Javno Zdravstveno Osiguranje - Da ili Ne, i kakvo?

Post Reply

Da li biste podrzali ovakve promjene u JZO?

DA
20
71%
NE
8
29%
Djelimicno
0
No votes
 
Total votes: 28

User avatar
Dozer
Posts: 28348
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1 Javno Zdravstveno Osiguranje - Da ili Ne, i kakvo?

Post by Dozer »

Po nazivu ovo mozda i nije tema za Politiku, ali s obzirom da je kod nas sve politika, stavljam je ovdje. Neka moderacija prebaci gdje misli da treba ako ne pripada ovdje. U svakom slucaju bi ovo trebala biti tema koja nas sve treba i te kako zanimati. Pokusacu napisati osnovne probleme, njihove karakteristike, i ponuditi moguca rjesenja, pa me zanima koliko se ljudi uopste slaze s nekim takvim promjenama. U anketi mozemo odabrati DA, NE i Djelimicno, a zaista bi bilo lijepo vidjeti neka suvisla i detaljnja pojasnjenja onih koji su odabrali NE ili Djelimicno.

Dakle, mislim da je svima danas jasno da postojeci Sistem Javnog Zdravstvenog Osiguranja (SJZO) ne funkcionise i da je ovakav prakticno neodrziv.
Trenutno u tom sistemu postoje ogromne nelogicnosti, pronevjere, muljanja, i ocigledna disfunkcionalnost.

Recimo, ono sto mene licno najvise iritira, i sto su realni problemi, jesu sljedece stvari:

1. Pokusaj kombinovanja nekog starog sistema s nekim novim, pri cemu niko ne zna sta je i kako bi trebalo da izgleda taj novi sistem.
2. Prisila na javno ZO, pri cemu se ljudima uopste ne ostavlja mogucnost licnog i placenog izbora.
3. Prilicno neuredjen prostor koji se tice farmaceuta, cijena lijekova, itd.

Objasnjenja stavki:
1. Stari sistem koji je funkcionisao na nacin kako "funkcionise" i ovaj danas, s tim sto je danas ocito da ovaj ne funkcionise po tom starom modelu. Uvodjenjem nekih novih momenata, kao i pojavom mase privatnih zdravstvenih ustanova raznih tipova, dovelo je do toga da postojeci SJZO izgleda kao nekakav Frankenstajn. Krece se, a zapravo je mrtav.
Solidarni sistem je sasvim OK model, medjutim i taj i takav sistem mora imati postavljena neka svoja ogranicenja i pravila, a kako bi se svakome obezbijedila usluga u skladu s tim nekim pravilima. To nas vodi do sljedece tacke...

2. Prisila na JZO je kod nas toliko ocita, da naprosto oci bole od toga. Ali mnoge jos vise bole - novcanici, kao i nepostojanje adekvatnih usluga za iznose koji se placaju.
Ova prisila se ogleda u tome da svako ko je zaposlen MORA uplacivati i JZO (sto dijelom radi poslodavac iz bruto plate uposlenika, a dijelom i uposlenik iz neto plate), a jedini izbor se ogleda u tome da svako ima mogucnost da se sam, i to o svom licnom i dodatnom trosku lijeci gdje i kako hoce, tj. privatno.
Ovdje se dolazi do drasticnih razlika u iznosima koje pojedinci uplacuju, a sto direktno zavisi od plate svakog pojedinca, pri cemu je usluga identicna za svakoga.
Kako JZO nije = porez, nego se radi o placanju potencijalne usluge, tj. o osiguranju, samim tim je apsolutno nelogicno i neprihvatljivo da se ovaj vid usluge naplacuje procentualno u odnosu na primanja pojedinca.
Ako se pogledaju statistike, vise je nego jasno da se mnogima na ime JZO bukvalno otimaju ogromni godisnji iznosi (cesto prelaze 5, pa i 10.000 KM), dok se nekima na ime JZO godisnje odbije jedva 1.000 KM.
Da li je ovo posten sistem? Ocigledno nije. A nije iz prostog razloga sto i onaj za 1.000 i onaj za 10.000 imaju pravo na identicnu uslugu. Ili je bolje reci da tu bas i nema neke prave usluge...

3. U drzavi postoje stotine apoteka, u oba entiteta, ali iako je porez isti na prostoru cijele drzave, cijene lijekova ipak nisu. Tako su identicni lijekovi u RS u masi slucajeva dosta jeftiniji od onih u FBiH, a cak se i cijene identicnih lijekova razlikuju od apoteke do apoteke, sto je dosta karakteristicnije za FBiH. LEL (Lista Esencijalnih Lijekova) je takodjer u teskoj nebulozi i cesto nije u skladu s dijagnozama i vrstama oboljenja mnogih ljudi, pa tako postoje pacijenti s nekim zaista teskim oboljenjima koji mjesecno moraju izdvojiti i preko 100 KM samo za jednu kutiju nekih tableta, dok su te iste tablete, kao i to oboljenje, u zemljama okruzenja i u EU odavno na esencijalnim listama. A povrh svega, ti isti lijekovi su izvan BiH jeftiniji i do 20% (provjereno, znam o cemu pricam).
Postojeci sistem je takodjer vrlo inertan i uzasno sporo se reaguje na bilo kakve promjene.

Moguca rjesenja (po tackama):
1. Zadrzati solidarni sistem, ali s njegovom rekonfiguracijom koja bi se ogledala u tome da i drzava snosi dio troskova JZO koji se ticu nezaposlenih i djece, cime bi se rasteretili uposleni.
Takodjer, uvezati javni i privatni zdravstveni sektor (ovo je vec djelimicno uradjeno, ali funkcionise s puno problema, a mozda je bolje reci da zapravo ne funkcionise).

2. Da se iznosi za JZO unificiraju, tj. da se fiksiraju na mjesecnom nivou za svakoga i da ne budu u odnosu na visinu primanja/plate, pri cemu MORA postojati mogucnost da svako sam odabere da li uopste zeli da ima JZO.
Ovo moze imati vise varijanti:
2-a) Da je mjesecni iznos za JZO fiksan za svakoga, i da se odredjuje u skladu s prosjecnom platom u drzavi, odnosno entitetu. Pri tome, da svaki osiguranik JZO ima svoj licni podracun u ZZO, na koji ce se svakog mjeseca izdvajati 50% uplacenih sredstava i koja ce biti na iskljucivom raspolaganju osiguraniku, dok se preostali dio od 50% slijeva u zajednicku kasu i koristi kao i sada.
Ukoliko osiguranik osigurava i djecu, tada bi mu se moglo zaracunavati dodatnih 10% po djetetu, a koji bi isli u zajednicku kasu, tj. budzet ZZO. Tako bi, recimo, neko s dvoje djece na svoj licni podracun odvajao 30% uplacenih sredstava, a 70% bi islo u budzet ZZO.
Iz budzetskog dijela bi se pokrivala redovna lijecenja i pregledi do vrijednosti nekog iznosa, recimo do 40%, dok bi se licni dio aktivirao u slucaju nekih vecih problema, tj. lijecenja.

2-b) Da se formiraju 3-4 modela JZO, sa 3-4 paketa osiguranja koji bi kostali razlicito, pri cemu bi se za svaki paket desavala ista podjela sredstava kao i u tacki 2-a (50-50%, odnosno u skladu s brojem osigurane djece).
Podrazumijeva se da bi svaki paket imao neke svoje karakteristike, kao i da najnizi (najjeftiniji) ne bi mogao biti nizi od iznosa definisanog u odnosu na prosjecnu platu drzave/entiteta.

Na ovaj nacin bi svaki osiguranik JZO imao mogucnost da odabere paket JZO za sebe, ali i da akumulira sredstva koja bi mogao aktivirati ukoliko mu zatrebaju licno, ili za clana porodice, cak i za lijecenje u privatnom aranzmanu.
Ukoliko bi se radilo o nekom vecem i skupljem zahvatu ili lijecenju, a koji premasuje i predvidjjeni budzetski dio i akumulirani iznos, tada bi se to pokrivalo iz budzetskog dijela, a naknadno bi se namirilo iz dijela koji se tice licnog podracuna osiguranika.

3. Ovaj problem, lijekovi, njihova dostupnost i cijene, moraju biti rijeseni kao i u EU. Tu ne treba nikakva velika pamet, samo malo dobre volje. Nazalost, ta dobra volja znaci manje kesa apotekarima, i njihovim pokroviteljima, sto je kod nas uglavnom politicki milje.

Dakle, ovdje pricamo samo o JZO i modelima i ciframa koje se ticu toga, ne o zdravstvenom sistemu u kompletu.
Znam da je post dug, ali i tema je obimna sama po sebi.
Last edited by Dozer on 09/06/2017 14:00, edited 2 times in total.
User avatar
BHCluster
Posts: 23260
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#2 Re: Kako urediti sistem JZO...?

Post by BHCluster »

Koliko ce to sve kostati?
User avatar
Dozer
Posts: 28348
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#3 Re: Kako urediti sistem JZO...?

Post by Dozer »

Koliko god da kosta, bice funkcionalnije.
Otvorice se i to trziste, i svi ce se onda truditi da budu sto kvalitetniji, i oni u javnim, a i oni u privatnim klinikama/bolicama.

Ali najbitnije od svega - svi osiguranici/gradjani bi izdvajali iste osnovne iznose za istu uslugu, a ne kao sada.
Last edited by Dozer on 09/06/2017 10:21, edited 1 time in total.
User avatar
JoseMujica
Posts: 27417
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#4 Re: Kako urediti sistem JZO...?

Post by JoseMujica »

ako se ne da ljudima sloboda za izaberu sebi zdravstveno osiguranje svaka "reforma" će biti za kurac, da prostite i naravno da se da ljudima sloboda da se liječe gdje žele
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#5 Re: Kako urediti sistem JZO...?

Post by Alfons Kauders »

Ne podrzavam.

Ovaj hibridni sistem treba sjebat i napravit novi iz temelja.

Posto to nije moguce (jer su kantonalni), ne vidim svrhu ikakve reforme - jer bi bila nesprovodiva na kantonalnom nivou.

Moja dva rjesenja za ZZO:

1. Nahrani cuke i ne diraj nista
2. Ukinuti sistem ZZO u potpunosti, smanjiti opterecenja na platu, dici PDV - napraviti zakon po kom su "osigurani" svi drzavljani, trezorski, bez ikakvih fondova.
User avatar
bach
Posts: 3478
Joined: 05/11/2005 11:52

#6 Re: Kako urediti sistem JZO...?

Post by bach »

Hoćeš sam sebi da uplaćuješ zdravstveno, traže ti odmah 500 i kusur maraka NEČEGA, šest mjeseci retroaktivnog plaćanja mjesečnog iznosa osiguranja. 64 marke za osiguranje po osobi je preskupo, skuplje nego u Austriji gdje košta dvadesetak eura i bolnice izgledaju bolje nego naši hoteli...

Kod nas samo hoće da te oderu...
User avatar
Dozer
Posts: 28348
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#7 Re: Kako urediti sistem JZO...?

Post by Dozer »

Pa, moj inicijalni prijedlog i podrazumijeva totalnu reorganizaciju tog sistema.

S tim da bi u tom novom sistemu oni koji uplacuju osiguranje imali i razne mogucnosti, pri cemu je izbor mjesta lijecenja (javno ili privatno) na prvom mjestu.

Takodjer, ako neko ne zeli da uplacuje sebi osiguranje - i to je sasvim OK. Nece neko da ga placa i da bude zdravstveno osiguran, i super. Njemu bi onda cijene zdravstvenih usluga u slucaju potrebe za njima bile 200% skuplje u odnosu na redovne.

Da ne pricamo o tome sto bi svi tada placali iste iznose za osiguranje, sto je i sasvim logicno s obzirom da je i ta usluga identicna svima.
A ne kao sada, gdje se nekima dere koza s ledja samo jer imaju vecu platu (i to prijavljenu), drugima se uzima daleko manje jer imaju manju platu (ili su samo prijavljeni na puno manju platu, sto je kod nas vrlo cest slucaj), a nekima se ne uzima nista jer su zvanicno nezaposleni (iako rade na crno i uzimaju dobre cifre, a ovakvih znam kamaru).

Mojim prijedlogom bi se sve ovo ukinulo.
Ko je nezaposlen i prijavljen je na biro, taj ima pravo na ZO kao i sada, s tim da bih tu uveo kontrole, da se redovno provjerava da li taj/ta ipak negdje radi na crno. Ukoliko je to slucaj, tada bih poslodavca ogulio k'o macku (kaznio), a taj "nezaposleni" bi automatski izgubio pravo na ZO po osnovu nezaposlenosti na minimalnno 12 mjeseci od tog momenta.
Logicno, u ovome treba ulogu da ima i drzava, odnosno entitet, ili kanton(i), sto se moze pokriti s jednostavnim povecanjem PDV-a za svega 1%.

Recimo, u Italiji GODISNJE javno ZO, i to puno, kosta 140 EUR. I na slobodni je izbor svakome. Ko hoce - hoce, ko nece - ne mora.
Privatno, a koje je djelimicno i pokriva samo hitne slucajeve, kosta 45 EUR godisnje. I takodjer je na slobodnu volju svakome.
Logicno, onaj ko nema nikakvo osiguranje, taj je donji ako zaglavi u bolnici.
Znaci - drzava nikoga ne prisiljava da placa ZO, sto kod nas jeste slucaj. I sto je totalna idiotarija namijenjena iskljucivo otimacini.
Novak20
Posts: 13910
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#8 Re: Kako urediti sistem JZO...?

Post by Novak20 »

Dozer wrote:Pa, moj inicijalni prijedlog i podrazumijeva totalnu reorganizaciju tog sistema.

S tim da bi u tom novom sistemu oni koji uplacuju osiguranje imali i razne mogucnosti, pri cemu je izbor mjesta lijecenja (javno ili privatno) na prvom mjestu.

Takodjer, ako neko ne zeli da uplacuje sebi osiguranje - i to je sasvim OK. Nece neko da ga placa i da bude zdravstveno osiguran, i super. Njemu bi onda cijene zdravstvenih usluga u slucaju potrebe za njima bile 200% skuplje u odnosu na redovne.

Da ne pricamo o tome sto bi svi tada placali iste iznose za osiguranje, sto je i sasvim logicno s obzirom da je i ta usluga identicna svima.
A ne kao sada, gdje se nekima dere koza s ledja samo jer imaju vecu platu (i to prijavljenu), drugima se uzima daleko manje jer imaju manju platu (ili su samo prijavljeni na puno manju platu, sto je kod nas vrlo cest slucaj), a nekima se ne uzima nista jer su zvanicno nezaposleni (iako rade na crno i uzimaju dobre cifre, a ovakvih znam kamaru).

Mojim prijedlogom bi se sve ovo ukinulo.
Ko je nezaposlen i prijavljen je na biro, taj ima pravo na ZO kao i sada, s tim da bih tu uveo kontrole, da se redovno provjerava da li taj/ta ipak negdje radi na crno. Ukoliko je to slucaj, tada bih poslodavca ogulio k'o macku (kaznio), a taj "nezaposleni" bi automatski izgubio pravo na ZO po osnovu nezaposlenosti na minimalnno 12 mjeseci od tog momenta.
Logicno, u ovome treba ulogu da ima i drzava, odnosno entitet, ili kanton(i), sto se moze pokriti s jednostavnim povecanjem PDV-a za svega 1%.

Recimo, u Italiji GODISNJE javno ZO, i to puno, kosta 140 EUR. I na slobodni je izbor svakome. Ko hoce - hoce, ko nece - ne mora.
Privatno, a koje je djelimicno i pokriva samo hitne slucajeve, kosta 45 EUR godisnje. I takodjer je na slobodnu volju svakome.
Logicno, onaj ko nema nikakvo osiguranje, taj je donji ako zaglavi u bolnici.
Znaci - drzava nikoga ne prisiljava da placa ZO, sto kod nas jeste slucaj. I sto je totalna idiotarija namijenjena iskljucivo otimacini.
Sve si u pravu i slažem se s tobom. Ova otimačina se brižljivo njeguje i trajati će do momenta kad familije isplivale iz rata i tranzicije ne odluče da privatizuju zdravstvo. Sad trenutno kamaraju lovu, igraju nasigurno i ulažu u trgovinu dok Sebi ja i slični pripremaju teren.
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#9 Re: Kako urediti sistem JZO...?

Post by daddy-kool »

Alfons Kauders wrote:
2. Ukinuti sistem ZZO u potpunosti, smanjiti opterecenja na platu, dici PDV - napraviti zakon po kom su "osigurani" svi drzavljani, trezorski, bez ikakvih fondova.
:thumbup:
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#10 Re: Kako urediti sistem JZO...?

Post by Gojeni H »

daddy-kool wrote:
Alfons Kauders wrote:
2. Ukinuti sistem ZZO u potpunosti, smanjiti opterecenja na platu, dici PDV - napraviti zakon po kom su "osigurani" svi drzavljani, trezorski, bez ikakvih fondova.
:thumbup:
Solidarnost u drustvu je za svaku pohvalu jer govori o moralnoj snazi ljudi koji cine to drustvo.
Medjutim, ... ako nema takmicenja, nema ni kvaliteta. Ukoliko medicinsku ustanovu slijedi ono sto je slijedi, sljakalo ili ne, onda nakon nekog vremena dodje isto da li te lijecio doktor ili veterinar.

Bila je davno neka slicna tema.
Ja sam predlagao privatna zdravstvena osiguranja. Razliku za socijalno ugrozene placamo mi koji mozemo platiti ... nacin placanja, porez, dodatni procenat koji se placa osiguranju ili nesto sasvim trece je formalnost.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#11 Re: Kako urediti sistem JZO...?

Post by Alfons Kauders »

Gojeni H wrote:
daddy-kool wrote:
Alfons Kauders wrote:
2. Ukinuti sistem ZZO u potpunosti, smanjiti opterecenja na platu, dici PDV - napraviti zakon po kom su "osigurani" svi drzavljani, trezorski, bez ikakvih fondova.
:thumbup:
Solidarnost u drustvu je za svaku pohvalu jer govori o moralnoj snazi ljudi koji cine to drustvo.
Medjutim, ... ako nema takmicenja, nema ni kvaliteta. Ukoliko medicinsku ustanovu slijedi ono sto je slijedi, sljakalo ili ne, onda nakon nekog vremena dodje isto da li te lijecio doktor ili veterinar.

Bila je davno neka slicna tema.
Ja sam predlagao privatna zdravstvena osiguranja. Razliku za socijalno ugrozene placamo mi koji mozemo platiti ... nacin placanja, porez, dodatni procenat koji se placa osiguranju ili nesto sasvim trece je formalnost.
Nikakav problem.

Neka ovo sto predlazem bude zagarantovani, osnovni nivo usluge. Ko hoce da se dodatno osigura, bujrum... I poslodavci bi tu igrali ulogu, i domaca osiguranja, privatne i javne klinike... Svi bi nasli svoj interes, a eliminisali bi dosta uskih grla i umanjili troskove.

Meni ok da neko s prosjecnom platom placa to obavezno, i ima kao i sto danas imamo, a privatno neka uplacuje ko hoce, tj kome se isplati.
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#12 Re: Kako urediti sistem JZO...?

Post by daddy-kool »

Gojeni H wrote:
Solidarnost u drustvu je za svaku pohvalu jer govori o moralnoj snazi ljudi koji cine to drustvo.
Medjutim, ... ako nema takmicenja, nema ni kvaliteta. Ukoliko medicinsku ustanovu slijedi ono sto je slijedi, sljakalo ili ne, onda nakon nekog vremena dodje isto da li te lijecio doktor ili veterinar.

Bila je davno neka slicna tema.
Ja sam predlagao privatna zdravstvena osiguranja. Razliku za socijalno ugrozene placamo mi koji mozemo platiti ... nacin placanja, porez, dodatni procenat koji se placa osiguranju ili nesto sasvim trece je formalnost.
U teoriji to zvuči dobro, ali mix državnog i privatnog nigdje nije dao prave rezultate.
I opet ćeš na kraju završiti u instituciji u koju je društvo uložilo stotine miliona BAM.
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#13 Re: Kako urediti sistem JZO...?

Post by Gojeni H »

Alfons Kauders wrote:
Nikakav problem.

Neka ovo sto predlazem bude zagarantovani, osnovni nivo usluge. Ko hoce da se dodatno osigura, bujrum... I poslodavci bi tu igrali ulogu, i domaca osiguranja, privatne i javne klinike... Svi bi nasli svoj interes, a eliminisali bi dosta uskih grla i umanjili troskove.

Meni ok da neko s prosjecnom platom placa to obavezno, i ima kao i sto danas imamo, a privatno neka uplacuje ko hoce, tj kome se isplati.
To je to. :thumbup:
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#14 Re: Kako urediti sistem JZO...?

Post by Gojeni H »

daddy-kool wrote:
Gojeni H wrote:
Solidarnost u drustvu je za svaku pohvalu jer govori o moralnoj snazi ljudi koji cine to drustvo.
Medjutim, ... ako nema takmicenja, nema ni kvaliteta. Ukoliko medicinsku ustanovu slijedi ono sto je slijedi, sljakalo ili ne, onda nakon nekog vremena dodje isto da li te lijecio doktor ili veterinar.

Bila je davno neka slicna tema.
Ja sam predlagao privatna zdravstvena osiguranja. Razliku za socijalno ugrozene placamo mi koji mozemo platiti ... nacin placanja, porez, dodatni procenat koji se placa osiguranju ili nesto sasvim trece je formalnost.
U teoriji to zvuči dobro, ali mix državnog i privatnog nigdje nije dao prave rezultate.
I opet ćeš na kraju završiti u instituciji u koju je društvo uložilo stotine miliona BAM.
Nisam siguran. Problem je u "kadija te tuzi, kadija ti sudi".
Sjecas se vjerovatno onog slucaja krajnjeg javasluka kada je dijete stradalo, a roditelji podnijeli tuzbu.
Doktori koji su svjedocili relativno receno u korist roditelja, su iskljuceni iz komore.
I onda prosjecnog doktora zaboli kufer za moralom i etikom, jer oni koji bi trebali stati u zastitu iste, staju u zastitu esnafa.

I naravno da ovaj primjer ima svake veze sa nivoom usluge koje dobijamo.
User avatar
BHCluster
Posts: 23260
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#15 Re: Kako urediti sistem JZO...?

Post by BHCluster »

Dozer wrote:Koliko god da kosta, bice funkcionalnije.
Otvorice se i to trziste, i svi ce se onda truditi da budu sto kvalitetniji, i oni u javnim, a i oni u privatnim klinikama/bolicama.

Ali najbitnije od svega - svi osiguranici/gradjani bi izdvajali iste osnovne iznose za istu uslugu, a ne kao sada.
Nece sigurno, iz primjera u drugim drzavama moze se vidjeti da se samo profit ganja a to znaci da oni kojima ce biti najpotrebnije nece moci jer im nece dati.
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#16 Re: Kako urediti sistem JZO...?

Post by daddy-kool »

Gojeni H wrote:
Nisam siguran. Problem je u "kadija te tuzi, kadija ti sudi".
Sjecas se vjerovatno onog slucaja krajnjeg javasluka kada je dijete stradalo, a roditelji podnijeli tuzbu.
Doktori koji su svjedocili relativno receno u korist roditelja, su iskljuceni iz komore.
I onda prosjecnog doktora zaboli kufer za moralom i etikom, jer oni koji bi trebali stati u zastitu iste, staju u zastitu esnafa.

I naravno da ovaj primjer ima svake veze sa nivoom usluge koje dobijamo.
Sve se slažem sa tobom, ali ne vidim kako će takmičenje privatnog i državnog aktera (što već imamo u neku ruku) dati drugačije rezultate u smislu stavljanja etike i pravde ispred, zaista bolesne u ovakvim slučajevima, esnafske kolegijalnosti.

Problem sa uvođenjem privatnih organizacija koji pare uzimaju iz budžeta (zdravstveno osiguranje) jeste što po pravilu dovodi do korupcije, stavlja u prvi plan mehanizme kako "raditi" sistem da se što više para prebaci iz budžeta a ne pojedinca/pacijenta, dovodi do "unholy alliance" pojava između dijela državnog i privatnog sektora (upućuju se samo privatniku uz odgovarajuću "naknadu"), problemi sa farmaceutskom industrijom, itd, korupcija itd. Svi ovi problemi postoje sada, i postaće sve izraženiji kod nas. Sličnu situaciju -odvratnu državno-privatnu sinekur(čin)u - imamo kod notara. Kome to, osim njima samima, valja?

Meni lično se sviđa UK sistem - NHS.
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#17 Re: Kako urediti sistem JZO...?

Post by Gojeni H »

daddy-kool wrote:
Sve se slažem sa tobom, ali ne vidim kako će takmičenje privatnog i državnog aktera (što već imamo u neku ruku) dati drugačije rezultate u smislu stavljanja etike i pravde ispred, zaista bolesne u ovakvim slučajevima, esnafske kolegijalnosti.

Problem sa uvođenjem privatnih organizacija koji pare uzimaju iz budžeta (zdravstveno osiguranje) jeste što po pravilu dovodi do korupcije, stavlja u prvi plan mehanizme kako "raditi" sistem da se što više para prebaci iz budžeta a ne pojedinca/pacijenta, dovodi do "unholy alliance" pojava između dijela državnog i privatnog sektora (upućuju se samo privatniku uz odgovarajuću "naknadu"), problemi sa farmaceutskom industrijom, itd, korupcija itd. Svi ovi problemi postoje sada, i postaće sve izraženiji kod nas. Sličnu situaciju -odvratnu državno-privatnu sinekur(čin)u - imamo kod notara. Kome to, osim njima samima, valja?

Meni lično se sviđa UK sistem - NHS.


Mozda se nismo razumjeli.
Recimo da je osnovna zdravstvena njega zagarantovana svakom covjeku u nasem drustvu. Mislim da ne bi bilo previse onih koji se ne bi slozili sa osnovnim pravom jedinke u nasem drustvu na adekvatnu zdravstvenu njegu bez obzira na njegov ekonomski status.

Hajdemo pokusati barem ustanoviti problem. Zdravstvo nema dovoljno novca. Mislim da je ovo cinjenica.
Zasto nema dovoljno novca? Zato sto politicke elite uvijek imaju izbor, a to je da odu negdje u Evropu da se lijece.
Vecina nas ostalih nema taj luksuz.

Sta je najveci problem prosjecnog gradjanina? Nepotizam i korupcija u zdravstvu? Gdje zapoceti? Starim dobrim kapitalizmom.
Privatna osiguranja se takmice za polise gradjanina. Gradjanin bira najjeftiniju ili najbolju opciju. Za najugrozenije, drzava osigurava osnovno osiguranje.
Gradjanin sa polisom moze ici u drzavnu ili privatnu ustanovu. Idealno, i jedni i drugi se takmice za sto vise osiguranika. Konkurencija radja kvalitet, drzava ima interesa da kontrolise vis einteresnih grupa. Interesne grupe radi svoje zastite imaju interesu u nezavisnom sudstvu ...
Ovo je bezobrazno pojednostavljeno, ali na forumu smo ...
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#18 Re: Javno Zdravstveno Osiguranje - Da ili Ne, i kakvo?

Post by daddy-kool »

Kontam ja tebe.

Niko nema dovojno novca u našoj državi, ali i ovo što ima se ne troši racionalno. To je problem br.1. Isto kao što gradska vodovodna mreža ima gubitke - koliko 70% -pa koliko god da dodaš u tu šuplju kantu ono ističe. Postoji nekoliko očiglednih načina da se stvar racionalizuje, ali zbog negativne povratne sprege se to ne dešava.

Šta znači osnovno osiguranje? Porodična medicina? Tu je najlakše napraviti tržište jer je cijena ulaska privatnog aktera niska, a uloženo i profit se brzo vraća. Ujedno je ovo i jefinitiji dio zdravstvenog sistema. Klinički centri su svi državni i neće se pojaviti ulagač da pravi privatnu ustanovu sa nesigurnim rokom otplate od 20-30 godina u investicije koje bi bile reda 0.5-1 milijarde maraka. Tu jednostavno nije moguće očekivati tržišno nadmetanje. Pojedinačne djelatnosti (recimo ginekologa) postaviti kao takmaca ovom sistemu je još gore jer upravo tu dolazi do najgore korupcije.
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#19 Re: Javno Zdravstveno Osiguranje - Da ili Ne, i kakvo?

Post by Gojeni H »

daddy-kool wrote:Kontam ja tebe.

Niko nema dovojno novca u našoj državi, ali i ovo što ima se ne troši racionalno. To je problem br.1. Isto kao što gradska vodovodna mreža ima gubitke - koliko 70% -pa koliko god da dodaš u tu šuplju kantu ono ističe. Postoji nekoliko očiglednih načina da se stvar racionalizuje, ali zbog negativne povratne sprege se to ne dešava.

Šta znači osnovno osiguranje? Porodična medicina? Tu je najlakše napraviti tržište jer je cijena ulaska privatnog aktera niska, a uloženo i profit se brzo vraća. Ujedno je ovo i jefinitiji dio zdravstvenog sistema. Klinički centri su svi državni i neće se pojaviti ulagač da pravi privatnu ustanovu sa nesigurnim rokom otplate od 20-30 godina u investicije koje bi bile reda 0.5-1 milijarde maraka. Tu jednostavno nije moguće očekivati tržišno nadmetanje. Pojedinačne djelatnosti (recimo ginekologa) postaviti kao takmaca ovom sistemu je još gore jer upravo tu dolazi do najgore korupcije.
Kontam i ja tebe. :D

Tvoje primjedbe nisu bez osnova. NHS sistem je takodje jako dobar.
Ali, i trenutno imamo korupciju, zar ne?

Slazem se da velike klinike nece niko praviti, ali male hoce. U Tuzli vec postoji.
Problem je sto doktori zele sigurnost koju im pruza drzavna ustanova, ali takodje i pare koje im moze pruziti privatna ustanova.
Na kraju rade traljav posao i na jednom i drugom radnom mjestu.

Mozda dodjemo do pocetne tacke, kontrola rada odnosno nezavisna ustanova koja ocjenjuje rad doktora?
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#20 Re: Javno Zdravstveno Osiguranje - Da ili Ne, i kakvo?

Post by daddy-kool »

Gojeni H wrote: Na kraju rade traljav posao i na jednom i drugom radnom mjestu.

Mozda dodjemo do pocetne tacke, kontrola rada odnosno nezavisna ustanova koja ocjenjuje rad doktora?
Nešto...

Problem je to sa svim uposlenicima državnh/javnih preduzeća. Možda kada bi ugovori o radu bili isključivo na određeno vrijeme, i da se kao što postoji zakon o javnim nabavkama, uvede zakon o javnom zapošljavanju. Ako se radnik ne bori za radnom mjesto, tu nema ni radnika ni radnog mjesta.
User avatar
musicman80
Posts: 943
Joined: 28/07/2015 10:02
Location: Sarajevo,BiH

#21 Re: Javno Zdravstveno Osiguranje - Da ili Ne, i kakvo?

Post by musicman80 »

Gdje su privatne bolnice u BIH? Ne govorim o raznim poliklinikama, nego o bolnici koja ima status privatne zdravstvene ustanove. Treba napraviti liberalizaciju trzista zdravstva, dozvoliti privatnim bolnicama da rade I naravno, treba se odaljiti od ovog neefikasnig sistema koji danas imamo.
daddy-kool
Posts: 12709
Joined: 30/07/2012 12:45
Location: muslimansko ostrvo

#22 Re: Javno Zdravstveno Osiguranje - Da ili Ne, i kakvo?

Post by daddy-kool »

Liberalizacija se dešava u smislu otvaranja raznih poliklinika i sl, privatne bolnice se niko nije usudio napraviti - zato što realno nema para za održavanje više takvih sistema, npr državne i privatne.

Problem je sa druge strane.
Ko će plaćati, ko će te pare uzimati, kako će se usmjeravati itd..
User avatar
musicman80
Posts: 943
Joined: 28/07/2015 10:02
Location: Sarajevo,BiH

#23 Re: Javno Zdravstveno Osiguranje - Da ili Ne, i kakvo?

Post by musicman80 »

daddy-kool wrote:Liberalizacija se dešava u smislu otvaranja raznih poliklinika i sl, privatne bolnice se niko nije usudio napraviti - zato što realno nema para za održavanje više takvih sistema, npr državne i privatne.

Problem je sa druge strane.
Ko će plaćati, ko će te pare uzimati, kako će se usmjeravati itd..

Poliklinike su ok, ali kada se covjek ozbiljnije razboli, mora u bolnicu. Drzava je duzna da stvori pravni okvir za liberalizaciju zdravstvenog trzista I uslove pod kojima ce se realizovati. Kada to bude postojalo, doci ce privatni investitori i pokrenuti privatne bolnice. Recimo Turski Acibadem, umjesto sto salju pacijente u Tursku u njihove bolnice, neka otvore bolnice kod nas, zaposle ljude I razviju biznis kod nas. Stranim investitorima nece biti skupo da otvaraju privatne bolnice. Sve sto je potrebno je da se donese kvalitetan zakon o liberalizaciji trzista.
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#24 Re: Javno Zdravstveno Osiguranje - Da ili Ne, i kakvo?

Post by Gojeni H »

musicman80 wrote:
daddy-kool wrote:Liberalizacija se dešava u smislu otvaranja raznih poliklinika i sl, privatne bolnice se niko nije usudio napraviti - zato što realno nema para za održavanje više takvih sistema, npr državne i privatne.

Problem je sa druge strane.
Ko će plaćati, ko će te pare uzimati, kako će se usmjeravati itd..

Poliklinike su ok, ali kada se covjek ozbiljnije razboli, mora u bolnicu. Drzava je duzna da stvori pravni okvir za liberalizaciju zdravstvenog trzista I uslove pod kojima ce se realizovati. Kada to bude postojalo, doci ce privatni investitori i pokrenuti privatne bolnice. Recimo Turski Acibadem, umjesto sto salju pacijente u Tursku u njihove bolnice, neka otvore bolnice kod nas, zaposle ljude I razviju biznis kod nas. Stranim investitorima nece biti skupo da otvaraju privatne bolnice. Sve sto je potrebno je da se donese kvalitetan zakon o liberalizaciji trzista.
Cisto privatiziranje ne moze donijeti promjenu na bolje. Imamo privatne poliklinike, ambulante tipa "jedna sekretarica i vise specijalista on-call".
To je cisto ugrozavanje drzavnog sistema, jer je doktor koji treba da je na svom radnom mjestu, na "privatnoj" duznosti u privatnoj poliklinici.

Ali, cini mi se da smo utvrdili da bez jedne vrste (ili dijela) privatizacije ne moze biti napretka. Jednostavno je u ljudskoj prirodi da lagano tone ako nema konkurenciju.

Ne znam zasto ali mi Kipar naumpade. Ne znam kakva je situacija sada, ali oni su neko vrijeme (2000-ih) otvorili sektor, ... bilo je milion nekakvih klinika sa raznih strana svijeta.
kluz franjo
Posts: 6089
Joined: 26/06/2009 01:37

#25 Re: Javno Zdravstveno Osiguranje - Da ili Ne, i kakvo?

Post by kluz franjo »

Dozer wrote: ...
Dobra tema i drago mi je da se uključilo nekoliko forumaša. Nekada davno su ovdje na forumu obitavali i forumaši sa puno više znanja u vezi zdravstvenih sistema i menadžmenta od mene, ali evo da dam svoj skromni doprinos diskusiji.
Najprije da pojednostavljeno pogledamo 1. "šta želimo kupiti" i 2. "koliko hoćemo/možemo potrošiti".
1.
- Po mom ideološkom shvatanju, trebali bi u 21. vijeku i na ovom stepenu civilizacijskog razvoja pravo na zdravstvenu skrb svrstati u osnovna i univerzalna prava SVAKOG čovjeka. Bez obzira na prethodno imovinsko ili zdravstveno stanje. Niko ne bi smio "crknuti" bolestan na ulici, zbog lošeg imovinskog stanja ili zbog nekog naslijednog zdravstenog oboljenja. Human zdravstveni tretman bi morao biti omogućen svima.
- Državni zdravstveni sistem je imao svoje opravdanje krajem '40-ih u FNRJ ili '60-ih na Kubi (za Finsku ne znam ;-) ) ali nepobitna činjenica je da u današnjem vremenu bez privatne komponente, isti postaje rupa bez dna i sopstveni oksimoron.
- Učešće privatne komponente u ukupnoj zdravstvenoj usluzi je najlakše razvrstati na sljedeći način. U sistemu primarne zdravstvene zaštite bi privatna komponenta pokrivala 80%, u sekundarnoj 50%, a u tercijarnoj 20% ukupnih zahvata/pregleda/usluga.
- Precizno definisanje vrste i cijene individualnih zdravstvenih usluga, a što bi važilo za SVE zdravstvene ustanove.
- Ne mora se sve liječiti u (F)BiH (skupi i rijetki zahvati koji zahtjevaju skupu opremu itd.), ali se svako iz BiH mora negdje moći liječiti.
- Slobodan izbor pacijenta gdje će se liječiti.

2. (oklen pare jarane?)
- Nijedan sistem nije toliko skup i loš, koliko je loše i skupo NEPROVOĐENJE čak i takvog lošeg sistema. Novca možda nema dovoljno, ali ga ima. Ja procjenjujem (nije mi se dalo tražiti tačan podatak), da se po osnovu doprinosa za ZO godišnje u FBiH prikupi cca. 1 Mlrd KM (samo KZZO KS je ako se ne varam na nekih 350 mil). Problem KCUS, Opće bolnice SA, Kantonalne ZE I BI, KC u Mostaru je primarno u lošem upravljanju, malverzacijama u tenderima, prekobrojnom nemedicinskom osoblju i generalno preskupoj administraciji zdravstvenog sistema. Najbolji primjeri su KC TZ i Općinska bolnica Tešanj koji i pored velikih problema u istom sistemu ostvaruju kakve takve standarde i rezultate.
- Djelimična privatizacija zdravstvenog osiguranja. Ostaje državno OBAVEZNO i uvodi se privatno DOBROVOLJNO.
- Smanjenje stope obaveznog zdravstvenog osiguranja (30-50%), povećanje stope PDV-a za 1-2% (uz direktno preusmjeravanje u JZO sa iznosom akciza na alkohol i cigare), i 10% od iznosa doprinosa za dodatno privatno osiguranje čini ukupan fond za pokrivanje osnovne standardne zdravstvene njege.
- Dodatno privatno osiguranje pokriva dodatni kvalitet pružanja zdravstvene usluge.

Sve se ovo po tačkama može i šire obrazložiti, ali da ne davim.

Pozdrav
Post Reply