Je li iko naucio sam programirati i dobio posao ?

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

denisbar
Posts: 81
Joined: 14/02/2014 13:30

#26 Re: Je li iko naucio sam programirati i dobio posao ?

Post by denisbar »

xamp wrote:
denisbar wrote:bi li mogao opisati jedan svoj radni dan na poslu?
i ono sto me oduviek interesovalo - posluzite li se na poslu kodom kad ga zaboravite da li iz nekih vasih zapisnika,notesa ili npr w3schoolsa ili nekih tutorialana nebitno...... ili ono bas sve kucate iz glave trrrrrrrrr ?
Stackoverflow :)

hvala druze, svaki komentar ,savjet, link, pomoc itd su dobrodosli
Kruler
Posts: 513
Joined: 21/02/2008 10:06

#27 Re: Je li iko naucio sam programirati i dobio posao ?

Post by Kruler »

denisbar wrote:Kako mislis da nacini programera sretnijim? :D
http://www.maori.geek.nz/what_is_ruby_i ... you_happy/
https://www.quora.com/How-does-Ruby-inc ... -happiness
denisbar wrote:bi li mogao opisati jedan svoj radni dan na poslu?
i ono sto me oduviek interesovalo - posluzite li se na poslu kodom kad ga zaboravite da li iz nekih vasih zapisnika,notesa ili npr w3schoolsa ili nekih tutorialana nebitno...... ili ono bas sve kucate iz glave trrrrrrrrr ?
Malo teže jer svaki dan radim nešto drugo i dani su mi poprilično različiti. Uz to, moja trenutna pozicija pokriva malo više od posla programera. Ali ukratko: sastanci, kodiranje, mentoring, kodiranje, pair programming, kodiranje i još sastanaka :)

E sad, oko kodiranja. Od nikoga se ne očekuje da zna sve; to bi bilo glupo. Programeri se uvijek obilno služe dokumentacijom, a google i, kao što @xamp reče, stackoverflow su uvijek neophodni. Isto tako, što duže radiš osnovne stvari ti postanu navika. Tačno znaš šta i gdje upotrijebiti, a sve manje i manje imaš potrebu čitati dokumentaciju za sam jezik ili framework.

Međutim, uvijek se radi s bibliotekama razvijenim od trećih strana tako potreba za čitanjem dokumentacije nikada ne prestaje. Ponekad se dešava da ni dokumentacija za neku biblioteku nije dovoljno dobra ili da za specifičan problem google i stackoverflow zakažu. Srećom, radimo u open source jeziku i source code je dostupan za čitanje i modifikaciju. Ukoliko uočim problem u biblioteci i popravim ga (ne baš čest slučaj), obično napravim pull request autorima biblioteke kako bi svi imali koristi od toga. Ponekad, ali jako rijetko i kod veoma kompleksnih biblioteka, najjednostavnije riješenje je pitati autora.
User avatar
MaroonBrigade
Posts: 1593
Joined: 26/03/2009 17:59

#28 Re: Je li iko naucio sam programirati i dobio posao ?

Post by MaroonBrigade »

denisbar wrote:.... ili ono bas sve kucate iz glave trrrrrrrrr ?
:lol: :lol: :lol:

Pa jbt ako ti je racunar masina ne moras biti i ti :D

Bitno je nauciti osnovne stvari i da globalno razumijes sta se desava. A isto tako je bitno da naucis gdje pronaci adekvatnu pomoc kada zapnes negdje. Mozda sam pogresno shvatio, ali na osnovu tvog pitanja mislim da imas pogresnu predstavu o tome sta programeri rade. Kada analiziras radni dan programera, od svih dnevnih 'aktivnosti'...najmanje vremena provedes kucajuci kod. :wink:
ciza_bliza
Posts: 485
Joined: 17/03/2015 11:27

#29 Re: Je li iko naucio sam programirati i dobio posao ?

Post by ciza_bliza »

MaroonBrigade wrote:
denisbar wrote:.... ili ono bas sve kucate iz glave trrrrrrrrr ?
:lol: :lol: :lol:

Pa jbt ako ti je racunar masina ne moras biti i ti :D

Bitno je nauciti osnovne stvari i da globalno razumijes sta se desava. A isto tako je bitno da naucis gdje pronaci adekvatnu pomoc kada zapnes negdje. Mozda sam pogresno shvatio, ali na osnovu tvog pitanja mislim da imas pogresnu predstavu o tome sta programeri rade. Kada analiziras radni dan programera, od svih dnevnih 'aktivnosti'...najmanje vremena provedes kucajuci kod. :wink:
Koliko se onda kući radi posla, kodiranja?
walk_M-A-N
Posts: 2003
Joined: 09/05/2007 16:35

#30 Re: Je li iko naucio sam programirati i dobio posao ?

Post by walk_M-A-N »

Kruler wrote: Kao što pomenuh ranije, javascript je poprilično lagan i danas se koristi i za progamiranje server side aplikacija a svakako ti je potreban za frontend. Recimo, Express.js je poprilično popularan. Što se frontend tiče, stojim pri tome da je React.js promjenio način na koji razmišljamo o modernim web aplikacijama te će vjerovatno postati de-facto standard za razvoj istih.
Zar nije HTML5 zamijenio neke JS stranice? Šta je tu šta? Izvinjavam se na (nestručnom) pitanju, i hvala unaprijed na odgovoru.
User avatar
MaroonBrigade
Posts: 1593
Joined: 26/03/2009 17:59

#31 Re: Je li iko naucio sam programirati i dobio posao ?

Post by MaroonBrigade »

ciza_bliza wrote:Koliko se onda kući radi posla, kodiranja?
Kako mislis kuci? Prekovremeno ili? Ja rijetko radim kod kuce ili prekovremeno uopste. Ovo sto sam napisao gore se odnosi na normalni radni dan. Obicno u startu izgubis par sati na sastanke. Neki su od korsiti a kod nekih spavas otvorenih ociju i samo gledas da ne padnes sa stolice :D Svaki dan, bar jedan kolega zapne negdje pa trazi pomoc od tebe. I ovo se desi vise puta dnevno. I onda kada konacno dodjes da kucas nesto svoje, najvise vremena provedes analizirajuci problem koji trebas rijesiti i onda testiras ono sto si odradio. Postoji dosta razloga da neki problem rijesis sa sto manje kodiranja. Tako da je npr. bolje provesti sat vremena trazeci neko rijesenje i na kraju napisati jednu liniju koda nego da se odmah zaletis i za 15 minuta napises 10 linija koda.
denisbar
Posts: 81
Joined: 14/02/2014 13:30

#32 Re: Je li iko naucio sam programirati i dobio posao ?

Post by denisbar »

MaroonBrigade wrote:
denisbar wrote:.... ili ono bas sve kucate iz glave trrrrrrrrr ?
:lol: :lol: :lol:

Pa jbt ako ti je racunar masina ne moras biti i ti :D

Bitno je nauciti osnovne stvari i da globalno razumijes sta se desava. A isto tako je bitno da naucis gdje pronaci adekvatnu pomoc kada zapnes negdje. Mozda sam pogresno shvatio, ali na osnovu tvog pitanja mislim da imas pogresnu predstavu o tome sta programeri rade. Kada analiziras radni dan programera, od svih dnevnih 'aktivnosti'...najmanje vremena provedes kucajuci kod. :wink:

Razumijem ja tebe ali ja sam pod ovim "trrrrrrr" mislio na pisanje cistog koda from scratch, jer u biti to poslodavci traze... znaci nisam mislio na neke copy paste zajebancije tipa bootstrap i slicno.
Mislim da se ne moze nazvati developerom ( i nece naci posao) onaj koji koristi neke templejte i samo edituje kod.
denisbar
Posts: 81
Joined: 14/02/2014 13:30

#33 Re: Je li iko naucio sam programirati i dobio posao ?

Post by denisbar »

MaroonBrigade wrote:
ciza_bliza wrote:Koliko se onda kući radi posla, kodiranja?
Kako mislis kuci? Prekovremeno ili? Ja rijetko radim kod kuce ili prekovremeno uopste. Ovo sto sam napisao gore se odnosi na normalni radni dan. Obicno u startu izgubis par sati na sastanke. Neki su od korsiti a kod nekih spavas otvorenih ociju i samo gledas da ne padnes sa stolice :D Svaki dan, bar jedan kolega zapne negdje pa trazi pomoc od tebe. I ovo se desi vise puta dnevno. I onda kada konacno dodjes da kucas nesto svoje, najvise vremena provedes analizirajuci problem koji trebas rijesiti i onda testiras ono sto si odradio. Postoji dosta razloga da neki problem rijesis sa sto manje kodiranja. Tako da je npr. bolje provesti sat vremena trazeci neko rijesenje i na kraju napisati jednu liniju koda nego da se odmah zaletis i za 15 minuta napises 10 linija koda.

oooh,treba mi/nam jos ovakvih postova - gdje opisujete vi koji ste zaposleni kao programeri vas radni dan :-D
Kruler
Posts: 513
Joined: 21/02/2008 10:06

#34 Re: Je li iko naucio sam programirati i dobio posao ?

Post by Kruler »

walk_M-A-N wrote:
Kruler wrote: Kao što pomenuh ranije, javascript je poprilično lagan i danas se koristi i za progamiranje server side aplikacija a svakako ti je potreban za frontend. Recimo, Express.js je poprilično popularan. Što se frontend tiče, stojim pri tome da je React.js promjenio način na koji razmišljamo o modernim web aplikacijama te će vjerovatno postati de-facto standard za razvoj istih.
Zar nije HTML5 zamijenio neke JS stranice? Šta je tu šta? Izvinjavam se na (nestručnom) pitanju, i hvala unaprijed na odgovoru.
To je malo komplikovanije. U biti HTML 5 je proširio HTML specifikaciju da podržava nove tagove kao što su: header, footer, article, nav itd...Međutim, negdje u međuvremenu se ovaj izraz počeo koristiti da objedini tehnologije za "moderniji" pristup kodiranju stanica, uključujući HTML 5, CSS 3 i ES5 (EcmaScript 5, iliti Javascript). Uz ovo su u većini browsera dodate mogućnosti za interpretaciju Javascripta, tako da je danas pomoću istog moguće raditi stvari koje nisu ranije bile moguće, na primjer: video, audio, canvas, shadow dom, promises, .... U poslijednje vrijeme javascript programeri koriste ES6 koji opet donosi čistiji kod i nove mogućnosti jeziku. Budući da ovaj još ne radi ni u jednom browseru, kod se "transpilira" (prevodi) iz ES6 u ES5 prije nego što je učitan u browser.

Uglavnom, HTML 5 nije zamjenio Javascript jer je Javascript danas jedan od djelova onoga što se naziva HTML 5.
Kruler
Posts: 513
Joined: 21/02/2008 10:06

#35 Re: Je li iko naucio sam programirati i dobio posao ?

Post by Kruler »

MaroonBrigade wrote:Tako da je npr. bolje provesti sat vremena trazeci neko rijesenje i na kraju napisati jednu liniju koda nego da se odmah zaletis i za 15 minuta napises 10 linija koda.
Za primjer, rezime većine kodiranja za danas:
Showing 14 changed files with 125 additions and 78 deletions
Sociolog
Posts: 4312
Joined: 06/05/2008 17:44
Location: Sarajevo

#37 Re: Je li iko naucio sam programirati i dobio posao ?

Post by Sociolog »

pozz, ivzinjavam se na off


a sto ne bi mogao..akd ej cura sa mnom isla u Medicinsku, a kasnije zavrsila Etf..racunarstvo i program.. sve se moze kad se hoce 8) 8)
ciza_bliza
Posts: 485
Joined: 17/03/2015 11:27

#38 Re: Je li iko naucio sam programirati i dobio posao ?

Post by ciza_bliza »

Zašto klika, atlantbh, mistral, ne koriste angular ili react, već ember i asp.net? Koji framework učiti da bi tražio posao u ovim domaćim firmama onda...
denisbar
Posts: 81
Joined: 14/02/2014 13:30

#39 Re: Je li iko naucio sam programirati i dobio posao ?

Post by denisbar »

ciza_bliza wrote:Zašto klika, atlantbh, mistral, ne koriste angular ili react, već ember i asp.net? Koji framework učiti da bi tražio posao u ovim domaćim firmama onda...
ja bi im poslao baš ovakav email.
Android Knego
Posts: 1555
Joined: 13/03/2012 08:11

#40 Re: Je li iko naucio sam programirati i dobio posao ?

Post by Android Knego »

ima li neko da koristi Emmet (plugin za text editore) pri pisanju koda?
savsvoj
Posts: 512
Joined: 13/01/2009 17:55

#41 Re: Je li iko naucio sam programirati i dobio posao ?

Post by savsvoj »

Android Knego wrote:ima li neko da koristi Emmet (plugin za text editore) pri pisanju koda?
U zadnje vrijeme sve manje ali sjajna stvar.
Kruler
Posts: 513
Joined: 21/02/2008 10:06

#42 Re: Je li iko naucio sam programirati i dobio posao ?

Post by Kruler »

ciza_bliza wrote:Zašto klika, atlantbh, mistral, ne koriste angular ili react, već ember i asp.net? Koji framework učiti da bi tražio posao u ovim domaćim firmama onda...
Uči javascript, jednom kada ga dobro znaš, framework je uglavnom samo metodologija rada.
Android Knego
Posts: 1555
Joined: 13/03/2012 08:11

#43 Re: Je li iko naucio sam programirati i dobio posao ?

Post by Android Knego »

Kruler wrote: Uči javascript, jednom kada ga dobro znaš, framework je uglavnom samo metodologija rada.
koliko je korisno uciti samo jQuery, a ne cijeli JS?
Kruler
Posts: 513
Joined: 21/02/2008 10:06

#44 Re: Je li iko naucio sam programirati i dobio posao ?

Post by Kruler »

Android Knego wrote:koliko je korisno uciti samo jQuery, a ne cijeli JS?
jQuery je samo Javascript biblioteka koja olakšava par stvari kao što su DOM manipulacije ili Ajax pozivi. Međutim, sam Javascript ovih dana je često bolji i brži, ali ne i ugodniji ili ekspresivniji, za većinu stvari za koje se ranije koristio jQuery.

http://www.sitepoint.com/jquery-vs-raw- ... dom-forms/
  • Da li je korisno znati jQuery?
    • Da!
  • Da li znanje isključivo jQuerija može zamjeniti kompletan JS?
    • Ne, ni blizu!
Iako se ne mogu nazvati ekspertom za Javascript, bez obzira što sam poprilično ok u pisanju istog, čuo sam da je "Javascript: The Good Parts" izvrsna knjiga za početnika.
User avatar
mousstapha
Posts: 4178
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#45 Re: Je li iko naucio sam programirati i dobio posao ?

Post by mousstapha »

Web developer u danasnje vrijeme, a sigurno i u buducnosti ne smije zaobilaziti Javascript. Tesko je reci koji ce Javascript framework biti de facto standard, ali je veca sansa da ce Javascript biti stalno tu nebitno sa kojim frameworkom.
Last edited by mousstapha on 04/02/2016 19:54, edited 1 time in total.
Android Knego
Posts: 1555
Joined: 13/03/2012 08:11

#46 Re: Je li iko naucio sam programirati i dobio posao ?

Post by Android Knego »

hvala za odgovore. korisno je to znati...
User avatar
MaroonBrigade
Posts: 1593
Joined: 26/03/2009 17:59

#47 Re: Je li iko naucio sam programirati i dobio posao ?

Post by MaroonBrigade »

Kruler wrote:Iako se ne mogu nazvati ekspertom za Javascript, bez obzira što sam poprilično ok u pisanju istog, čuo sam da je "Javascript: The Good Parts" izvrsna knjiga za početnika.
Bravo :thumbup:

A i ova je isto jaka "A Smarter Way to Learn JavaScript"
denisbar
Posts: 81
Joined: 14/02/2014 13:30

#48 Re: Je li iko naucio sam programirati i dobio posao ?

Post by denisbar »

Interesuje me kako u biti funkcionisu programski jezici?
Pokusat cu dati primjer......

sto se tice html (5) css (3) oni funkcionisu na osnovu tagova odnosno propertiesa i nisu teski nesto za savladati,oni su mi jasni a i nisu jezici.

evo uzmimo za primjer javascript.

sad, npr. uporedimo sa jezikom kojim komuniciraju ljudi,evo npr engleski.


engleski se sastoji od rijeci,pa za primjer imamo neku skupinu rijeci - some,outside,cigarettes,go,buy,and,me
ova skupina rijeci nista ne znaci drugom covjeku kad bi samo ovako izgovarali rijeci ali kad poslozimo ove rijeci na pravi nacin dobijemo:
go outside and buy me some cigarettes i onda covjek kojem su upucene rijeci razumije sta treba uraditi i zna da treba otici vani da kupi cigarete.

moje pitanje je - je li i na ovaj nacin programski jezici (u ovom slucaju javascript) funkcionise?

dakle imamo strings,variable, funkcije,booleans,objects,petlje itd. itd. i to su u biti "alati" kojima se sluzimo da kazemo kompjuteru sta da uradi ,dakle programiramo.

pa npr. - ako uvezemo par funkcija na pravi nacin, poslozimo ih na pravi nacin onda kompjuter zna sta treba uraditi sad određenim elementom (npr. kad se klikne na menu da bude collapsive , ili npr klikom na ikonicu dobijemo neki moćni animacijski dropdown )
User avatar
mousstapha
Posts: 4178
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#49 Re: Je li iko naucio sam programirati i dobio posao ?

Post by mousstapha »

U principu upravu si, ali to je jos uvijek na visokom nivou. Da bi se kod izvrsio potrebno je da se prevede u masinski kod, odnosno jezik nula i jedinica. Za razumijevanje tog koncepta potrebno je upoznati se sa bulovom algebrom.

Klasicna podjela jezika prema nacinu izvrsavanja je na one koji se kompajliraju i interpratiraju.

Image
User avatar
Broly_the_Legend
Posts: 382
Joined: 17/11/2012 20:33
Location: Gravity room

#50 Re: Je li iko naucio sam programirati i dobio posao ?

Post by Broly_the_Legend »

Evo da se upisem i jos jednom preporucim svakom ko zeli da nauci web development :

http://www.freecodecamp.com/

Ovo je jedna od najboljih stvari koja postoji za ucenje weba, potpuno besplatna i napravljena s ciljem da se ljudi ne samo nauce kodirat nego i eventualno zaposle.

Osim toga ljudi non stop nadogradju stranicu novim stvarim i sadrzajem. Toplo preporucujem. Takodjer mislim da ima negdje u Sarajevu okupljaliste ovih campera, a mozda i facejbook page, odnosno ima u Sarajave, Tuzli, Banjaluci i jos nekom gradu. Medjutim, ja sam iz Zenice, ovdje toga nema.

Ja sam tu trenutno na ovim prvim algortimima, ali stao sam tu i evo zavrsavam js kurs na codecademy, pa cu to isto uradit na Khanacademy-u i preci na njihov kurs o alogritmima, jer oni imaju jedino taj kurs a vezan za javascript. Nakon toga nastavljam nazad na fcc.

Zaista odlican stvar, imaju i svoj reddit page, pa ko zeli da nauci nesto neka makar procita sta nude. Imaju i svoj Youtube kanal https://www.youtube.com/channel/UC8butI ... 7EV0hUK0BQ, pa mozete pogledat kako izgleda jedan njihov sastanak i prezentacija sta i kako namjeravaju da urade.
Post Reply