme. Ali oni se sada povlače i puštaju nas da sami rješavamo probleme. Ne znam da li to namjerno rade jer žele ovdje zakuhati ali znam da je to (da mi sami rješavamo probleme) oprobani recept za krvoproliće ovdje. Jer ovdje je bio mir samo kada smo bili pod nečijom šapom. Ili okupatora ili veće države (Jugoslavije) ili OHR-a. Kada god smo prepušteni sami sebi krvi je do koljena.

U OVOJ državi bilo šta pokušati promjeniti je izrazito opasno. Imamo neki nevjerovatan balans i imamo mir 22 godine. NE ČAČKAJ MEČKU
Nisu ovo neke drastične promjene, samo malo prilagođavanje izbornog zakona postojećem Ustavu.
Ne očekujem promjene vezane za izbor člana predsjedništva jer bi zalazile u promjene Ustava, ali pitanje Mostara i način popunjavanja Doma naroda su iz domena izbornog zakonodavstva i mogu se riješiti bez nekih većih stresova, to jest bez čačkanja mećke. Doduše, to ovisi i o pragu mećkine tolerancije na podražaje iz periferije.
Hafis
Posts: 17983
Joined: 18/07/2013 12:40
Location: južno, niz Ivan

#608 Re: Je li vrijeme za nacionalnu državu Bošnjaka?

Post by Hafis »

seln wrote:
Hafis wrote:
seln wrote: A za koju stetu je tuzio? Za upad ARBiH na teritoriju Hrvatske bez dozvole hrvatske vlade? Za podrsku bosnjackim separatistima u Hrvatskoj, koji su pokusali da komad Hrvatske pripoje Bosni?
Upravo to.
Znas na sta meni lici hrvatska politika u BiH?

Image
Lijepa slika, prelijepe boje.
Obi Wan Bosnian
Posts: 946
Joined: 02/02/2017 16:37

#609 Re: Je li vrijeme za nacionalnu državu Bošnjaka?

Post by Obi Wan Bosnian »

Hafis wrote: Nisu ovo neke drastične promjene, samo malo prilagođavanje izbornog zakona postojećem Ustavu.
Ne očekujem promjene vezane za izbor člana predsjedništva jer bi zalazile u promjene Ustava, ali pitanje Mostara i način popunjavanja Doma naroda su iz domena izbornog zakonodavstva i mogu se riješiti bez nekih većih stresova, to jest bez čačkanja mećke. Doduše, to ovisi i o pragu mećkine tolerancije na podražaje iz periferije.
Legendo, ova je tema otvorena zbog tih pokušaja promjene izbornog zakona. Jedino što Bošnjacima daje neku nadu trenutno je što mogu teoretski formirati vlast bez HDZ-a pod nekim uvjetima (Alijansa i Platforma pokazale kako). Ako su Bošnjaci 100% primorani staviti svoju sudbinu u ruke HDZ-a onda nastaju teme poput ove. Bude li zaista HDZ uspio u svojim namjerama i dobio 100% kontrolu na domom naroda od sada pa na dalje i ubuduće, kod Bošnjačkog naroda će sve više biti govora o stvaranju nacionalne države Bošnjaka. To je prirodna stvar jer svaki kolektivitet teži da upravlja svojom sudbinom samostalno i nezavisno.
Hafis
Posts: 17983
Joined: 18/07/2013 12:40
Location: južno, niz Ivan

#610 Re: Je li vrijeme za nacionalnu državu Bošnjaka?

Post by Hafis »

Alfons Kauders wrote:
Hafis wrote:
Obi Wan Bosnian wrote:
Zato što su HDZ i HNS pokrenuli apelaciju pred US koja je dovela do ove krize. To je direktno izazivanje sukoba jer je jasno da do dogovora o novom izbornom zakonu ne može doći. U ovakvoj državi ako hoćeš da bude mir i da nema sukoba NIŠTA NE BARĆI. Ne čačkaj mečku. HDZ čačka.

A masa će ići gdje bude išla. Ako se masa formira i krene bilo gdje kasno će biti za priču.
Znači, npr. ako ja tebe recimo tužim za nadoknadu neke materijalne štete koju si mi prouzročio i to dokažem na sudu i dobijem tu presudu - kriv sam.
Što bi u prijevodu bilo: nemoj ga tužiti, ne čačkaj mećku je je lik zajeban.

Ja ti rekoh - tu spontanu masu treba usmjeriti pred Ustavni sud i pred CIK, a jedno krilo i ispred OHR kod pajde Inzka. I ne dat im da piju.
Jebat ga, kasno je sad, Božo više ne može povući onu apelaciju nazad.
Doktore, ostavi pravne paralele ljudima od struke.

Ljubic nije tuzio kolegu ili mene vec drzavu, odnosno "nas" kao kolektivitet - ukljucujuci tebe... Odgovornost za sprovedbu presude snosi drzava, a ne tebi omiljeni narod u BiH... A drzava, u ovom kontekstu FBiH, ima svoje institucije i procedure za ove stvari.

U tim institucijama sjedi tvoja stranka, ne moja. Oni su na vlasti, ako si zaboravio, HDZ i SDA, a ne Reuf, Komsic ili Jasmin Imamovic.

Dakle... Da, HDZ je u jednu ruku tuzio i samog sebe, kao vlast. I svoje koalicione partnere iz SDA.

Kad su im usta puna legitimnih predstavnika, valjda bi trebali sjesti za stol s legitimnim predstavnicima Bosnjaka - a SDA nema vecinu, te samim tim nije legitimni predstavnik. Zapravo, SDA je trenutno na vlasti ponajprije radi HDZ, fakticki u manjinskoj vladi na drzavnom nivou, a ne zahvaljujuci Bosnjacima. Pogledaj malo izborne rezultate i trenutni odnos snaga u parlamentu FBiH, pa nam objasni kako SDA, HDZ i SBB mogu dobiti potrebnu vecinu, bez da se ukljuce i ostale stranke.

Gubite vrijeme na razgovore sa SDA koja nema legitimitet i antagonizirate one koji ga imaju, i koji ce ga imati jos vise. To sto HDZ misli da Bosnjacima moze odrediti SDA kao jedinog predstavnika je vas problem, ne nas.
SDA sa svim svojim manama i do suza smješnim likovima koji je vode ipak jedina u ovom trenutku liči na političku stranku u Bošnjaka.
Ovo ostalo je upiš. Nikšić na čelu SDP-a, Stanke jedne osobe: DF i ona tupavi alkos, SBB i sa svojim egotipom, a GS ''ljevica''..posebna priča...kao da su izronili iz Berlina 1935.
Treba biti realan....SDA je ipak institucija za pobrojane.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#611 Re: Je li vrijeme za nacionalnu državu Bošnjaka?

Post by Alfons Kauders »

Obi Wan Bosnian wrote:
Hafis wrote: Nisu ovo neke drastične promjene, samo malo prilagođavanje izbornog zakona postojećem Ustavu.
Ne očekujem promjene vezane za izbor člana predsjedništva jer bi zalazile u promjene Ustava, ali pitanje Mostara i način popunjavanja Doma naroda su iz domena izbornog zakonodavstva i mogu se riješiti bez nekih većih stresova, to jest bez čačkanja mećke. Doduše, to ovisi i o pragu mećkine tolerancije na podražaje iz periferije.
Legendo, ova je tema otvorena zbog tih pokušaja promjene izbornog zakona. Jedino što Bošnjacima daje neku nadu trenutno je što mogu teoretski formirati vlast bez HDZ-a pod nekim uvjetima (Alijansa i Platforma pokazale kako). Ako su Bošnjaci 100% primorani staviti svoju sudbinu u ruke HDZ-a onda nastaju teme poput ove. Bude li zaista HDZ uspio u svojim namjerama i dobio 100% kontrolu na domom naroda od sada pa na dalje i ubuduće, kod Bošnjačkog naroda će sve više biti govora o stvaranju nacionalne države Bošnjaka. To je prirodna stvar jer svaki kolektivitet teži da upravlja svojom sudbinom samostalno i nezavisno.
Ili kako ja to krace kazem... Kome nije valjao Zlaja, ima da gleda Reufa... Kome ne valja varta, ima da gleda ljiljane :)

Radikaliziraju se do te mjere da neki dan pljuju Tuzlu radi obiljezavanja dana oslobodjenja (jer su partizani strijeljali "sumnjive" Hrvate i Bosnjake), i onda se cude sto gledaju istu reakciju na drugoj strani. Zatvaraju si vrata za bilo kakav ozbiljan razgovor ili kompromis, i upravo ce tako sahraniti svoje pajde u SDA i SBB... Pa poslije uzivati u Reufu.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#612 Re: Je li vrijeme za nacionalnu državu Bošnjaka?

Post by Alfons Kauders »

Hafis wrote:
Alfons Kauders wrote:
Hafis wrote: Znači, npr. ako ja tebe recimo tužim za nadoknadu neke materijalne štete koju si mi prouzročio i to dokažem na sudu i dobijem tu presudu - kriv sam.
Što bi u prijevodu bilo: nemoj ga tužiti, ne čačkaj mećku je je lik zajeban.

Ja ti rekoh - tu spontanu masu treba usmjeriti pred Ustavni sud i pred CIK, a jedno krilo i ispred OHR kod pajde Inzka. I ne dat im da piju.
Jebat ga, kasno je sad, Božo više ne može povući onu apelaciju nazad.
Doktore, ostavi pravne paralele ljudima od struke.

Ljubic nije tuzio kolegu ili mene vec drzavu, odnosno "nas" kao kolektivitet - ukljucujuci tebe... Odgovornost za sprovedbu presude snosi drzava, a ne tebi omiljeni narod u BiH... A drzava, u ovom kontekstu FBiH, ima svoje institucije i procedure za ove stvari.

U tim institucijama sjedi tvoja stranka, ne moja. Oni su na vlasti, ako si zaboravio, HDZ i SDA, a ne Reuf, Komsic ili Jasmin Imamovic.

Dakle... Da, HDZ je u jednu ruku tuzio i samog sebe, kao vlast. I svoje koalicione partnere iz SDA.

Kad su im usta puna legitimnih predstavnika, valjda bi trebali sjesti za stol s legitimnim predstavnicima Bosnjaka - a SDA nema vecinu, te samim tim nije legitimni predstavnik. Zapravo, SDA je trenutno na vlasti ponajprije radi HDZ, fakticki u manjinskoj vladi na drzavnom nivou, a ne zahvaljujuci Bosnjacima. Pogledaj malo izborne rezultate i trenutni odnos snaga u parlamentu FBiH, pa nam objasni kako SDA, HDZ i SBB mogu dobiti potrebnu vecinu, bez da se ukljuce i ostale stranke.

Gubite vrijeme na razgovore sa SDA koja nema legitimitet i antagonizirate one koji ga imaju, i koji ce ga imati jos vise. To sto HDZ misli da Bosnjacima moze odrediti SDA kao jedinog predstavnika je vas problem, ne nas.
SDA sa svim svojim manama i do suza smješnim likovima koji je vode ipak jedina u ovom trenutku liči na političku stranku u Bošnjaka.
Ovo ostalo je upiš. Nikšić na čelu SDP-a, Stanke jedne osobe: DF i ona tupavi alkos, SBB i sa svojim egotipom, a GS ''ljevica''..posebna priča...kao da su izronili iz Berlina 1935.
Treba biti realan....SDA je ipak institucija za pobrojane.
Dakle, SDA je legitimna bez obzira na broj glasova i mandata?

Ko je reko, Hafis reko.

SDA jeste institucija i politicka masina za pobrojane i mnoge druge, isto kao i HDZ na svojim prostorima. I jedni i drugi divno bastine tekovine samoupravnog socijalizma, poput uhljebljenja podobnih u zamjenu za vjernost.

No, vise nismo u komunizmu, ali hajd ti to objasni vama matorim partijasima? Sad se pika i ko koliko dobije glasova pajdo moj, a whole new ball game...

Ili to HDZ smatra da ima pravo odredjivati legitimne predstavnike Bosnjaka? Ono, mogu druge stranke dobiti 66% glasova, ali Hrvati su odlucili da je SDA jedini legitimni predstavnik Bosnjaka? :D
Hafis
Posts: 17983
Joined: 18/07/2013 12:40
Location: južno, niz Ivan

#613 Re: Je li vrijeme za nacionalnu državu Bošnjaka?

Post by Hafis »

Obi Wan Bosnian wrote:
Hafis wrote: Nisu ovo neke drastične promjene, samo malo prilagođavanje izbornog zakona postojećem Ustavu.
Ne očekujem promjene vezane za izbor člana predsjedništva jer bi zalazile u promjene Ustava, ali pitanje Mostara i način popunjavanja Doma naroda su iz domena izbornog zakonodavstva i mogu se riješiti bez nekih većih stresova, to jest bez čačkanja mećke. Doduše, to ovisi i o pragu mećkine tolerancije na podražaje iz periferije.
Legendo, ova je tema otvorena zbog tih pokušaja promjene izbornog zakona. Jedino što Bošnjacima daje neku nadu trenutno je što mogu teoretski formirati vlast bez HDZ-a pod nekim uvjetima (Alijansa i Platforma pokazale kako). Ako su Bošnjaci 100% primorani staviti svoju sudbinu u ruke HDZ-a onda nastaju teme poput ove. Bude li zaista HDZ uspio u svojim namjerama i dobio 100% kontrolu na domom naroda od sada pa na dalje i ubuduće, kod Bošnjačkog naroda će sve više biti govora o stvaranju nacionalne države Bošnjaka. To je prirodna stvar jer svaki kolektivitet teži da upravlja svojom sudbinom samostalno i nezavisno.
Kontam. Opasnost nastaje ako hrvatske stranke (HDZ i sl.) dobiju 100 % kontrolu nad Domom naroda i to po svaku cijenu treba spriječiti. Nebitno što recimo SDA godinama ima tu kontrolu u Domu naroda.
Ja ti opet kažem da je sve sad ostalo na daljnjoj proceduri, i džaba ti masu spremati u goste (podsjeti me na čika Slobu i njegove ''mitinge istine'').
Znam da Mostar nema izbore iz istih razloga.
I kad sam već tu, zar i za Mostar vrijedi pravilo ''ne čačkaj mećku''. I za njega je predložen način rješenja i što se dobilo nazad - veto i ''ne čačkaj mećku''.
Hafis
Posts: 17983
Joined: 18/07/2013 12:40
Location: južno, niz Ivan

#614 Re: Je li vrijeme za nacionalnu državu Bošnjaka?

Post by Hafis »

Alfons Kauders wrote:
Dakle, SDA je legitimna bez obzira na broj glasova i mandata?

Ko je reko, Hafis reko.

SDA jeste institucija i politicka masina za pobrojane i mnoge druge, isto kao i HDZ na svojim prostorima. I jedni i drugi divno bastine tekovine samoupravnog socijalizma, poput uhljebljenja podobnih u zamjenu za vjernost.

No, vise nismo u komunizmu, ali hajd ti to objasni vama matorim partijasima? Sad se pika i ko koliko dobije glasova pajdo moj, a whole new ball game...

Ili to HDZ smatra da ima pravo odredjivati legitimne predstavnike Bosnjaka? Ono, mogu druge stranke dobiti 66% glasova, ali Hrvati su odlucili da je SDA jedini legitimni predstavnik Bosnjaka? :D
A realno i jeste.
Uz dužno poštovanje kratkotrajnim zvjezdama koje su se pojavljivale SDA je ostala konstanta.
Gdje su danas SBiH, SDP, DF, SBB...prijeti im izumiranje kao dinosaurusima. Unatoč katastrofalnoj politici SDA oni nisu u stanju to iskoristiti i zaslužuju nestanak.
Btw. Što se tiče Loleka i Boleka, to jest Refka i Emira, sva sreća pa ti likovi ipak nemaju onu potrebnu ''karizmu'' koju obično vide kod političara njihove ovce za šišanje, tako da nisu u stanju ostvariti dovoljan broj glasova da bi nekog glava zabolila od njih i njihove stranke.
Obi Wan Bosnian
Posts: 946
Joined: 02/02/2017 16:37

#615 Re: Je li vrijeme za nacionalnu državu Bošnjaka?

Post by Obi Wan Bosnian »

Hafis wrote: Kontam. Opasnost nastaje ako hrvatske stranke (HDZ i sl.) dobiju 100 % kontrolu nad Domom naroda i to po svaku cijenu treba spriječiti. Nebitno što recimo SDA godinama ima tu kontrolu u Domu naroda.
Hrvati kao narod imaju svoju zemlju koja ih predstavlja u UN i ta zemlja se zove Hrvatska. U susjednoj zemlji imaju 1/3 na državnoj vlasti i 1/2 na entitetskoj plus 100% u "svojim" kantonima. Šta je sporno? Pa eto nekada Bošnjaci naprave entitsku vlast sa hrvatskim strankama koje su dobile manje glasova. I nekada izaberu 2 od 3 člana predsjedništva.

Ali ti Bošnjaci nemaju druge države. U ovoj imaju 1/3 na državnom nivou iako su 50% stanovništva i 1/2 na entitetskom iako su 80% stanovništva. U većem dijeli države ih i nema jer su protjerani a nemaju pravo ni na svoj jezik. I sad ti i takvi Bošnjaci ponekad (rijetko) izaberu 2 od 3 člana predsjedništva i naprave entitetsku vladu bez HDZ-a. To je toliko neprihvatljivo da zemlju treba ponovo uvesti u krvoproliće? :sad:
Hafis wrote:I kad sam već tu, zar i za Mostar vrijedi pravilo ''ne čačkaj mećku''. I za njega je predložen način rješenja i što se dobilo nazad - veto i ''ne čačkaj mećku''.
I za Mostar se čačkala mećka ali je ta mećka manja pa je i opasnost manja. Ako nešto u ovoj zemlji funkcioniše bez ubijanja i krvi pa ne diraj pobogu. Samo viči elhamdulilah i to je to.
Last edited by Obi Wan Bosnian on 18/05/2017 13:37, edited 1 time in total.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#616 Re: Je li vrijeme za nacionalnu državu Bošnjaka?

Post by Alfons Kauders »

Hafis wrote:
Alfons Kauders wrote:
Dakle, SDA je legitimna bez obzira na broj glasova i mandata?

Ko je reko, Hafis reko.

SDA jeste institucija i politicka masina za pobrojane i mnoge druge, isto kao i HDZ na svojim prostorima. I jedni i drugi divno bastine tekovine samoupravnog socijalizma, poput uhljebljenja podobnih u zamjenu za vjernost.

No, vise nismo u komunizmu, ali hajd ti to objasni vama matorim partijasima? Sad se pika i ko koliko dobije glasova pajdo moj, a whole new ball game...

Ili to HDZ smatra da ima pravo odredjivati legitimne predstavnike Bosnjaka? Ono, mogu druge stranke dobiti 66% glasova, ali Hrvati su odlucili da je SDA jedini legitimni predstavnik Bosnjaka? :D
A realno i jeste.
Uz dužno poštovanje kratkotrajnim zvjezdama koje su se pojavljivale SDA je ostala konstanta.
Gdje su danas SBiH, SDP, DF, SBB...prijeti im izumiranje kao dinosaurusima. Unatoč katastrofalnoj politici SDA oni nisu u stanju to iskoristiti i zaslužuju nestanak.
Btw. Što se tiče Loleka i Boleka, to jest Refka i Emira, sva sreća pa ti likovi ipak nemaju onu potrebnu ''karizmu'' koju obično vide kod političara njihove ovce za šišanje, tako da nisu u stanju ostvariti dovoljan broj glasova da bi nekog glava zabolila od njih i njihove stranke.
Dakle, HDZ ce sa 100,000 glasova biti legitimni predstavnik Hrvata, a usput ce birati i legitimnog predstavnika Bosnjaka?

Odvadi malo svega ti.
Hafis
Posts: 17983
Joined: 18/07/2013 12:40
Location: južno, niz Ivan

#617 Re: Je li vrijeme za nacionalnu državu Bošnjaka?

Post by Hafis »

="Obi Wan Bosnian"]
Hrvati imaju svoju zemlju koja ih predstavlja u UN i ta zemlja se zove Hrvatska. U susjednoj zemlji imaju 1/3 na državnoj vlasti i 1/2 na entitetskoj plus 100% u "svojim" kantonima. Šta je sporno? Pa eto nekada Bošnjaci naprave entitsku vlast sa hrvatskim strankama koje su dobile manje glasova. I nekada izaberu 2 od 3 člana predsjedništva.

Ali ti Bošnjaci nemaju druge države. U ovoj imaju 1/3 na državnom nivou iako su 50% stanovništva i 1/2 na entitetskom iako su 80% stanovništva. U većem dijeli države ih i nema jer su protjerani a nemaju pravo ni na svoj jezik. I sad ti i takvi Bošnjaci ponekad (rijetko) izaberu 2 od 3 člana predsjedništva i naprave entitetsku vladu bez HDZ-a. To je toliko neprihvatljivo da zemlju treba ponovo uvesti u krvoproliće? :sad:
Ma jok, gdje bi to bilo neprihvatljivo.
I kakvo bolan krvoproliće. Upravo iz tog razloga je i upućena aspelacija ustavnom sudu da on odluči je li to prihvatljivo ili nije.
I za Mostar se čačkala mećka ali je ta mećka manja pa je i opasnost manja. Ako nešto u ovoj zemlji funkcioniše bez ubijanja i krvi pa ne diraj pobogu. Samo viči elhamdulilah i to je to.
Veliš ne čačkaj ni Mostar, niti predlaži bilo kakav izborni zakon da ne bi bilo ubijanja.
Ništa, odoh onda vikati hamidabdulrahman i te orijentalne špice
Obi Wan Bosnian
Posts: 946
Joined: 02/02/2017 16:37

#618 Re: Je li vrijeme za nacionalnu državu Bošnjaka?

Post by Obi Wan Bosnian »

Hafis wrote:Upravo iz tog razloga je i upućena aspelacija ustavnom sudu da on odluči je li to prihvatljivo ili nije.
A to sa Usavnim Sudom je posebna priča. Strane sudije odlučile u korist HDZ-a po tom pitanju a HDZ hoće da izbaci strane sudije :lol:

Kako vrijeme prolazi sve sam bliže tome da bi bolje bilo bez stranih sudija. Tačno je da bez stranih sudija Ustavni Sud nikada ne bi imao odluku po bilo kojem važnom pitanju (čime on gubi smisao) ali kada se bolje pogleda svaka ta odluka Ustavnog Suda samo dalje zakuhava jer nalaže promjenu statusa quo a kako rekoh ovdje će mir biti samo ako se ništa ne barće.
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#619 Re: Je li vrijeme za nacionalnu državu Bošnjaka?

Post by seln »

Alfons Kauders wrote:To sto HDZ misli da Bosnjacima moze odrediti SDA kao jedinog predstavnika je vas problem, ne nas.
Jebi ga, ljudi polaze od sebe. Njima je ADZ jedini predstavnik... jednopartijski narod europske provinijencije.
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#620 Re: Je li vrijeme za nacionalnu državu Bošnjaka?

Post by seln »

Hafis wrote: SDA sa svim svojim manama i do suza smješnim likovima koji je vode ipak jedina u ovom trenutku liči na političku stranku u Bošnjaka.
Ne hvalis ti SDA zato sto valjaju, vec zato sto ce vam se SDA najlakse naguziti. Znas ti dobro da bi vam drugi smjestili jumruk u kolektivni nos za mnoge stvari koje je SDA propustila.
Hafis
Posts: 17983
Joined: 18/07/2013 12:40
Location: južno, niz Ivan

#621 Re: Je li vrijeme za nacionalnu državu Bošnjaka?

Post by Hafis »

Obi Wan Bosnian wrote:
Hafis wrote:Upravo iz tog razloga je i upućena aspelacija ustavnom sudu da on odluči je li to prihvatljivo ili nije.
A to sa Usavnim Sudom je posebna priča. Strane sudije odlučile u korist HDZ-a po tom pitanju a HDZ hoće da izbaci strane sudije :lol:

Kako vrijeme prolazi sve sam bliže tome da bi bolje bilo bez stranih sudija. Tačno je da bez stranih sudija Ustavni Sud nikada ne bi imao odluku po bilo kojem važnom pitanju (čime on gubi smisao) ali kada se bolje pogleda svaka ta odluka Ustavnog Suda samo dalje zakuhava jer nalaže promjenu statusa quo a kako rekoh ovdje će mir biti samo ako se ništa ne barće.
Nije ti ta loša u vezi stranih sudija, ali sad je tako kako je. Da mi prvo riješimo ovu presudu, a za dalje ćemo vidjeti.
Ja mislim ipak da se masa neće obračunati s Ustavnim sudom zbog ove presude. Jebat ga, ljudi ne barću, već samo rade svoj posao i zamisli kada bi svakome masa visila nad glavom.
A iskreno, imam neke političke ambicije na mogućim lokalnim izborima u Mostaru. Mislim, stvarno ne barćem i ne prizivam rat, ali bih volio kada bi se i u nas jednog dana održali. Ali ako je taj hamidabdulahram do daljnjeg, jebat ga.
Hafis
Posts: 17983
Joined: 18/07/2013 12:40
Location: južno, niz Ivan

#622 Re: Je li vrijeme za nacionalnu državu Bošnjaka?

Post by Hafis »

seln wrote:
Alfons Kauders wrote:To sto HDZ misli da Bosnjacima moze odrediti SDA kao jedinog predstavnika je vas problem, ne nas.
Jebi ga, ljudi polaze od sebe. Njima je ADZ jedini predstavnik... jednopartijski narod europske provinijencije.
Jebat ga kume, muka i Komšo nas naćerali. a ne bi inače....volio bih i ja Reufa ili Sefera Halilovića zaokružiti.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#623 Re: Je li vrijeme za nacionalnu državu Bošnjaka?

Post by Alfons Kauders »

seln wrote:
Alfons Kauders wrote:To sto HDZ misli da Bosnjacima moze odrediti SDA kao jedinog predstavnika je vas problem, ne nas.
Jebi ga, ljudi polaze od sebe. Njima je ADZ jedini predstavnik... jednopartijski narod europske provinijencije.
Nije ni to problem, vec sto hoce da nama nametnu jednopartijski sistem. Oni imaju pravo glasati za HDZ do zadnjeg, nista sporno...

Ali kako to Hafis objasnjava, HDZ smatra da na konto svojih sto i kusur hiljada glasova ima pravo nametati predstavnike Bosnjaka. Jer eto, ne svidjaju im se Reuf i SDP, pa bi oni radije Fahra i Baketa... A kao legitimni nositelji, imaju pravo da drugim narodima biraju predstavnike.

Sjetite se kako su 2014 pokusali Srbima nametnuti SNSD na drzavnom nivou, mada je imao manje glasova, mandata, te nije imao clana Predsjednistva... SNSD je uzivao legitimitet hrvatskog naroda.

Tako bi dakle i sutra u FBiH, ukoliko im se pruzi prilika - da biraju odgovarajuce bosnjacke politicke opcije, bez obzira na njihovu podrsku u narodu.
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#624 Re: Je li vrijeme za nacionalnu državu Bošnjaka?

Post by seln »

Hafis wrote:
seln wrote:
Alfons Kauders wrote:To sto HDZ misli da Bosnjacima moze odrediti SDA kao jedinog predstavnika je vas problem, ne nas.
Jebi ga, ljudi polaze od sebe. Njima je ADZ jedini predstavnik... jednopartijski narod europske provinijencije.
Jebat ga kume, muka i Komšo nas naćerali. a ne bi inače....volio bih i ja Reufa ili Sefera Halilovića zaokružiti.
Jebat ga, i Bosnjaci iz srednje Bosne bi voljeli zaokruziti Daria Kordica... ja sam doduse mislio da su maskare vec prosle, ali izgleda da nisu.
User avatar
listopad
Posts: 800
Joined: 18/10/2016 19:14

#625 Re: Je li vrijeme za nacionalnu državu Bošnjaka?

Post by listopad »

Nacionalna drzava Bosnjaka moze biti samo fildzan od 23%. Povijest je BiH tako oblikovala da to nije moguce. Jedino da Bosnjaci cine nekih 75% ukupnog stanovnistva i da su rasprostranjeni po cijelom teritoriju BiH, onda bi ta opcija mogla postati realna, barem za diskusiju. Sve drugo je prdivjetar.
Post Reply