Je li iko naucio sam programirati i dobio posao ?

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

User avatar
Sunrise00
Posts: 4484
Joined: 20/06/2008 22:48
Location: Tamo gdje i kisa kad pada, nije prosto kisa :)

#51 Re: Je li iko naucio sam programirati i dobio posao ?

Post by Sunrise00 »

hakazvaka wrote:Topla preporuka za izbjegavanje fakulteta u BIH svakome ko zeli da se ozbiljno bavi ovim poslom.

Sretno.
ma hajde :D
denisbar
Posts: 81
Joined: 14/02/2014 13:30

#52 Re: Je li iko naucio sam programirati i dobio posao ?

Post by denisbar »

ima li neki domaci forum na kojem mogu pitati ljude za rjesenje problema kad zapnem u kodu ?
User avatar
xamp
Posts: 1545
Joined: 31/03/2010 18:43

#53 Re: Je li iko naucio sam programirati i dobio posao ?

Post by xamp »

denisbar wrote:ima li neki domaci forum na kojem mogu pitati ljude za rjesenje problema kad zapnem u kodu ?
Ne koliko znam, a i mal je nas community. Imas Stackoverflow, tamo se postavljaju pitanja i ljudi zele odgovarati jer onda dobijaju bodove i sve.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#54 Re: Je li iko naucio sam programirati i dobio posao ?

Post by ExNihilo »

Ovako pojedinci na temi zamišljaju programerski posao. :D :lol:

Image
User avatar
mousstapha
Posts: 4181
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#55 Re: Je li iko naucio sam programirati i dobio posao ?

Post by mousstapha »

ExNihilo wrote:Ovako pojedinci na temi zamišljaju programerski posao. :D :lol:

Image
A ovako izgleda u realnosti. :D

Image
artime
Posts: 1331
Joined: 08/01/2013 19:36

#56 Re: Je li iko naucio sam programirati i dobio posao ?

Post by artime »

Samo naprijed :D i ja ucim, za pocetnike nije komplikovano. Koliko sam shvatila samo treba biti uporan.

Btw hoce li se i ova tema pretvoriti kada bosanci hoce preko grane, pa HIN dijaspora kaze da ne padaju novci sa stabla :lol:
User avatar
mirsek
Posts: 12822
Joined: 07/05/2010 15:40

#57 Re: Je li iko naucio sam programirati i dobio posao ?

Post by mirsek »

mousstapha wrote:
ExNihilo wrote:Ovako pojedinci na temi zamišljaju programerski posao. :D :lol:

Image
A ovako izgleda u realnosti. :D

Image
:lol: :lol: :lol: :lol: :D To je to uglavnom.
Android Knego
Posts: 1558
Joined: 13/03/2012 08:11

#58 Re: Je li iko naucio sam programirati i dobio posao ?

Post by Android Knego »

denisbar wrote:ima li neki domaci forum na kojem mogu pitati ljude za rjesenje problema kad zapnem u kodu ?
ako pod "domaci" mislis malo sire znacenje, onda ima...

http://www.elitesecurity.org/kategorija/4
denisbar
Posts: 81
Joined: 14/02/2014 13:30

#59 Re: Je li iko naucio sam programirati i dobio posao ?

Post by denisbar »

Android Knego wrote:
denisbar wrote:ima li neki domaci forum na kojem mogu pitati ljude za rjesenje problema kad zapnem u kodu ?
ako pod "domaci" mislis malo sire znacenje, onda ima...

http://www.elitesecurity.org/kategorija/4

pod domacim mislim - regionalni.
Hvala
Yamahalac
Posts: 1287
Joined: 27/11/2006 10:11
Location: Tu i tamo

#60 Re: Je li iko naucio sam programirati i dobio posao ?

Post by Yamahalac »

denisbar wrote:ima li neko da je naucio programske jezike sam ? bez fakulteta,obuka,skola, kurseba itd ?
a jos vise me interesuje ima li programera koji su vec nasli posao u nekim firmama a da su na ovaj nacin naučili programirati, dakle sami ?
Naravno da moze, sve dok imas interesa i volje.

Ja naucio, vec drugu firmu vodim, zaradjujem super, tako da samo priones i lagano krenes.

Najbitnija ti je stvar kad pocnes uciti da imas vec ideju za neki jednostavniji program sto zelis napraviti tako da kako ucis polako radis na tome i onda kad si zavrsio pogledas sta mozes popraviti i pocnes se smijati svom kodu, tako da moze se.

Bolji se postaje samo pisanjem koda i jos koda, tako da stisni zube, zagrij stolicu i lagano pocni
User avatar
512MB
Posts: 10571
Joined: 03/01/2014 22:39
Location: ¯\_(ツ)_/

#61 Re: Je li iko naucio sam programirati i dobio posao ?

Post by 512MB »

Naucio sam programirat, dobio posao, 3 godine kasnije upisao fax i zavrsio pored posla, sad nasao jos bolji posao, ...

Moj tip: ne odustajati! Na pocetku vrlo brzo covjek izgubi volju, sa vremenom i novim projektima si sve bolji :thumbup:
dust71000
Posts: 290
Joined: 24/07/2015 15:08

#62 Re: Je li iko naucio sam programirati i dobio posao ?

Post by dust71000 »

512MB wrote:Naucio sam programirat, dobio posao, 3 godine kasnije upisao fax i zavrsio pored posla, sad nasao jos bolji posao, ...

Moj tip: ne odustajati! Na pocetku vrlo brzo covjek izgubi volju, sa vremenom i novim projektima si sve bolji :thumbup:
Sa boldanim se potpuno slažem. A koji faks si uspio završiti uz posao ?
User avatar
512MB
Posts: 10571
Joined: 03/01/2014 22:39
Location: ¯\_(ツ)_/

#63 Re: Je li iko naucio sam programirati i dobio posao ?

Post by 512MB »

Informatiku
User avatar
mousstapha
Posts: 4181
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#64 Re: Je li iko naucio sam programirati i dobio posao ?

Post by mousstapha »

User avatar
red evil
Posts: 2345
Joined: 30/07/2012 14:08

#65 Re: Je li iko naucio sam programirati i dobio posao ?

Post by red evil »

Ja sam upisao IT Akademiju. Smjer Android Development. Do sad smo učili samo Javu, onako nije ni teška a ni laka. Trenutno mi najveći problem predstavlja ne baš dobro poznavanje engleskog jezika a u programiranju je to vrlo bitno.

Učim već nekih 4-5 mjeseci i znam osnove, često se desi da kontaš odustat, ne ide. Kako god okreneš ne možeš skontat. To je npr. bilo sa bazom podataka. Uzeo sam jedan projekat baš s tim da uradim i osnove sam naučio. Sve što sam pročitao nije vrijedilo puno tek nakon što sam počeo radit i to primjeniti u nešto korisno je sjelo na svoje mjesto, koliko toliko. Svakako, ne moguće je nakon 4-5 mjeseci znati dobro programirati jer kako sam čitao ljudima da bi otprilike mogli misli u kod predočiti trebalo im je oko 2 godine rada, učenja. Iskustvom stićeš rutinu, nakon nekih projekata urađenih kasnije znaš gdje i šta ti treba.

Nakon svih škola, kurseva ne dobiješ veliko znanje već samo osnove da kasnije sam možeš ići dalje. Kažu ti samo šta trebaš da učiš.
noke1
Posts: 11
Joined: 12/02/2013 19:06

#66 Re: Je li iko naucio sam programirati i dobio posao ?

Post by noke1 »

Broly_the_Legend wrote:Evo da se upisem i jos jednom preporucim svakom ko zeli da nauci web development :

http://www.freecodecamp.com/

Ovo je jedna od najboljih stvari koja postoji za ucenje weba, potpuno besplatna i napravljena s ciljem da se ljudi ne samo nauce kodirat nego i eventualno zaposle.

Osim toga ljudi non stop nadogradju stranicu novim stvarim i sadrzajem. Toplo preporucujem. Takodjer mislim da ima negdje u Sarajevu okupljaliste ovih campera, a mozda i facejbook page, odnosno ima u Sarajave, Tuzli, Banjaluci i jos nekom gradu. Medjutim, ja sam iz Zenice, ovdje toga nema.

Ja sam tu trenutno na ovim prvim algortimima, ali stao sam tu i evo zavrsavam js kurs na codecademy, pa cu to isto uradit na Khanacademy-u i preci na njihov kurs o alogritmima, jer oni imaju jedino taj kurs a vezan za javascript. Nakon toga nastavljam nazad na fcc.

Zaista odlican stvar, imaju i svoj reddit page, pa ko zeli da nauci nesto neka makar procita sta nude. Imaju i svoj Youtube kanal https://www.youtube.com/channel/UC8butI ... 7EV0hUK0BQ, pa mozete pogledat kako izgleda jedan njihov sastanak i prezentacija sta i kako namjeravaju da urade.
Znas li da li se jos uvijek i kad odrzavaju okupljanja campera u Sarajevu? Ince sam freecodecamper i front end developer ali ne znam bas nikog iz bosne ko se bavi web developmentom. Zelio bih znati da li ima takvo okupljanje cisto da upoznam ljude iz iste branse
User avatar
Broly_the_Legend
Posts: 382
Joined: 17/11/2012 20:33
Location: Gravity room

#67 Re: Je li iko naucio sam programirati i dobio posao ?

Post by Broly_the_Legend »

@noke1

Vjeruj da ne znam, posto sam ja iz Zenice, mislim da kod nas nema ni jedan takav skup. Cuo sam negdje da ima u 3-4 grada kod nas, Sarajevo, Banja Luka i ne sjecam se gdje jos.

Ja sam taman stigo do api-ja i onih prvih projekata, wather app itd, ali sam malo stao pa cu sad da se vratim u formu nadam se.
noke1
Posts: 11
Joined: 12/02/2013 19:06

#68 Re: Je li iko naucio sam programirati i dobio posao ?

Post by noke1 »

Broly_the_Legend wrote:@noke1

Vjeruj da ne znam, posto sam ja iz Zenice, mislim da kod nas nema ni jedan takav skup. Cuo sam negdje da ima u 3-4 grada kod nas, Sarajevo, Banja Luka i ne sjecam se gdje jos.

Ja sam taman stigo do api-ja i onih prvih projekata, wather app itd, ali sam malo stao pa cu sad da se vratim u formu nadam se.
Samo nastavi, samo kodiraj. Ja sam front end dio zavrsio jos nekad u 6-7 mjesecu. Sad ucim neke druge stvari ii trazim nekog posla al to je bez uspjeha
peepeep
Posts: 940
Joined: 10/10/2016 12:04

#69 Re: Je li iko naucio sam programirati i dobio posao ?

Post by peepeep »

Kao i sve drugo, za posao treba strpljenja, sreće i dobra uvezanost. Ko ima nekoga da već radi može veoma lako, kroz par mjeseci, dobiti posao i to ne mora čak ni biti nešto posebno izučen za zanat [;)]. Ko ne zna, pričekati će da dođe na red preko svih Indijaca i sličnih kojima je (barem se meni čini) obaranje cijena rada do besmisleno niskih nivoa postala olimpijska disciplina.
User avatar
purgatorio
Posts: 1065
Joined: 05/11/2012 09:45
Location: Velika Kladuša

#70 Re: Je li iko naucio sam programirati i dobio posao ?

Post by purgatorio »

Šta sve treba znati za traženje posla Android Developera?
User avatar
512MB
Posts: 10571
Joined: 03/01/2014 22:39
Location: ¯\_(ツ)_/

#71 Re: Je li iko naucio sam programirati i dobio posao ?

Post by 512MB »

purgatorio wrote:Šta sve treba znati za traženje posla Android Developera?
Java+engleski :)
Kruler
Posts: 513
Joined: 21/02/2008 10:06

#72 Re: Je li iko naucio sam programirati i dobio posao ?

Post by Kruler »

purgatorio wrote:Šta sve treba znati za traženje posla Android Developera?
https://kotlinlang.org
User avatar
512MB
Posts: 10571
Joined: 03/01/2014 22:39
Location: ¯\_(ツ)_/

#73 Re: Je li iko naucio sam programirati i dobio posao ?

Post by 512MB »

denisbar wrote:ima li neko da je naucio programske jezike sam ? bez fakulteta,obuka,skola, kurseba itd ?
a jos vise me interesuje ima li programera koji su vec nasli posao u nekim firmama a da su na ovaj nacin naučili programirati, dakle sami ?
Programirat uvjek ucis sam, moze ti neko pokazat gdje da nadjes infomaterijal itd al ostatak moras sam. Nemoze niko ni umjesto tebe naucit vozit biciklu..
Cookie85
Posts: 1353
Joined: 01/07/2016 20:22

#74 Re: Je li iko naucio sam programirati i dobio posao ?

Post by Cookie85 »

512MB wrote:
purgatorio wrote:Šta sve treba znati za traženje posla Android Developera?
Java+engleski :)
Sto ba lazes covjeku da mu treba samo JAVA.

Ako mislis da nadjes posao u tom sektoru moras da znas slijedece (to je kljucno da bi bio Android Developer ):
1. Java
2. Da razumijes XML
3. Android SDK
4. Android Studio
5. Apis
6. Baza podataka
7. Wireframe (mozes sa Balsamiq ili Sketch)

To su ti neki osnovi da bi mogao naci posao u tom sektoru.
Cookie85
Posts: 1353
Joined: 01/07/2016 20:22

#75 Re: Je li iko naucio sam programirati i dobio posao ?

Post by Cookie85 »

I da ja sam dobio posao tako sto sam naucio programirati, bez fakulteta. Ja sam Full Stack Web Developer i dobio radnu vizu u Austriji na osnovu toga.

Sad ganjam malo fakultet da imam diplomu jer sa diplomom ti je veca plata automatski :D
Post Reply