Je li Kur'an od Boga, kako dokazati to?

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Locked
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#1051 Re: Je li Kur'an od Boga, kako dokazati to?

Post by Connaisseur Karlin »

Indigont wrote:Kad malo bolje razmislite islam je baziran na vjeri u čovjeka, a ne u Boga. Jer:
1. Muhamed je bio čovjek
2. bez Muhameda islam ne postoji
3. bez Muhameda islam je kršćanstvo ili judaizam
4. ako sumnjaš u Muhameda nisi musliman

Čak je više glava padalo zbog uvreda Muhameda nego zbog uvreda boga.
zasto se korsti iskljucivo rijec islam, moze i hebrejska verzija, ili verzija jezika kojim pisemo na forumu :D

na ovom pfd je vise puta napisano kako je islam u sustini pocetak abrahamskog vjerovanja, jer cesto puta automatski vuce na relgiju koja koristi istu rijec Islam; islam je arapska rijec, sirijska je ašlem ( Arabic 'islām, submission, from 'aslama, to surrender, resign oneself, from Syriac 'ašlem, to make peace, surrender, derived stem of šlem, to be complete; see šlm )

znaci, abrahamske rleigije su pocele odlukom covjeka da se pokloni jefnom Bogu :)
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#1052 Re: Je li Kur'an od Boga, kako dokazati to?

Post by Connaisseur Karlin »

arzuhal wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
arzuhal wrote:
Zavisi s čim...Svako ima male okice za nešto, ima svoje gledanje iz kojeg dobija ili ne dobija viđenje...
povijsena uloga braka i novca i bogatih supruga i poligmanih brakova nam je poznata :)
Varas se. Ali da ima raje koja je uvjerena da je skontala, to da :)
bas me briga sta neko misli, ti pises svoje misljenj, a ja pisem svoje misljenje, tebi se ne dopada moje misljenje, i tad me opet nije briga :-D
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#1053 Re: Je li Kur'an od Boga, kako dokazati to?

Post by arzuhal »

Connaisseur Karlin wrote:
bas me briga sta neko misli, ti pises svoje misljenj, a ja pisem svoje misljenje, tebi se ne dopada moje misljenje, i tad me opet nije briga :-D
To da te je bas briga za tudje misljenje nam je, doista, jedna od poznatijih stvari :lol:, ali ovaj put nisam mislio ni na cije misljenje ni da li nam se dopada nego na neke cinjenice :) :mrgreen:
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#1054 Re: Je li Kur'an od Boga, kako dokazati to?

Post by Connaisseur Karlin »

arzuhal wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
bas me briga sta neko misli, ti pises svoje misljenj, a ja pisem svoje misljenje, tebi se ne dopada moje misljenje, i tad me opet nije briga :-D
To da te je bas briga za tudje misljenje nam je, doista, jedna od poznatijih stvari :lol:, ali ovaj put nisam mislio ni na cije misljenje ni da li nam se dopada nego na neke cinjenice :) :mrgreen:


jah, neke cinjenice, sad pises k'o Smrcko sa slikovnicama :D :lol:

daj reci konkretno sto mislis, ili nemoj nista ni pisati, osjecma se isto kad procitam Smrckov post i skuzim, da nije nista ni rekao :lol:
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#1055 Re: Je li Kur'an od Boga, kako dokazati to?

Post by arzuhal »

8)
Connaisseur Karlin wrote:
arzuhal wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
bas me briga sta neko misli, ti pises svoje misljenj, a ja pisem svoje misljenje, tebi se ne dopada moje misljenje, i tad me opet nije briga :-D
To da te je bas briga za tudje misljenje nam je, doista, jedna od poznatijih stvari :lol:, ali ovaj put nisam mislio ni na cije misljenje ni da li nam se dopada nego na neke cinjenice :) :mrgreen:


jah, neke cinjenice, sad pises k'o Smrcko sa slikovnicama :D :lol:

daj reci konkretno sto mislis, ili nemoj nista ni pisati, osjecma se isto kad procitam Smrckov post i skuzim, da nije nista ni rekao :lol:
Sto da govorim sta konkretno mislim kada tebe bas briga za tim :lol: :-) :-) :mrgreen: :run:
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#1056 Re: Je li Kur'an od Boga, kako dokazati to?

Post by Connaisseur Karlin »

arzuhal wrote:8)
Connaisseur Karlin wrote:
arzuhal wrote:
To da te je bas briga za tudje misljenje nam je, doista, jedna od poznatijih stvari :lol:, ali ovaj put nisam mislio ni na cije misljenje ni da li nam se dopada nego na neke cinjenice :) :mrgreen:


jah, neke cinjenice, sad pises k'o Smrcko sa slikovnicama :D :lol:

daj reci konkretno sto mislis, ili nemoj nista ni pisati, osjecma se isto kad procitam Smrckov post i skuzim, da nije nista ni rekao :lol:
Sto da govorim sta konkretno mislim kada tebe bas briga za tim :lol: :-) :-) :mrgreen: :run:
dodje mi da se fizicki obracunam sa tobom :twisted: :lol:
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#1057 Re: Je li Kur'an od Boga, kako dokazati to?

Post by arzuhal »

Connaisseur Karlin wrote:dodje mi da se fizicki obracunam sa tobom :twisted: :lol:
Mislis grcko-rimski? Fala ali neka, odabijam obracun :lol: :mrgreen: :run:
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#1058 Re: Je li Kur'an od Boga, kako dokazati to?

Post by Connaisseur Karlin »

arzuhal wrote:
Connaisseur Karlin wrote:dodje mi da se fizicki obracunam sa tobom :twisted: :lol:
Mislis grcko-rimski? Fala ali neka, odabijam obracun :lol: :mrgreen: :run:
uf, nisma te pitala da volontiras :D :lol: odbJo ne odbiJo, od mene ces batine dobiti :evil: :lol:
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21612
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#1059 Re: Je li Kur'an od Boga, kako dokazati to?

Post by MarlboroGold »

Daj ti njemu jedan veganski sendvič da dođe sebi.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#1060 Re: Je li Kur'an od Boga, kako dokazati to?

Post by Connaisseur Karlin »

MarlboroGold wrote:Daj ti njemu jedan veganski sendvič da dođe sebi.
to dolazi nakon faze tuce :D :lol: to je druga istovrmeeno zavrsna faza mucenja arzonje :lol:
User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#1061 Re: Je li Kur'an od Boga, kako dokazati to?

Post by asurbanipal »

Smrcak15 wrote:evo jedan primjer zasto je Kur'an od Allaha a ne od obicnih ljudi

Naravno :mrgreen:


Image
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#1062 Re: Je li Kur'an od Boga, kako dokazati to?

Post by Smrcak15 »

asurbanipal wrote:
Smrcak15 wrote:evo jedan primjer zasto je Kur'an od Allaha a ne od obicnih ljudi

Naravno :mrgreen:


Image
de nam reci nesto o Halocline :) da cujemo sta znas o tome?
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21612
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#1063 Re: Je li Kur'an od Boga, kako dokazati to?

Post by MarlboroGold »

asurbanipal wrote:
Smrcak15 wrote:evo jedan primjer zasto je Kur'an od Allaha a ne od obicnih ljudi

Naravno :mrgreen:


Image
:pisnuo:
User avatar
HardcoreMX
Posts: 4087
Joined: 02/05/2016 19:08
Location: das objektiv der objektivität

#1064 Re: Je li Kur'an od Boga, kako dokazati to?

Post by HardcoreMX »

Image

Qur'an:Al-Furqān 53 (prevodi znacenja):
-I On je Taj koji je pustio dva mora: ovo pitko, slatko, a ovo slano, gorko; i načinio je između njih dvoje berzeh25:53 i prepreku nesavladivu. (Mlivo)

-And it is He who has released [simultaneously] the two seas, one fresh and sweet and one salty and bitter, and He placed between them a barrier and prohibiting partition. (Sahih International)

-And He it is Who hath given independence to the two seas (though they meet); one palatable, sweet, and the other saltish, bitter; and hath set a bar and a forbidding ban between them. (Pickthall)

U ovom ajetu se govori o dva mora (بحر ar.bahr)i poznato je da je morska voda kao jedna cjelina i jedino kroz geografske pojmove i nazive razgranicena, okeane i mora..da postoji ipak razgranicenje unutar slanih morskih voda koje pravi nevidljivu barijeru cineci tako dvije razllicite vrste morske vode kao sto govori Qur'an na ovom mjestu kao i u suri Ar-Raĥmān (19-20) moderna ce nauka uspjeti doista i dokazati...

Jedan od primjera je i prikaz saliniteta i njegovih razlicitih zona i to na globalnom nivou. Na slici je satelitski snimak sa Nasinog opservatorija Aquarius koji ocituje varijacije slanosti morskih povrsina sto je ujedno i kljucni faktor Zemljine klime koju ljudi postepeno narusavaju...usput sam nasao i strucna objasnjenja zasto dolazi do razlicitosti saliniteta morskih voda koje sam preveo pa ukratko da nesto mozda novo naucimo...kroz milione godina dolazi do sapiranja mineralnih stijena koje potom rijeke dovode do mora...dalje razliku pravi prije svega padavine, toplota i rijecne pritoke..u regijama sa mnogo kise mora su zasladjenja, primjer Balticko more cija je slanost knap oko 1 procent...s druge strane Sredozemno more je jedno od naslanijih, u subtropima pada malo kise, rijecni prinosi su mali, salinitet oko 4 procenta...kod velikih povrsina kao sto se vidi na slici ta razlika je jos uocljivija izmedju Atlantskog i Pacifickog okeana...Atlantik je u velikoj vecini slaniji od Pacifika..naucnici smatraju da je razlog u vjetrovima, pasat vjetrovi nose kisne oblake zapadno prema Pacifiku, oblaci se sastoje od vode koja je isparila u Atlantiku, so ne isparava i tako on ostaje slaniji, dok na ekvatoru u zoni tropskih kisa salinitet opada kod oba okeana...interesantno da uprkos velikom broju mocni morski struja ne dolazi do mijesanja pojedinih zona, fenomen u nauci poznat pod imenom Halocline...velike struje Azije sire se daleko od obale, salinitet Indijskog okeana u podrucju Juzne Azije je oko 3 procenta, ipak za jednu cetvrtinu manje od subtropa juzne Zemljine polukugle....
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#1065 Re: Je li Kur'an od Boga, kako dokazati to?

Post by Nurudin »

MarlboroGold wrote:
asurbanipal wrote:
Smrcak15 wrote:evo jedan primjer zasto je Kur'an od Allaha a ne od obicnih ljudi

Naravno :mrgreen:


Image
:pisnuo:
:lol: :lol:
Cerebrum
Posts: 182
Joined: 22/08/2014 21:59

#1066 Re: Je li Kur'an od Boga, kako dokazati to?

Post by Cerebrum »

sizifinho
Posts: 3464
Joined: 31/05/2014 13:14

#1067 Re: Je li Kur'an od Boga, kako dokazati to?

Post by sizifinho »

Joj kad sam se ja odjavio, evo prosle dvije godine a Smrcak idalje na istom hahaha
User avatar
HardcoreMX
Posts: 4087
Joined: 02/05/2016 19:08
Location: das objektiv der objektivität

#1068 Re: Je li Kur'an od Boga, kako dokazati to?

Post by HardcoreMX »

danas ce se to internetskim rjecnikom reci..spamovanje, flejmovanje, trola etc...u sustini sustina 'ateista' je ostala ista..Univerzalna psihologija u Qur'anu...
'A ako ih zapitaš, oni će sigurno reći: "Mi smo samo razgovarali i zabavljali se." Reci: "Zar se niste Allahu i riječima Njegovim i Poslaniku Njegovu rugali?' 9:65
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50513
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#1069 Re: Je li Kur'an od Boga, kako dokazati to?

Post by Bloo »

HardcoreMX wrote:danas ce se to internetskim rjecnikom reci..spamovanje, flejmovanje, trola etc...u sustini sustina 'ateista' je ostala ista..Univerzalna psihologija u Qur'anu...
'A ako ih zapitaš, oni će sigurno reći: "Mi smo samo razgovarali i zabavljali se." Reci: "Zar se niste Allahu i riječima Njegovim i Poslaniku Njegovu rugali?' 9:65
Psihoza
Sinonim je za ozbiljno oštećenje socijalnog i personalnog funkcioniranja, karakteriziranog socijalnim uzdržavanjem i nesposobnošću promjene uloge.
Manifestira se i deluzijama, halucinacijama, konfuzijom, oštećenjem memorije, dezorganiziranim ponašanjem, agitacijom, inkoherentnim nerazumljivim govorom...

U susretu s psihotičnom osobom često ćemo čuti da on ili ona opisuje stvarnost koja se u potpunosti razlikuje od stvarnosti u kojoj se mi nalazimo: oni čuju glasove koje drugi ne čuju i mogu imati čulne doživljaje koje drugi nemaju. Neki se osjećaju proganjanima, misli su im kaotične, imaju nerješive nesporazume i neobjašnjive predstave.
User avatar
Idemedosumom
Posts: 7860
Joined: 15/11/2012 12:42
Location: ..

#1070 Re: Je li Kur'an od Boga, kako dokazati to?

Post by Idemedosumom »

Image
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50513
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#1071 Re: Je li Kur'an od Boga, kako dokazati to?

Post by Bloo »

Idemedosumom wrote:Image
وخر
dadinjo33
Posts: 1748
Joined: 10/08/2016 18:41

#1072 Re: Je li Kur'an od Boga, kako dokazati to?

Post by dadinjo33 »

Bloo wrote:
HardcoreMX wrote:danas ce se to internetskim rjecnikom reci..spamovanje, flejmovanje, trola etc...u sustini sustina 'ateista' je ostala ista..Univerzalna psihologija u Qur'anu...
'A ako ih zapitaš, oni će sigurno reći: "Mi smo samo razgovarali i zabavljali se." Reci: "Zar se niste Allahu i riječima Njegovim i Poslaniku Njegovu rugali?' 9:65
Psihoza
Sinonim je za ozbiljno oštećenje socijalnog i personalnog funkcioniranja, karakteriziranog socijalnim uzdržavanjem i nesposobnošću promjene uloge.
Manifestira se i deluzijama, halucinacijama, konfuzijom, oštećenjem memorije, dezorganiziranim ponašanjem, agitacijom, inkoherentnim nerazumljivim govorom...

U susretu s psihotičnom osobom često ćemo čuti da on ili ona opisuje stvarnost koja se u potpunosti razlikuje od stvarnosti u kojoj se mi nalazimo: oni čuju glasove koje drugi ne čuju i mogu imati čulne doživljaje koje drugi nemaju. Neki se osjećaju proganjanima, misli su im kaotične, imaju nerješive nesporazume i neobjašnjive predstave.
Dje nadje da udaris tako direktno na pola osnivaca religija?

Sad hardcorix haman ispade nekakav poslanik. :lol:
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50513
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#1073 Re: Je li Kur'an od Boga, kako dokazati to?

Post by Bloo »

dadinjo33 wrote: Dje nadje da udaris tako direktno na pola osnivaca religija?
Sad hardcorix haman ispade nekakav poslanik. :lol:
Ovo nije tvoja bitka. :)
dadinjo33
Posts: 1748
Joined: 10/08/2016 18:41

#1074 Re: Je li Kur'an od Boga, kako dokazati to?

Post by dadinjo33 »

Bloo wrote:
dadinjo33 wrote: Dje nadje da udaris tako direktno na pola osnivaca religija?
Sad hardcorix haman ispade nekakav poslanik. :lol:
Ovo nije tvoja bitka. :)
Dobro, povlačim čvoku.
User avatar
HardcoreMX
Posts: 4087
Joined: 02/05/2016 19:08
Location: das objektiv der objektivität

#1075 Re: Je li Kur'an od Boga, kako dokazati to?

Post by HardcoreMX »

Bloo wrote:
HardcoreMX wrote:danas ce se to internetskim rjecnikom reci..spamovanje, flejmovanje, trola etc...u sustini sustina 'ateista' je ostala ista..Univerzalna psihologija u Qur'anu...
'A ako ih zapitaš, oni će sigurno reći: "Mi smo samo razgovarali i zabavljali se." Reci: "Zar se niste Allahu i riječima Njegovim i Poslaniku Njegovu rugali?' 9:65
Psihoza
Sinonim je za ozbiljno oštećenje socijalnog i personalnog funkcioniranja, karakteriziranog socijalnim uzdržavanjem i nesposobnošću promjene uloge.
Manifestira se i deluzijama, halucinacijama, konfuzijom, oštećenjem memorije, dezorganiziranim ponašanjem, agitacijom, inkoherentnim nerazumljivim govorom...
U susretu s psihotičnom osobom često ćemo čuti da on ili ona opisuje stvarnost koja se u potpunosti razlikuje od stvarnosti u kojoj se mi nalazimo: oni čuju glasove koje drugi ne čuju i mogu imati čulne doživljaje koje drugi nemaju. Neki se osjećaju proganjanima, misli su im kaotične, imaju nerješive nesporazume i neobjašnjive predstave.
da, otprilike tako nesto..jedan se odmah ispod javio za verbalnog tate tsukija..ne pro(i)zivaj ga :)
iako je to je samo jedan dio psihologije, ipak ne bi ni priblizno toliko prejudicirao poput tebe jer je Qur'an za sve ljude pa cak i za takve koji se ismijavaju, to dopustaju, وانت , vrijedjaju, asocijalno se ponasaju...mozda okrenu i lijepim ponasanjem sve prestignu..dovoljno govori sto je citirani ajet iz sure At-Tawbah...
Last edited by HardcoreMX on 08/04/2018 16:20, edited 1 time in total.
Locked