Jasni i nejasni ajeti?

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Locked
Dexx1
Posts: 354
Joined: 30/12/2013 21:02

#551 Re: Jasni i nejasni ajeti?

Post by Dexx1 »

Smrcak15 wrote: a neka je tebi faraon dzenetlija :lol:
Svoj se svome raduje, pusti :lol:

Inace, ako neko prati da ne shvati ozbiljno. Faraon je kaznjen (79:25) i njegovo ljudstvo (40:46). Nisu sehidi. Zar sam ovo stvarno izgovorio :-) :D

Takodje, rijec ashab u arapskom ima vise znacenja, medju njima drug, stanovnik, nadzornik itd. Kao sto, npr rijec mevla ima znacenje prijatelja, zastitnika, krvnog srodnika.. Znaci nije dogma, nije zavjera vec je takav arapski jezik :-D

Dalje, da Allah nece promijeniti stanje jednog naroda dok on sebe ne promijeni. Tako je. Dok prljavko ne pocne da se kupa nece mu se promijeniti stanje iz prljavstine u cistocu. Cistoca i sve pozitivne promjene i stanja koje uz nju idu nece na neociscen teren, vec se teren mora pripremiti. Jednostavno je.
E sad sto se sto se neko ne zeli ocistiti vec mu prija necistoca ili jednostavno ne zeli ili ne moze da se mijenja pa izmislja neke izgovore to je njegov problem.

P.s. Najvece razocarenje mi je @Nurudin. Sta se desi sa nekadasnjim primjernim dervisom cije sam postove redovno pratio, u sta se pretvori :cry: da Allah popravi stanje.
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#552 Re: Jasni i nejasni ajeti?

Post by Gojeni H »

arzuhal wrote:I ovo pripada skupu vještina i sklopovima tumačenja - kojima se bave i raskošno nam pokazuju @prenosnik, @zagor i ostali ashabi - koji tek služe za pripremu terena za dolazak najvećeg sofiste i najvećeg poznavatelja i manipulatora dualizmima, Vatrom i Vodom, Glađu i Sitosti, Životom i Smrti, Istinom i Laži, kojeg će Isa sin Merjemin, Allahovom milošću, dokrajčiti i tako poništiti dualno, lažno mesijanstvo...Zato je njihovo bavljenje tim pitanjima nužno, i neka ga, tamo mora biti...Samo ga vjernici trebaju shvatiti i ne uzimati previše k srcu.
U onom nakom holivudskom filmu, jedan od likova kaze:"Najvece dostignuce djavola je sto je uspio ljude ubijediti da ga nema."

Opasnost od jing-jang-a, pravde-nepravde, sivila, itd. i ostalih dualistickih (ne)budalastina je prilicno bitna za obraditi i shvatiti.
Skoro citam knjigu autora koji je pokusao da objasni vezu izmedju dualisticke interpretacije zen-budizma i militarizma u predratnom Japanu.
Iako se u klasicnim djelima ustvari sintoizam dovodi u vezu sa japanskim imperijalizmom, autor tvrdi da "prilagodjena interpretacija" zen-budizma odnosno, parafraziram, ucenje da "zlo moze biti dobro ako se uzme u obzir krajnji cilj", je to koje je dovelo do uspona dijelova bivse samurajske klase i promocije militarizma u drustvu.
*Iako kritikujemo odredjene interpretacije islama, nije mi uopste namjera kritikovati zen-budizam.

U realnom zivotu stosta je sivo, ali u vjeri i zivotu pravda i nepravda, istina i neistina, ne mogu biti ni blizu a kamoli identicni ili slicni.
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#553 Re: Jasni i nejasni ajeti?

Post by Gojeni H »

U ime Allaha, Milostivog, Samilosnog

Tako mi vremena -
čovjek, doista, gubi,
samo ne oni koji vjeruju i dobra djela čine, i koji jedni drugima istinu preporučuju i koji jedni drugima preporučuju strpljenje. (Korkut)


Tako mi vremena,
Uistinu, čovjek je u gubitku,
Izuzev onih koji vjeruju i čine dobra djela, i preporučuju jedni drugima istinu i preporučuju jedni drugima strpljenje. (Mlivo)
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#554 mod-comment

Post by arzuhal »

Iako je tema jasno i lijepo postavljena u uvodnom postu, na kraju se pretvorila u prostor za viceve & pošalice, čak se i sam pokretač svojski trudi u doprinosu tome.

:sax:
Locked